Ronaldinho doet van zich spreken Duitsland doet pijn aan de ogen PZC 19 Brazilië heeft niet eens elf man nodig om van Engelsen te winnen wk op tv Seaman biedt supporters excuses aan wk in cijfers Rivaldo jaagt op record Frankrijk wint wel in de bajes Barcelona trekt aan Mendieta Portugese bondscoach stapt op Raül fit voor duel met Zuid-Korea Matige kwartfinales Ludieke hoofdrol van Hiddink in reclamespot zaterdag 22 juni 2002 door Henri van der Steen SHIZUOKA - De grote Ronaldo was nergens, die werd zelfs ge wisseld. Maar Brazilië heeft er nog een, Ronaldinho, de kleine Ronaldo. Wat de grote gisteren niet kon, kon de kleine wel. Een geniale actie leverde goal 1 op, een schitterende vrije trap goal 2. Engeland was meteen gezien: 2-1. Voor de nummer 11 van de vier voudige wereldkampioen had het veelbesproken kwartfinale duel meteen na rust afgelopen mogen zijn. Bijna in zijn eentje soleerde en schoot hij Brazilië voorbij Engeland. Nog geen tien minuten na zijn laatste kunstje was de wedstrijd inderdaad af gelopen, tenminste voor Ronal dinho zelf: rood. Wat een grote dag in het voetbal had kunnen zijn, werd een nieu we middag van voetbalschaam- te. Het WK van Japan lijkt wel definitief mislukt; qua voetbal Topscorers Programma is er nog minder te beleven dan op het WK van 1990', alom het slechtste toernooi van de laatste veertig jaar genoemd. Engeland-Brazilie was de zo veelste domper op een toernooi dat door menigeen nog steeds hardnekkig als een voetbalfeest wordt geafficheerd. De wed strijd van gistel-middag in Shi- zuoka had helaas echter alles wat het WK van 2002 (tenmin ste in Japan) symboliseert: te genvallend voetbal en een paar wrede, sportonvriendelijke mo menten. Ronaldinho was de man die zich (officieel) aan het ergste wange drag schuldig maakte, uitgere kend de beste van het veld tot dan toe. In de eerste helft had hij de bijna 50.000 toeschouwers op een verrukkelijke schijnbewe ging en zijn ploegmaat Rivaldo op een prachtig eindpassje ge- tracteerd. Ronaldinho begon aan een solootje waar de Britse back Cole een einde aan ging maken. Die werd echter het bos ingestuurd door de Braziliaan die een heerlijke schaarbewe ging maakte. Cole week terug, Ronaldinho had ineens drie me ter ruimte en kon zo Rivaldo vinden. Die schoot de bal met de binnenkant links even zuiver als onbereikbaar voor de Engel se doelman Seaman bij de twee de paal binnen. Dat was de gelijkmaker (1-1), gemaakt in de tweede minuut van de extra tijd, eerste helft. Engeland leidde op dat moment ruim twintig minuten, doordat Lucio een pass van Heskey op Owen verkeerd beoordeelde. De libero van Bayer Leverkusen, nu in de dekking spelend, was even te druk met bal en Owen, verwerkte de pass verkeerd en gaf de kleine Engelse spits de kans te scoren. Ronaldinho trok dat misver stand dus recht, en meer dan dat. Meteen na rust kreeg hij een vrije trap te nemen, op 30 meter van de goal, aan de zijkant. Hij zag Seaman, in afwachting van de voorzet, ver voor zijn goal staan en probeerde wat elke Braziliaan zou proberen; de bal over de keeper heen in de krui sing leggen. Ronaldinho pro beerde het niet alleen, het lukte hem. De 38-jarige Seaman, zich wellicht meteen bewust van zijn blunder, kon niet meer antici peren en slechts toekijken. Het huzarenstukje van Ronaldinho was compleet: 2-1. Helaas was daarmee het verhaal Ronaldinho nog niet geschre ven. Tien minuten na zijn goal, werd hij weggestuurd. Direct rood voor een van de zwaarste overtredingen denkbaar: met gestrekt been over de bal op de bovenvoet of enkel gaan staan van de tegenstander. Ronaldin ho deed het bij Mills, scheids rechter Felipe Rizo Ramos uit Mexico dacht nog geen fractie van een seconde na over de straf wegwezen. Het was zonde dat de prachtige voetballer Ronal dinho het voetbal eerst een dienst bewees en even later een poets bakte. Hij niet alleen. Ri valdo misdroeg zich opnieuw met een stuk theater uit een be kend programma, coach Scolari deed aan de zijlijn volop mee aan het intimideren van de wed strijdleiding en zelfs David Beckham liet zich betrappen op het proberen te versieren van een strafschop. Hoeveel dieper kan de voetballerij nog zinken? Machteloos Anders dan via een truc (of nog een blunder van een Braziliaan) kon Engeland ook niet aan een doelpunt komen. De ploeg van de zo verheerlijkte coach Eriks son was volstrekt machteloos. Ook al voor het doelpunt van Owen. Het verhaal van de wed strijd is derhalve snel verteld. Scolari had zijn elftal aange past; hij liet Kleberson in de mandekking spelen op Scholes. Dat bleek een koud kunstje, want Brazilië had meer tech niek, dus meer balbezit - met als gevolg dat Scholes meer achter Kleberson aanliep dan anders om. De Engelsen speelden even defensief als kansloos. Zelfs te gen tien man kon de ploeg de wedstrij d niet in handen nemen. Engeland stelde dus teleur, Bra zilië ook. De Zuid-Amerikanen hielden het tempo laag, hun su perieure balgevoel zou vanzelf wel een keer leiden tot succes volle combinaties. Van de grote Ronaldo was nauwelijks iets te zien. Voor rust zette hij tenmin ste nog een keer aan voor een echte Ronaldo-actie. Ronaldo is echter behoorlijk fit, maar (nog) niet in grote vorm. Twintig mi nuten voor het einde werd hij naar de kant gehaald. GPD SHIZUOKA - De Engelse doel man David Seaman heeft zijn landgenoten excuses aangebo den voor zijn cruciale beoorde lingsfout in de WK-wedstrijd gisteren tegen Brazilië (1-2). De 3 8 -j arige keeper van Arsenal liet een hoge voorzet van Ronal dinho over zich heen vliegen, waardoor de Zuid-Amerikanen op een beslissende voorsprong kwamen. „Sorry, dat is het enige dat ik wil en kan zeggen tegen de fans", sprak een geëmotioneer de Seaman met betraande ogen. De scheidende international voelde zich gesterkt door de be moedigende reacties van zijn teamgenoten. Zij spraken van een rare gelukstreffer.De steun van mijn ploeggenoten heeft mij heel goed gedaan", aldus Sea man. RTR/ANP Kwartfinales Engeland - Brazilië 1-2 (1-1). 23. Owen 1- 0, 45. Rivaldo 7-7 50. Ronaldinho 1-2. ScheidsrechterRizo (Mex). Rode kaart 58. Ronaldinho IBraziliëGele kaart: Scholes, Ferdinand (Engeland). Aantal toeschouwers: 50.000. Engeland: Seaman; Mills, Ferdinand, Campbell en Cole (80. Sheringham); Beckham, Scholes, Butt en Sinclair (56. Dyer); Heskey en Owen (79. Vasell). Brazilië: Marcos; Cafu, Lucio, Roque Ju nior en Roberto Carlos; Kleberson, Ed- milson, Silva en Ronaldinho; Ronaldo (70. Edilson) en Rivaldo. Duitsland - Verenigde Staten 1-0 (1-0). 39. Ballack 1-0. Scheidsrechter: Dallas (Sch). Gele kaart: Kehl, Neuville (Duits land), Lewis, Pope, Reyna, Mastroeni, Berhalter (VS). Aantal toeschouwers: 37.337. Duitsland: Kahn; Linke, Kehl en Metzel- der; Frings, Schneider (60. Jeremies), Hamann, Ballack en Ziege; Klose (88. Bierhoff) en Neuville (80 Bode). Verenigde Staten: Friedel; Hejduk (65. Jones), Sanneh, Pope en Berhalter; Rey na, O'Brien, Mastroeni (80. Stewart) en Lewis; Donovan en McBride (58. Mathis). Brazilië en Duitsland naar halve finales. 1. Klose (Duitsland), Ronaldo (Brazilië), Rivaldo (Brazilië) 5. 4. Tomasson (Denemarken) en Vieri (Ita lië) 4. 6. Raul (Spanje), Pauleta (Portugal), Bou- ba Diop (Senegal), Wilmots (België), Morientes (Spanje), Robbie Keane (Ier land), Larsson (Zwe) 3. 13. Hierro (Spanje), Inamoto (Japan), Gómez (Costa Rica), Hasan Sas (Turkije), Cuevas (Paraguay), Borgetti (Mexico), Henri Camara (Senegal), McBride, Dono van (Verenigde Staten), Ümit Davala (Turkije), Owen (Engeland), Ronaldinho (Brazilië), Ballek (Duitsland) 2. Eigen doelpunten Jorge Costa (Portugal), Agoos (Verenig de Staten), Puyol (Spanje). Rode kaart Acuna (Paraguay), Marquez (Mexico), Ronaldinho (Brazilië, geschorst voor vol gende wedstrijd). Gele kaart Schneider, Baumann, Ballack, Kehl, Neuville (Duitsland), Cardozo (Paraguay Mills, Scholes, Ferdinand (Engeland), Tofting (Denemarken), Coly, Thiaw (Se negal), Juanfran, Baraja, Hierro (Spanje Blanco, Vidrio, Hernandez, Garcia As- pe, Carmona (Mexico), Wolff, Lewis, Reyna, Friedel, Berhalter, Mastroeni, Po pe (Verenigde Staten), Roberto Carlos (Brazilië), Vanderhaeghe (België), Toda (Japan), Alpay Özalan, Ergün Penbe (Turkije). Kwartfinales. Vandaag: Spanje - Zuid- Korea (8.30 uur), Senegal -Turkije (13.30 uur). Halve finales. Dinsdag: Duitsland - Span- je/Zuid-Korea, woensdag: Brazilië - Se negal/Turkije. 08.20 uur, Ned. 2: Spanje -Zuid-Ko- 13.20 uur, Ned. 2: Senegal - Turkije. 20.30 uur, Ned. 2: samenvattingen. Ploeg plaatst zich via geniepige zege op VS voor halve finales van onze sportredactie ULSAN - Voor de tiende keer in vijftien WK-deelnames is Duitsland doorgedrongen tot de halve finales. Met kunst- en vliegwerk, dat wel. De Ver enigde Staten kregen in het Zuid-Koreaanse Ulsan volop kansen, maar doelman Oliver Kahn hield zijn ploeg op de been. Michael Ballack was de match winner in de 39e mi nuut: 1-0. Afgelopen zaterdag fungeerde de Mannschaft al als een ui terst probaat slaapmiddel voor een middagdutje. Duitsland- Paraguay was niet om aan te zien. Gisteren was de prestatie van de Bundesliga-miljonairs voor de spelers van de Verenig de Staten is al helemaal niet denkbaar. Zij waren gisteren beter. De VS waren de ploeg die het spel maakte tegen Duitsland! De VS stuitten aanvankelijk echter op de weer uitstekende doelman Oliver Kahn (niet voor niets telkens de Duitse uitblinker), en later op de tij delijke blindheid van de arbi ter. Tussendoor, kort voorrust, maakte Michael Ballack met een overigens goede kopbal 1-0 voor Duitsland. Een doel punt dat gezien de veldverhou- dingen nergens op sloeg. Er is dit WK heel wat afgemek- kerd op arbiters uit de zoge naamde derde wereldlanden. D l^)RFAjAPAN zo mogelijk nog schrijnender. Maar alle stereotypen over het Duitse voetbal bleken ander maal te kloppen. Het werd in het duel met de Verenigde Sta ten doodleuk weer eens 1-0 voor de ploeg van Rudi Voller, die nu zowaar in de halve fina le staat. En daarna volgt nog een finale, of wanneer er toch nog iets van gerechtigheid be staat, een troostfinale om de derde plaats. Blunders Zelfs twee opeenvolgende ne derlagen zullen geen genoeg doening zijn voor de voetbal liefhebbers die de duels van de Duitsers tot nu toe hebben uit gezeten. En genoegdoening Het moment uit de wedstrijd Duitsland-Amerika. Doelman Kahn lijkt verslagen na een kopbal van Greq Berhalter, maar verdediger Torsten Frings brengt met de hand redding. Scheidsrechter Hugh Dallas zag er echter geen penalty in. foto Jason Reed/RTR Meestal terecht. Gisteren was de leiding echter in handen van een Schot, Hugh Dallas. Hij zag in de vijfde minuut na rust een overduidelijke handsbal van Torsten Frings op de doel lijn over het hoofd. Ook de En gelse grensrechter Philip Sharp deed zijn naam geen eer aan. Onbegrijpelijk, want nie mand twijfelde er aan dat Frings de inzet van Gregg Ber halter met de arm keerde. Eni ge twistpunt was of de bal de doellij n al gepasseerd was toen de Duitser hands maakte. Doelpunt of strafschop, dat was de keuze. Dallas deed of er niets was gebeurd en liet het spel gewoon doorgaan. Vermaak Dallas beroofde de wedstrijd van de enige mogelijkheid op een beetje vermaak. Na de ar bitrale dwaling zagen de Duit sers hun kans schoon: negen man achter de bal en zoek het maar uit met die wedstrijd. Vakkundig werd het duel ver moord en nu kan Rudi Voller nog steeds de tweede man wor den die zowel als speler en als coach de wereldtitel haalt. Franz Beckenbauer deed dat ook, als speler in 1974 en als trainer in 1990, toen Voller een gewaardeerde aanvaller in het Duitse elftal was. Earnie Stewart zal als speler nooit wereldkampioen wor den. De Nederlandse Ameri kaan vindt het al heel wat dat de VS bij de laatste acht op het WK wisten te komen. Hij legde zich gisteren vrij makkelijk neer bij de uitschakeling. „Na tuurlijk is het doodzonde. We spelen ze weg, maar daar gaat het in het voetbal nog steeds niet om. Ik ken eigenlijk ook geen frustratie ten opzichte van de Duitsers. Ik denk maar zo, als je steeds weer op een dergelijke manier weet te win nen, dan kan dat gewoon geen geluk meer zijn." GPD/ANP SHIZUOKA - De Braziliaan Rivaldo is bij het wereldkampi oenschap voetbal in Azië op recordjacht. Als enige speler kan hij nog het record breken van zijn landgenoot Jairzinho en de Fransman Just Fontaine. Beide spelers scoorden in zes opeen volgende WK-wedstrij den tenminste één keer. Jairzinho deed dat in 1970 en kwam in totaal op zeven treffers uit. Fontaine trof in 1958 in zes duels liefst dertien keer doel. Rivaldo heeft, na zij'n gelijkmaker gisteren in de kwartfinale tegen Engeland (2-1), tot dusver in vijf duels op rij gescoord. Indien hij in de halve finale en ook in de grote of kleine finale een doelpunt maakt, krijgt hij het WK-record alleen in han den. Hij heeft dan in zeven WK-wedstrij den op rij gescoord. SID/ANP BANGKOK - Frankrijk ging op het echte wereldkampioen schap voetbal roemloos ten onder, maar een week later was er wel voetbalsucces. Een Frans team won in Bangkok het WK voetbal voor bajesklanten. De criminele 'haantjes' wonnen in Klong Plem - een gevangenis voor met name drugshandelaars - de finale van Nigeria met 7-6, na strafschoppen. Aan het we reldkampioenschap voor gevangenen deden acht 'nationale' teams mee. DPA MILAAN - Barcelona wil de Spaanse international Gaizka Mendieta overnemen van Lazio Roma. Dat heeft de voorzitter van de Italiaanse club, Sergio Cragnotti, gisteren bekendge maakt. Lazio wil de dure A-selectie terugbrengen van 31 naar 25 spelers. Mendieta mag daarom vertrekken, ook al omdat hij in zijn eerste seizoen geen basisplaats wist af te dwingen bij de club van Jaap Stam. Mendieta kwam vorig jaar zomer over van Valencia. Hij wil graag terug naar Spanje. RTR LISSABON - Een week na de verrassend snelle uitschakeling van Portugal in de eerste ronde van het wereldkampioen schap voetbal heeft bondscoach Antonio Oliveira gisteren ontslag genomen. Hij deed dat na een mededeling van voor zitter Gilberto Madail van de Portugese voetbalbond. Die wilde nog eens goed over de toekomst van de bondscoach na denken. Het contract van Oliveira liep tot en met het EK van 2004 dat Portugal mag organiseren. In de verbintenis was eveneens opgenomen dat Oliveira 350.000 euro zou krijgen wanneer hij vroegtijdig ontslagen werd. De bondscoach liet het zover echter niet komen en nam zelf ontslag. Ook de Poolse bondscoach Jerzy Engel houdt er na het we reldkampioenschap voetbal in Azië mee op. Engel is teleurge steld in de bestuursleden van de Poolse voetbalbond, die hij een gebrek aan kennis en niveau verwijt. Van de 32 deelne mende landen aan het WK scheidden al dertien ploegen van hun trainer. AFP/DPA GWANGJU - De Spaanse sterspeler Raül mag van teamarts Genaro Borras spelen. Volgens de dokter is de 24-jarige spel maker van Real Madrid hersteld van zijn liesblessure, die hij opliep in de voorgaande wedstrijd tegen Ierland. Raül trainde gisteren voor de eerste keer weer mee met de Spaanse selectie. Hij mag zelf bepalen of hij vandaag tegen Zuid-Korea in het basisteam begint. Raül scoorde tot dusver drie keer voor Spanje. DPA Ronaldinho vestigde nadrukkelijk de aandacht op zich. Hij schoot Brazilië eerst langs Engeland, waarna hij even later rood kreeg voor een grove overtreding. foto's Adam Butler/AP en Jim Bourg/RTR De eerste twee kwartfina les hebben mij maar ma tig kunnen bekoren. Met na me Engeland vond ik zeer zwak, bijna on-Engels spe len. Zelfs met een man meer slaagde de ploeg er niet in het initiatief naar zich toe te trekken. Het gebrek aan creativiteit heep; de Engelsen genekt. In voorgaande wedstrijden kwamen ze telkens op voor sprong en konden ze leunen op hun verdediging. Dat be heersen ze vrij goed, zoals ze tegen Argentinië bewezen. Door de flater van Seaman kwamen ze voor het eerst dit WK op achterstand en zat het elpal meteen met een onover komelijk probleem. Net als in hun eerdere wed strijden teerden de Brazilia nen voornamelijk op hun in dividuele kwaliteiten. Ook tegen de Engelsen was dat weer voldoende. Toch blijf ik ervan overtuigd dat een goed georganiseerde opponent het Braziliaanse spel kan ontre gelen. Ik ben razend be nieuwd hoe ze het ervan af brengen als ze het in de halve pnale tegen Senegal moeten opnemen. Ronaldo was ditmaal de zwakste schakel bij de Brazi lianen en werd door Scolari terecht gewisseld. Dat geep wel aan dat de Braziliaanse bondscoach geen enkel ont zag heep voor vedetten, en dat siert hem. Omdat Ronaldo faalde, moesten anderen de kar trek ken. Daarbij moest Rivaldo een dubbelrol voor zijn reke ning nemen; hij werd geacht te scoren maar diende ook als extra middenvelder te funge ren. Daarom vond ik hem de meest efpciënte Braziliaan, al speelde Ronaldinho wat opvallender. De rode kaart vond ik overigens terecht. De scheidsrechter stond er met zijn neus bovenop en zag dus dat Ronaldinho met gestrekt been op de enkel van Mills in kwam en geen enkele poging deed de bal te spelen. Ook het duel tussen Duits land en de Verenigde Staten was van een bedenkelijk ni veau. Voor de Amerikanen heep het WK duidelijk een wedstrijd te lang geduurd. Je Aacf de Mos over «m» het jj WK f f zag in het laatste halfuur de krachten wegvloeien. Duitsland maakte opnieuw een zeer degelijke indruk, al was het - net als in de achtste finale tegen Paraguay - weer niet om aan te zien. De ploeg van Rudi Vóller heep intus sen alweer genoeg slechte wedstrijden achter de rug, het kan haast niet anders of ze gaan straks een keer goed spelen. Eerlijk gezegd zou ik er geen traan om laten wanneer Duitsland de enige Europese ploeg in de halvepnales wordt. Wat mij betrep komen Senegal en Zuid-Korea erbij. Dat zijn ploegen die ons din gen voorschotelen die wij normaal gesproken niet op ons bordje krijgen. Ze spelen ook met passie, iets wat wij in Europa nauwelijks meer kennen. van onze sportredactie AMSTERDAM - Met Guus Hid dink in een verrassende hoofd rol geeft verzekeringsmaat schappij Delta Lloyd een ludiek vervolg aan de reclamecampag ne rond een Aziatische macht hebber. In de gangbare commercial mist de leider tijdens een grote para de een tand in een levend portret van zichzelf. In het nieuwe film pje van twintig seconden, dat vanaf zaterdag te zien is op tele visie, ziet de president tot zijn ontzetting geen levend schilde rij van zichzelf maar van Hid dink. De coach van Zuid-Korea heeft toestemming gegeven voor de amusante 'inhaker' van het ver zekeringsconcern. De commer cial wordt zeker vandaag rond de WK-wedstrijd tegen Spanje in de kwartfinales uitgezonden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 79