Leger Israël rukt verder op PZ COURANT Grote bosbranden teisteren westen VS Motorrijder verongelukt op Postweg bij Yerseke Netwerk Bin Laden kondigt nieuwe golf van aanslagen aan Zevende titel voor Schalken Hiddink is kritiek beu Uitgaansverbod uitgevaardigd in meer Palestijnse steden Tholenaar trapt kat buren dood Nederlander ontdekt nieuwe apensoorten Granaat doodt huwelijksgasten in Pakistan Zuipen op Royal Ascot Rock en Dance combineren goed Ferrari beheerst ook GP Europa Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 15 21° |13U NW 3 Veel zon Zonnig en weinig wind uit het noord westen, kracht 3 boven land. Maxima tussen 20 en 21 graden. 245e jaargang no. 147 maandag 24 juni 2002 los nummer 1,00 PZC VOETBAL K^REA Japan SEOUL - Guus Hiddink is het gezeur over de arbi trage, na de zege op Span je in de kwartfinale (5-3 na strafschoppen) meer dan zat. De bondscoach van Zuid-Korea zei giste ren dat ook zijn ploeg het slachtoffer is geworden van betwistbare beslis singen. „Ik kan de emotie na een wedstrijd begrijpen", ver duidelijkte hij. „Maar ik denk ook dat het goed is dat men daarna in de spie gel kijkt, om zo te ontdek ken wat er niet zo goed liep in de eigen ploeg. Daarmee reageerde hij op de beschuldigingen van de Spanjaarden aan het adres van de Egyptische scheidsrechter Gamal Ghandour. „Als ze een klimaat van verdachtmakingen cre- eeren, word ik kwaad." Tegen Italië liep Kim Tae Young een gebroken neus op. En daar zei de arbiter niets van. Een grote ploeg moet winnen van een be scheiden tegenstander. Het is makkelijk om daar na de scheidsrechters de schuld te geven. Natuur lijk maken die fouten, net zoals trainers en spelers." De uitslagen van zaterdag: Zuid-Korea-Spanje 0-0 (Zuid Korea wns) Turkije-Senegal 0-0 (Turkije wint in verlenging) van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël voert de druk op de Pales- tijnen steeds meer op. Tweeduizend reservisten moeten zich melden voor de uitgebreide operatie van de strijdkrachten in de Palestijnse gebieden op de Westelijke Jordaanoe- ver. In het weekeinde gin gen steeds meer Israëli sche eenheden het gebied binnen. Het leger heeft in een aantal ste den een uitgaansverbod inge steld. Alleen Hebron, Jericho en het bestuurscentrum Ramallah zijn nog niet bezet. Het Israëlische kabinet besloot gisteren de mogelijkheid te laten onderzoeken om familie leden van daders van zelf moordaanslagen te verbannen. Daarmee zouden nieuwe aan slagen kunnen worden voorko men, zei kabinetssecretaris Gi deon Saar. Het kabinet keurde verder offi cieel de aanleg goed van het eer ste deel van een afscheiding langs de Westelijke Jordaanoe- ver. Die is bedoeld omPalestijn- se zelfmoordacties tegen te gaan. De aanleg is overigens al een week geleden begonnen. Uiteindelijk moet de afschei ding, die bestaat uit hekken, muren, greppels en elektronica, 350 kilometer lang worden. Niet alleen de Palestijnen zijn er te gen. Ook rechtse Israëliërs zijn het er niet mee eens omdat de af scheiding de joodse nederzet tingen in de Palestijnse gebie den isoleert en omdat zij langs de bestandslijn van 1967 loopt en zo gemakkelijk een grens zou kunnen vormen van een Pales tijnse staat. Peres tegen Minister Peres van Buitenland se Zaken stemde als enige tegen de plaatsing. Hij waarschuwde dat er 'grote diplomatieke scha de' kan ontstaan door de plaats van de afscheiding. Die zou hier en daar kilometers op Palestijns gebied liggen. Volgens de krant Haaretz heeft Peres gezegd dat hij geen minister kan blijven in een kabinet dat dat toestaat. Pe res heeft al vaker gedreigd op te stappen. Israël besloot vorige week zijn aanwezigheid op de Westelijke Jordaanoever uit te breiden na een reeks zelfmoordaanslagen die meer dan dertig Israëliërs het leven hadden gekost. Het le ger moet in de Palestijnse gebie den blijven tot de aanslagen op Israëlische burgers ophouden. Dat kan volgens minister Ben- Eliezer wel zes maanden duren. De Palestijnse leider Arafat riep de internationale gemeenschap op snel in te grijpen om escalatie te voorkomenHij noemde de Is raëlische actie 'een grote fout'. De Palestijnse minister en on derhandelaar Saeb Erekat be schuldigde Israël ervan de Pa lestijnse Autoriteit omver te willen werpen in de herbezette THOLEN - Een 53-jarige man uit de gemeente Tholen heeft zondag bekend de kat van de buren te hebben doodgetrapt. De man had de kat van de buren met een stok geslagen en ge schopt. Daarna legde hij het diertje voor dood in zijn schuur. Toen later bleek dat het beestje nog leefde, trapte hij de kat als nog dood. De politie heeft de man in zijn woning aangehou den en proces-verbaal tegen hem opgemaakt. RIO DE JANEIRO - De Neder landse bioloog Marc van Roos malen heeft in het centrale Amazonegebied twee voorheen onbekende apensoorten ont dekt, allebei ter grootte van kleine katten. Dit heeft de orga nisatie Conservation Interna tional gisteren bekendgemaakt. De apen zijn Callicebus bernar- di (naar prins Bernard) en Calli cebus stephennashi gedoopt. Van Roosmalen ontdekte de bernardi bij toeval tussen de oostelijke oever van de rivier de Madeira en de benedenloop van de Aripuana. Hij was in het ge bied eigenlijk op zoek naar een dwergzijdeaapje. De stephen nashi vond Van Roosmalen vo rig jaar in het stroomgebied van de rivier de Purus. AP PESHAWAR - Een mortiergra naat die een Pakistaans huwe lijk met een grote knal had moeten inluiden is zaterdag voortijdig ontploft. Zeker 25 gasten, inclusief de bruidegom en een groot deel van zijn fami lie, zijn daarbij om het leven ge komen, zo heeft de politie ge meld. De explosie deed zich voor in een dorp in het stammengebied Orakzai, op zo'n 250 kilometer van Peshawar aan de grens met Afghanistan. Toen een familie lid van de bruidegom tijdens het feest aan de granaat zat, ging het projectiel vroegtijdig af. En kele mensen waren op slag dood, de rest van de slachtoffers overleed in ziekenhuizen. In de stammengebieden is het normaal dat tijdens feesten knallen worden veroorzaakt en geweren worden afgevuurd. AP Met de bosbrand Rodeo dreigend op de achtergrond verlaten de eerste inwoners van Show Low in Arizona hun stad. De autoriteiten besloten het afgelopen weekeinde tot een verplichte evacuatie. foto Jeff Mitchell/RTR door Ans Bouwmans WASHINGTON - Het kurkdro ge westen van de Verenigde Sta ten heeft te maken met de ergste bosbranden in jaren. In de staat Arizona werden dit weekeinde opnieuw verscheidene dorpen ontruimd. Inmiddels hebben zo'n 25.000 mensen hun huizen verlaten. Er woeden twee bran den - met de namen Rodeo en Chediski - en het lijkt erop dat die samen een groot brandend lint van 80 kilometer vormen. Het vuur heeft in deze streek, 190 kilometer ten noordoosten van Phoenix, al 115 huizen ver woest. De brand zou gisteren het dorp Show Low bereiken, maar de brandweer rekende er op veel van de woningen te kun nen beschermen tegen de brand. Volgens woordvoerder Paxon zijn duizend woningen gered in het nabij gelegen Heber-Over- gaard, waar zo'n 68 huizen in vlammen opgingen. De huizen worden door de brandweer be werkt met een brandwerend schuim of ingepakt met vuur vast materiaal. Veertienhonderd brandweerlie den proberen de brand onder controle te krijgen en de dorpen te beschermen. Sinds donder dag is er in dit bosrijke gebied in het oosten van Arizona al 9 5104 hectare in vlammen opgegaan. Het Amerikaanse brandcen- trum NIFC meldde gisteren 22 grote branden, op één na alle maal in het westen van de VS dat te maken heeft met extreme droogte. Tot nu toe zijn er dit jaaralbijna41.000 branden ge turfd, die in totaal 900.000 hec tare hebben verwoest. Het aan tal branden is lager, maar het verbrande gebied is twee keer zo groot als het gemiddelde aan het begin van de zomer in de afgelo pen tien jaar, zo blijkt uit gege vens van het NIFC. De angst is dat dit soort ver om zich heen grijpende bosbranden normaal wordt. In Colorado is de felle bosbrand onder Denver - aangestoken door een medewerkster van het Amerikaanse bosbeheer - in middels voor 67 procent onder controle. Deze brand is de grootste in de geschiedenis van Colorado en verwoestte 114 huizen. Er zijn nog steeds 2300 mensen geëvacueerd. In een an der deel van Colorado, in de buurt van Durango, zijn 45 hui zen door brand verwoest. Het vuur is daar nog niet onder con trole. De andere branden woedden in Nevada, New Mexico, Utah, Wyoming en Georgia. GPD door Rolf Bosboom YERSEKE - Bij een ongeval op de Postweg bij Yerseke is zaterdagmid dag rond twee uur een 24-jarige motorrijder uit de gemeente Reimers- waal om het leven gekomen. Vier an dere mensen raakten gewond. Het ongeluk gebeurde ten oosten van dePostbrug. De motorrijder kwam uit de irichting Yerseke en haalde een auto in. Vervolgens reed hij bovenop een te gemoetkomende wagen, bestuurd door een 33-jarige man uit Goes. De motorrijder overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Door de klap van de aanrijding kwam de wagen van de Goesenaar op de lin ker weghelft terecht en botste daar op de andere wagen. De bestuurder van die autoeen 3 3-j a- rige man uit Yerseke, liep een gebro ken arm op. Zijn vierjarig zoontje bleek een hersenschudding te hebben Zij werden naar het ziekenhuis in Ber gen op Zoom gebracht. De Goesenaar liep verwondingen aan zijn hand op. Zijn vrouw werd met twee gebroken voeten naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. Alle voertuigen raakten volledig ver nield. Het oostelijke deel van de Post weg was in verband met het ongeval geruime tijd afgesloten voor het ver keer. Maastunnel Een verkeersongeluk zaterdagavond in Rotterdam heeft aan een 40-jarige automobilist uit Vlissingen het leven gekost. Hij reed met zijn wagen tegen een trampaal, zo heeft de politie laten weten. Het ongeluk gebeurde op het Droogleever Fortuynplein bij de noordelijke uitgang van de Maastun nel. De bestuurder reed volgens de politie vermoedelijk te hard, waardoor hij rechtdoor ging waar hij rechtsaf had moeten slaan. De man zat alleen in zijn auto. Hij overleed ter plaatse. autonome gebieden op de Wes telijke Jordaanoever. „Israël gooit olie op het vuur. Het plan is gevaarlijk. De Palestijnen zul len dit plan doen stranden." EU De staats- en regeringsleiders van de Europese Unie hebben zich zaterdag bij de afsluiting van hun topconferentie in Se- villa uitgesproken voor een spoedige vredesconferentie. Zij veroordeelden de bouw van de afscheiding tussen Israël en de Westelijke Jordaanoever en de aanslagen op Israëlische bur gers. De EU wil dat er snel een democratische, levensvatbare en vreedzame souvereine Pales tijnse staat komt op basis van de grenzen van 1967 ANP/DPA/RTR/AFP Het afgelopen weekeinde trok een goklustig publiek weer naar het slot van de beroemdste paardendraverij ter wereld, Royal Ascot. Rokkostuum en bijzondere hoeden doen vermoeden dat het er hier chic aan toegaat. Dat blijkt allerminst het geval. Voor het eerst werd dit jaar Rock around the Bridge in Sas van Gent gecombineerd met Dance around the Bridge. De combi natie van dance en rock bleek een goede. Vrijdag werd er uitzinnig gedanst en zaterdag was al vanaf de eerste band het festivalterrein goed bezet. Rubens Barrichello heeft gisteren de Grote Prijs van Europa gewonnen. De Ferrari-coureur bleef op de Nürburgring zijn teamgenoot Michael Schumacher voor. De der de plaats was op grote af stand voor de Fin Kimi Raikkonen, die McLaren voor uitkomt. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 6; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20 B88 van onze redactie buitenland BEIROET - Osama Bin Laden en bijna alle leiders van Al Qae- da zijn springlevend en bezig nieuwe aanvallen voor te berei den. Dat zegt een woordvoerder van Bin Laden op een video band die gisteren is uitgezonden door het televisiestation Al Ja- In de videoboodschap wordt ook de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag in april op een synagoge in Tunesië, waarbij 14 Duitse toeristen werden gedood. Abu Ghaith, Bin Ladens woord voerder uit Koeweit, zegt op de video dat het Al Qaeda netwerk nog altijd een bedreiging vormt voor Amerika. „De komende dagen en maanden zal - als Al lah met ons is - de waarheid blij ken van wat wij zeggen." Over de aanslag op het Tunesi sche eiland Djerba zegt Ghaith dat Al Qaeda die heeft gepleegd omdat 'de organisatie niet kon aanzien hoe Palestijnse broe ders vermoord werden terwijl joden op Djerba rustig hun ritu elen uitvoerden'. Verder ontkent Gaith dat de nummer twee van Al QaedaAy- man Al-Zawahri, gewond is ge raakt in Tora Bora, waar de Amerikanen jacht maken op le den van Al Qaeda en de Taliban. „Ik kan u vertellen dat 98 pro cent van de leiders van het net werk in goede gezondheid ver keert", aldus Gaith. Britse commando's hebben za terdag in Oost-Afghanistan een grote wapenopslagslaats van Al Qaeda gevonden. AP Advertentie De ravage was groot na het ongeval. foto Willem Mieras naam:ig/noteert, u mij voor een proefabonnement van voorletters:mAr .5 weken «oor15,- straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:O noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- a per maancj met nummer: j J-^ R automatische incasso 19,25). handtekening: O per kwartaal met automatische incasso 52,-). i cj per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- ven,. In de colofon treft nadere informatie aan Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"0ÖÖÖÖ2" SSffimSZ "3 di wo do vr ia (postzegel niet nodig) 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1