PROVfNCl II E IE EU! if Cl llJÜil ti Grijze Wolven aan ketting F (D Nieuwe coalitie paait buitenland Haselhoef niet vervolgd wegens beledigen homo's 11 Mysterie Ronaldo duurt voort 22 Brazilië en Duitsland gebrand op primeur Haagse politie duldt geen provocaties Turkse extremisten Koninklijke blik door Haagse Sculptuur 2002 Bush wil dat Arafat vertrekt Postbank Veel doden bij crash Tanzania gtts verwarming Bond blij met actie tegen duurte Monet brengt 21,4 miljoen euro op Gravers moeten eerst bellen Krajicek is dolblij met zege Basf Antwerpen groeit verder Werkgevers haven bevreesd wmmÊMaKÊÊMÊÊMÊÊËBÊÊÊmÊÊgÊÊKÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmm Veel zon Droog en flinke zonnige perioden. Maximumtemperatuur rond 21 graden bij een matige noordwestenwind. 245e jaargang no. 148 dinsdag 25 juni 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl YOKOHAMA - Het wordt wel één van de grootste mysteries van het we reldkampioenschap voet bal genoemd. De twee grootmachten Brazilië en Duitsland hebben bij het eindtoernooi nog nooit tegenover elkaar ge staan. Dat is zeer curieus: Brazi lië speelde immers al 85 WK-wedstrijden, Duits land 83. Duitsland ont brak slechts twee keer bij het WK, Brazilië was bij alle zeventien toernooien van de partij. Zondag kan het er in Yokohama eindelijk van komen. Voor de allereer ste WK-botsing tussen deze landen, in de finale nog wel, dient Duitsland vandaag van Zuid-Korea te winnen. Brazilië moet morgen Turkije verslaan. Voor beide landen zou het de zevende WK-finale zijn, met vier titels voor Brazilië en drie voor Duitsland. Na de Tweede Wereld oorlog stond op één toer nooi na (1978, Argen tinië - Nederland) of Duitsland of Brazilië in de finale. Maar nooit tegen elkaar. RTR/DPA van onze redactie binnenland DEN HAAG - De ex treemrechtse Turkse be weging Grijze Wolven moet zich de komende da gen gedeisd houden in Den Haag. Zo neemt de politie vlaggen van de groepering in beslag als deze provocerend zijn bedoeld. Ver der is de politie tot het einde van het WK extra alert op span ningen tussen Koerden en Tur ken. Dat heeft burgemeester Deet- man van Den Haag gisteren be kendgemaakt. Hij reageert daarmee op de rellen die zater dag uitbraken in de Schilders wijk en Transvaal na afloop van de WK-kwartfinale van Turkije tegen Senegal. In de Schilders wijk en de wijk Transvaal gin gen groepen Koerden en Turken met elkaar op de vuist. Volgens de burgemeester is er niet een duidelijke groep te on derscheiden als schuldige voor de rellen van zaterdag. Hij stelt dat sommige Turken zich schul dig hebben gemaakt aan provo catief gedrag. Aan de andere kant zouden de Koerden zich te snel hebben laten provoceren. Maatregelen Eerder werd al bekend dat de politie morgenmiddag, als Tur kije tegen Brazilië speelt, extra manschappen inzet om de orde te bewaren. Deetman hoopt met de reeks maatregelen te voorko men dat er opnieuw rellen uit breken tussen Turken en Koer den. Zaterdagavond gebeurde dat nadat Koerden zich hadden laten provoceren door aanhan gers van de ultranationalisti- sche Turkse partij MHP, ook be kend als Grijze Wolven. Die zwaaiden met MHP-vlaggen (op de Turkse vlag gelijkende dundoeken met drie halve ma nen in plaats van één) en maak ten het teken van de Grijze Wol ven. Zaterdagavond werden in de twee wijken tijdens de rellen ne gen mensen gearresteerd. Eén van de arrestanten, een 21-jari- ge Hagenaar, zou op het Paul Krugerplein twee plaatsgeno ten hebben neergestoken. Een agent raakte lichtgewond door dat hij een steen tegen het hoofd kreeg geslingerd. De politie verwacht op basis van videobeelden en getuigenver horen nog meer mensen te arres teren. Gisteren werden er echter geen extra aanhoudingen ver richt. ANP WASHINGTON - Het Palestijn se volk moet nieuwe leiders kiezen die niet besmet zijn door terreur. Anders zullen de Ver enigde Staten de oprichting van een voorlopige Palestijnse staat niet steunen. Dat heeft de Amerikaanse pre sident Bush gisteren gezegd in zijn langverwachte speech over de toekomst van Palestina. Zon der de naam van de Palestijnse leider te noemen, maakte Bush zonneklaar dat Arafat moet wijken om vrede in het Midden- Oosten een kans te geven. Bush riep Israël op zich terug te trekken uit de bezette gebieden tot de posities die op 28 septem ber 2000 bij het uitbreken van de tweede intifada, werden in genomen. Ook verlangde hij van Israël dat het niet langer huizen bouwt voor joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. GPD pagina 5: Israël pakt Harnas aan door Paul Koopman en Peet Vogels DEN HAAG - Het centrum rechtse kabinet zal in een 'voor- Advertentie Postbank Internetsparen is nu nog aantrekkelijker. Want we hebben onze rente verhoogd. Drie keer klikken en u krijgt een rente van maar liefst 4,1% op een internetspaar- rekening. En zonder dat uw geld vaststaat. U kunt er gewoon altijd over beschikken. Begin dus vandaag nog met Postbank Internetsparen. Een rekening heeft u zo geopend en ook het overboeken van uw spaargeld is heel eenvoudig. U regelt het op postbank.nl 1/1/ iaa 'Rentewifzigingen voorbehouden woord' bij de regeringsverkla ring vastleggen dat de coalitie internationale verdragen en christelijk-humanitaire waar den respecteert. De coalitiepar tijen CDA, LPF en WD zijn dat in de marge van de formatiebe sprekingen met elkaar overeen gekomen. Het voorwoord, of 'pre-ambu- le', komt er op uitdrukkelijk verzoek van LPF-leider Mat Herben. Volgens Herben heeft DODOM A - Zeker tweehonderd mensen zijn gisteren om het le ven gekomen door een treinbot sing in Tanzania. Achthonderd mensen liepen zware verwondingen op. Het ongeluk gebeurde doordat een passagierstrein met ruim duizend inzittenden op een stei le helling problemen kreeg. De trein kwam tot stilstand en begon daarna steeds sneller achteruit te rijden. Een eind verderop botste de passagiers- trein met hoge snelheid op een goederentrein. AFP/RTR/DPA Advertentie de verklaring mede tot doel het buitenland 'gerust te stellen'. CDA en WD zijn na aanvanke lijke aarzelingen akkoord ge gaan. Informateur Donner heeft al verkennende teksten opgesteld. Volgens Herben beslaat de ver klaring inmiddels zo'n drie vel letjes A-4. Zelf brengt de LPF de 'negen punten van moderniteit' in, die oprichter Pim Fortuyn schetste in zijn boek De ver weesde samenleving. Onder het begrip 'moderniteit' rangschik te Fortuyn onder meer de schei ding tussen kerk en staat en ge lijkwaardigheid van mannen en vrouwen. Zalm (WD) wil dat in de ver klaring verwezen wordt naar het liberale principe van 'vrij heid en verantwoordelijkheid'. Balkenende (CDA) hecht er op zijn beurt aan passages op te ne men, waarin het belang van het gezin als basis voor burgerschap wordt onderstreept. De 'verklaring van goed gedrag' kent in Europa een precedent. Toen ruim twee jaar geleden in Oostenrijk een regering werd gevormd tussen de populisti sche partij ÖVP van de populist Haider en de CVP van Schüssel, eiste president Klima dat beide coalitiepartners de buitenwe reld via een pre-ambule gerust zouden stellen. In een aparte re geringsverklaring legden CVP Advertentie duur, maar zeer comfortabel /y\ Glashandel V/ MELIESTE Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 De Consumentenbond ondersteunt de anonieme oproep om komende maandag bij wijze van signaal niets te kopen. De op roep is een protest tegen het vermeende misbruik van onder nemers om met de invoering van de euro de prijzen te flink te verhogen. Tienduizenden Nederlanders kre- gen hierover de afgelopen dagen een e-mail. Een schilderij uit de reeks waterlelieschilderijen van de Franse impressio nistische schilder Monet heeft gisteren bij het vei linghuis Sotheby's in Lon den 21,4 miljoen euro op gebracht. Over de koper deelde Sotheby's niets mee. Het werk Nymphéas is afkomstig uit een Fran se privé-collectie. Het was sinds 1925 niet meer te zien ge weest. Als aannemers eerst even Delta bellen voordat ze in de grond gaan graven, kunnen veel kabelbreuken en dus gas-, water en stroomstoringen worden voorkomen. Dat zei directeur J. de Back gisteren tijdens de aandeelhoudersverga dering van Delta. Hij verwacht dat het nutsbedrijf dit jaar weer zeker 44 miljoen euro winst maakt. Richard Krajicek beleef de gisteren een prachtige dag. De tennisser maakte na twintig maanden bles sureleed niet alleen zijn rentree op Wimbledon, hij bereikte ook nog de twee de ronde door de Argentijn Squi- ft lari te verslaan. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 19,21 en 22; buitengebied: 23,25 en 27. DEN HAAG - Koningin Beatrix bekijkt het beeldhouwwerk 'Adam Kadmon' van Christial Lemmerz. De koningin opende gisteravond de tentoonstelling Den Haag Sculp tuur 2002 aan de Lange Voorhout. Er zijn 42 werken te zien, afkomstig uit internationale musea, galeries en particuliere collecties. foto Harmen de Jong/G PD en ÖVP onder meer vast dat te gen elke vorm van discriminatie wegens ras, religie of overtui ging zou worden opgetreden. De verklaring had overigens niet het gewenste effect. De ove rige veertien EU-lidstaten be sloten tot diplomatieke sancties tegen Oostenrijk. Die sancties gingen pas na een half jaar van tafel. Bezuinigingen De onderhandelaars zijn het ook eens geworden over 6,5 mil jard euro aan bezuinigingen. Een deel van de besparing wordt gevonden door 10 pro cent van de 120.000 rijksambte naren af te laten vloeien. GPD door Mieke van der Jagt KRABBENDIJKE - De officier van justitie in Middelburg heeft besloten de aangiften tegen R. Haselhoef uit Krabbendijke te seponeren. De uitspraken die Haselhoef als imam deed over homoseksue len, kunnen volgens de officier niet worden beschouwd als een belediging in de zin van artikel ANTWERPEN - Chemiecon cern Basf breidt zijn vestiging in Antwerpen opnieuw uit. Nog dit jaar begint de bouw van een fabriek voor de productie van ABS-kunststof. Dat wordt veel toegepast in de auto's, pc's, telefoontoestellen en keukenapparatuur. Samen met twee al eerder aangekon digde nieuwe installaties inves teert het concern de komende vijf jaar 450 miljoen euro. Directievoorzitter A. Dieusaert van Basf Antwerpen spreekt van een installatie van wereld formaat. zie pagina 17: Basf opent nieuwe fabriek ROTTERDAM - Het gaat niet goed met de Rotterdamse ha ven, vinden de werkgevers. In een brandbrief aan de frac tievoorzitters van CDA, WD en LPF vragen zij met spoed aan dacht voor hun concurrentiepo sitie. Voorzitter C.J. van den Driest van werkgeversorganisatie Deltalinqs, schrijft dat de con currentie mede door zware on dersteuning van nationale en regionale overheden in andere havens sterker is geworden. Daardoor verliest Rotterdam lading, staan de voordelen als vestigingsplaats onder druk en zijn de winstmarges van de be drijven minimaal. Verder zorgt de continue veran dering en aanscherping van wet- en regelgeving tot ondui delijkheid bij bedrijven. GPD 137c van het Wetboek van Strafrecht. Haselhoef legde in het RVU-radioprogramma Spiegels en in de talkshow van Barend en Van Dorp bij RTL4 uit hoe de Koran zich opstelt je gens homoseksuelen. Hij gaf te kennen het daarmee in grote lij nen eens te zijn. Het Wetboek van Strafrecht stelt dat het strafbaar is een groep mensen in diskrediet te brengen of in eigenwaarde aan te tasten omdat ze van een be paald ras zijn of omdat ze een bepaalde seksuele geaardheid hebben. Omdat Haselhoef met zijn uitspraken een weergave gaf van de islamitische visie op homoseksualiteit vanuit de Ko ran, kunnen die niet worden be schouwd als een belediging, me de gelet op wat artikel 6 van de Grondwet zegt over godsdienst vrijheid. Doodstraf Haselhoef verklaarde het eens te zijn met het onder bepaalde omstandigheden toepassen van de doodstraf bij homoseksuele handelingen in het openbaar. RPF-Kamerlid L. van Dijke deed eerder op grond van de Bij bel uitspraken die door velen ook als beledigend en discrimi nerend werden beschouwd. Zijn uitspraken waren echter onlos makelijk verbonden met Van Dijke's geloofsopvatting en wa ren derhalve niet strafbaar, oor deelde de Hoge Raad. Haselhoef legde overigens later, tijdens een interkerkelijk debat in Goes, nog eens uit hoe de ver zen in de Koran moeten worden opgevat. Als vier betrouwbare getuigen seksuele handelingen in het openbaar waarnemen, moet volgens de Koran de dood straf worden toegepast. Volgens Haselhoef moeten die verzen worden uitgelegd als een be scherming van de intimiteit tus sen mensen en niet als veroorde ling van (homo)seksualiteit. (Advertentie) "713214'000002 mandag Vjn vjjdag TV7p sriA*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1