Eeuwige strijd tegen 't water Urker ensemble op zomertournee woensdag 26 juni 2002 Het kon zomaar gebeuren, zelfs op een zonnige windstille zomerdag dat er plotseling een groot stuk van de zeewe ring zomaar wegzakte. Geen storm, geen beukende golven. Gewoon een rustige dag en dan vanuit het niets een dijkval. Daarmee kwam een dorp vrijwel onbeschermd te liggen te gen die vaak alles verwoestende zee. „Een straf van God", beweerden velen in een poging toch maar een verklaring te geven voor dit macabere gebeuren. Dijkgraven, adel en kerk hielden dit volksgeloof graag in stand. Met angst voor de straffen van God kon het volk immers aardig onder de duim worden gehouden. De eeuwige strijd tegen het wa ter, de angsten, het machtsmis bruik, de liefde en uiteindelijk het tot inkeer komen, zijn de belangrijkste pijlers voor het nieuwe openluchtspektakel Dijkval! van de Stichting Histo rische Spelen Zierikzee. Het stuk wordt vanaf vrijdag vijf maal opgevoerd in Haven Bom- menede bij Zonnemaire. Na Het Oproer van Zierikzee en De Ridderslag is dit de derde productie van tekstschrijver/ regisseur Cees Möhlmann en componist Mar van der Veer. Dijkval! is het deels fictieve en deels ware verhaal over de on dergang van Zuidkerke, één van de verdronken Zeeuwse dorpen en over de waterbouwkundige Andries Vierlingh die de strijd aanbindt tegen de dijkvallen en tegen het defaitisme van de kerk en de kleingelovigheid van de bevolking van Schouwen. An dries Vierlingh? Een soort Kees Slager avant la let-tre? „Dat zou je kunnen zeggen. Slager noemt Vierlingh tenslotte ook in zijn boek over De Ramp in 1953", zegt voorzitter Ria Geluk van de Stichting Historische Spelen Zierikzee. Vergelijkbaar met de wijze waarop Slager in zijn boek het falen van de autoritei ten aan de kaak stelt, manifes teert Vierlingh zich in 1528 al in zijn poging de zuidkust van Schouwen beter tegen het water te beschermen. Hij probeert de mensen te overtuigen van de mogelijkheid zelf iets tegen de dijkvallen te doen. Hij komt in het geweer tegen de lakse hou ding van de edelen en de kerk en treedt op tegen het onbenul van de dijkgraaf. Vierlingh is naar Zuidkerke ge komen om te trouwen met Isa- beau van Zuijdland, dochter van de plaatselijke ambachts heer. Leendert, broer van de aanstaande bruid, heeft het niet zo voorzien op de vooruitstre vende Brabantse dijkenbouwer en doet er alles aan hem in een kwaad daglicht te stellen. De emoties onder de bevolking lo pen zo hoog op dat tijdens het bruiloftsfeest de conflicten uit de hand dreigen te lopen. Er werken 120 toneelspelers mee aan Dijkval! Zij spelen en zingen en verbeelden zelfs in een collectief ballet de eeuwige strijd tussen zee en land. Decors en kostuums zijn allemaal in ei- Dijkval! is het verhaal over de ondergang van Zuidkerke, één van de verdronken Zeeuwse dorpen. gen beheer vervaardigd. De bij zondere locatie van de Haven van Bommenede waar Dijkval! wordt opgevoerd, biedt onge twijfeld een extra dimensie. Tal van verwijzingsborden geven de route via het dorp Zonnemaire aan naar deze unieke speelplek. Ali Pankow Dijkval! wordt opgevoerd op vrijdag 28 en zaterdag 29 juni, donderdag 4, vrijdag 5 en zater dag 6 juliaanvang 21.00 uur. foto Marijke Folkertsina Het Urker Mannen Ensem ble treedt de komende da gen drie keer op in Zeeland en maakt dan tevens van de gele genheid gebruik om de nieuw cd te presenteren. Volgens het twaalfkoppige koor is deze tweede cd, Urker Mannen En semble in Concertsamenge steld uit het concertrepertoire, op verzoek van de fans. In de Grote Kerk in Elburg, de thuisbasis van dirigent Pieter Jan Leusink, vonden de opna men plaats. Een deel van de liederen is a capella, een deel is met medewerking van barok- orkest Netherlands Bach Col legium en organist Harm Hoe ve. Het barokorkest geeft het Handels Hallelujah een eigen geluid en verder hoort men on der meer de Russische zegen bede Tebe Pojem, het Latijnse Adoramus en vijf 'speciale spi rituals'. Het Urker Mannen Ensemble begint vrijdag in Zeeland een 'zomertournee' door heel Ne derland om de cd te promoten. Overigens komt het koor in ok tober met een kerst-cd, met daarop bekende kerstliederen in meerdere talen. De zangers, die sinds septem ber 2000 onder leiding staan van Pieter Jan Leusink, kregen grote bekendheid door hun tv- optreden in het kader van de herdenking van de ramp in Vo- lendam. Vele reacties van kij kers en talrijke uitnodigingen voor optredens waren het ge volg. De optredens worden ge geven in de traditionele Urker dracht, wat een extra dimensie geeft aan het geheel. De zes te noren, drie baritons en drie bassen zingen naast de tradi tionele psalmen en gezangen ook klassieke composities en negro spirituals. Dirigent Pieter Jan Leusink studeerde aan het Conservato rium in Zwolle en volgde mas- terclasses bij Sir David Will- cocks. Als dirigent van Hol land Boys Choir bouwde hij in ternationale bekendheid op. Het Urker Mannen Ensemble wordt tijdens de tournee bege- lèid door Martin Mans, die op 12-jarige leeftijd al organist werd in zijn geboorteplaats Melissant. Momenteel is hij or ganist in de Breepleinkerk in Rotterdam. Daarnaast is hij onder meer dirigent van grote mannenkoren in Wadinxveen, Woerden en Nijkerk. Het Urker Mannen Ensemble treedt vrijdag op in de hervorm de kerk in Tholen (20.00 uur) en zaterdag in de Nieuwe Kerk in Zierikzee (15.00 uur) en in de Oostkerk in Middelburg (20.00 uur). 26junit/m2juli WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus brengt de voorstelling Opa's Geheim. Het verhaal gaat over opa Bram die in een piepklein bejaarden huisje woont. Zijn vrouw Marie is er niet meer, maar elke dag komt Freekje, zijn kleinzoon, op bezoek en samen bekijken ze foto's van vroe ger. Dan ontdekt Freekje iets op een foto... opa's geheim. Hans van der Haar bespeelt de poppen en speelt bovendien opa. Regie: Elles Punt. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer treedt de Jazz Sessie Band voor het voetlicht. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur Kroegconcert In het kader van het Internationaal Muziekfeest wordt voor jon geren een speciaal kroegconcert gegeven. De Stichting Kamermuziek Zeeland wil op deze manier de jeugd meer bij het feest betrekken. Het concert vindt dan ook plaats in een informele sfeer, er is geen concertopstelling. De musici, allen professionals met een internationale reputatie, zullen een zeer gevarieerd programma uitvoeren. Schuttershofcafé, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Muziekfeest Het Internationaal Muziekfeest is een manifestatie van kamer muziek. Het voorlaatste concert onder leiding van artistiek leider (en alt violist) Daniël Raiskin omvat werk van Britten, Mozart en Brahms. Burgerzaal Stadhuis, Middelburg, 20.00 uur Aquarel-Quartet Het Aquarel-Quartet geeft een concert. Dit nieuwe strijkkwartet van afgestudeerde conservatoriumstu denten bestaat uit Francesco Vulcano (eerste viool), Jacomijn Jepkes (tweede viool), Melanie van Overbeeke (altviool) en Aaf je Jepkes (cello). Op het programma staat onder meer werk van Mozart en Alexander Glasunow. Gemeentehuis, Kapelle, 20.00 uur VRIJDAG Zomerkunsten De culturele week Aardenburgse Zomerkunsten wordt officieel geopend. Het begint met de opvoering bij de Kaaipoort van De Sporen ver diend, een kort historisch spel over de Gulden Sporenslag dat eindigt in de St. Baafskerk. Daar worden vanaf 20.00 uur toe spraken gehouden, afgewisseld met pianospel door Cathelijne Maat, harpmuziek door Anna van Avalon en door Mathieu van Bellen (viool) en Maurice van Schoonhoven (piano) die werken van Kodaly, Gershwin en Wienawsky spelen. Kaaipoort/St. Baafskerk, Aardenburg, 19.00 uur Beiaard Jos Vogel geeft een beiaardbespeling. Naast klassiek werkvan onder anderenHandel,Schubert, Schu mann en Mendelssohn-Bartholdy speelt hij ook jazz van Erroll Garner en Vincent Youmans en ragtime van Scott Joplin. Vogel is als organist verbonden aan de St. Jacobskerk en is als beiaardier veelvuldig te horen, voornamelijk als vervanger, op de Zeeuywse toren. St. Jacobstoren, Vlissingen, 20.00 uur Open Atelierroute De Open Atelierroute in de gemeente Borsele wordt officieel ge opend. Het evenement heeft als motto mee gekregen Kunst speuren in de Zak. De opening biedt onder de noemer Kunst speuren in de kerk een centrale presentatie van werk van de deelnemende kunste naars. Dit wordt omlijst met optredens van Just Friends met Ier se ballads, Jopie Meerman met verhalen, Renske Breeman op harp en Cees Dubbeldam met Het Verhaal. De ateliers zijn zater dag en zondag vanaf 11.00 uur geopend, waarbij hier en daar ook muziek klinkt of een verhaal verteld wordt. Dorpskerk, Heinkenszand, 20.00 uur Urker Mannen Het Urker Mannen Ensemble geeft een concert. Het repertoire van het ensemble (zes tenoren, drie baritons en drie bassen) bestaat naast de traditionele psalmen en gezangen ook uit klassieke composities en negro spirituals. Dirigent is Pie ter J an Leusink en de begeleiding is in handen van organist Mar tin Mans. Hervormde Kerk, Tholen, 20.00 uur Zomerorgelconcerten Bram Beekman vervolgt de serie Zomerorgelconcerten. De organist is afkomstig uit Middelburg. Willibrordusbasiliek, Hulst, 20.00 uur De Ambitie Tweedejaars cursisten van de amateurtheaterschool De Ambitie sluiten hun opleiding af met een voorstelling. Het betreft het tragi-komische stuk Avondrood, dat in de jaren zeventig is ontwikkeld door het Werkteater en zich afspeelt in een verzorgingstehuis, waar de bewoners lief en leed met elkaar delen. Katinka van den Dool regisseerde Annelies Bosch, Jannes Goedbloed, Reinco Jansen, Willem van de Kop, Paula van Lyn- den, Winny van Putten, Janneke de Nobel, Gerda Smit-Doelman en als gast Isabelle van Katwijk. Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Gezelschap van de Zee Onder de noemer Een proeve van Teirlinck ontplooit Het Gezel schap van de Zee drie dagen activiteiten. De eerste avond haalt Rense Royaards in een gesprek met Jan Schuurman Hess herinneringen op aan Herman Teirlinck, ge volgd door de monoloog Ode aan mijn Hand door Fred van der Hilst, in een regie van Koen Schyvens. Oude dorpsschool, Kats, 20.30 uur Dijkval! Het muzikale openluchtspel Dijkval! gaat in première. Dit spektakel over de strijd tegen het water in de zestiende eeuw werd geschreven door Cees Möhlmann en van muziek voorzien door Mar van der Veer. Het vertelt van de verdronken dorpen van Zeeland en van de komst van de beroemde waterbouwkundige Andries Vierlingh naar Zuidkerke, een dorp in het vruchtbare Zuidland van Schouwen. Hij wil de mensen overtuigen van de mogelijkheid om het verschij nsel dijkval te bestrij denEr werken zo'n 120 spe lers aan het stuk mee. Haven Bommenede, Zonnemaire, 21.00 uur ZATERDAG Klarinet-ensemble Het Klarinet-ensemble van de Zeeuwse Muziekschool geeft een concert. Onder leiding van Rien Hillebrand wordt een combinatie van klassieke en lichtklassieke stukken gespeeld van onder anderen Handel, Susato en Mozart, maar ook populair werk als Bonnie Clide. Zeeuwse Rozentuin, Kats, 14.00 uur Dekker en De Nijs Jolanda Dekker en Pierre de Nijs maken muziek op het Binnen plein. Op respectievelijk blokfluit en gitaarspelen zij werken van Fres- cobaldi tot Fauré. De Drvkkery, Middelburg, 14.30 uur Tekenfilm Lilo Stitch draait in Vlissingen, Hulst en Bergen op Zoom Big Chief Sugar geeft concert zaterdag in Vlissingen Anna van Avalon speelt harp vrijdag in Aardenburg Expositie Johnny Beerens tot 21 augustus in Aardenburg Jos Vogel bespeelt de beiaard vrijdag in Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21