Meer bankjes op dorpsboulevard i Zwemmende beren in de gymzaal PZC Vier projecten voor plattelandstoerisme voldoen aan eisen Vlissings project voor watervoorziening op Molukken in de lift Auto beschadigd bij slippartij Rijverbod na rijden onder invloed Onbekenden vernielen auto Vernielingen aan strandtent Scooter gestolen in Vlissingen VVV-kantoren in Bru en Brouw Groot deel van klachten Zoutelande opgelost agenda VAN DER ZWAN Fancy fair VLISSINGEN - Een 21-jarige Middelburger is in de nacht van zondag op maandag met een slok op in een slip geraakt. Zijn auto raakte zwaar beschadigd. Uit een ademanalyse bleek dat hij ruim 1,2 maal te veel had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van één uur en 190 euro boete. De Middelburger kwam uit het centrum van Vlissingen en reed over de Paul Krugerstraat. Toen hij linksaf de Nieuwe Vlissingseweg wilde oprijden, raakte hij met zijn achterband een stoepje. Zijn auto kwam in een slip, waardoor hij het trot toir naast de verkeerslichten opreed. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag om twee uur een 35-jarige automobilist uit de ge meente Veere aangehouden voor rijden onder invloed. De man werd staande gehouden in Nederstraat te Middelburg. Uit een ademanalyse bleek dat de automobilist twee maal te veel had gedronken. Hij kreeg een proces-verbaal en een rij verbod van vier uur. MIDDELBURG - Onbekenden hebben tussen zaterdag en gisterochtend acht uur een nog onbekende substantie gespo ten in de sleutelgaten van een auto die geparkeerd stond aan het Park de Griffioen in Middelburg. De portieren van de auto kunnen daardoor niet meer van het slot. Het schadebedrag is onbekend. ZOUTELANDE - Aan een strandpaviljoen bij Zoutelande zijn tussen zondagavond en maandagochtend vernielingen aangericht. Beide toegangsdeuren tot het terras werden ver nield evenals een dubbele glazen ruit. VLISSINGEN - Een scooter is tussen zondagavond en maan dagochtend gestolen uit de Dreesstraat in Vlissingen. Het gaat om een zilverblauwe scooter van het merk Yamaha en het type Slider. De scooter is een paar duizend euro waard. BURGH-HAAMSTEDE - De VW Schouwen-Duiveland is met het bestuur van de Stichting Musea Bruinisse tot over eenstemming gekomen over de opening van een zomerkan- toor in het visserijmuseum. De toeristenbalie komt in de en tree van het pand aan de Oudestraat. Eerder al kwam de VW tot een akkoord met de Stichting Renesse over een vestiging in het oude kantoor naast het voormalige stadhuis in Brouwer shaven. Beide posten zijn twee maanden in bedrijf, vanaf 28 juni tot en met 24 augustus, de zondag uitgezonderd. VoorBruinisse is gekozen voor openstelling van 10 tot 14 uur. De VW-balie in Brouwershaven is bereikbaar van 15 tot 18 uur. In beide zo- merkantoren is het gebruikelijke assortiment informatiema teriaal over de regio beschikbaar, inclusief de kaartverkoop van evenementen en voor rondvaarten. De zomerkantoren komen in de plaats van de vaste vestigingen die de VW aanvankelijk had in beide toeristische dorpen. dinsdag 25 juni 2002 doorValeska Nastaly ZOUTELANDE - De klachten van de dorpsraad Zoutelande over de slechte situatie op de boulevard van Zoutelande zijn grotendeels opgelost. Dat zegt H. Davidse van de gemeente Veere. De kapotte trapleunin gen en verlichting zijn inmiddels gerepareerd. De ont brekende bankjes en de vuilnis bakken zijn weer aanwezig. Het enige probleem is nog de ge brekkige huisvesting van de reddingsbrigade. N. Kramer, voorzitter van de Stichting Strandexploitatie Walcheren (SSW) legt uit dat het nog niet zo simpel is om een mooie botenloods te realiseren. „Wij denken aan een opslag plaats aan de landzijde van de boulevard. Het gaat om een vast gebouw en omdat wij 's winters niet actief zijn, is het moeilijk om dat aan zeezijde geplaatst te krijgen. Dan staat er weer iets in het zicht dat een groot deel van het jaar niet gebruikt wordt. Het probleem met een loods aan STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22, 20.00- 21.00 uur en 21.00-22.00 uur: Tai Chi voor beginners; Turnhal De Zandput, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor senioren; OOST-SOUBURG-Buurthuis de Schuur, 13.00-15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; Lammerenburcht Zuidbeekseweg, 14.00-16.00 uur: volksdansen voor oude ren; Arsenaaltheater, 19.30 uur: jaarlijkse einduitvoering kinderkoor Zeeuwse Mu ziekschool; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal. landzijde is het vervoer: hoe krijg je de boten weer aan de zeekant?" De gemeente Veere heeft voor een tijdelijke oplos sing gezorgd. De roestige con tainers worden deze week van een nieuw jasje voorzien. De aanwezige toeristen maakt het allemaal niets uit. ,,Het is hier fantastisch. Je zet je auto relatief dichtbijde boulevard is makkelijk op te komen en het is hier zo ontzettend schoon. Kat wijk en Scheveningen: daar moet wat gebeuren. Zoutelande is echt ideaal", zegt het echtpaar Van der Jagt uit Harderwijk. Contact Hij schildert landschappen op locatie. Zo komen zij met veel mensen in contact. „De mensen die wij spreken denken er ook zo over", zeggen ze. Maar T. Beke- ma uit Friesland ziet liever wat meer bankjes aan de boulevard. „Zeker hier aan beide zijden van de trap", zegt ze. „Dat zijn net de langste stukken en er is bijna geen bankje te vinden. Voor jonge mensen is dat mis schien geen probleem, maar ou de mensen zoals wij moeten wel eens uitrusten." Op hetzelfde moment komt er een optocht van mensen in rol stoelen voorbijZij hebben geen last van eventuele ontbrekende trapleuningen, want zij berei ken de boulevard via de helling een eindje verderop. Dat beves tigt S. Traas van de reddingsbri gade. „Voor mensen die slecht ter been zijn, is de boulevard geen probleem. Met een rolstoel kun je makkelijk het strand be reiken via de speciaal aangeleg de helling." De klacht van de dorpsraad over de ontbrekende bankjes en vuilnisbakken heeft zijn oorsprong in de zandover- last op de boulevard. Kramer: „In de zomer kun je het zand rondom de bankjes niet zo mak kelijk verwijderen. Daarom worden de bankjes in de winter verwijderd. Het probleem dat er te weinig bankjes zijn, is ook bijna van de baan. Er zijn al nieuwe bankjes besteld." De boulevard van Zoutelande is klaar voor het nieuwe toeristenseizoen. foto Lex de Meester Kinderen oefenen de Gouden haan die op één been staat. door Miriam van den Broek DOMBURG - De eerste fase van het project Plattelandstoerisme Walcheren 2000+ is afgerond. Vier agrariërs maakten een plan dat zowel hun inkomsten als het plattelandstoerisme bevordert. Zij dienden een verzoek in voor een hofstedecamping of voor dagrecreatie in combinatie met appartementen in de boerenschuur. Op wat kleine aanpassingen na worden de werkwijze en de toetsing van de plannen in de volgende fase op dezelfde manier voort gezet. Het project Plattelandstoeris me maakt deel uit van de Regio visie Walcheren 2000+ en is be doeld om toeristen naar het platteland te trekken. Daarvoor worden kleinschalige vormen van recreatie en toerisme ge combineerd met natuur en land schap. Te denken valt aan een winkeltje bij de boerderij waar- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl in eigen producten worden ver kocht. Voor toeristen is er dan meer te doen en agrariërs kun nen op die manier een sluitende exploitatie krijgen. Als horeca of detailhandel nog niet genoeg opleveren om finan cieel rond te komen, kan de on dernemer een hofstedecamping beginnen of appartementen in de boerenschuur bouwen. De hofstedecamping is een klein schalige camping bij een beeld bepalende boerderij die nog steeds gebruikt wordt. Als de ondernemer als vergoeding vijf hectare bos aanplant, mag hij maximaal veertig kampeer plaatsen inrichten. De apparte menten in de boerenschuur mo gen alleen gebouwd worden in bestaande monumentale of beeldbepalende schuren bij agrarische bedrijven. Per agra risch bedrijf mogen maximaal vijf appax-tementen worden ge realiseerd. Begeleiding Om ondernemers te helpen bij het indienen van hun plannen is een consulent plattelandstoe risme bij de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie in dienst getreden. Hij begeleidde de agrariërs bij het ontwikkelen en uitwerken van de plannen en de uitvoering ervan. Volgens de evaluatie was de consulent niet algemeen inzetbaar voor bij voorbeeld overleg of voor het bijwonen van vergaderingen. Voor de volgende fase die deze week ingaat, worden daarover betere afspraken gemaakt. In totaal werden tien plannen ingediend. Vijf waren gericht op een hofstedecamping. De ande re plannen gingen over dagre- creatieve initiatieven in combi natie met appartementen. Twee ondernemers trokken hun voor stel snel weer in. Van de reste rende acht projecten vielen er vier af. Eén initiatief was inge diend door een niet-agrariër, bij een andere ondernemer was geen sprake van een beeldbepa lende boerderij en bij een derde indiener lag de nadruk op ver- blijfsrecreatie en moest een mo numentaal gebouw plaats ma ken voor het plan. Het vierde voorstel viel af omdat het bin nen de geluidszone rond het Sloegebied lag. De Stuurgroep heeft vorig jaar besloten aan de plannen van de andere vier on dernemers medewerking te ver lenen. door Ron Magnée VLISSINGEN - De Gouden haan die op één been staat, dat is een lastige. Je tilt je been op en plaatst je elleboog op je knie. En dan stokstijf blijven staan. Veertien knietjes gaan als bij toverslag omhoog. Eén kind moet giechelen, een an der kukelt bijna om. Het is wel duidelijk: Tai Chi leer je niet in één lesje. Het is maandagmiddag rond de klok van vijven als de eerste geïnteresseerden komen bin nendruppelen in een gymzaal- tje in Vlissingen. Op het pro gramma staat een proeflesje Tai Chi Chuan, een vierdui zend jaar oude Chinese bewe gingsleer. Dit keer is de doel groep niet een verzameling ge stresste tweeverdieners, maar kinderen van zes tot en met dertien jaar. Tai Chi-liefhebster N. van Hartevelt - korte haren, wit overhemd en een wijde zwarte broek - heeft speciaal voor kinderen een cursus ontwik keld. Twintig weken lang, vanaf september worden de kinderen de fijne kneepjes van de Chinese bewegingsleer bij gebracht. Daarnaast zijn er Chang chuan-oefeningen, een soort boks- en schopbewegin- gen. Niet om een ander eens flink te bezeren, wel om ster ker en leniger te worden. Deze week zijn er proeflessen van Van Hartevelts cursus in Vlis singen en Middelburg. Motoriek Volgens Van Hartevelt is Tai Chi dé manier om motoriek en lichaamshouding te verbete ren. Ook kinderen met coördi natie-, concentratie- of adem halingsmoeilijkheden hebben er volgens Van Hartevelt baat bij. Sowieso is het een leuke manier van ontspannen, aldus de enthousiaste cursusleid ster. Aan het begin van de les zitten vijf kinderen rond de negen jaar onwennig in een kring. Met grote ogen kijken ze naar de ingewikkelde oefeningen die Van Hartevelt voordoet. Terwijl je op de grond zit je lin kerbeen en je rechterarm syn chroon optillen bijvoorbeeld. Dat lukt niemand echt vloei end. Ondertussen komen er steeds meer geïnteresseerde kinderen de gymzaal binnen lopen. Een enkeling kijkt be schroomd toe vanaf de zijkant, maar velen doen meteen mee met de oefeningen. Uiteinde lijk dijt de groep uit tot veer tien kinderen. Onderdeel van Tai Chi is het sierlijk nabootsen van een dier. Zoals de Beer in het wa ter: door de knieën zakken en dan met je armen een soort zwembeweging maken. Veer tien kinderen proberen Van Hartevelts beweging te kopië ren. En inderdaad verandert met een beetje fantasie de kring in een stel zwemmende beertjes. Tegen het einde van de cursus gaan alle kinderen weer in een kring staan. De les wordt afge sloten met dezelfde zinnen als waar-ie mee geopend is: „Door voeding en lucht word ik sterk/ Ik ben aardig maar ik kan vechten/ Ik heb respect voor alles wat leeft." Ernstig prevelen de kinderen de zin nen na. Ondertussen worden de sierlijke bewegingen al weer beter gedaan dan aan het begin. Na de les tonen de kinderen zich enthousiast over de Chi nese bewegingsleer. Dave (9) Meester gaat zich zeker opgeven voor de cursus. Deboksbewegingen vindt hij het leukste van Tai Chi. Ook Maartje (7) uit Kloe- tinge, die al wat meer ervaring met de Chinese leer heeft, doet graag aan Tai Chi: „Vooral de oefeningen waar je met armen en benen zwaait, die vind ik leuk." Geïnteresseerde kinderen kunnen donderdag 27 juni van 17 tot 18 uur een proefles Tai Chi in Middelburg volgen. Plaats van handeling is aan de Seissingel 4. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Jos Manuhuwa en Ronald Elderkamp hadden de hoop al bijna opgegeven dat er ooit een watervoorziening zou komen in het Molukse dorp Allang. Het waterproject waar aan ze vanaf 1996 bezig zijn, vorderde maar niet. Ineens keerde het tij. Wat precies de aanleiding was voor de kente ring, weten de Vlissingers niet. Maar na zes jaar praten en rege len is het werk van de drie kilo meter lange waterleiding en de waterputten bijna voltooid. De Soroptimistenclub Walche ren overhandigde maandag avond duizend euro voor het project in Allang. Ook de ver eniging van nazaten van Allang die in Nederland wonen, spekte de kas en de bewoners van de kampong zelf, volgden dit voor beeld. Broers en zussen van de moeder van Jos Manuhuwa wonen op Allang. In 1996 kwam de oudste broer van haar moeder voor een bezoek naar Nederland. Bij het vertrek vroeg Jos op welke ma nier zij een bijdrage kon leve ren. Zonder lang na te hoeven denken zei haar oom dat er op Allang een waterprobleem was. „De bron ligt mijlenver van de kampong vandaan en moeders en kinderen lopen dagelijks met jerrycans vol water van en naar de bron." In de regentijd is het water erg troebel en is de bron, doordat de rivier buiten haar oevers treedt, moeilijk te berei ken. „Vanaf dat moment zijn we het idee van een watervoorzie ning uit gaan werken. We zijn gaan polsen wie er geld over had voor het project." Alle ongeveer honderd gezinnen in de kampong zagen het nut in van de watervoorziening. „Maar het vreemde was dat we PALINGVISSERIJ EN ZEEVISGROOTHANDEL het maar niet echt van de grond kregen. Er heerst armoede, dus geld is een logisch probleem. En ook werd door de oorlog de aan leg van de watervoorziening verdrongen. De mensen hadden andere dingen aan het hoofd. Ook al ligt Allang een beetje in de luwte ."De Vlissingers gingen door. Ze hadden van de soropti- misten in 1997 al de toezegging van duizend euro gekregen. Jos Manuhuwa kwam in contact met een Molukse ingenieur in Ambon-stad, die gratis wilde meewerken aan het project. „Hij legde het idee vast in een bouwtekening en we zijn weer met de gezinshoofden van Al lang gaan praten. Dat is een be langrijk moment geweest. Ze kregen het voor elkaar dat de honderd gezinnen het resteren de bedrag zouden opbrengen. Ieder gezin heeft ongeveer vijf tien euro ingelegd en de ingeni eur werd aangewezen tot pro jectleider." Vanaf het begin van dit jaar wordt vrijwel dagelijks gewerkt aan de waterleiding en water putten. Het werk is intussen halverwege gevorderd. „Als er nog geld over is, kan nog een wasplaats gemaakt worden. Dan hoeven de vrouwen ook niet meer in de rivier te wassen. RITTHEM - Christelijke basis school De Burcht-Rietheim houdt vrijdag van 16 tot 20 uur een fancy fair. Met de opbrengst wil de school het plein aantrek kelijker en speelser maken. Kin deren kunnen voor een beperkt bedrag een knipkaart kopen om diverse spelletjes te doen. De Van Visvlietstraat is afgezet voor het verkeer in verband met de zeepkistenrace. WINKEL DAGELIJKS OPEN 09.00-18.00 U. ZATERDAG 15.00 u. Hermesweg 7, Vlissingen, tel. 0118-410323/463156

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13