Meldpunt als een lastige horzel PZC Het Bedrijf v/h maakt klankentuin met reeks fantasie-instrumenten Festival Zonnemaire Buitengewoon wil publiek verrassen m n iÈRmm lezers schrijven Veiligheid kunst cultuur Greenpeace Slavernij Vermeend WCT III WCT IV Fiets Scheldemond is voetbalkampioen 121 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. j Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. dinsdag 25 juni 2002 door Emile Calon Boor de verborgen kennis aan. Met dat idee in het achterhoofd wordt het Meldpunt Verkeersonveiligheid opgericht. Vanaf januari kan iedereen melden dat die bocht in de weg bij Cadzand-Bad onoverzichtelijk is door overhangende takken, dat er een enorme put zit in de weg bij Domburg en dat tussen ergens in Renesse al da genlang een auto levensgevaarlijk ge parkeerd staat. Secretaris H. Rhebergen van het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland denkt dat met het aanboren van die lokale kennis het mogelijk moet zijn het dodental in het verkeer met ruim tien procent te laten dalen. Vorig jaar waren er 35 te betreuren. Minstens vijf van die ongevallen wa ren volgens omwonenden en geregel de passanten te voorzien. „Op zo'n ongeluk kon je wachten", kreeg Rhe bergen dan ook te horen toen hij na een ongeluk sprak met buurtbewo ners. Die mensen weten nu vaak niet wie ze moeten bellen, aldus de secretaris. En als ze al bellen, raken ze vaak ver dwaald in de bureaucratie, omdat in stanties nogal eens de neiging hebben naar elkaar te wijzen en geen verant woordelijkheid te nemen. Rhebergen geeft aan dat het Meld punt niet alleen het loket wordt voor opmerkingen van individuele bur gers. Hij hoopt en verwacht ook dat allerlei (overheids)instanties hun be vindingen over verkeersonveiligheid zullen doorgeven. Nu is het zo dat af zonderlijke instanties elkaar vaak in het geheel niet inseinen als ze zelf weet hebben van een onveilige situa tie. Het gevolg: er worden geen maat regelen genomen en de onveiligheid blijft. Als voorbeeld vertelt hij hoe po litie en wegbeheerder elkaar geregeld niets vertellen over ongevallen en oor zaak daarvan. „Er is geen communi catie", zegt hij wat bitter. Energie Ook geeft hij aan dat het vaak veel energie kost een wegbeheerder tot ac tie te bewegen. Zo moest hij zelf tot vijf keer bellen om een illegale fiet- sersdoorsteek af te laten sluiten met een simpel hekje. „Terwijl door het ontbreken van zo'n hek er wel een ver keersdode was gevallen." Tot zijn ver bijstering merkt hij ook geregeld dat sommige wegbeheerders niet eens weet hebben van dodelijke ongeval len op hun wegen. Hij snapt daar niets van want elk wegvak heeft zijn eigen kantonnier. Er schort volgens hem dan ook echt iets aan de communica tie. Het idee van het Zeeuwse Meldpunt is afkomstig van het D66-Statenlid P. van Veen. Ze kwam begin dit jaar op die gedachte toen ze zelf een gevaar lijke situatie in het verkeer zag. Toen zij dit wilde melden, werd ze vervol gens van het kastje naar de bekende muur gestuurd. Haar idee wordt nu door alle partijen die betrokken zijn bij het Zeeuwse verkeer omarmd en verder uitge werkt, zodat het begin volgend jaar van start kan gaan. De verschillende participanten hebben de afgelopen tijd overlegd over hoe het moet func tioneren. Daarbij diende het Friese Meldpunt als voorbeeld. Dat fungeert echter als een compleet adviesbureau, weet Rhebergen. En dat is nu juist niet de bedoeling. Want de wegbeheerders zijn en blijven verantwoordelijk. Die taak moet je niet overnemen, vindt hij. En met nadruk: „Het Zeeuwse Meldpunt moet een lastige horzel blij- Zodra het Meldpunt functioneert moeten autoriteiten binnen zes weken na een klacht reageren. Volgens Rhe bergen is dat een acceptabele termijn voor de wat meer ingewikkelde zaken. Een klacht over overhangende takken moet echter veel sneller worden afge handeld. In het voorlopige beleids plan wordt uitgegaan van één week. Rhebergen hoopt dat instanties hun organisatie zo optuigen dat ze daartoe ook daadwerkelijk in staat zijn. Hij geeft wel aan dat meldingen niet altijd tot een directe actie zullen lei den. Het kan zijn dat er andere priori teiten zijn, dat er onvoldoende geld is of dat de melder het bij het verkeerde eind heeft. „Er kunnen altijd goede Veel ongelukken zouden voorkomen kunnen worden, door onveilige situaties aan te kaarten bij een meldpunt. foto Ruben Oreel redenen zijn om iets niet te doen." Het ligt in de bedoeling het Meldpunt twee jaar te laten proefdraaienDaar na valt het besluit of het wordt voort gezet. De uitvoering komt in handen van 3VO en bij afwezigheid van die medewerker komen de telefoontjes binnen bij het servicecentrum van de politie. Het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland ROVZ krijgt geen di recte bemoeienis met het Meldpunt omdat het geen adviserende rol heeft op het gebied van infrastructuur. Bo vendien moet voorkomen worden dat het ROVZ betrokken wordt bij een conflict tussen verschillende wegbe heerders, aldus de secretaris. Hij weet nog niet of het succesvol wordt. Gezien de reacties van de Frie zen op him Meldpunt verwacht hij dat het zeer kan bijdragen aan een ver keersveiliger Zeeland. In de eerste acht maanden kwamen daar 142 mel dingen binnen. Daarvan is 77 procent aangepakt. Ruim de helft leidt tot een infrastructurele verandering op korte of langere termijn. Als het Zeeuwse Meldpunt net zo vaak gebeld wordt als het Friese zal het zeker succesvol worden en wordt het weer wat veiliger op de wegen. Rhebergen: „Want daar doen we het voor." door Ernstjan Rozendaal w#JrV' door Ernst Jan Rozendaal ZONNEMAIRE - Bij v festivals zijn van tevoren hoogtepunten in de p grammering aan te stipp omdat het meestal een kw tie is van grote, namen in bepaald genre. Bij het kwi tatief hoogwaardige boen rijfestival Zonnemaire B tengewoon, dat zaterdag en zondag 14 juli plaatsvii aan de Schapenweg in Z< nemaire, kan pas na aflc worden vastgesteld wat hoogtepunten waren. Z< nemaire Buitengewoon is melijk een festival dat 1 publiek wil verrassen n aansprekende vormen i muziek, theater, dans, be NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Het lijkt alsof in het beeldend muziektheater van Het Bedrijf v/h het accent steeds meer op muziek komt te liggen en veel minder op grote spektakels met veel vuur. Voor evenementen in Meliskerke en het Belgische Bil- zen en voor een project op Belgi sche basisscholen werkt de the atergroep van Rob Maaskant uit Nieuw- en Sint Joosland op het ogenblik aan allerlei fantasie instrumenten. Maar de artistiek leider van Het Bedrijf v/h bena drukt dat grootschalige voor stellingen met beelden, vuur en poëzie allerminst tot het verle den behoren. Komende zondag presenteert Het Bedrijf v/h zich op het land goed Alden Biesen in Bilzen tij dens de Dag van de Oude Mu ziek. Zaterdag 13 juli staat de theatergroep bij het Zijdemuse um in Meliskerke voor een mu zikale reis in het teken van 400 jaar VOC. „Twee jaar geleden hebben we ook op het muziekfestival op Al - den Biesen gestaan", vertelt Maaskant. „Toen ging het om een project rond Bach dat was georganiseerd in samenwerking met het Festival van Vlaande ren. Zowel ons als de organisatie is dat goed bevallen. Dit jaar werkt Alden Biesen samen met Brugge 2002. Uitgangspunt is het liedboek van de Brugse koopman Zeghere van Male. Ze hebben ons gevraagd of we daar iets mee kunnen doen." In 1542 gaf Zeghere van Male opdracht tot het maken van een verzamelbundel met muziek uit zijn tijd. Volgens Maaskant gaat het om een 'potpourri van mu ziek', bestaande uit Latijnse motetten en missen, Franse chansons, Italiaanse madriga len, Nederlandse liederen en in strumentale werken. De parti turen in het vierdelige liedboek zijn geïllustreerd met vrolijke, fantasievolle en scabreuze teke ningen. Wie de figuurtjes ziet die langs de notenbalken klau teren, begrijpt dat de organisa tie aan Het Bedrijf v/h heeft ge dacht. Maaskant: „Het zijn een beetje Jeroen Bosch-achtige figuren. Aan tal van muziekgezelschap pen is gevraagd de muziek van toen op Alden Biesen te komen uitvoeren, wij kregen het ver- zoek een tentoonstelling te maken. Het zal een soort van klankentuin worden met speci ale instrumenten. Ik heb een stoomorgel ontworpen, we heb ben een waterbassin met kale bassen, we doen iets met sjengs - Chinese blaasintrumenten - en ik ben bezig met een bijzonder harmonium. Zangeres Anne- marijke de Jong zorgt voor het vocale gedeelte. Het geheel wordt een samenspel van mu ziek en beeld." Muzikale reis Omdat Het Bedrijf v/h in het verleden ook iets met gamelan- muziek heeft gedaan, klopte eerder dit jaar het Zij demuseum in Meliskerke aan. Of de groep iets kon doen in verband met het VOC-project dat daar dit sei zoen wordt uitgevoerd? „Onder de titel VOCalen gaan we onze voorstelling van Alden Biesen enigszins aangepast in Melis kerke brengen", verklaart Maaskant. „Er zit overlap in de muziek die Zeghere van Male verzamelde en de muziek die in de begintijd van de VOC werd gespeeld. In Meliskerke zullen we ons meer richten op een mu zikale reis langs landen die van belang waren voor de VOC. We doen in ieder geval iets met In diase en Molukse muziek. Het zal in Meliskerke iets kleiner zijn dan op Alden Biesen. Het gaat weliswaar in beide geval len om evenementen van één dag, maar in België gaan we een aantal dagen bouwen." Per project wisselt de bezetting van Het Bedrijf v/h, waarin naast Maaskant Christien Schop een vaste waarde is. In Meliskerke treden zij op met Annemarijke de Jong, Harry van der Wekken en Coen Aal- berts. In januari en februari hoopt Maaskant met Het Bedrijf v/h het idee van de klankentuin uit te werken voor een serie van ruim dertig voorstellingen op Belgische scholen. Een nog bre der scholenproject heeft Maas kant voor Zeeland in gedachten. Eind 2003 wil hij met een mobiel Museum van de Verbeelding langs Zeeuwse scholen. „We foto Adri van Hoegee hebben het met Scoop doorge sproken en proberen nu spon sors te werven. Het is dus goed dat we in België en Meliskerke wat kunnen laten zien. Maar het wordt wel breder dan alleen muziek. Door middel van beeld, klank en literatuur willen we op zoek naar de oorsprong van on ze fantasie." Spektakel In augustus en september staat Het Bedrijf v/h in. Magdeburg in het kader van het vierhonderd ste geboortejaar van Otto von Guericke, uitvinder van de Maagdenburger halve bollen, en volgend jaar staat op Alden Biesen een project rond de Car- mina Bur ana gepland. Maas kant: „Dat zijn weer grootse spektakels, waarvan die op Al den Biesen er toch weer één wordt met veel vuur." Dag van de Oude Muziek, Land- commanderij Alden Biesen, Bilzen (B), zondag 9.30-18.30 uur, VOCa len door Het Bedrijf v/h, zaterdag 13 juli Zijdemuseum Meliskerke, con certen om 15,16 en 20 uur. 13 de aenae Kunst en literatuur aie niet iedereen kent. Het festival is aan zijn acht ste editie toe. Het zwaarte punt van de activiteiten ligt op de zondag. Als opwarmer tje worden zaterdagavond wereldmuziek en Franse hip hop gepresenteerd. De Cu baanse groep Son de Santia go opent het festival. Het optreden op Zonnemaire Buitengewoon is een primeur voor Europa. Dan volgt de Gangbé Brass Band uit het Afrikaanse Benin met een ui terst dansbare mix van brass, jazzmuziek en percussie. De hiphop-dansgroep Black, Blanc, Beur is een topper in Frankrijk. De groep is in 1984 opgericht en uitge groeid tot een tweemans- groep van uitzonderlijke klasse. Naast muziek en dans (op nieuw Black, Blanc, Beur) staan zondag 14 juli ook the ater, poëzie en beeldende kunst op het programma. Odd Scene is een nieuwe Nederlandse improvisatie- groep met onder anderen de percussionisten Kim Weem- hoff en Joshua Samson en gi tarist Niels Brouwer. Zeker een grote naam is gitariste Corrie van Binsbergen, in 1998 winnares van de VPRO/ Boy Edgar Prijs. Corrie en de grote Brokken brengen het veelgeprezen muziekstuk 'Kado uit de hel'. De twaalf koppige groep bestaat uit ge renommeerde muzikanten uit de Nederlandse pop- en jazzwereld, zoals zanger Bob Fosko, gitarist Wouter Planteij dt en trompettist An gel o Verploegen. Uit Madagascar komt de vir tuoze accordeonist Regis Gizavo met drummer/ percussionist David Mirand- on. Afsluiter is opnieuw een Cubaanse groep. David Cal- zado y su Charanga Habane ra spelen timba, een heftig mengsel van pop, jazz, rap, met vier zangers en een bat terij trompettisten. Met behulp van twaalf pro jectoren presenteren de Mid delburgse beeldend kunste naars Paul Menno de Nooijer 'Dubbelspel' als ope ning van het theaterpro gramma. Feitelijk gaat het om een voor vader en zoon De Nooijer zeer typerende mix van film, dans, theater en beeldende kunst. Mobiel bassin De groep Hilaria stond al eerder op Zonnemaire Bui tengewoon. Ditmaal komen Rob Rob met de show 'Dol finarium', waarvoor een mo biel bassin is ontwikkeld. Dit samenspel van mens en dier laat kinderen en volwasse nen schuddebuiken van het lachen. Voor kinderen vanaf vier jaar is Hendrien uitge nodigd met 'Matching Mo dels' en 'United Threads', of tewel kleien en borduren. Juffrouw Agaath en Stien brengen een act over onder meereen dichtende toilet juf frouw. Voor het onderdeel poëzie zijn drie dichters uitgeno digd hun werk in Zonnemai re voor te dragen, te weten Jean Pierre Ra wie, Menno Wigman en Hagar Peeters. Op 14 juli begint ook de openluchtexpositie in de pol der van Bommenede. De Schouwse kunstenaar Gust Romijn zal onder de titel 'De platte ruimte' billboards presenteren in de gele koren velden. De tentoonstelling duurt tot en met 8 september. Zonnemaire Buitengewoon be gint zaterdag 13 juli om 2 0 uur en zondag 14 juli om 13 uur. Info: www.zonnemaire.com Het is toch gewoon zinloze kol der, op kosten van de belasting betaler, wat Greenpeace uit haalt met de acties tegen de transporten van kernafval van uit Borsseie (PZC 20-6)? Het is in elk geval niet het uitoefenen van democratische rechten. Goed beveiligde kerncentrales en zorgvuldig uitgevoerde transporten brengen zelfs bij ernstige ongelukken de volks gezondheid niet in gevaar. Tsjernobyl betrof een slecht be veiligde centrale, die hoogst waarschijnlijk door concurre rende verkopers van duurdere kerncentrales gesaboteerd werd. Restafval van kerncen trales en andere vredelievende toepassingen kan altijd, door de VN bewaakt, permanent opge slagen worden in de leeggeroof de uraniummijnen. Op die plaatsen behoort stralend mate riaal al van oudsher tot het na tuurlijke milieu. Waarom treedt Greenpeace niet op tegen de brandstof en afvaltransporten van kernonderzeeërs? Dat zijn tegen de menselijkheid gerichte militaire vaartuigen, die tevens gebruikt worden om de oceaan bodem te beroven van afzettin gen van zeldzame metalen. Dat een werkende kernreactor naast je bed geen gevaar oplevert kan men vaststellen bij dit soort duikboten. Een kernbom is op zettelijk gebouwd als massa vernietigingswapen. Vele lan den bezitten dit soort moordda dig tuig. Het land met het groot ste aantal kernbommen beschuldigt een ander land er van dat ze vernietigingswapens maken en dreigt zo nu en dan daar met kernbommen een eind aan te ma kenAlleen al het bezit van kernwapens is de grofste wandaad tegen de menselijk heid. De transporten voor zulk grof radioactief vuil die moet Greenpeace blokkeren, niet de ongevaarlijke vredestoepas- sing. N. A. Blomme Ruys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen Debatmiddag is een wat over dreven kwalificatie in het PZC- verslag (17-6) van de bijeen komst in het prachtige Zeeuws Archief over het Zeeuwse aan deel in de slavenhandel van Afrika naar Amerika. Zo gaat dat meestal: twee uur praten, waarvan het eerste uur voor de inleiders en het tweede uur voor vragen en opmerkingen van cir ca tachtig bezoekers. Dat twee de uur wordt voor minstens de helft gevuld door de inleiders met aanvullingen en antwoor den. De opzet was ook niet 'dis cussie', maar promoten van een gedenkteken. Wedden dat als het ooit onthuld wordt er hoofd zakelijk 'vooraanstaanden' vooraan staan, zoals dat gaat op 4 en 5 mei. Dan blijkt dat nieuwe verzetsstrijders zijn ontstaan. Zoals dat ook ging na de af schaffing van de kleurapart- heid. Dan hebben ineens ande ren de Nederlandse politie achter zich aan gehad in de strijd tegen de apartheid. De immer genodigden, die zo enorm voor vrijheid en demo cratiezijn. En daar ruim tot zeer ruim van kunnen genieten. Geen plaats of aandacht voor kritiek. Wat is de kern van sla vernij? Zeker, inleider Gert Oostindie zei duidelijk: „De moraalloze zucht naar winst, rijkdom, bezit." Bestaat die nu niet meer? Wat doet men met winst, rijkdom, bezit? In onge lijkwaardige verhouding ge bruik maken van een mede mens. Vroeger op een andere manier dan nu. Het resultaat is eender. Loonarbeid is goedko per dan slavenarbeid. De zoge naamde economische beschik king over grondstoffen uit andere landen is winstgevender dan kolonialisme. Dat noemt men vrijheid. Arie Bilius Veerseweg 101 Veere Met minister Vermeend vertrekt een hardwerkende en voor velen populaire bewindsman (PZC 17-6). Hij was een voornaam ar chitect van een naar verwach ting eerlijker en eenvoudiger belastingstelsel. Helaas kent ook dit nieuwe stelsel onvolko menheden. Zo wordt in box 3 het bezit van spaargeld en van aandelen belast; niks mis mee zo leek het. De koersval van aande len gooide roet in het fiscale eten. Punt van uitgang is: bezit levert een vast rendement van 4% op; deze 'winst' wordt be last. Voorbeeld: 1 januari 2001 waarde aandelen €90.000, 31 december 2001 dezelfde aande len nog maar €60.000 waard. Fiscus rekent voor 2001: 90.000 €60.000 gedeeld door2 €75.000 bezit. Van deze €75.000 mag nog het zogenaamde heffingvrij vermo gen worden afgetrokken, in dit geval is dat €17.600. Resteert€ 57.400; hiervan 4% €2.296, waarvan te betalen 30% €688 en dat is zuur. Dat beleggen ris kant kan zijn, heeft vrijwel ie-.j dereen inmiddels begrepen en er is aarzeling. Het toch maar blij ven beleggen kan de fiscus sterk stimuleren door voorlopig van heffing op aandelenbezit af te zien en dit van jaar tot jaar be kijken. Ime Dekker Den Omloop 24 's-Heer Hendrikskinderen De vestiging van een container- terminal als de WTC vind ik een zeer belangrijk onderwerp om dat deze voor Walcheren en Zuid-Beveland een grote in vloed zal hebben op het leefkli maat. De zestien gigantisch ho ge kranen (veertig meter hoger dan de Lange Jan) zorgen voor degradatie van het mooie Zeeuwse landschap, de toena me van de verkeersoverlast zal het wonen in een groot gebied onaangenaam maken en onver vangbaar landschap en natuur worden vernietigd. Dat zijnzeer zwaarwegende zaken die ik pas wil accepteren als onomstote lijk vaststaat dat het echt nodig is. In de vergadering werden veel bezwaren naar voren gebracht die er volgens mij toe horen te leiden dat de hele WTC niet door gaat. WTat mij vreselijk stoorde was dat, uitgezonderd de heren Stoffels, Wiersma en Van Wave- ren, de tegenargumenten bij alle anderen er niets toe deden, Hooguit wilden ze aan het ge zeur wat tegemoet komen door de zaak wat op te poetsen, maar de WTC komt er, dat staat vast1 Als zelfs met betrekking tot zo'n belangrijk onderwerp politici niet duidelijk willen aangeven waar-om zo'n verwoesting goed voor de bevolking is, dan wens ik ze nog vele Pimmen toe. Wati een arrogantie! Jan Drijvet Verdilaan 42 Vlissingen Hierbij wil ik reageren op het artikel in de PZC van 22 juni 'Suggestie Heertje onderzoek WCT niet uitvoerbaar'. Op 23 januari heb ik zowel telefonisch als per e-mail contact gehad met de heer J.P. Blokdijk van het Centraal Plan Bureau. Deze vertelde mij dat een kos- ten-batenanalyse door het CPB mogelijk was, maar dat dit door de politiek gevraagd moest wor den. Het kan dus bijvoorbeeld niet door een vereniging ge vraagd worden. Dat is dus ook de reden dat ik toen alle provin ciale fractievoorzitters heb ge beld. De enige die hiernaar on derzoek doet is de SP. GroenLinks zal volgen. De heren politici moeten besef fen dat de burgers niet zo maar alles meer klakkeloos geloven. Frieda Weers Ring 22 Nieuwdorp Een hele goede zet, de politie op de mountainbike laten surveil leren. Ze komen op deze manier wat dichter bij de burger. Ik zag ze afgelopen zaterdagavond in Vlissingen bezig. Donkere kle- j ding en geen licht aan. Mis schien dat er op die cursus ook aandacht besteed kan worden aan zichtbaarheid in het (nacht-)verkeer. Goed voor beeld doet goed volgen! J.H.R. van Burgh Walstraat 160 Vlissingen ROTTERDAM - Een team van scholengemeenschap Schelde mond uit Vlissingen is zondag Nederlands schoolkampioen straatvoetbal geworden. In de finale in Rotterdam scoorde de j Vlissingers de 'golden goal' in de verlenging. Na de reguliere speeltijd was dé stand 4-4. Het team, met jont i genstoten met veertien jaar, bet j stond uit Ilker Tercin, Etienne Mallie, Mohammed Ahrouchj i André Siereveld en Youssef Ah- rouch. Straatvoetbal wordt gespeeld met vier spelers. Aan de wed-1 strijden deden 64 teams uit heel Nederland mee. Rob Maaskant en Christien Schop werken aan het stoomorgel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12