Zorg om veiligheid fietsers SIGMA-team moet centrale basis krijgen PZC Ondernemer voelt zich benadeeld PZC Znf 2002 Kinderrommelmarkt verplaatst naar Sint Domusstraat Oudste inwoonster Vlissingen wordt 104 Belgische minister wil windmolens bij Vlakte van Raan 13 3VO pleit voor fietstunnel Beatrix opent hospice Middelburg Vrijspraak van hennepkweek Kaartje voor transferiumvervoer Subsidie voor schaapskudde Fanfare Ship of Troy Buurtfeest op schoolplein agenda woensdag 26 juni 2002 door Piet Kleemans I ZIERIKZEE - Verkeersveilig- heidsorganisatie 3VO maakt zich ernstig zorgen over de plannen van Rijkswaterstaat voor de aanleg van een rotonde ter vervanging van het kruis punt N59-Laan Saint Hilaire bij Zierikzee. 3VO vindt dat de vei ligheid voor fietsers er fors op achteruit gaat en pleit voor een fietstunnel in plaats van de door Rijkswaterstaat ingetekende oversteekplaats. Nu is de kruising N59-Laan van Saint Hilaire - inclusief over steekplaats voor fietsers - be veiligd met een verkeerslicht- installatie. Deze verdwijnt en ervoor in de plaats komt een ro tonde voorzien van een bypass voor het verkeer dat vanuit Zie rikzee richting Schouwse West hoek gaat. Even voorbij de nieuwe rotonde in de richting van de Schouwse Westhoek heeft Rijkswaterstaat een oversteekplaats voor fiet sers ingetekend. Deze is in de vi sie van M. Speelman, voorzitter van de afdeling Schouwen-Dui- veland van 3VO, echter vol strekt onvoldoende beveiligd. Hij pleitte gisteravond tijdens een informatiebij eenkomst over de nieuwe rotonde voor aanleg van een fietstunnel. Hellend vlak Speelman zei te beseffen dat een fietstunnel een zeer kostbare voorziening is. „Maar wat kost een mensenleven. Als je hier op de veiligheid gaat besparen zit je op een hellend vlak." Speelman kreeg bijval van H. van Dam van de Pontes- scholengroep, locatie Pieter Zeeman. Dagelijks komen via het fietspad langs de N59 hon derden scholieren naar school. „En hun veiligheid gaat er in de nieuwe situatie fors op achter uit", aldus Van Dam. R. Oostinga van de Dienstkring Midden- en Noord-Zeeland van Rijkswaterstaat gaf in reactie op de woorden van Speelman en Van Dam aan dat een fietstun nel een erg forse en erg kostbare ingreep is en dat er andere mid delen zijn om de oversteek plaats te beveiligen. Dat kan bijvoorbeeld met op lichtende verkeersborden die automobilisten extra attende ren op overstekende fietsers. Oostinga zegde toe dat in ieder geval nog eens goed naar de ge plande oversteekplaats zal wor den gekeken. Rijkswaterstaat wil in het voorjaar van 2003 be ginnen met de aanleg van de 820.000 euro kostende rotonde. Haringvlietstraat Wat verderop, vlakbij het ge meentehuis, gaat ook veel ver anderen. Na de bouwvakvakan tie wil de gemeente Schouwen- Duiveland beginnen met de aanleg van een rotonde op de hoek van de Haringvlietstraat en de Laan van Saint Hilaire. Zierikzeeënaren die vanuit Poortambacht de Laan van Saint Plilaire op willen rijden dienen veel geduld te oefenen en met enige regelmaat zijn er op stoppingen op laatstgenoemde uitvalsweg. Via de rotonde hoopt de gemeente een betere doorstroming van het verkeer te kunnen bewerkstelligen. De gemeente gaat er vooralsnog vanuit dat de aanleg van de ro tonde niet leidt tot omleiding van het verkeer. Fitnesscentrum Take Care (links) wilde graag een kapconstructie zoals Woontrend (rechts) heeft. foto Dirk-Jan Gjeltema door Inge Heuff ZIERIKZEE - M. Oosterwaal van fitnesscentrum Take Care meent dat de gemeente met twee maten meet als het gaat om het bestemmingsplan voor het be drijventerrein aan de Boeren- weg in Zierikzee. Daarom heeft hij bezwaar ingediend tegen het verlenen van de bouwvergun ning voor de nieuwe vestiging van Woontrend. Het nieuwe gebouw van Woon trend bestaat uit twee bouwla gen met een zogenaamde schijnkapconstructie, een dak waaronder direct winkel- of kantoorruimte zit. Volgens de gemeente voldoen de bouwte keningen van Woontrend aan de eisen van het bestemmingsplan en dus werd er een bouwvergun ning verleend. Inmiddels staat het pand er en is de aannemer bezig met de afwerking. Voor M. Oosterwaal was de ver rassing groot toen hij de teke ningen zag. Zelf had hij voor het fitnesscentrum, dat anderhalf jaar oud is, ook graag twee bouwlagen met een schijnkap constructie willen hebben, maar dat idee werd al in een vroeg stadium door de gemeente afgewezen. „Ik heb vooraf schriftelijk mijn plannen door de gemeente laten toetsen voor de welstand en het bestem mingsplan", vertelt Ooster waal. „Schriftelijk kreeg ik antwoord dat ik de tekeningen zo niet hoefde in te dienen omdat ze niet geaccepteerd zouden wor den. Die tweede bouwlaag on der de schijnkapconstructie werd afgekeurd omdat deze niet binnen het bestemmingsplan paste." Risico Om een uitspraak over het be stemmingsplan te krijgen, dien de Oosteiwaal bezwaar in tegen de bouwvergunning van Woon trend. Voor C. Walhout, eige naar van Woontrend, leverde dat problemen op. „Ik kan niet gaan zitten wachten tot de ge meente eindelijk eens uitspraak overzo'n bezwaar doet. Daarom ben ik toch verder gegaan met bouwen. En dat zal ik ook doen voor het nieuwe pand voor de Praxis waar Oosterwaal waar schijnlijk ook bezwaar tegen gaat indienen'. Maar daarmee loop ik wel een risico." Beleids medewerker Bouw- en Woning toezicht R. Stam zegt dat Oosterwaal nooit een bouwver- gunningaanvraag ingediend heeft voor een schijnkapcon structie. „Het bestemmingsplan spreekt helemaal niet over bouwlagen. Er zijn alleen goot- en bouwhoogtes vastgesteld en de aanvraag van Woontrend voldoet daaraan." Inmiddels is duidelijk dat de be zwaar- en beroepscommissie geadviseerd heeft het bezwaar ongegrond te verklaren. Als het college dit overneemt, stapt Oosterwaal waarschijnlijk naar de rechter. „Ik zal de gemeente aansprakelijk stellen voor de onterechte beoordeling van mijn plannen en om genoegdoe ning vragen." MIDDELBURG - Koningin Beatrix komt op vijf oktober naar Middelburg. Ze opent dan het hospice voor stervenden aan de Nassaulaan. Dat hebben diverse bronnen gisteren bevestigd. In het hospice kunnen mensen de laatste periode van hun le ven doorbrengen, als sterven thuis niet mogelijk is. Zorg- stroom Walcheren coördineert de zorg. S. Buisman van de Stichting Vrienden van het Hospice is verheugd over de komst van de koningin. „Het is een prachtige manier om het hospice onder de aandacht te brengen van mensen in de regio", zegt hij. „En voor Middelburg is het natuurlijk ook fantastisch." Koningin Beatrix is op een bijzondere manier verbonden met het hospice, legt hij uit. De Johanniter Orde heeft het gebouw gefinancierd met geld uit de nalatenschap van mevrouw De Casembroot, de weduwe van de oud-commissaris van de ko ningin. Prins Bernhard is landscommandeur van de Johanni ter Orde. Bovendien was mevrouw De Casembroot een goede kennis van prinses Juliana. De rijksvoorlichtingsdienst wilde het bezoek nog niet bevestigen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter W. Toekoen heeft gisteren een 35-jarige inwoner van Zierikzee vrijge sproken van het bezit van wiet. De man werd verweten 27 juni vorig jaar in Zierikzee een hennepkwekerij te bezitten op een woonwagenkamp. Er werden daar op een perceel driehon derd planten met een gewicht van achttien kilo aangetroffen, maar verdachte zei op zitting niets te maken te hebben met de hennepteelt. „Ik woonde daar niet meer." Een neef van de Zierikzeeënaar had verklaard dat de hennep planten van de verdachte waren. Officier van justiitie C. 01- denburger achtte de verklaring van zijn neef en zijn ex-vrouw overtuigend genoeg voor bewijs, waarin ze werd gesterkt door het feit dat de man al eerder hennepkwekerijen heeft ge had. Ze eiste vier maanden cel. De politierechter kwam tot vrijspraak, omdat hij de verklaringen van met name de neef te vaag vond. RENESSE - Toeristen die met de bus van en naar het Transfe rium in Renesse pendelen, krijgen vanaf deze zomer een bus kaartje. De gemeente Schouwen-Duiveland moet deze ver voersbewijzen uitgeven om een rijksbijdrage van 85.550 euro binnen te krijgenDe provincie, die deze subsidie namens Den Haag toekent, heeft vastgesteld dat de kaartjes per gereisde zone 40 eurocent kosten. Wil de gemeente het volledige subsi diebedrag binnenhalen, dan moet zij tenminste 147.500 zones kopen (59 duizend euro) en uitgeven. Vorig seizoen stapten ruim 275 duizend toeristen in de bussen van Taxi Centrale Re- nesse. Behalve dat zij nu een buskaartje in handen krijgen, verandert ervoor de buspassagiers in de praktijk niets: de rit jes tussen het parkeerterrein en het strand en de campings blijven gratis. MIDDELBURG - De stichting Zeeuwse Schaapskudde kan komende jaren rekenen op financiële steun van de pi'ovincie. Het dagelijks provinciebestuur wil tot en met 2005 geld uit trekken (over 2002 ruim 24.000 euro) voor de instandhouding van de kudde, die gezien wordt als een symbool voor de Zak van Zuid-Beveland. Natuur en landschap (onder meer de bloemdijken), cultuurhistorie, landbouw en recreatie zijn volgens de provincie alle verweven in de schaapskudde. Het bezoekerscentrum en de schaapskooi trekken veel bezoekers; de Zak is kerngebied voor het Zeeuwse plattelandstoerisme. door Andrea Bolle Zierikzee - De Maritieme Dagen krijgen dit jaar een iets ander uiterlijk dan voorgaande jaren. De organisatie van ZOC Actief wil die dagen meer naar het Ha venkwartier verplaatsten om zo stap voor stap naar een nieuw geheel van het zomerse even- ment werken. Eén van de veranderingen is de kinderrommelmarkt, die dit jaar op 16,23en30julien op 6 en 13 augustus wordt gehouden in de Sint Domusstraat. Voorheen is de rommelmarkt altijd op de Balie geweest, maar de organi satie wil de verkoop dichter bij het centrum en de haven betrek ken. „De markt op de Balie was erg succesvol, maar de St. Domusstraat bleef altijd een beetje een 'dooie' straat. Daar om vonden we het goed om hem daarheen te verplaatsen", zegt Phons Gudde van ZOC Actief. De bewoners en ondernemers in REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de straat hebben enthousiast gereageerd. De rommelmarkt wordt aangevuld met poppen kasten en optredens van clowns, steltlopers en een dweilband. Tijdens de drie dagen in juli en de twee dagen in augustus wordt de Sint Domusstraat van de Fonteine tot de Visstraat af gesloten. Auto's mogen er niet parkeren, zodat de kinderen alle ruimte krijgen voor hun koop waar. Ook het Havenplein gaat er dit jaar anders uitzien. Het ZOC is in gesprek met ondernemers om een aantal boten op het plein tentoon te stellen. Bovendien wil ze de kerstverlichting in de stad aankleden met visnetten en andere maritieme zaken. „Er kwam een bepaalde sleur in het geheel. Niet ten nadele, maar we willen de bezoekers enthousiast houden", meent Gudde. Als de dagen succesvol zijn verlopen kan er volgens hem naar andere veranderingen worden gekeke- ken. Kinderen die zich willen opge ven voor de rommelmarkt kun nen dat doen op maandag 1 juli, dinsdag 2 juli of donderdag 4 ju li bij het ZOC: tel. 416954. OOSTERLAND - De Ooster- landse fanfare houdt op zater dag 6 juli een rommelmarkt op de Markt. Er worden oude mu ziekinstrumenten verkocht en er kunnen behendigheidsspelen worden gespeeld. De rommel markt begint om 9.00 uur. Adverte?itie naar Dido Aeneas van Henry Purcell opera op de NDSM Werf Amsterdam di 16 t/m zo 27 juli busarrangement vanuit Zeeland op wo 17 juli opstappen in Middelburg en Goes incl. diner op het festivalterrein coproductie met Over hot IJ Festival zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (0118) 659 659 www.nazomerlestival.nl doorValeska Nastaly VLISSINGEN - „Willen jullie allemaal een slokje?", vraagt de jarige Catrien Polderman- Dingemanse. Gisteren vierde zij haar verjaardag in verzor gingstehuis Ter Reede in Vlis singen. Zij is met haar 104 jaar de oudste inwoonster van Vlis singen. In het kamertje van verzor gingstehuis Ter Reede zitten vier kinderen, van wie twee aangetrouwd, van de in totaal tien kinderen die de jarige heeft. „We komen in groepen. Vanmiddag komt de rest"zeg gen ze. Ina is met haar 63 jaar de jongste en Cor Adriaanse is na het overlijden van zijn ou dere broer de oudste geworden met 76 jaar. Hij komt uit het eerste huwelijk van zijn moe der. Ina uit het tweede. Ook burgemeester A. van Dok-van Weele en Ter Reede- directeur J. de Graaf zitten in de kamer. Samen halen zij her inneringen aan vroeger tijden op. De 104-jarige mevrouw Pol derman heeft tot haar hon derdste klederdracht gedra gen. Zij brak een arm en kon zichzelf daarna niet meer in de dracht hijsen. „Ze werd daar door wat kleiner. De dracht maakte haar wat imponeren- der" zegt schoonzoon Piet van der Meulen. „Ach", zegt de ja rige, „deze kleding is veel makkelijker. Hup, je trekt het Catrien Polderman-Dingemanse. zo aan en je hoeft ook niet meer moeilijk te doen met die ijzers op je hoofd." „Moeder heeft vroeger een zwaar leven gehad. Vlak voor de oorlog verloor zij haar man. Zij moest toen als alleenstaan de moeder met drie kinderen zelf de kost verdienen. Zij bracht melk rond met de hon denkar", vertelt zoon Cor. Me vrouw Polderman heeft niet meer zo'n besef van tijd. Op de vraag hoe lang ze al in Ter Ree de woont, antwoordt ze: „Iets van twee jaar of zo.De kinde ren reageren geschrokken: „Ze woont hier zeker al twintig foto Ruben Oreel jaar. Ze was één van de eerste bewoners hier." Ter Reede houdt morgen een dinertje voor de familie. Me vrouw Polderman heeft niet zelf mogen kiezen wat ze wilde eten. „Als ze een etentje voor je versieren, weet je dat het goed door Wout Bareman KNOKKE-HEIST- De Belgi sche federaal minister Aelvoet van Leefmilieu heeft gisteren de knoop doorgehakt. Het eerste windmolenpark voor de Vlaam se kust komt ter hoogte van de Vlakte van de Raan in het Belgi sche gedeelte van de Wester- scheldemonding. Dat is tegen de zin van de Vlaamse kustburgemeesters, de provincie Zeeland en de ge meenten Veere, Vlissingen, Oostburg en Sluis-Aardenburg. Die vrezen voor horizonvervui ling en andere overlast. Ook de Belgische en Zeeuwse vissers zijn fel tegenstander van het zogenoemde Seanergypark (van energiebedrijf Electrabel en baggerconcem Jan De Nul) met vijftig windmolens op een kleine vijftien kilometer uit de kust. Alle partijen toonden zich in een eerder stadium voor een;- alternatief plan: een park op de Thorntonbank, een zandbank 27 kilometer uit de kust van Knokke. Kandidaat-exploitan ten beschouwen die locatie als veel te duur. Het park gaat vijftig molens tel len, die jaarlijks 85.000 huisge zinnen voorzien van groene elektriciteit. De bouw- en mi lieuvergunning die minister Aelvoet nu afgeeft, is twintig jaar geldig. Zeeland protesteerde eerder de ze week tegen de vergunningen op grond van de milieueffect rapportage bn de langetermijn- visie voor het Schelde-estuari- um. Hierin wordt gesteld dat het mondingsgebied van de Wester- schelde open en natuurlijk moet blijven en zijn dynamiek moet behouden. Bovendien geldt de Vlakte van Raan als een belang rijk foerageer- en rustgebied voor trekvogels en als paaige- bied voor vis. De Belgische actiegroep Don Quichotte, die mede optreedt namens de visserijorganisaties, reageerde ontgoocheld. Woord voerder Geert Deman: „Dit is het onomstotelijke bewijs dat minister Aelvoet absoluut niet luistert naar de bevolking en al ternatieven die door de eigen re gering worden aangedragen. Zowel vicepremier Van De La- notte als premier Verhofstadt spraken zich in het recnte verle den uit voor de Thorntonbank. Aelvoet houdt voet bij stuk, te gen de wil van iedereen in. Ze houdt absoluut geen rekening met de kustburgemeesters, met het toerisme of met de visserij." De actiegroep heeft haar hoop nu mede gevestigd op steun van uit Nederland. Opportunisme De gemeente Knokke-Heist kondigde direct na het besluit aan de zaak aanhangig te ma ken bij de Raad van StateDaar mee was al eerder gedreigd. Eer ste schepen Maxim Willems: „Het is een project van politiek opportunisme." Er liggen inmiddels vier nieuwe aanvragen voor windmolenpar ken voor de Vlaamse kust. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Het SIGMA-team dat Schouwen- Duiveland en Tholen bedient, zou een meer centraal gelegen thuishaven moeten hebben. Die wens is er, zegt hoofd G. Wessel van de afdeling ongevallen en rampenbestrijding van de GGD. Hij denkt in eerste in stantie aan Zierikzee. Op Tho len werd eerder deze week kort over het SIGMA-team gespro ken. Daarbij kwam Bruinisse als logische vestigingsplaats uit de bus. Aanleiding om de werkwijze van het SIGMA-team aan te kaarten tijdens de Thoolse raadsvergadering, was de gang van zaken rondom het ongeval dat zo'n maand geleden plaats had op de Krabbenkreekweg tussen Tholen en Sint Philips- land. Daarbij vielen zeven (licht-)gewonden, die een flinke tijd op hulp hebben moeten wachten. De Thoolse wethou der M. Velthuis probeerde tij dens de raadsvergadering enig licht te werpen op onduidelijk heden die over de hulpverlening rond dit ongeval bestaan. Daar bij kwam onder meer de huis vesting van het SIGMA-team (Snel Inzetbare Groep ter Medi sche Assistentie) ter sprake. Dit team is die avond overigens niet opgeroepen. Waren de SIGMA-vrijwilligers echter wel gealarmeerd, dan ZIERIKZEE - Op het school plein van obs Theo Thijssen aan de Calandweg in de Zierikzeese wijk Malta wordt vrijdag 26 ju ni het traditionele buurtfeest gehouden. Ouders, leerlingen en leerkrachten hebben met elkaar een gevarieerd programma in elkaar gezet met onder meer spelletjes en een barbecue. Ook is plaats ingeruimd voor een rommelmarkt. Nieuwe attrac ties zijn een playbackshow, kin derdisco en een snoepkraam. Het buurtfeest begint om 16.00 was dit nauwelijks van invloed geweest op de snelheid van de hulpverlening. De wagens van het team staan in Brouwersha ven gestald. De procedure is dat de wagen pas uitrijdt als acht vrijwilligers in het hulpverle ningsvoertuig zitten. Vrijwilli gers afkomstig van Tholen moeten dus eerst richting Brou wershaven als er iets gaande is. Het zou handig zijn, opperde Velthuis dan ook, het SIGMA- team in Bruinisse te stationeren. Wessel toont zich desgevraagd eveneens voorstander van een meer centraal gelegen locatie, waarbij hij - tot nu toe - zijn pij len op Zierikzee heeft gericht. Probleem is echter het vinden van een ruimte waarin de wa gens van het SIGMA-team ge stald kunnen worden. Overigens zal het SIGMA-team dan nog niet te pas en te onpas worden ingezet. De inzet van de vrijwilligers die assistentie aan hulpverleners bieden bij groot schalige ongelukken is aan vas te procedures gebonden. Assisteren Dat Thoolse vrijwilligers niet op eigen gelegenheid naar eén ongevalplek rijden is daar on derdeel van. Met acht mensen heb je een volledig team, schetst Wessel. Een team dat in staat is de aangewezen taken (onder meer assisteren van het ambu lanceteam en logistiek regelen van geneeskundig materieel) daadwerkelijk uit te voeren. Het SIGMA-team Schouwen- Duiveland/Tholen bestaat uit zestien mensen, van wie de helft uit de gemeente Tholen en de andere helft uit de gemeente Schouwen-Duiveland afkom stig is. STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN - Sint-Nicolaaskerk, 20.00 uur: Klankbeeldpresentatie over historie van de stad; BURGH HAAMSTEDE - Kelder slot Haamstede, 10.30 en 11.30 uur: Bezichti ging Ridderzaal en diaserie; RENESSE - Jacobuskerk, 20.00 uur. Kerk- concert muziekvereniging Luctor et Emergo; Dorpshuis, 20.00 uur: Informa tie-avond over compensatielocaties;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35