PZC Windmolens bij Vlakte van Raan 11 Tweede schip uit Middeleeuwen duikt op bij Doel Terneuzen moet muziekles kiezen Opruiming bij Pharille (102) bewaart haar staatsgeheim Philippine wil extra verkeersremmer en snelheidscontroles Belgische minister houdt vast aan omstreden locatie Commissie laat drempels nog even rusten Laureynestraat vraagt aandacht voor gevaar Beatrix komt naar Middelburg mmm mm Wegen gesloten r zeeuwse almanak Kaart ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 26 juni 2002 door Wout Bareman KNOKKE-HEIST- De Belgi sche federaal minister Aelvoet van Leefmilieu heeft gisteren de knoop doorgehakt. Het eerste windmolenpark voor de Vlaam se kust komt ter hoogte van de Vlakte van Raan in het Belgi sche gedeelte van de Wester- scheldemonding. Dat is tegen de zin van de Vlaamse kustburgemeesters, de provincie Zeeland en de ge meenten Veere, Vlissingen, Oostburg en Sluis-Aardenburg. Die vrezen voor horizonvervui ling en andere overlast. Ook de Belgische en Zeeuwse vissers zijn fel tegenstander van het zogenoemde Seanergypark (van energiebedrijf Electrabel en baggerconcem Jan De Nul) met vijftig windmolens op een kleine vijftien kilometer uit de kust. Alle partijen toonden zich in een eerder stadium voor een alternatief plan: een park op de Thorntonbank, een zandbank 27 kilometer uit de kust van Knokke. Kandidaat-exploitan ten beschouwen die locatie als veelte duur. Het park gaat vijftig molens tel len, die jaarlijks 85.000 huisge zinnen voorzien van groene elektriciteit. De bouw- en mi- Advertentie m 1940-nr 20-4331 LH Middelbuig ÏT 0118-612508 OOSTBURG - Plaatsvervan gend wethouder C. Bolijn wens te zich gisteren in de vliegens vlug afgeronde gemeentelijke commissievergadering (een kwartier) voor verkeer en ver voer niet te mengen in de discus sie over de overlast van de ver keersdrempels die in het kader van het verkeersveiligheidspro- gramma in Hoofdplaat zijn neergelegd. Op persoonlijke titel wilde zij wel iets kwijt. Zij wees er op dat Duurzaam Veilig ooit is inge voerd om het aantal zwaarge wonden en doden in het verkeer terug te dringen. „Om dit te be reiken, moeten we offers bren gen. Persoonlijk vind ik het intens triest dat een drempel bij een of twee klachten al wordt aangepast.", zei Bolijn. lieuvergunning die minister Aelvoet nu afgeeft, is twintig jaar geldig. Zeeland protesteerde eerder de ze week tegen de vergunningen op grond van de milieueffect rapportage en de langetermijn- visie voor het Schelde-estuari- um. Hierin wordt gesteld dat het mondingsgebied van de Wester- schelde open en natuurlij k moet blijven en zijn dynamiek moet behouden. Bovendien geldt de Vlakte van Raan als een belang rijk foerageer- en rustgebied voor trekvogels en als paaige- bied voor vis. De Belgische actiegroep Don Quichotte, die mede optreedt namens de visserij organisaties, reageerde ontgoocheld. Woord voerder Geert Deman: „Dit is het onomstotelijke bewijs dat minister Aelvoet absoluut niet luistert naar de bevolking en al ternatieven die door de eigen re gering worden aangedragen. Zowel vice-premier Van De La- notte als premier Verhofstadt spraken zich in het recente ver leden uit voor de Thornton bank. Aelvoet houdt voet bij stuk, tegen de wil van iedereen in. Ze houdt absoluut geen reke ning met de kustburgemeesters, met het toerisme of met de visse rij." De actiegroep heeft haar hoop nu mede gevestigd op steun vanuit Nederland. De gemeente Knokke-Heist kondigde direct na het besluit aan de zaak aanhangig te ma ken bij de Raad van State. Daar mee was al eerder gedreigd. Eer ste schepen Maxim Willems: „Het is een project van politiek opportunisme." Er liggen in middels alweer vier nieuwe aanvragen voor windmolenpar ken voor de Vlaamse kust. De kosten van Toonbeeld dreigen het voortbestaan van de muziekopleiding in de nieuwe gemeente te nekken. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De stuurgroep Herindeling Midden-Zeeuws- Vlaanderen moet op korte ter mijn beslissen of de nieuwe ge meente Terneuzen het gemeen telijke instituut voor creatieve en musische vorming Toonbeeld wil handhaven, of dat een deel van de activiteiten van Toon beeld moet worden overgehe veld naar de Zeeuwse Muziek school. Laatstgenoemd instituut ver zorgt in alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten met uitzondering van Terneuzen het muziekon derwijs aan kinderen en vol wassenen. De Zeeuwse Muziek school is ook elders in Zeeland actief (zestien gemeenten), heeft in totaal ruim vierduizend cursisten en zo'n vijftig docen ten. Het leerlingenaantal in Zeeuws-Vlaanderen over schrijdt de duizend. Omdat de Zeeuwse Muziek school een instituut is zonder een zware administratieve en leidinggevende organisatie die docenten op uurbasis inhuurt, is het beduidend goedkoper dan de Terneuzense instelling Toon beeld. Dat was ook de reden voor de Axelse wethouder J. van Scha- ik, tevens voorzitter van de werkgroep harmonisatie regel geving van de Midden-Zeeuws- Vlaamse gemeenten, om enkele weken geleden de voorkeur uit te spreken voor het instandhou den van de band met de Muziek school, en vooralsnog niet Toon beeld het muziekonderwijs in Axel en Sas van Gent te laten oppakken. Cursisten zouden dan namelijk geconfronteerd kunnen worden met beduidend hogere lesgelden en de Zeeuwse Muziekschool zelf zou opgeza deld worden met een inkom stenderving. De aanstaande herindeling was voor het bestuur van de Zeeuw se Muziekschool aanleiding om een onafhankelijk onderzoeks bureau in te schakelen om eens te kijken naar de alternatieven die de gemeenten - vooral Ter neuzen dan - geboden zouden kunnen worden. Voorzitter R. Leentfaar: „Het onderzoek heeft een aantal modellen opge leverd, waar de stuurgroep straks uit kan kiezen. Als voor zitter zou ik er de voorkeur aan geven dat Toonbeeld haar mu ziekonderwijs overdraagt aan de Zeeuwse Muziekschool om zich dan toe te spitsen op de cre atieve vorming. Een andere mo gelijkheid is dat alles blijft zoals het nu is, maar daarmee los je niets op. Voorts zou Toonbeeld in Axel en Sas van Gent muziek onderwijs kunnen gaan verzor gen, maar dat kost de nieuwe gemeente 600.000 euro. De laat ste optie is dat de Zeeuwse Mu ziekschool alles van Toonbeeld overneemt en dat wij ons ook gaan toeleggen op de creatieve vorming." Tijdig uitsluitsel Volgens Leentfaar is het aanne melijk dat de huidige situatie pas verandert als de nieuwe raad zich over de kwestie heeft gebogen. „Zonder problemen, ook in financiële zin, kunnen we tot volgend jaar juni gewoon ons werk doen. Daarna kunnen door Harold de Puysseleijr PHILIPPINE - Ondersteund door iets meer dan tweehonderd handtekeningen vragen bewo ners van de Laureynestraat en omgeving in Philippine de ge meente met klem iets te doen aan de verkeersonveilige situa tie die is ontstaan door de aan leg van een houten brug over het Philippinekanaal. J. de Mui-Oskam overhandigde de handtekeningen gisteravond aan wethouder R. Noët, tijdens een bijeenkomst over de ver keersveiligheid in Philippine. Die vond plaats in restaurant Au Port. De buurt is met name bezorgd over de veiligheid van de spe lende kinderen. „Kleine kinde ren rijden met stepjes en fietsjes van de overgang af rechtstreeks de openbare weg op. Dat levert gevaarlijke situaties op, zowel voor de kinderen als de overige weggebruikers", zo schrijven ze in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. De bewoners zijn ook bang voor de gevolgen van het weghalen van de afrastering langs de dijk „Over de hele lengte van de dijk kunnen spelende kinderen de dijk af komen rennen. Aan de binnenzijde van de dijk worden kinderen onttrokken aan elke vorm van toezicht. Als er een in het water valt, ziet niemand dat." Daarom pleit de buurt er voor dat de afrasteringen rond de dijk terug worden gezet. Tenslotte wijzen de bewoners er op dat de dijk een potentiële brandhaard is. Door het niet be- grazen of maaien verdroogt het lange gras in de zomer. „Een achteloos weg gegooide sigaret- tepeuk kan voldoende zijn om de hele dijk in brand te zetten." Advertentie RECORD AANTAL THEATERRESERVERINGEN De Zeeuwse Theater Slichting wordt overspoeld met aanvraagformulieren. Nu reeds zijn er 16% meer aanvragen ontvangen. Door nu uw aanvraag formulier in te dienen maakt u de grootste kans op de vele publiekstrekkers in Middelburg, Sehouwen- Duiveland en Domburg. Lever daarom voor 1 juli uw formulier met minimaal zes voorstellingen in en u bent het komend seizoen verzekerd van vele inspirerende avonden. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Ze werd gisteren 102, maar ze ziet eruit als een blom van 75. Hoe Pharilda Mel-Mattens het voor elkaar heeft gekregen, zo mooi en kwiek te blijven, wil ze echter absoluut niet kwijt. „Da's een staatsgeheim!" Pharilda, of Pharille, zoals ze liefkozend door het verzor gend personeel wordt ge noemd, woont nu tien jaar in 'het bejaardenhuis aan den Groenendijk'. Ze was 92 toen ze haar huis in Boschkapelle verliet. In het huidige deel- dorp van Vogelwaarde is ze ook geboren en getogen, als jongste uit een gezin van zes tien kinderen. Pharille kon goed leren en sloeg ooit zelfs een klas over. Graag had ze verder gestudeerd, maar ja, dat was er vroeger niet bij Haar huwelijk bleef kinder loos, maar dat belette haar niet zich in te zetten voor de kinderen van Boschkapelle en Stoppeldijk. Vrachtwagens vol sokken breide ze, ook voor de missie. Het geloof speelde en speelt een grote rol in haar leven. Zo was ze betrokken bij de paters Montfortanen en was ze lid van de congregatie van de Heilige Familie. On danks haar leeftijd gaat ze er prat op netjes en deftig te zijn en ze verwacht ook van haar bezoek en de verzorgers, dat Pharilda Mel-Mattens werd gisteren 102, maar is nog iedere dag keurig verzorgd en goed geluimd. foto Wim Kooyman zij dat ook zijn. Pharille spen deert zeven dagen per week in de huiskamer van Sint Anto- mus, genaamd de Baalhoek. Het is een substitutie-project om dementerende ouderen een gevoel van thuis te geven. Van de afdeling kreeg ze voor haar verjaardag oorbelletjes, ze is dan ook één van de lievelingen van het verzorgend personeel van Sint Antonius. Ze staat bekend om haar mensenken nis en haar gebruik van spreekwoorden. „Een goede luisteraar heeft maar een half woord nodig", is een van haar gevleugelde uitspraken. Ook vanwege haar zonnige humeur is ze geliefd, maar wee degene die haar durft te storen in haar slaap. Gelukkig kwam burge meester A. Vogelaar van Hon- tenisse op het juiste moment om haar te feliciteren, maar ze had toch liever de pastoor ge zien, zei ze... foto Peter Nicolai er in organisatorische zin in de Kanaalzone problemen ont staan, het is dus zaak om tijdig uitsluitsel te kx*ijgen over hoe verder te gaan. Een ding staat vast. De Zeeuwse Muziekschool is beduidend goedkoper dan een gemeentelijk instituut. We heb ben het over een verschil van ruim 1000 euro per docentenuur op jaarbasis en dat tikt flink aan." Vooralsnog lijkt de oude ge meenteraad van Terneuzen voort te willen gaan met Toon beeld. Deze week besluit de raad nog om het gebouw van het voormalige Petrus Hondius om te bouwen tot cultuurtempel. Ook Toonbeeld zal in de ver bouwde school zijn intrek ne men. De verbouwing van de school gaat de gemeente tonnen kosten. door Wout Bareman DOEL - Bij graafwerkzaamhe den voor het Deurganckdok bij Doel zijn opnieuw resten aange troffen van een middeleeuws schip. Of het, net als in oktober 2000 gaat om een veertiende eeuws koggeschip, is nog ondui delijk. Maar archeologen ach ten het niet uitgesloten. De vondst van het eerste kogge schip, dat nog grotendeels in tact was, werd door Europese archeologen direct beschouwd als één van de waardevolste vondsten van de afgelopen de cennia. Direct nadat graafmachines ruim anderhalf jaar geleden bij de aanleg van de containerter- minal pal ten zuiden van het polderdorp Doel de romp van het koggeschip hadden blootge legd, begon de strijd om het ei gendomsrecht. Grensgemeente Beveren beschouwde het bezoe kerscentrum van het Land van Saeftinge in Emmadorp als een geschikte locatie voor tentoon stelling van de vondst. Andere mogelijke locaties die in aan merking kwamen voor een per manente expositie, waren de Prosperpolder bij grensdorp Kieldrecht en Fort Liefkens- hoek aan de rand van de Waaslandhaven op de linker Scheldeoever. Een beslissing daarover is nooit genomen, vooral omdat het conserveren van de romp van de kogge min stens zeven j aar in beslag neemt De eerste kogge werd aange troffen in de modder van de bouwkuil voor de zuidelijke kaaimuur. De resten, die nu zijn aangetroffen, liggen in de bo dem voor de oostelijke muur. De archeologen krijgen nauwelijks tijd om de nieuwe vondst veilig te stellen. In de loop van augus tus moeten de bouwers van het containerdok, die door alle mo gelijke gerechtelijke en be stuurlijke procedures al twee jaar achterstand op het oor spronkelijke bouwschema heb ben opgelopen, weer aan de slag kunnen. In afwachting van de opgravingen is de locatie afge sloten. De scheepsresten liggen op nauwelijks honderd meter van de plaats waar de eerste kogge werd aangetroffen. Eikenhout De Archeologische Dienst Waasland heeft zich over de nieuwe bodemvondst ontfermd, maar heeft nu nog de handen vol aan het blootleggen van een middeleeuwse pottenbakkerij aan De Tromp bij Stekene. Archeoloog Jean-Pierre Van Roeyen is enthousiast over de nieuwe vindplaats, maar houdt nog een slag om de arm. „Het enige dat we weten, is dat het om resten van een oud eikenhouten vaartuig gaat uit de late Middel eeuwen. Of het opnieuw een kogge is? Dat is nog helemaal niet zeker." De opgraving van de vorige kogge nam acht weken in be slag. De archeologische dienst kan nog met geen mogelijkheid zeggen hoelang het blootleggen van de nieuwe vondst nu duurt. Inmiddels blijkt wel dat de loca tie van het Deurganckdok in het verre verleden een druk bevaren zijtak van de Schelde wasEind j uli reist een delegatie van Beve ren af naar Lelystad om daar te bekijken hoe de restauratie het beste kan worden aangepakt. MIDDELBURG - Koningin Beatrix komt op vijf oktober naar Middelburg. Ze opent dan het hospice voor stervenden aan de Nassaulaan. Dat hebben di verse bronnen gisteren beves tigd. In het hospice kunnen mensen de laatste periode van hun leven doorbrengen, als ster ven thuis niet mogelijk is. door Harold de Puysseleijr PHILIPPINE - Een extra ver keersremmer in de Kasteel straat en meer snelheidscontro les door de politie zijn nodig om het verkeer in Philippine nog veiliger te maken. Dat waren de kanttekeningen die bezoekers van de bijeen komst in Au Port in Philippine plaatsten bij de maatregelen die de gemeente Sas van Gent twee jaar geleden heeft genomen in het kader van Duurzaam Veilig verkeer in het kanaaldorp. Wethouder RNoët en de ambte naren C. Ritico en U. Vermandei waren naar het dorp toe geko men om van de bevolking zelf te vernemen hoe maatregelen als verkeersremmers en de instel ling van een dertig-kilometer- gebied hebben uitgepakt. De meningen daarover bleken onder de ongeveer twintig in woners trouwens danig ver deeld. Enerzijds was er de roep om meer politiecontroles en meer verkeersremmers, ander zijds klonken er geluiden over de verkeerde mentaliteit die te genwoordig in het verkeer heerst. Dat leidde er nu en dan toe, dat de aanwezigen meer on derling met elkaar in discussie gingen over de verkeersveilig heid in het dorp, dan dat er op merkingen in de richting van cle wethouder en de beide ambte naren werden gemaakt. Minder geld Noët onderstreepte aan het be gin van de bijeenkomst nog eens dat Sas uiteindelijk minder rijksgeld te spenderen had aan Duurzaam Veilig dan aanvan kelijk gedacht. En dat had ge leid tot een sobere uitvoering van de verkeersmaatregelen. Zodoende - en daar was wel ie dereen in de zaal het over eens - was er in de Kasteelstraat, de doorgaande weg door Philippi ne, wel een dertig-kilometerre- gime ingesteld, maar de inrich ting van de straat was daar niet op aangepast. De wethouder zegde op verzoek van de aanwe zige inwoners daarom toe nog eens te zoeken naar geld om een extra verkeersremmer aan te leggen in de buurt van de krui sing van de Sportparklaan met de Koningin Emmastraat. „Ze vliegen bij mij nog net zo hard langs als toen je er vijftig kilo meter mocht rijden", merkte een bewoner op. SLUIS - De Sint Lievensdijk in Oostburg en Aardenburg, vanaf de aansluiting met de Molen weg/Ketelaarstraat tot de aan sluiting met de Plaatweg/Plak- kebord, en de Heilleweg II in Sluis, vanaf de aansluiting met de rotonde rijksweg N58 tot de aansluiting met de Hogeweg zijn in beide richtingen tot om streeks 19 juli afgesloten in ver band met werkzaamheden. Het vrijliggend fietspad van de Heilleweg II wordt verbeterd. De weg krijgt een deklaag en een slijtlaag vanaf de Kruisweg tot de rotonde. Er worden door- groeistenen gelegd tegen berm- schade. De Sint Lievensdijk krijgt een nieuwe fundering en asfalt. Het werk kost ruim 264.000 euro. Apetrots was de Middelburg se van vier, dat ze, met de tong tussen de tanden, haar naam kon schrijven. Nog niet zo makkelijk ook: Garrin- cha. Haar even trotse moeder vond dat ze haar nieuwe vaardigheid wel meteen in de praktijk mocht brengen. Eerst met een paar euro de winkel in om een kaart te ko- pen voor oma. Garrincha mocht 'm zelf uitzoeken. Ze viel meteen voor een open klapper met een boeket erop en een echt, paars strikje er aan. Voor haar moeder was het even slikken en voor oma helemaal. Vanwege het op schrift: 'met oprechte deelne ming'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39