Hulst en Hontenisse in de clinch De signalen van de boer in nood PZC PZC 214 zwemmers op vierdaagse Axel CDA Kanaalzone mix van oude en nieuwe gezichten Ridderschap voor scheidend directeur Woonstichting Plan Oranjeplein in soberder uitvoering 13 Raad hekelt weigering Hontenisse om mee te betalen aan ladderwagen Diepgaander onderzoek naar huisvesting Sluis Tweemaal in 48 uur betrapt Dronken rijders krijgen rijverbod Belg aangehouden voor drugsbezit CDA wil crossers van Kanaalarm Donatie voor Klussendienst Kippenmesterij mag van Raad van State uitbreiden zaterdag 22 juni 2002 cjoor Sheila van PooruBtiIjf r HULST - Op zijn afscheidsre ceptie als directeur van Woon stichting Hulst ontving Her man Hageman gisteren oen ex tra pluim op de hoed. De Hui- Scheidend directeur Herman Hageman van Woonstichting Hulst met zijn koninklijke on derscheiding. foto Camile Schelstraete ster burgemeester A, Hessen bedeelde hem met een konink lijke onderscheiding. Hage man ontving de versierselen die horen bij de titel Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De afscheidsreceptie gaf Kes- sen een mooi excuus zich onop vallend tussen de genodigden te mengen. De gemeente Hulst en de Woonstichting zijn im mers al jaren partner in vele projecten. Hagemans algeme ne verdiensten en zijn, volgens de gemeente Hulst, 'ouziènba- re staat van dienst op bestuur lijk vlak' maakten dat hit Hare Majesteit behaagde Hageman tot Ridder te spelden. Hage man was, naast zijn dienstver band bij de PTT, van 1978 tot heden verbonden aan de Hul ster woningbouwvereniging, later Woonstichting Hulst. Van 1978 tot 1986 was hij secretaris en daarna werd hij benoemd tot directeur. Vanaf 1 juli aan staande gaat hij met de VUT, maar hij blijft wel tot circa eind 2004 aan als adviseur van de nieuwe directie om het verbou wingsproject van zorgcentrum De Blaauwe Hoeve in Hulst te begeleiden. Van 1983 tot 2001 was Hageman ook bestuurslid van de afdeling Zeeland van de landelijke vereniging van Woningbouwverenigingen. Politiek Hageman was ook op politiek vlak actief. Zo is hij sinds 1977 lid van het CDA, inde tachtiger jaren was hij ook bestuurslid en penningmeester. In 1998 was Hageman CDA-raadslid, maar stapte uit de raad omdat hij zijn raadslidmaatschap niet goed verenigbaar achtte met zijn functie als directeur bij Woonstichting Hulst. Hage man maakte tevens twaalf jaar deel uit van het bestuur van het waterschap Hulster Ambacht, was negen jaar lang penning meester van de stichting Wel zijn voor Ouderen in Hulst en was acht jaar verbonden aan de Rabobank in de regio. door Sheila van Doorsselaer HULST - De raadsleden van de gemeente Hulst hebben met verbazing vernomen dat de ge meente Hontenisse niet wenst mee te betalen aan de aanschaf van een nieuwe ladderwagen voor de brandweer. Hoewel Hulst de wagen nu nodig heeft, komt de auto na de herindeling ook van pas in de dorpen van de huidige gemeente Hontenisse. Deze gang van zaken doet Pro gressief Hulst zich afvragen of de samenwerking tussen beide gemeenten wel zo gladjes ver loopt. Hontenisse had in eerste instan tie toegezegd een derde van de kosten van de ladderwagen voor rekening te nemen. Later werd dit teruggenomen en wilde Hontenisse geen cent meebeta len. De raadsfracties van Hulst vroegen in de commissie Finan ciën dan ook tekst en uitleg aan de Hulster burgemeester A. Kessen. Die kwam met een op merkelijk argument:,, Hulst heeft hoge gebouwen in de bin nenstad waarvoor de ladderwa gen nodig is. Hontenisse heeft niet zulke hoge gebouwen. Mis schien willen ze daarom niet meebetalen." Dit schoot PH-fractievoorzit- ster A. Hegger in het verkeerde keelgat. ,,Wat kinderachtig! OOSTBURG - De gemeente raad van Oostburg is donder dagavond na enige discussie ak koord gegaan met het voorstel om diepgaander onderzoek te doen naar de huisvesting van het ambtelijk apparaat van de nieuwe gemeente Sluis. Het college van b en w kwam op de valreep voor de gemeente raadsvergadering met dat ge wijzigde voorstel, nadat de ge meenteraad van Sluis-Aarden- burg eerder weigerde in te stem men met het plan om het ge meentehuis in Oostburg te ver bouwen. Evenals hun collega's in de raad van Sluis-Aarden- burg lieten diverse gemeente raadsleden weten dat ze meer duidelijkheid willen over de op tie om een volledig nieuw ge meentehuis in Oostburg te bou wen. De beide colleges hadden in het oorspronkelijke voorstel slechts een globale raming op genomen van de kosten die daarmee gemoeid zijn. De ge meenteraden vonden dat te ma ger om een afgewogen oordeel over de huisvesting voor de ambtenaren te kunnen maken. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Volgens mij verzint u dit ter plekke!" Kessen gaf toe dat hij dit verhaal even uit zijn mouw schudde, maar was het wel met Hegger eens dat de term 'kin derachtig' wel in dezen gebruikt mocht worden. Kessen zegde toe dat hij de kwestie in de eerst volgende vergadering met bur gemeester en wethouders van Hontenisse ter sprake zou bren gen. Hegger vroeg zich af of het toch wel botert tussen de twee colle ges in het herindelingsproces. „Een geval als dit geeft wel te denken." Kessen verzekerde haar echter dat de samenwer king tussen beide colleges naar zijn zeggen 'con amore' ver loopt. CDA'erJ.vanEckzagzijn kans schoon om Kessen nog even mee te geven dat hij de zaak in het gesprek met B en W van Hontenisse breder moet trekken. „Het maaien van dijken bij voorbeeld. Een dijk houdt niet op bij de gemeentegrens van Hontenisse." Op de zwemvierdaagse in Axel wordt het aantal baantjes van elke deelnemer zorgvuldig bijgehouden. foto Wim Kooyman door Eugène Verstraeten AXEL - De zwemvierdaagse in Axel lokte dit jaar in totaal 214 zwemlusti- gen naar zwembad 't Plaatje. „Dat is een geweldige deelname", aldus een tevreden Patrick de la Ruelle van de organiserende zwemvereniging de Ot ters. „We hadden natuurlijk wel geluk dat het aan het begin van de week zulk schitterend weer was." De laatste da gen was het een stuk minder warm, maar de zwemmers hielden vol. Giste ren werden de laatste baantjes getrok ken. Burgemeester J. Mulder van Axel reikte gisterennamiddag de herinneringsme dailles uit aan de jongste en oudste deelnemers aan de zwemvierdaagse. Bij de meisjes was de 5-jarige Fransje Verduijn uit Terneuzen de jongste deel nemer. Ze deed voor de eerste keer meer. Bij de jongens was dat Lennard de Rid der (6) uit Axel. Hij was er voor de twee de keer bij. 75 jaar D e oudste zwemster bij de vrouwen was mevrouw Scheele-Melse (75) uit Axel. Zij zwom voor de vijftiende keer de zwemvierdaagse. A. van Overdulve (85) uit Axel was de oudste manneli jke deel nemer. Hij deed voor de vijfentwintig ste keer mee. Gisteravond was er ter af sluiting een demonstratie door duik club Be Wet uit Koewacht. Dit jaar be stond ook weer de mogelijkheid om sponsors te zoeken voor ieder baantje. De opbrengst gaat naar het Ronald Mc Donald Kinderfonds. In totaal lieten 115 zwemmers zich sponsoren. Hoeveel geld er precies bij elkaar is gezwom men, was gisteren nog niet bekend. door Jan Jansen BIERVLIET - 'Erover praten' doet de boer in nood niet gauw. Zijn sores houdt hij liefst ver borgen binnen de veilige be schutting van het eigen erf. Waarmee hij inderdaad slechts de schijn ophoudt. Want vol gens sociaal pastoraal werker Willem Leys van boerenorgani- satie ZLTO zijn de signalen on miskenbaar. Als de boer niet meer wordt ge signaleerd op vergaderingen of in de kroeg, als hij schuur of stal niet meer binnendurft, als het eten hem niet meer smaakt, als hijzelf of zijn erf er slordig uit begint te zien, als de akker ver vuilt, als 'niets of niemand meer deugt', als hij nergens meer tijd voor heeft, dan kun je er vergif op innemen dat de problemen hem boven het hoofd zijn ge groeid. Sprekend uit eigen ervaring etaleerde Leys deze symptomen gisteren op een ZLTO-bijeen- komst in Biervliet, bedoeld om de drempel tussen boer en hulp verlener te verlagen. Dat is hard nodig nu bij veel boeren het wa ter tot de lippen is gestegen. Economisch gaat het slecht en bovendien worden ze verket terd door de maatschappij. On der die druk bezwijken er steeds meer. Ze hebben hulp nodig, maar zijn te trots om die te vragen, weten de weg niet of worden niet be grepen door de instanties die een hand zouden moeten toeste ken. Hoewel tientallen uitnodi gingen de deur uitgingen, lieten de hulpverleners het massaal afweten. Van sociale diensten uit heel Zeeuws-Vlaanderen werd bijvoorbeeld niet één ambtenaar gesignaleerd. Aan de andere kant werd even min echt duidelijk of er echt hulpbehoevende agrariërs tus sen de ongeveer twintig aanwe zigen zaten. Het gros had een of andere officiële functie in land- bouwverband en niemand werd al tepei'soonlijk. Maar de frustraties kwamen er op de boerderij van de familie Uitdewilligen-van Rumste wel uit. Bijvoorbeeld bij Axelaar Rinus de Regt, lid van de ZLTO- commissie Identiteit, die een beeld schetste van de aan alle kanten belaagde boer. „Produ ceren wordt in Nederland stille- tjesaan een ongewenste activi teit. We moeten maar importeren." Niet zonder sarcasme repte De Regt van een wereld 'van over schotten en hongersnood'. Ge mangeld door overdreven regel geving en onbegrepen door de burger, probeert de boer daarin nog zijn weg te gaan. Zonder veel perspectief, want welk kind wil de boerderij van pa nog overnemen? door René van Stee BRESKENS - De plannen voor de ontwikkeling van het Oran jeplein/Grote Kade in Breskens worden soberder dan aanvan kelijk de bedoeling was. De bouw van het zogeheten balkon met baroktuinen, luxe apparte menten en detailhandelsbe stemming is op de lange baan geschoven. De reden hiervoor is, omdat het verleggen van de zeewering ter hoogte van het nabijgelegen Spuiplein - de plaats waar het balkon zou moeten komen - erg duur zou worden en de voorbe reiding en realisering ervan minstens vijf jaar zouden gaan duren. Omdat de haalbaarheid van de omvorming Spuiplein nog niet vaststaat en ook de financiën een obstakel vormen, heeft de gemeente besloten de herinrich ting van het Oranjeplein naar voren te halen. In het balkon zou de Edah-supermarkt uit de Mercuriusstraat zich vestigen. Aangezien hierop voorlopig geen zicht is, is deze optie losge laten. Ook de vrijstellingspro cedure voor een tijdelijke vesti ging van de winkel aan de Oostelijke Veerhavenweg is stopgezet. Naar aanleiding van uitbrei dingsplannen van de bakkerij aan de Grote Kade, heeft de ge meente in combinatie met die plannen gekeken naar een aan trekkelijke invulling en aankle ding van het Oranjeplein. De uitkomst hiervan was dat de Edah bij gemeentelijke mede werking rechtstreeks van de TERNEUZEN - Een 37-jarige man uit Zuidzande is gisteren in Terneuzen voor dronken rijden veroordeeld tot een rijont zegging van negen maanden, waarvan zes maanden voor waardelijk en een voorwaardelijke boete van 700 euro. In Cadzand werd hij 1 maart met een alcoholpercentage van 410 microgram betrapt, nadat hij met zijn auto tot stilstand was gekomen op een rotonde. De auto was total loss. Een dag later maakte hij brokken toen hij dronken op zijn bromfiets reed. Uit het ademonderzoek volgde een score van 600 microgram, ruim boven de norm van 220. „Het was één zwart gat voor mijverklaarde hijNa de twee incidenten had hij direct con tact gezocht met een psychiater. Die vond een opname in een kliniek noodzakelijk om de man voor zijn manisch syndroom en alchoholprobleem te laten behandelen. Omdat hij nog steeds medicijnen hiervoor slikt, mag hij voorlopig geen mo torvoertuig besturen. De uitspraak was conform de eis van de officier van justitie. TERNEUZEN - Een 24-jarige Engelse automobilist, is in de nacht van donderdag op vrijdag in de Willem de Zwijgerlaan in Terneuzen aangehouden voor rij den onder invloed. De man had anderhalf maal de toegestane hoeveelheid alcohol ge dronken. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een boete van 190 euro. Een 42-jarige automobilist uit de gemeente Ter- neuzen is dezelfde nacht voor hetzelfde vergrijp aangehou den in de Heer Janstraat in Zaamslag. Hij had twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. De man kreeg een rijverbod van vier uur en een proces-verbaal. OOSTBURG - Een 38-jarige Belgische automobiliste is in de nacht van donderdag op vrijdag aangehouden op de provinci ale weg ter hoogte van Oostburg voor drugsbezit. Tijdens eén verkeerscontrole roken de surveillerende agenten een henne- plucht. De Belgische bleek in het bezit van 5,2 gram hennep en zes joints. Ze kreeg een boete van 200 euro. De drugs zijn in be slag genomen. HANSWEERT - De Reimerswaalse CD A-fractie vindt dat de gemeente iets moet doen tegen de jongeren die op hun brom fietsen, quads en crossmotoren regelmatig op de gedempte Kanaalarm in Hansweert rijden. Veel jeugd zou niet eens de vereiste leeftijd of een rijbewijs hebben. Het CDA wil van het college weten of het waar is dat het gebruik van de Kanaalarm door de politie wordt aangemoedigd, zodat de jeugd niet meer door de straten rijdt. De christen-democraten vinden dat de Kanaalarm niet geschikt is voor de crossende jeugd, omdat het gebied bedoeld is als recreatiegebied. VLISSINGEN - Het Juliana Welzijn Fonds schenkt 7500 euro aan de Vlissingse stichting Klussendienst voor hun compu terproject. De bijdrage is bestemd voor de aanschaf van computerbeno digdheden. Het project is bedoeld voor mensen die buiten de reguliere gang van zaken vallenVolgens Peter Musters van de Klussendienst zijn dat minder bedeelden en mensen die niet zo snel leren. De mensen die deelnemen aan het project, leren met de computer omgaan en kunnen hiervoor certificaten be halen. „Zo krijg je dus mensen die maar wat voor zich uit zitten te staren en niet meer onder woor den kunnen brengen wat ze den ken. Ze zijn murw gemaakt", al dus De Regt. Benadrukkend dat 'niet alles kommer en kwel is', gaf Leys hem toch in grote lijnen gelijk. Tegenover de hoge werkdruk op de boerderij staat volgens hem een te laag inkomen. „Dan rijst de vraag: wil ik dit nog wel, voor mezelf en voor mij n gezin? Velen houden ermee op." huidige vestiging naar de defi nitieve locatie aan het Oranje plein verhuist. Verder moet het voormalige kustlicht bij het oorlogsmonu ment een plaats krijgen die past bij de functie van dit voormalige baken voor de scheepvaart. Hoogstwaarschijnlijk wordt dit het havengebied. De kostenraming van het Rot terdamse RBOI met betrekking tot de ondersteuning van de ont wikkeling Oranjeplein/Grote Kade ter grootte van 59.262 eu ro staat vrijdag 28 juni op de agenda van de gemeentelijke commissie voor financiën en be drijfsactiviteiten. Aanvang om 10.30 uur. door Henk Boot TERNEUZEN - Het CDA in de Kanaalzone gaat met een mix van oude en nieuwe gezichten op de kandidatenlijst de raads verkiezingen in. Achter kopman A. van Waes uit Zuiddorpe staan drie nieuwko mers: A. Dijkhuis-Dieleman uit Terneuzen, B. van Hoeve uit Philippine en J. Luijcks uit Ter- neuzen. Dijkhuis-Dieleman is actief op kerkelijk en maatschappelijk terrein en binnen het CDA. Van Hoeve zit in de dorpsraad van Philippine en heeft zijn wortels in de landbouw. Luijcks komt uit het onderwijs en heeft erva ringen met schoolfusies in de Kanaalzone. Op vijf staat zittende raadslid R. Bruggeman uit Sas van Gent, op zes fractieleidster S. Mol-Mar- kusse uit Terneuzen, op zeven raadslid A. Kesbeke uit Axel en op acht A. Obrie uit Sas van Gent. De uit Biervliet afkomstige en in Sluiskil woonachtige M. Calon behoort tot de jongere garde (dertigers) binnen de afdeling en staat op een negendeplek voor zittend raadslid N. Houbé uit Axel. In totaal telt de CDA- lijst dertig namen van kandida ten. Onderaan staat huidige CDA-fractievoorzitter R. Mur- re uit Axel als lijstduwer. Deze week stelde de achterban van het CDA in de Kanaalzone de kandidatenlijst definitief vast. Lijsttrekker Van Waes hield zijn gehoor voor dat het CDA een nieuwe bestuurscul tuur wil introduceren. Minder bureaucratie en beter luisteren naar de burgers zijn daarbij sleutelbegrippen. Daarbij denkt Van Waes onder meer aan het instellen van een vertrouwenspersoon of klacht ennummer waar burgers te recht kunnen wanneer ze zich gemangeld voelen door de amb telijke molens. In zijn ogen is een nieuwe be stuurscultuur- meer dan popu listisch referendumitems ver zinnen. Wat hem betreft worden burgers in een vroegtijdig stadi um betrokken bij plannen voor de nieuwe gemeente. „Dat moe ten dan geen blauwdrukken zijn, maar praatplannen die na inspraak verder worden uitge werkt", aldus de lijsttrekker. Hij wil dat er in alle kernen in Ter neuzen woonzorgprojecten ko men en klankbordgroepen waai de gemeente en zijn partij kun nen bijtanken over actuele ont wikkelingen. Terneuzen kan volgens hem na de herindeling goed uit de voe ten met vier wethouders. Het CDA mikt op twee van die pos ten. In totaal hopen de christen democraten bij de raadsverkie zingen op 20 november tussen de acht en tien raadszetels te ha len. door Adri Klinkenberg WATERLANDKERKJE - Een omwonende van de kippenmes terij in Waterlandkerkje moet zich neerleggen bij uitbreiding van dit bedrijf. De Raad van State heeft de bezwaren tegen stankoverlast afgewezen die L. Hemelaar bij het hoogste rechtscollege op tafel had ge legd. Met de nieuwe vergunning die de gemeente Oostburg vorig jaar verleende, kunnen de kui- kenmesters A. en F. de Maat de omvang hun bedrijf bijna ver dubbelen. Hemelaar probeerde die vergunning halen te krijgen met een beroep op cumulatieye stankhinder. Voor de berekening van cumu latieve stankhinder door bio- industrie bestaan tabellen met afstanden. Als de overige vee houderijen maar ver genoeg van Hemelaars woning vandaan lig gen, stinken ze volgens deze ta bellen niet. Althans, op papier dan. De Raad van State stelt dat de gemeente Oostburg correct heeft uitgerekend dat Hemelaar geen last kan hebben van opge telde stank. Wel staat er vlakbij zijn woning een melkveebedrijf. Koeien tellen echter niet mee in de cumulatie van stankhinder. Hemelaars klachten over ge luidhinder zijn eveneens onge grond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 75