PZC iwooy Windmolens bij Vlakte van Raan 11 Historisch schip moet toch weg Monument dankt hulpverleners bij watersnoodramp Geit werpt vijf gezonde jongen Beatrix opent hospice Middelburg Zorg over vertraging bouw nieuw theater Opruiming bij Misschien zinken we halverwege wel Belgische minister houdt vast aan omstreden locatie Populieren vernield op Walcheren Vrachtwagen botst op auto bij flitspaal zeeuwse almanak Kaart Bejaarde fietser komt ten val bij botsing WALCHEREN woensdag 26 juni 2002 doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Koningin Beatrix komt op vijf oktober naar Middelburg. Ze opent dan het hospice voor stervenden aan de Nassaulaan. Dat heb ben diverse bronnen gisteren bevestigd. In het hospice kunnen mensen de laatste periode van hun le ven doorbrengen, als sterven thuis niet mogelijk is. Zorg- stroom Walcheren coördineert de zorg. S. Buisman van de Stichting Vrienden van het Hospice is verheugd over de komst van de koningin. „Het is een prachtige manier om het hospice onder de aandacht te brengen van mensen in de re gio", zegt hij. „En voor Middel burg is het natuurlijk ook fan tastisch." Koningin Beatrix is op een bij zondere manier verbonden met het hospice, legt hij uit. De Johanniter Orde heeft het gebouw gefinancierd met geld uit de nalatenschap van me vrouw De Casembroot, de we duwe van de oud-commissaris van de koningin. Prins Bern- hard is landscommandeur van de Johanniter Orde. De Rijks voorlichtingsdienst wilde het koninklijke bezoek nog niet bevestigen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De histori sche klipper die aan het Kle- verskerks Jaagpad in Middel burg ligt, kan daar niet blijven. Het dagelijks gemeentebestuur blijft erbij dat de ligplaats van de boot niet legaal is. Het college van B en W liet de ei genaars vorige maand weten dat ze moesten vertrekken. Vol gens het college is er geen reden om het eerder ingenomen stand punt te herzien. Met de vorige eigenaar van de Marie Louise is jarenlang geprocedeerd over de ligplaats. In 1997 is door de Raad van State bepaald dat de ligplaats niet legaal is. Met de stelling van de huidige eigenaar dat de situatie jarenlang ge doogd is, is het college het dan ook niet eens. De huidige eige naars kochten het schip ander half jaar geleden. „De kwestie speelt al heel lang", zegt wethouder A. de Vries. „El ke keer was er een reden om nog niet op te treden. De mensen wisten dat het geen officiële lig plaats was toen ze de klipper kochten." Het is volgens De Vries niet verantwoord om aan het Kleverskerks Jaagpad te liggen, omdat daar geen voor zieningen zijn. De gemeente gaat wel onderzoeken of in het stationsgebied een ligplaats GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden is het afgelopen week einde opnieuw geconfronteerd met vandalisme. Langs de Koksweg in Koude- kerke zijn tien populieren ver nield, waarna de takken zijn ge bruikt om een verkeersbord kapot te slaan. Het schap heeft dit jaar veelvuldig te maken met dit soort vandalisme. Ook zijn verkeerstellers ontvreemd en picknickbanken gestolen. voor historische woonschepen kan worden gemaakt. Het is niet de bedoeling dat die schepen ook bewoond worden. De Marie Louise komt dan ook niet voor zo'n plaats in aanmerking. De WD pleitte maandagavond tijdens de gemeenteraadsverga dering nog voor het behoud van de klipper. VLISSINGEN - Bij een kop- staartbotsing op de Nieuwe Vlissingseweg is gisterochtend een automobilist uit de gemeen te Veere gewond geraakt. Het slachtoffer is met diverse ver wondingen naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. Rond kwart voor tien reed een vrachtwagen met oplegger uit Apeldoorn achter een auto op de Nieuwe Vlissingseweg. Bij de kruising met de President Roo- seveltlaan remde de 37-jarige bestuurder van de auto omdat het verkeerslicht op oranje ging. Op de kruising staat een flitspaal. De achteropkomende vrachtwagencombinatie, be stuurd door een vijftigjarige man uit Apeldoorn, had niet voldoende remvermogen om tij dig stil te staan. Hij stuurde zijn combinatie links de berm in, maar raakte toch de stilstaande wagen. Die werd volgens om standers 'gelanceerd' en kwam 35 meter verderop in de rechter- berm tot stilstand. De brand weer heeft het dak van de auto verwijderd om de beknelde be stuurder eruit te halen. Hij is met rug- en nekletsel en een her senschudding in het ziekenhuis opgenomen. De vrachtwagen chauffeur kwam met de schrik vrijHij is door de politie aange houden. Na een uur kon de Nieuwe Vlissingseweg weer worden vrijgegeven voor het verkeer. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Veranderin gen aan het ontwerp van het nieuwe theater in Middelburg kunnen tot gevolg hebben dat de huidige schouwburg eerder dicht moet. Dat zegt schouw burgdirecteur G. Peijs. De ge meenteraad besloot maandag avond dat de parkeergarage onder het theater twee lagen in plaats van vier lagen diep moet worden. De wethouder moet op zoek naar een andere locatie voor honderd parkeerplaatsen. Peijs is teleurgesteld over de be slissing van de raad. ,,Ik had me er iets anders van voorgesteld." Hij vreest dat de definitieve be sluitvorming over het theater op zich laat wachten door de voor waarde dat er parkeerplaatsen in de buurt moeten worden ge bouwd. „Ik zie de toekomst met zorg tegemoet. Ik heb de Arbo op mijn nek zitten." Hij vraagt zich af of de wethouder erin slaagt de benodigde parkeer plaatsen in de omgeving te vin den. „Ik maak me daar wel zor gen over", zegt hij. Als hij dit jaar geen concrete plannen kan laten zien, moet de schouwburg in 2004 dicht van de arbeidsinspectie. Het gevolg is dat er dan een jaar lang geen theatervoorstellingen in Mid delburg zijn. Uitstel is alleen mogelijk als er echt zicht is op een nieuw theater, compleet met tekeningen en financiële overzichten. Dan mag de huidi ge schouwburg tot 2006 open blijven. Peijs had al een af spraak met de Arbodienst ge maakt, in de veronderstelling dat hij een ander raadsbesluit kon laten zien. Wethouder A. van 't Westeinde is zich bewust van de noodzaak om snel een oplossing te vinden. We hebben daar niet zoveel tij d voor." Binnen twee weken wil hij 'de mogelijke opties'bespro ken hebben. Op de kavel van het nieuwe theater kunnen 260 plaatsen worden gebouwd, denkt de wethouder. Daarvoor is het noodzakelijk dat er onder de zogenaamde appendix, een uitstekend stukje grond aan de achterkant van de kavel, ook een ondergrondse garage wordt gebouwd. De overige honderd plaatsen moeten elders in de buurt worden gebouwd. Ofwel op de 'appendix' ofwel elders. Architect K. Kaan kan nog niet zeggen of de aanpassingen tot vertraging leiden. Hij was giste ren nog niet op de hoogte van de details van het raadsbesluit. „Als er alleen twee parkeerla- gen doorgestreept moeten wor den, is dat makkelijk aangepast, maar ik kan er zo niets over zeg gen." Peijs betreurt het dat er nog steeds geen definitief plan ligt. „Ik ben nu acht jaar hier en er wordt al zeven jaar over het theater gesproken." Advertentie rrfodè1 siiftfë; 1900 Plein 1940 - nr. 20 - 4331 LH MitMellnir.i'S' 0118-612508 Apetrots toas de Middelburg se van vier, dat ze, met de tong tussen de tanden, haar naam kon schrijven. Nog niet zo makkelijk ook: Garrin- cha. Haar even trotse moeder vond dat ze haar nieuwe vaardigheid wel meteen in de praktijk mocht brengen. Eerst met een paar euro de winkel in om een kaart te ko- pen voor oma. Garrincha i mocht 'm zelf uitzoeken. Ze viel meteen voor een open- I klapper met een boeket erop en een echt, paars strikje er aan. Voor haar moeder zoas het even slikken en voor oma helemaal. Vanwege het op schrift: 'met oprechte deelne ming'. HHMHMMHBHi door Marcel Modde OUDE-TONGE - Vijftig jaar na dato komt er in de gemeente Oostflakkee een monumentaal eerbetoon aan de hulpver leners bij de watersnoodramp. Het gaat om een ruim twee meter hoog granieten blok met uitstromend water. Het nieuwe monumentale gedenk teken wordt april volgend jaar onthuld. Het oostelijk deel van Flakkee werd in de nacht van 1 februari 1953 zwaar getroffen door de stormvloed. De ramp eiste er 315 levens, op elf na allen inwo ners van Oude-Tonge. Een spontane reddings- en hulpver leningsactie voorkwam nog er ger. Direct na de rampnacht werden door een detachement mariniers vier grote gaten bij Den Bommel gedicht. Ze wer den daarbij geholpen door wa terstaatkundigen, leerlingen van de machinistenschool uit Utrecht en mensen van het Rode Kruis. Burgers uit het Friese Gouw bevrijdden met handzame klei ne vaartuigen in het gebied rond Ooltgensplaat tal van getroffe nen. In de navolgende weken werden met brandweerlieden uit het hele land, werkploegen van onder meer de gemeente Haarlem en medewerkers van de toenmalige Heidemij bij Oude-Tonge tweehonderd lichamen uit het water gehaald. Stichting Om al die mensen blijvend te eren voor hun onvoorwaardelij ke hulp is op initiatief van kolo nel (b.d.) S. Hameete van het korps mariniers een stichting in het leven geroepen voor de op richting van een monument. Aanvankelijk dacht hij aan een gedenkteken specifiek gericht op de inzet van de militairen, maar om niemand tekort te doen werd in samenspraak met het comité van aanbeveling beslo ten de intentie te verbreden. „Dit wordt hét monument voor alle hulpverleners", zegt burge meester A. van Pelt in een toe lichting op het initiatief. Het wordt het vierde gedenkteken op rij dat in de gemeente Oost flakkee herinnert aan de ramp. Daarentegen is het de eerste keer dat het eerbetoon naar de redders uitgaat. „In die zin is het ook vrij uniek." Onverzettelijkheid Het monument naar ontwerp van beeldhouwster Tonny Schellekens uit Bergschenhoek krijgt een plek tegenover het ge meentekantoor in Oude-Tonge. Het wordt een twee meter groot, bijna vierkant blok graniet, dat de onverzettelijkheid van de hulpverleners symboliseert. In het massieve steen wordt een gleuf gemaakt, waar water doorheen wordt geperst. Het water wordt opgevangen in een bassin, omzoomd door bronzen zandzakken. Bij het gedenkte ken komt een tekstbord, waarop de belangrijkste aspecten van de ramp in herinnering worden gebracht. Met de oprichting is een investe ring gemoeid van zo'n zeventig duizend euro. De betrokken mi nisteries en diverse fondsen zijn aangeschreven voor een finan ciële bijdrage. Dat het monu ment pas april volgend wordt onthuld, heeft volgens Van Pelt te maken met het reeds drukke programma rond de nationale herdenking, die 1 februari in Oude-Tonge begint. Advertentie RECORDAANTAL THEATERRESERVERINGEN De Zeeuwse Theater Stichting wordt overspoeld met aanvraagformulieren. Nu reeds zijn er 16% meer aanvragen ontvangen. Door nu uw aanvraag formulier in te dienen maakt u de grootste kans op de vele publiekstrekkers in Middelburg, Schouwen- Duiveland en Domburg. Lever daarom voor I juli uw formulier met minimaal zes voorstellingen in en u bent hei komend seizoen verzekerd van vele inspirerende avonden. De gemeentebodes Jan Marinissen en Lia Slegtenhorst gaan Tobbedansen in de Middelburgse binnengracht. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - „Wat zou de temperatuur van het water zijn? Tien, vijftien graden?" Gemeentebode Jan Marinis sen uit Middelburg kijkt colle ga Lia Slegtenhorst lachend aan. Hij wijst naar het water van de Middelburgse binnen gracht. De twee doen zaterdag mee aan het TROS tv-pro- gramma Tobbedansen. Met een zinken teil hopen ze in 6,5 seconden de bel te bereiken. Aan het avontuur houden ze in ieder geval een nat pak over. Maar, zegt Lia, „lang leve de lol." In een opwelling besloot Jan mee te doen aan Tobbedansen. Een collega-ambtenaar ver telde hem dat Rene Stokvis Producties een vergunning had aangevraagd om het spek takel in Middelburg te houden. Zijn twee mannelijke collega's zagen het niet zitten. „Die zijn bang voor een ongeluk. Ze vin den het levensgevaarlijk. Ik dacht: die doen wel mee." Maar Lia zei meteen en en thousiast 'ja'. „Later", erkent ze, „had ik daar wel een beetje spijt van. Ach, tobbedansen lijkt me wel leuk. Met 'Fiets 'm d'r in' had ik niet meegedaan. Dan maken ze van die harde klappen. Wat kan je nu met tobbedansen gebeuren? Je glijdt alleen maar van een hel ling af. Trouwens, ik kon Jan toch niet alleen laten gaan." Bij een rommelwinkeltje op Klein Vlaanderen tikte Jan een oude zinken tobbe op de kop. In twee dagen tijd transfor meerde hij de oude teil tot de Bodebus. De naam verwijst naar het sieraad dat bodes droegen, waarin papieren boodschappen werden gestopt voor de bestuurder. De tobbe heeft een houten frame gekre gen, twee zitjes en ski's eron der. Op dit moment wordt de Bodebus geschilderd. De teil krijgt het gemeentelogo en het wapen van Middelburg. Een tactiek hebben Jan en Lia niet. „Jan gaat voorin. Ik ga over Jan heen om de bel te pak ken", lacht Lia. „We zien wel. Je stort toch naar beneden. Lukt het mij niet om de bel te pakken, dan doet Jan het wel." Oefenen is onmogelijk. De twee bodes hebben nog even tjes overwogen om de rolstoel- baan van het stadhuis in te smeren met groene zeep, maar van dat plan zagen ze toch maar af. Richttijd Over een richttijd hebben ze niet nagedacht. Jan: „Wat denk je. Tien minu ten?" Lia: „Dan moeten we pedde len." Jan: „We gaan er vanuit dat we de bel te pakken krijgen. Lia: „Ik denk: een paar secon den, hooguit 6,5." Jan: „Ja, 't wordt een spekta kel." Lia: „Misschien zinken we halverwege wel." Jan: „We winnen in ieder geval absoluut niet. Dat kun je ge rust vergeten." Het platform waar Jan en Lia vanaf glijden is bijna vijf me ter hoog. Een steile helling - 22 graden - zorgt voor voldoende snelheid. Eenmaal beneden moeten de twee bodes nog der tien meter overbruggen om de bel te pakken. „We zitten on geveer halverwege de deelne mers met startnummer 28", vertelt Lia. Zenuwen hebben Jan en Lia niet. „Misschien straks als we op het platform staan." De tv-opnames ter hoogte van de rechtbank beginnen om 12.15 uur. De vermoedelijke uitzenddatum is 16 augustus om 20.30 uur. door Wout Bareman KNOKKE-HEIST- De Belgi sche federaal minister Aelvoet van Leefmilieu heeft gisteren de knoop doorgehakt. Het eerste windmolenpark voor de Vlaam- I se kust komt ter hoogte van de Vlakte van de Raan in het Belgi sche gedeelte van de Wester- schel demon ding. Dat is tegen cle zin van de Vlaamse kustburgemeesters, de provincie Zeeland en de ge meenten Veere, Vlissingen, Oostburg en Sluis-Aardenburg. Die vrezen voor horizonvervui- iing en andere overlast. Ook de Belgische en Zeeuwse vissers zijn fel tegenstander van het zogenoemde Seanergypark MIDDELBURG - Een 70-jarige Eindhovenaar is gisteren rond half twaalf met zijn fiets geval len na een botsing met een auto spiegel op de Walcherseweg in Middelburg. Een 24-jarige vrachtwagen chauffeur uit Raalte kwam bij het passeren van de fietser op de fietsstrook terecht. Het wegdek is op die plek erg smal in ver band met een vluchtheuvel. De buitenspiegel van de vrachtau to raakte de man, die hierdoor ten val kwam. De fietser had een schaafwond aan de knie en een pijnlijke heup. (van energiebedrijf Electrabel en baggerconcern Jan De Nul) met vijftig windmolens op een kleine vijftien kilometer uit de kust. Alle partijen toonden zich in een eerder stadium voor een alternatief plan: een park op de Thorntonbank, een zandbank 27 kilometer uit de kust van Knokke. Kandidaat-exploitan ten beschouwen die locatie als veel te duur. Het park gaat vijftig molens tel len, die jaarlijks 85.000 huisge zinnen voorzien van groene elektriciteit. De bouw- en mi lieuvergunning die minister Aelvoet nu afgeeft, is twintig jaar geldig. Zeeland protesteerde eerder de ze week tegen de vergunningen op grond van de milieueffect rapportage en de langetermijn- visie voor het Schelde-estuari- umHierin wordt gesteld dat het mondingsgebied van de Wester- schelde open en natuurlijk moet blijven en zijn dynamiek moet behouden. Bovendien geldt de Vlakte van Raan als een belang rijk foerageer- en rustgebied voor trekvogels en als paaige- bied voor vis. Ontgoocheld De Belgische actiegroep Don Quichotte, die mede optreedt namens de visserijorganisaties, reageerde ontgoocheld. Woord voerder Geert Deman: „Dit is het onomstotelijke bewijs dat minister Aelvoet absoluut niet luistert naar de bevolking en al ternatieven die door de eigen re gering worden aangedragen. Zowel vicepremier Van De La- notte als premier Verhofstadt spraken zich in het recnte verle den uit voor de Thorntonbank. Aelvoet houdt voet bij stuk, te gen de wil van iedereen in. Ze houdt absoluut geen rekening met de kustburgemeesters, met het toerisme of met de visserij." De actiegroep heeft haar hoop nu mede gevestigd op steun van uit Nederland. De gemeente Knokke-Heist kondigde direct na het besluit aan de zaak aanhangig te ma ken bij de Raad van State. Daar mee was al eerder gedreigd; Eer ste schepen Maxim Willems: „Het is een project van politiek opportunisme." Er liggen in middels alweer vier nieuwe aanvragen voor windmolenpar ken voor de Vlaamse kust. maar over een paar dagen sprin gen ze constant in de lucht",""~Demoedergeitheefthetdrukmethetverzorgenvanhaarvijf jonkies. foto Lex de Meester doorValeska Nastaly VROUWENPOLDER - Luid ge mekker, nee zo kun je het nog niet noemen, luid gegil hoor je als je het geitenverblijf bij mini- camping De Peppelhoeve be treedt. Vijf minuscule geitjes op wankele pootjes denken maar aan één ding: mama niet kwijt raken. Ze zijn maandagavond tussen zes en zeven uur geboren. „Het schijnt zeer uitzonderlijk te zijn dat een geit zoveel jongen werpt", zegt eigenaresse Ada de Rijke. „Meestal krijgen ze er maar twee of drie." Dochter Lenneke (21) vertelt dat er wel eens vier geitjes bij hen zijn ge boren. „Alleen de vierde kwam levenloos ter wereld." Nu was het ook weer even spannend of de vierde het wel zou redden. Ada: „Dat is wel Lenneke's lie veling geworden. Ze heeft hem met handdoeken warm gewre ven. Hij is ook bijna zwart van kleur, dat is ook nog niet voor gekomen." Nummer vij f is het kleinste geit- je. Dat is bijna twee keer zo klein als de rest en weegt slechts 600 gram: een verschil van 1300 gram met de grootste. „Ze zien er nu misschien wankel uit, verzekert dochter Manita (16). De familie heeft elk jaar jonge geitjes. Dat is een soort familie traditie, want opa en oma fok ten ook al met de geitjes. Moedergeit heeft niet genoeg melk voor alle geitjes. Om de drie uur, dus ook 's nachts, ge ven de De Rijkes om beurten de jonkies de fles. Hoe lang dat duurt, weet Lenneke niet. „Van het weekend barst de drukte op de camping weer los. Dan kun nen de gasten meehelpen. Dat vinden ze prachtig!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11