Vlasmarkt krijgt geen voorrang PZC Archief gemeente Borsele is hard aan restauratie toe Opruimen asbest begint vandaag Lintje is wethouder van harte gegund PZC Juffrouw Ten Kate is één eeuw oud Vechtpartij om geparkeerde auto Inwoner Oudelande klaagt in Den Haag om uit WAO te raken b 13 Wachten op rest Masterplan Concert door Urker ensemble y. yfy'."I-'—•->' ■/t --A.'-. t:.U4 Gewonden bij val met brommer Inbraak in bedrijfspand Auto beschadigd bij slippartij Rijverbod na rijden onder invloed Vernielingen aan strandtent Scooter gestolen in Vlissingen Mercedes gestolen in Renesse VAN DER ZWAN 09.00-18.00 u. ZATERDAG 15.00 u. agenda Concert dinsdag 25 juni 2002 door Mieke van der Jagt GOES - De commissie grondge bied in de Goese gemeenteraad is niet van plan om de herinrich ting van de Vlasmarkt eerder ter hand te nemen dan de rest van het Masterplan Binnen stad. De ondernemers van de Vlas- markt hadden dat voorgesteld. Tijdens de commissievergade ring, gisteravond, pleitte onder nemer Mare de Regt nog voor een snellere invulling van het markt je als schakel tussen twee andere ambitieuze herinrich tingsplannen: de Grote Markt en het Bleekplein. Vanuit de commissie werden de suggesties van De Regt met sympathie benaderd. Al eerder heeft de raad vastgesteld dat de Vlasmarkt potenties heeft als omgeving voor kunst: een 'Montmartre' van Goes als in tieme ruimte tussen verschil lende aantrekkelijke gebieden: de Grote Markt, het kadegebied en het Bleekplein, dat als schouwburgplein nog aantrek kelijk moet worden. Maar pas in het najaar is de ge meenteraad van plan de ver schillende facetten van het Masterplan Binnenstad tegen het licht te houden. Dan pas zal een definitieve beslissing val len: wat eerst en wat later? De Vlasmarkt eruit lichten zou, volgens de commissie, een dege lijke afweging in de weg staan. De commissie besprak ook de gang van zaken rond de Zuster straat-Singelstraat. Bij wet houder C. Linssen was de in druk ontstaan dat de nieuwe raad de hele discussie over ver smalling van de straat en de in passing van een gokhal op de hoek van de Wijngaardstraat, opnieuw wil gaan voeren. Dat is, volgens Linssen, een gepas seerd station. Beslissingen zijn inmiddels genomen en daar kan een nieuwe raad niet meer op te rugkomen. Een raadslid met veel dienstjaren, H. Hooger- land, zei inmiddels ook te twij felen over het nut van het vol bouwen van de ruimte langs de katholieke kerk. „We kunnen het versmallen en groen maken, bijvoorbeeld", vond Hooger- land. De vraag is dan wel of de onderneming nog budgettair neutraal kan verlopen, zoals Linssen hoopt. Lunchroom De wethouder beloofde met de hand op het hart dat het college nooit een kroeg in het nieuw in te richten gebied zal toestaan. De horeca die er gepland staat omdat het gebied nu eenmaal verblijfskwaliteiten krijgt, moet meer gezien worden in de sfeer van een tearoom of een lunchroom: in de zomer voor donker dicht. Dat nam, vooral bij de CDA-vertegenwoordi- gers, een hoop zorgen weg. THOLEN - Het Urker Mannen ensemble geeft onder leiding van dirigent Pieter Jan Leusink op vrijdag 28 juni een concert in de hervormde kerk in Tholen. Het repertoire bestaat voorna melijk uit geestelijke liederen, maar ook uit beroemde klassie ke werken. Het geheel wordt muzikaal ondersteund door Martin Mans en begint om 20.00 uur. -/w <v', o:,A C Links nog te restaureren stukken en rechts een al aangepakt deel van het archief van de gemeente Borsele; voor het behoud van het historische materiaal is 115.000 euro nodig. foto Willem Mieras door Mieke van derJagt HEINKENSZAND - Een deel van het Borselse gemeente-ar chief is er zo slecht aan toe, dat het op geen enkele manier meer toegankelijk is. Schim mels, zuren, zilvervisjes en an dere langzame papiervernieti gers, hebben ervoor gezorgd dat meer dan honderd dikke, gebonden pakken met stukken niet meer kunnen worden opengeslagen zonder uit el kaar te vallen. Redding is mo gelijk, maar het kost een hoop geld: 115.000 euro. Burgemeester en wethouders hebben besloten dat geld be schikbaar te stellen, omdat uitstel niet meer verantwoord isDe vraag is nog wel waar het geld vandaan moet komen, maar wethouder A. van Op- dorp heeft beloofd er hoe dan ook mee over de brug te ko men. Het gaat vooral om gemeente lijke stukken uit het begin van de negentiende eeuw. De dor pen die nu met zijn vijftienen de gemeente Borsele vormen, waren toen nog zelfstandige gemeenten. Vooral uit de per jaar gebonden ingekomen stukken van de gemeenteraad kunnen onderzoekers veel op maken over de sociale, econo mische en bestuurlijke gang van zaken in een bepaalde periode. Een groot deel van de negentiende eeuw in ver schillende Borselse kernen blijft, zolang het archief niet is gerestaureerd, een gesloten boek. Omstandigheden Binnenkort gaan de stukken naar een restauratie-atelier in Helmond, dat gespecialiseerd is in dergelijke klussen. Op nieuw gebonden en ontdaan van schadelijke stoffen, ne men de stukken ook minder plaats in in de kluis van het Borselse archief, waar de om standigheden optimaal zijn voor het bewaren van bedrukt en beschreven papier. De scha de aan de stukken is te wijten aan slechte bewaaromstan digheden. Vroeger werden de archiefstukken opgesla gen op zolders en in kelders van gemeentehuizen, waar belagers van papier goed ge dijden. RENESSE - Een 17-jarige bromfietser uit Zierikzee en zijn 18-jarige passagier raakten in de nacht van zaterdag op zon dag gewond na een schuiver met de brommer. De bromfietser ging door nog onbekende oorzaak op de Stoof weg onderuit. Hij werd met onbekend letsel overgebracht naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. De passagier liep bij de valpartij verwondingen aan de handen op. Na behandeling door een arts kon hij weer naar huis. ZIERIKZEE - In een bedrijfspand aan het Haringvlietplein in Zierikzee is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. De buit bedroeg een geldbedrag van enkele honderden euro's. De braakschade loopt eveneens in de honderden euro's. VLISSINGEN - Een 21-jarige Middelburger is in de nacht van zondag op maandag met een slok op in een slip geraakt. Zijn auto raakte zwaar beschadigd. Uit een ademanalyse bleek dat hij ruim 1,2 maal te veel had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van één uur en 190 euro boete. De Middelburger kwam uit het centrum van Vlissingen en reed over de Paul Krugerstraat. Toen hij linksaf de Nieuwe VLissingseweg wilde oprijden, raakte hij met zijn achterband een stoepje. Zijn auto kwam in een slip, waardoor hij het trot toirnaast de verkeerslichten opreed. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag om twee uur een 35-jarige automobilist uit de ge meente Veere aangehouden voor rijden onder invloed. De man werd staande gehouden in Nederstraat te Middelburg. Uit een ademanalyse bleek dat de automobilist twee maal te veel had gedronken. Hij kreeg een proces-verbaal en een rij verbod van vier uur. ZOUTELANDE - Aan een strandpaviljoen bij Zoutelande zijn tussen zondagavond en maandagochtend vernielingen aangericht. Beide toegangsdeuren tot het terras werden ver nield evenals een dubbele glazen ruit. Het schadebedrag is onbekend. VLISSINGEN - Een scooter is tussen zondagavond en maan dagochtend gestolen uit de Dreesstraat in Vlissingen. Het gaat om een zilverblauwe scooter van het merk Yamaha en het type Slider. De scooter is een paar duizend euro waard. RENESSE - Vanaf een parkeerplaats aan de Rampweg in Re- nesse is gistermiddag een een donkerblauwe Mercedes gesto len. De autodie verdween tussen vier uur en kwart voor zesheeft het Duitse kenteken MG-AH590. door Ron Magnée KOUDEKERKE - Het asbest dat in zeven Koudekerkse tuin tjes is terechtgekomen, wordt vandaag verwijderd. Zondag ochtend raakte een loods aan de Tramstraat in Koudekerke zwaar beschadigd door brand stichting. Volgens de eigenaar moeten de daders onder disco gangers worden gezocht. De twintig jaar oude golfplaten van de loods moeten allemaal worden vervangen. Uit navraag bij de architect blijkt dat de golfplaten op het dak inderdaad twaalf procent asbest bevatten. Delen van het dak zijn op de binnenplaats en zeven aangren zende tuintjes gevallen. De om geving is inmiddels afgezet. Vol gens de eigenaar, G. van Boven, konden de opruimwerkzaam- heden door capaciteitsproble men bij de asbestverwij deraar niet eerder starten dan vandaag. Van Boven, die een badkamer- en keukenbedrijf runt, tast nog in het duister over wie de daders van de brand zijn. Maar volgens hem is het veelzeggend dat rond de klok van vijf uur discogan gers bij Koudekerke worden af gezet. De brand vond niet veel later plaats. Bovendien waren die ochtend even verderop in Koudekerke enkele afvalbak ken aangestoken. De winkel is overigens al voor de tweede maal doelwit van brandstichting. Twee jaar gele den staken onbekenden enkele kratten in brand bij Van Boven. De brand kon toen door eigen personeel worden geblust. De daders zijn nooit gepakt. Van Boven heeft er vertrouwen in dat de politie er dit keer wel in slaagt de zaak op te lossen. Gis teravond had politie nog geen aanhoudingen verricht. Van Boven schat de totale scha de op ongeveer veertigduizend gulden. Anna ten Kate, honderd jaar oud. foto Willem Mieras door Esme Soesman door Rosalie Buizer GOES - Temidden van haar ne ven en nichten vierde Anna ten Kate afgelopen weekeinde haar honderdste verjaardag. In ver pleeghuis Ter Valcke te Goes REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ontving zij een gelukwens van koningin Beatrix en een bloem stuk van het gemeentebestuur. Veel oud-leerlingen herinneren zich juffrouw Ten Kate als een enthousiaste lerares Engels, die van 1953 tot 1967 verbonden was aan het Christelijk Lyceum in GoesBekend was ze vanwege haar verhalen en de schoolreis jes naar Engeland die zij op touw zette. Na haar pensioen gaf zij nog twee jaar les aan het Marnix Gymnasium in Rotter dam, waar haar broer rector was. Anna ten Kate werd geboren in een hoofdonderwijzersgezin met negen kinderen. De jongens mochten studeren en van de meisjes werd verwacht dat ze trouwden. Anna dacht daar an ders over en werd via de nor maalschool onderwijzeres in Zalk en van 1935 tot 1945 in Amsterdam. Daar verrichtte zij tijdens de oorlog koeriersdien sten voor haar zwager dominee F. Slomp, de bekende verzets man Frits de Zwerver. Door zelfstudie haalde zij haar diplo ma's voor Engels. SINT-MAARTENSDIJK - Het mag dan een automatisme zijn om raadsleden na een bepaald aantal jaren te eren met een ko ninklijke onderscheiding, in het geval van de Thoolse wethouder K. Heijboer is het hem ook echt gegund. Een raadslid uit dui zenden, typeerde burgemeester W. Nuis de tot Ridder benoemde Heijboer gisteravond. SGP-er Heijboer vervulde bijna twintig jaar het raadslidmaat schap. Als wethouder gaat hij inmiddels zijn tweede termijn in. Het nieuw ingevoerde duale stelsel verklaart hem daarmee raadslid-af. Een mooi moment dus om zijn inzet voor de ge meente Tholen met een onder scheiding te bekronen. „Gedre ven, serieus, overleggend, collegiaal"waren enkele van de eigenschappen die Nuis hem gisteren tijdens de raadsverga dering toedichtte. Heijboer bleek zo overrompeld dat hij pas bij de bespreking van de jaarre kening, een schorsing en enkele agendapunten later, toekwam aan een woord van dank. Aan God, vrouw en de rest van de fa milie. Felicitaties, dankwoorden, be loften en kritische kanttekenin gen waren er ook door en voor gemeentesecretaris S. Nieuw koop en de kersverse raadsgrif- fier B. van de Sande. Met de Advertentie aanstelling van Van de Sande als eerste raadsgriffier is Nieuwkoop niet langer gemeen tesecretaris van de raad. Zo moest er dus afscheid worden genomen van Simon de Zwijger, zoals raadsnestor P. van Belzen Nieuwkoop gekscherend aan duidde. Tegelijkertijd geniet Van de Sande, sinds 1973 bij de gemeente Tholen werkzaam, al le yertrouwen dat hij zijn pio niersfunctie krachtig inhoud gaat geven. „De kracht van de raad naar boven halen", be noemde Van de Sande de uitda ging die hij in z'n nieuwe baan ziet. Burgemeester W. Nuis speldt de onderscheiding op bij wethouder K. Heijboer. foto Willem Mieras PALINGVISSERIJ EN ZEEVISGROOTHANDELlW|NKEL QAGELIJKS OPEN Hermesweq 7, Vlissingen, tel. 0118-410323/463156 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een fout ge parkeerde auto op de Vlasmarkt in Middelburg was zaterdag de aanleiding voor een massale vechtpartij. Volgens bewoon ster L. Souisa weten mensen door het halfslachtige parkeer beleid niet meer waar ze aan toe Souisa, die ook actief is binnen •Leefbaar Middelburg, is het zat. Ze heeft een gesprek met burge meester Schouwenaar aange vraagd. Sinds de Vlasmarkt op nieuw is ingericht, geldt er een parkeerverbod. Dat wordt ech ter, vooral 's avonds, massaal genegeerd. Dat leidt tot irritatie en spanningen. Zaterdag liep een conflict over een geparkeer de auto uit de hand. Een 18-jarige man werd rond half zes 's middags door de politie bekeurd. Hij vermoedde, onterecht overigens, dat een( buurman de politie had inge schakeld. De twee kregen ruzie en er vielen klappen. Volgens de politie gingen steeds meer men sen zich met de ruzie bemoeien. „Op den duur sloeg iedereen el kaar", zegt een woordvoerder. Er werden elf agenten ingezet om de situatie onder controle te krijgen. Souisa vindt dat de gemeente moet kiezen. Of de straat hele maal autovrij maken, of het parkeren toestaan. door Rob Paardekam OUDELANDE - Het is gemak kelijk om in de WAO te geraken, maar er weer uitkomen is een groot probleem. Met die bood schap trok Marco Wagenaar uit Oudelande gisteren naar Den Haag. Volgens hem is de bege leiding die hij krijgt in zijn zoektocht naar een geschikte baan beneden alle peil. Wagenaar zit sinds ongeveer drie jaar in de WAO wegens zware rugklachten. Naar eigen zeggen wordt hij gek van het ge sol met zijn persoon. Vooral het feit dat hij nog steeds geen pas sende baan heeft gevonden, zit hem hoog. „Want", zo stelt Wa genaar, „ik wil graag werken, maar dan wel in een aangepaste functie of werk dat ik kan doen met mijn beperkingen. Gesteund door de Middelburgse SP-afdeling en patiëntenorga nisatie Het Klaverblad trok Wa genaar gisteren naar Den Haag om de 'muur van verzet' open te breken. In een gesprek met uit voeringsinstelling GUO deed hij zijn beklag over de gang van zaken. Het komt er volgens Wagenaar op neer dat de betrokken in stanties niet genoeg hun best doen om hem aan een geschikte baan te helpen. Ook de verschil lende keuringen die hij inmid dels heeft ondergaan, zijn vol gens Wagenaar een regelrechte aanfluiting. Zo beschrijft hij in zijn brief aan het GUO een keu ring waarbij de arts vooral op zijn computer zat te tikken en hem nauwelijks onderzocht. „Ik had beter naar de slager kunnen gaan", aldus een verontwaar digde Wagenaar. „Die had het misschien beter gedaan." Staand werk Op basis van de keuringen wer den met behulp van het Functie Informatie Systeem de arbeids kansen van Wagenaar in beeld gebracht. Er kwamen zeven ba nen uit de computer rollen, maar volgens de inwoner van Oudelande zijn die absoluut niet geschikt voor hem, omdat ze voor minimaal tachtig pro cent uit zittend of staand werk bestaan. Dat kan hij niet aan met zijn beperkte belastbaar heid. Na gisteren is Wagenaar weer wat positiever over de toe komst. Het GUO heeft toegege-- ven dat zijn dossier een rommel-;. tje is en dat het ingeschakelde reïntegratiebedrijf veel te wei nig heeft gedaan om hem aan een geschikte baan te helpen. Tot zijn grote opluchting krijgt Wagenaar een andere werkbe- geleider. „Het wordt tijd", vindt hij zelf. „Ik heb tot nu toe totaal geen begeleiding gehad." SP'er Rob Dreesens is het met hem eens. „Met een beetje meer inzet had Wagenaar al meer dan twee jaar aan het werk kunnen zijn." Wagenaar zelf heeft weer hoop dat hij - na een hoop frustratie, onbegrip en meer dan 35 sollici taties - snel aan het werk kan. „Mijn gezinssituatie heeft er be hoorlijk onder geleden", vertelt hij. Dreesens heeft dat zien ge beuren. „Marco ging in de WAO met lichamelijke klachten, maar nu gaat hij er mentaal bij na aan onderdoor." 1 STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 09.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen, Sportpunt Zeeland, 10.00 uur: Zwem-4-Daagse, Spaanse dag; Grote kerk, 13,30 uur: Ca- rillonbespeling; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur; bewegen voor Astma en CODP-patiënten; Hotel Terminus, 19.30 uur: Bijeenkomst FNV Vrouwenbond, 'arbeid en zorg. Goed ge regeld?'; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur; Welfarewerk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK - Basisschool De Achthoek, 15.30-17.00 uur: Pleintjesacti viteiten; De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Li ne Dance door Country Club The Sounthern Riders; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: rondvaart Oosterschelde; KAPELLE - De culturele com missie Kapelle organiseert don derdag 27 juni een concert in het gemeentehuis in Kapelle. Het optreden wordt verzorgd door het Aquarel-Quartett, een nieuw strijkorkest van afgestu deerde conservatoriumstuden ten. Het concert begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31