Hulpteam komt meer centraal Kapellenaren voelen zich veilig PZC Broekies van toen gaan met pensioen Monument dankt helpers bij ramp Voorstanders van paaltjes Tholen-stad laten zich horen Beatrix opent hospice Middelburg Voorlichting over Yerseke-West Fietser gewond bij aanrijding Populieren vernield op Walcheren Asbest in Koudekerke verwijderd Auto 's te ver van Tholen Rommelmarkt Ship of Troy Zilt 2002 IJsclub Sint-Annaland wil deel gemeentegeld voor verharde baan agenda Cultuurroute MIDDELBURG - Koningin Beatrix komt op vij f oktober naar Middelburg. Ze opent dan het hospice voor stervenden aan de Nassaulaan. Dat hebben diverse bronnen gisteren bevestigd. In het hospice kunnen mensen de laatste periode van hun le ven doorbrengen, als sterven thuis niet mogelijk is. Zorg- stroom Walcheren coördineert de zorg. S. Buisman van de Stichting Vrienden van het Hospice is ver heugd over de komst van de koningin. ,,Het is een prachtige manier om het hospice onder de aandacht te brengen van mensen in de regio", zegt hij. „En voor Middelburg is het na tuurlijk ook fantastisch." Koningin Beatrix is op een bijzondere manier verbonden met het hospice, legt hij uit. De Johanniter Orde heeft het gebouw gefinancierd met geld uit de nalatenschap van mevrouw De Casembroot, de weduwe van de oud-commissaris van de ko ningin. Prins Bernhard is landscommandeur van de Johanni ter Orde. Bovendien was mevrouw De Casembroot een goede kennis van prinses Juliana. De rijksvoorlichtingsdienst wilde het bezoek nog niet bevestigen. YERSEKE - Nog vóór de belangenvereniging voor de omwo nenden van het project Yerseke-West is opgericht, vindt ze al gehoor in de gemeenteraad. Op aangeven van J. van den Dor pel (BBR) gaven alle partijen aan dat er snel met de bewoners gepraat moet worden. De vereniging, een initiatief van raads lid A. Jumelet (CU), wordt vooral opgericht omdat de omwo nenden nog nooit zijn gehoord of ingelicht. De oprichtings vergadering vindt vanavond plaats. GOES - Bij een aanrijding op de kruising Fruitlaan-Appel straat in Goes is maandag een 62-jarige fietser gewond ge raakt. Dat maakte de politie gisteren bekend. De 34-jarige bestuur der van een auto uit Goes verleende op de kruising geen voor rang aan de fietser. Die kwam door de aanrijding ten val en werd gewond per ambulance overgebracht naar het Ooster- scheldeziekenhuis. GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden is het afgelopen weekeinde opnieuw geconfronteerd met vandalisme. Langs de Koksweg in Koudekerke zijn tien populieren vernield, waarna de takken zijn gebruikt om een verkeersbord kapot te slaan. Het schap heeft dit jaar veelvuldig te maken met dit soort vandalisme. Zo zijn ook verschillende verkeerstellers ontvreemd en picknickbanken gestolen. KOUDEKERKE - Met het verwij deren van het asbest in Kou dekerke is gisteren een begin gemaakt. Het werk in de Tram straat wordt waarschijnlij k vandaag afgerond. Voor de werk zaamheden is de hulp van een gespecialiseerd bedrijf uit Goes ingeroepen. Zondagochtend brandde een aanhangwagen met papier in Koudekerke volledig af. De brand sloeg over naar een loods met asbesthoudende golfplaten. Wagen en loods behoren toe aan de Koudekerkse keuken- en sanitairfirma Van Boven in de Tramstraat. De technische recherche concludeerde dat er sprake was van brandstichting. De politie had gisteren nog geen aanhoudingen verricht. woensdag 26 juni 2002 door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Het SIGMA-team dat Schouwen- Duiveland en Tholen bedient, moet een meer centraal gelegen thuishaven hebben. Die wens is er, zegt hoofd G. Wessel van de afdeling ongevallen en rampen bestrijding van de GGD. Hij denkt in eerste instantie aan Zierikzee. Op Tholen werd eer der deze week kort over het SIGMA-team gesproken. Daar bij kwam Bruinisse als meest lo gische vestigingsplaats uit de bus. Aanleiding om de werkwijze van het SIGMA-team aan te kaarten tijdens de Thoolse raadsvergadering, was de gang van zaken rondom het ongeval dat ongeveer een maand gele den gebeurde op de Krabben- kreekweg tussen Tholen en Sint Philipsland. Daarbij vielen ze ven (licht)gewonden, die een flinke tijd op hulp hebben moe ten wachten. Onduidelijk De Thoolse wethouder M. Velt huis probeerde tij dens de raads vergadering enig licht te werpen op onduidelijkheden over de hulpverlening rond dit ongeval. Daarbij kwam onder meer de huisvesting van het SIGMA- team (Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie) ter spra ke. Dit team is die avond overi gens niet opgeroepen. Waren de SIGMA-vrijwilligers echter wel gealarmeerd, dan was dit nauwelijks van invloed geweest op de snelheid van de hulpverlening. De wagens van het team staan in Brouwersha ven gestald. De procedure is dat de wagen pas uitrijdt als er acht vrijwilligers in het hulpverle ningsvoertuig zitten. Vrijwilli gers afkomstig van Tholen moeten dus eerst richting Brouwershaven als er iets gaan de is. Het zou handig zijn, opperde Velthuis dan ook, het SIGMA- team in Bruinisse te stationeren. Wessel toont zich desgevraagd eveneens voorstander van een meer centraal gelegen locatie, waarbij hij - tot nu toe - zijn pij len op Zierikzee heeft gericht. Probleem is echter het vinden van een ruimte waarin de wa gens van het SIGMA-team ge stald kunnen worden. Overigens zal het hulpverle ningsteam dan nog niet te pas en te onpas worden ingezet. De in zet van de vrijwilligers die as sistentie aan hulpverleners bieden bij grootschalige onge lukken is aan vaste procedures gebonden. Dat Thoolse vrijwilligers niet op eigen gelegenheid naar een ongevalsplek rijden is daar on derdeel van. Met acht mensen heb je een volledig team, schetst Wessel. Een team dat in staat is de aangewezen taken (onder meer assisteren van het ambu lanceteam en logistiek regelen van geneeskundig materieel) daadwerkelij kuit te voeren. Tenten Zonder wagen kunnen de SIG- MA-medewerkers bovendien niets. In de wagen is allerhande materiaal aanwezig, zoals ver warmde tenten. Het SIGMA-team Schouwen- Duiveland/Tholen bestaat uit zestien mensen, van wie de helft uit de gemeente Tholen en de andere helft uit de gemeente Schouwen-Duiveland afkom stig is. Vorig jaar nog gingen de wethouders met schepjes op pad om hondenpoep op te ruimen; nog steeds is het ergernis nummer 1 in de gemeente Kapelle. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KAPELLE - De inwoners van Kapelle voelen zich in het alge meen best veilig. Als ze zich on veilig voelen is het meestal door weggebruikers die te hard rij den of zich agressief gedragen in het verkeer. Martijn Hamelink en René Teu- nissen van de Hogeschool Zee land onderzochten in opdracht van de gemeente Kapelle hoe veilig Kapellenaren zich voelen Het onderzoek is de eerste stap op de weg naar een integraal veiligheidsbeleid Dat veiligheid onder de Kapelse bevolking wel degelijk leeft, on danks het relatief hoge veilig heidsgevoel, blijkt wel uit het aantal vragenformulieren dat is teruggestuurd. Van de 4500 en quêteformulieren die in de vier dorpen werden uitgezet, kwa men er bijna 1900 ingevuld te rug. Kapelle heeft een dikke 11.000 inwoners. Overdag is er in Kapelle, afge zien van verkeersveiligheid, geen vuiltje aan de lucht. Van de respondenten voelt 95 procent zich absoluut veilig. In de avonduren is het wat minder. Vooral in achterpaadjes vinden Kapellenaren het 's avonds wel eng en het verbeterde lichtregi- me van de straatlantarens is voor veel inwoners nog onvol doende. Aan die problemen wordt overigens, samen met de woningbouwcorporatie, al ge werkt. Dreiging Opvallend is ook dat in sommige kernen, met name Schore, men sen zich wel eens bedreigd voe len door groepen hangjongeren. Uit de antwoorden blijkt ook dat dat gevoel van dreiging niet op gebeurtenissen of conflicten in het recente verleden is geba seerd. Er is vooral sprake van een gevoel van dreiging, aan wijsbare aanleidingen daarvoor zijn er nauwelijks. Tevreden zijn de Kapellenaren over de snelheid waarmee hulp diensten en politie aanwezig zijn als het nodig is. Vijftien pro cent vindt dat de politie niet op tijd komt, veertien procent vindt van wel en 71 procent weet het niet, eenvoudigweg omdat er geen ervaring mee is opge daan. In het onderzoek was ook een aantal open vragen opgenomen, die de invullers hebben gebruikt om hun ergernissen te spuien, bijvorbeeld over hondenpoep. Volgens burgemeester G. de Groot is dat, evenals het agres sieve rijgedrag, een onderwerp waaraan de gemeente weinig kan veranderen. „Het is een mentaliteitskwestie. Deze week zag ik een mevrouw haar hond uitlaten in de tuin van de kerk. Die is eigendom van de kerk, die zo vriendelijk is om ons Kapel lenaren daar doorheen te laten lopen. Het is heel moeilijk om mensen het fatsoen bij te bren gen, dat je zoiets niet doet of het in elk geval opruimt." Klankbord Voor het integrale veiligheids beleid is inmiddels een brede klankbordgroep ingesteld. Met het onderzoeksrapport kan de gemeenteraad eerst de zomer door, om er in augustus over te praten. Daarna worden de bouwstenen aangesleept, die binnen enkele jaren tot een be leid moeten worden gemetseld. door Esme Soesman THOLEN - Lang niet iedereen is tegen plaatsing van verzinkbare paaltjes op de Botermarkt en in de Kerkstraat in Tholen-stad. Een grote club voorstanders heeft zich schriftelijk bij de ge meente Tholen gemeld. Zij bie den tegenwicht aan het protest dat een in rouwkleding gehulde groep ondernemers eerder deze maand liet horen tijdens een vergadering van de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Middenstanders gaven tijdens die vergadering aan geen ver keersmaatregelen te willen, zo lang de verplaatsing van super markt C1000 geen feit is. Ook kwamen zij met het verwijt dat er niets is gedaan met de wensen die zij uitten tijdens een inloop avond over dit onderwerp. De commissie bleek gevoelig voor dit protest en sommeerde bur gemeester en wethouders met REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl een bevredigende oplossing te komen. Uit cle nu gestuurde brieven blijkt het oordeel over de verzinkbare paaltjes echter genuanceerder te zijn. Een bewoner van de Boter markt trok met een handteke ningenlijst langs de deuren in beide straten, die met verkeers overlast kampen. Van de 27 door hem aangesproken onderne mers en aanwonenden blijken 19 vóór plaatsing van de palen te zijn. Vier verklaarden zich te gen. Nog eens vier mensen ont hielden zich van commentaar. De verzinkbare paaltjes, die na bevoorrading van de winkels omhoog gaan, moeten van de straten een rustig winkel- en wandelgebied maken. Ook verschillende middenstan ders kimnen zich in het plan vinden. Zo heeft een cafetaria houder uit de Kerkstraat de commissie laten weten het een verrijking te vinden als winke lend publiek niet voortdurend moet uitwijken voor verkeer. Het straatonderzoek en de brief komen aan de orde in de com missie gemeentelijke ontwikke ling. Deze commissie vergadert maandag 1 juli, vanaf half acht in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. WEMELDINGE - Hengelsport- vereniging 't Grondeltje houdt zaterdag 29 juni een rommel markt in de Dorpsstraat in We- meldinge. Deze duurt van 9.30 tot 14.00 uur. Advertentie naar Dido Aeneas van Henry Purcell opera op de NDSM Werf Amsterdam di 16 t/m zo 27 juli busarrangement vanuit Zeeland op wo 17 juli opstappen in Middelburg en Goes incl. diner op het festivalterrein coproductie mei Ovei Hel U Festival zeeland nazomer festival 27 aug t/m 8 sept (ons) 659 659 www.nazomerfestival.nl door Rob Paardekam GOES - Ze waren allebei twin tig jaar oud toen ze het onder wijs in gingen. Veertig jaar la ter nemen ze samen afscheid van het Goese Lyceum. Daar houdt de vergelijking wel zo'n beetje op, want eigenlijk ken nen Marleen Dekker en Arie Bot elkaar niets eens zo heel goed. Dat is niet zo vreemd, want de vakgebieden van Dekker en Bot liggen een behoorlijk eind uit elkaar. Hij is technisch on derwij s-assistent en houdt zich bezig met natuurkunde, terwijl zij de lessen Frans ver zorgt. Ook in de lerarenkamer hebben de twee vertrekkende docenten weinig woorden ge wisseld, omdat Bot graag een shaggie rookt in de rokers- hoek; een plaats waar Dekker nooit te vinden is. Kleiner Volgens Bot is de tijd dat ieder een in een school elkaar dooi en door kende sowieso voorbij Vóór hij in 1970 op het Goese Lyceum terecht kwam, gaf hij les op een gymnasium met slechts tweehonderd leerlin gen. „Een ideale situatie", zo oordeelt hij. „Er was meer rust, iedereen kende iedereen en de klassen waren kleiner." Dat laatste was veertig jaar geleden ook op het Goese ly ceum het geval. „Ik kan me herinneren dat ik les gaf aan klassen van zes of acht leerlin gen", herinnert Dekker zich. „Nu stormen gerust 32 scho lieren de klas in." Volgens Bot zijn dat soort aantallen bij het natuurkundepracticum haast niet meer verantwoord. Desondanks hebben Dekker Marleen Dekker en Arie Bot nemen na veertig jaar afscheid van het Goese Lyceum. foto Willem Mieras en Bot een prima tijd gehad op het Goese Lyceum. Geen van beide had gedacht er zo lang te blijven. „Ik ben Frans gaan studeren, omdat ik bezeten ben van het land en de taal", vertelt Dekker, die ook leerlin ge was op het Goese Lyceum. „Aan onderwijs heb ik nooit gedacht." Er was echter een gebrek aan leraren in die tijd, zodat ze na haar studie direct voor deklas kon. „Ik had in het begin de neiging om in de schoolbanken te gaan zitten", herinnert ze zich. Dat is niet gek, want met haar twintig jaar was ze nauwelijks ouder dan de oudste scholieren. Ze haalde er - als jongste lerares van Nederland - zelfs de krant mee.Te jong om bij te spieken' kopte de PZC op donderdag 16 augustus 1962. Ook Bot stapte op zijn twintig ste de onderwijswereld bin nen. Tot gebrek aan gezag heeft die jonge leeftijd volgens hem nooit geleid. „Als je je vak verstaat, dwing je al snel res pect af." Drukker De grootste verandering die Dekker in veertig jaar heeft zien optreden, is het gedrag van de leerlingen. „Ze hebben het veel drukker gekregen", constateert ze. „Op maandag gaan ze paardrijden, op dins dag naar hockey, op woensdag moeten ze naar muziekles en ga zo maar door. Daardoor zijn ze weieens minder geconcen treerd, maar gelukkig niet minder leuk." Na komende vrijdag - dan vindt het officiële afscheid plaats - is het voor Bot en Dek ker allemaal voorbij. „Eigen lijk stond ik daar pas echt bij stil toen ik onlangs mijn kast aan het opruimen was en wat oude spullen weggooide", ver telt Bot. „Toen besefte ik dat het echt voorbij is." Ook Dek ker heeft niet bewust naar haar pensionering toegeleefd, wat niet wil zeggen dat ze er geen zin in heeftJuist wel door Marcel Modde OUDE-TONGE - Vijftig jaar na dato komt er in de gemeente Oostflakkee een monumentaal eerbetoon aan de hulpverleners bij de watersnoodramp. Het gaat om een ruim twee meter hoog granieten blok met uit stromend water. Het gedenkte ken wordt april volgend jaar onthuld. Het oostelijk deel van Flakkee werd in de nacht van 1 februari 1953 zwaar getroffen door de stormvloed. De ramp eiste ,er 315 levens, op elf na allen inwo ners van Oude-Tonge. Een spontane reddings- en hulpver leningsactie voorkwam nog er ger. Direct na de rampnacht werden door een detachement mariniers vier grote gaten bij Den Bommel gedicht. Ze wer den daarbij geholpen door wa terstaatkundigen, leerlingen van de machinistenschool uit Utrecht en mensen van het Rode Kruis. Burgers uit het Friese Gouw bevrijdden met handza me kleine vaartuigen in het ge bied rond Ooltgensplaat tal van getroffenen. In de navolgende weken werden met brandweer lieden uit het hele land, werk ploegen van onder meer de gemeente Haarlem en mede werkers van de toenmalige Hei- demij bij Oude-Tonge tweehon derd lichamen uit het water gehaald. Om al die mensen blijvend te eren voor hun onvoorwaardelij ke hulp is op initiatief van kolo nel (b.d.) S. Hameete van het korps mariniers een stichting in het leven geroepen voor de op richting van een monument. Aanvankelijk dacht hij aan een gedenkteken specifiek gericht op de inzet van de militairen, maar om niemand tekort te doen werd besloten de intentie te ver breden. „Dit wordt hét monu ment voor alle hulpverleners", zegt burgemeester A. van Pelt. Het wordt het vierde gedenkte ken op rij dat in de gemeente Oostflakkee herinnert aan de ramp. Daarentegen is het de eerste keer dat het eerbetoon naar de redders uitgaat. „In die zin is het ook vrij uniek." door Esme Soesman SINT-ANNALAND - IJsclub Sint-Annaland voelt zich ge passeerd door de plannen van de gemeente Tholen om de plaatse lijke muziek- en tafeltennisver eniging nieuw onderdak te ver schaffen. Een prachtig plan voor twee ambitieuze vereni gingen, oordeelt het ijsclubbe- stuur. De ijsclub zelf is echter al jaren bezig een multifunctio neel terrein op de ijsbaan te cre- eren. De koninklijke muziekvereni ging Accelerando en tafelten nisvereniging Smash zijn beide zoekende naar goede huisves ting. Met een uitbreiding van gemeenschapscentrum Welle- vaete kan aan die wens tege moet worden gekomen, terwijl er tegelijkertijd extra ruimte voor andere verenigingen in Sint-Annaland wordt gecre- eerd. Het ijsclubbestuur heeft, STREEKACTIVITEITEN 1 BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; GOES - Sportpunt Zeeland, 9.30 uur: Se nioren Wandelmorgen; 10.00 uur: Zwem-4-Daagse, Amerikaanse dag; Parkeerterrein 't Schenge, 11.00-19.00 uur: Straattennisdag; De Spinne, 13.00-16.45 uur: Senioren biljart compe titie; 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demon stratie oude ambachten; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit com petitie; 14.00 uur: Uiteenlopende activi teiten WAO-ers; HEINKENSZAND Informatiecentrum Schaapskudde, Nieuwkamerseweg 3, 13.30-16.00 uur: jeugdactiviteit; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers, 50-plus of ouderen vanaf 57 jaar; Koers bal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart; De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen 50->plus- sers; Gereformeerde kerk, 20.00 uur: Pre sentatie zendingswerk in Kenia en vluch telingenkampen. zo blijkt uit een brief die de club naar de gemeente Tholen heeft verzonden, geen problemen met dit plan. Wel met het grote be drag dat met de nieuwbouw gemoeid is, zonder dat elke ver eniging in het dorp daar de vruchten van plukt. „Als het al lemaal kan: prima, maar anders de financiële taart naar rato verdelen", is het advies van de ijsclub. Sinds 1999 heeft de IJsclub haar zinnen gezet op realisatie van een verharde ijsbaan, bestemd voor multifunctioneel gebruik. Verharding levert tijdens vorst perioden een betere baan op. In vorstvrije perioden kan de ijs baan als evenementen- en acti viteitenterrein worden ge bruikt. Op het 8000 vierkante meter grote terrein zouden on der meer een skeeler- en skate- baan, basketbal- en volleybal- velden en een straathockeyveld kunnen worden gerealiseerd. De kosten van dit project wor den geschat op 275.000 euro. In samenwerking met Platform Leefbaar Platteland Tholen heeft het ijsclubbestuur een zo breed mogelijke visie op het plan losgelaten. Dagelijks on derhoud zou bijvoorbeeld door het Gors kunnen worden ver zorgd. Het aanstellen van toe zichthouders zou wellicht ge subsidieerde arbeidsplaatsen opleveren. Stil Dat het een tijdlang stil is ge weest rond het project verhar ding ijsbaan heeft onder meer te maken met het aanvankelijke plan van zorgcentrum De Schutse tijdelijk op de ijsbaan te bivakkeren. Toen dat idee van de baan bleek, zijn de betrokke nen in februari weer om de tafel gekropen. WEMELDINGE - Het dorpje Wemeldinge staat zaterdag 29 juni in het teken van de Kunst en Cultuurroute. Kunstenaars openen him ateliers en diverse natuurlocaties zijn te bezichti gen. Er is een grote diversiteit aan beeldhouwwerk, fotogra fie, schilderijen en poëzie. Van wege het lustrum wordt er ge werkt met een thema waarbij land en zee een grote rol spelen. De route is open vanaf 100 0 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31