Agrarische productie blijft gelijk PZC PZC Perry's actiepakker! Politie doet huiszoeking in zaak Fortuyn organisaties zouden Pasjeskraker staat op video massaal sjoemelen doorMarcBrink met gebruikte kleren Handtekening op stukken KPNQwest was gekopieerd Amerikaanse douane in haven Rotterdam LOA Boerenbedrijven in Nederland worden steeds groter Geen virus bij dode zeehonden Geniet, maar zon met mate Gnraraawi» 0800 - 0231 231 (GRATIS) wm PKK-kopstuk vastzitten blijft 'Ik ga voor Edah!' Veel asielzoekers depressief Man neergeschoten in Utrecht Blvd eist nieuwe naam roddelblad Joods Museum wint prijs Rotterdammer doodgestoken INQ Hawaii ff kortingen tot 50% woensdag 26 juni 2002 van onze redactie binnenland HARDERWIJK - Politie en jus titie hebben maandag tijdens huiszoeking bij de verdachte van de moord op Pim Fortuyn mogelijk explosief materiaal in beslag genomen. Bij de door zoeking in Harderwijk stelde de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) de stoffen veilig, zei woordvoerder R. Meulen- broek van het Openbaar Minis terie in Amsterdam gisteren. Meulenbroek kan nog niet zeg gen welke samenstelling de stoffen hebben. Het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) in Rijswijk gaat dat uitzoeken. De zegsman verwacht dat het NFI daar enkele weken voor nodig heeft. Verdere informatie geeft justitie in belang van het onder zoek nog niet vrij. De huiszoeking vond maandag plaats. Bij een eerdere doorzoe king in deze woning vond de po litie al vuurwapenpatronen. De hulzen die werden gevonden op de plaats waar Fortuyn was neergeschoten, kwamen van de zelfde partij. Die eerdere door zoeking werd al enkele uren na de dood van Fortuyn en de ar restatie van de van de moord verdachte man gedaan. De verdachte heeft nog steeds geen verklaring afgelegd. Hij moet in augustus voor de rech ter komen. Omdat het onder zoek dan nog niet is afgerond, behandelt de rechtbank de strafzaak tegen de milieuacti vist dan niet inhoudelijk. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Terwijl het aantal boeren dat er de brui aan geeft groeit, worden de bedrijven van de boeren die doorgaan steeds groter. Twaalf procent van de 97.800 agrarische bedrijven in Nederland is inmiddels goed voor 43 procent van de pro ductie. Het gaat vooral om glas tuinbouw- en champignonbe- drijven. Dat blijkt uit het gisteren gepu bliceerde Landbouw Econo misch Bericht 2002 van het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI). Het LEI verwacht dat er voorlopig geen einde komt aan de schaalvergroting. Het feit dat steeds meer boeren stoppen met hun bedrijf, heeft dus geen enkel effect op de agra rische productie. Vijf procent van de boeren sloot vorig jaar de poorten. Oorzaken: de slechte resultaten in de afgelopen jaren, de hoge grondprijzen die het mogelijk maken het bedrijf goed te verkopen, de gunstige opkoopregelingen van de over heid en de kansen om buiten de landbouw een baan te vinden. Varkenshouders De gestopte boeren bevinden zich vooral onder de varkens houderijen waar strenge over heidsregels, pest en de gevol gen van de mkz danig hebben huisgehouden. Vorig jaar gaf 9,5 procent van de varkenshou ders er de brui aan; ook bij de glastuinbouw, champignon teelt en vollegrondsgroenten- teelt staakten opvallend veel boeren hun activititeiten. Het LEI beschouwt 2001 als een 'matig jaar', evenals 1999 en 2000 en beduidend slechter dan ROTTERDAM - De eerste on derzoeken op zeehonden die de afgelopen week zijn aange spoeld langs de Waddenzee, hebben nog geen aanwijzingen opgeleverd dat ze zijn gestorven aan het dodelijke virus phocine distemper. Dat heeft viroloog A. Osterhaus gisteren gemeld. Nadere tests moeten uitsluitsel geven. ANP de drie jaar daarvoor. „De ren tabiliteit staat op een laag niveau", aldus LEI-directeur prof. V. Zachariasse. Met name de telers van glasgroenten lie pen door Europese overproduc tie forse klappen op. De inkom sten uit de bedrijfsvoering kelderden van 81.000 euro in 2000 naar 15.000 euro vorig jaar. Daar moeten de gewone gezinsuitgaven nog van af. Bij de vleesvarkensbedrijven is de situatie uiterst belabberd vanwege de extreem lage prij zen: de bedrijfswinst van ge middeld 31.000 euro in 2000 sloeg om in een tekort van 10.000 euro per bedrijf. Ook de fokvarkensbedrijven en de leghenbedrijven liepen forse klappen op. Aanzienlijk beter ging het de akkerbouwers die hoge prijzen voor aardappelen en uien vertaald zagen in een ge middelde bedrijfswinst van 33.000 euro, bijna driemaal zo veel als in 2000. Ook vleeskui- kenbedrijven draaiden goed; in middels is de markt een stuk slechter geworden. De Neder landse boeren leverden vorig jaar producten af ter waarde van bijna twintig miljard euro, dat is een stijging van drie pro cent ten opzichte van 2000. Er werd minder geproduceerd, maar de prijzen waren hoger. De export van agrarische produc ten nam met vijf procent toe tot 45 miljard euro. Deels komt dat hogere bedrag voort uit de waarde die wordt toegevoegd doordat producten bijvoor beeld worden verpakt. Een an der deel van die export komt van bedrijven die de producten eerst zelf importeren en vervolgens weer doorverkopen naar het buitenland. GPD BLOEMENDAAL - De Nederlandse Kankerbestrij ding/ Koningin Wilhelminafonds is gisteren de nieu we campagne gestart met de uitgave van een CD-sin- gle. Het nummer 'Sole, sole in de zon uit de zon' wordt gra tis verstrekt bij de aanschaf van zonnecosmetica in de winkels van een aantal drogisterijketens. Het motto van de campagne luidt: geniet van de zon, maar maak het niet te gek. De campagne is gericht op jonge vakantiegangers en begint daarom vlak voor de zomervakantie. Met de single probeert KWF jonge mensen te stimuleren om verstandig te zonnen. Dit hoeft het 'genieten van de zon' niet in de weg staan. Het KWF wil met deze positieve aanpak veel jongeren aanspreken. foto Phil Nijhuis/GPD van onze redactie binnenland HILVERSUM - Organisaties die gebruikte kleding voor goede doelen inzamelen, steken jaar lijks mogelijk voor tientallen miljoenen euro's in eigen zak. Dat blijkt uit onderzoek door de Vaop, de coöperatieve vereni ging die tweehonderd gemeen ten ondersteunt bij de inzame ling van herbruikbaar afval. Door gebrek aan controlemoge lijkheden kunnen gemeenten nauwelijks toezicht op de inza meling houden. Uit het onderzoek blijkt dat de hoeveelheid gebruikte kleding die jaarlijks in Nederland wordt ingezameld veel hoger is dan wordt opgegeven. Volgens de of ficiële cijfers van het Centraal Bureau Fondsenwerving gaat het om 71 miljoen kilo. De schattingen van de Vaop varië ren echter van 8 0 tot 12 0 milj oen kilo. Grijs circuit „Het bestaande systeem biedt inzamelaars de mogelijkheden om gebruikt textiel ongeregi streerd in te zamelen", stellen de onderzoekers. „De Vaop schat dat in dit grijze circuit jaarlijks 2 5 tot 5 0 milj oen kilo textiel om gaat met een marktwaarde van tientallen miljoenen." „Sommige commerciële organi saties zamelen onder eigen naam in, maar melden de burger dat zij wel degelijk het goede doel steunen. Die bijdrage blijft echter beperkt tot enkele pro centen. De grenzen tussen charitatieve en commerciële in zamelaars vervagen, zonder dat de burger zich daar bewust van is." Om gemeenten meer inzicht te geven in de hoeveelheid opge haalde kleding, pleit de vereni ging voor de instelling van een landelijk bestand met gegevens van eerdere inzamelacties. Zo zouden de opbrengsten met el kaar kunnen worden vergele ken. De stichting Kleding Inzame ling Charitatieve Instellingen in Den Haag, een van de grote in zamelaars in Nederland, is boos omdat de Vaop het rapport zon der overleg naar buiten heeft gebracht. „Deze conclusies richten veel schade aan omdat de burger nu alle instellingen wantrouwt", aldus een woord voerder. ANP DEN HAAG - Justitie beschikt over video-opnamen van de man die ervan wordt verdacht betrokken te zijn bij groot scheepse fraude met bankpas sen. Het gaat om een 27-jarige kassa-medewerker van een Am sterdams tankstation die vorige maand bankpassen van klanten heeft gekopieerd. Ook twee handlangers zijn vol gens justitie herkenbaar in beeld gebracht door een veilig heidscamera die bij de kassa stond. Justitie wil de opnamen op 8 juli laten zien in het Avro- programma Opsporing Ver zocht en hoopt met tips van kij kers de mannen te kunnen aan houden. Justitie heeft van de Avro nog geen bevestiging dat in het op sporingsprogramma aandacht aan de fraude wordt besteed. „Misschien zijn er zaken die men belangrijker vindt. Maar wij willen graag dat deze zaak op televisie komt. Vooral omdat de aangehouden man zeer zwijgzaam is", aldus justitie- woord voerder R. Meulenbroek. Volgens hem ontkent de man de kopieën van bankpasgegevens te hebben gemaakt. Van de 20.000 euro die vervolgens met Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen van onze redactie economie DEN HAAG - KPNQwest, het failliete kabelbedrijf, heeft het jaarverslag met de resultaten over 2001 laten drukken met een gekopieerde handtekening van de huisaccountant. Het toenmalige accountantskan toor Arthur Andersen weigerde echter z'n goedkeuring te verle nen aan het jaarverslag. Het jaai'verslag is nooit gepubli ceerd. Een woordvoerder van het kan toor, dat inmiddels is opgegaan in Deloitte Touche, wijst erop dat het in dit geval dus gaat om een concept-jaarverslag, dat geen officiële status heeft. „Het is niet geoorloofd om het in cir culatie te brengen." Of het reeds gedrukte jaarver slag naar buiten is gebracht, weet de woordvoerder van het accountantskantoor niet. Eige naar van de concept-exempla ren is de drukker, die nog een rekening daarvoor heeft uit staanbij KPNQwest. Het lijkt er op dat KPNQwest er bij het sa menstellen van het jaarverslag niet van is uitgegaan dat het bedrijf in acute problemen zou komen. Verkoop De curatoren van de failliete ex ploitant van kabelnetwerken KPNQwest hebben samen afge sproken dat het netwerk kan worden verkocht. Dat heeft cu rator E. Meijer gisteren ver klaard. Het probleem bij KPN Qwest is volgens Meijer dat niet duidelijk is, wie eigenaar is van wat. Hij zegt dat er twee bieders zijn. Het gaat om telecombedrijf AT&T en de oud-werknemers via de investeringsgroep Trimo- teur. GPD/ANP valse pasjes is opgenomen, is nog niets opgespoord. De twee mannen die volgens justitie bij de kassa de pincodes hebben af gekeken van klanten, zijn ook spoorloos. Voor ABN Amro was de fraude bij het tankstation aanleiding om achthonderd klanten een nieuwe bankpas te geven. Zij hadden recentelijk bij het be wuste bedrijf 'gepind'. Tiental len Rabo-klanten kregen een nieuwe pas omdat zij denken dat fraude is gepleegd met hun bankpas. Een van hen werd ge dupeerd door fraude in het tankstation. Inmiddels zijn door ABN Amro, de Rabobank en andere bankin stellingen in totaal drieduizend bankpasjes vervangen. Dat maakte H. Blocks, directeur van de Nedeiiandse Vereniging van Banken (NVB), gisteren bekend. Volgens hem blijkt uit de aan giften dat met zo'n honderd bankpasjes illegaal geld is op genomen. Hij zegt geen inzicht te hebben in het totale geldbe drag dat hiermee is gemoeid. Blocks benadrukt dat bankpas sen nog steeds veilig zijn. „Bij de fraude blijkt dat in geen enkel geval de pincode is gekraakt. De fraude kon worden voltooid omdat de eigenaar de pincode zichtbaar voor anderen heeft ingetoetst." De gedupeerden kunnen vol gens de NVB, na een uitvoerige controle, rekenen op volledige compensatie van de schade die ze hebben geleden. GPD Advertentie Abee rundvlees- of kipslaatje bakje 150 gram 065 Magere hamburgers Fflr)h 8 stuks, -u per pakket Witte Reus/ j£$6 Color Reus 3,6 kilo Witte Reus tabs 64 stuks 1078 OP=OP AMSTERDAM - Onder asielzoekers en vluchtelingen in Ne derland heerst grote psychische nood. Uit onderzoek onder honderden Irakese asielzoekers blijkt bijna tweederde van deze groep psychiatrische stoornissen te hebben. Hulpverle ners noemen de cijfers, representatief voor een zeer groot deel van de asielzoekers, 'zeer zorgwekkend'. Het overgrote deel van de stoornissen uit zich in een depressie. Opmerkelijk genoeg komen de klachten vaak niet voort uit de situatie in het thuisland, zoals meestal wordt aangenomen, maar door de 'sociale val' die de vreemdelingen in Nederland doormaken. GPD UTRECHT - In een parkje vlakbij het Centraal Station in Utrecht is gistermiddag een man neergeschoten. Het slacht offer, wiens identiteit nog niet bekend is, werd door meerdere kogels geraakt en is zwaargewond overgebracht naar een zie kenhuis. Agenten die in de buurt surveilleerden, konden de dader vrijwel direct aanhouden. Over de toedracht van de schietpartij kon een woordvoerder van de politie nog niets zeggen. In verband met het onderzoek sloot de politie de directe omgeving van het parkje af. Hier door kwam het tram- en busverkeer stil te liggen. ANP HAARLEM - Credits Media, de uitgever van het tijdschrift Blvd, heeft gistermiddag in een kort geding voor de president van de rechtbank in Haarlem geëist dat het nieuwe roddel blad NL Boulevard zijn naam verandert. NL Boulevard zou te veel lijken op Blvd, waardoor er bij het publiek en adverteer ders verwarring ontstaat. NL Boulevard is sinds enkele weken op de markt. Volgens T. Overdijk, advocaat voor het nieuwe blad, is het weekblad wat harder en gaat het verder dan bekende Nederlandse rod delbladen. Blvd, dat sinds 1993 te koop is, is echter niet blij met het nieuwe blad. Het tijdschrift is bang voor verlies aan advertentie-inkomsten en schade aan zijn reputatie. ANP AMSTERDAM - Het Joods Historisch Museum in Amsterdam heeft de Prins Bemhard Cultuurfonds Museum Prijs 2002 ge wonnen. Het fonds heeft dat gisteren bekendgemaakt. De prijs bestaat uit 50.000 euro en wordt op 31 oktober in de Nieuwe Kerk in Amsterdam uitgereikt. Het museum wordt beloond voor de speciale semi-permanen te tentoonstelling voor kinderen van vij f tot veertien j aar. Met de tentoonstelling wil het museum kinderen van verschillen de culturele achtergronden laten kennismaken met de joodse cultuur. De museumtrofee wordt sinds 1990 om de twee jaar toege kend. Eerder vielen musea als Boijmans Van Beuningen, Na- turalis en het Anne Frank Huis in de prijzen. ANP ROTTERDAM - Een 42-jarige Rotterdammer is maandag avond bezweken aan de steekwonden die hij eerder op de dag opliep. De man was betrokken bij een vechtpartij in een wo ning in de Ooievaarstraat in Rotterdam. Vijf mannen kregen daar ruzie en gingen elkaar te lijf met een mes, een honkbal knuppel en een vuurwapen. Een 23-jarige Rotterdammer liep een schotwond in de onderbuik op, zo heeft de politie gisteren bekendgemaakt. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Amerikaan se douane heeft vijf douaniers in de Rotterdamse haven gestatio neerd. Het vijftal helpt bij de analyse van containers die van uit Rotterdam naar de Verenig de Staten worden verscheept. De stationering van de doua niers maakt deel uit van de Amerikaanse strijd tegen terro- Met het zogeheten Container Security Initiative (CSI) hoopt de Amerikaanse douane alles te weten te komen van wat er per container naar de VS wordt ver scheept. Topman R. Bonner van Customs Service USA, de Amerikaanse douane, heeft gis termorgen in Den Haag een overeenkomst ondertekend met minister Zalm (Financiën), waarin de samenwerking wordt geregeld. De vijf douaniers vallen onder het gezag van de Amerikaanse ambassadeur in ons land en de Nederlandse douane is en blijft verantwoordelijk voor de con trole van de containers. Op dit moment worden jaarlijks ongeveer zestien miljoen con tainers naar de Verenigde Sta ten verscheept. De fysieke con trole van al die containers is onbegonnen werk. Het Contai ner Security Initiative voorziet in het vergaren van zo veel mo gelijk informatie over die con tainers. De Amerikaanse doua ne wil die informatie het liefst hebben, voordat de container aan de reis naar de VS begint en uiterlijk vóór vertrek uit de ha ven waar de container is gela den. GPD pagina 4: VS willen alles weten Advertentie AMSTERDAM - De Koerdische Nuriye Kesbir, lid van de presi dentiële raad van de Koerdische arbeiderspartij PKK, blijft in uitleveringsdetentie. Dat heeft de rechtbank gisteren besloten. Turkije moet wel bin nen zes weken duidelijk maken waar de Koerdische exact van wordt verdacht. Uit berichten van het ministerie van Buiten landse Zaken zou blijken dat Kesbir verantwoordelijk is ge weest voor liquidaties en het op leiden van vrouwelijke zelf moordcommando's. ANP Diverse prints Maten: S-XXl ifo Aonbiedingen z/jn geWig t/m 30 juni 2002. Edah Prettig winkelen. Compleet assortiment Scherpe prijzen www.perrysport.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3