Bild levert alleen zwart-witbeeld PZC PZC G8-top weert ook grizzlyberen Bedrijfsleven kan in Korea munt slaan uit succes Hiddink 4 Grootste krant van Europa leeft van schandalen en blote borsten Vlamingen gebelgd omdat Walen boefjes vrijuit laten gaan 25 juni 1952 dinsdag 25 juni 2002 door Wierd Puk Het is iri tijden als deze, met een slecht spelend maar winnend Duits voetbalelftal op een belangrijk toernooi, dat de koppenmakers van Bild toe slaan. 'Jaaaa!', die verzuchting naast een foto van een juichende coach Rudi Voller voldoet om de opluchting van miljoenen lezers te verbeelden. 'Yes! Baller-Bal- lack und King-Kahn lassen uns jubeln' was, na de gewonnen kwartfinale tegen de VS, ook geen slechte. Bild, Duitslands gehate en ge liefde massablad met de schreeuwende zwarte en rode letters, kent geen abonnemen ten en wordt op de ronkende koppen verkocht. Alweer vijftig jaar lang. De grootste krant van Europa leeft van schandalen, voetbal, bekende Duitsers, de blote borsten op pagina 1, 'der Kanzier' en diens collega's en, niet te vergeten, van zielige die ren. De wereld van Bild is hel der, het is zwart of wit. Dankzij die simpele benadering werd Bild een Duits instituut. Het blad is tevens de melkkoe van het Springer uitgeefcon- cem. De winst bedraagt 120 miljoen euro per jaar, de oplage is vier miljoen, elf miljoen men sen lezen Bild, het aantal mede werkers ligt rond de duizend. 'Een krant die zijn gelijke in de wereld niet kent', concludeert Bild zelf. Maken en breken Het jubileum van Bild wordt in de media breed uitgemeten. Dat mag ook wel, want Bild is erin geslaagd al die jaren de pols van de Duitse samenleving te voe len. Niet voor niets is Bild, dat menige primeur in de wacht sleept en uitstekende contacten heeft, de eerste krant die 'me- diakanselier' Schroder 's mor gens tot zich neemt. De volkse Schroder erkent dat Bild, BamS (Bild am Sonntag) en de tv de media zijn die een kandidaat in verkiezingstijd kunnen maken en breken. Daarmee moet voor zichtig worden omgesprongen. Dus als Bild weer eens een stem aan de 'gewone man' geeft en schreeuwt dat die 'vervloekte euro' een 'teuro' is, en dat week in week uit, dan is zo'n actie aanleiding voor politiek be raad. Daar mag dan, als enige journalist, een verslaggever van Bild bij aanschuiven. Toch valt het met de aan Bild toegeschre ven politieke invloed wel mee, vindt de jonge hoofdredacteur Kai Diekmann (37): „We kun nen trends niet omdraaien, we versterken ze alleen maar." Zelfmoord Voor scrupules is op de Bild-re- dactie geen plaats, bekennen de opeenvolgende redactiechefs. 'Schlagzeilen Pistoleros', zo werden zij door de kritische schrijver Heinrich Böll neerge zet. In een enkel geval leidt die genadeloosheid tot zelfmoord van de slachtoffers van Bilds sensatiezucht. Kai Diekmann erkent dat zijn krant letterlijk over lijken is gegaan. Maar dat is allemaal 'in the game'. „Waar gehakt wordt, vallen spaan ders", verklaarde hij tegen de Süddeutsche Zeitung. Diek mann klopte zijn eigen geluk af op z'n houten bureau, onder zijn verantwoordelijkheid hing nog niemand zich op. De Hamburgse uitgever Axel Springer lanceerde in 1952 Bild in een oplage van 250.000 exem plaren. De verschijningsdatum van het nulnummer, 24 j unihad een astrologe op verzoek van de bijgelovige Springer berekend. 'Bild bestaat omdat Springer bestond', zo simpel is het. Wat Bild schreef, dacht Springer en het belangrijkste in de gedach tewereld van de man die geen te- genspaak duldde, was de 'Wie- dervereinigung'. Duitsland zou ooit herrijzen als één, herenigd land, was zijn stellige overtui ging. De Muur in de 'frontstad' Ber lijn was voor Bild een perma nente belediging. Communis ten, anarchistische studenten ('Langharig tuig') en hun sym pathisanten: ze konden rekenen op Bilds niet aflatende hoon en haat. In de gepolariseerde jaren '60 en '70 werden Bild en Sprin ger het mikpunt van studenten protesten. Het blad 'demoni- seerde' linkse activisten, zo luidde de kritiek. Toen studen tenleider Rudi D utschke in april 1968 werd neergeschoten, ver tolkte zanger Wolf Biermann de gevoelens van een complete ge neratie: 'De eerste kogel kwam van Springer'. Die afkeer van Bild bracht Günther Wallraff ertoe zich undercover bij de krant in te graven. Als verslaggever Hans Esser leerde hij de dubieuze praktijken van het schandaal blad van binnenuit kennen. Walraff deed er in 1977 verslag over in het boek 'Der Aufma- cher'. „We voelden ons onge looflijk verneukt", bekende voormalig hoofdredacteur Udo Röbel (52) tegen Der Tagesspie- gel. „Collega's stonden op de gang te huilen." Maar Wallraffs onthullingen zorgden ook voor een andere redactiecultuur. „Het was voordien mogelijk om verzonnen verhalen aan te bie den. Daarna werd beter gecon troleerd." Maar nog niet goed genoeg, zo bleek vorige week weer eens toen Bild gedwongen was om zich te verontschuldigen bij ac teur Manfred Krug, de commis saris van Tatort. Eerdere gepu bliceerde brisante details over diens seksleven bleken te zijn verzonnen. Ontmaskering In een andere pijnlijke ontmas kering moest Bild opbiechten dat een interview met de Israëli sche president nooit had plaats gehad. Dergelijke oplichterij deert de lezer maar weinig. De gemid delde Duitser weet ook wel dat hij niet alles wat Bild afdrukt ('Deutschland wird Weltmeis- ter!moet geloven. Was Bild in de gepolitiseerde jaren '60 een grofkorrelig ideologisch baken, het massablad maakt nu deel uit van de 'Spassgeselschaft', de op entertainment ingerichte wes terse samenleving. De wereld is 'boulevardesker' geworden, stelt ook ex-chef Udo Röber tot zijn spijt vast. De tegenwoordig zo belangrijke vraag of Gerhard Schroder al dan niet zijn haar verft, wordt niet meer exclusief opgeworpen door Bild. „Dat stemt mij wel eens melancholiek", bekent Rö ber. GPD doorCorde Horde Veel criminele jongeren in België worden door de rechter onmiddellijk op vrije voeten gesteld omdat een op lossing voor het cellentekort verzandt in een strijd tussen Vlamingen en Franstalige Belgen. Vlamingen willen criminele jongeren kunnen straffen, terwijl Walen ont kennen dat jongeren misda den plegen. Vlaanderen kon in de periode van maart tot en met mei slechts een minderheid van de zeventig aanmeldingen voor insluiting honoreren, zo vertelde gisteren Karei Hen- derickx, hoofd van de Vlaamse instellingen. Ver dachten van zware delicten krijgen voorrang, maar zelfs zij worden soms heengezon den. Bij gewone boeven is dat eerder regel dan uitzonde ring, ook al zijn ze al voor de twintigste keer gearresteerd. België is een land met ver schillende regeringen: de fe derale overheid voor het land als geheel, een regering voor de Nederlandstaligen, voor de Franstaligen en voor de verschillende regio's. Ze wij zen naar elkaar als gevraagd wordt hoe de zaak moet wor den opgelost. Eigenlijk kent België hele maal geen jeugdstrafrecht. Er bestaat alleen een zwaar verouderde jeugdbescher- mingswet uit 1965, die ervan uitgaat dat jongeren geen misdaden plegen. De rechter kan geen straf uitspreken maar hooguit een 'maatregel' opleggenZe belanden niet in de bajes maar in een 'instel ling'. Dat is niet langer rea listisch, vindt een woord voerder van justitie: „De jon geren zijn geëvolueerd sinds 1965. Ze zitten niet meer met pantoffels voor de haard een boek te lezen." Minister Verwilghen van Justitie wil jeugdstraffen mogelijk maken, maar de Walen steken een stok tussen de spaken. De Vlamingen zijn voor, maar Franstalig België, waar links in de meerderheid is, wil niets van 'repressie' van jongeren we ten. Het zijn ook vooral de Vlaamse kranten die schan de spreken van het vrijlaten van jongeren. In Wallonië is het probleem net zo erg, maar het is er geen onderwerp. Tot eind vorig jaar plaatste justitie jongeren voor wie geen plaats was, tijdelijk in een gevangenis voor volwas senen. Sinds 1 januari is dat verboden op grond van regels van de Europese Unie. Dat leidde prompt tot een stroom invrijheidsstellingen. Om de publieke woede te temperen heeft premier Verhofstadt persoonlijk gewerkt aan een oplossing. Een oude legerka zerne in Everberg, vlakbij Brussel, werd razendsnel tot 'gesloten instelling' omge vormd. Klucht Everberg begint een nationa le klucht te worden. De be wakers zijn in dienst van de federale overheid, terwijl de opvoeders in dienst zijn van de Franstalige of de Neder landstalige gemeenschap. Bijna wekelijks leidt dat tot incidenten. Vorige week kon een ver dachte van een gewapende overval bij mensen thuis, eenvoudig ontsnappen door samen met zijn opvoeder door de bewakingssluis te lo pen. De Waalse opvoeder had hem kunnen tegenhouden, maar verklaarde doodleuk dat hij de bewaker niet is. De Franstalige overheid verde digt hem. Volgens Henderickx is een maatschappelijk debat noodzakelijk om de grote kloof tussen de Vlamingen en de Walen te dichten. Pas dan wordt duidelijk hoeveel nieuwe opvangplaatsen er nodig zijn. „Welke jongeren willen we opsluiten? Zo'n de bat komt maar niet van de grond." ANP door Peter van Nuijsenburg Elk doelpunt dat het Kore aanse team tijdens het WK scoort, draagt niet alleen bij tot de uitdijende populariteit van trainer Guus Hiddink, maar is ook een golden goal voor het Ne derlandse bedrijfsleven. „Hid dink is Holland", stelt Thom Kluck, hoofd van de economi sche afdeling van de Neder landse ambassade in Seoul. Dankzij hem is er opeens een enorme belangstelling voor al les wat met Nederland te maken heeft: de cultuur, het konings huis, het poldermodel. Je kunt het zo gek niet bedenken. En dat is natuurlijk ook goed voor de Nederlandse bedrijven in Ko rea." De eerste die munt slaan uit het 'Guus-effect' zijn Grolsch en Heineken. Nederlands bier is meer in trek dan ooit en vooral Grolsch, dat net als Hiddink af komstig is uit het oosten van het land, schijnt de kratten niet meer te kunnen aanslepen. Maar ook de KLM ruikt zijn kans. Peter Oh, de man van - KLM in Seoul, vertelt dat tour operators speciale reizen willen organiseren naar Nederland, met onder meer een heuse bede vaart naar het geboortehuis van de bewierookte coach uit de Achterhoek. „We zitten nu vol omdat het hoogseizoen is be gonnen, maar als dat voorbij is, .komen we met aanbiedingen voor Koreanen die 'het Land van Hiddink' willen ontdekken. En we denken er ook over om het Koreaanse jeugdteam naar Ne derland te sturen voor wedstrij den tegen Nederlandse clubs." Goodwill Patrick Roessink van ING-Ba- rings heeft nog niet kunnen vaststellen dat Koreaanse be drijven nu opeens leningen bij zijn bank willen afsluiten, maar constateert wel dat „het Neder- landse bedrijfsleven nu een enorme goodwill heeft. Er zijn zo'n 35 Nederlandse bedrijven in Korea, van ABN Amro tot Philips, en ik denk wel dat het vooral voor bedrijven die direct met de klant te maken hebben makkelijker wordt om binnen te komen. Wij zitten vooral aan de institutionele kant en dan merk je niet zoveel van zo'n korte ter mijneffect." Zijn collega Frank Koster van ING-Life (levensverzekering) kon vorig jaar een reclamecon tract afsluiten met Hiddink. „Dat hebben we niet gedaan, niet alleen omdat dat het groot ste deel van ons pr-budget had gekost, maar ook omdat Hid- dinks positie heel wankel was. Je moest er toen rekening mee houden dat hij ontslagen zou worden. Als we het wel haden gedaan, dan zou onze naamsbe kendheid nu tegen de 100 pro cent zijn geweest." Koster is toch niet rouwig om deze beslis sing. „We surfen nu mee op de golf van enthousiasme." Hij gaat er van uit dat dit tot uit drukking zal komen in een ver kooptoename van polissen. Advertentie Met een paginagrote adverten tie in een Koreaanse krant wil Kluck die goodwill op de dag van de halve finale tegen Duits land, vergroten: „De logo's van de deelnemende bedrijven tegen een oranje achtergrond. En daaronder de tekst 'good luck'. Het zal -erom spannen of dat lukt, de advertentieafdelingen werken vreemd genoeg niet echt mee. Anders doen we het de dag na de wedstrijd. Ook als ze uit geschakeld worden. Dan zetten we er 'thank you' bij." Aan de gevel van het gebouw waarin de ambassade gevestigd is, hangt een 26 bij 16 meter groot oranje spandoek met de Koreaanse vlag en de wens 'goodluck'. Maar het Hiddink-effect kan ook verder reiken dan de balan sen van de Nederlandse onder nemingen. Korea is een gesloten samenleving, die wantrouwend staat tegenover buitenlanders, zegt Jeroen Lamers van het Ne derlandse bureau voor buiten landse investeringen. „Nu zien ze dat een buitenlander een po sitieve invloed heeft en dat is goed voor het bedrijfsklimaat." Die opvatting wordt onder streept door Frank Koster. „De hele internationale zakenge- meenschap profiteert hiervan, maar vooral Nederland. Korea nen willen graag voorop lopen, maar bij voorkeur zonder bui tenlanders. Dit is de eerste keer dat een buitenlander spontaan in de armen wordt gesloten. En ze zien dat het werkt, die combi natie van eigen taaiheid, door zettingsvermogen en dynamiek en een westerse strategie. Vergis je niet, dit is een dodelijk effec tieve combinatie." GPD door Ans Bouwmans De politie van Calgary heeft waterkanonnen ingehuurd en in het centrum staan drang hekken opgesteld. Calgary be reidt zich voor op de ontmoeting van de leiders van de acht rijkste en machtigste naties, de zoge naamde G8. Deze jaarlijkse in formele topontmoeting vindt morgen en overmorgen plaats in Kananaskis, een dorp in de Ca nadese Rocky Mountains, hon derd kilometer ten westen van Calgary. Na de veldslagen met betogers in Seattle, Gothenburg en Ge nua en de terreuraanslag op 11 september wordt in Canada geen enkel risico genomen. Het vakantieoox'd Kananaskis - een overblijfsel van de Olympische Winterspelen in 1988 - is volle dig afgesloten van de buitenwe reld. Het bedrag dat onder lei ding van premier Jean Chrétien in de beveiliging is gestoken na dert de 350 miljoen euro. Rondom het bergoord is een vei ligheidszone van 6,5 kilometer ingesteld, die wordt bewaakt door 5000 soldaten en 1500 'mounties', agenten van de Ca nadese Mounted Police. Zelfs de plaatselijke grizzlyberen zijn uitgerust met radiobakens. Zo kunnen ze worden getraceerd, opdat de wereldleiders onge stoord hun vertrouwelijke ge sprekken kunnen houden over internationale handel, de toe komst van Afrika en de strijd te gen terrorisme. Fietsmars Anti-globalisten die niets moe ten hebben van het 'ondemocra tische onderonsje van rijke ka pitalisten' zijn aangewezen op Calgary en andere steden in Ca nada om hun visie te verkondi gen. Er zijn demonstraties in Calgary, Vancouver, Toronto en Halifax aangekondigd, en een fietsmars om aandacht te vra gen voor Kyoto, Er wordt in Cal gary nagedacht over daden van 'burgerlijke ongehoorzaam heid' en er worden flink wat de monstranten verwacht in Otta wa waar anti-globalisten twee dagen de hoofdstad willen 'in nemen'. In Calgary werd er lang van uit gegaan dat het allemaal wel zou meevallen, ook al was de politie 'op het ergste voorbereid'. En kele Canadese activisten riepen hun kameraden op om niet naar Calgary af te reizen en in plaats daarvan in hun eigen gemeen schap te demonstreren tegen de G8. De Calgary Herald deed verslag van een bijeenkomst van Amerikaanse anarchisten, die boos over het ontbreken van een fatsoenlijke organisatie in Calgary aankondigden naar Ot tawa af te reizen. Pogingen om ergens in de buurt van Kananaskis een 'Solidari- teitskamp' te bouwen, faalden door tegenstand van de autori teiten. Niet geheel toevallig kreeg het indianenreservaat tussen Kananaskis en Calgary een bedrag van de Canadese re gering voor 'beveiliging'. Dode De schattingen over het ver wachte aantal demonstranten in Calgary lopen uiteen van 5.000 tot 15.000. Aantallen die in het niet vallen bij de 200.000 die zich juli vorig jaar in Genua verzamelden. Daar liep de zaak volledig uit de hand en vond een demonstrant de dood. Maar een geringer aantal demonstranten is geen garantie voor geweld loosheid, aldus de autoriteiten in Calgary. In Halifax bekogel den een paar honderd goed ge organiseerde radicalen de poli tie met kogellagers tijdens de G7-ontmoeting van ministers van Financiën. Hulpstrategie De G8 bestaat uit de zeven grootste geïndustrialiseerde landen (VS, Canada, Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Japan) en Rusland. Gastheer Canada hoopt dat de leiders in het afgelegen confe rentiecentrum tot zaken kun nen komen over een nieuwe hulpstrategie voor Afrika. Se cretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties en vijf Afrikaanse leiders zijn uitgeno digd voor een werkconferentie. In november hebben de rijke landen op een bijeenkomst van de Wereld Handels Organisatie WTO in Doha beloofd te gaan onderhandelen over het open stellen van hun markten voor export uit ontwikkelingslanden en in Monterrey is onlangs be loofd meer geld uit te trekken voor armoedebestrijding in de wereld. Kofi Annan heeft opge roepen deze woorden om te zet ten in daden. Chrétien, die in eigen land on der vuur ligt na het wegsturen van zijn populaire minister van Financiën, hoopt de G8 met een mooi resultaat te kunnen afslui ten. Verwacht wordt dat de Amerikaanse president Bush vooral steun zal zoeken voor zijn strijd tegen Al Qaeda en dat er ook gesproken zal worden over de situatie in het Midden- Oosten en de zorgen in Europa over het Irak-beleid van presi dent Bush. GPD WINDMOLENS - Gedepu teerde Staten stellen Provinci ale Staten voor, een ontwerp- Molenverordening vast te stel len. Hierin wordt in het belang van het landschapsschoon be paald, dat voor sloping of ver anderingvan windmolens toe stemming van GS nodig is. De vereniging De Hollandse Mo len heeft voor een dergelijke verordening gepleit. SINT KRUIS - De grote vlas hangar van de firma Paridaen- Herrebout in St. Kruis is in de as gelegd door een felle brand. De brand ontstond ineen hoek van de hangar, waar een hoop lemen (vlasafval) lag opgesla gen. De hangar was gevuld met een partij onbewerkt vlas. VLISSINGEN - De weg bij de nieuwe PZEM-centrale in Vlissingen gaat Edison weg he ten. De brug over de Vlissingse watergang, die de beide delen van de President Roosevelt- laan zal verbinden, wordt geen boogbrug maar een rechte be- tonbrug heeft de raad van Vlissingen besloten. BOERDERIJ - Er is een f inan- cierings- en premieregeling oorlogsschade boerderijen. Belangrijkste punt is dat het geen lening is en dus niet hoeft te worden terugbetaald. Politiefuntionarissen op de fiets houden in Calgary een vreedzame betoging in de gaten. Canada doet er van alles aan om betogers zo ver mogelijk weg te houden van de G8-topconferentie. Deze wordt gehou den in een afgelegen dorp in de Rocky Mountains. foto Elaine Thompson/AP Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A, L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax, (01 13)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV i Internet: w v.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16 00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand: 19,25 per kwartaal: 52,-- perjaar: 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,~ zaterdag 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35,93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 onderdeel van het Wegener-concem. De door u n ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen In een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementeri)administratïe en om u Ie (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC. afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen Behoort tot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4