Mogelijk uitbreiding bollenteelt PZC Derde van inwoners staat niet achter project Duurzaam Veilig Zoutelande heeft Atlantikwallmuseum Commissie adviseert na hoorziting over risico's Waterfront Sas wil nu muzikaal afscheid nemen van haar zelfstandigheid Hóntenisse houdt bijna vier ton over 14 Onderzoek Z-Vlaanderen Drankrijder Hoek niet te stoppen Scholieren geconfronteerd met gevaren in het verkeer Zwinkoor treedt op in Cadzand Knoppencursus voor ouderen Noodlokalen Sint Joseph geplaatst Excursies en evenementen in de natuur zaterdag 22 juni 2002 door Harold de Puysseleijr KLOOSTERZANDE - De stu diegroep Bollenteelt van de landbouworganisatie ZLTO in Zeeuws-Vlaanderen gaat de mogelijkheden op een rijtje zet ten om te komen tot uitbreiding van de bloembollenteelt in deze streek. De bollenteelt biedt akkerbou wers in Zeeuws-Vlaanderen toekomstperspectief en kan een wezenlijk onderdeel vormen van de bedrijfsontwikkeling in de regio. Zo luidde de conclusie ■van een bijeenkomst die deze week plaatsvond in Klooster- zande. Vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw, de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencul tuur, de provincie, de gemeente Hóntenisse en de ZLTO hebben •tijdens dat overleg uitgespro ken dat er in Zeeuws-Vlaande ren kansen liggen voor agrariërs om met bollenteelt te beginnen of om hun bestaande teelt uit te breiden. Volgens Ko de Regt van de ZL TO in Goes neemt de vraag naar bloembollen toe. Bovendien zijn de landbouwgronden in Zeeuws-Vlaanderen zeer ge schikt voor de bollenteelt. Ook het klimaat (veel zonuren) in de streek geeft bollentelers een voorsprong ten opzichte van 'collega's elders in het land. Binnenkort begint een onder zoek om de verschillende vor- men van bollenteelt die interes sant kunnen zijn, voor de regio in beeld te brengen. Ook wordt 1 daarbij de mogelijkheid betrok- 'ken voor de verbetering van de izoetwatervoorziening, een es sentiële voorwaarde voor deze teelt. De studiegroep Bollen- door Eugène Verstraeten OOSTBURG - De kinderen uit groep 6 van de basisscholen in West Zeeuws-Vlaanderen ma ken binnenkort met eigen ogen kennis met gevaren in het ver keer. De leerlingen krijgen in de praktijk een remproef te zien van een personenauto en vrachtwagen bij een snelheid van 30 en 50 kilometer per uur. Deze confrontatie gebeurt op de oude afgesloten rijksweg tussen (Oostburg en Schoondijke. De kinderen schatten van te vo- iren in waar de wagens zullen stilstaan en zetten daar een pion neer. De school die er het dichtst bij zit, wint een prijs. De chauf feur van de vrachtwagen zal ook uitleggen en demonstreren hoe weinig hij kan zien in de dode hoek van zijn combinatie. De lessen worden gegeven door Han van Opdorp van de politie Zeeland en zijn een initiatief van Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws-Vlaanderen. De basisscholen worden ver spreid over drie dagen uitgeno digd, namelijk op woensdag 26 juni en maandag 1 en dinsdag 2 juli. Eerder deze maand al gaf Jan de Jonge van de politie Oostburg per klas een theorieles over het verkeer binnen de be bouwde kom. Hij stelde tientallen alledaagse, «gevaarlijke verkeerssituaties door middel van goede en foute - foto's aan de orde. Na de les kre- i gen de kinderen een informatie pakket en reflecterende spaak stickers cadeau. De lessen worden speciaal geor ganiseerd voor groep 6-leerlin- gen. Kinderen spelen op straat, «fietsen naar school of rennen onverwacht de weg op. Daar door zijn ze kwetsbaar in het verkeer. Zeker in Zeeuws- Vlaanderen, waar veel door gaande wegen dwars door dorpskernen lopen. -Het doel van Duurzaam Veilig is het aantal verkeersslachtoffers ■in West-Zeeuws-Vlaanderen te (verminderen. Dit gebeurt niet i alleen door de verkeersveilig- ■heid op wegen te verbeteren, maar ook via educatie en voor dichting. De theorie- en praktijklessen ■zijn een vervolg op de over- ^teeklessen voor kleuters en de lessen die vorig jaar op het Zwincollege zijn gegeven. teelt bestaat uit een groep van vijfentwintig Zeeuws-Vlaamse landbouwers die al actief zijn in de bollenteelt of dat willen wor den. door Aector Dooms TERNEUZEN - Vier jaar slikt hij al antabus om zijn ernstige alcoholverslaving te lijf te gaan. Maar het weerhoudt een 53-jarige inwoner van Hoek er niet van om door de antabus, dat reageert op elke slok alcohol, heen te drinken. Het bewijs hiervan werd gisteren geleverd in Terneuzen. ,,U heeft de hoogste dagscore. En dat is niet iets om trots op te zijn", wees politierechter G. van Unnik verdachte op de 965 microgram, die de ademmeter 16 april dit jaar bij hem registreerde. Dat is ruim vier keer zo veel als is toegestaan. Van Unnik was zeer mild door de drankrijder, die al twee keer eerder terecht stond voor dronken rij den, te veroordelen tot een jaar rijontzegging, waarvan negen maanden voorwaardelijk, zestig uur taakstraf en 1500 euro boete. „Anders moet u uw bedrijf sluiten en uw vrouw gedag zeggen. Dat wil ik ook weer niet, maar het is de allerlaatste kans die ik u geef", motiveerde de politierechter zijn beslissing. De man vertelde die dag slechts twee glazen wijn te hebben gedronken, maar het resultaat van het ademonderzoek sprak dat tegen. Een passant had hem in de auto zien rijden met een grote fles drank in zijn hand. Reden voor de getuige om de politie te waarschuwen. Vijfhon derd meter van zijn huis troffen agenten hem stomdronken langs de kant van een polderweg aan. De politie sommeerde de man te voet naar huis te gaan, maar die afstand dacht hij gemakkelijk met zijn auto te overbruggen. Vijf minuten later hield de politie hem aan, met alle gevolgen van dien. Maat vol Voor officier van justitie H. den Hartog was de maat vol. ,,U was zeer gewaarschuwd, want u bent de laatste twee keer voor fors alcoholgebruik veroordeeld. U heeft een brevet van onvermogen afgegeven. U bent een gevaar op de weg en door dronken te rijden kunt u slachtoffers maken." Daarom vond ze de eis een jaar rijontzegging en zestig uur werkstraf passend. CADZAND - 't Zwinkoor uit Sluis en Cadzand houdt op woensdag 3 juli vanaf 20.00 uur zijn jaar lijkse zomeravondconcert in de hervormde kerk in Cadzand. 't Zwinkoor staat onder leiding van A. Meeusen en wordt op de piano bege leid door Mare Stepman uit Knokke. Ook treden twee koorleden op met een apart pianospel en het Truzements Mannenkoor uit Retranchement met zeemansliederen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Voor- en tegen standers van de bouw van twee woontorens op de plaats van de vroegere Terneuzense waterto ren blijven elkaar bestrijden. Nadat dinsdag tijdens een in formatie-avond al was geble ken dat ook een aangepast plan niet op clementie van omwo nenden kan rekenen, gingen voor- en tegenstanders woens dag met elkaar in de clinch over de interpretatie van de Nota Ri sico-normering vervoer gevaar lijke stoffen. De bezwaarmakers, de advo caat van bouwer Gebroeders Van der Poel en de gemeente troffen elkaar tijdens een hoor zitting van de Commissie voor de Bezwaar- en Beroepschriften over het voorbereidingsbesluit Java. Hoewel het voorberei dingsbesluit de hele wijk Java geldt, concentreerden de plei dooien zich op de plannen voor Waterfront. Bezwaarmaakster E. van Ooij, die tevens namens 48 anderen sprak, klaagde dat ze nog steeds geen uitleg van de gemeente had gekregen over de reden om eerst een partieel bestemmingsplan voor Waterfront uit te werken, alvorens de rest van het Java aan te pakken. Van Ooij meent dat de gemeente begin dit jaar al, bewust of on bewust, in gebreke is gebleven, omdat geen inspraakmogelijk heden waren geboden nadat de raad akkoord was gegaan met een aanvulling op de Water frontplannen. Ze betoogde dat het voorbereidingsbesluit eer der door de raad had moeten worden afgewezen. Het ge meentebestuur had namelijk bij globale beschouwing al kunnen zien dat toekomstige ontwikke lingen in planologisch opzicht onaanvaardbaar zijn, meent zij. Het ziet ernaar uit dat binnen afzienbare tijd helemaal niet meer op de Scheldedijk, nog steeds zeewering tenslotte, mag worden gebouwd. Bovendien liggen de te bouwen Water frontflats te dicht bij de Wester- schelde, een stroom waarover gevaarlijke stoffen worden ver voerd, zei Van Ooij Advocaat J.Jacobse, die Van der Poel vertegenwoordigde, stelde dat de woontorens op meer dan tweehonderd meter van de vaargeul komen en daarmee buiten de vastgestelde 'risico contouren' vallen. De raadsman benadrukte tevens dat Van Ooij en de haren te vroeg zij n met hun bezwaar. De Waterfrontflats zullen, in tegenstelling tot de hoogbouw aan de Churchill- laan, geen 'kolossale en weinig oogstrelende' gebouwen wor den, maar 'markante' punten zoals de voormalige watertoren, stelde Jacobse. Toetsing van de Waterfrontplannen moet niet bij het vaststellen van het voor bereidingsbesluit plaatsvinden, maar pas als het karakter van de plannen vastere vormen aan neemt. De leden van de Com missie voor de Bezwaar- en Be roepschriften bestuderen de in gebrachte zienswijzen en advi seren vervolgens B en W.. Brand Een bewoner van De Veste, vroeger actief in de scheepvaart, wist na de hoorzitting al bijna zeker dat niet met alle argumen ten rekening wordt gehouden. „Die advocaat meldde dat de Waterfronttorens verder dan tweehonderd meter van de vaargeul staan. Maar als er bij voorbeeld brand uitbreekt op een schip, zullen redding- en sleepdiensten allereerst het schip uit de vaargeul slepen. Zo kunnen gevaarlijke stoffen als nog vrijkomen binnen de vast gestelde risicocontouren HOEK - De Rabobank Terneu- zen-Axel laat maandag 24 en dinsdag 25 juni ouderen uit Hoek kennis maken met moder ne hulpmiddelen, waarmee steeds meer bankzaken gere geld worden, zoals de betaalau tomaat, chipknip, telefoon en computex-. De curssen zijn tel kens van 14.00 tot 15.30 uur. In een personeelsbunker van dit type mochten ook burgers komen schuilen tegen het oorlogsgeweld. foto Bundesarchiv Koblenz door Harold de Puysseleijr door Jacques Cats ZOUTELANDE - Zoutelande heeft sinds gisteren de primeur van het bezit van het eerste Atlantikwallmuseum van Nederland. Het door de stichting Bun- kerbehoud ingerichte museum is geves tigd in twee bunkers in het duingebied. Het zijn twee van de nog tachtig op Wal cheren resterende exemplaren die des tijds onderdeel uitmaakten van het Duit se verdedigingsstelsel. Een voorlopige openstelling trok vorige zomer al acht duizend belangstellenden. Zoutelande werd in de oorlog als een in- vasiegevoelige plek uitgebouwd met bunkers en versperringen zoals draken- tanden. Dat resulteerde in de oprichting van bij elkaar meer dan 130 zware en lichte bunkers. Ze waren verdeeld over twee steunpunten die naar de opera's' 'Lohengrin' en Meistersinger waren ge noemd, werkstukken van de door Hitier zo hogelijk gewaardeerde componist Ri chard Wagner. Het is even een flinke klim naar de hoge duintop maar dan zie je ook wat: naast het riante uitzicht naar zee-en landzijde is daar de aanblik van een observatie post, compleet met koepel. In die hoog gelegen bunker wordt de strijd om Wal cheren en de bevrijding in beeld ge bracht. Tevens wordt er aandacht be steed aan de gevolgen van de inundatie en aan de herstelwerkzaamheden na de oorlog. Wat meer bij de begane grond bevindt zich een eveneens voor het publiek toe gankelijk personeelsonderkomen. Daar krijgt de bezoeker een beeld van het da gelijks leven in een bunker. Het museum in Zoutelande maakt in de toekomst deel uit van een op Walcheren uit te stippelen bunker- en fortenroute. Een klein deel daarvan is reeds tot stand gekomen. Namens de stichting bunkerbehoud bracht Cor Heijkoop met name hulde aan de gemeente Veere en aan het vrijwilli gerskorps dat de bunkers in gereedheid bracht en de publieke bezoeken mogelijk maakt. Extra waardering was er voor het Waterschap Zeeuwse Eilanden, 'dat z'n nek heeft uitgestoken om de bunkers voor het nageslacht te bewaren'. Symbolen Dijkgraaf W.A. Gosselaar legde uit dat die soepele opstelling niet voortkomt uit een soort hobbyisme. Net als bij de voor gangers heeft bij de huidige beheerder de veiligheid nog steeds een grote prioriteit en blijven de duinen als zeewering een belangrijke plaats innemen. Maar het waterschap kijkt tegenwoordig ook naar andere belangen. „Als de veiligheid het toestaat willen we meer rekening houden met economische en toeristische belan gen. Bunkers hebben een geweldige his torische impact. Het zijn symbolen van een tijd die we niet meer terug willen krijgen". Na de openingshandelingen door burge meester A. C. de Bruijn en de dijkgraaf was het tijd om het glas te heffen. 'Leve het beton' riep iemand. Vandaag zijn de twee bunkers van 11.00 tot 17.00 uur te bezoeken. Verder is het Atlantikwallmu seum op zondag- en woensdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. De toe gang is gratis, maar de initiatiefnemers vinden het niet vervelend als een vrijwi- lige bijdrage wordt achtergelaten, gelaten. door Eugène Verstraeten OOSTBURG - Bijna een derde van de inwoners van West- Zeeuws-Vlaanderen staat niet achter het project Duurzaam Veilig Verkeer in die regio. Dat blijkt uit een telefonisch onder zoek naar het maatschappelijk draagvlak van het project. In opdracht van Duurzaam Vei lig Verkeer belde het onder zoeksbureau Telder 400 inwo ners op en legde hen 23 vragen voor. Van de ondervraagden zegt 48 procent wel achter Duurzaam Veilig te staan, 23 procent heeft geen mening en iets minder dan een derde ziet het project niet zitten. „Dat re sultaat valt eigenlijk nog wel mee", zegt een woordvoerder van het project. „In het verleden zijn de meningen nog veel nega tiever geweest. Er zit dus toch wel vooruitgang in." Een belangrijke conclusie uit het onderzoek is dat in de com municatie nog meer aandacht aan het slachtofferaspect be steed moet worden. Bij de term Duurzaam Veilig denkt name lijk 57 procent van de onder vraagden het eerst aan snel heidsremmers. Het doel van het project is echter het terugdrin gen van het aantal slachtoffers in het verkeer. Ook de effecten van maatregelen moeten beter duidelijk worden gemaakt aan de inwoners, zo is de conclusie. Van de ondervraagden denkt 45 procent dat de bewerkstelligde veranderingen aan wegen en straten niet zorgen voor een be tere verkeersveiligheid. Ouders met kinderen hebben iets meer vertrouwen in de getroffen maatregelen.Opvallend zijn de uiteenlopende meningen over 30-kilometer- en 60-kilometer- zones. De maximumsnelheid van 30 kilometer per uur in de bebouwde kom vindt 62 procent goed en meer dan driekwart zegt zich daar ook aan te hou den. De snelheidsbeperking van 60 kilometer per uur op polder wegen vindt echter 59 procent van de ondervraagden ronduit slecht. Van hen zegt 42 procent zich nooit of meestal niet aan deze maatregel te houden. Uittesten Nog belangrijker dan goede communicatie, zo stelt Duur zaam Veilig, is dat de gekozen maatregelen echt goed werken. Dat blijkt in de praktijk niet al tijd zo te zijn. De status van lan delijk proefproject brengt ech ter met zich mee dat binnen Duurzaam Veilig Verkeer West- Zeeuws-Vlaanderen ook nieu we maatregelen uitgetest wor den. Dat is een voorwaarde voor het verkrijgen en behouden van de rijkssubsidie voor het totale project. „Mensen zien dat som mige maatregelen later weer ongedaan worden gemaakt", zegt de woordvoerder. „Dat komt dan wat raar en geldver- kwistend over. Dat kan ik me ook wel voorstellen." GRAAUW - De firma J. Noens uit Sas van Gent plaatste don derdag met behulp van een hoogwerker de noodlokalen voor de St. Joseplischool in Graauw. De noodlokalen bestaan uit vier klaslokalen, een berging en een personeels- annex directieka mer. 's Morgens werd begonnen met het plaatsen en om vier uur 's middags was alles in orde. Di recteur Diana van Damme-Fas- saert van de StJosephschool is zeer in haar nopjes. „Alles ziet er keurig uit, ik vind het prach tig", zei de directeur. De lokalen zijn nodig in verband met de sloop van de oude en de bouw van een nieuwe brede school aan de Jacintastraat. De lokalen, geconstrueerd in Tsjechië, zijn voorzien van alle gemakken, inclusief rolluiken en zijn goed geïsoleerd. „De ver warming, water en elektra moe ten nog aangelegd worden, maar dat is een kwestie van een paar dagen." Op 1 juli wil het personeel van de school beginnen met de ver huizing. De slopers kunnen donderdag 4 juli beginnen. In mei 2003 kan, als alles meezit, de nieuwe school opgeleverd worden en kunnen de leerlingen weer verhuizen. Ook de peuterspeelzaal en de voor- en naschoolse opvang krijgen een plaats in de nieuwe school. AXEL - De verschillende Zeeuws-Vlaamse natuurver- enigingen houden de komende tijd verschillende excursies en evenementen. Op vrijdag 28 juni kunnen er vanaf 22.00 uur nachtvlinders bekeken worden in de waterto ren in Axel. In diezelfde water toren beginnen zaterdag 22 juni de Zeeuwse Dijkendagen. Om 11.00 uur begint de dijkenten- toonstelling. Aansluitend is er een fietstocht van Axel naar Westdorpe langs verschillende dijken. In De Baeckermat in Westdorpe vindt een lezing plaats over schapen en dijken, waarna een schapenpad bezich tigd kan worden, 's Avonds om 21.30 uur vindt er een vleermui sexcursie plaatsZondag 2 3 j uni kan vanaf 9.45 uur onder bege leiding van een gids het onlangs ingerichte natuurgebied Eiland van de Meijer in Spui worden bezocht. Wie van bloeiende planten houdt kan op maandag 24 juni vanaf 19.00 uur deelne men aan een wandeling langs de bloemdijkenin 't Land van Cad zand. Het vertrek is bij Terhof stede op de hoek van de Braam- dijk en de Platteweg. Voor de liefhebbers is er woens dag 26 juni om 9.45 uur een ex cursie door het verdronken land van Saeftinghe. SAS VAN GENT - Het gemeen tebestuur van Sas van Gent neemt volgende week een be sluit over het plan om de bevol king begin december dit jaar een gratis muziekspektakel in evenementencomplex De Vlaanderen aan te bieden. Het muzikaal evenement is be doeld om afscheid te nemen van Sas van Gent als zelfstandige gemeente. Zoals bekend gaat Sas in het kader van de gemeen telijke herindeling met ingang van 1 januari samen met Ter- neuzen en Axel op in de nieuwe gemeente Terneuzen. Het gemeentebestuur heeft een bedrag van 45.000 euro in de be groting opzij gezet voor een af scheidscadeau aan de bevol king. Aanvankelijk was het de bedoeling om een groots thea terspektakel met de suikerindu strie als rode draad op te laten voeren door de professionele to neelgroep Het Gezelschap van de Zee. Dat project werd echter -uit vrees voor hoger uitvallen de kosten en het elitaire karak ter van het evenement- uitein delijk afgeblazen. Nu heeft het college van burge meester en wethouders de direc tie van De Vlaanderen in de arm genomen. De Vlaanderen is g vraagd een voorstel te doen voor het muziekevenement. Dat voorstel is afgelopen dinsdag avond besproken door het seni orenconvent, het overleg tussen de voorzitters van de fracties in de gemeenteraad. De fractie voorzitters hebben laten weten dat ze het plan dat De Vlaande ren op tafel heeft gelegd, eerst nog met hun fractiegenoten wil len bespreken. Na de gemeente raadsvergadering die donder dag 27 juni plaatsvindt, komen de fractievoorzitters en het col lege opnieuw bij elkaar. Dan volgt het definitieve besluit om al dan niet met De Vlaanderen in zee te gaan. Wethouder E. Spuesens wilde gisteren inhou delijk nog niets kwijt over het programma van het muzikaal evenement. KLOOSTERZANDE - Met een overschot van ruim 384.000 euro op de jaarreke ning 2001 heeft de gemeente Hóntenisse goed geboerd. De raad toonde er woensdag begrip voor dat de gemeente minder overhoudt dan in 2000, onder meer door extra juridische kosten die Hónte nisse maakte in verband met illegale mestopslag in Osse- nisse en het fiscale advies voor de Hontenissehal in Kloosterzande. Verder viel de bouwgrondex ploitatie negatief uit en ook kwam er te weinig binnen aan onroerende zaakbelas ting. De fractie Progressief Hón tenisse hoopt dat de gemeen te dit batig saldo niet mee neemt als bruidschat naar de nieuwe gemeente Hulst. Net als het CDA pleitte de partij voor wat extra financiële steun aan de dorpsraden. De ze gaan in de toekomst steeds belangrijker worden als con tactorgaan tussen de ge meente en de burgers. Ook de benaming van buurt schappen met bordjes werd aangekaart. Wethouder Roctus kon zich wel vinden in de aandui dingsborden. „Dan weten de mensen straks tenminste dat ze bijvoorbeeld door 'Kneu- tershoek' rijden. Voor de rest moeten we niet te veel reser ves weggeven en prioriteiten stellen. De rondweg bij Ter hole staat namelijk voor de deur." Dit ontlokte A. Maas van Algemeen Belang de op merking waarom er dan nog subsidie wordt aangevraagd voor de isolatie van wonin gen aan de doorgaande Hul- sterweg in Terhole. Wethouder Roctus stelde dat dit geld van VROM waar schijnlijk niet voor andere doeleinden kan worden aan gewend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 76