Bedrijventerrein nadert centrum 11 Juf Tiny moet haar hobby missen Zeilfanaten doen Zeeland aan nfCSkOl CI 1"! Onderzoek kwaliteit verpleeghuizen moet worden verfijnd Tekort ambulances in West-Brabant raakt Zeeland niet C-J fholen wil gebied inrichten met kantoren, woningen en detailhandel Iruinooge maakt briefwisseling WCT openbaar Begraafplaats Krabbendijke wordt snel uitgebreid Onbekenden vernielen auto zeeuwse almanak Helden A .I?:! |V \1" BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 25 juni 2002 joorEsme Soesman IHOLEN - Het sterk verouder de bedrijventerrein Noord in [holen-stad wordt ingericht met kantoren, woningen en de tailhandel. Daarmee wordt het bedrijventerrein in de toekomst bij het centrum van de stad ge lrokken. Het streven is medio 2004 in dit gebied aan de slag te kunnen gaan. De grond is in handen van ver schillende particuliere eigena ren. De nu op Noord gevestigde bedrijven moeten, om dit plan uit te voeren, verkassen. Hal verwege 2003 kunnen verhui zende ondernemers op het nieu we bedrijventerrein Welgelegen II terecht. Het aan de zuidkant MIDDELBURG - Gedeputeer de D. Bruinooge wil afrekenen met de suggestie dat de voorbe reidingen voor de Westerschel- de Container Terminal (WCT) mogelijk niet vlekkeloos zijn verlopen. Alle correspondentie over offertes en opdrachten voor studies is beschikbaar voor wie erom vraagt. Oud-hoogleraar A. Heertje op perde vorige week in de PZC dat 'zeer pijnlijke documenten' op de tafel kunnen komen. Bruin ooge: „We zullen doen wat we kunnen om de nieuwsgierigheid van meneer Heertje te bevredi gen. We hebben niets te verber gen. Alle documenten die aan het milieueffectrapport voor de WCT ten grondslag liggen, wa ren in het kader van de inspraak al voor iedereen ter inzage. Wie nieuwsgierig is naar de manier waarop de opdrachten ervoor tot stand zijn gekomen, is ook welkom." pagina 15: Stoffels steunt kritiek op Bruinooge KRABBENDIJKE - De ge meente Reimerswaal wil haast maken met de uitbreiding van de algemene begraafplaats in Krabbendijke. De voorberei dende werkzaamheden begin nen op korte termijn, zodat in januari 2005 nieuwe grafruimte beschikbaar is. De gemeente kon voor de uit breiding kiezen uit twee loca ties. Aanvankelijk was het de bedoeling de halve maan naast de begraafplaats te gebruiken, maar het college heeft toch ge kozen voor hergebruik van het oude gedeelte. Dat deel is al een hele tijd geleden gesloten ver klaard en de termijn voor graf- rust is ruimschoots verstreken. Desondanks worden de aanwe zige graven die nog een grafmo nument hebben, bij hergebruik geïntegreerd. De gemeente wil niet te lang wachten met de procedures, omdat de aanlegwerken bijtijds gereed moeten zijn. De grond heeft ruim een half jaar nodig om in te zakken alvorens het nieuwe gedeelte in gebruik kan worden genomen. Dat moet ui terlijk in 2005 het geval zijn, omdat de nu beschikbare ruimte nog maximaal drie jaar vol staat. Hergebruik van het oude ge deelte is waarschijnlijk een stuk duurder dan uitbreiding op de halve maan naast de begraaf plaats. Daarvoor hadden burge meester en wethouders 100.000 euro gereserveerd. Hoeveel ex tra er nodig is, valt nog niet te zeggen. Onder meer omdat er nog cultuurtechnisch onder zoek moet worden gedaan. Het voorstel van het college wordt maandag 1 juli besproken in de vergadering van de raads commissie openbare werken. Deze begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Kruinin- gen. MIDDELBURG - Onbekenden hebben tussen zaterdag en gis terochtend acht uur een auto vernield in bet Park Griffioen in Middelbun*. De daders spoten een onbeken de substantie in de sleutelgaten van de geparkeerde auto. De portieren van de auto kunnen daardoor niet meer van het slot. Het schadebedrag is onbekend. van het bedrijventerrein gele gen Slachtveld is eigendom van projectontwikkelaar Kondor Wessels. Al jarenlang bestaat het plan twee supermarkten vanuit het centrum van Tholen naar dit braakliggende terrein te verhuizen, om korte metten te maken met parkeer- en bevoor radingsproblemen in de oude binnenstad. Om te voorkomen dat diezelfde problematiek ook rondom het Slachtveld gaat spelen, kunnen de supermarkten beter - denkt het Thoolse gemeentebestuur - aan de noordkant van het plan gebied worden gebouwd. In to taal is zo'n 2000 vierkante meter bebouwd vloeroppervlak met deze winkels gemoeid. De zuid kant van het plangebied (Slachtveld) moet worden inge richt met zaken die aanvullend zijn voor de woon- en winkel kern. Dagwinkels, maatschap pelijke functies en parkeerge legenheid ziin mogelijke invul lingen. Het streven is daarbij grond duurzaam te gebruiken. Bij de inrichting van het hele ge bied moet worden gekeken of functies 'gestapeld' kunnen worden gerealiseerd. Plan Noord ligt tegen het oude centrum aan. Omdat dit gebied in de toekomst feitelijk een uit breiding van het centrum van Tholen-stad is, wordt gedacht aan verplaatsing van de Ten An- kerweg in noordelijke richting. In combinatie met de aanleg van een watergang, wordt daarmee het oude stratenpatroon - ooit verdwenen door de aanleg van de Ten Ankerweg - uit de kast getrokken. De ontsluiting van het gebied ligt op de Grindweg. De woningen aan de Grindweg die eigendom zijn van woning stichting Beter Wonen lenen zich goed voor sloop en nieuw bouw. Hoeveel woningen er in het gebied moeten komen, is nog niet bekend. Wel lijkt het lo gisch ze aan de zuidkant te plannen en is het streven te ko men tot een mix van huur en koop. Uitgangspunten Verplaatsing van de brand weerkazerne, kantorenbouw en een gebiedje waar abc-bedrij- ven (auto's, boten en caravans) terecht kunnen, zijn andere door de gemeente Tholen op pa pier gezette uitgangspunten. Deze punten worden gebruikt om een stedenbouwkundige vi sie op te stellen. Tegelijkertijd wordt samenwerking met marktpartijen onderzocht. De verwachting is dat de gronden halverwege 2004 beschikbaar komen. Vanaf dat moment kan de herinrichting van start. De uitgangspunten die de ge meente heeft opgesteld, worden besproken in de vergadering van de commissie gemeentelijke ontwikkeling op maandag 1 ju li. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. De Cornish Shrimpers in het kanaal naar de Goese Sas bij de ophaalbrug van Wilhelminadorp. door Rolf Bosboom GOES - Een internationaal ge zelschap zeilliefhebbers ver blijft momenteel in Zeeland en doet daarbij diverse plaatsen aan. Zondag legden zij aan in de Goese stadshaven. Gisterochtend werden zij daar op het stadhuis ontvangen door burgemeester D. van der Zaag, waarna ze richting Zie- rikzee vertrokken. De betrokken zeilers delen de liefde voor één type boot: de Cornish Shrimper. Het is een gaffelgetuigde boot met een lengte van zo'n zes meter, voorzien van een boegspriet, veelal bruine zeilen en een zwaard dat kan worden inge trokken, zodat je er als een platbodem mee kunt droogval len. „Het zijn nieuw gebouwde schepen, maar wel helemaal volgens traditioneel model, zo als die vroeger uit Cornwall kwamen", zegt F. Glorie uit Sint-Niklaas. In Engeland is de Cornish Shrimper uitermate populair. Daar varen, ondanks de forse prijs, ongeveer achthonderd exemplaren. Op de Lage Lan den zijn dat er ongeveer dertig. Glorie heeft met zijn exem plaar Wolphaartsdijk als thuishaven. Hij is lid van de Comish Shrimper Associa tion. Die komt jaarlijks bijeen, de ene keer in Engeland, het andere jaar op het vasteland. Dit jaar is Zeeland de locatie van de reünie, zodat Glorie sa men met een Nederlandse vriend de organisatie op zich heeft genomen. Het gezelschap foto Willem Mieras telt ruim dertig zeilersvan wie de meeste uit Engeland komen. Verder zijn er tien Nederlan ders, een Fransman en Glorie als enige Belg. Zij doen de ko mende dagen met hun klassiek vormgegeven schepen behalve Zierikzee ook nog Brouwer shaven en Sint-Annaland aan, om daarna terug te keren naar het vertrekpunt Wolphaarts dijk. door Mieke van der Jagt GOES - Een burn-out heeft bij juf Tiny, al sinds 1956 in het on derwijs, nooit gedreigd. In de verste verte niet. Als ze vrijdag afscheid heeft genomen van de Bisschop Ernstschool in Goes, houdt ze er stiekem rekening mee dat ze nog wel eens ge vraagd zal worden om in te val len. „Lesgeven is voor mij altijd een lust geweest, eigenlijk één van mijn hobby's. Het zal vreemd aanvoelen om die hobby te moeten missen, maar geluk kig heb ik nog genoeg andere liefhebberijen." Tiny Braspenning, tweede van elf kinderen in een Brabants boerengezin, slaagde op haar achttiende aan de kweekschool in Oudenbosch. Een maand la ter stond ze voor de klas in haar geboortedorp Hoeven. Na pe riodes van lesgeven op verschil lende scholen in Zeeland, kwam ze in 1970 aan de rooms-katho- lieke Caspar Berseschool in Goes, die na een fusie met de Jan Blankxschool de Bisschop Ernstschool zou worden. Huishouden Juf Tiny was altijd een moderne juf. Ze kreeg een zoon en een dochter en was er maar een paar jaar tussenuit. „Dat werken met kinderen en een huishouden kan alleen maar als je alles goed hebt geregeld. Je moet iemand hebben die voor je kinderen zorgt als ze ziek zijn en bij wie ze vanzelf aankloppen als het no dig is. Ik heb natuurlijk ook het Juf Tiny Braspenning neemt deze week afscheid: „Wat ik voor mijn leerlingen altijd wil, is dat ze verder komen, iets leren waarmee ze wat kunnen doen." foto Willem Mieras geluk gehad dat mijn kinderen gezond waren en geen echte problemen hadden." In een tijd dat kinderopvang nog niet be stondwist j uf Tiny met een vol ledige baan haar huishouden draaiende te houden en haar kinderen op te voeden. „Op de zelfde manier als ik altijd mijn klas heb gemanaged. Dat heb ik weer van mijn moeder afgeke ken, die haar boerderij met elf kinderen voortzette nadat mijn vader was gestorven, terwijl de jongste nog in de wieg lag. Dan moet je wel eens regels hante ren, vasthouden aan afspraken die het onderlinge sociale ver keer makkelijk maken. Aan de leerlingen heb ik altijd gemerkt dat ze die regels waardeerden. Het zij nzeker in deze tij d waar in kinderen, ouders en verder ie dereen het waanzinning druk hebben, zekerheden waarmee je wat verder komt. Dat is wat ik voor mijn leerlingen altijd wil- de: dat ze verder komen, iets le ren waarmee ze wat kunnen doen." Natuurlijk zijn de tijden veran derd. Kinderen zitten niet meer met hun armen over elkaar tot de juf zegt wat ze moeten gaan doen. „Goed hoor, dat kinderen zelfstandiger leren. Maar ze ko men ook met veel meer en inge wikkelder problemen je klas in. Ouders hebben weinig tijd, er is een gigantisch aanbod op tv en op de computer en dat wordt nauwelijks gezeefd. Kinderen hebben sociaal-emotionele problemen, ze zijn daarbij mon diger dan vroeger en ouders vinden het ook niet meer van zelfsprekend goed wat de leer kracht zegt. Terecht overigens, dat laatste. Als je daarmee niet gewoon aan de slag gaat, de kin deren niet neemt zoals ze bij je binnenkomen, ga je er gegaran deerd aan onderdoor. De wereld is zoals die in elkaar zit en op die basis moet je een vertrouwens relatie met de klas opbouwen. Als er dan problemen zijn, kun je ze misschien helpen oplos sen." Voor het afscheid, vrijdag 28 ju ni van 16.00 tot 17.30 uur, heeft de school de aula van het Buijs Ballot College afgehuurd. Daar kunnen collega's, oud-collega's, ouders, de grote familie van juf Tiny en een heleboel oud-leer lingen in om de 65-jarige juf de hand te schudden. Daarna wordt het echt niet stil. Wande len, reizen, zeilen: het zijn maar een paar van haar hobby's. „En misschien nog eens invallen. Mij lijkt dat best leuk." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het vergelijkend onderzoek naar de kwaliteit van de Nederlandse verpleeg- en verzorgingshuizen moet nader worden verfijnd. De eerste test resultaten hebben aangetoond dat het in de praktijk lastig is bepaalde situaties aan elkaar te koppelen en zo conclusies te trekken, aldus G. van der Sluis van de Schouwen-Duivelandse koepelorganisatie Arcus Zorg centra. Drie (Borrendamme, Cornelia en Duinoord) van de vijf Arcus- vestigingen hebben deelgeno men aan de landelijke test. In 't Opper ondergaat momenteel de tweede reeks onderzoekenIn totaal hadden negentig instel lingen zich vrijwillig aange meld. Doel is te Idjken op welke manier de prestaties in deze sec tor kunnen worden gemeten, onderling vergeleken en waar nodig verbeterd. Dat gebeurt aan de hand van zeven zogehe ten 'meetonderdelen', die met elkaar in verband worden ge bracht. „En precies dat lukt nog niet", zegt Van der Sluis in een toelichting op de uitkomst. In die zin is de test dan ook ge slaagd, vindt hij. Aangetoond is dat de huidige methodieken te kortschieten voor een betrouw bare doorkijk van de organisa tie. „De werkelijkheid is in de test weerbarstiger gebleken dan de ontwikkelde instrumenten." De tweede serie moet dat euvel verhelpen. Zakcomputer Een van de noviteiten waarvan de afgelopen maanden gebruik werd gemaakt, was een zak computer. Daarmee werden 24 uur per dag, zeven dagen per week, de handelingen van het personeel in verpleeghuis Cor nelia vastgelegd. Om de twintig minuten gaf het apparaat een signaal af, op welk moment de drager moest ingeven wat hij of zij op dat moment aan het doen was. „Zo krijg je in ieder geval een reëel beeld van de bezighe den. Dat gegeven wordt afgezet tegen wat cliënten willen. Bij voorbeeld: je bent bij iemand haren aan het wassen, terwijl diegene juist op dat moment van de dag veel liever naar buiten zou willen." Hoewel het voor Arcus inhoude lijk nog te vroeg is om eigen con clusies te trekken, viel volgens Van der Sluis wel op dat de cli ënten in de drie instellingen de zorg hoger waarderen dan ge middeld het geval was bij de ne gentig instituten. De medewer kers daarentegen schaalden de geleverde kwaliteit lager dan dan het landelijk gemiddelde. Van der Sluis tekent daarbij aan dat deze resultaten door de on volledigheid van de gevolgde methodiek geen status verdie nen. Intern wordt nu bekeken welke gegevens uit de rapporta ge zich eventueel wel lenen voor een vervolg. „Het grote voordeel van het meedoen aan zo'n on derzoek is dat je nog eens kri tisch kijkt naar wat en hoe je het doet. Waar mogelijk zullen we een aantal punten meenemen in onze beleidsvoornemens van volgend jaar." Het kwaliteits- en doelmatig heidsonderzoek is opgezet voor de landelijk branchevereniging Arcades. Binnen twee jaar moet de methodiek binnen de sector daadwerkelijk zijn ingevoerd, is het streven. Deelname aan deze zogeheten benchmark is offici eel niet verplicht, geeft Van der Sluis aan. „Maar wanneer een aantal van de in totaal vijftien honderd instellingen geen ge hoor geeft aan de oproep, vallen ze wel uit de toon. Je kunt je op zo'n moment natuurlijk afvra gen, waarom ze dan niet mee willen doen." Behalve dat bij el kaar in de keuken kan worden gekeken om de resultaten (ver der) te verbeteren, wordt het on derzoek straks ook gebruikt door het ministerie van Volks gezondheid. De periodieke pei ling moet ook inzicht bieden in de gesubsidieerde (AWBZ) geld stroom binnen de instellingen. door Esme Soesman BREDA - Het besluit van de GGD West-Brabant om het aan tal beschikbare ambulances overdag terug te brengen van twaalf naar tien, heeft volgens GGD-directeur J. Wassenaar geen gevolgen voor Tholen of de rest van Zeeland. Het 'besteld vervoer' is het kind van de reke ning. „En wij doen daar geen besteld vervoer." De nieuwe regeling gaat op 1 juli in. Op Tholen wordt het ambu lancevervoer verzorgd door am bulancedienst Boven de Wester- schelde, maar er is intensieve samenwerking met de dienst in West-Brabant. Is er sprake van nood, dan kan de ene dienst een beroep doen op de wagens van de andere dienst. Dat is overal het geval, meldt chef alarmcen trale J. Rotte van de Centrale Post Ambulancevoorziening (CPA) in Vlissingen. Meldingsplicht Een Zeeuwse ambulance die naar Rotterdam rijdt heeft ook een meldingsplicht bij passe rende CPA's. Zo kan het gebeu ren dat er, als de ambulance leeg terugrijdt, aanspraak wordt ge maakt op de wagen in verband met een in de buurt gebeurd on geval. Tholen valt nog niet on der het CPA Vlissingen, maar wordt vanuit Roosendaal aan gestuurd. Van een 'uitwisseling' van besteld vervoer is volgens Rotte maar heel sporadisch sprake. Aan samenwerking in spoedge vallen wordt volgens Wassenaar niet getornd. Spoedeisende hulp krijgt te allen tijde voor rang, De gevolgen van een ver mindering van het aantal am bulances overdag komt dus voor rekening van het besteld ver voer; het op afspraak naar zie kenhuizen vervoeren voor bij voorbeeld behandeling. Het optreden van vertraging in deze categorie is eveneens ver velend voor de betrokkenen, er kent Wassenaar. De GGD ziet zich echter genoodzaakt het aantal in te zetten ambulances te verminderen vanwege een 'ernstig exploitatietekort'. Dat tekort maakt het zelfs al onmo gelijk aan de wettelijke eisen bij spoedritten te voldoen; 95 pro cent van de bestemmingen moet bij spoed in vijftien minuten worden aangereden. „In West- Brabant wordt dit in negen pro cent van de gevallen overschre den en dat hoort dus al tot vijf procent te worden terugge bracht. Maar daar is capaciteit, en dus geld, voor nodig." De mi nister is van de maatregel op de hoogte gebracht. Al verschil lende keren is het Rijk om meer geld verzocht. Advertentie Wij richten kantoren in 0ntsDCO-0-^ /tfialSK" HOEKMAN" Noordzandslraat 6 Yersekc lel. (0113) 57 29 07 lax (0113) 57 38 73 i Het zijn moeilijke tijden voor i voetbalgekke jonge jongens. Hun ene na hun andere held ontvalt hen. Zo was het Mid delburgse jongetje twee jaar lang idolaat van Zinedine Zi- dane. Ik ben Zidane, riep hij j voorafgaand aan elk potje. 1 Anderhalve week geleden moest zijn held vertrekken van het WK. Danig teleurge- steld zocht de jeugdige Mid delburger een nieuwe held. Het werd Zidanes ploegge noot Luis Figo. Wederom sloeg echter het noodlot toe. Zijn nieuwe held moest ook de koffers pakken. Dan maar Del Pierro, zo besloot de jon ge Middelburger. Wederom een verkeerde keuze, weder om teleurstelling. Sinds die 1 dag weet hij echter zeker wie nu zijn nieuwe held is: Ahn. Wie? Jung Hwam Ahn, de Zi- j dane van Zuid-Korea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29