Cadzand wordt weer een eiland 11 Ode aan Hiddink Unieke fossielen in Axels streekmuseum Coöperaties beheren natuur en dijken in landbouwvisie Sas Bruinooge wil af van insinuaties rond WCT Engels proefproject biedt voordeel voor Sluis en Sluiskil Terneuzen wil lokale popmuziek stimuleren &J Gemeente wil herkenbaarder landschap Zeeuws-Vlaamse politieagenten hebben nu ook pepperspray Fietsster botst op bromfietsster Terneuzenaar met slok op valt stappers latig ■u«4rwl! zeeuwse almanak Helden ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 25 juni 2002 door René van Stee CADZAND - De gemeente Oostburg wil het dijkenpatroon en de eilandstructuur van het voormalige eiland van Cadzand herstellen. Dit zogeheten land schapsplan borduurt voort op deRecreatievisieWest-Zeeuws- Vlaanderen, waarin versterking van de identiteit van de streek wordt nagestreefd. Zo wordt de duinenreep langs de kust ver sterkt met nieuw duinland schap in het kader van Integraal Kustzonebeheer West-Zeeuws- Vlaanderen en de polders opnieuw ingericht met land- schapskenmerken uit het verle den in het kader van het land schapsplan Streekeigen West- Zeeuws-Vlaanderen. Voor het voormalige eiland van Cadzand gaat het om een recon structie van het landschap met als doel het herkenbaarder en 'leesbaarder' te maken voor be woners, toeristen en recreanten. Het vroegere eiland is nog wel door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De 'natuur- coöperatie' beheert honderden hectares natuur in de kanaalzo ne, terwijl de 'graascoöperatie' de dijken benut. De bedrijfsop- pervlakte bij de boeren die de landbouw als hoofdberoep uit oefenen, is gegroeid naar enkele honderden hectares. Dat toekomstbeeld wordt ge schetst in de Landbouwvisie voor Sas van Gent. Het plan met de ondertitel 'landbouw naar overmorgen' is gisteravond offi cieel gepresenteerd op een bij eenkomst in De Baeckermat in Westdorpe. De agrarische sector is volgens het rapport in 2015 nog altijd van groot economisch belang in de gemeente Sas van Gent. Het aantal agrariërs is gehalveerd, middelgrote bedrijven hebben neveninkomsten buiten de landbouw en de landbouwers met de kleinere bedrijven (min der dan vijftig hectare) hebben er een baan in het bedrijfsleven of de overheid bij Veehouderijen werken onder ling samen maar ook met akker bouwbedrijven voor de afzet van mest, de verbouw van voe dergewassen en in het inscharen van (jong) vee. Agrarisch (be taald) natuurbeheer is anno 2015 geïntegreerd in de be drijfsvoering van de boer. Plan nen en aanvragen worden geco ördineerd door de natuurcoöperatie, die onder meer ook een aantal terreinen van natuurbeschermingsver enigingen beheert. Ook met het bedrijfsleven en Rijkswater staat heeft dat samenwerkings verband overeenkomsten geslo ten voor het beheer natuur om en nabij de fabrieken en langs het Kanaal van Gent naar Ter- op een plattegrond of kaart te zien, maar wie er tegenwoordig rondrijdt ziet nog nauwelijks iets terug van dertiende-eeuwse dijkenpatroon en de structuur van het eiland. De inpolderingen rond het dorp horen tot de oudste van West- Europa. In de Middeleeuwen was het Eiland van Cadzand - grenzend aan de toenmalige zeearm Het Zwin - de toegang tot Brugge, destijds de machtig ste en belangrij kste handelsstad in West-Europa. Door verzan ding van Het Zwin nam die in vloed af en werd het eiland steeds groter door inpolderin gen. Door het afgraven van dijken in het recente verleden en de aan leg van wegen was die oude, ge faseerde vergroting niet meer goed te traceren. De gemeente Oostburg wil hierin verande ring brengen, onder meer door de authentieke beplanting te rug te brengen. Daarnaast moe ten ontbrekende stukken dijken worden doorgetrokken. Experimenteel In principe wordt gedeeltelijk voorzien in de financiering van het plan door het project 'Proef tuin Groen-Blauwe Doorade ring'. Dit is een tweejarig expe rimenteel project, waarin de mogelijkheden worden verkend om de kwaliteit van het land schap een impuls te geven door middel van een groen(bos)- blauwe(water) dooradering in het landelijk gebied naast de ontwikkeling van de Ecologi sche Hoofdstructuur (EHS). Het landschapsplan over het voor malig eiland van Cadzand wordt donderdag gepresenteerd tijdens vergadering van de ge meentelijke commissie planolo gie en huisvesting. Die begint om 19.30 uur in de kantine van het gemeentehuis in Oostburg. TERNEUZEN - Agenten van de politie in Zeeuws-Vlaanderen zijn sinds gisteren, in navolging van collega's in de rest van Ne derland, uitgerust met busjes pepperspray. Alle agenten die in de surveil lancedienst zitten, dragen straks een heuptasje met daarin een spuitbusje pepperspray. Het nieuwe politiewapen moet het gat opvullen tussen de wapen stok en het dienstpistool. Het gebruik van de pepperspray is evenals het gebruik van die wa pens gebonden aan strenge re gels. Het spuitbusje mag alleen worden gebruikt als een ver dachte zich tegen zijn aanhou ding verzet, of als er direct ge vaar is voor een politieman of een van zijn collega's. Volgens F. Jellema, een van de Zeeuws-Vlaamse agenten die de training voor het gebruik van de pepperspray heeft gevolgd en met een spuitbusje is uitgerust, is het een doeltreffend middel. „Het is een peperachtige vloei stof die met een straal in het ge zicht wordt gespoten. Als je daardoor geraakt wordt, ben je meteen volledig van de kaart." Het effect van de pepperspray duurt ongeveer een half uur. Voldoende voor de straatdien der om weerspannige verdach ten in het gareel te krijgen. Agenten die de spray gebruiken, zijn wettelijk verplicht het 'slachtoffer' te verzorgen. De surveillancevoertuigen zijn daartoe uitgerust met speciale flesjes koelmiddel. Op de poli tiebureaus staan speciale oog douches om de behandeling ver volgens voort te zetten. AXEL - Op het fietspad aan de Vaartwijk te Axel zijn gister middag rond een uur een fietsster en een bromfietsster frontaal met elkaar in botsing gekomen, waarbij beiden ten val kwamen. De veertienjarige fietsster uit Terneuzen liep hierbij een her senschudding op. De achttien jarige bromfietsster uit de ge meente Axel had diverse schaafwonden en een pijnlijke schouder. Beiden zijn overge bracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. De juiste toedracht van het on geval is niet bekend. Dirk Vergunst ziet de nadenkendheid en de bedachtzaamheid van Guus Hiddink terug in het door Ben Jansen MIDDELBURG - Gedeputeer de D. Bruinooge wil afrekenen met de suggestie dat de voorbe reidingen voor de Westerschel- de Container Terminal (WCT) mogelijk niet vlekkeloos zijn verlopen. Alle correspondentie over offertes en opdrachten voor studies is beschikbaar voor wie erom vraagt. Oud-hoogleraar A. Heertje op perde vorige week in de PZC dat 'zeer pijnlijke documenten' op de tafel kunnen komen. Bruin ooge: „We zullen doen wat we kunnen om de nieuwsgierigheid van meneer Heertje te bevredi gen. We hebben niets te verber gen. Alle documenten die aan het milieueffectrapport voor de WCT ten grondslag liggen, wa ren in het kader van de inspraak al voor iedereen ter inzage. Wie nieuwsgierig is naar hoe de op drachten ervoor tot stand zijn gekomen, is ook welkom." pagina 15: Stoffels steunt kritiek houten beeld in zijn tuin. door René van Stee AARDENBURG - Het beeld in de voortuin van de woning van Dirk Vergunst (73) aan de Gaaiperswei in Aardenburg is na de WK-thriller van zater dag tussen Zuid-Korea en Spanje omgedoopt tot een ode aan Guus Hiddink. De maker van de ruim 1.66 meter hoge combinatie van wilgen- en iepenhout vindt dat het beeld dezelfde be dachtzaamheid en naden kendheid uitdrukt als de Nederlandse coach van de Koreanen. De verhoudingsgewijs grote kop met diepliggende ogen en de forse neus maken het vol gens hem zeer indringend. Ook ziet hij in de verte gelijke nissen met de beroemde ste nen koppen op de Paaseilan den. Hij had aanvankelijk hele maal niet de bedoeling een eerbetoon aan Hiddink te ma ken. „Maar ik heb zo genoten van het enthousiasme en de foto Peter Nicolai spanning tijdens die wed strijd," vertelt de enthousias te Vergunst. „Daardoor dacht ik: 'een landgenoot die in een Aziatisch land zoiets teweeg brengt, moet op een of andere wijze worden geëerd'." Het beeld in zijn voortuin houdt nog een maand lang de functie van eerbetoon aan de coach van het Zuid-Koreaan- se elftal. Daarna komt de oor spronkelijke benaming van het houten kunstwerk, De alleenstaande mens, weer te rug. door Eugène Verstraeten AXEL - Het huis van Louis en Rachel de Putter uit Axel zit letterlijk tot aan de nok volgestouwd met duizenden fossie len, de versteende overblijfselen van zee diertjes die miljoenen jaren geleden leef den. De collectie is het resultaat van dertig jaar grasduinen langs de kust strook bij het Franse Cap Blanc Nez. De omvangrijke collectie van Louis de Put ter geniet groot aanzien in de weten schappelijke wereld. De mooiste en zeld zaamste vondsten zijn te zien in het streekmuseum Het Land van Axel in Ax el. De tentoonstelling is een buitenkansje om de unieke collectie te zien. De laatste keer dat De Putter in het streekmuseum exposeerde was tien jaar geleden. Van de begeleidende kaartjes met Latijnse na men kunnen de meeste bezoekers weinig chocola maken. Maar De Putter is graag bereid de bezoekers een handje te helpen. Het begon allemaal zo'n dertig jaar gele den. Op vakantie bij Cap Blanc Nez zag het echtpaar De Putter allerlei lieden langs de kustlijn speuren naar fossielen in stukken steen die van de krijtrotsen zijn afgebroken. Dat leek De Putter ook wel wat. In 1976 zette het echtpaar een caravan bij Cap Blanc Nez en dat was de start van een liefhebberij waar ze inmid dels vele dagen per jaar mee bezig zijn. Verbod De collectie van de Axelaar kreeg al snel bekendheid in de wetenschappelijke we reld. Zo vroeg het Koninklijk Belgisch Instituut voor Natuurwetenschappen (KBIN) in 1990 of het een deel van de col lectie mocht gebruiken voor het samen stellen van een boek voor fossielen bij Cap Blanc Nez. Datzelfde jaar stelde de Franse overheid een verbod in om bij Cap Blanc Nez fossielen te hakken. „Ik snap niet waarom, want er wordt alleen maar gehakt in naar beneden gevallen stukken rots." Op voorspraak van Annie Dhondt van het KBIN in Brussel was De Putter een van de weinigen die ontheffing kreeg. De fossielen zijn te vinden in een onge veer acht kilometer lange strook langs de kust. De oudste vondsten komen uit la gen van 110 miljoen jaar oud. De jongste fossielen hebben toch ook nog een res pectabele leeftijd van 88 miljoen jaar. De meeste fossielenzoekers bij Cap Blanc Nez jagen op zogeheten ammonieten, een inktvisachtig dier dat zo'n 65 miljoen jaar is uitgestorven. De fossielen van de ze dieren, uit de kluiten gewassen slak kenhuis vormen, zijn geliefd omdat ze vrij groot zijn. „De grootste die ik heb is wel 85 centimeter", zegt De Putter. Dat exemplaar heeft hij thuis gelaten en is niet te zien op de tentoonstelling. „Het was veel te zwaar om mee te zeulen." Er blijven echter nog genoeg andere merkwaardige vondsten te zien. Zo ligt er een collectie zeeëgels, waar onder en- kele zeer zeldzame exemplaren. Verder stukken van voorhistorische kreeften en krabben, enkele unieke zeesterren en fossielen van vissen. „Eigenlijk alles wat in zee heeft geleefd." De tentoonstelling is tot en met 3 augus tus te zien van woensdag tot en met za terdag van 13.30 tot 17.00 uur en in juli en augustus ook op dinsdag van 133 0 tot 17.00 uur. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een bezoekje aan Engeland heeft welzijns werkers en beleidsambtenaren ervan overtuigd dat dorpen in Nederland baat kunnen hebben bij de uitgezette proefprojecten 'Dorpsblik'. Kleine dorpen in Suffolk, de streek rondom Ips wich, hebben veel te danken aan 'Village Appraisal' (Dorp Waar dering), het Engelse programma waarop Dorpsblik is geënt. Naast vertegenwoordigers van ministeries en het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn keken ook medewerkers van de Stichting Welzijn Terneuzen (SWT), de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen en het provinciale instituut Scoop in Suffolk rond. A. de Voogd van de SWT en B. Kousemaker van Scoop kwamen enthousiast te rug. Begin deze maand ont moetten ze nog enig wantrou wen en veel scepsis toen ze in Sluiskil Dorpsblik aanprezen. Maar beiden zijn ervan over tuigd dat ook de inwoners van Sluiskil veel hebben te winnen bij het opstellen van een eigen wensenlijst. Elk dorp in Suffolk heeft weer een dorpshuis, In Wenhaston, een dorp dat met zo'n zeshon derd bewoners een kwart telt van het aantal inwoners van Sluiskil, is Weer een postagent schap geopend. En het open baar vervoer heeft een geweldi ge opkikker gekregen door een nieuwe busroute langs zeven dorpen uit te zetten. De buslijn naar Ipswich is voor veel meer mensen geschikt gemaakt, door een aanhanger aan de bus te koppelen waar fietsen in kun nen worden vervoerd. Ook in woners van andere dorpen en het omringende platteland ko men daardoor met de fiets naar een bushalte in één van de zeven dorpen om vervolgens door te reizen naar een bestemming een stuk verderop. Kousemaker en De Voogd geven direct toe dat niet elk Engels succes in Sluiskil kan worden gekopieerd. „Maar de projecten in Engeland tonen ook aan dat de saamhorigheid van de dorpe lingen nog groter wordt. Door een enorme respons op de dorpsenquêtes, 75 tot 95 pro cent leverde de formulieren weer in, kan een gemeentebe stuur bijna niet voorbij aan breed gedragen initiatiefvoor stellen. De druk op gemeentebe sturen blijft bovendien groot doordat in de meeste Engelse dorpen comités actief zijn, die ook op langere termijn kijken of gemeenten him best blijven doen om gewenste voorzienin gen te realiseren", benadrukt het tweetal. Bushalte In Engeland hebben de dorpen ook een manier gevonden om di rect te laten zien wat er door 'Village Appraisal' is bereikt. Door het logo van het project bij de bushalte, het nieuwe dorps huis of de vernieuwde speeltuin te plaatsen, is voor de dorpelin gen duidelijk wat aan Dorps blik is te danken. Binnen een week of twee beleggen De Voogd en Kousemaker de eerste bij eenkomst met dertien mensen die een op Sluiskil toegesneden enquête zullen opstellen. De en quête moet in oktober huis-aan- huis worden verspreid. TERNEUZEN - In de Nieuw- straat in Terneuzen is in de nacht van zaterdag op zondag een 35-jarige Terneuzenaar aangehouden wegens openbare dronkenschap. De man viel het uitgaanspu bliek lastig, waarop hij werd aangehouden. Na een ontnuch teringsperiode in de politiecel werd hij met een proces-verbaal op zak weer in vrijheid gesteld. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen is bezig met het op zetten van een beleid dat het popklimaat moet gaan stimule ren. De gemeente inventariseert het aantal bands, de gebruikte en het eventuele tekort aan oe fenruimten, de behoefte aan in strumenten, de mogelijkheden om op te treden en andere wen sen van muzikanten. Voor het eind van de zomer moet een bestuur van de Stichting Kanaalpop aantreden. In sa menwerking met de gemeente wil de stichting popmusici in Terneuzen, ook na de herinde ling, meer kansen bieden. Op het ogenblik kent Terneuzen slechts één officieel oefenlokaal voor popgroepen in jongeren centrum Kalashnikov. Die oe fenruimte is altijd volgeboekt. Of andere bands weinig of niet kunnen oefenen of dat er men sen zijn die afzien van oprich ting van een popgroep omdat ze nergens kunnen repeteren, wordt momenteel geïnventari seerd. Drumstellen Op het Terneuzense stadhuis wordt tevens bekeken of begin nende groepen gezamenlijk van een aantal voorzieningen ge bruik kunnen maken. Wethou der J. Baart (cultuur): „Een blaasinstrument leen je niet uit, maar drumstellen, versterkers en boxen kunnen door meerdere groepen worden gebruikt. Door verschillende bands bij elkaar te brengen in gezamenlijke oe fenruimten, zouden misschien meerdere muzikanten aan hun trekken kunnen komen. Tegelij kertij d bekij ken we de geschikt heid van de oefenplekken. Het zou kunnen zijn dat sommige plaatsen die nu niet in aanmer king komen, wel geschikt kun nen worden gemaakt door het aanbrengen van geluidsisola tie." De meeste raadsleden die zit ting hebben in de commissie cultuur zijn enthousiast over het voornemen om het maken van popmuziek te stimuleren. W. Broekhuysen kreeg direct een nostalgisch gevoel toen hij dacht aan de plaatselijke 'Lo velaces' die veertig jaar terug in de voormalige molen op de Markt optraden. Hij ziet liever vandaag dan morgen weer in ve le cafés bands aantreden die een avond muziek maken. Ook de overige commissieleden willen graag meewerken aan een beter popklimaat. Alleen P. Hamelink (SGP) had bedenkingen. Hij had begrepen dat heel wat song teksten bol staan van taalge bruik dat hij niet wil aanmoedi gen. De tegenwerping van Baart dat ook beginnende gospel bands van eventuele nieuwe oefenruimten en subsidiemoge lijkheden gebruik kunnen ma ken, trokken Hamelink voorals nog niet over de streep. Advertentie Wij richten kantoren in HtJ.'"1 HOEKMAN Noordzandslraat 6 Ycrsckc iel. (0113) 57 29 07 lax (0111)57 3871 Het huis van Louis en Rachel de Putter uit Axel zit vol met duizenden uit Franse kalkrotsen gehakte fossielen. foto Wim Kooyman Het zijn moeilijke tijden voor voetbalgekke jonge jongens. Hun ene na hun andere held ontvalt hen. Zo was het Mid delburgse jongetje twee jaar lang idolaatvan Zinedine Zi- dane. Ik ben Zidane, riep hij dan ook voorafgaand aan elk potje. Anderhalve week geleden moest zijn held vertrekken van het WK. Danig teleurge steld zocht de jeugdige Mid delburger een nieuwe held. Het werd Zidanes ploegge noot Luis Figo. Wederom sloeg echter het noodlot toe. Zijn nieuwe held moest ook de koffers pakken. Dan maar Del Pierro, zo be sloot de jonge Middelburger. Wederom een verkeerde keu ze, wederom teleurstelling. Sinds die dag weet hij echter zeker wie nu zijn nieuwe held is: Ahn. Wie? Jung Hwam Ahn, de Zidane van Zuid- Korea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39