Film over ramp op losse schroeven PZC Ingenieur blijft inzage eisen in offertes tunnel Zeeuwen zijn Brugklas sluit jaar af met Koning Arthur ware snackers Glaspolder Rilland krijgt vorm Aparte afslag A58 voor ziekenhuis in Goes blijft nodig Weigering deelname publieke omroep brengt financiering in gevaar 15 Pronk houdt vast aan streng ruimtelijk beleid PvZ wil onderzoek containerkade Werkstraf voor vernielen taxi Rijverbod met nieuwe auto Oproep tot spoed voor Zoomweg Denk aan vloerverwarming voor in de winter! woensdag 26 juni 2002 DEN HAAG - De inspectie van het ministe rie van Vrom blijft een streng ruimtelijk be leid voeren. Demissionair minister Pronk heeft dit gisteren geantwoord op Kamer vragen van het CDA. Volgens de CDA'ers zou Pronk met zijn stringente handhavingsbeleid vooruitlopen op de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. Dat zincle de christen-democraten niet, want die Vijfde Nota is vlak voor de verkie zingen van 15 mei van tafel verdwenen. De Tweede Kamer wilde er niet meer over stemmen en de regeringsonderhandelaars van CDA, LPF en WD hebben inmiddels aangegeven een vrijer ruimtelijk beleid te willen voeren. Pronk is zich echter van geen kwaad be wust. Hij wijst de vragenstellende CDA- Kamerleden erop dat het huidige, strengere beleid al sinds april 2001 van kracht is. Dat is per brief aan de Tweede Kamer meege deeld en toen kwamen er geen afwijzende reacties. Pronk is dan ook niet van plan zijn beleid aan te passen. Overal in het land heeft het stevigere ruim telijke beleid tot het afwijzen van plannen geleid, ook in Zeeland. Zo besloot het minis terie van Vrom de uitbreiding van bedrij venterrein De Poort bij Rilland te verbie den, omdat het beleid geen ruimte biedt voor het uitbreiden of aanleggen van zulke terreinen in het buitengebied. MIDDELBURG - De provinciale onderzoekscommissie moet de gang van zaken rond de Westerschelde Containerterminal kritisch beschouwen. De Partij voor Zeeland vindt dat er aan leiding is het WCT-project te onderzoeken, omdat onder de Zeeuwse bevolking onduidelijkheid en twijfel bestaat over het economisch belang. Daar komt bij dat zowel bij milieube schermers als bij gemeehten bezorgdheid leeft over hinder door onder meer het vervoer van containers per spoor. Als de provinciale onderzoekscommissie het niet nodig vindt de WCT tegen het licht te houden, wil de PvZ naar de Algemene Rekenkamer stappen. MIDDELBURG - Voor vernielingen aan twee taxi's is gisteren in Middelburg een 32-jarige inwoner van die stad veroordeeld tot dertig uur werkstraf. Daarnaast moet hij de schade van 1206 euro vergoeden aan het taxibedrijf. De man stond 19 juli vorig jaar in Vlissingen op een taxi te wachten. Op een gegeven moment kwamen er twee taxi's voor rijden. Toen bleek dat zijn ex-vriendin een van de taxi's be stuurde, ging hij volledig door het lint. Hij schopte een deuk in het portier, vernielde een antenne en beschadigde een kop lamp van de auto's. De politierechter nam de eis van de offi cier over. MIDDELBURG - Een 53-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor dronken rijden veroordeeld tot zes maanden rijontzegging, waarvan de helft voorwaardelijk en 750 euro boete. De Vlissinger werd 22 september vorig jaar in zijn woonplaats in zijn auto betrapt met een score van 590 microgram, bijna drie keer zoveel als toegestaan. Een fietser had gezien dat de man opvallend gevaarlijk reed. Dat bleek vooral toen de dronken bestuurder met zijn auto tegen een lantaarnpaal botste. Officier van justitie C. Oldenburger vond zes maanden rijverbod en 750 euro boete passend. Een rijverbod kwam verdachte heel slecht uit. ,,Ik heb pas een nieuwe auto gekocht. Ik zou daarom graag het rijbewijs wil len houden." De politierechter kwam de Vlissinger ten dele tegemoet door hem de rijontzegging voor de helft voorwaar delijk op te leggen. MIDDELBURG - Het bestuurlijk platform de Bevelanden vindt dat Gedeputeerde Staten zich sterk moeten maken voor een spoedige aanleg van de noordelijke Zoomweg (het ontbrekende gedeelte in de A4 tussen Bergen op Zoom en Din- teloord). Zonder deze weg zal, zo vreest het platform, de roep om het vierbaans maken van de Midden-Zeelandroute toene men. Dat geldt te meer wanneer door de mogelijke aanleg van de Westerschelde Containerterminal de druk op deze noord zuid route via de Zeelandbrug groter wordt. Het dagelijks provinciebestuur deelt deze vrees niet, ook al omdat tussen Eindewege en Goes maatregelen op stapel staan om te voorkomen dat dit traject als sluiproute wordt gebruikt van het Sloegebied in de richting van de Zeelandbrug. GS zijn het wel met het platform eens dat de noordelijke Zoomweg zo snel mogelijk moet worden aangelegd. Op initia tief van de provincie Noord-Brabant wordt daarvoor gewerkt aan een samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven. Het streven is de weg in 2005 aan te leggen. Gezien de stand van zaken van dit project achten GS het niet zinvol op spoed aan te dringen bij de toekomstige minister van Verkeer en Water staat. De werkzaamheden aan het pas verkochte twaalf hectaren glastuinbouwgebied in de Eerste Bathpolder vorderen gestaag. door Rob Paardekam RILLAND - Drie maanden nadat de Raad van State het licht definitief op groen zette, begint de invulling van de Eerste Bathpolder bij Rilland als glas tuinbouwgebied al aardig vorm te krij gen. Helemaal nieuw is glastuinbouw niet in de Bathpolder. In het honderdvijftig hectare grote gebied aan de Ooster- schelde staan al drie grote kassencom plexen waar radijs, tomaten en papri ka's worden geteeld. De gemeente had de uitbreiding al veel eerder voorzien, maar bezwaarprocedures stelden het karwei behoorlijk uit. In maart verwierp de Raad van State in Den Haag de laatste bezwaren naar de prullenbak, zodat de verkoop van de gronden kon beginnen. Het gaat om tachtig hectare, opgedeeld in 27 perce len. Opgeteld bij de twintig hectare die is ingevuld door de drie reeds aanwezi ge bedrijven, betekent dat honderd hectare aan glas. Zover is het overigens nog lang niet, want er is nog maar twaalf hectare ver kocht. Het gaat om drie percelen in het westen van het glastuinbouwgebied met een totale grootte van zo'n 120.000 vierkante meter. De bouw van de kas sen vordez*t inmiddels gestaag. Er zul len tomaten worden gekweekt. Volgens D. van der Wel van makelaar dij Vellekoop, die belast is met de ver koop van de percelen, is het niet zorg wekkend dat na drie maanden nog maar twaalf van de tachtig hectare be- foto Willem Mieras schikbare grond is verkocht. Hij noemt het zelfs 'relatief veel'. ,,Het is normaal dat eerst de grote bedrijven komen, zo dat daarna de overgebleven kleine per celen kunnen worden ingevuld." Vol gens Van der Wel is het bovendien ideaal dat de beschikbare grond staps gewijs wordt verkocht. „Als alle perce len gelijktijdig worden volgebouwd, krijg je alleen maar chaos." door Arjan Schuiling door Ernst Jan Rozendaal COLIJNSPLAAT - Het plan voor de speelfilm De Storm, I over de watersnoodramp van 1953, staat op springen. Het ac- teursechtpaar Rik Launspach I en Marjolein Beumer, dat het scenario heeft geschreven, en i producent Egmond Films krij gen de financiering niet rond. I Volgens Launspach staat of valt j het project met de medewerking van een publieke omroep, hoe wel die maar een fractie van het benodigde budget van ongeveer vijf miljoen euro hoeft op te hoesten. Launspach en Beumer lopen sinds 1999 rond met het idee een film te maken over een garna- lenvisser en een burgemeesters dochter van een Zeeuws dorp. Hun opbloeiende liefde wordt de pas afgesneden als het dorp in 1953 wordt getroffen door de watersnoodramp. Ze hebben Egmond Films, eerder onder meer verantwoordelijk voor de met een Oscar bekroonde rol prent Antonia, bereid gevonden de film te produceren. Om de film te maken is een flin ke financiële bijdrage van het Nederlands Filmfonds en het CoBoFonds (Co-productie fonds Binnenlandse Omroep) onontbeerlijk. Hans de Weers van Egmond Films schat dat zij samen zo'n anderhalf miljoen euro in het project kunnen ste ken. Het CoBoFonds stelt wel als voorwaarde dat een publieke omroep aan het filmproject meedoet. Volgens Launspach zien KRO, NCRV en AVRO het uitzenden van De Storm wel zit ten, maar liggen hun speelfilm budgetten voor de komende ja ren vast. „Terwijl het gaat om een bedrag van vijftig- tot hon derdduizend euro. Daar legt het CoBoFonds dan vier- tot vijf honderdduizend euro bij." De omroepen zouden op zijn vroegst volgend jaar met geld over de brug kunnen komen, al dus Launspach, waardoor de film niet uitkomt in het herden kingsjaar van de watersnood ramp. Dat gegeven zal finan ciers in Zeeland mogelijk doen afhaken, denkt hij. „Het ver wondert of zeg maar gerust ver bij stert ons, dat de omroepen zo'n sleutelpositie innemen." De Weers vindt het onvoorstel baar dat de publieke omroepen aarzelen. „Het is toch de doel stelling van publieke omroepen een belangwekkend project als dit op te pikken. Dat zou priori teit moeten hebben." De financieringsperikelen heb ben het project flink in tijdnood gebracht. Launspach hoopt op een pre mière tijdens het festival Film by the Sea in 2003, voor De Weers is december volgend jaar ook nog aanvaardbaar. Dan moet deze maand wel duidelijk heid ontstaan. KRO en NCRV zien in elk geval af van deelname aan De Storm. „Wij hebben die beslissing an derhalf jaar geleden al geno men", zegt M. Huisman van de KRO. „Voor de KRO ben ik op zoek naar familiefilms, geba seerd op klassiekers, zoals Krui meltje of De Kameleon. Daar valt De Storm niet onder. We hebben wel onderzocht wat we met de watersnoodramp kun nen, maar daarvoor is inder daad geen additioneel geld. Dat zo'n film strandt is schrijnend, maar tachtig procent van de scripts die ik ongevraagd krijg toegestuurd, wordt niet gereali seerd." Namens de NCRV laat M. Alme- kinders weten dat daar geen in teresse bestaat voor De Storm. „De budgetten voor speelfilm participatie liggen inderdaad vast. Als we echt willen, vinden we daar wel wat op, maar we hadden inhoudelijk ook opmer kingen over het script. Verder vinden we het een bezwaar dat de bioscooppremière in 2003 valt. Pas anderhalf jaar later kan een omroep hem dan uit zenden. Na het herdenkingsjaar dus. Dat vinden wij te laat." Bij de AVRO was gisteren nie mand voor commentaar be schikbaar. DEN HAAG - Binnen enkele weken maakt de Raad van State bekend of ingenieur G. van Ee- den uit Hulst alsnog recht heeft op inzage in de offertes die in de cember 1992 zijn uitgebracht voor de aanleg van de Wester - scheldetunnel. Van Eeden is bij het Haagse rechtscollege in ho ger beroep gegaan tegen een uit spraak van de rechtbank in Middelburg. De bestuursrechter in Middel burg oordeelde dat Van Eeden op het Zeeuwse provinciehuis de gewenste stukken heeft kun nen inzien en dat hij dus geen procesbelang meer heeft en prompt werd de ingenieur uit Hulst niet-ontvankelijk ver klaard. Van Eeden stelde giste ren in hoger beroep dat het oordeel van de rechter in Mid delburg op een misverstand be rust. Van Eeden dook ver terug in de geschiedenis van de tunnel: tot begin jaren tachtig, toen er nog sprake was van een korte tunnel onder de vaargeul, overgaand in een lage brug tussen Kruinin- gen en Perkpolder. Een plan dat aanvankelijk was begroot op ruim 270 miljoen euro (600 mil joen gulden). Op aandringen van de provincie werd dat be drag plotseling opgetrokken tot meer dan 400 miljoen euro (900 miljoen gulden). Dat werd te duur bevonden en vervolgens werd het plan verlegd naar het langere tracé tussen Ellewouts- dijk en Terneuzen. De ingenieur uit Hulst vindt het onverklaarbaar dat deze route is begroot op ongeveer 318 mil joen euro (700 miljoen gulden), terwijl het gaat om een langere verbinding. Of de provincie heeft erg sterk onderhandeld, of er is stevig beknibbeld op de vei ligheidsvoorzieningen. Van Ee den gaat uit van het laatste en hij wil dat onderbouwen aan de hand van de offertes uit 1992 De ingenieur uit Hulst stelt dat die offertes hem tot nu toe zijn geweigerd; met een beroep op de Wet Openbaarheid Bestuur (WOB) wil hij ze alsnog boven tafel krijgen. Burgerplicht Namens het provinciebestuur stelde mevrouw W. Brouwer dat Van Eeden meermalen in de ge legenheid is gesteld om alle pa pieren rond de aanbesteding van de tunnel in te zien. De inge nieur uit Hulst mag ook de be wuste offertes zien, al wordt daar eventuele concurrentiege voelige informatie uit gefilterd Mocht Van Eeden dan nog tot de conclusie komen dat op onver antwoorde manier is beknib beld op de veiligheidsvoorzie ningen in de tunnel, dan vindt Brouwer het 'de burgerplicht' van de ingenieur om zijn bevin dingen kenbaar te maken aan het provinciebestuur. Het zou Brouwer overigens ver bazen als Van Eeden tot een der gelijke conclusie zou komen, omdat op last van het ministerie van Binnenlandse Zaken nog voor 135 miljoen extra aan vei ligheidsvoorzieningen is aange bracht aan de tunnel. Rechter C. Ligtelijn vroeg zich af waarom Van Eeden geen ge bruik heeft gemaakt van de uit nodiging van de provincie, en wat hij nog wijzer kan worden. De kosten van de tunnel zijn in grote lijnen bekend: ruim 1,6 miljard gulden en de bouwteke ningen inclusief alle veilig heidsvoorzieningen zijn bij voorbeeld op internet te bewonderen. Rechter Ligtelijn merkte op dat er strenge eisen worden gesteld in spoedproce dures rond de WOB. Als er een maal inzage is geboden, is dat niet meer terug te draaien. Advertentie VERBOUWEN IN DE ZOMER? Bel 0117-451800 of kijk op www.speedheat.nl Plaatsing door heel Nederland. door Emile Calon VLISSINGEN - De Zeeuwen zijn ware snackliefhebbers. Fri kadellen, kroketten, satébur gers, loempia's, kipcorners, bief burger en bereklauwen. Ze lusten er wel pap van, zo blijkt uit een onderzoek in opdracht van het farmaceutisch bedrijf koche Nederland. Na het ondervragen van 3300 Nederlanders blijkt dat Zeeu wen de grootste liefhebbers zijn van een vette hapVan hen eet 64 procent minimaal één keer per week gefrituurde snacks of pa tat. De Friezen zijn het minst voor zo'n maaltijd te porren. Zij scoorden 32 procent. Ook de in woners van Noord-Brabant en Limburg weten de weg naar de snackbar en het vriesvak in de supermarkt te vindenIn het on derzoek bezetten ze de tweede en derde stek met respectieve lijk 58 en 48 procent. Roche, het Voedingscentrum in Den Haag noch de snackfabri kanten Iglo-Mora (Den Bosch) en Beckers (Tilburg) weten waarom de Zeeuwen zulke snackers zijn. Voorzichtig wij zen ze naar de Belgische in vloed. Want ook in de andere Nederlandse grensprovincies wordt er volop gesnackt. De fa brikanten weten dat in het zui den de meeste snackbars zijn te vinden en dat de omzet per snackbar daar ook nog eens het hoogst is. Echt verklaren kun nen ze het niet. „Wisten we het maar", zegt H. Sulkers van Beckers uit de grond van z'n hart, Misschien heeft het wat met de meer Bourgondische sfeer en levenswijze te maken, oppert hij. Als een snack in het zuiden aan slaat probeert zijn bedrijf het product ook elders in de schap pen van de supermarkt te krij gen alsmede in de vitrines van snackbars. Daarbij wordt dan steevast naar de goede verkoop cijfers in het zuiden gewezen. Boterham J. Vrij van de GGD-Zeeland merkt ook dat er in het Zeeuwse flink gesnackt wordt. Pubers eten steeds ongezonder, weet ze. De bruine boterham wordt steeds vaker vervangen door fastfood. Ook worden er steeds meer tussendoortjes gegeten. Ze krijgt steeds vaker telefoontjes van scholen met het verzoek om voorlichting op het gebied van voeding te geven, want de pres taties in de gymzaal dalen. Net als Roche en het voedings centrum heeft ze geen afdoende verklaring voor het snackge drag van de Zeeuwen.Wel krij - gen we steeds meer signalen dat we iets aan dit thema moeten doen." Roche doet regelmatig onder zoek naar het eetgedrag van de Nederlanders. Dit jaar werden niet alleen vragen gesteld over het snacken maar ook over het lijnen. Te dikke mensen hebben de af gelopen maanden vooral gelijnd om op het strand of aan de plas met goed fatsoen uit de kleren te kunnen. door Piet Kleemans ZIEREKZEE - De muziek is dreigend en dramatisch. Simon Pot van jeugddanstheater Sca- pino geeft zijn aanwijzingen staccato: „Dreig, strijd. En langzaam. Hoe langzamer hoe beter." De brugklasleerlingen van de locatie Pieter Zeeman van de Pontes-scholengroep in Zierik- zee leven zich helemaal in in de laatste strijd van Koning Arthur en zijn magische zwaard Exca- libur. De opvoering van het stuk gisteravond in de aula van Pie ter Zeeman was voor hen de af sluiting van het eerste school jaar. Pot heeft anderhalf uur de tijd om 'zijn' groep een onderdeel van het legendarische verhaal van Arthur, de ridders van de Ronde Tafel en de Heilige Graal bij te brengen. Geen sinecure. „Maar het gaat echt heel goed" meldt Pot. „Dit zijn heel snelle leerlingen. En dit is natuurlijk ook een deel van het verhaal met veel actie, veel power. Dat spreekt jongeren aan. Ze zijn ook heel opgelucht dat er geen teksten uit het hoofd geleerd hoefden worden. Dit stuk is lou ter bewegingsspel." De leerlingengroep heeft zicht baar plezier in het stuk. De vlag gen worden met vuur rondge zwaaid en de strijd wordt heftig De Pontes-brugklassers kregen een stoomcursus dansen en bewegen. uitgebeeld. Pot geniet. „Ontzet tend leuk om met jongeren te werken. Het is elke keer weer anders. De meesten vinden het erg leuk om te doen, veel leuker dan de traditionele musicals die vaak op scholen opgevoerd wor den. Natuurlijk moet je in de choreografie wel rekening hou den met het feit dat het geen ge oefende dansers zijn, maar op dat gebied kan ik me echt hele maal uitleven." Maandag gingen de Scapino- medewerkers - Pot nam er drie mee - met 90 kinderen aan de slag. Gisteren stonden zij voor de taak om 120 leerlingen een stoomcursus bewegen, dansen en acteren te geven. De kinderen foto Dirk-Jan Gjeltema. werden, om het allemaal te kun nen behappen, verdeeld in ze ven groepen. „En dan dat alles tot een eenheid smeden, dat is nog het moeilijkste van een pro ject als dit", zegt Pot. De leerlingen moesten onder begeleiding van de Scapino- medewerkers en leraren ook zelf de kostuums maken. door Ron Magnée VLISSINGEN - Een extra afslag vanaf de A58 voor het ziekenhuis in Goes blijft nodig. De plannen van de ziekenhuizen boven de Westerschelde om over een aan tal jaren één centrale locatie in te richten, veranderen niets aan die noodzaak. Dat bepleit W. Rinsema, voorzitter van de medische stafvereniging van de Oos- terscheldeziekenhuizen. „De verwach ting is dat de gezamenlijke nieuwbouw nog even op zich laat wachten. Boven dien hebben we sowieso profijt van de af slag", aldus Rinsema. Overigens mag de hoofdlocatie van hem nog wel eerder uit de grond worden gestampt, en wel bin nen vijf jaar. „Dat is weinig realistisch, maar wel een mooi ideaal", aldus de voorzitter van de stafvereniging. Het fu siedocument van de beide ziekenhuizen gaat uit van een termijn van tien a vijf tien jaar. Het fusieproces betekent voor inwoners van Schouwen-Duiveland een opsteker. De activiteiten in het ziekenhuis van Zie- rikzee worden waarschijnlijk flink uit gebreid. Nu is er bijvoorbeeld alleen dagbehandeling mogelijk, maar in de toekomst moeten ook meerdaagse ver blijven weer mogelijk worden. Wachtlijsten Naar verwachting worden de wachtlijs ten ook korter. Niet alleen wordt er naar verwachting efficiënter gewerkt, ook zal het gezamenlijke ziekenhuis volgens Bogaerts meer personeel kunnen interes seren. Waar precies verbeteringen kun nen worden verwacht, kan hij nog niet zeggen. Vooral voor orthopedie en oog heelkunde zijn de wachtlijsten in het Zeeuwse lang. Patiëntenvereniging Het Klaverblad toonde zich gisteren sceptisch over de nieuwbouwlocatie. De vereniging ziet liever drie basisziekenhuizen met extra poliklinieken dan één grote nieuwbouw locatie. Toch houdt de patiëntenvereniging nog een slag om de arm. Mocht de meerwaar de van één centrale ziekenhuislocatie onomstotelijk worden aangetoond, dan wil Het Klaverblad daar wel over discus siëren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15