Stel dat het team zou verliezen... Afscheid zal straks best zwaar zijn Bij de Duitsers geen gebrek aan zelfvertrouwen Affaire-Ronaldo van 1998 nog onopgelost Vijf extra prijzen bij WK Argentijn Ortega naar Fenerbahge Dugarry bedankt voor Frankrijk Stiles herstelt van hartaanval Töfting in cel na geweldpleging Guus Hiddink ook goed voor het toerisme Zuid-Korea en Japan krijgen schuld van ticketschandaal Werkstraf: juichen voor Korea Brazilië haalde gisteren opgelucht adem, Ro- naldo trainde gisteravond gewoon mee, na 72 uur niks te hebben gedaan, an ders dan behandeld te zijn aan een spierblessure. Maar met Ronaldo weetje het nooit. Wat was er in hemelsnaam vier jaar ge leden aan de hand, op die finaledag in Parijs...? door Henri van der Steen YOKOHAMA - Het is en blijft een mysterie. Op de laatste dag van het WK in Frankrijk, nu precies vier jaar geleden, keken de verslaggevers ruim een uur voor de wedstrijd verbaasd op; ze kregen een opstelling in han den gedrukt zonder Ronaldo, maar met Edmundo. Een half uur later waren er nieuwe op stellingen: Edmundo was ge schrapt, Ronaldo speelde toch. Onlangs is in Engeland een boek verschenen onder de titel 'Fute- bol', een boek dat komende winter in Nederland wordt uit gebracht. Er komt een gedetail leerde getuigenis in voor van Edmundo over de uren vooraf gaande aan de WK-finale. Edmundo vertelt erin hoe hij Ronaldo aantrof in zijn kamer, zichzelf slaand, het schuim op de mond, de tanden op elkaar geklemd. „Schokkend om te zien", aldus Edmundo. Enkele spelers hielden hem vast. Pijnstiller In 'Futebol' wordt geciteerd uit het Braziliaanse blad 'Lance', waarin wordt verklaard dat een injectie met de pijnstiller xylo- caine, bestemd voor kniepro blemen, per ongeluk in de ader moet zijn gekomen. Lidocaine, aldus het medische blad Kom pas, is hetzelfde spul als xyloca- ine; als deze verdover in de ader terecht komt, kan een colvulsie (stuiptrekking) het gevolg zijn. Voor menig medische deskundi ge staat intussen wel vast dat Ronaldo enkele uren voor de WK-finale een stuiptrekking heeft gehad. In het nieuwe boek van Brian Glanville over de ge schiedenis van het WK, zet de Engelse schrijver op een rijtje welke specialisten zich sinds dien hebben uitgelaten over het bizarre-geval Ronaldo. Om twee uur moet Ronaldo zijn stuiptrekking hebben gehad, tot grote schrik van Roberto Carlos, zijn kamergenoot. Die riep Ed mundo en anderen. Cesar Sampaio opende Ronaldo's mond om te voorkomen dat hij zijn tong zou inslikken. Na on geveer één en driekwart minuut kwam Ronaldo weer bij kennis, om meteen in een diepe slaap te vallen. Intussen was Dr. Lidio Toledo geroepen, een orthopedisch spe cialist, die de kamer liet ontrui men en de hulp inriep van Dr. JOaquim da Mata. Enkele uren later werd Ronaldo wakker, om vijf uur werd besloten tot een onderzoek in het ziekenhuis, dat anderhalf uur duurde; er werd niks gevonden. Om tien over acht was Ronaldo in het stadion om bondscoach Zagallo te vertellen dat hij zich goed ge noeg voelde om te spelen. Dr. Toledo later: „Stelt u zich mijn situatie voor: Ronaldo zegt dat hij kan spelen, ik zou het verbieden. En het elftal zou ver liezen..." De vraag is wat Ronaldo voor de wedstrijd heeft gekregen? Vali um? Braziliaanse specialisten hebben gespeculeerd over die mogelijkheid - het zou de kans op een nieuwe aanval sterk heb ben vergroot; Ronaldo had zelfs op het veld kunnen sterven. Weggehoond Zelfs over de stuiptrekking zelf is geen eenduidigheid. Diverse specialisten in Brazilië meen den dat de diagnose van een stuiptrekking heel simpel te maken was, de teamarts van In- temazionale, Ronaldo's club, heeft het verhaal altijd wegge hoond. Absolute fout Professor Alex Caetano de Bar ros, door Internazionale ge vraagd Ronaldo in Rio te onder zoeken, ging echter ook uit van een stuiptrekking en zei: „Het was een absolute fout hem zeven uur na een stuiptrekking te la ten spelen, want de eerste 24 uur is de belangrijkste periode dat het nog eens kan gebeuren. Ro naldo had weer een stuiptrek king kunnen krijgen, voor het oog van milj oenen mensen. Ronaldo zelf heeft nooit veel ge zegd over de middag van de WK-finale, „Het was heel erg, iets wat ik nooit had gevoeld. Ik voelde me vreselijk, had hoofd pijn en pijn in mijn buik." De jonge spits, 21 jaar jong, op dat moment al twee keer geko zen tot de beste voetballer ter wereld, speelde de WK-finale apathisch en onzichtbaar. In de vier jaar erna heeft hij nauwe lijks gespeeld. De laatste maanden heeft hij ge bruikt om fit te worden voor dit WK. Hij is nog verre van bril jant, wel op de weg terug. Zijn cijfers blijven onwaarschijnlijk goed - zeker in het zicht van al die maanden en maanden dat hij geen wedstrijd heeft gespeeld. Ronaldo, intussen 25 jaar, staat op 62 interlands en 42 goals. Hoeveel komen er nog bij? Ko men er deze week nog bij? GPD Met de dijbeenblessure van Ro naldo gaat het de goede kant op. De Braziliaanse aanvaller speelde gisteren een halfuurtje mee in een oefenpotje van de A- selectie tegen de B-ploeg. Ge tooid met een nieuw, Indiaans kapsel verweerde hij zich goed. foto Antonio Scorza/EPA YOKOHAMA - Naast het goud, zilver en brons reikt de we reldvoetbalbond Fifa zondag na de finale van het WK in Yo kohama vijf extra prijzen uit. Voor de eerste keer wordt een trofee toegekend aan het team met de hoogste amusements waarde van het toernooi. Via de WK-website van de Fifa kun nen de fans in de hele wereld hun stem uitbrengen. Zuid-Ko- rea is een belangrijke kandidaat voor de prijs voor de ploeg met het aantrekkelijkste spel. De Gouden Schoen gaat naar de topscorer van het WK. De Gouden Bal is voor de beste speler van het toernooi. De Spor- tiviteitsprijs gaat naar de ploeg met het minste aantal gele en rode kaarten. Het algehele gedrag van een team op het veld telt eveneens mee. België heeft momenteel een kleine voor sprong op Zweden. De Yashin Trofee is bestemd voor de beste doelman van het WK, genoemd naar de legendarische Russi sche keeper Lev Yashin. ANP ISTANBOEL - Ariel Ortega keert terug naar Europa. De Ar gentijn verruilt River Plate in Buenos Aires voor het Turkse Fenerbahge. Eerder was Ortega weinig succesvol bij het Spaanse Valencia en de Italiaanse clubs Sampdoria en Par ma, alvorens hij twee jaar geleden terugkeerde naar Argenti nië. Ariel Ortega, basisspeler van Argentinië bij het voor de Zuid-Amerikanen teleurstellend verlopen WK, tekende gis teren in Istanboel een contract voor vier seizoenen bij de Turkse runner-up van het voorbije seizoen. GPD PARIJS - De Franse spits Christophe Dugarry heeft bedankt voor het nationale team. De dertigjarige aanvaller van Bor deaux is moe van het vechten voor zijn plaats in de selectie. Hij wil zich komend seizoen volledig richten op zijn club. Du garry wonin 1998 de wereldtitel met Frankrijk. Twee jaar la ter veroverde hij met de 'Haantjes' ook het EK. AFP LONDEN - De legendarische Engelse international Nobby Stiles revalideert van een zware hartaanval. De zestigjarige Brit, die in 1966 de wereldtitel veroverde, raakte eerder deze maand onwel. „Mijn vrouw en kinderen hebben mij naar het ziekenhuis gebracht", liet Stiles in een Engelse krant weten. „Daar heb ik nog wel een aantal WK-wedstrijden kunnen zienIk voel me nu weer goed. Ik weeg ongeveer evenveel als in mijn actieve loopbaan." Stiles, die met zijn gehavende gebit en zijn agressieve speelwijze tegenstanders schrik aanjoeg, won met Manchester United in de jaren zestig vele titels. RTR KOPENHAGEN - Een afscheidsetentje van de Deense voet- balploeg eindigde voor middenvelder Stig Töfting in de cel. De 32-jarige speler van Bolton Wanderers mishandelde eerst i een ober van een restaurant in Kopenhagen en haalde daarna j op straat ook nog uit naar een andere kelner. Hij sloeg op de vlucht, maar de politie kon hem later aanhouden. Voor de 41- voudige international dreigt een celstraf tot anderhalf jaar j wegens openbare geweldpleging. Töfting vierde met een aan tal andere spelers zijn afscheid van de Deense ploeg, in de achtste finale werd uitgeschakeld door Engeland (0-3). Tij- I dens het feestje zongen de Deense voetballers iets te hard naar de zin van de andere gasten en het bedienend personeel. Tof- j ting reageerde hardhandig op hun aanmerkingen. DPA/SID dinsdag 25 juni 2002 SEOEL - Waar voetbal trainer Guus Hiddink de ze zomer al niet goed voor is. De 55-jarige Achter hoeker wordt in Zuid-Ko- rea, het land dat hij naar de halve finales van het wereldkampioenschap loodste, gezien als de in vloedrijkste buitenlander van de laatste eeuw. Hij inspireert volgens waarnemers niet alleen het nationale voetbal, maar ook de Koreaanse economie en de Koreaan se samenleving. Hiddink heeft nu echter ook een positief effect op de Ne derlandse economie. Ko reaanse reisbureaus bie den voor 2500 euro vakantietrips naar 'Hol land' aan, het vaderland van 'Hie Dung-Gu'. Hoogtepunt van de geor ganiseerde reizen is een bezoek aan Varsseveld, geboorte- en woonplaats van Hiddink. ANP YOKOHAMA - De Fifa heeft gisteren openheid van zaken ge geven over de chaotische ticket verkoop voor het WK; in een verklaring kregen Japan en Ko rea de schuld van alle ellende; beide landen waren maanden te laat met het leveren van de ver eiste informatie. David Will, vice-president van de Fifa en hoofd van de ticket distributie achtte de tijd rijp, vertelde hij, om schoon schip te maken met de affaire. Vorige week beschuldigden Korea en Japan de wereldvoetbalbond - en vooral de Engelse firma By ron die de kaartjes drukte en distribueerde, ervan van de kaartverkoop een rommeltje te hebben gemaakt. Will: „De waarheid is dat zowel Korea als Japan veel te laat wa ren met het verstrekken van de informatie die nodig is om een fatsoenlijke kaartverkoop te or ganiseren." Byron treft geen schuld, zei Will,De waarheid is dat Byron de ticketverkoop heeft gered van een crisis. Die hebben in zes weken gepres teerd waar zes maanden voor stonden." GPD SEOEL - Dankzij de successen van het Zuid-Koreaanse voet balteam ontloopt een zestienja rige schooljongen in Seoel een celstraf wegens inbraak. De rechter besloot van strafver volging af te zien en bood de ver- baasde jongeman een alterna tieve werkstraf aan: meekijken en meejuichen met de Zuid-Ko- reanen bij de wedstrijd tegen Duitsland, in de halve finales van het wereldkampioenschap. „Hij is nog maar een tiener", legde de rechter uit. „Celstraf zou slecht zijn voor zijn opvoe ding. Hij kan beter iets sociaals doen. Het meedoen in de festivi teiten rond het nationale voet balteam is een ideale gelegen heid om zijn loyaliteit voor Zuid-Korea te vergroten." Ongeacht het resultaat van de laatste twee WK-wedstrijden van Zuid-Korea kan het hele land op 1 juli, een dag na de finale, genieten van een na tionale feestdag. Een dag la ter volgt nog een landelijk festi val. RTR/ANP Pim Verbeek van de Koreaanse gekte naar de anonimiteit van Jong PSV door Jaap van Essen SEOEL - Het zal een aardige overgang worden. Van het grote Koreaanse WK-podium par does naar de anonimiteit van Jong PSV. Assistent-bonds- coach Pim Verbeek verheugt zich er echter op. Je kunt veel van Pim Verbeek zeggen, maar hij heeft inmid dels een schat aan ervaring op gedaan in het voetbal. Hij is pas 46, maar er zijn weinig niveau's waarop hij niet heeft gewerkt. Eind jaren tachtig gold Verbeek als de toenmalige kroonprins onder de Nederlandse trainers. Hij boekte succes met De Graaf schap en werd in 1989 aange trokken door Feyenoord. Sa men met Gunder Bengtsson moest hij een onmogelijke klus klax-en in de tijd dat de Rotter dammers op een dieptepunt za ten. De kroonprins werd uitein delijk bijna letterlijk De Kuip uitgeslagen. Verbeek ging vervolgens aan het werk bij FC Wageningen. Ach teraf bleek hij de laatste trainer van de vierde Gelderse prof club, die in 1992 geen licentie meer kreeg. Verbeek bleef tot 1998 werkzaam in Nederland, bij achtereenvolgens FC Gro ningen en Fortuna Sittard, „En toen kwam de kans om naar Japan te gaan", vertelt Verbeek. „Ik had het wel een beetje ge zien in Nederland, na een tijd ken je alle stadions. Via-via kwam ik in contact met NTT, het grootste telecombedrijf van de wereld. Die wilden in voetbal aan de slag, ik werd aangetrok ken om daar een echte profclub neer -te zetten. Geweldig werk, ik kreeg de mogelijkheid me eerst een half jaar te oriënteren op het Japanse voetbal. Boven dien woonde ik in een voorstad van Tokio, niet bepaald een ver keerde stad." Toch verliet Verbeek na ander half jaar Japan, hoewel hij nog een contract tot 2002 had lig gen. „Ik wilde terug naar Ne derland, naar mijn gezin. Toen ik wegging uit Japan had ik geen werk in Nederland. Maar Pim Verbeek verheugt zich op hereniging met zijn gezin. ik heb eerst een maandje voor Philips gewerkt in China en toen kwam ik bij de KNVB te recht." Interessant Bij de voetbalbond werkte Ver beek al met al maar kort. Al snel nam Guus Hiddink contact op. „Guus kende mijn achtergrond. Hij wist dat ik bekend was met het Aziatische voetbal. Voor hem was dat heel interessant. Hij wist ook dat ik makkelijk mijn dienstverband kon opzeg gen bij de KNVB en dat ik voor anderhalf jaar weg kon uit Ne derland." Niet onbelangrijk dat laatste. Verbeek is getrouwd en heeft drie kinderen van negentien, zestien en dertien jaar. „Zo lang weggaan is moeilijk. Maar ge lukkig begrijpt mijn gezin het. Ik kende mijn vrouw al toen ik zelf nog voetbalde en mijn kin deren zijn allemaal voetbal-en thousiast. Ze snappen dus ook dat ik niet vaak de kans krijg om als trainer een WK mee te ma ken. Ik heb tenslotte geen ze ventig interlands achter mijn naam staan." Dat Hiddink uitkwam bij Pim Verbeek als assistent leek ver rassend, maar was het feitelijk niet. Hun paden hadden elkaar al enkele malen gekruist. „Toen ik trainer werd bij De Graaf schap was Karei, de broer van Guus nog één van mijn spelers. Een jaar later werd hij mijn as sistent. Guus woonde destijds nog in Doetinchem, dus kwa men we elkaar wel eens tegen. Toen Guus trainer werd bij PSV, haalde hij mijn broer Robert als assistent naar Eindhoven. En natuurlijk speelde ik wel eens met Feyenoord tegen PSV toen hij daar trainer was. De laatste keer won ik trouwens met 4-0." Nadat Hiddink in Spanje aan de slag ging verwaterde het con tact tussen de twee trainers. Pas toen Hiddink in 1998 met Real Madrid om de wereldbeker speelde in Tokio kwamen bei foto Stanley Gontha/GPD den elkaar weer tegen en spra ken ze uitgebreid met elkaar. „Ik zat in Japan en had Guus een fax gestuurd of ik in Tokio met hem kon praten, eens een trai ning van Madrid mocht bekij ken. Ik hoorde eerst niets, maar toen hij op het vliegveld stond om naar Tokio te vertrekken belde hij op en gaf door in welk hotel ze zouden logeren. Daar hebben ik twee prima dagen met hem doorgebracht." Eigenlijk gaf die ervaring de doorslag bij Verbeek om ja tegen Hiddink en Korea te zeggen. „Want het lijkt allemaal wel mooi, maar je zit toch achttien maanden op el- kaars lip. Je moet goed met el kaar om kunnen gaan." Geen spijt Verbeek heeft nog geen seconde spijt gehad van zijn ja-woord. „Ik mag dan wel lang meelopen maar het is enorm leerzaam om met een trainer als Hiddink op te trekken. Guus is een echte people's manager. Hij gebruikt de deskundigheid van iedereen in de groep mensen die hij om zich heen verzamelt, luistert naar hen en neemt dan zijn be slissingen. Hij delegeert ook, gaat geen dingen dubbel zitten doen. Hij is natuurlijk door de wol geverfd, weet precies wat er te koop is. En pas op hè, hij werkt enorm hard. Hij kreeg in Nederland van de pers wel eens het verwijt dat hij een beetje lui zou zijn, maar dat is onzin. Hij is natuurlijk iemand die ook van het leven geniet, maar zijn zaak jes heeft Guus voor elkaar. Zijn hotelkamer ligt altijd vol met videobanden, vellen papier met speelschema's, opstellingen, noem maar op." Pim Verbeek weet dat hij mo menteel deel uitmaakt van iets unieks. „Heel raar, maar eigen lijk had ik dat voor het eerst door tijdens die penaltyserie te gen Spanje. Toen ben ik even op een bankje gaan zitten en be dacht me dat het hoe dan ook bijna voorbij was. De hele film van achttien maanden trok nog eens voorbij. Het was en is een unieke periode. We hebben zo intensief gewerkt met de spe lers, de trainersstaf, de medi sche begeleiding. Als we vol gende week afscheid nemen zal dat best zwaar worden Op 15 juli maakt Verbeek zijn entree op De Herdgang. Hij ver heugt zich er al op. „Ik werd ge vraagd nog voor Gerets vertrok. Mijn aanstelling had dan ook niets te maken met de vraag of Guus wel of niet komt. Erwin Koeman was doorgeschoven naar het eerste elftal, René Eijer had vanuit de jeugd het tweede overgenomen. Maar PSV wil Eijer weer bij de jeugd, vandaar dat ze een nieuwe trainer voor het tweede wilden hebben. Ik vind het geweldig. Ik sta het liefst elke dag op het veld met een groep spelers. PSV is een ge weldige club, met een stabiele leiding. Bovendien, een hoofd trainer wordt geleefd, bij het tweede heb je daar minder last van. En ja, ik wilde weer terug naar Sittard, naar mijn gezin. Dat is ook niet onbelangrijk." GPD door Jaap van Essen SEOEL - Raar maar waar, de Duitsers lijken te barsten van het zelfvertrouwen in aanloop naar de halve finale van het WK. En dat terwijl ze nog nauwelijks een fatsoenlijke combinatie op de mat hebben gelegd tijdens de voorgaande vijf duels. Guus Hiddink, de succesvolle bondscoach van Zuid-Korea, maakt zich ogenschijnlijk ook niet zo heel erg druk over de te genstander. Hiddink oogt volle dig ontspannen, en rept met pretoogjes over 'een paar wilde ideeën' die hij heeft. De inmiddels aanbeden bonds coach vlast op een aantal wijzi gingen in zijn elftal. Deels nood zakelijk vanwege blessures, maar ook bedoeld om de Duit sers op te jagen en uit te putten. „Ik heb een paar spelers met blessures. De afgelopen twee wedstrijden, tegen Italië en Spanje waren slopend." Geblesseerd zijn met name ver dediger Kim Tae-Yung en de middenvelders Yoo en Kim Nam-Il. Ook steraanvaller Ahn, inmiddels ontslagen bij Peru gia, is niet bepaald okselfris. Hiddink kan van de nood een deugd maken. De speelwijze van Korea is niet bepaald ge schikt voor halffitte spelers. Hiddink brengt om die reden een aantal frisse jonge spelers die mogen beginnen met het sloopwerk van de Duitse burcht. Ook Johan Cruijff raadt Hiddink aan om met een aantal verse krachten te beginnen. Hoge ballen Hiddink zal in elk geval probe ren de Duitsers zo snel mogelijk onder druk te zetten. Al was het maar om te voorkomen dat de ploeg van Voller er vaak in slaagt de bal hoog in het Kore aanse strafschopgebied te krij gen. De Duitsers scoorden het merendeel van hun WK-treffers tot op heden met het hoofd. Tsja, Duitsland. Het spel is niet om aan te zien, enige creativiteit werd nog niet aanschouwd. En toch staat de ploeg van Voller er weer, in de halve finale. De Duitse pers brandt het nationa le team doorlopend af, zelfs Franz Beckenbauer, vice-voor zitter van de Duitse bond, voor zitter ook van het organisatie comité voor het WK 2006, heeft geen goed woord voor de Mann- schaft over. Stuur iedereen maar naar huis, en laat alleen Kahn hier blij ven", liet hij zich na de wed strijd tegen de VS zelfs ontval len. Een beetje erg hard, maar wat Kahn betreft, heeft Becken bauer gelijk. Met slechts één te gentreffer in vijf duels is hij on betwist de beste doelman van het WK. Oliver Kahn toonde zich overi gens ook vol bewondering voor het werk van Hiddink met Ko rea. „Het is echt geweldig wan neer je als coach er in slaagt hier een elftal neer te zetten dat de halve finales haalt", aldus de doelman, die verder voorspelde dat Duitsland een slijtageslag zal moeten leveren om de finale te halen. Kahn lijkt vooralsnog de enige die zich realistisch uitlaat over de kansen van Duitsland. Assis tent-trainer Michael Skibbe blies wel erg hoog van de toren: „Wij gaan winnen. Wij willen naar de finale en we gaan dus ook naar Yokohama." Underdog Hiddink vindt het prima wat Skibbe allemaal zegt en wentelt zich vol genoegen in de rol van underdog. „Zij zijn een groot voetballand, zij horen de wed strijd te domineren." De man uit de Achterhoek bevindt zich in een luie leunstoel. Van enige druk op het Koreaanse elftal is geen sprake meer. „Het hele volk wilde voor het toernooi maar één ding; die ene zege. Dat was een hele grote druk voor mijn spelers en daar zijn ze makkelijk mee omge gaan. Nu hoeven we niets meer. We hebben al een geweldige prestatie neergezet. Dat wil trouwens helemaal niet zeggen dat we voldaan zijn. Integen deel, de jongens zijn enorm gre tig. Geen wonder, want dit heb ben ze nog nooit meegemaakt, het hele land staat op zijn kop." Hoe de wedstrijd van vanmid dag ook afloopt, volgens Hid dink kan Korea nog een hele tijd vooruit. „Er staat een goed elf tal. De enige uitdaging is dat de laatste linie de komende jaren moet worden vervangen door een aantal jongeren. Lukt dat, dan kan dit elftal nog heel mooie dingen bereiken." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 44