Zeeland was een ramp voor cartograaf Moet het Krammer-Volkerak van zoet weer naar zout? 25 25 27 27 weerwoord Ruiter- en menroutes op N-Beveland Twee nieuwe exposities in Agrimunda Monnikenhof Kattendijke Open dagen op kwekerij De Bierkreek bijzonder blauw Regen op Zevenslapersdag: zeven weken regenslag (27 juni is de dag van de Heilige Zevenslapers, of wel de zeven broeders van Ephese). Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mail redactie@pzc.nl Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl Oude topografische kaar ten geven een beeld van de omgeving, de context en het landschap waarin ge beurtenissen zich ooit heb ben afgespeeld. Maar wie een oude kaart zinvol wil ge bruiken, moet weten waar voor de tekenaar hem maak te. Het boek Werken met Zeeuwse kaarten wijst de weg naar een nog altijd te weinig bekende schat. landschapsarchitectuur. De eerste schriftelijke gegevens over Nederland dateren uit de Romeinse tijd, beschrijft Y. Donkersloot de Vrij. Het zijn opmerkingen van toenmalige schrijvers waar de hedendaagse onderzoekers niet mee uit de voeten kunnen. Hetzelfde geldt voor de geschreven teksten uit de Middeleeuwen zoals bijvoor beeld de nautische leeskaarten die topografische informatie geven, met name ook over de Zeeuwse kust. Werken met Zeeuwse kaarten. Handleiding bij het gebruik van oude topografische kaarten. Uitgeverij Matrijs, Utrecht. Prijs: tot 1 nov. 14,95, daarna 17,95. ISBN 90 5345 207 9. De eerste kadastrale kaart van de dorpskern van Noordgouwe uit 1820. De kaart maakte onderdeel uit van een enorm karteringspro- ject dat in 1812 in gang werd gezet door de minister van Financiën. In 1832 resulteerde dat project in de oprichting van het kadaster. Zeeland moet een aantal eeu wen geleden voor kaarten- tekenaars een ramp zijn ge weest. Het landschap op de grens van land en water veran derde zo snel, dat een kaart bij wijze van spi'eken al was ach terhaald zodra de tekenaar zijn potlood neerlegde. Niet voor niets bestaat een schat aan to pografische kaarten van Zee land. Naarmate de veranderin gen in de hedendaagse woon- en leefomgeving sneller, ingrij pender en grootschaliger zijn, lij kt de behoefte aan kennis over de vroegere omgeving toe te ne men, constateert A. P. de Klerk in de 'kaartenhandleiding'. Zo willen bijvoorbeeld steeds meer mensen die zich bezighouden met genealogie, weten hoe Ne derland er in een bepaalde tijd uit zag. Wie zich meer dan oppervlakkig verdiept in het verleden, kan niet zonder oude kaarten, stelt De Klerk vast. Dat geldt in het bijzonder voor onderzoek door (historisch) geografen, maar ook voor vormen van toekomst gericht onderzoek zoals plano logie, stedenbouwkunde en Dit is de oudste kaart waarop Schouwen- Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland zijn afgebeeld. In het boek is die ingedeeld in de categorie 'kaarten van waterschappen en polders'. Doelbewust is een deel van Overf lakkee weergegeven. De daar gelegen heerlijkheid Sommelsdijk behoorde tot Zeeland. De kaart is in 1660 gedrukt en uitgegeven door Joan Blaeu. Opvallend is dat de afstan den tussen de eiland onjuist zijn. Zo is de Oosterschelde tussen Schouwen en Noord- Beveland op de afbeelding ongeveer één ki lometer breed. In werkelijkheid was die vijf keer zo groot. Deze zeventiende-eeuwse kaart van Zierikzee werd gemaakt voor de atlas Theatrum urbium, uitge geven in 1649 door Joan Blaeu. De gravure is ge maakt door Josua van den Eijnde en is volgens de sa menstellers van het boek om verschillende redenen interessant. De uitvoe ring kan artistiek worden genoemd, bovendien is de kaart zeer nauwkeurig. De verschillende kerke lijke en stedelijke gebou wen zijn accuraat weer gegeven, met veel oog voor detail. Van den Eijn de heeft niet alleen de stad als geheel zo correct mogelijk willen weerge ven, maar ook de belang rijkste gebouwen. Het beeld van Neptunes bo venop de toren van het stadhuis is daarvan een voorbeeld. Voor zover de ruimte beperkt was, zijn in de straten en bij de ge bouwen nummers ge plaatst. De verwijzen naar een legenda rechts onder op de gravure. Het waren teksten gemaakt voor zeemannen over de te va ren route. Er stonden bijvoor beeld gegevens in over water diepten, ankerplaatsen en bakens. Dergelijke boekjes be vatten vanaf het begin van de zestiende eeuw dikwijls ook ge tekende kustprofielen. Het be sef dat de beste topografische informatie via kaarten is over te dragen, groeide gaandeweg in de eerste helft van de zestiende eeuw. Vanaf die tijd zijn kaarten niet meer weg te denken. Dat had onder meer te maken met verbeterde meetmethoden en - technieken. Maar al die kaarten zijn ge maakt met een bepaald doel. Ze zijn er in vele soorten. Gegroe peerd in elf typen, passeren in het boek 34 kaarten (of kaart - fragmenten) met toelichting de revue. Van land-en provincie- kaarten, kaarten van water schappen en polders tot stads en kadastrale kaarten, militai re-, rivier- en zeekaarten. De sa menstellers schrijven dat ze de toelichting bewust summier hebben gehouden. Dat laat on verlet dat een schat aan infor matie is opgenomen. Wie nog meer wil weten, kan grasduinen in de bibliografie achterin het boek. Jeffrey Kutterink De Slikken van de Heen: bosschages, open vlakten met varens, wilgenroosjes en bramen en een uitge breid stelsel van grote en kleine kreken. foto Ron Brouwer Wie Sint Philipsland afrijdt via de Philipsdam heeft aan twee kanten uitzicht op een natuurgebied. Westelijk van de dam liggen de Ruinoirtschor- ren. Hoewel er in de loop der ja ren veel van deze Rumoirtschor- ren is afgeknabbeld, eerst door inpolderingen en later door ero sie, doen ze hun oorspronkelijke naam nog steeds eer aan: Ruim oord; een wijdse vlakte dus. Het zoute water van de Oosterschel de zorgt hier voor een laagblij- vende begroeiing met zoutplan- ten als zeekraal, lamsoor en zoutmelde. Aan de andere kant van de dam ligt een natuurge bied dat eveneens uitgestrekt is, namelijk de Slikken van de Heen. Het landschap is er totaal anders dan op de Rumoirtschor- ren. Bosschages die afgewisseld worden door open vlakten met varens, wilgenroosjes en bra men en doorsneden door een uitgebreid stelsel van grote en kleine kreken. Die laatsten her- innneren aan het verleden. Tot 1986 vormden de Slikken van de Heen één geheel met de Ru- moirtschorren en was er dezelf de flora en fauna. De aanleg van de Philipsdam bracht daar radi caal verandering in. Het Kram mer-Volkerak was afgesneden van het zoute getij de water en in snel tempo begon er een proces van verzoeting. Zo'n milieuschok als het uit bannen van de zoute getij denin vloed brengt een proces van schoksgewijze veranderingen teweeg. In het verzoetende wa ter kwamen miljarden muggen- larven en omdat er nog weinig natuurlijke vijanden in het wa ter leefden, ontwikkelden zich grote muggenplagen. Het leek soms alsof op de Philipsdam aan alle kanten rookpluimen uit de grond kwamen. Zo'n situatie duurt als het meezit niet al te lang, want er zijn genoeg dieren die zich graag tegoed doen aan een uitgebreide muggenmaal- tijd. Zo verschenen er enorme groepen zwaluwen op het toneel die zich op de muggenwolken stortten en in het water ver scheen de kuifeend, waarvan de kuikens enorme hoeveelheden muggenlarven naar binnen werken. Ondertussen werd ook actief in gegrepen in de levensgemeen schap. Via het uitzetten van gro te hoeveelheden vissen, is gepoogd om een evenwichtige visstand te creëren. Dat is van groot belang voor een gezonde levensgemeenschap onder wa ter. Helaas is de toeleg om een visstand in evenwicht te krijgen niet gelukt. Een belangrijke handicap daarbij is, dat zich langs de oevers geen uitgestrek te riet- en biezenmoerassen ont wikkeld hebben die dienst kun nen doen als paaigebied voor roofvissen als de snoek. En die spelen voor een evenwichtge le vensgemeenschap en een goede waterkwaliteit juist een heel be langrijke rol. Er is geen goed na tuurlijk evenwicht en als gevolg van lozingen van afvalwater vanuit Brabant is het water overbelast met voedingsstoffen. De situatie is zo slecht dat er re gelmatig problemen zijn met blauwalgen en dat geldt onge veer als het ultieme signaal van een slechte waterkwaliteit. Momenteel gaan er veel stem men op om het zoute water weer in het Krammer-Volkerak toe te laten. Daarmee zouden de wa terkwaliteitsproblemen naar verwachting opgelost kunnen worden. Dat is overigens wel een veronderstelling waar men de nodige vraagtekens bij kan plaatsen. Wat te doen bijvoor beeld als er in het water stratifi catie optreedt? Het is heel wel mogelijk dat het zoute water een laag boven de bodem vormt, ter wijl het (lichtere) zoete water als een lens aan de oppervlakte blijft stromen. Een dergelijke gelaagdheid is voor de natuur kwaliteit tamelijk desastreus. Noorse woelmuis Bovendien moet niet worden vergeten dat een geschiedenis van vijftien jaar verzoeting voor de oevernatuur enorm veel heeft opgeleverd. Broedvogels als blauwborst, buidelmees, bruine kiekendief, aalscholver en lepe laar hebben vaste voet gekre gen. Op de moerassige eilandjes leeft de zeldzame noorse woel muis en de flora omvat tal van bijzondere soorten als parnas- sia, bonte paardestaart, allerlei orchideeën en typische rivier soorten als de maskerbloem en het slijkgroen. Dat zijn bepaald geen zaken om over het hoofd te zien bij het nemen van een be slissing over de toekomst van het Krammer-Volkerak. Zout of zoet?; het laatste woord is er nog lang niet over gezegd. Chiel Jacobusse De PZC heeft een stuk Oosterscheldenatuur geadopteerd. Het gaat om de Rumoirtschorren en de Slikken in de Krabben- kreek, achterin de Oosterschelde. Ook het schorretje voor de Oesterput, langs de noordkust van Noord-Beveland behoort bij het geadopteerde gebied. De krant betaalt mee aan het be houd van dit bijzondere stukje Zeeland, door een sponsorbij drage aan Het Zeeuwse Landschap. In 'Bijzonder blauw' wordt het wel en wee van het reservaat belicht en bovendien komen er regelmatig vertegenwoordigers van de unieke flora en fauna ter sprake. dinsdag 25 juni 2002 k i. A N D i M PA KS I K VN WAMHNA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23