PZC Aanpak bulk bouwplannen 11 Zeilbootje dat in een garage past Monument dankt hulpverleners bij watersnoodramp Vrouwenpolderse geit werpt vijf gezonde jongen inventariseert sterke en zwakke punten Opruiming bij Achterstand ruimtelijke ordening moet over een jaar weg zijn Schouwen-Duiveland Play-in als hoogtepunt van Brouwse Dag Peuterspeelzaal in Zierikzee mag groeien Concert in Jacobuskerk zeeuwse almanak Kaart waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 26 juni 2002 BROUWERSHAVEN - Honder den muzikanten worden er ver- «acht. Uit Nederland, Duits- j [and, België, Engeland en Frankrijk. Na twee keer repete- j ren moet deze 'muziek play-in' uitmonden in een daverend con cert. het hoogtepunt van de I Brouwse Dag op 13 juli. Het jaarlijkse evenement in de smalstad heet een dag voor het hele gezin te zijn. De activitei ten beginnen vrijdagavond 12 juli al met een concert van The Kings of Cool op de Markt, met Kees de Feiter van Crosshead and the Southside Horns als muzikale gast. Het voorpro gramma wordt gevormd door de popgroep Biteabit. De zaterdag tussen tien uur 's ochtends en het avonduur I bruist Brouwershaven op z'n j best. Op de Markt staat een gro- I te braderie. Blikvanger is het 'museumplein' met oude voer tuigen en apparaten. Ook rijdt er een bijzondere miniatuur spoortrein. Mensen die hun hoogtevrees willen beproeven, kunnen bij de nieuwe jachtha ven met een telescoopkraan 38 meter de lucht in. Rond de mid dag is er een optreden van de Line-Street-Dancers uit Oos- terland. Hoogtepunt is de muziek-play- in. Gevorderde en wat minder bedreven muzikanten uit de harmonie, fanfare of brassband kunnen die dag aanschuiven voor een letterlijk groots con cert. Onder leiding van dirigen ten J. Knuist en J. Everwijn wordt om kwart voor elf en kwart voor twee gerepeteerd. Waar deze inspanningen toe lei den, moet om vier uur die dag duidelijk worden met het con cert op de Markt. Daarnaast kunnen ook tamboers hun hart ophalen in de eendaagse drum band van M. van der Maas. De trommelaars komen om kwart over tien en kwart over drie aan de bak en treden aan het slot ge zamenlijk op met majorettes en muzikanten van de play-in. De gelegenheidsformatie trok vo rig jaar 334 muzikanten, in de leeftijd van 9 tot 84 jaar, en 27 drumbandleden. ZIERIKZEE - Peuterspeelzaal Harlekijn aan het Jannewekken in Zierikzee kan uitbreiden. De instelling heeft al langere tijd te maken met een wachtlijst voor nieuwkomers. Dat aantal is inmiddels zo groot gegroeid, dat de behoefte bestaat aan een extra groep. Het bestuur van de Stichting Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei, waaronder Harle kijn valt, heeft de gemeente Schouwen-Duiveland ge vraagd de beoogde uitbreiding financieel te ondersteunen. Burgemeester en wethouders besloten gisteren dat verzoek te honoreren met een bedrag van iets meer dan zevenhonderd eu ro voor de maanden na de zo mervakantie tot aan de jaarwis seling. Nadien wordt de subsidiever hoging voor De Lichtboei mee genomen bij de vastelling van het Welzijnsprogramma van 2003. Rekening houdend met de doorstroming naar de basis school, ontstaat er zo in augus tus ruimte voor een extra groep van dertien peuters. Voor een groep van tussen de tien en veertien peuters wordt uitgegaan van één vaste leidster en een vrijwillige hulp. Vanaf veertien peuters gelden twee be roepskrachten als de maatstaf. RENESSE - In de Jacobuskerk in Renesse wordt op donderdag 4 juli een concert gegeven door de familie Den Haan uit Elle- meet. De drie kinderen, in de leeftijd van 15,17 en 18 jaar, be spelen dwarsfluit, piano en vi ool. Zij spelen werken van onder meer Liszt, Chopin en Mozart. Het concert is georganiseerd door het toeristenpastoraat en Windkracht 8 en begint om 20.00 uur. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Alle liggende bouwplannen moeten per 1 juli 2003 behandeld zijn. Het colle ge van Schouwen-Duiveland wil de achterstand bij het clus ter ruimtelijke ordening over een jaar weggewerkt hebben. Het overige achterstallige werk wordt aangepakt door een tijde lijke 'werkbrigade' van zowel ambtenaren als ingeschakelde bureaus. Wethouder L. Geluk-Poortvliet wil duidelijke afspraken maken met de gemeenteraad over hoe de gemeente de problemen bij ruimtelijke ordening te lijf zal gaan en vooral op welke ter mijn. „Daar heeft de raad ook om gevraagd." De raadsleden door Valeska Nastaly VROUWENPOLDER - Luid ge mekker, nee, zo kun je het nog niet noemen; luid gegil hoor je als je het geitenverblijf bij mini- camping De Peppelhoeve be treedt. Vijf minuscule geitjes op wankele pootjes denken maar aan één ding: mama niet kwijt raken. Ze zijn maandagavond tussen zes en zeven uur geboren. „Het schijnt zeer uitzonderlijk te zijn dat een geit zoveel jongen werpt", zegt eigenaresse Ada de Rijke. „Meestal krijgen ze er kunnen aan de hand van vastge stelde 'ijkmomenten' met doel stellingen zien of de afdeling uit het dal klimt. Eerder dit jaar heeft de gemeen te de noodklok geluid over de 'crisissituatie' op het cluster ruimtelijke ordening. Een grootscheepse inhaalslag in 2001 ten spijt stapelt het werk op de onderbezette afdeling zich op. De achterstanden druk ken als een loden last op het (te) kleine ambtenarenkorps en zor gen voor verdere vertragingen. Het roer moet daarom om, zo was de boodschap uit die eerste nota. Nadat toenmalig wethouder C. Veerhoek het probleem heeft blootgelegd, komt wethouder Geluk (ruimtelijke ordening) nu met een plan van aanpakWant maar twee of drie." Dochter Lenneke (21) vertelt dat er wel eens vier geitjes bij hen zijn ge boren. „Mleen de vierde kwam levenloos ter wereld." Nu was het ook weer even spannend of de vierde het wel zou redden. Ada: „Dat is wel Lennekes lie veling geworden. Ze heeft hem met handdoeken warm gewre ven." Nummer vijf is het kleinste geit je. Dat is bijna twee keer zo klein als de rest en weegt slechts 600 gram: een verschil van 1300 gram met de grootste. „Ze zien er nu misschien wankel uit, maar over een paar dagen sprin gen ze constant in de lucht", verzekert dochter Manita (16). De familie heeft elk jaar jonge geitjes. Een soort familietradi tie, want opa en oma fokten ook al met de geitjes. Moedergeit heeft niet genoeg melk voor alle geitjes. Om de drie uur, dus ook 's nachts, ge ven de De Rijkes om beurten de jonkies de fles. Hoe lang dat duurt, weet Lenneke niet. „Dit weekend barst de drukte op de camping weer los. Dan kunnen de gasten meehelpen. Dat vin den ze prachtig!" het is inzichtelijk, maar daar mee is het nog niet opgeruimd", aldus Geluk. In het plan 'Alles uit de kast' zet het college uiteen hoe de achterstanden wegge werkt moeten worden, welke voorrangsregels de gemeente zal gebruiken bij de afhande ling van ingediende aanvra gen en vooral wanneer de eer ste resultaten geboekt moeten zijn. Verlammend Omdat de achterstanden een verlammende werking hebben op de normale gang van zaken op de afdeling moet de plannen- berg aangepakt worden door een aparte werkbrigade. Inge huurde krachten, overwerk van eigen ambtenaren en hulp van buiten het gemeentehuis zullen de bulk wegwerken. De Regio visie Schouwen-West, de nieuwbouwwijken Noorderpol der en Poortambacht in Zierik zee en het aanpassen van de Structuurvisie Schouwen-Dui veland krijgen hierbij samen met de berg bouwplannen (338 zaken) de eerste aandacht. Die bouwplannen zijn inmiddels onderverdeeld in negen groe pen, waarbij geldt dat plannen met een 'fatale termijn' als be roepschriften of een advies van de welstandcommissie voor rang krijgen. Deze werkwijze moet er onder meer toe leiden dat de gemeente op 1 juli 2003 geen achterstan den meer heeft op het gebied van bouwplannen en dat amb tenaren 'weer lol in hun werk' krijgen. Ook de vorderingen op andere onderdelen van het strijdplan, zoals het bij de tijd brengen van de Schouwse be stemmingsplannen of het aan trekken van nieuw personeel, zijn concreet met vier ijkmo menten vastgelegd. Wethouder Geluk wil niet op toekomstige zaken vooruitlo pen, maar heeft vertrouwen in het uitgestippelde pad. Met in middels tien ambtenaren wor den resultaten geboekt. „Er gaat op dit moment al meer werk uit dan erin komt." Dat er altijd wel wat werk zal blijven liggen, omdat een plan moet wachten op (nieuw) beleid spreekt volgens de wethouder voor zich. Geluk: „Honderd procent bij zijn, daar kom je nooit op uit, maar we streven er wel naar." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De sterke en zwakke punten zijn geïnventa riseerd en de lijnen voor de toe komst uitgezet. De nota Sociaal Economisch Beleid van de ge meente Schouwen-Duiveland moet de blauwdruk worden voor de sociale en economische ontwikkeling van het eiland in de komende vier jaar. De ge meente heeft over de nota ad vies gevraagd aan de Schou- wen-Duivelandse Sociaal Economische Raad (SER). Dat advies wordt in oktober dit jaar verwacht. De aantrekkelijkheid als woon gebied is één van de sterke pun ten van Schouwen-Duiveland. Het eiland ligt in de luwte van de drukke Randstad en daarvan wil de gemeente optimaal profi teren. Want als er één ding voor het college als een paal boven water staat dan is het dat het ei land een gebied met potentie is. Een leefomgeving ook waar voorzichtig mee moet worden omgegaan. De toekomst van Schouwen- Duiveland ligt niet in het aan trekken van zware industrie, dat wil wethouder G. van de Velde-de Wilde zonder verder inhoudelijk op de nota in te gaan wel verklappen. En dat de werkgelegenheid nog wel een flinke impuls mag krijgen, steekt zij evenmin onder stoelen of banken. De dienstverlenende sector, daar liggen goede kan sen en daar zal de gemeente de randvoorwaarden voor moeten scheppen. Het dagelijks gemeentebestuur heeft zich daarbij, stelt Van de Velde, niet laten verleiden tot het uitdenken van mooie maar onhaalbare plannen. „Nee, ze ker niet. Wat er in de nota aan plannen naar voren wordt ge bracht is mijn insziens heel rea listisch. Wel ambitieus, maar niet te ambitieus." Aan de totstandkoming van de nota is enkele maanden gewerkt en het is volgens Van de Velde door Marcel Modde OUDE-TONGE - Vijftig jaar na dato komt er in de gemeente Oostflakkee een monumentaal eerbetoon aan de hulpverleners bij de watersnoodramp. Het gaat om een ruim twee meter hoog granieten blok met uit stromend water. Het gedenkte ken wordt april volgend jaar onthuld. Het oostelijk deel van Flakkee werd in de nacht van 1 februari 1953 zwaar getroffen door de stormvloed. De ramp eiste er 315 levens, op elf na allen inwo ners van Oude-Tonge. Een spontane reddings- en hulpver leningsactie voorkwam nog er ger. Direct na de rampnacht werden door een detachement mariniers vier grote gaten bij Den Bommel gedicht. Ze wer den daarbij geholpen door wa terstaatkundigen, leerlingen van de machinistenschool uit Utrecht en mensen van het Rode Kruis. Burgers uit het Friese Gouw bevrijdden met handza me kleine vaartuigen in het ge bied rond Ooltgensplaat tal van getroffenen. In de navolgende weken werden met brandweer lieden uit het hele land, werk ploegen van onder meer de gemeente Haarlem en mede werkers van de toenmalige Hei- demij bij Oude-Tonge tweehon derd lichamen uit het water gehaald. Om al die mensen blijvend te eren voor hun onvoorwaardelij ke hulp is op initiatief van kolo nel (b.d.) S. Hameete van het korps mariniers een stichting in Apetrots was de Middelburg se van vier, dat ze, met de tong tussen de tanden, haar naam kon schrijven. Nog niet zo makkelijk ook: Garrin- cha. Haar even trotse moeder vond dat ze haar nieuwe vaardigheid wel meteen in de praktijk mocht brengen. Eerst met een paar euro de winkel in om een kaart te /co- een behoorlijk lijvig boekwerk geworden. De visie op de sociaal economische toekomst is inte graal. Op reeds verschenen be leidsnota's als het Integraal Ver- keers- en Vervoersplan (IVVP) wordt ingespeeld. „Want we gaan natuui'lijk geen dubbel werk doen. Het IWP ligt er al en dat hoeven we niet nog eens dunnetjes over te doen. En het heeft ook veel te maken met het lokaal sociaal beleid. Het moet allemaal goed op elkaar aan sluiten. Je moet de plannen als het ware over elkaar heen kun nen leggen." Fifty-fifty Van de Velde schat de verhou ding tussen concrete plannen en meer algemene beleidslijnen in de nota op fifty-fifty. In de nota komen zo'n dertien onderwer pen aan bod en het eindresul taat is een lijst met zestig aanbe velingen. Het stellen van prioriteiten is aan de politiek. En aan de SER. „Wij hebben als coHege zo onze voorkeuren, maar het kan best zijn dat de SER de accenten op andere plaatsen wil liggen dan wij." Van de Velde gaat er voorzichtig vanuit dat de SER in oktober advies uitbrengt over de ge meentelijke nota. Advertentie rriobè! siijfd^l 1 ^0Q Plein 1940 - nr 20 - 4331 LH Middelburg "ZT 0118-612508 het leven geroepen voor de op richting van een monument. Aanvankelijk dacht hij aan een gedenkteken specifiek gericht op de inzet van de militairen, maar om niemand tekort te doen werd in samenspraak met het comité van aanbeveling beslo ten de intentie te verbreden. „Dit wordt hét monument voor ólle hulpverleners", zegt burge meester A. van Pelt in een toe lichting op het initiatief. Het wordt het vierde gedenkteken op rij dat in de gemeente Oost flakkee herinnert aan de ramp. Daarentegen is het de eerste keer dat het eerbetoon naar de redders uitgaat. „In die zin is het ook vrij uniek." Onverzettelijkheid Het monument naar ontwerp van beeldhouwster Tonny Schellekens uit Bergschenhoek krijgt een plek tegenover het ge meentekantoor in Oude-Tonge. Het wordt een twee meter groot, bijna vierkant blok graniet, dat de onverzettelijkheid van de hulpverleners symboliseert. In het massieve steen wordt een gleuf gemaakt, waar water doorheen wordt geperst. Het water wordt opgevangen in een bassin, omzoomd door bronzen zandzakken. Bij het gedenkte ken komt een tekstbord, waarop de belangrijkste aspecten van, de ramp in herinnering worden gebracht. Met de oprichting is een investe ring gemoeid van zo'n zeventig duizend euro. De betrokken mi nisteries en diverse fondsen zijn aangeschreven voor een finan ciële bijdrage. pen voor oma. Garrincha mocht 'm zelf uitzoeken. Ze viel meteen voor een open klapper met een boeket erop en een echt, paars strikje er aan. Voor haar moeder was het even slikken en voor oma he lemaal. Vanwege het op schrift: 'met oprechte deelne ming'. De Cornish Shrimpers, die een zeiltoer door Zeeland maken, liggen in de haven van Zierikzee. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Al rekt de boeg spriet de lengte van het zeilscheepje iets op, zeker in vergelijking met de kolossale jachten die vandaag de dag van stapel lopen, is de Cornish Shrimper niet al te groot van stuk. De 19 voets (5,8 meter) kustzeilboot bleek voor de bouwer echter de limiet. „Gro ter kon niet want dat paste niet in zijn garage." Ronald Langkemper van de Shrimper Owners Association, een Engelse vereniging waar bij ook dertig Nederlandse booteigenaren zijn aangeslo ten, kijkt tevreden uit over het Havenkanaal. Bij de lage wa terstand steken de 31 masten van de Shrimpers dinsdag morgen fier boven de kade aan de Nieuwe Haven in Zierikzee uit. Op de spiegel van menig scheepje wappert de Union Jack in de Zeeuwse wind. „Twintig Engelsen, negen Ne derlanders, een Belg en een Fransman doen mee aan deze zeilweek door Zeeland", ver telt Langkemper. Het internationale gezelschap deelt samen de passie voor het zeilen en speciaal voor het va ren met de Cornish Shrimper. Het gaffel-getuigde kustzeil- schip combineert voor de erva ren zeilers verschillende voor delen. Klein van stuk kan de boot gemakkelijk op een trai ler achter de auto naar andere (buitenlandse) wateren ver voerd worden. Het schip heeft geen diepstekende kiel maar een zogeheten midzwaard, zo dat het op ondiep water door kan varen. „En erg aantrekke lijk is dat de Shrimper heel licht vaart. Er zitten geen zwa re lieren op, waardoor je er goed in je eentje mee kunt va ren." Klassiek Doet het schip met de rode zei len klassiek aan, toch zijn de Shrimpers moderne zeilboten. Het eerste exemplaar werd be gin j aren tachtig door de Britse botenbouwer Roger Dongray gebouwd. In zijn garage, waar door het scheepje ook zijn bescheiden omvang heeft mee gekregen. De klassieke uit straling ontlenen de schepen vooral aan hun ontwerp: de ou de garnalen(shnrap)boten, die in de eerste helft van de twin tigste eeuw voor de kust van Cornwall voeren, stonden mo del voor het ontwerp van de rompInmiddels zijn er door de werf Cornish Crabbers al meer dan negenhonderd Shrimpers gebouwd. Deze schepen zijn vandaag de dag veelal in handen van erva ren zeilers, die van een groter en complexer zeiljacht over stappen op de Shrimper. „Een familie", noemt Langkemper foto Dirk-Jan Gjeltema deze groep booteigenaren, die jaarlijks een week met elkaar erop uittrekt. Door de trailer niet gebonden aan één vaarge- bied is de vloot na Brest en East Anglia in 2000 en 2001 dit jaar neergestreken in de Zeeuwse wateren. De bruingebrande koppen van de schippers en hun bemanning bewijzen dat zij er al een paar mooie zeilda- gen op hebben zitten. Vandaag zet de vloot Shrimpers koers richting Brouwershaven. Na een bezoek aan de smalstad en nog een nachtje in de knusse 'hondenkooi' - de slaapplaat sen onder de banken in de kuip - voert de laatste etappe van de tocht de Shrimp er-zeilers morgen naar Sint-Annaland. De moedergeit heeft het druk met het verzorgen van haar vijf jonkies. foto Lex de Meester Advertentie RECORDAANTAL THEATERRESERVERINGEN De Zeeuwse Theater Stichting wordt overspoeld met aanvraagformulieren. Nu reeds zijn er 16% meer aanvragen ontvangen. Door nu uw aanvraag formulier in te dienen maakt u de grootste kans op de vele publiekstrekkers in Middelburg, Schouwen- Duiveland en Domburg. Lever daarom voor I juli uw formulier met minimaal zes voorstellingen in en u bent hel komend seizoen verzekerd van vele inspirerende avonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33