Israël begint actie tegen Harnas PZC Waterlelies Monet goed voor 20 miljoen Amerikanen in ban van ontvoering kind Cel dreigt voor blanke boeren met eigen bedrijf in Zimbabwe Afghaanse regering na veel onzekerheid formeel van start Commandant Palestijnse verzetsbeweging in Gazastrook gedood Doodvonnissen in de VS op de tocht gezet Rebellenleger Angola groter dan gedacht Duitsland ruimt zieke schapen Hitte brengt Bulgaar op verfissend idee 5 Dansende agenten in India Belgische dierenactivisten cel in Russen spioneerden voor China Zakenwijk Tokio wordt rookvrij Naam kroost populair wachtwoord dinsdag 25 juni 2002 door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De liquidatie van een commandant van de Harnas, gisteren in het zuiden van de Gazastrook, was niet meer dan liet begin van een grootscheepse Israëlische actie tegen de Pales tijnse islamitische verzetsbe weging. Premier Ariël Sharon vertelde gisteren de Knesset- fractie van zijn Likoed-partij dat het leger op het punt staat de Hamas in Gaza aan te pakken. Hij zei ook dat de recente ter reuraanslagen, met tientallen doden als gevolgIsraël geen an- WASHINGTON - Het Hoogge rechtshof in de VS heeft gisteren met een verrassende uitspraak zeker 150 doodvonnissen op de tocht gezet. De hoogste rechters van het land vinden dat alleen een jury in een rechtszaak een oordeel kan vellen over het al dan niet opleggen van de doodstraf. Als een rechter de strafmaat be paalt, is dat volgens het Hoog gerechtshof een schending van het grondwettelijk recht van de verdachte op een proces voor een jury. De uitspraak, de tweede over de doodstraf van het hof in een week, heeft in ieder geval gevol gen voor de vijf Amerikaanse staten waar de rechter het laat ste woord heeft over de dood straf. In deze staten wachten momenteel achthonderd ver oordeelden op hun executie. Verder zijn er nog vier staten waar jury's een advies uitbren gen over de strafmaat, dat de rechter in bepaalde gevallen naast zich neer kan leggen. Of de uitspraak ook gevolgen heeft voor deze vier staten, is uit de uitspraak niet duidelijk op te maken.Wat er gebeurt met de veroordeelden in de vijf staten waar rechters de strafmaat be palen, is niet bekend. RTR/ANP LUANDA - Meer dan 84.000 soldaten van het Angolese re bellenleger Unita hebben zich tot nu toe gemeld bij de 33 de mobilisatiekampen die na het in april gesloten bestand zijn opgericht. Rebellenleiders had den de omvang van hun eigen leger eerder op 60.000 man ge schat. De strijders worden vergezeld door in totaal bijna 257.000 familieleden. Angolese functio narissen hebben de cijfers giste ren genoemd in de regerings krant Jornal de Angola. Naar verwachting zullen er nog meer rebellen volgen. Tot 20 juli kun nen ze zich melden. De Angolese regering heeft pro blemen met het regelen van ver voer voor de rebellen en met de bevoorrading van de kampen. Door een tekort aan voedsel en medicijnen zijn de afgelopen weken in de kampen honderden mensen om het leven gekomen. Vorige maand zei een comman dant van het leger dat in de kampen dagelijks zo'n 120 men sen doodgaan. Enkele duizenden strijders heb ben de kampen verlaten om op zoek te gaan naar voedsel. Zij worden verantwoordelijk ge houden voor aanvallen op afge legen dorpen. AP WIESBADEN - De Duitse auto riteiten hebben gisteren be kendgemaakt dat 1553 schapen zijn afgemaakt nadat proeven een vermoedelijk geval van scrapie, een met bse verwante dierenziekte, hadden bevestigd. De geruimde dieren maken de voltallige veestapel uit van de boerderij in Hessen waar het zieke schaap werd aangetrof fen. Het is al het derde geval in de deelstaat van scrapie, dat voorkomt onder schapen en gei ten. Sinds april is het aantal steekproeven naar scrapie on der het Duitse slachtvee opge voerd van drie- tot tienduizend per jaar. AP Advertentie Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Bic/elingsesiraat 102A.442I BV Knpollc Tel. 0113-342383. lax 0113-340044 dere keuze latèn dan zijn troe pen voor onbepaalde tijd in Pa lestijnse steden te stationeren. Volgens Sharon hebben de mi litaire acties niets te maken met een bezetting. Ze zouden uitsluitend zijn bedoeld om 'ter roristen' op te pakken en op slagplaatsen van wapens en ex plosieven te ontdekken. ,,We zijn niet van plan het dagelijks leven van de Palestijnse burgers te beheersen", zei hij Sharon gaf gisteren weinig bij zonderheden over de vorm die de doorhem aangekondigde ac- door Harm Harkema LONDEN - Een werk uit de be roemde serie waterlelieschilde rijen van de Franse impressio nistische schilder Claude Monet (1840-1926), is gisteravond op een veiling bij Sotheby in Lon den verkocht voor een bedrag van zo'n 20 miljoen dollar. De bieder bleef anoniem. Het veilinghuis schatte de ver koopwaarde vooraf op een be- van onze redactie buitenland HARARE - De meeste blanke boeren die nu nog een bedrijf in Zimbabwe runnen, mogen daar binnenkort niet meer werken, anders kunnen ze twee jaar cel krijgen. Dit stelt de door blanke boeren gedomineerde Commer ciële Boerenunie (CFU), zo heeft de Britse omroep BBC gisteren gemeld. Volgens een woordvoerster van de CFU zijn veel boeren niet van zins zich aan de nieuwste rege ringsmaatregel rond onteige ning te houden. De CFU stelt dat 2900 boeren hun bedrijf kwijtraken door een wetswijziging die door de rege ring is afgekondigd. De wet geeft de staat verdere macht om het land over te nemen. Wie 45 dagen na de officiële aankondi ging van de onteigening nog op zijn boerderij werkt of aanwe zig is, kan twee jaar cel krijgen. Veel boerenbedrijven zijn overi gens eerder al aangemerkt voor overname door de staat. Het gaat om het merendeel van alle blanke boeren die in Zim babwe waren toen president Moegabe twee jaar geleden zijn tie tegen de Harnas krijgt. In de in maart en april uitgevoerde Operatie Verdedigingswal is de Gazastrook buiten schot geble ven. De legerleiding vreesde dat het binnentrekken van grote vluchtelingenkampen als Ja- balya, met een zeer militante bevolking, zou uitdraaien op een bloedbad aan beide kanten. Bovendien was de urgentie min der groot, omdat sinds het begin van de Palestijnse intifada geen enkele zelfmoordterrorist erin is geslaagd de met een elektro nisch bewaakt hekwerk omge- drag tussen de 15 en 21 miljoen dollar. Het gaat om het schilderij 'Nympheas', uit 1906 van een aantal lelies in de tuin van Mo- nets vijver in Giverny. Het werk is nog in zijn oorspronkelijke staat en er is niet door restaura teurs mee omgeknoeid. Het be vond zich sinds 1940 in een Franse privécollectie en is voor het laatst inhet openbaar te zien geweest in 1925. De schilderijen van waterlelies met geweld omgeven onteige- ningspolitiek begon. Hij heeft beloofd dat het onteigende land naar kleine zwarte boeren gaat. Mugabe poogt al jaren de blan ke boeren van hun bedrijven te verjagen. Honderden boerderij en werden al bezet door 'oor logsveteranen' die eisten dat de grond aan landloze zwarten wordt overgedragen. Vele blan ke boeren hebben hun land al moeten afstaan. De meeste nieuwe 'bezitters' hebben even wel nauwelijks ervaring en 'echte' Zimbabwaanse boeren zijn de afgelopen jaren massaal naar landen als Mozambique gegaan. De vrees voor nog grotere voed seltekorten in het land is nu al leen nog maar toegenomen. De chaotische regeringspolitiek voor de landbouw draagt vol gens waarnemers in belangrijke mate bij aan de ernstige voed selschaarste in Zimbabwe. De CFU wees er gisteren op dat be halve de blanke boeren die weg moeten, ook 232.000 landarbei ders hun banen dreigen te ver liezen. De EU besloot Zimbabwe voor 6 miljoen euro voedselhulp te ver lenen ANP/AFP/RTR ven Gazastrook uit te komen. Maar de inlichtingendienst is er nu van overtuigd dat veel van de acties die worden ondernomen vanaf de Westelijke Jordaanoe- ver worden voorbereid door de Harnas en de Islamitische Jihad in Gaza. Die tendens zou zijn versterkt doordat in de loop van Operatie Verdedigingswal veel leiders van militante groepen op de Westoever zijn opgepakt of gedood. Waarschijnlijk zal het leger ook ditmaal afzien van een groot scheepse inval in de Gaza- die Monet op latere leeftijd heeft gemaakt worden be schouwd als hoogtepunten uit zijn werk. Door het spel van kleur en licht op het waterop pervlakte-zijn ze bijna abstract, en zo een mijlpaal in de ontwik keling van de moderne kunst. Behalve Nympheas werden gis teren nog tientallen andere schilderijen geveild van onder andere Van Gogh, Degas, Ce zanne en Munch. Zij brachten veel minder op. Met de opbrengt van 20 miljoen dollar voor Nympheas komt het werk overigens niet in de top strook. De veiwachting is dat de acties waarop Sharon doelt zul len bestaan uit commando-in vallen, bedoeld om sleutelfigu ren uit te schakelen. Een van de mogelijke doelwitten is sjeik Achmed Jassin, de oprichter en geestelijk leidsman van de be weging. Het zou het leger wein ig moeite kosten hem te vinden, omdat hij gisteren huisarrest heeft opgelegd gekregen door het Palestijnse Bestuur. Sinds gisteren zijn alle Pales tijnse steden op de Westoever, met uitzondering van het geïso- tien van duurste schilderijen. Bovenaan staat nog steeds het 'Portret van dr. Gachet' van Vin cent van Gogh, dat in 1990 82,5 miljoen dollar opbracht, ge volgd door een Renoir (Au mou- lin de la Galette) die in het zelf de jaar voor 78 miljoen dollar van eigenaar verwisselde en op de derde plaats wederom een Van Gogh. Eén van diens zelf portretten bracht eind 1998 in New York 71 miljoen dollar op. In de top tien van duurst ver kochte werken staan behalve een schilderij van Cezanne nog vier schilderijen van Picasso en leerd gelegen Jericho, tot afge sloten militair gebied ver klaard. Dat wil onder meer zeggen dat de internationale pers er geen toegang meer heeft. De meeste informatie is nu af komstig van de Israëlische le- gerwoordvoering. Volgens die bron heeft het leger gisteren in een bankgebouw in Jenin een opslagplaats van wapens en ex plosieven opgeblazen. Er zou den ook twee gordels met explo sieven zijn ontdekt, ze waren gereedgemaakt voor zelf moordterroristen. GPD de 'Victory Boogie Woogie' van Piet Mondriaan die in 1998 voor meer dan 40 miljoen dollar is ge kocht door de Nederlandse Stichting Nationaal Fonds Kunstbezit. Op 10 juli houdt Sotheby in Londen weer een belangrijke veiling. Dan komt onder andere het 'portret van een vrouw' van Rembrandt onder de hamer. Ook daarvoor wordt een op brengst van tussen de 15 en 21 miljoen dollar verwacht. Ook dat werk is meer dan een halve eeuw niet in het openbaar te zien geweest. GPD :!i van onze redactie buitenland KABOEL - Eén van de machtig ste mannen van Afghanistan, ex-minister van Binnenlandse Zaken Yunus Qanuni, heeft na lang aarzelen toch besloten mi nister van Onderwijs en veilig heidsadviseur in de nieuwe regering te worden. De nieuwe Afghaanse regering is gister middag formeel ingezworen. De etnische Tadzjiek Qanuni dreigde zondag niet tot de rege ring toe te treden uit ongenoe gen over de post van minister van Onderwijs die president Hamid Karzai hem had aange boden. De houding van Qanuni was een bedreiging voor de sta biliteit van de nieuwe regering. De vrees bestond dat zijn aan hangers, voornamelijk vroegere moedjahedien-strijders, zich tegen de regering zouden keren. Qanuni is een politiek zwaarge wicht van de machtige Shura-i- Nazar factie van de Noordelijke Alliantie. Hij wees vorige week nog verontwaardigd de aange boden post van Onderwijs af. Door hem tevens te benoemen van onze redactie buitenland WASHINGTON - De nationale media in de Verenigde Staten zijn in de ban van een ontvoe ringszaak in de staat Utah. Daar verdween drie weken geleden de veertienjarige Elizabeth Smart. Ze werd volgens haar zusje door onbekenden uit de slaapkamer gehaald van haar ouderlijk huis in een voorstad van Salt Lake City. Sindsdien ontbreekt elk spoor. De cameraploegen van de grote Amerikaanse 'networks' hou den nu dag en nacht het politie bureau van de plaats in de ga ten. Harpconcert De familie is een enorme publi citeitscampagne begonnen om aandacht voor de zaak te vra gen. In Salt Lake City was zon dag een gratis harpconcert ter ere van Elizabeth. tot speciale adviseur voor Bin nenlandse Veiligheidszaken heeft Karzai hem over de streep kunnen trekken. De regering bestaat uit verte genwoordigers van alle groepe ringen in het land. De Pathanen, toe wie president Karzai be hoort, hebben twaalf ministe ries. De Tadzjieken hebben de ministeries van Defensie, Bui tenlandse Zaken en vijf andere. De Oezbeken hebben drie mi nisters, de Shia's en de Hazara's twee en de Turkmenen één. President Karzai zei gisteren nog een vacature te hebben voor minister van Vrouwenzaken. De gedoodverfde kandidaat voor deze post Vrouwenzaken, Sima Samar, heeft het ministerschap geweigerd. Hij had Samar, vice- president in zijn interim-rege ring en vice-voorzitter van de Loya Jirga, zowel de ministers post als het voorzitterschap van de nationale commissie voor de mensenrechten aangeboden. Samar gaf de voorkeur aan de laatste. Tot dusver is er één vrouwelijke minister benoemd: op de post Volksgezondheid. RTR/AFP Overigens heeft alleen het zusje de ontvoerders gezien. Op de begane grond van de zevenka merwoning trof de politie scher ven aan van een gebroken ruit, maar veel aanknopingspunten heeft dat niet opgeleverd. Ver scheidene familieleden zijn ver hoord door de politie, sommi gen zelfs met behulp van een leugendetector. De vader, een makelaar, lag wegens uitput ting enkele dagen in het zieken huis. De grote media-aandacht is op vallend. Elke dag worden 3000 mensen in de VS als vermist ge meld. In 90 procent van de ge vallen gaat het om kinderen, maar ontvoeringen uit de slaap kamer zijn zeldzaam. Het aan tal Amerikaanse kinderen dat jaarlijks door onbekenden wordt ontvoerd, beloopt circa tweehonderd. Volgens een cen trum voor vermiste kinderen keert de helft daarvan niet meer terug. DPA VARNA - Een inventieve bewoner van Varna, ge legen aan de Bulgaarse Zwarte Zee-kust, heeft zijn oude auto uit de sovjet-periode omgebouwd tot een boot en beweegt zich daarmee over het wa ter. Meteorologen meldden gisteren recordtempe raturen in verschillende bevolkingscentra aan de Zwarte Zee-kust. Veel mensen zijn flauwgevallen of voelen zich ziek en moesten naar de dokter vanwege de hitte.In Italië heeft de aanhoudende hittegolf de afgelo pen week tien levens geëist. De slachtoffers waren oudere mensen die in de regio Milaan problemen kregen met hart en bloeddruk, aldus de Italiaanse televisie. In Zwitserland maakte noodweer een einde aan de hittegolf aldaar. Het regenwater en de hagel kwam met bakken uit de hemel. De scha de in de landbouwsector is groot. foto/Petar Petrov/AP NEW DELHI - De Zuid-Indiase stad Chennai stuurt ver keersagenten naar de dansschool. „Wij willen op drukke kruispunten agenten die ritmische aanwijzingen geven en geen mannen die verwarring oproepen", zegt Uma Ganapa- thy Shastri van het gemeentebestuur van Chennai. Meer dan tweeduizend agenten worden op de dansschool in gewijd in de klassieke Indiase Bharatnatyam-dans. De lei ding van de politie verwacht dat automobilisten zich beter aan de verkeersregels zullen houden als de agenten met ge leerde bewegingen hun aanwijzingen geven. DPA BRUSSEL - Twee Belgische dierenactivisten zijn gisteren veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, waarvan twee jaar voorwaardelijk, voor brandstichting. De eis was tien en zeven jaar onvoorwaardelijk. Een derde verdachte kreeg 2,5 jaar cel, waarvan twintig maanden voorwaardelijk. De drie, leden van het militante Dierenbevrijdingsfront, stonden terecht voor zeventien aanslagen op fastfoodrestau- rants en vleesverwerkende bedrijven, tussen eind 1996 en april 2000. De belangrijkste verdachten, Anja Hermans en Geert Waegemans, kregen vorig jaar maart al respectievelijk vijf en vier jaar cel voor een aanslag op de auto van een onder zoeksrechter. ANP/Belga VLADIVOSTOK - Plaatselijke functionarissen in Siberië en Russische militairen die in het Verre Oosten zijn gestatio neerd, worden ervan verdacht dat zij vertrouwelijke militaire documenten en materieel aan China hebben verkocht. Dat meldde de Russische veiligheidsdienst (FSB) gisteren. Vorige maand arresteerde de FSB een Rus die van spionage voor China wordt verdacht, De geheime dienst nam toen mili tair en vertrouwelijk materiaal in beslag. AFP TOKIO - Wie vanaf oktober een sigaret opsteekt in de zaken wijk Chiyoda van Tokio kan een boete krijgen van 20.000 yen (170 euro). De wijkraad heeft daartoe besloten. Niet eerder is in Japan een dergelijke maatregel genomen. Volgens woordvoerder Kunihiko Tsukada wil het bestuur „het aantal peuken op de drukke straten verminderen, want die schaden de schoonheid van de wijk". Bovendien is roken op straat volgens hem gevaarlijk, omdat er ook kinderen lo pen die door een achteloos weggeworpen peuk brandwonden kunnen oplopen of blind kunnen worden. Voorlopig ziet het gemeentebestuur ervan af rokers aan te houden, maar Tsukada sluit niet uit dat daartoe wordt over gegaan 'als wij verzoeken in die richting krijgen'. AFP LONDEN-Internetgebruikers zijn niet inventief bij de keuze van wachtwoorden om bijvoorbeeld bankdiensten online te kunnen gebruiken. Bijna een kwart gebruikt de naam van zijn kind, en nog eens 20 procent de naam van de partner. Op de derde plaats staat de geboortdatum. Dat blijkt uit onderzoek van de Britse internetbank Egg, zo meldde de BBC gisteren. De bank deed onderzoek onder duizend internetgebruikers. Hoewel de meeste 'surfers' wordt aangeraden minimaal eens per maand wachtwoorden te wijzigen, doet vrijwel niemand dat. Volgens experts is het raadzaam wachtwoorden mini maal acht lettertekens lang te laten zijn. ANP Een Israëlische soldaat houdt zijn hand voor de camera om journalisten ervan te weerhouden foto's te maken van gearresteerde Palestijnen m de Gazastrook. foto Nasser Nasser/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5