Raad slikt regeling woonwagens wow 11 Geit werpt vijf gezonde jongen Erkenning voor verkeersles Opruiming bij Minister wil windpark bij Vlakte van Raan Kapelle wil Kramer als burgemeester Dorpshuizen krijgen nog jaar de tijd om zich te bewijzen Verkoop grond Hansweert tegen lagere prijs stuit op kritiek Subsidie voor Zeeuwse schaapskudde Historische klipper moet toch weg van ligplaats zeeuwse almanak Kaart J BEVELANDEN/THOLEN woensdag 26 juni 2002 j door Rob Paardekam KRUININGEN - Een groot deel van de Reimerswaalse gemeen teraad hekelde gisteren de uit zonderingen die de gemeente maakt voor het woonwagen kamp in Hansweert. „Behandel deze bewoners net als alle ande re inwoners", verwoorde N. van der Hoest (Leefbaar Reimers- waal) de gevoelens. De raad sprak gisteren over de aanstaande renovatie en uit- I breiding van het woonwagen kamp aan de Maartenbroers- weg in Hansweert. Omdat er drie standplaatsen bijkomen heeft het woonwagenschap ex- MIDDELBURG - De stichting Zeeuwse Schaapskudde kan komende jaren rekenen op fi nanciële steun van de provincie Zeeland. Het dagelijks provinciebestuur wil tot en met 2005 geld uittrek ken (over 2002 ruim 24.000 euro) voor de instandhouding van de kudde, die gezien wordt als een symbool voor de Zak van Zuid-Beveland. Natuur en landschap (onder meer de bloem dijken), cultuur historie, landbouw en (dagre creatie zijn volgens de provincie alle verweven in de schaaps kudde. Het bezoekerscentrum en de schaapskooi trekken veel be zoekers; de Zak is een kernge bied voor het Zeeuwse platte- landstoerisme. De schaapskudde is van meer dan regionale betekenis en dat rechtvaardigt het geven van provinciale steun, luidt de rede nering van het dagelij ks provin ciebestuur. Advertentie ihódê-siidh,!l90Q nn 1910 - nr. 20 - 433I LH Middelburg"S 0118-612508 tra grond nodig. De gemeente is bereid die grond te verkopen, maar tegen een veel lager tarief dan gangbaar is. Een tweede uitzondering betreft de eventu ele planschade die omwonen den gaan eisen. De gemeente wil die op zich nemen, zodat het woonwagenschap eventuele schadevergoedingen niet hoeft te betalen. De oppositiepartijen plaatsten kritische noten bij deze uitzon deringen. „Wij zijn tegen discri minatie, of deze nu positief of negatief is", stelde A. Jumelet (Christenunie). Ook D. Louw rink (PvdA) is tegen de voor keursbehandeling. „We hebben een grondprijs vastgesteld en daar moeten we nu niet vanaf wijken", stelde ze. M. van der Meijden (WD) zei de gunstige grondprijs voor lief te nemen, maar het accepteren van de planschade gaat haar te ver. Volgens wethouder M. van Overloop heeft de gemeente niet veel keuze als ze wil dat het kampje wordt gerenoveerd en uitgebreid. Volgens hem heeft het woonwagenschap laten we ten dat er geen renovatie komt als de gemeente de normale grondprijs hanteert of schade claims niet voor haar rekening neemt. Ook andere gemeenten zouden dit soort zaken accepte- Dat deed een meerderheid van de raad uiteindelijk ook. PvdA, Leefbaar Reimerswaal en de ChristenUnie stemden tegen. Ze zijn niet tegen de renovatie, maar kunnen niet leven met de voorkeursbehandeling. Eigen lijk denkt het CDA daar net zo over, maar volgens P. Koeman zit de gemeente te ver in de pro cedure om de zaak opnieuw uit te stellen. Overigens werd ook de uitbrei ding van vijf naar acht plaatsen door enkele partijen ter discus sie gesteld. „Is daar nog wel be langstelling voor?", vroeg Koe man zich af, daarmee doelend op de ruzie tussen de bewoners. PvdA en ChristenUnie gaven aan een tweede kampje in uit breidingswijk De Knol in Krui- ningen ook als een optie te zien. Volgens wethouder Van Over loop is dat echter een zaak voor het woonwagenschap. Een agent bezorgt het verkeersveiligheidslabel op basisschool de Hoeksteen. door Rosalie Buizer WEMELDINGE - Met gillende sirene en zwaailicht kwam gisteren een motor agent het Zeeuws Verkeers Veiligheids Label (ZWL) brengen naar christelijke basisschool De Hoeksteen. De basis school voldoet aan de eisen die het ZWL stelt aan verkeerseducatie voor leerlin gen van een basisschool. Vorig jaar september is de school begon nen met het opstellen van een lespro gramma voor alle klassen. Vanaf groep 1 wordt er intensief lesgegeven in verkeer en verkeersveiligheid. „Het is voor ons heel belangrij k dat de kinderen leren om gaan met het verkeer en hoe zij zich daar in gedragen" zegt Anja Jooden, lerares aan De Hoeksteen. Samen met twee ver- keersouders heeft Jooden het program ma bedacht. „Aan het eind van elk jaar moet een leerling een examen afleggen waarna hij een diploma krijgt. Een leer ling uit groep 8 heeft dan uiteindelijk acht diploma's, zodat ik hem of haar met een gerust hart naar Goes kan laten fiet sen, waar vaak hun middelbare school is." Middels een checklist controleert het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee- door Wout Bareman KNOKKE-HEIST- De Belgi sche federaal minister Aelvoet van Leefmilieu heeft gisteren de knoop doorgehakt. Het eerste windmolenpark voor de Vlaam se kust komt ter hoogte van de Vlakte van de Raan in het Belgi sche gedeelte van de Wester- scheldemonding. Dat is tegen de zin van de Vlaamse kustburgemeesters, de provincie Zeeland en de ge meenten Veere, Vlissingen, Oostburg en Sluis-Aardenburg. Die vrezen voor horizonvervui ling en andere overlast. Ook de Belgische en Zeeuwse vissers zijn fel tegenstander van het zogenoemde Seanergypark. Alle partij en toonden zich in een eerder stadium voor een alter natief plan: een park op de Thorntonbank, een zandbank 27 kilometer uit de kust van Knokke. Kandidaat-exploitan ten beschouwen die locatie als veel te duur. Zeeland protesteerde eerder de ze week tegen de vergunningen op grond van de milieueffect rapportage en de langetermijn- visie voor het Schelde-estuari- um. Hierin wordt gesteld dat het mondingsgebied van de Wester- schelde open en natuurlijk moet blijven en zijn dynamiek moet behouden. Bovendien geldt de Vlakte van Raan als een belang rijk foerageer- en rustgebied voor trekvogels en als paaige- bied voor vis. Ontgoocheld De Belgische actiegroep Don Quichotte, die mede optreedt namens de visserijorganisaties, reageerde ontgoocheld. Woord voerder Geert Deman: „Dit is het onomstotelijke bewijs dat minister Aelvoet absoluut niet luistert naar de bevolking en al ternatieven die door de eigen re gering worden aangedragen. Ze houdt absoluut geen rekening met de kustburgemeesters, met het toerisme of met de visserij." De actiegroep heeft haar hoop nu mede gevestigd op steun van uit Nederland. De gemeente Knokke-Heist kondigde direct na het besluit aan de zaak aanhangig te ma kenbij de Raad van State. Daar mee was al eerder gedreigd. Eer ste schepen Maxim Willems: „Het is een project van politiek opportunisme." De moedergeit heeft het druk met het verzorgen van haar vijf jonkies. Advertentie RECORD AANTAL THEATERRESERVERINGEN Dc Zeeuwse Theater Stichting wordt overspoeld met aanvraagformulieren. Nu reeds zijn er 16% meer aanvragen ontvangen. Door nu uw aanvraag formulier in te dienen maakt u de grootste kans op de vele publiekstrekkers in Middelburg, Schouwcn- Duivcland en Domburg. Lever daarom voor 1 juli uw formulier met minimaal zes voorstellingen in en u bent hel komend seizoen verzekerd van vele inspirerende avonden. door Valeska Nastaly VROUWENPOLDER - Luid ge mekker, nee zo kun je het nog niet noemen, luid gegil hoor je als je het geiten verblijf bij mini- camping De Peppelhoeve be treedt. Vijf minuscule geitjes op wankele pootjes denken maar aan één ding: mama niet kwijt raken. Ze zijn maandagavond tussen zes en zeven uur geboren. „Het schijnt zeer uitzonderlijk te zijn dat een geit zoveel jongen werpt", zegt eigenaresse Ada de Rijke. „Meestal krijgen ze er maar twee of drie." Dochter Lenneke (21) vertelt dat er wel eens vier geitjes bij hen zijn ge boren. „Alleen de vierde kwam levenloos ter wereld." Nu was het ook weer even spannend of de vierde het wel zou redden. Ada: „Dat is wel Lenneke's lie veling geworden. Ze heeft hem met handdoeken warm gewre ven. Hij is ook bijna zwart van kleur, dat is ook nog niet voor gekomen." Nummer vij f is het kleinste geit je. Dat is bijna twee keer zo klein als de rest en weegt slechts 600 gram: een verschil van 1300 gram met de grootste. „Ze zien er nu misschien wankel uit, maar over een paar dagen sprin gen ze constant in de lucht", verzekert dochter Manita (16). De familie heeft elk jaar jonge door Mieke van der Jagt KAPELLE - Het moet wel raar lopen, wil fractievoorzitter S. Kramer van de VVD in de ge meenteraad van Moerdijk geen burgemeester van Kapelle wor den. De gemeenteraad van Ka pelle droeg hem gisteravond in meerderheid voor als opvolger van de vertrekkende burge meester G. de Groot. Kramer is 55 jaar geleden in Goes geboren, maar snel daarna naar Noord-Brabant ge trokken. Toch kent hij Zeeland op zijn duimpje, omdat hij in zijn jeugd veel in Kloetinge ver bleef, waar zijn vader is gebo ren. Kramer was tot 1997, toen de gemeente Zevenbergen in de gemeente Moerdijk opging, wethouder in Zevenbergen. Hij ziet wel overeenkomsten tussen het oude Zevenbergen en Ka pelle. „We hebben hier ook veel agrarische activiteiten en het landschap vertoont ook over eenkomsten. Eerlijk gezegd dacht ik al bij de benoeming van De Groot: „als die nog eens weg gaat, zou ik hem wel willen op volgen." Na de herindeling werd Kramer wethouder van de nieuwe ge meente Moerdijk. Bij de laatste raadsverkiezingen werd de WD buitenspel gezet en namen de lokale partijen het over in het college. Voordat Kramer in het open baar bestuur de kost ging ver dienen, was hij werkzaam bij de Luchtmacht. De laatste jaren was hij docent militaire be drijfskunde aan de Koninklijke Militaire Academie (KMA) in Breda. Hij wil zichzelf niet om schrijven als een stramme mili tair. Het openbaar bestuur ligt hem beter. De beoogde burgemeester van Kapelle is getrouwd en heeft twee kinderen. Die zijn overi gens zo goed als het huis uit. De zoon woont en werkt al in Den Haag, de dochter studeert el ders, maar komt nog graag veel thuis. Kramer zit te popelen om naar Zeeland te komen. huidige eigenaars kochten het schip anderhalf jaar geleden. „De kwestie speelt al heel lang" zegt wethouder A. de Vries. „El ke keer was er een reden om nog niet op te treden. De mensen wisten dat het geen officiële lig plaats was toen ze de klipper kochten." Het is volgens De Vries niet verantwoord om aan het Kleverskerks Jaagpad te liggen, omdat daar geen voor zieningen zijn. De gemeente gaat wel onderzoeken of in het stationsgebied een ligplaats voor historische woonschepen kan worden gemaakt. Het is niet de bedoeling dat die schepen ook bewoond worden. De Marie Louise komt dan ook niet voor zo'n plaats in aanmerking. De VVD pleitte maandagavond nog voor het behoud van de klipper. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De histori sche klipper die aan het Kle verskerks Jaagpad in Middel burg ligt, kan daar niet blijven. Het dagelijks gemeentebestuur blijft erbij dat de ligplaats van de boot niet legaal is. Het college liet de eigenaars vo rige maand weten dat ze moes ten vertrekken. Volgens het col lege is er geen reden om het eer der ingenomen standpunt te herzien. Met de vorige eigenaar van de Marie Louise is jarenlang geprocedeerd over de ligplaats. In 1997 is door de Raad van Sta te bepaald dat de ligplaats niet legaal is. Met de stelling van de huidige eigenaar dat de situatie jarenlang gedoogd is, is het col lege het dan ook niet eens. De foto Willem Mieras land of een school aan de strenge eisen voldoet. Uit de test is gebleken dat De Hoeksteen het onderwerp verkeer pro minent op de agenda heeft staan. Daar om ontving de school nu het veiligheids- label uit handen van J. A. Bliek van het ROVZ. Wanneer de school nog tweemaal aan de eisen voldoet krijgt zij definitief het label aan de muur te hangen. door Mieke van der Jagt KAPELLE - De Stichting ge meenschapscentra Kapelle mag nog een jaar proberen van de Vroone in Kapelle en het dorps huis in Schore goed draaiende, meer rendabele voorzieningen te maken. Een voorstel van het college om de Vroone in een koppel met het dorpshuis in Schore te privati seren, werd gisteravond door een meerderheid in de raad van tafel geveegd. Een deel van het collegevoorstel werd wel over genomen: het beheer van de We- mel in Wemeldinge gaat door zoals het nu gaat, een stichting die het regelt. Eigenlijk was alleen de fractie van de WD in de Kapelse raad het helemaal eens met het voor stel dat door wethouder J. Her- selman werd verdedigd. H. Kos ter (SGP), die nog wel neigde naar privatisering van de Vroone, vond dat je het dan ook helemaal moet doen en geen 25.000 euro per j aar moet bijleg gen voor sociaal-cultureel ge bruik. Ook Schore ziet de SGP liever zelfstandig blijven, be heerd door een stichting van Schorenaren. Gemeentebelang, CDA en PvdA, voelden voor het voorstel van het huidige stichtingsbe stuur, dat met de veranderende situatie per 2003 kans denkt te zien goedkoper te kunnen draaien. Het beheerdersecht paar gaat weg en daar kan een goedkopere beheerder en effici ënter inzetbaar personeel voor terugkomen. Volgens C. Torenaar (CDA) moet er dan ook nog behoorlijk in de Vroone worden geïnves teerd. Er is veel achterstallig onderhoud, de grote zaal moet aantrekkelijker worden en er moet een behoorlijke keukenin richting komen. Op die manier kan de Vroone meer activiteiten binnenhalen, zodat de voorzie ning beter en breder wordt ge dragen. Wethouder Herselman hield zijn tegenstand lang vol. Hij produceerde cijfers aan de lo pende band, maar de raad wilde ook over andere dingen praten. Over de plaats van dorpshuizen in de gemeenschap bijvoor beeld, en de functie die ze heb ben in de sociale binding. Her selman noemde het 'angst' en twijfelde hai'dop aan de haal baarheid van het door de stich ting gestelde doel. Asbest Tijdens de vergadering kwam ook de situatie bij de Oude Vei ling aan de orde. Daar is auto- exportbedrijf Hendriks tijde- lijjk neergestreken, omdat het op het terrein van Lika in de problemen is gekomen. De oor zaak is een vervuiling met as best, die de gemeente noopte een deel van het terein af te sluiten. Probleem is dat het bestem mingsplan bij de oude veiling handel en bedrijfsmatige activi teiten niet toestaat. De gemeente, die vanwege de problemen bij Lika een beetje coulant wil zijn, heeft de ver huurder van de oude veiling aangeschreven met de medede ling dat de toestand per 1 augus tus moet zijn beëindigd. De ver wachting is dat het autobedrijf tegen 1 augustus wel weer terug kan op de oude plaats. foto Lex de Meester geitjes. Dat is een soort familie traditie, want opa en oma fok ten ook al met de geitjes. Moedergeit heeft niet genoeg melk voor alle geitjes. Om de drie uur, dus ook 's nachts, ge ven de De Rijkes om beurten de jonkies de fles. Hoe lang dat duurt, weet Lenneke niet. „Van het weekend barst de drukte op de camping weer los. Dan kun nen de gasten meehelpen. Dat vinden ze prachtig! Apetrots was de Middelburg se van vier, dat ze, met de tong tussen de tanden, haar naam kon schrijven. Nog niet zo makkelijk ook: Garrin- cha. Haar even trotse moeder vond dat ze haar nieuwe vaardigheid wel meteen in de praktijk mocht brengen. Eerst met een paar euro de winkel in om een kaart te ko- pen voor oma. Garrincha mocht 'm zelf uitzoeken. Ze viel meteen voor een open klapper met een boeket erop j en een echt, paars strikje er- j aan. Voor haar moeder was het even slikken en voor oma helemaal. Vanwege het op schrift: 'met oprechte deelne ming'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29