Bezwaren maken weinig kans PZC PZC Vlissingse wordt 104 jaar ;nf 2002 Westkapelle tijdelijk zonder steiger Platform adviseert gemeenten over gehandicaptenbeleid 13 Omwonenden Britannia klagen bij Raad van State over nieuwbouwplan Late aankomst verdachte geen reden afblazen strafzaak agenda Ship of Troy Zeeuwse bieb blijft toch open op zaterdag Subsidie voor schaapskudde Asbest in Koudekerke verwijderd Wildplasser aangehouden Vrijspraak van hennepkweek Bromfietser heeft te veel op Inbraak in snackbar Vechtersbaas moet betalen voor ruzie woensdag 26 juni 2002 door Harmen van der Werf DEN HAAG - „Met onze belan gen wordt helemaal geen reke ning gehouden." Een omwonen de van hotel Britannia aan de Vlissingse Boulevard Evertsen I MIDDELBURG - Strafpleitster S. Köller greep gisteren in Mid delburg haar kans om het i Openbaar Ministerie niet- I ontvankelijk te laten verklaren nadat haar cliënt, een 29-jarige gedetineerde, voor zijn straf zaak te laat was afgeleverd op de zitting van de politierech ter. Zij refereerde aan de recht bank in Groningen die onlangs een van diefstallen verdachte man zonder straf wegstuurde, omdat hij te laat was afgeleverd door de Dienst Vervoer en On dersteuning, een onderdeel van het ministerie van Justitie. De verdachte arriveerde giste ren ruim een uur te laat in Mid delburg. „Groningen heeft een precedent geschapen", stelde de advocate. Politierechter W. Toe koen legde het verzoek naast zich neer. „Ik kan de Groningse zaak niet beoordelen. Ik weet niet of het wel of niet terecht is. In het geval van deze verdachte vind ik niet dat het gevolgen moet hebben voor de rechts zaak. Het gaat me te ver om de officier niet-ontvankelijk te verklaren", oordeelde hij. De Middelburger werd zodoen de conform de eis veroordeeld tot twee weken cel, omdat hij 9 januari dit jaar over de Sloeweg in Vlissingen tijdens een rijont zegging in een bestelbus had ge reden. Daarnaast kreeg de man een maand gevangenisstaf op gelegd, omdat hij zich tijdens zijn proeftijd niet heeft gehou den aan afspraken met de re classering. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur:Tossen. Inschrijving tus sen 8.45 - 9.00 uur; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; OOST-SOUBURG - Basisschool De Tweemaster, 14.00 uur: Woensdagmid dagclub voor kinderen van 4 tot 12 jaar; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plus- sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30 - 16.00 uur: Sociaal spreek uur; 't Spui, 14.00 - 15.00 uur: Voorlees- middag van vier tot en met negen jaar; WESTKAPELLE - Wijkcentrum Westka- pelle Herrijst, 20.00 uur: dubbelconcert. Advertentie naar Dido Aeneas van Henry Purcell opera op de NDSM Werf Amsterdam di 16 t/m zo 27 juli busarrangement vanuit Zeeland op wo 17 juli opstappen in Middelburg en Goes incl. diner op het festivalterrein REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl uitte gisteren in Den Haag bij de Raad van State onomwonden haar ongenoegen. Zojuist was de zitting over bezwaren van een groep omwonenden tegen de nieuwbouw van Britannia afgelopen. Twee jaar geleden wonnen ze het pleit. Die kans lijkt deze keer veel kleiner. Het ging gisteren vooral over de windhinder die de hogere nieuwbouw van het hotel zal opleveren en over de angst voor parkeeroverlast. Vertegen woordigers van provincie en ge meente zwaaiden met een windhinderonderzoek. De overlast blijft 'aanvaardbaar' volgens die studie. En het aantal parkeerplaatsen wordt in ver gelijking met de oude situatie juist vergroot. De bezwaarma- kende omwonenden waren niet onder de indruk. Of zij het opnieuw redden en het nieuwbouwplan tegen kunnen houden, lijkt echter niet waar schijnlijk. Gemeente en provin cie hebben hun huiswerk beter gedaan. Dat bleek wel uit één opmerking die een lid van de Raad van State maakte. „Aan de Vlissingse boulevard staat dus al een gebouw van tachtig meter hoog, de Sardijntoren", stelde hij vast. Wat op de zitting van de Raad van State naar voren kwam, was ook niet meer wat omwonenden het meest dwarszit. Het gaat hen natuurlij k om de hoogte van de nieuwbouw, maximaal twee envijftig meter; twee keer zo hoog als het oude hotel. Een be woner van het ernaast gelegen appartementcomplex gaf na af loop aan wat hem het meest stoort. En dat is de schaduw werking van de nieuwbouw. Hij krijgt straks minder zonuren op zijnbalkon. „Maar",realiseerde hij zich, „de vorige keer is dat bezwaar helaas al afgehan deld." De Raad van State doet waar schijnlijk over zes weken uit spraak. Aan een langslepend conflict kan dan een einde ko men. Sinds eind 1999 staat het hotel leeg, te verloederen. Oud eigenaar F. Buijs die als eerste met het nieuwbouwplan begon, heeft twee jaar geleden noodge dwongen het stokje overgedra gen aan projectontwikkelaar AW Beheer uit Middelburg van A. van Velzen. Hij heeft verster king gekregen van Loostad BV (ontwikkelaar van andere hoog bouw aan de Vlissingse boule vard), de Walcherse Bouwunie en Bouwgroep Peters, die samen het nieuwe Britannia van de grond willen tillen. De pier onder de radartoren is afgesloten omdat een deel van de loopplanken kapot is. door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Westka pelle moet het momenteel stel len zonder een van de grootste toeristische trekpleisters. Het Zuiderhoof d onder de radarto ren is sinds het voorjaar her metisch afgesloten omdat de steiger kapot is. Hoewel het toeristenseizoen is aangebro ken, is de pier nog niet gerepa reerd. Het plankier is tijdens het af gelopen stormseizoen ver nield. Een deel van de loop planken is verdwenen of in tweeën gebroken. Dat komt omdat een gedeelte van het on derstel door de storm ongeveer vijftien centimeter omhoog is gekomen. De steiger is pas te repareren als het onderstel wordt aangepakt. Maar het plankier is van de gemeente Veere en het onderstel van wa terschap Zeeuwse Eilanden. „Er moet snel wat aan gedaan worden", zeggen de vier oude re heren die dinsdag genieten van de zon op het bankje voor het paalhoofd. „Het is altijd druk hier. Vissers, gezinnen met jonge kinderen of andere bezoekers lopen af en aan. Het is een van de trekpleisters in Westkapelle. Het is een mooie plek om over het water te kij ken en het is een goede visplek. Maar het plankier is stuk en niemand mag er meer op. Nor maal wordt het elk jaar gere pareerd voor het toeristensei zoen, maar nu zijn de eerste va kantiegangers er al. Wij vissen daar zelf ook regelmatig, maar nu kunnen we nergens meer heen. Als we over het hek klim men, lopen we het risico een boete te krijgen." Twee medewerkers van de bui tendienst van de gemeente kwamen gisteren ter plaatse om de pier opnieuw af te slui ten. Het hek met 'verboden toegang' erop was verdwenen en waarschijnlijk in het water gegooid. „We kunnen het niet vinden, dus hebben we een nieuwe meegebracht. Het is le vensgevaarlijk zoals het paal hoofd er nu bij ligt. Maar iets anders dan afsluiten kunnen we niet doen. We kunnen pas voor een nieuw plankier zor gen als het onderstel gerepa reerd wordt." Initiatief Volgens R. van Broekhoven, voorlichter van Zeeuwse Ei landen, is het waterschap van de situatie op de hoogte en wordt het probleem binnen kort verholpen. „In mei heb ben we overleg gehad met de gemeente Veere om af te spre ken wie nou eigenlijk verant woordelijk is. We hebben ge- foto Ruben Oreel zegd dat we het probleem sa men oplossen, maar dat de ge meente Veere verantwoorde lijk is en dus het initiatief moet nemen. Eerlijk gezegd ver wacht ik een dezer dagen een belletje van de gemeente om er aan te beginnen", aldus Van Broekhoven. „Dat belletje is zojuist ge pleegd", zegt L. van den Heu vel van de gemeente Veere even later. „We zijn nu op zoek naar een aannemer die het plankier nog deze week kan weghalen. Zeeuwse Eilanden kijkt dan wat zij aan reparaties kunnen doen. Waarschijnlijk kan het plankier volgende week of an ders kort daarna, er weer op." MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg blijft volgend jaar op zaterdag ochtend en in de avonduren ge opend. Het plan om de begro ting sluitend te krijgen door in 2003 vaker dicht te gaan is van de baan. Een efficiencyonder- zoek moet eerst uitwijzen of op een andere manier kan worden bezuinigd. Het aangepaste zo merrooster gaat de komende weken wel in. De Zeeuwse Bibliotheek (ZB) is in de problemen gekomen om dat de kosten al jaren harder stijgen dan de inkomsten. Om een dreigend tekort dit j aar af te wenden, is besloten van 8 juli tot en met 15 augustus op maan dagavond en donderdag dicht te gaan. Omdat in de begroting van volgend jaar een gat gaapt van 8 80 0 0 euro overwoog de ZB het hele volgende jaar één avond per week en op zaterdag de deuren te sluiten. Daar is nu vanaf gezien. Enkele weken geleden maakte de gemeente Middelburg - sa men met de provincie de belang rijkste financier van de biblio theek - duidelijk dat inperking van de openingstijden onaan vaardbaar is. Het bestuur van de ZB heeft nu de suggestie van gemeente en provincie overge nomen via een efficiencyonder- zoek door een extern bureau te kijken of het tekort op een ande re manier kan worden afgedekt. doorValeska Nastaly VLISSINGEN - „Willen jullie allemaal een slokje?", vraagt de jarige Catrien Polderman-Din- gemanse. Gisteren vierde zij haar verjaardag in verzorgings tehuis Ter Reede in Vlissingen. Zij is met haar 104 jaar de oud ste inwoonster van Vlissingen. In het kamertje van verzor gingstehuis Ter Reede zitten vier kinderen, van wie twee aangetrouwd, van de in totaal tien kinderen die de jarige heeft. „We komen in groepen. Van middag komt de rest", zeggen ze. Ina is met haar 63 jaar de jongste en Cor Adriaanse is na het overlijden van zijn oudere broer de oudste geworden met 76 jaar. Hij komt uit het eerste huwelijk van zijn moeder. Ina uit het tweede. Ook burgemeester A. van Dok van Weele en Ter Reede-direc- teur J. de Graaf zitten in de ka mer. Samen halen zij herinne ringen aan vroeger tijden op. De 104-jarige mevrouw Polder man heeft tot haar honderdste klederdracht gedragen. Zij brak een arm en kon zichzelf daarna niet meer in de dracht hijsen. „Ze werd daardoor wat kleiner. De dracht maakte haar wat im- ponerender", zegt schoonzoon Piet van der Meulen. „Ach", zegt de jarige, „deze kleding is veel makkelijker. Hup, je trekt het zo aan en je hoeft ook niet meer moeilijk te doen. Catrien Polderman-Dingemanse. met die ijzers op je hoofd." „Moeder heeft vroeger een zwaar leven gehad. Vlak voor de oorlog verloor zij haar man. Zij moest toen als alleenstaande moeder met drie kinderen zelf de kost verdienen. Zij bracht melk rond met de hondenkar", vertelt zoon Cor. Mevrouw Pol derman heeft niet meer zo'n be sef van tijd. Op de vraag hoe lang ze al in Ter Reede woont, antwoordt ze: „Iets van twee jaar of zo." De kinderen reage ren geschrokken: „Ze woont hier zeker al twintig j aar. Ze was. foto Ruben Oreel één van de eerste bewoners hier." Ter Reede houdt morgen een di- nertje voor de familie. Mevrouw Polderman heeft niet zelf mo gen kiezen wat ze wilde eten. „Als ze een etentje voor je ver sieren, weet je dat het goed is." MIDDELBURG - De stichting Zeeuwse Schaapskudde kan komende jaren rekenen op financiële steun van de provincie. Het dagelijks provinciebestuur wil tot en met 2005 geld uit trekken (over 2002 ruim 24.000 euro) voor de instandhouding van de kudde. Natuur en landschap, cultuurhistorie, land bouw en (dag)recreatie zijn volgens de provincie alle verwe ven in de schaapskudde. Het bezoekerscentrum en de schaapskooi trekken veel bezoekers; de Zak is een kerngebied voor het Zeeuwse plattelandstoerisme. De schaapskudde is van meer dan regionale betekenis en dat rechtvaardigt het ge ven van provinciale steun, aldus het provinciebestuur. KOUDEKERKE - Met het verwijderen van het asbest in Kou dekerke is gisteren een begin gemaakt. De werkzaamheden in de Tramstraat zullen waarschijnlijk vandaag worden afge rond. Voor de opruimwerkzaamheden is de hulp van een ge specialiseerd bedrijf uit Goes ingeroepen. Zondagochtend brandde een aanhangwagen met papier in Koudekerke volle dig af. De brand sloeg over naar een loods met asbesthouden de golfplaten. Wagen en loods behoren toe aan de Koudekerk- se keuken- en sanitairfirma Van Boven in de Tramstraat. De gemeente Veere heeft in een brief de bewoners ingelicht over de gevaren voor de volksgezondheid. Risico voor het inade men van asbestvezels is inmiddels geweken, schrijft de ge meente. Toch kunnen de plekken waar asbest terechtgeko men is, maar beter worden gemedenHet zelf opruimen van de materialen is al gevaarlijk en moet worden afgeraden, schrijft Veere. In zeven tuinen en op de binnenplaats van Van Boven kwamen brokstukken asbesthoudende materialen terecht. VLISSINGEN - Een 25-jarige Spanjaard is gisterochtend om kwart voor vijf aangehouden in de Glacisstraat in Vlissingen. Hij stond daar tegen een schutting te plassen. De man kreeg een boete van 45 euro. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter W. Toekoen heeft gisteren een 35-jarige inwoner van Zierikzee vrijge sproken van het bezit van wiet. De man werd verweten 27 juni vorig jaar in Zierikzee een hennepkwekerij te bezitten op een woonwagenkamp. Er werden daar driehonderd planten met een gewicht van achttien kilo aangetroffen, maar verdachte zei op zitting niets te maken te hebben met de hennepteelt. Een neef van de Zierikzeeënaar had verklaard dat de hennep planten van de verdachte waren. De politierechter kwam tot vrijspraak, omdat hij de verklaring van de neef te vaag vond. WESTKAPELLE - Een 20-jarige bromfietser uit Veere is gis ternacht om twee uur gepakt tijdens een alcoholcontrole aan de Zeedijk in Westkapelle. Uit een blaastest bleek dat de man bijna vier keer de toegestane hoeveelheid had gedronken. Hij kreeg een dagvaarding en een rijverbod van tien uur. OOST-SOUBURG - In een snackbar in Oost-Souburg is gis ternacht ingebroken. Er zijn diverse etenswaren weggeno men met nog onbekende waarde. door Ab van der Sluis DOMBURG - In het gemeente huis van Veere is gisteravond het Platform Integraal Gehan dicaptenbeleid Walcheren geïn stalleerd. De leden mogen de drie Walcherse gemeenten ge vraagd en ongevraagd advies geven over allerlei zaken, waar mee gehandicapten te maken hebben. Dat kan gaan om de herinrichting van straten, de bouw en verbouwing van open bare gebouwen, de uitvoering van de nota gehandicaptenbe leid en de Wet Voorziening Ge handicapten (WVG). Het platform adviseert de ge meenten over een 'evenwichtig en samenhangend' gehandicap tenbeleid'. Dat betekent voor de leden een grote verantwoorde lijkheid, aldus wethouder W. van Tatenhove van de gemeente Veere. „U bent het oog en oor van de gehandicapten voor al diegenen die onder dat beleid vallen." Doelstelling van het ge handicaptenbeleid is dat men sen met een functiebeperking of chronisch zieken volwaardig deel kunnen uitmaken van de samenleving en gelijke kansen hebben. De leden van het platform mo gen zich over alle gemeentelijke beleidsterreinen uitspreken. Ze voeren overleg met de verant woordelijke portefeuillehou ders en beleidsambtenaren. De gemeenten verplichten zich om het platform tijdig informatie te geven en voor voldoende geld te zorgen. „U kennende", zei Van Tatenhove, „weten we dat u aan de bel trekt als dat niet het geval zou zijn." Het platform bestaat uit vier werkgroepen: één voor elke ge meente en een werkgroep voor de uitvoering van de WVG. In totaal zullen zo'n zeventien mensen zich bezighouden met het adviseren over het Walcher se gehandicaptenbeleid. De le den worden benoemd door de Stichting Werkgroep Gehandi capten Walcheren en zijn af komstig uit diverse Walcherse gehandicaptenorganisaties. Voorzitter F. Prins van de stich ting zei verheugd te zijn dat Walcheren nu een platform heeft, waarin gesproken kan worden over allerlei zaken. Overleg tussen gehandicapten en gemeenten bestond al langer, maar nu moeten Veere, Vlissin-, gen en Middelburg op alle ter reinen rekening houden met ge handicapten en hun specifieke belangen. Prins riep Van Taten hove en de Middelburgse wet houder A. de Vries op om inven tief, creatief en effectief om te gaan met de WVG. „Hou het verstrekkingenniveau op peil." De Vries reageerde daarop door te stellen dat de gemeenten de kosten van de WVG moeten be heersen, maar er tegelijkertijd voor moeten zorgen dat het ni veau gelijk blijft of verbetert. „Dat is een uitdaging. Er is een hele moeilijke klus te klaren." MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter W. Toe koen heeft gisteren een 31- jarige inwoner van IJmuiden wegens mishandeling veroor deeld tot 400 euro boete. Aan twee slachtoffers moet hij een voorschot van 200 euro voor schadevergoeding betalen. De man was 10 mei vorig jaar in Vlissingen samen met zijn com- paan betrokken bij een vecht partij, die eerst op een terras was ontstaan en later in een ho tel werd voortgezet. Drank had daarbij een rol ge speeld. Tot drie keer toe moest de politie in actie komen. De verdachte en de twee slachtof fers werkten bij concurrerende baggermaatschappijen en wa ren die dag voor hun werk op cursus in Vlissingen. Er was sprake van een broeierig sfeer tje, zoals de cursusleider en de barkeeper van het hotel getuig den. Het onderwerp van gesprek was de op handen zijnde fusie tussen de twee baggermaat schappijen, die onherroepelijk banen zou kosten. De IJmuidenaar voelde zich on heus bejegend door een van de slachtoffers, waarmee hij het aan de stok kreeg. Even later rolden ze over straat en raakten ze slaags met elkaar. Nadat het geweld door de politie leek te zijn gesust, escaleerde het inci dent later nog eens in het hotel, waar de cursisten verbleven. Het hotel liep door de vechtpar tij een schade op van 800 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13