Rode loper ligt uit voor Duitsers De Hiddink-mania is voorbij PZC ipm Blessuregolf door zware belasting Duitser Ballack held en de pineut Win de Tour met eigen ploegt 20 Finaleplaats te hoog gegrepen voor gesloopte Koreanen Hiddink-gekte naar hoogtepunt Guus verdient ridderorde Japan weert 64 buitenlanders Schroder naar WK-finale woensdag 26 juni 2002 door Jaap van Essen SEOUL - De minimalisten van Rudi Voller staan in de finale van het WK. Niet het rode leger tje van Guus Hiddink. Een paar weken geleden nog was dat de gewoonste zaak van de wereld geweest. Terugkijkend naar de prestaties van de beide halve fi nalisten die elkaar gisteren te genkwamen, is het een opmer kelijke uitkomst. De Duitsers maakten in Japan en Korea geen enkele indruk, de spelers van het gastland des te meer. Voor de Duitsers werd de rode loper uitgelegd in de vorm van tegenstanders die niet bepaald indrukwekkend zijn, en boven dien een programma dat het gunstigst was wat betreft rust dagen. Duitsland begon goed tegen Saoedi-Arabië met een fikse zege die vooral iets zei over de zwakte van de Arabieren. Daarna was het harken gebla zen tegen Ierland (1-1), Ka meroen (2-0) en hakken over de slootwerk in de knockout-fase tegen Paraguay en de VS. Twee keer werd het precies 1-0, de so bere uitslag die ook gisteren weer op het bord stond. Guus Hiddink voerde zijn elftal langs een heel wat lastiger tra ject: Polen, VS, Portugal, Italië en Spanje. Zuid-Korea verraste in die wedstrijden niet alleen door de overwinningen, maar vooral door het spel Vorige nacht twijfelde Hiddink dan ook geen moment toen hem werd gevraagd welke WK-deel- nemer het leukste voetbal heeft gespeeld: „Nou, Korea dacht ik wel. En daarna? Nou ook Korea. En verder vond ik Senegal in het begin wel leuk." Pacmannetjes Grootspraak van Hiddink was het niet. Het waren de rode pac mannetjes van hemzelf die dit WK voor het meeste vertier zorgden. Wat het elftal ontbeer de aan pure kwaliteit (denk Ko rea eens in met een spits van het niveau Vieri of Trezeguet) werd gecompenseerd met een onge looflijke inzet en conditie. Her en der in Europa zullen de club- van onze sportredactie SEOUL - Natuurlijk ging in het Duitse kamp gisteren alle aan dacht uit naar Michael Ballack. De held en de pineut. Het was ook een merkwaardige avond voor een van de weinige aan trekkelijke spelers van Rudi Voller. Hij liep in de 71ste tegen een ge le kaart aan wegens wat de Duitsers tegenwoordig een tac tische overtreding noemen. Dat is gewoon het neerschoppen van een tegenstander die voor ge vaar zou kunnen zorgen, maar dat terzijde. Ballack stond op scherp voor de finale, want hij kreeg eerder in de knockout-fase al een keer geel. De middenvelder van Bay er Leverkusen wist ook onmid dellijk dat de finale voor hem taboe was, nadat hij Lee Cun- Soo neerhaalde. En dat terwijl het op dat moment nog 0-0 was. Toch zorgde Ballack hoogstper soonlijk vier minuten later dat zijn ploeggenoten zondag in Yo kohama mogen proberen de we reldtitel te veroveren. Hij scoor de de winnende treffer. „Petje af voor Ballack", zei Rudi Voller na afloop dan ook me teen. „Hij is toch wel de tragische figuur van deze halve finale. De overtreding die hij maakte was absoluut noodza kelijk. Hij heeft niet geaarzeld in het belang van het team, in een situatie waarin velen zich nog zouden bedenken. En dan is hij ook nog zo'n prof dat hij me teen daarna het winnende doel punt maakt." Ballack, die ook tegen de VS het enige doelpunt maakte, was na tuurlijk zelf iets minder lyrisch. „Het is bitter. Als kind droom je van een WK-finale. Nu ben ik er en kan ik niet spelen. Maar er was geen sprake van een keuze voor mij bij die overtreding. Je moet hem maken. Vergeet niet, het was nog 0-0. Als er uit die aanval gescoord was, had ik het mezelf ook niet vergeven." „Ik ben in elk geval trots dat we in de finale staan. Want ook wij - zelf waren realistisch over dit WK. We rekenden onszelf niet tot de favorieten. Misschien is dat wel onze kracht geworden. We wisten dat we allemaal heel hard moesten werken, tegen el ke tegenstander." GPD voetballers het binnenkort tij dens de voorbereiding weten. Voetballers kunnen fitter zijn dan werd aangenomen, de trai ningsprogramma's zullen wor den aangepast. Toch kostte de energieke speel wijze Korea uiteindelijk de kop. De ploeg sloopte zichzelf, niet de Duitsers. Er moest de voor bije weken te veel met krachten worden gesmeten en tijd om te herstellen was er steeds net te weinig. Gisteren konden de Ko reanen slechts bij vlagen de Duitsers echt onder druk zetten, kansen leverde dat niet op. „We betaalden de prijs voor on ze speelwijze, maar we konden moeilijk iets anders doen dan we dit toernooi gedaan heb ben", meende Hiddink. „Van daag was er bovendien een extra probleem. Duitsland is een ploeg die veel meer fysiek heeft dan bijvoorbeeld Italië of Span je. De Duitsers, dat zijn bijna al lemaal heel stevige jongens. Dat was in de rust wel te merken, vrijwel al mijn spelers zaten met ijszakken een of andere kneu zing te onderdrukken." Verse krachten Hiddink had het nog wel gepro beerd om de energie terug in het elftal te krijgen. Hij verving drie basisspelers, hoopte dat de ver se krachten net de doorslag zou den geven. Daar kwam in de eerste helft echter weinig tot niets van terecht. „Te veel ont zag, waardoor ze te veel ruimte weggaven en te snel naar achte ren liepen. Na rust ging het be ter, maar ontbrak de kracht door te drukken." De enige fase van de wedstrijd waarin dat eindelijk een beetje leek te lukken, sloegen de Duit sers toe. Een kwartier voor tijd kon Neuville zomaar met de bal weglopen en bediende hij Bal lack. Die had twee pogingen no dig, maar passeerde uiteindelijk wel doelman Lee. „En toen wist ik eigenlijk wel dat het gedaan was. Hooguit met de een of an dere mazzelbal hadden we nog voor gevaar kunnen zorgen," Voor de tweede keer in vier jaar struikelt Hiddink dus in het zicht van de finale op een WK. Hem wacht weer een wedstrijd om de derde plek. „Onvoorstel baar eigenlijk dat je dat nu als een teleurstelling ervaart. Maar goed, we gaan er zaterdag wel voor. Voor Korea is een duel voor de derde plaats, zeker gespeeld in eigen land, toch echt belang rijk. Dat had toch niemand ooit voor mogelijk gehouden?" Duitsland in de finale, Korea niet. Het leek ooit (hoe lang ge leden eigenlijk?) allemaal zo normaal. En nu is het dat niet meer. Want wat moet de wereld met een elftal waarvan de meest boeiende bijdrage aan de halve finale een nieuwe vinding was die als de verdedigende schwal- be moet worden betiteld? Onvoorstelbaar, maar tot drie keer toe liet Carsten Ramelow zich vallen na een verloren duel. Tot driemaal toe beloonde arbi ter Urs Meier (een Zwitser) de struikelpartij met een vrije trap voor de acterende, verdedigen de partij. De Koreanen zijn nog te netjes om een hoop stampei te gaan maken over de arbitrage. Ge lukkig maar. GPD H De Duitse aanvaller Michael Ballack tikt in de rebound de winnende goal achter doelman Lee Woonjae. foto Kyodo/AP Varsseveld kan weer rustig slapen door Raymond Willemsen VARSSEVELD - De gekte is voorbij. Varsseveld kan weer rustig gaan slapen na de uitschakeling van het tijdelijk ge adopteerde Zuid-Korea. Vooral jammer voor bloemisterij Hagen die dacht met zakjes geboortegrond van Guus'Hiddink nog een slaatje uit de hype te kunnen slaan. Het doelpunt van de Duitser Michael Ballack in de 75ste minuut zal een klap in het gezicht zijn geweest voor de Varsse- veldse bloemist. De zakjes aarde moesten voor twee euro per stuk van de hand, maar de meeste bleven onverkocht. Er komt namelijk geen vervolg aan de Hid- dink-mania na de 1-0-nederlaag tegen De Mannschaft. Zondagmiddag, als de finale gespeeld wordt, zal het dus rustig blijven in de ge boorteplaats van Guus Hiddink. Gister- Japan middag was het een compleet gekken huis. Er waren zelfs Zuid-Koreaanse filmploegen, de Duitse ARD was verte genwoordigd en ook de NOS was van de partijOm half twee stonden er zo'n dui zend mensen op het plein naar het grote scherm - opgezet door de Zuid-Koreaan- se multinational Samsung - te kijken. De meeste aanwezigen, onder wie zo'n tweehonderd Koreanen, waren gekleed in een rood shirt ('Be the reds'), dat gratis werd uitgedeeld. In de rust werd er door de uitbaters van de plaatselijke cafés zelfs gratis drank geschonken. Toch kwam de stemming er nooit echt goed in, ondanks de vurige aanmoedi gingen van de Zuid-Koreaanse spreek- Kleine Koreaanse fans kijken angstig naar het grote scherm op een plein in de geboorteplaats van Guus Hiddink. foto Eric Brinkhorst/ANP stalmeester. Het verschil tussen de Duit sers en de uitgeblust ogende Hiddink- equipe was simpelweg te groot. Maar wie had drie maanden geleden ooit gedacht dat er op dinsdag 25 juni dui zend mensen in het Achterhoekse dorp Varsseveld naar een wedstrijd van Zuid- Korea zouden kijken? Waarschijnlijk niemand. Op dat moment, in het Spaanse La Manga, was de Zuid-Koreaanse pers nog uiterst negatief over Hiddink, omdat er in zeven vriendschappelijke inter lands op rij niet werd gewonnen. „We kunnen nog niet eens van Tunesië winnen. Wat moet dat worden op het WK", vroeg perschef Jin Hur zich in de mondaine badplaats toen vertwijfeld af. Kleine Kim Maar gisteren kende in Varsseveld ieder een Kleine Kim, Grote Kim en steraan valler Jung-Hwan Ahn. Vanwege de ab sentie van het Nederlands elftal had een aantal Achterhoekers het gezicht zelfs rood-wit-blauw (de Zuid-Koreaanse kleuren) geschilderd. Wat een uit de Ach terhoek afkomstige bondscoach al niet teweeg kan brengen. Samen met de aanwezige Koreanen werd er gehoopt op een nieuwe stunt van het voor kort nog zo nietige voetballandje. En klonk er een luid boegeroep als het ge zicht van de Duitse bondscoach Rudi Voller in beeld kwam of als duikelaar Oliver Neuville zich weer eens te buiten ging aan een Schwalbe. Het mocht niet baten. Na het laatste fluitsignaal en de uitscha keling was er geen sprake van een desola te stemming. Natuurlijk, de euforie was weg. Toch klonk al snel uit de gesmeerde kelen massaal 'Guusje bedankt'. President Hiddink heeft door de even verrassende als uitmuntende prestaties Varsseveld op de landkaart gezet. Zelfs in Seoul weten ze tegenwoordig waar hij vandaan komt. Er worden de komende tijd vanuit Zuid- Korea reizen naar Nederland georgani seerd, met Varsseveld als topattractie. En president Kim Dae-jung wordt in september verwacht. Bloemist Hagen doet er dus verstandig aan om de zakjes geboortegrond nog niet weg te gooien. En heel misschien heeft Varsseveld zaterdag, als de wedstrijd om de derde en vierde plaats wordt gespeeld, al de status van bedevaartsoord verwor ven... GPD SEOUL - Zaterdag nog één wedstrijd, voor de derde plaats tegen de verliezer van de wedstrijd Brazilië-Turkije, dinsdag nog een rijtoer door Seoul en dan gaat Guus Hiddink naar huis. Weg uit de totale gekte in Korea, op naar de rust in Vars seveld en Doetinchem. Nou ja, rust is voorlopig een betrekke lijk begrip voor Guus Geluk. De Koreanen zijn in de ban van Hiddink, ook al werd er giste ren in de halve finale verloren van Duitsland. Met de dag ko men er nieuwe huldeblijken bij. Zo verschijnen komende dinsdag twee boeken over de Nederlander. Het een is getiteld: Hiddink, domination of the Game, het ander heet The Power of Hiddink. De naam Hiddink is goud waard. Zijn gezicht ook. In Seoul struikel je momenteel over de standjes waar T-shirts met fo to's van Hiddink worden verkocht. Ze zijn er in alle soorten en maten. De fans kunnen zich verder tooien met Hiddink-plak- plaatjes, Hiddink-armbanden, Hiddink-vlaggen, Hiddink- maskers en Hiddink-bandana's. Als Hiddink trainer wordt van PSV, moet hij toch nog voor een paar weken terug naar Korea. Hij zal namelijk links en rechts nog wat onderscheidingen uitgereikt krijgen en twee grote universiteiten in Seoul hebben al aangekondigd dat Hiddink een eredoctoraat krijgt. En er is sprake van dat Hid dink op 1 juli, uitgeroepen tot een nationale feestdag, tot ere burger van het land wordt benoemd. GPD SEOUL - Het Zuid-Koreaanse telecombedrijf KT is een cam pagne begonnen om koningin Beatrix aan te sporen Guus Hiddink te ridderen. De onderneming hoopt liefst 10 miljoen handtekeningen te verzamelen die de vorstin moeten overtui gen de coach een lintje te verstrekken. Dat meldt het Japanse persbureau Kyodo. De actie is volgens KT een van de dankbetuigingen van het Zuid-Koreaanse volk. De Nederlandse trainer van het natio nale voetbalelftal geniet in Zuid-Korea een bijna goddelijke status. Het Zuid-Koreaanse ministerie van Justitie moet zelfs de wetgeving aanpassen om het mogelijk te maken Hiddink over enkele dagen het erestaatsburgerschap te verlenen. Deze eer is normaal gesproken alleen weggelegd voor mensen met de Zuid-Koreaanse nationaliteit. RTR TOKIO - Japan heeft sinds 26 mei in verband met het wereld kampioenschap voetbal 64 buitenlanders de toegang tot het land geweigerd. Van de geweerde voetbalfans, die allen als hooligans en/of criminelen stonden geregistreerd, hadden er 51 de Britse en twee de Ierse nationaliteit. Japan heeft bij het WK nog twee wedstrijden te gaan: de halve finale vandaag tussen Brazilië en Turkije in Saitama en de finale zondag in Yokohama. RTR/ANP OTTAWA - De Duitse bondskanselier Schroder reist zondag naar het Japanse Yokohama voor de finale van het WK voet bal. Het Duitse elftal speelt daar tegen de winnaar van het duel Turkije-Brazilië, dat vandaag wordt gespeeld. „We hebben verdiend te winnen", zei Schroder gisteren in het Canadese Ottawa, waar hij een top van de G8 bijwoont. Schröders conservatieve opponent bij de Duitse parlements verkiezingen in september, Edmund Stoiber, rageerde snel. Ook hij kondigde aan naar Japan te reizen om de eindstrijd van het WK te aanschouwen. RTR „Okay, sommige spelers moeten inderdaad te veel wedstrijden spelen in een jaar. Dan krijg je dat kleine blessures niet de tijd krijgen die ze moeten hebben, met later het gevolg dat er zwaardere blessures ontstaan." De extreme fysieke belasting van voetballers is voor de Uefa een van de argumenten geweest om de sudden death (of golden goal) af te schaffen. De Europe se voetbalunie is van mening dat de sudden death zo veel meer stress met zich meebrengt, dat er in een verlenging ongewenste fysieke risico's worden geno men. Stress verhoogt de kans op blessures. door Henri van der Steen YOKOHAMA - Het is een inte ressant cijfer: op dit WK raken twee keer zo veel spelers gebles seerd, zonder dat er contact is met de tegenstander, laat staan dat er overtreding is gemaakt. Toeval? Pech? Slechte coördi natie? Of raken steeds meer voetballers geblesseerd simpel omdat ze te moe zijn? Op het WK van 1998 werd veer tien procent van de blessures veroorzaakt, zonder dat de spe ler zelfs maar contact had gehad met een tegenstander. Hij ver stapte zich, verdraaide de knie of liep tijdens een sprint een spierverrekking op. Dat percen tage is op het WK van Korea en Japan opgelopen tot 26. Het houdt onder meer in dat er min der blessures ontstaan door overtredingen, een daling van negen procent ten opzichte van 1998. De medische commissie van de Fifa presenteerde gisteren wel cijfers, maar geen conclusies. In eerste instantie wilde professor Jiri Dvorak niet eens antwoor den op de vraag of de topspelers van tegenwoordig misschien te veel wedstrijden spelen. „Dat is speculeren. Je zou onderzoek moeten doen om zoiets te kun nen beweren." Maar toch: Sensatie De Fifa heeft niks te schaften met dit argument. De golden goal levert sensatie, volgens de wereldvoetbalbond. De totale hoeveelheid blessures is ten op zichte van vier jaar geleden in Frankrijk niet toegenomen: 158 blessures in zestig wedstrijden, of wel 2.6 blessure per duel. In 34 procent van de gevallen hoefde de geblesseerde geen wedstrijd te missen, de meeste blessures (door Dvorak kleinere blessures genoemd) waren bin nen zeven dagen genezen. Zeven dagen: daar kun je twee wed strijden door missen, in sommi ge gevallen een half WK! GPD Advertentie Speeimee met de en maak kans op kijk in de krant van www.pzc.nl vanaf vrudagi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20