Je moet gewoon duidelijk zijn PZC Kunst is vergankelijk L Stichting Quo Vadis zoekt wisselwerking met publiek Gemeenten meten hun bestuurskracht Einde PSD is pfficieel op 18 maart 2003 Geld voor piano kunst cultuur Gedragscode lezers schrijven Apartheid Drugsbezit Burgemeester Windmolens 121 woensdag 26 juni 2002 Middelburg - Het provind- *le veerbedrijf PSD houdt dins dag 18 maart volgend jaar op te bestaan. Dat is vier dagen na de Opening van de Westerschelde- Cunnel. Het dagelijks provincie bestuur heeft gisteren de ophef- (fings datum van de veerdienst Vastgesteld. Het was steeds de bedoeling dat de beëindiging van de Provinci ale Stoombootdiensten zou plaatshebben op dezelfde da tum als de opening van de Wes- terscheldetunnel Directeur H. Thomaes: „De op heffingsdatum die nu is geko men, biedt de mogelijkheid dat In het weekeinde van 15 en 16 fnaart afscheid kan worden ge nomen: de Zeeuwse bevolking van de PSD en omgekeerd en de PSD-medewerkers van elkaar." Bovendien moeten na de feite lijke stopzetting van de veer diensten nog technische en administratieve handelingen worden verricht. Met de vaststelling van een op heffingsdatum verschaft het dagelijks px-ovinciebestuur de werknemers van de PSD duide lijkheid. De datum biedt basis Voor het collectief ontslag van fle medewerkers en markeert te gelijk de interne plaatsings- tangorde. Na het collectief ontslag per 18 hiaart 2003 zal met een beperkt aantal medewerkers een tijde lijke arbeidsovereenkomst wor den gesloten voor de duur van de ontmanteling van de veer dienst PSD. Naar het zich laat aanzien wordt ook PSD-personeel inge schakeld bij de tijdelijke inzet van een of twee schepen van de veerdienst voor het fiets-voet- veer Vlissingen-Breskens. De fcpeciale schepen voor deze ver binding zijn pas tegen 2004 ge reed. (GOES - Het Zeeuws Mannen koor heeft van het Prins Bern- hardfonds een bijdrage van .1130 euro gekregen in de kosten van een elektronische piano. Op jlie manier kan het koor bespa- hen op de kosten van het vervoer ien het stemmen van de eigen piano. door Henk Postma Een bloedbad op school. In Amerika is dat niet buitengewoon meer. In Duitsland weten ze er nu ook over mee te praten. En in Nederland is ook al eens iets dergelijks gebeurd. Scholieren die zich miskend voelen, grijpen steeds va ker naar de wapens, gaan door het lint, en richten een bloedbad aan. Na de schietpartij op een school in Veghel, en kele jaren terug, zijn her en der com missies in het leven geroepen die zich het hoofd breken over maatregelen ter verbetering van de veiligheid. Er is al heel wat uit de kast gehaald: van geautomatiseerde incidentenregistra tiesystemen tot protocollen voor herop voeding van scholieren die 'ongewenst vertonen, van herinrichting van schoolgebouwen tot cursussen in het omgaan met agressie en geweld. Het ROC-Zeeland, vestiging Middelburg, pakt het anders aan. Daar is, na uitvoe rig overleg met leerlingen, docenten en andere medewerkers, een reeks ge dragsregels op papier gezet. Dinsdag werd op de school een boekje gepresenteerd waarin die gedragscode is vastgelegd. Frank Reijnen, verant woordelijk voor de kwaliteitszorg op de school, en Marianne Brouwer-van der Spelt, fungerend als vertrouwensper soon, legden er de grondslag voor. Een paar regels: we bedreigen elkaar niet; het meenemen van wapens of voorwer pen die als zodanig kunnen worden ge bruikt is ten strengste verboden; handel in drugs is niet toegestaan. Duidelijk, dat wel. Maar spreken dat soort dingen niet vanzelf? Toch is het goed zoiets vast te leggen, zegt Reijnen. Al was het maar om iedereen scherp te houden. „Als je het druk hebt, dan ben je geneigd om te denken: laat maar. Dan krijg je onacht zaamheid of onverschilligheid en blijft het onbesproken." Dat er tijdens onderwijsactiviteiten geen alcohol en geen drugs gebruikt Frank Reijnen en Marianne Brouwer-van der Spelt (rechts) praten met enkele leerlingen van de Middelburgse vestiging van het ROC-Zeeland. mogen worden, lijkt een open deur. Evenals de regel dat je niet onder in vloed mag zijn. Maar het is wel degelijk actueel. Het nuttigen van een breezertje is razend populair, en het is in de pauze maar enkele minuten lopen om bij de winkel te komen waar je zo'n alcohol houdend vruchtensapje kan kopen. Nog zo'n leefregel: roken kan alleen buiten de gebouwen. Het komt voor dat zelfs docenten de verleiding niet kun nen weerstaan, en bij een openstaand raam gauw even een sigaretje paffen. Ook daar moet wat van gezegd kunnen worden, zonder dat je meteen scheve ogen krijgt. Tijdens onderwijsactiviteiten wordt niet gegeten of gedronken. Brouwer van der Spelt: „Ineens was het mode dat leerlingen allemaal een flesje mee in de klas namen. Terwijl we als regel hadden dat er in de klas niet gegeten of gedron ken wordt, omdat het gebouw anders niet goed schoon te houden is. De ene docent zag het door de vingers, en wan neer de ander er dan wel wat van zei, dan werd de een tegen de ander uitge speeld. Dus dat is nu ook goed op papier gezet." Een veilige school is dus gewoon een strenge school? Aan de ene kant wel, zegt Reijnen, maar aan de andëre kant niet. „Je moet gewoon duidelijk zijn, zodat iedereen weet waar-ie aan toe is. „En dat iedereen weet dat er ook wat aan gedaan wordt, wanneer er iets mis is", vult Brouwer-van der Spelt aan. Dat er veel mis kan gaan, weet ze als geen ander. Als vertrouwenspersoon werd ze de afgelopen jaren nogal eens in de arm genomen door leerlingen die last hadden van pesterijen, seksueel getinte opmerkingen en faalangst, om maar eens enkele veel voorkomende proble men te noemen. Van de daders hoorde ze vaak dat die er alleen maar op uit waren geweest een lolletje te maken. „Vaak zijn die zich er niet eens van bewust dat ze zich onver antwoord gedragen. Veel problemen komen voort uit ondoordacht gedrag. Spreek je leerlingen daar op aan, dan zien ze dat meestal ook zelf wel in. Je moet ze leren dat ze naar zichzelf gaan kijken." Van de 1500 leerlingen waren er 240 bij het opstellen van de gedragscode be trokken. „Hun reacties", zegt Reijnen, foto Lex de Meester „hebben ons de ogen geopend. We dachten dat leerlingen over het alge meen consumptief waren ingesteld. Maar als je hen mee laat praten, blijkt dat hun betrokkenheid vele malen gro ter dan je geneigd zou zijn te denken." Eigenheid Belangrijker dan alle regels is datgene wat niet is geregeld, maar waarvoor geldt dat ieders eigenheid wordt geres pecteerd. „We onthouden ons van voor oordelen; we vertellen elkaar de waar heid zonder te kwetsen; we geven el kaar gewenste aandacht, hebben oog voor de veiligheid van elkaar en zorgen voor eikaars welzijn." Want wat te doen wanneer leerlingen op de schoolcom- puter langs porno-sites surfen, of in wat al te gewaagde outfit naar school komen? „Dan zeggen we niet: dat na veltruitje mag maar tien centimeter bo ven de broek bloot laten. Maar we ma ken ze wel duidelijk dat professionali teit soms ook betekent dat er zekere be perkingen zijn in het handelen. Als je daar met ze over praat, dan blijkt dat ze vaak vele malen volwassener zijn, dan uit hun handelen blijkt." oor Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - Kunstenaar Ko de Jonge uit Vlissingen heeft iets destructiefs én iets creatiefs gedaan met het werk dat hij in zijn jeugd maakte. Hij versnip perde het met een papierver snipperaar, maar gooide de snippers niet weg; in plaats (daarvan verdeelde hij die pa pierberg over 45 doorzichtige plastic zakjes. Zo maakte hij Van iets dat vernield is een nieuw kunstwerk, want de 45 zakjes hangen nu als onderdeel van een installatie in de Middel- fcurgse galerie en presentatie- ïuimte Caesuur. Ko de Jonge wil met zijn project, getiteld Moving Details, aange ven dat van alle menselijke in spanningen in het beste geval slechts details overblijven. Zijn kunstproject moet echter ook kvorden gezien als een metafoor woor de versnippering die kunst, fcelfs die van de allergrootsten, Kroeg of laat onherroepelijk ten 'deel valt. Want hun werk fewermt uit over de grote musea in de wereld, als een diaspox-a van het beeld raakt het in de verstrooiing, en zo blijven er van de oeuvres van een Vermeer of een Rembrandt alleen snip pers over. Ko de Jonge vindt dat overigens niet zo erg. Kunst is verganke lijk en wat er in het museum hangt is volgens hem slechts een tussenstap naar de vergetel heid. ,,Als je alleen al ziet hoe veel moeite het 't Van Gogh Mu seum kost om de doeken van Vincent van Gogh voor verval te behoeden, dan kun je moeilijk anders concluderen dan dat de onsterfelijkheid van kunste naars zeer betrekkelijk is", meent De Jonge. Dat gevoel voor betrekkelijk heid was voor Ko de Jonge ook de drijfveer om te besluiten zijn oude kunstwerken (gemengde en druktechnieken - olieverf en gouache op papier uit de jaren zestig en begin zeventig) te ver snipperen. „Op een gegeven mo ment kom je op een leeftijd dat je er vrij gemakkelijk afstand van kunt doen, doordat dat oude werk in je leven een andere ti nemen in de expositieruimte een prominente plaats in. foto Lex de Meester plaats heeft gekregen dan het voorheen had. Wat ik destijds vanuit een innerlijke drang maakte, zie ik vandaag vooral als het resultaat van een creatief leerproces." Musea Moving Details bestaat, naast de zakjes met snippers, uit 45 passe-partouts met abstract ogende details van het oude werk van De Jonge, plus 45 voorgeadresseerde enveloppen, gericht aan evenzoveel Europe se musea in negen landen. Het is de bedoeling dat De Jonge op de laatste dag van de tentoonstel ling in Caesuur zijn herschapen beginnerskunst hoogstpex'soon- lijk in die enveloppen stopt en met een begeleidend schrijven op de bus doet. De aangeschre ven museumdirecties mogen met de inhoud doen wat ze wil len, zegt De Jonge, op voor waarde dat ze de kunstenaar wel even laten weten wat er is besloten: bewaren of niet bewa ren. „In beide gevallen is er spx-ake van verdere verspreiding van mijn kunst, hetgeen ook het uit gangspunt van deze installatie was", aldus De Jonge, die eraan toevoegt dat Moving Details ei genlijk pas echt voltooid is op het moment dat die 45 envelop pen daadwerkelijk in de i'ode brievenbussen glijden van het vlak bij Caesuur gelegen post kantoor. Wat er nadien nog rest van Mo ving Details in Caesuur, zijn twee kaartenmolens met door de kunstenaar gemaakte kaar ten op ansichtfoi'maat, plus drie blauw, rood en geel beschilder de zuilen die in de expositie ruimte een prominente plaats innemen en die prozaïsch zijn bekroond met drie witte eier snijders. Eiersnijders Die eiersnijders staan symbool voor het begin - het ei - maar ze vormen tevens het zinnenbeeld van de versnippering: om dat te benadrukken heeft De Jonge de drie zuilen elk neergezet temid den van een 'nest' snippers dat als confetti de vloer bedekt. Ook die snippers zijn de stille maar bontgekleurde overblijfselen van wat de kunstenaar Ko de Jonge maakte toen hij aan het begin stond van zijn loopbaan. Ko de Jonge: 'Moving Details', installatie; tot en met 24 augus tus in ■presentatieruimte Cae suur, Lange Noordstraat 67, Middelburg. Corrie Kik „Schilderen is ook durven iets op het doekte zetten." door Esme Soesman WILHELMINADORP - In Ier land ervoer Corrie Kik uit Wil- helminadorp de stimulans die uitgaat van het schilderen 'te midden' van mensen. Nu, neer gestreken op Hofstede Goenje, is de kunstenares naar eenzelfde insteek op zoek. De kunststich ting Quo Vadis probeert, met Kik als middelpunt, kunst laag drempelig te maken. Met onder meer een kunstroute in Goese dorpen timmert ze aan de weg. Kik trok een tijdlang door Ier land en Engeland en bracht daar bijna als vanzelfsprekend haar werk aan de man. „Ieren zijn gek op kunst, ze storten zich erop", blikt Kik op het schilde ren en aquarelleren in Ierse ber men terug. Met Quo Vadis wordt geprobeei-d eenzelfde wissel werking met publiek te realise ren. Veel mensen hebben niet echt gevoel met kunst, zegt pen ningmeester Hans van der Have van de stichting. „We hebben de indruk dat ze kunst nog vaak als elitair eiwaren. Je ziet op ope ningen van exposities en derge lijke ook vaak dezelfde mensen terug." Met het geven van schilderles op een persoonlijke manier hoopt Kik daarin verandering te bren gen. „Veel mensen willen er iets over leren, willen weten hoe een werk in elkaar zit", meent Kik. Door een half afgewerkt olie- verfschildei'ij aan belangstel lenden te presentei'en, geeft de kunstenares inzicht in de op bouw van het werk. Een ander plan van de stichting is het, vanaf volgend jaar, op zetten van een kunstroute in een aantal Goese dox-pen. Bijna elke gemeente heeft wel de één of an dere kunstroute in het pakket, schetsen Van der Have en Kik. Ook in de stad Goes gebeurt een hoop. De omringende dorpen kunnen echter wel een oppepper gebrui ken. Met een permanent inge richte route wil Quo Vadis die leemte opvullen. De precieze in vulling moet nog worden uitge werkt, maar in eerste instantie wox-dt gedacht aan een expositie verspreid over diverse locaties. Van dorpshuizen en bedrijven met showrooms tot kerken en ateliers. Van mei tot oktober kan deze versnipperde tentoon stelling een dagdeel in de week woi'den bezocht. De stichting heeft nog niet be sloten welke dorpen én welke uitingsvormen bij dit initiatief worden betrokken. Het tweetal wil voorkomen dat de route te gi'oot - en daarmee te overwel digend-wordt. Stapje voor stapje krijgen de plannen vorm. Net als ook het ruim een jaar geleden opgerich te Quo Vadis stapje voor stapje inhoud krijgt. Op Hofstede Goenje in Wilhelminadorp is eerst alle energie gericht op de bouw van een atelier en het ver der vormgeven van erf en ande- i"e gebouwen. Nu is de tijd rijp voor Kik om zich meer naar bui ten te richten. Maar ook haar ei gen ontwikkeling blijft voor haar van belang. Water Als schippersdochter heeft Kik een fascinatie voor water en licht. Door haar gemaakte olie- verf schilderij en werpen vele blikken op door groen omzoom de watergangen en daarin weer kaatste lichtvallen. Haar tot dusverre nagestreefde realisme wox-dt echter op dit moment verdrongen door dro merig werk. Werk waaraan ze gevoel, een geestelijke laag, probeert toe te voegen. Het is een boodschap die ze tot anderen maar ook tot haarzelf richt. „Schilderen is ook dur-ven iets op het doek te zetten. Een uitdaging met jezelf aangaan." door Emile Calon MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten gaan aan de monitor. Provincie en gemeenten willen namelijk via een zogenoemde bestuurskrachtmonitor regel matig en objectief kunnen vast stellen hoe daadkrachtig de afzondex-lijke gemeenten be stuurd worden. Er zal volgens provinciaal be leidsambtenaar J. Cijsouw vooral gekeken worden hoe ge meenten operex-en en hoe ze sa menwerken. Het ligt volgens hem niet in de bedoeling om afzonderlijke gemeentelijke or ganisaties door te lichten. Inter gemeentelijke samenwerkings verbanden zullen op den duur wel worden doorgelicht. Gedeputeerde Staten vinden dat het redelijk gesteld is met de bestuurskracht van de afzon- dexiijke gemeenten, zo schrij ven ze minister De Vries van Binnenlandse Zaken. Volgens GS falen de gemeenten niet op het gebied van slagkracht noch bij het vermogen om problemen op te lossen. Er is volgens GS dan ook geen x-eden om na de ge meentelijke herindeling van Zeeuws-Vlaanderen voor ande re regio's te beginnen met een herindelingsoperatie. De bestuurskx-achtmonitor wox-dt door provincie en ge meenten samen ontwikkeld. Cijsouw kan dan ook nog niet aangeven wanneer de eerste ge meenten doox-gelicht worden; noch wanneer de eerste resulta ten naar buiten komen. Wel geeft hij aan dat de resultaten de afzondex-lijke gemeenten straks inzicht geven in het eigen func-^ tioneren. „Ze weten dan op wel ke tei-reinen er knelpunten zijn zodat ze die aan kunnen pak ken." Tegelijkex-tijd krijgt de provincie een beter inzicht in hoe bekwaam er bestuurd wordt. Cijsouw denkt dat de eerste plannen voor de be- stuurskrachtmonitor in sep tember rondgestuurd worden. Hij verwacht dat er vervolgens nog de nodige tijd overheen gaat eer alles geregeld is. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langerzijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. foto Willem Mieras Het is goed om moeilijke kwes ties van meerdere kanten te la ten bekijken in de media. Geen enkele belichting is volledig ob jectief. Het artikel van El Fas- sed (PZC, 20-6) van vorige week is echter niet alleen eenzijdig, maar heeft vele opmerkingen die absoluut niet te verifiëren zijn en in ieder geval wel stem ming maken. Vergelij kingen met Zuid-Afrika gaan volledig mank, want daar werden bur gers niet voortdurend bedreigd met een verschrikkelijke dood of verminking (behalve met roof als oogmerk). Als reactie grijpt de Israëlische staat in; niet door dood en verderf te zaaienmen is niet uit op het doden van bur gers, ook al zijn sommigen wel de dupe van de acties van hun volksgenoten. Israël richt zich nog steeds op materiële vergel ding. Het meest menslievende verweer. Andere onwaarheid: de Palestijnen is vrijwel de vol ledige westelijke oever aange boden als eigen staat, maar men weigerde: het was niet genoeg. De sinds de vijftiger jhren heilig verklaarde stad Jeruzalem zou het stx-uikelblok zijn; welnee: onwil. Er is slechts één doel voor de extremistische groeperingen (een minderheid!!): totale ver drijving van de joden. El Fassed geeft terecht aan dat 'dramati sche veranderingen' plaats moeten vinden. De Palestijnen geven het goede voorbeeld: dood en verderf in plaats van zich inzetten voor het verbete ren van de eigen leefomstandig heden. Waarom doet men niets aan goed beheer van de eigen gebieden, zoals hygiëne, ge zondheid en werkgelegenheid. Zonde van hun capaciteiten en energie. De Palestijnen kunnen beter. De Arabieren willen hun niet helpen. Israel wel als er be reidheid is tot samenleven. I.C. Havenaar Gildenstraat 83 Biezelinge In de PZC van 22 juni kon men lezen dat een Belgische dame door deNederlandse politie een boete van 200 euro kreeg opge legd omdat ze in hetbezit was van 5,2 gram hennep en zes joints. Dit gebeurde in Oost burg. In feite is dit pure discri minatie. Een dergelijke, kleine hoeveelheid softdrugsis voor ei gen gebruik bestemd en elders in ons land zal men daar geen punt vanmaken. Ver-der wan neer je in Oostburg een doos met 12 flessen jenever in deauto hebt zegt geen enkele agent er wat van, terwijl jenever ten opzichte van hennep alspure harddrugs beschouwd kan worden. De ne gatieve gevolgen van jenever zijn in onze maatschappij veel groter dan die van cannabispro ducten.Ik wordt dan ook kost- misselijk van politie die een heksenjacht ontketenttegen de cannabisgebruiker en dergelij ke politiemensen kim je in Zeeuws-Vlaanderen vinden. Want in Zeeuws-Vlaanderen wordt de cannabisgebmikerex- tra zwaar gediscrimineerd ten opzichte van de Randstad. Het wordt tijd dat in ons land eer lijkheid ontstaat en de gevolgen van het gebx-uik van genotsmid delen rechtvaardig tegen elkaar worden afgewogen; dus niet de zware cognac uit Frankrijk, met 40% alcohol, tolerex-en en een luchtig jointje verbieden. W.A. Goedhart Ambachtsstraat 6 Oostkapelle Burgemeester Barbé van Ter- neuzen laat er geen twijfel oveil bestaan dat hij het kiezen van een burgemeester onzin vindt (PZC 20/6 en 21/6). Als inwoner van Ter-neuzen zou je zijn op stelling ook wel verwachten, Het is namelijk moeilijk voor té stellen dat Barbe ooit gekozerj zou worden als eerste burgen Hij heeft de afgelopen jaren wel heel duidelijk laten blijken dat hij lak heeft aan de inspraak door burgers. De sloop van dq watertoren was zeker een van de hoogtepunten in zijn afbraak beleid. Van de 7000 handtekej ningen tegen de sloop lag hij, niet wakker-. Hij is er ook ver] antwooi'delijk voor dat het ambtelijk apparaat niet goed functioneert. Procedures wor] den aan de laars gelapt en de gei meente Terneuzen wordt keer op keer door de rechter op da vingers getikt. Ook bij de recen] te benoeming van de nieuwe ge-) meentesecretaris lijkt sprake te zijn van onfrisse praktijken, Het is dan ook de hoogste tijd dat hier iets gaat veranderen en dat is onwaarschijnlijk bij een verder aanblijven van Barbé. Een gekozen burgemeester is zq gek nog niet, want bij een bei noemde burgemeester is de kans groot dat de gemeente wordt op-) gescheept met een uitgeranj geerd provinciaal/landelijk po-j liticus van een van de grots partijen. M. Steijns I Oostelijk Bolwerk Terneuzen Wederom kunnen we in de PZC] van 19 juni lezen, hoe er binneil de politiek gedacht wordt ove( meningen en belangen van da bevolking. In de PZC van 21 mei j.l. lazen we van gedeputeerde ij Poppelaars dat: „Om een plaii door te zetten, er niet steeds voli op draagvlak onder de bevol-j king hoeft te zijn." Ook daarom kregen de gemeenten eerder dit jaar de Handreiking Windeneri gie. Daarin staat precies aan welke eisen plannen moeten voldoen. Als gemeenten da handreiking volgen, kunnen plannen nauwelijks mislukken: Maar lukt het desondanks niet om windmolens te bouwen, dan zal de provincie desnoods zeli ingrijpen. Jammer dan van da overlast voor de bevolking! want windmolens mogen ook gewoon in woongebieden ge) bouwd worden, en jammer van het Zeeuwse landschap dat er mee om zeep geholpen wordt. Boter hebben ze op hun hoofd bij de provincie. Met argusogert kijken ze naar onze Belgischs buren of windmolens daar geer) horizonvervuiling opleveren: Maar hier geldt dat niet. Er valt goed geld te verdienen aaq windmolens en daarom spani nen een aantal zich extra inl Geld van de belastingbetalet want het zal de Nederlandse be) lastingbetaler in de komendé twintig j aar 4 5 miljard Euro aart subsidies kosten (pagina 64 vafl de Energienota 2002). Windmo) lens leveren nauwelijks op, waarom dan zulke grootschali ge projecten? Waarom niet eerst kleinschalig de technologie ont* wikkelen en installaties rendar bel maken?Democratie zou wat dichter bij huis toegepast moe ten worden, misschien dat dt mensen dan weer meer respect voor de overheid krijgen. Greetje Droge- Steenbergen Zonnemare 4i Axe)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12