pzc Ij eng Schalken raast maar door Heel Turkije leeft mee met Sükiir Vandenbroucke mag weer fietsen Rivaldo: Turken moeten niet zeuren 19 laemon Sluiter laat geen spaan heel van Tommy Robredo wk in cijfers wkoptv Ronaldo fit Wielerploeg Mapei stopt Bokser overlijdt na titelgevecht RBC bezuinigt op hoofd scouting Spits Hamming naar Griekenland Kreek tekent bij AEK Athene Honkballers beginnen tegen Cuba Leve de hartstocht wk f m Oproep tot kalmte bij duel Turkije /an onze sportredactie woensdag 26 juni 2002 AUSANNE - Frank Vanden- iroucke mag weer wielrennen, lel Hof voor Sportarbitrage in ,ausanne heeft om juridische edenen de zes maanden schor ing voor de Belgische coureur [eannuleerd. De renner was ge- straft omdat tijdens een huis zoeking in zijn woning de ver boden stimulerende middelen epo, clenbuterol en morfine werden gevonden. De sanctie was hem opgelegd door de Belgische Wielrenners Bond. Dat was niet de juiste in stantie om te straffen. De politie had de huiszoeking gedaan op aandringen van de openbare aanklager van de Vlaamse Ge meenschap. Vandenbrouckes ploeg Domo-Farm Frites ont sloeg hem na de vondst op staande voet. Of Vandenbrouc ke veel opschiet met de uit spraak van het Hof voor Sport arbitrage valt te betwijfelen. Hij heeft geen ploeg meer die hem inschrijft voor wedstrij den. Bovendien dient hij morgen voor de disciplinaire commissie van de Vlaamse Ge meenschap te verschijnen in de zaak van de bij hem aangetrof fen dopingmiddelen. Deze in stantie kan hem opnieuw schor sen. AFP loor Mare Molenaars ,ONDEN - Met gebalde vuisten (tapte Sjeng Schalken van de man; zijn spierballen had hij oen al laten zien. Met impone- end spel zette hij gistermiddag iet Deense talent Kristian Pless overboord, 6-3 6-3 7-5. Na een halve finale op Queen's en een toernooizege in Rosmalen lijkt de Limburger ook op Wimble don niet te stuiten. Pless, zoon van een dokter, had fle diagnose snel gesteld: tegen Schalken in topvorm is geen kruid gewassen. Schalken zelf bas na afloop uiteraard weer de bescheidenheid zelve. „Niet no dig", oordeelde Richard Kraji- cek. Hij ziet in Schalken een po tentiële toptienspeler en vindt fiat hij onderhand alle schroom kan zich af moet werpen. „Het is biet erg om jezelf voortdurend in een underdogpositie te ma noeuvreren, zolang je er zelf maar niet in gaat geloven." Schalken zelf zit eerlijk gezegd piet te wachten op dergelijke fedviezen, hoe goed bedoeld ook. [.Iedereen moet me maar nemen feoals ik ben. Misschien bén ik bel gewoon bescheiden. Na tuurlijk ben ik trots dat ik in middels zeven titels achter mijn haam heb, heel veel goede spe lers doen me dat niet namaar ik idenk nog steeds elke keer: [Sjeng, hoe heb je dat in gods haam geflikt'. Het is niet zo dat ik elk jaar wel even een toernooi win. Bij mij komt elke titel nog fecht uit de lucht vallen." )enkmaehine )e successen zijn voor Schalken rog immer de beloning voor kei- lard werken. Aan beroepsernst reeft het de Limburger nooit ontbroken. De wedstrijd tegen taive finale Duitsland - Zuid-Korea 1-0 (0-0). 75. 3allack 1-0. Scheidsrechter: Meier 'Zwi). Gele kaart: Ballack, Neuville 'Duitsland), Lee Min-Sung (Zuid- Korea). Aantal toeschouwers: 62.000 (Duitsland: Kahn; Frings, Linke, Ra- rpelow en Metzelder; Schneider '(85. Jeremies), Ballack, Hamann en vode (70. Bierhoff): Klose en Neu- 'ille (87. Asamoah). luid-Korea: Lee Woon-Jae; Choi in-Cheul (55. Lee Min-Sung), Hong '81. Seol), Kim Tae-Young en 'ong; Yoo, Lee Chun-Soo, Park en .ee Young-Pyo; Cha en Hwang (54. 'hn). Programma Woensdag (Saitama), halve finale: Brazi- |ië - Turkije. Zaterdag (Daegu), om 3e/4e plaats: Zuid-Korea - Brazilië/Turkije. Zondag (Yokohama), finale: Duitsland - prazilië/Turkije. Klose (Duitsland), Ronaldo (Brazilië), livaldo (Brazilië) 5. I.Tomasson (Denemarken), Vieri (Italië) I.Raul (Spanje), Pauleta (Portugal), Bou- Diop (Senegal), Wilmots (België), tforientes (Spanje), Robbie Keane (ler end), Larsson (Zwe), Ballack (Duitsland) Hierro (Spanje), Inamoto (Japan), 3ómez (Costa Rica), Hasan Sas (Turkije), •uevas (Paraguay), Borgetti (Mexico), tenrï Camara (Senegal), McBride, Dono- ran (Verenigde Staten), Uêmit Davala Turkije), Owen (Engeland), Ronaldinho Brazilië) 2. Topscorers 3.20 uur, Ned 2: halve finale: Brazilië- 'urkije. 0,30 uur, Ned 2: samenvatting halve fi nale. 5AITAMA - De voetballiefheb- >ers kunnen opgelucht adem- ïalen. Ronaldo is speelklaar 'oor de WK-wedstrijd tegen turkije in de halve finales. ,Er zijn geen klachten meer", terklaarde José Luis Runco, de eamarts van Brazilië. Ronaldo iel in de kwartfinale tegen En geland (2-1) uit met een dijbeen- ilessure. ANP/RTR Pless nam hij uiterst serieus, de voorbereiding op het duel met Michael Chang in de tweede ronde zal niet anders zijn. „Ik ben een denkmachine. ïk heb geen kanonservice zoals Kraji- cek, ik moet heel slim de zwakke plekken van mijn tegenstanders ontleden. Elke keer weer. En dan nog kim je voor verrassin gen komen te staan. Pless is een groot talent, maar ik had niet gedacht dat ik zo goed zou moe ten spelen om van hem te win nen." Wat Pless ook probeerde, de Schalken Express raast maar- door en wat zo leuk is, tal van landgenoten liften mee op de rijdende trein. Richard Krajicek en Miriam Oremans plaatsten zich reeds op de openingsdag voor de tweede ronde, gisteren verzekei-de ook Raemon Sluiter zich van nieuwe avonturen. De Rotterdammer, ook al halvefi- nalist op Queen's, denderde met wild geraas over Tommy Robre do. Het 20-jarige talent, geheel in de Spaanse traditie opge groeid op gravel, reikte vorige week op het 'gras van Rosmalen nog tot de halve finale (tegen Schalken) en promoveerde zich daarmee prompt tot de Spaanse hoop in bange dagen. Niet te- i-echt, zo bleek. Sluiter liet werkelijk geen spaan heel van zijn zieltogende opponent, op Wimbledon nota bene als twintigste geplaatst. „Ik heb met Sjeng uitvoerig ge sproken over de wijze waarop ik hem aan moest pakken. Dat pakte goed uit; ik was vandaag gewoon een klasse beter", con stateerde Sluiter. De teller stokte uiteindelijk bij 6-1 6-4 6-4. Ontluisterende cij fers, al had het pak slaag voor Robredo nog veel groter kunnen zijn als Sluiter in de laatste set Raemon Sluiter (links) en Sjeng Schalken bereikten zonder al te veel problemen de tweede ronde van Wimbledon. door Norbert Kleinherenbrink SAITAMA - Hij is een volks held, een idool in Turkije. Maar ook iconen hebben in het voet bal een houdbaarheidsdatum. Voor aanvaller Hakan Sükiir dringt de tijd. De 30-jarige aan voerder van het Turkse team staat na vijf WK-duels nog op nul treffers. Vandaag in de halve finale tegen Brazilië in Saitama moet het eindelijk gebeuren. Maar het is I^RFAjAPAN nog maar de vraag of de Stier van de Bosporus van bonds coach Senol Günes een basis plaats krijgt, ook al omdat hij door een geïrriteerde buikspier nog steeds niet helemaal fit is. Recordinternational Sükür le verde in de kwartfinales tegen Senegal (1-0) opnieuw knoei werk af. Soms onbeholpen, soms gehaast miste hi] weer een aantal fraaie kansen. Het ge brek aan zelfvertrouwen straal de van hem af. Coach Günes verloste zijn tob bende captain na ruim een uur uit zijn lijden. Het was een gou den ingreep. Ilhan Mansiz, de vervanger van Sükür, maakte in de verlenging op indrukwek kende wijze het beslissende doelpunt. Na de triomfantelijke entree bij de laatste vier ontstond in Tur kije een brede maatschappelij ke voetbaldiscussie: verdient Sükür vandaag in het revancheduel met Brazilië mis schien wel voor de laatste keer het voordeel van de twijfel of dient hij plaats temaken voorde getalenteerde nieuwkomer Mansiz? De fanatieke fans en de machtige media in Turkije zijn het eens: Hakan Sükür moet wijken, zijn geweldige reputatie als topscorer van vooral Galata- saray ten spijt. Zijn ploeggenoten zijn echter een andere mening toegedaan. Zij staan riog als één man achter hun aanvoerder, goed voor 36 treffers in 78 interlands. „Ha kan Sükür is nog altijd een grote speler", benadrukte verdediger Alpay. „Aanzijn bijdrage aan de ontwikkeling van het Turkse voetbal kan en mag je niet voor bijgaan. Goed, hij heeft bij dit WK aardig wat kansen gemist. Maar ik ben ervan overtuigd dat hij tegen Brazilië alsnog zijn specialiteit gaat tonen. Zonder zijn doelpunten in het kwalifi catietoernooi hadden we sowie so nooit aan dit WK deelgeno men." Ook Hasan Sas, één van de beste Turkse spelers bij het WK en een belangrijke aangever voor Sükür, nam het op voor de hui dige spits van Parma„Ik kan de kritiek op de beste speler van Turkije niet begrijpen", zei hij. Recordinternational Hakan Sükür (rechts) leverde in de kwartfina les tegen Senegal (1-0) opnieuw knoeiwerk af. foto Kevork Djansezian/AP door Henri van der Steen SAITAMA - Tientallen jaren heeft de voetbalwereld geno ten van de Brazilianen, van hun onnavolgbare balcontrole en vooral hun ongekende crea tiviteit, in dienst van het grote spektakel. Dat is over. „Het mooie voetbal is dood", zegt de Braziliaanse bondscoach Sco- lari, die niet te lui is om mee te helpen aan de begrafenis. Voor types als Scolari is er maar één coach die gelijk heeft als het over voetballen gaat; hij die wint. De manier waarop ge wonnen wordt, interesseert hem niet. Zijn spelers worden trouwens ook niet warm of koud van het cijfer dat de amu sementswaarde van de wed strijd scoort. Ronaldo zal het worst zijn als hij de hele wed strijd voorin in zijn eentje staat te vegeteren, als hij na ander half uur maar bij de winnaars hoort. Zijn ploeggenoten zijn geen snars anders, Rivaldo ze ker niet. Rivaldo is de typische Brazili aan voor wie het leven - en het voetbal - een spel is dat op de een of andere manier gewon nen moet worden. Desnoods via trucs en theaterspel. De Turkse verdediger Alpay rea geerde gisteren nog even op de grove aanstellerij van Rivaldo in de eerste wedstrijd tussen beide landen, die Alpay een tweede gele en dus rode kaart kostteRi valdo deed toen net of hij in het gezicht was geraakt en ging theatraal naar de grond. „Wat Rivaldo deed was onno dig. Ik zal er deze keer rekening mee houden." Wat dat bete kent, moet worden afgewacht. „Jaja, ik heb geel, maar als ik nog een gele kaart moet pak ken, zal ik niet twijfelen, om dat ik dan de finale zou kunnen missen." Het lijkt erop dat Al pay klaar is voor revanche, maar dat is schijn; elke speler met geel zal in een halve WK- finale een moment aarzelen nog eens geel te riskeren voor het goede doel, de finale. Rivaldo zei gisteren heel nuch ter geen moment meer aan de eerste wedstrijd te hebben ge dacht en dus zeker niet aan het incident. „Dat voorval zal nu ook geen rol meer spelen." Bo vendien moeten de Turken niet zeuren, vindt Rivaldo. „Die zouden ons dankbaar moeten zijn. Als wij tegen Costa Rica gelijk hadden gespeeld, had den ze er na de eerste ronde al uit gelegen." GPD had doorgedrukt. „Ik weet ook wel dat ik meteen zijn strot dicht moet knijpen, maar het was ook zijn verdienste dat het allemaal wat langer duurde. Hij nam bewust wat gas terug, ook op zijn service, waardoor ik ge dwongen werd om zelf meer te doen met de bal. Daarin was ik wat te gehaast." De pupil van Hugo Ekker speelt in de tweede ronde tegen qualifier Radek Stepanek. GPD BRUSSEL - De Italiaans-Belgische wielerploeg Mapei houdt na dit seizoen op te bestaan. Giorgio Squinzi, de directeur van Mapei, heeft dit gisteren bekendgemaakt. Eerder was ploeg leider Eric Vanderaerden al op de hoogte gesteld door team manager Alvaro Crespi. De reden voor het afscheid zijn de do- pingkwesties in de wielersport. Stefano Garzelli, Stefano Zanini en Eddy Ratit zijn erbij betrokken. Mapei en co-spon sor Quick Step hebben veertig beroepsrenners in dienst. Allen moeten op zoek naar een nieuwe werkgever. Mapei was negen jaar actief in de wielersport en behaalde in de loop der jaren grote successen. Mogelijk gaat Quick Step nog wel door. ANP LAS VEGAS - De Panamese profbokser Pedro Alcazar is in Las Vegas overleden aan de gevolgen van een hersenbloeding. De 26-jarige wereldkampioen van de WBO verloor in het weekeinde zijn titel in het lichtbantamgewicht aan de Mexi caan Fernando Montiel. Hij ging in de zesde ronde knock-out. Twee dagen na zijn gevecht zakte Alcazar op zijn hotelkamer in elkaar. Hij werd nog wel naar het ziekenhuis overgebracht, maar de artsen konden hem niet meer redden. Alcazar was sinds 1996 beroepsbokser. Van 27 profduels verloor hij er twee. ANP ROOSENDAAL - RBC Roosendaal moet bezuinigen nu de club nog steeds geen hoofdsponsor heeft gevonden voor ko mend seizoen. De begroting is verlaagd. Voornaamste post die voorlopig geschrapt is, is die van het hoofd scouting. Direc teur Paul van der Kraan: „Op de bezetting van de selectie heeft de noodzakelijke verlaging van de begroting weinig of geen invloed. We zoeken het in andere zaken. Die hoofd scou ting bijvoorbeeld. Tot nu toe deed manager Rob Meppelink het erbij. Dat zal hij dus nog even moeten blijven doen." RBC had een begroting van 6,5 miljoen euro in gedachten. Dat is echter 5,7 miljoen euro geworden. GPD SITTARD - Ronald Hamming verhuist naar Griekenland. De 29-jarige aanvaller van het gedegradeerde Fortuna Sittard heeft volgens de website van de club een contract voor een jaar getekend bij Panionios, dat in de afgelopen competitie als zevende eindigde. ANP ARNHEM - Michel Kreek verruilt Vitesse voor AEK Athene. De 31-jarige Amsterdammer tekende een tweejarig contract bij de Griekse topclub en een optie voor nog een seizoen. De verdediger/middenvelder speelde sinds 1997 in Arnhem. Vi tesse verkocht eerder al Van der Schaaf (PSV) en Diarra (Olympique Lyon). Sikora (naar Ajax) en Stefanovic (Juven- tus en Barcelona) dreigen ook te vertrekken. ANP ROTTERDAM - Het Nederlands honkbalteam speelt de ope ningswedstrijd van het toernooi om de Intercontinental Cup (8-23 november) in Havana tegen gastland Cuba. De selectie van manager Robert Eenhoorn is in groep A ingedeeld bij Ja pan, de Dominicaanse Republiek, Venezuela, China en Cuba. GPD foto'sTom Hevezi/Apen Gerry Penny/EPA „De mensen die hem afkraken, moeten naar zichzelf kijken. Ze moeten zichzelf eens een keer ter discussie stellen in plaats van een topspeler die een kans mist." Coach Günes wilde zich in de aanloop naar de kraker tegen Brazilië niet al te veel mengen in de hoogoplopende kwestie rond Sükür.,Ik heb nog niet besloten wat ik doe. Hakan is onze aan voerder en een speler met de meeste ervaring, die veel aanhet Turkse voetbal heeft gegeven. Ilhan Mansiz is een groot talent. Misschien laat ik hen allebei wel spelen tegen Brazilië. Ik weet het nog niet." Aanvalsleider Het is overigens niet de eerste keer dat de productie bij Hakan Sükür volledig stil valt. Aan het begin van de WK-kwalificatie liep het ook al niet bij de aan valsleider. Waarnemers vrees den dat hij bij Internazionale te lang op de bank had gebivak keerd, waardoor zijn scherpte was verdwenen. Later in het kwalificatietoernooi kwam het toch nog goed met Sükür. „Hakan moet gewoon zichzelf blijven en in zichzelf blijven ge loven", concludeerde Günes. „Hij moet zichzelf niet onder druk zetten. Als hij rustig weet te blijven, krijgen we vanzelf de ware Hakan te zien. Dan komen ook de doelpunten weer." RTR/ANP Het zat er al een tijdje aan te komen: Duitsland staat op de drempel van een nieuwe wereldtitel. In de achtste finale tegen Para guay en in de kwartfinale te gen de VS maakte de ploeg van Rudi Vóller een povere indruk. Daardoor kregen sommige mensen de indruk dat de Mannschaft niet veel voorstelde. Maar ik was er van meet af aan van over tuigd dat ze ver zouden ko men. Het was wachten op het moment dat de Duitsers wél een keer goed zouden spelen. Dat was tegen Zuid-Korea zeker het geval. Het was on getwijfeld hun beste wed strijd tot nu toe. Het Duitse team speelt dege lijk en doeltreffend. Verdedi gend zit het uitstekend in el kaar. Pressing en rugdekking zijn goed verzorgd. Boven dien beschikken ze in de per soon van Kahn over een uit zonderlijk goede keeper. Het is geen toeval dat ze pas één tegengoal hebben geïncas seerd. Ook in aanvallend opzicht moet je de Duitsers niet on derschatten. Iedereen heeft het er maar over dat ze het al leen van vrije trappen en hoekschoppen moeten heb ben. Daarmee doe je ze te kort. De dode spelmomenten zijn een extra wapen, maar de ware kracht van het elftal ligt in het feit dat ze veel min der statisch voetballen dan de meeste andere ploegen. Rond Klose zijn Ballack, Schneider en Neuville voort durend in beweging. Dat zijn bovendien stuk voor stuk spelers met scorend vermo gen. Bij landen als Argenti nië, Frankrijk, Portugal, Ita lië en Spanje draait alles om één vedette. Voorspelbaar en dus eenvoudig te verdedigen. Dat is één van de lessen die uit dit WK moeten worden getrokken: de 'Spielmacher' is niet meer van deze tijd. De gedoodverfde sterren (Zida- ne, Beckham, Veron en Figo) hebben geen van allen ge bracht ivat er van ze ver wacht werd. De tijd is voorbij dat zes of zeven waterdragers zich uit de naad lopen voor één vedette. Natuurlijk waren het vooral de Zuid-Koreanen die kleur aan dit WK hebben gegeven. Ik weet wel, tegen Italië en Aact de Mos over «fc. het Spanje hebben ze een pak ge luk gehad. Bovendien had den ze het voordeel dat in Ko rea en Japan de competitie al een hele tijd stillag, zodat ze zich optimaal op het toernooi hebben kunnen prepareren. Toch hebben ze de voorbije weken het hart van de wereld gestolen met hun aanvallen de manier van voetballen. En vooral door hun hartstocht. De echte liefhebber heeft ge noeg van al die volgevreten miljonairs, die wil voetbal let-s zien die met het hart spe len. Ook dat is een belangrijke les die uit dit toernooi getrokken kan worden. Ik hoop dan ook van ganser harte dat de spe lers van het Nederlands elftal die boodschap ter harte zul len nemen. Anders kunnen ze er donder op zeggen dat ze voortaan uit de Kuip of de Arena worden gefloten. van onze sportredactie UTRECHT - Het inspraakor gaan Turken in Nederland (IOT) heeft de achterban opgeroepen om vandaag de WK-wedstrijd tussen Turkije en Brazilië niet te misbruiken voor onderlinge po litieke strijd. Dat heeft een woordvoerder van het IOT gis teren bekendgemaakt. „Laat het gebruik van partijpo litieke slogans achterwege! Uit uw vreugde zonder personen of landen te beledigen", luidt de boodschap van het IOT. De oproep volgt op de rellen die zaterdag in Den Haag uitbraken tussen Turken en Koerden na de winst van Turkije in de kwartfi nale tegen Senegal. De naar schatting 318.000 Ne derlanders van Turkse komaf worden via Turkstalige radio zenders en kranten opgeroepen om bij eventueel succes op een waardige wijze uiting te geven aan hun vreugde. Burgemeester Deetman van Den Haag zei dat er geen duidelijke schuldige is aan te wijzen voor de rellen van zaterdag in de Schilderswijk en ^de wijk Transvaal. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19