Daling van startende bedrijven Stoffels steunt kritiek op Bruinooge Eerst Delta bellen, dan pas graven W esterscheldetunnel moet op euro's letten Actie voor kabel in buitengebied succes Pronk ziet af van noodwet Borssele Vandalen in de kraag gevat Vlissinger mishandelt twee mannen Zierikzeeënaar mishandeld Veertienjarige pleegt inbraak Inbraak in Vlissingse school Groei stagneert m Veroordeelde dominee bepleit onschuld Het aantal ondergrondse kabels, zoals hier voor cameratoezicht in Goes, wordt steeds groter en daarmee de kans dat bij het graven van sleuven oude kabels worden geraakt. foto Willem Mieras door Emile Calon MIDDELBURG - Gemeenten, provincie en waterschappen moeten aannemers dwingen eerst contact op te nemen met Delta alvorens sleuven te graven. Alge meen directeur J. de Back liet gisteren na afloop van de algemene vergadering van aandeelhouders weten dat op die manier allerlei onnodige gas-, water-, elektrici- teits- en kabelstoringen zijn te voorko men. Volgens hem wordt nog lang niet altijd zijn bedrijf gebeld als een aannemer er gens in Zeeland een vergunning krijgt om te graven. Hij vindt dat vervelend omdat het bedrijf zelf 'tot het uiterste gaat' om het aantal storingen terug te dringen. En een telefoontje kan veel onnodig leed voorkomen omdat Delta precies in kaart heeft waar al haar leidingen liggen. Het gaat goed met het bedrijf, aldus de di recteur. Hij verwacht dat eind dit jaar, net als eind vorig jaar, zeker zo'n 44 miljoen euro winst kan worden gemeld. Sinds gis teren heet het bedrijf officieel Delta. De aandeelhouders gingen akkoord met het schrappen van het toevoegsel 'Nutsbe drijven'. President-commissaris J. Hennekeij maakte ook bekend dat het bedrijf in sep tember met een speciale actie komt om de trouwe klanten vast te houden. De Back liet weten dat intern is gedacht aan een soort airmiles, maar dat idee is al snel ver laten. Wat het wel wordt, wilde hij nog niet onthullen. Schone energie De Back gaat binnenkort praten met Rijkswaterstaat, want het bedrijf ziet goede mogelijkheden om meer schone energie te winnen als het toestemming krijgt om windturbines op de zeedijken te bouwen. Tot nu toe weigert Rijkswater staat daar medewerking aan te geven om dat de dijken, aldus De Back, over dertig jaar misschien moeten worden verhoogd. Volgens hem komt dat mooi uit, want windturbines zijn na vijftien jaar afge schreven. Dus de toekomstplannen van Rijkswaterstaat zijn niet strijdig met zijn toekomstplannen voor windenergie. Hennekeij merkte ook op dat Nederland, maar ook Europa, volop in beweging is op energiegebied. Als de consumentenmarkt in 2003 opengaat, zal Delta inzetten op klantenbehoud. Nieuwe consumenten werven ver buiten Zeeland is te duur. Wel zal worden gepoogd om huishoudens in West-Brabant en op Goeree Overflakkee die nu al water afnemen, ook binnen te ha len als klanten voor gas en elektriciteit. Delta gaat de komende jaren de organisa tie doorlichten, want er moet doelmatiger worden gewerkt, zodat het bedrijf de aan deelhouders tevreden kan houden. Ope ratie Vliegwiel, aldus Hennekeijzal een aantal jaren in beslag nemen. „Uiteinde lijk zal dit project tot meer rendement lei den." DEN HAAG - Met pijn in het hart ziet demissionair PvdA-mi- nister Pronk af van het indienen van een noodwet om de kern centrale Borssele alsnog op 1 januari 2004 gesloten te krijgen. In antwoord op schriftelijke vragen van de WD-Kamerleden J. te Veldhuis en H. Voüte-Droste geeft Pronk toe dat hij zo'n noodwet in voorbereiding had, zoals deze krant eind mei meldde. DeWD'ers waren daar kwaad over, omdat Pronk af tredend is en omdat de politieke verhoudingen zijn veran derd. In de Tweede Kamer is sinds de verkiezingen van 15 mei een meerderheid voor het langer openhouden van Borssele. De regeringsonderhandelaars van CDA, LPF en WD hebben ook al vastgelegd dat de kerncentrale in elk geval tot 2007 open mag blijven. Te Veldhuis en Voüte-Droste wilden van Pronk weten 'of het niet beter zou zijn om af te zien van het daadwerkelijk indienen van die noodwet bij de Tweede Ka mer'. Pronk reageert kort: 'Helaas wel'. ZIERIKZEE -Twee Zierikzeeënaars - respectievelijk 17 en 18 jaar oud - zijn in de nacht van zaterdag op zondag in hun woonplaats door de politie aangehouden wegens vernielin gen. De twee hadden op de Beddeweeg een fles kapot gegooid en vervolgens in de Meelstraat een band lekgestoken van een daar geparkeerde auto. Van een andere auto in de straat lieten ze de band leeglopen. Na het opmaken van proces-verbaal werd het duo weer in vrijheid gesteld. VLISSINGEN - Een 27-jarige Vlissinger is zondagavond aangehouden voor mishandeling van twee plaatsgenoten van 43 en 48 jaar. Tijdens een woordenwisseling in de Bouwen Ewoutstraat in Vlissingen had de 27-jarige man de 43-jarige plaatsgenoot getrapt en geslagen. De 48-jarige man maakte daarover een opmerking en kreeg vervolgens een trap tegen zijn arm. Toen de politie ter plaatse kwam ging de dader op de vlucht. Even later werd hij op de hoek Scheldestraat/Paul Krugerstraat aangehouden. Hij kreeg een proces-verbaal. ZIERIKZEE - In een horecapand in Zierikzee is in de nacht van zaterdag op zondag een 20-jarige Zierikzeeënaar door twee onbekend gebleven mannen mishandeld. De 20-jarige werd door beide mannen met de vuist op het hoofd geslagen waarbij hij diverse bulten en blauwe plekken opliep. Wat de aanleiding voor de mishandeling was, weet de politie niet. TERNEUZEN - Een 14-jarige jongen uit Terneuzen is afgelo pen zondagavond aangehouden bij een school in zijn woon plaats. De jongen had in de school ingebroken en onder meer een sensor en een printer van nog onbekende waarde weggenomen. Tegen de jongen werd proces-verbaal opge maakt. De gestolen spullen zijn aan de school terug gegeven. VLISSINGEN - In een middelbare school in Vlissingen is tus sen vrijdagmiddag en maandagmorgen ingebroken. Uit het pand werd videoapparatuur gestolen. De waarde van de goe deren is nog niet bekend. Ook de braakschade is onbekend. dinsdag 25 juni 2002 door Jeffrey Kutterink j MIDDELBURG - De groei van I bet aantal nieuwe bedrijven in I Zeeland stagneert. Vorig jaar startten 1600 bedrijven; 25 min der dan in 2000. Iets meer dan zeventig procent zijn starters, het overige deel zijn nieuwe filialen en neven vestigingen. Desondanks groeit het aantal ondernemingen aan zienlijk. Dat is vooral te danken aan de ondernemingszin van de Zeeuwen. Dat blijkt uit het rapport 'Be- drijvendynamiek 1998-2001' van de Kamer van Koophandel Zeeland. Het aantal bedrijven in Zeeland is de afgelopen vier jaar met 2850 toegenomen. De groei in 2001 bleef enigszins achter: vorig jaar was het groei- saldo 535. In de afgelopen vier jaar zijn 6100 bedrijven gestart. De nieu welingen op de markt zijn goed voor ruim 2000 arbeidsplaat sen. Het aantal bedrijven dat de deuren weer sluit, neemt elk jaar toe. In 1998 ging het nog om bijna 750 opheffingen, in 2001 was dat 1150. Per jaar gaan door opheffingen circa 1600 arbeids plaatsen verloren. Vooral in de food-sector en de markt- en straathandel is volgens de Ka mer sprake van een terugloop. De adviesbureaus zijn de afge lopen vier jaar onstuimig gegroeid. Ook het aantal auto matiseringsbedrijven, uitzend bureaus en beveiligingsdien sten is flink gestegen. Migratie Jaarlijks vestigen zich in Zee land 200 tot 250 bedrijven van buiten de provincie. Tegelijker tijd vertrekken jaarlijks 125 tot 150 bedrijven.In 2001 waren de meeste nieuwe bedrijven afkomstig uit de Bevelanden (443), op de voet gevolgd door Zeeuws-Vlaanderen (433). De groei van het aantal nieuwe be drijven in Noord-Zeeland (Tho- len en Schouwen-Duiveland) en de Bevelanden is duidelijk ho ger dan in Walcheren en in Zeeuws-Vlaanderen. Weliswaar is, in absolute ter men uitgedrukt, het aantal nieuwe bedrijven in Noord- Zeeland lager dan op Walche ren, de Bevelanden en Zeeuws- Vlaanderen, maar rekening houdend met het aantal inwo ners scoort Noord-Zeeland op vallend goed. Zo ligt het groei- saldo er circa eenderde hoger dan het gemiddelde percentage in Zeeland. Hierbij gaat het vol gens de kamer om een trend. Sectoren Hoewel het aantal nieuwe be drijven in Zeeland toeneemt, blijft de Zeeuwse ontwikkeling achter bij de landelijke. Het groeisaldo ligt landelijk tussen 4,5 en 5,5 procent; in Zeeland is dat tussen de 3 en 4 procent. Bo vendien neemt het verschil toe. De sectoren detailhandel en ho reca/recreatie zijn in de regio sterk vertegenwoordigd als het gaat om nieuwe bedrijven. Nieuwe bedrijven in de dienst verlenende sectoren komen in Zeeland minder voor. Uit de cijfers blijkt volgens de Kamer dat de aanslagen op 11 september nauwelijks van in vloed zijn geweest op de bed- ijvendynamiek in Zeeland. De stagnatie van het aantal nieuwe bedrijven en de groei van het aantal opheffingen in 2001 waren al te zien voor de aanslag. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De NV Wester- scheldetunnel moet vijftien mil joen euro bezuinigen. Het tun- nelbedrijf komt dat geld tekort, omdat er meer onvoorziene uit gaven zijn dan was begroot. Di recteur T. Buis verwacht dat het onmogelijk is nog voor vijftien miljoen euro te beknibbelen. Toch tilt hij niet zo zwaar aan de financiële opdracht die zijn aandeelhouders, het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de provincie Zeeland, hem hebben gesteld. „Wij houden alle uitga ven tegen het licht, zoals wij dat overigens altijd hebben gedaan, maar wij zijn nu zover met de bouw dat er weinig meer valt te versoberen." Eén post is al wel gevonden. De liften in de brug bij het tolplein worden goedko per uitgevoerd. De vijftien miljoen euro kan niet meer helemaal worden goedge maakt in de bouwfase. Voor een deel zal dat geld na de opening van de tunnel worden 'gevon den' door een kleinere over dracht van dividend aan de aan deelhouders over 2003. „Maar", relativeert Buis, „wij praten over een overschrijding van het budget van slechts twee pro cent." Begin dit jaar keek de NV Wes- terscheldetunnel nog tegen een groter gat op de begroting aan: 56 miljoen euro. Dat bedrag is opgebouwd uit: de hogere post aan onvoorziene uitgaven a 15 miljoen euro, 36 miljoen euro door hogere loon- en prijsstij gingen de laatste jaren en 5 mil joen euro aan BTW, die niet met. de belastingdienst kon worden verrekend. Het tunnelbedrijf moet dus vijf tien miljoen euro zelf ophoes ten, voor de rest zijn andere op lossingen gevonden. door Emile Calon MIDDELBURG - De actie van Delta om bewoners van het bui tengebied van kabel te voorzien is volgens algemeen directeur J. de Back een groot succes ge worden. Totaal hebben straks 850 huishoudens een kabelaan sluiting dankzij een financiële bijdrage van het bedrijf. De Back is daarnaast trots op het binnenhalen van Nieuw- Namen als nieuwe klanten kring; Delta wil het grensdorp nog dit jaar aansluiten op het Zeeuwse kabelnet. De meeste nieuwe kabelabon nees hebben volgens De Back tevens een ZeeJandNet-inter- netabonnement Afgesloten zo dat inmiddels zo'n 60.000 klan ten een internet-via-de-kabel aansluiting hebben. Dat aantal groeit nog steeds. Ook het aan tal nieuwe kabelklanten groeit. Volgens De Back zijn er nog ze ker 20.000 potentiële klanten: .gezinnen die nog geen aanslui ting hebben, maar waar de ka bel wel al door de straat loopt. De Back maakte ook duidelijk dat Delta alle plannen voor be taaltelevisie heeft laten varen. Vier jaar geleden verwachtte het bedrijf dat het samen met partners zulke plannen snel kon uitvoeren, vooral omdat het be drijfsleven destijds dacht dat er een geweldige markt zou ont staan op het gebied van digitale diensten. Inmiddels is duidelijk dat de Zeeuwse klanten rüet zit ten te wachten op betaaltelevi sie en dat het al helemaal niet zo'n vaart loopt met dat soort diensten. OOG Advertentie DEN HAAG - Een wegens on tucht veroordeelde en door de Hervormde kerk op non-actief gestelde dominee (37) uit 's- Gravenpolder heeft gisteren bij het Haagse gerechtshof uit alle macht zijn onschuld bepleit. De predikant was in beroep ge gaan tegen het vonnis van de Middelburgse rechtbank, die hem tot 240 uur dienstverlening en een half jaar voorwaardelijke gevangenisstraf had veroor deeld. Hij zou zich met name in 1997 hebben vergrepen aan een destijds 18-jarig meisje uit de Wolphaartdijkse gemeente waar de verdachte toen predi kant was. Het meisje was als ca- techisante met problemen naar de predikant gestapt voor een pastoraal gesprek. Maar ze werd verliefd op hem. Volgens haar maakte de dominee daar misbruik van en had hij ge meenschap met haar in de slaapkamer van zijn woning. Ze deed pas j aren later aangifte, volgens eigen zeggen omdat zij tijdens haar HBO-studie theo logie/pastoraal werk 'vastliep' en in aanraking kwam met een studentpastor die haar 'wel echt hielp'. Het vermeende slachtof fer werd gisteren door het hof als getuige gehoord. Hofpresi dent P. Wurzer stelde haar kriti sche vragen. Ook verdachtes echtgenote werd gehoord. Zij vertelde het hof - onder ede - dat de beschrijving van de slaapka mer door het slachtoffer volko men verkeerd was. De echtge note staat achter haar man. Ook volgens advocaat H. Dunsbre- gen spreekt het vermeende slachtoffer niet de waarheid. De dominee zelf beweert dat het meisje psychische waanbeelden heeft en blijft alle schuld ont kennen. Maar hofaanklager mr. Geradts formuleerde zijn eis on omwonden: „De verklaringen van het slachtoffer overtuigen mij. De verdachte heeft mis bruik gemaakt van een vrouw in nood. Hij heeft haar als het ware het bed in gepraat." De aankla ger vroeg het hof om dezelfde straf op te leggen als de recht bank eerder deed. Volgens de dominee heeft hij al een hoop straf gekregen; Al leen de verdachtmaking is in een geval als dit al een veroorde ling. Mijn zoontje hoorde zelfs op school dat zijn vader een 'pedofiel' is een 'kinderpornosi te' heeft." Verdachtes raadsman vroeg om vrijspraak. Het gerechtshof doet op 5 juli uitspraak. door Ben Jansen MIDDELBURG - De combi natie van de functies van gede puteerde van economische zaken en voorzitter van het ha venschap heeft Zeeland vol gens Statenlid R. Stoffels van de Partij voor Zeeland de afge lopen jaren veel schade berok kend. Hij meent dat te weinig aandacht is gericht op kleinere bedrijven. D. Bruinooge, die de twee functies vervult, bestem pelt Stoffels' kritiek als 'poli tiek opportunisme'. De Partij voor Zeeland (PvZ) omarmt het standpunt van oud-hoogleraar A. Heertje dat één persoon beter niet gedepu teerde van economische zaken en voorzitter van het haven schap Zeeland Seaports kan zijn. Heertje kwalificeerde de ze combinatie als een 'beden kelijke dubbelrol'. Stoffels is het daarmee van harte eens. Hij meent dat veel kansen zijn blijven liggen. „Zeeland is op achterstand gezet, want de economische aandacht be perkte zich in hoofdzaak tot de havens." Het PvZ-Statenlid verwijt Bruinooge dat hij niet inziet dat de provincie niet al leen kan bestaan van bedrij vigheid in de havens. Ook stelt hij dat Bruinooge zich niet sterk heeft gemaakt voor nieu we ontwikkelingen rondom de Westerscheldetunnel. Stora Over de vraag welke kansen precies zijn gemist en welke schade daarmee is berokkend, blijft Stoffels in het vage. Hij noemt twee ondernemingen die bij nader inzien niet voor vestiging in Zeeland hebben gekozen. De Zweedse pa pierproducent Stora en de Ita liaanse autotransporteur Gri- maldi waren beide geïnteres seerd in een plek in Vlissingen- Oost, maar kozen voor respec tievelijk Zeebrugge en Ant werpen. Volgens Stoffels zijn zij Zeeland aan de neus voorbij gegaan omdat het in de provin cie ontbreekt aan ondersteu nende en dienstverlenende be drijven. Stoffels: „We hebben in Zeeland niet meer te bieden dan diep water. Het onbreekt aan een netwerk." „Onzin", meent Bruinooge, „Stora en Grimaldi hebben, door belangstelling te tonen voor vestiging in Zeeland, ge daan weten te krijgen dat de Vlaamse havens extra gunstige R. Stoffels (PvZ): „Zeeland is op achterstand gezet." bestuderen. „Alles is verifieer baar, maar daar moet je wel wat moeite voor doen. Trou wens, Provinciale Staten zijn op bezoek geweest bij Hesse Noord Natie in Antwerpen, die de containerterminal gaat ex ploiteren. Daarbij is uitvoerig informatie verstrekt over de foto Charles Strijd niet in waarom iets wat elders in het land heel gebruikelijk is, in Zeeland niet zou kunnen. Maar als Stoffels vei'andering wil, dan brengt hij dat na de Statenverkiezingen maar in bij de onderhandelingen over een nieuw beleidsprogram ma." verwachtingen van het bedrijf. Ik heb Stoffels toen geen kriti sche vraag horen stellen." Op de aanmerkingen van Heertje en Stoffels op de com binatie van het gedeputeerde schap met het voorzitterschap van Zeeland Seaports reageert Bruinooge laconiek. „Ik zie Gedeputeerde D. Bruinooge: „Alles is verifieerbaar." aanbiedingen hebben gedaan. Concurrentie heet dat. Je haalt nu eenmaal niet alle bedrijven binnen waarmee je in gesprek bent. Meneer Stoffels zou dat als zakenman moeten weten." Hij constateert dat de PvZ- Statenfractie even niet heeft opgelet als Stoffels hem ervan beschuldigt dat hij de moge lijkheden van de Westerschel detunnel onbenut laat. „De ge meente Borsele en Zeeland Seaports ontwikkelen samen aan de noordkant van de tun nel het bedrijventerrein Sloepoort van dertig hectare." Een ander punt van kritiek van Stoffels is dat het havenschap klanten voor het haven- en in dustrieterrein Axelse "Vlakte aan het lijntje houdt en daar mee mogelijke uitbreiding van de werkgelegenheid op het spel zet. Bruinooge: „Meneer Stof fels is bij ons langs geweest met een projectontwikkelaar. Dat noem ik nu niet het type klant dat meteen veel banen in brengt." De PvZ vindt dat Bruinooge een veel te gunstige voorstel ling van zaken geeft over het aantal arbeidsplaatsen dat de mogelijke vestiging van de Westerschelde Container Ter minal kan opleveren. „Die containers worden alleen maar verder getransporteerd", denkt Stoffels. „De 2700 banen die worden genoemd, zijn ge woon luchtfietserij." Bruinoo ge reageert met de aansporing dat het PvZ-Statenlid er goed aan doet alle stukken die hij over de containerkade heeft gekregen nu eindelijk eens te GOESE WINKELIERS HEBBEN DONDERDAG 27 JUNI SUPER KÓÓÓÓPJES OP DE ZOMERKOOPJESMARKT VAN 8.00 TOT 16.00 UUR OP DE GROTE MARKT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15