Natuur en historie als attracties PZC Directeur stadstoezicht vecht tegen bierkaai PZC Groentehandelaar snakt naar ruimte voor opslagloods 13 Groenste dorp Dreischor mikt op select publiek, niet op massatoerisme Informatieavond voedselallergie Opening jeu de boulesbaan Auto gekraakt bij Aquq Delta Tegenstrijdige regels veiligheid CDA wil crossers van Kanaalarm Belg aangehouden voor drugsbezit Excuses gemeente voor kaalslag zaterdag 22 juni 2002 door Piet Kleemans DREISCHOR - Geen spekta kel, geen muziek, geen kermis attracties. Wel veel groen, fiets- en wandelroutes en een expositie over de geschiedenis van Dreischor - Europa's groenste dorp - in de Adrianus- kerk. Dreischor mikt met het project Dreischor Groen Toen op vijftigplussers met een warme belangstelling voor na tuurschoon en cultuurhistorie. Een voor deze speciale gele genheid uit het hiernamaals te ruggekeerde Opa Kip - legen darisch dorpsfiguur uit een grijs verleden - gaf gisteravond samen met wethouder G. van de Velde-de Wilde van de ge meente Schouwen-Duiveland het startsein voor het project én het open tuinen weekend. De ontluikende zomer toont het dorp op z'n kleurigst. Zelfs in de miezerregen valt het uit bundige groen op. De rust ligt als een beschermende deken over de straten. Het bord dat aangeeft dat Dreischor zich na het winnen van de internatio nale Entente Florale 'het groenste dorp van Europa' mag noemen, staat fier aan het be gin van de Boogerdweg. De Reisenaren zijn trots op hun dorp en daar komen ze rond voor uit. Het binnenhalen van de titel werd in het hele dorp met veel enthousiasme gevierd. Het was het resultaat van samenwer king tussen de dorpsbewoners onderling en met de lokale on dernemers, de dorpsschool en de gemeente Schouwen-Dui veland. Toen het feestgedruis was weggestorven drong de vraag 'en wat nu?' zich op. Na tuurlijk, zo beseften de dorps bewoners, zouden mensen dat Groenste Dorp waar ze zoveel over gehoord hebben, nu wei eens met eigen ogen willen zien. Wat kun je die bieden? Geen massatoerisme Véél, vindt M. Nieboer, Pro- jectleider Platform Platte landsvernieuwing. Maar je moet het wel in goede banen leiden. En dat is precies wat het platform in nauwe samen spraak met de Reisenaren pro beert te doen. ,,De inhoud van het verhaal komt uit het dorp zelf. Wij spelen alleen een coör dinerende rol", zegt Nieboer. Van meet af aan was het Nie boer duidelijk dat de bewoners van Dreischor absoluut niet zitten te wachten op busladin gen vol toeristen die alles wil len zien - tot en met het konink- lijke toilet waar Wilhelmina ooit haar vorstelijke behoefte deed, in de herberg van Wim Klippel en Anneke Dekker, aan toe. Nieboer: „Dat hoorde ik echt van alle kanten. Mensen willen niet dat het hier een soort West hoek wordt met massatoeris me. Ze willen hun rust niet kwijt. Het is een klein dorp, dan moet je kiezen voor een kleinschalig project." Met dat in het achterhoofd is de afgelo pen maanden keihard gewerkt aan Groen Toen. Een project waarin de schijnwerpers wor den gericht op het rijke histori sche verleden. De watersnoodramp van 1953, de wederopbouw, de vlascul tuur en het leven van alledag in vroeger tijd, het komt allemaal uitgebreid aanbod. Dorpsfigu ren als Opa Kip en Kaatje Tuun - die respectievelijk 106 en 104 jaar oud werden - krijgen aan dacht, maar ook de ontstaans geschiedenis van Slot Winden burg en de verhalen achter de monumentale panden én de pittoreske huisjes aan de dorpsring. Borden Op zeven plaatsen in het dorp komen informatieborden waarop in drie talen - Neder lands, Duits en Engels - uitleg wordt gegeven over wat er alle maal te zien is in Dreischor. Wie vooral mooie geveltj es wil zien kan de ANWB-ringroute vol gen. Wie ook de natuur in wil, kan zich werpen op de Ste- vensluiswandeling in natuur reservaat het Dijkwater. Voor fietsliefhebbers is er een ANWB-bewegwijzerde, twin tig kilometer lange fietsroute in de omgeving van het ring- dorp. De historische Pasveer- sloot, een buiten gebruik ge stelde, maar nog in originele staat verkerende rioolwater zuiveringsinstallatie, is te be zichtigen. Ook de molen Aeo lus, net buiten het dorp, staat er na een grondige restauratie weer fraai bij en is een bezoek waard. Voor wie zich ver-der in de his torie van Dreischor wil verdie pen, is er streek- en landbouw museum Goemanszorg. Het museum heeft al geprofiteerd van de belangstelling voor Dreischor die is ontstaan door het winnen van de Groenste Dorp-titel. Na het behalen van de fel begeerde status werd in 2001 in het museum voor het eerst de magische grens van tienduizend bezoekers over schreden en nog voor de sei- zoenstart 2002 was de vijfdui zendste reservering voor een bezoek al binnen. Ook het aan tal donateurs vertoont een stij gende lijn. Open tuinen En natuurlijk is er overal in het dorp het weelderige en tot in de puntjes verzorgde groen, hét handelsmerk van Dreischor. Vandaag en morgen stellen tien tuinbezitters hun tuinen open voor bezoekers. M. Wesdorp en E. Hondius- Dissevelt gunnen de liefheb bers het hele jaar door een blik in hun groene paradijs.In het geval van Wesdorp betreft het een creatieve tuin met door kijkjes over de akkers. De tuin van Hondius-Dissevelt wordt omschreven als 'een romanti sche bomen- en plantentuin rondom een gewezen boerderij uit 1764'. Het Platform Platte- willen daar de recreatieve mo- landsvernieuwing ziet Groen gelijkheden op een rijtje zetten. Toen als een proefproject. We willen mensen de polder in- Nieboer: „We zijn ook bezig sturen, want dat is een perfect met plannen voor Zonnemaire, alternatief voor een dagje Kerkwerve en Ouwerkerk. We strand." In de Adrianuskerk wordt een expositie ingericht over Dreischor in vroeger tijden. foto's Dirk-Jan Gjeltema De dorpsring van Dreischor. MIDDELBURG - De stichting Voedselallergie houdt op maan dag 24 juni een informatie avond in het ontmoetingscen trum Dauwendaele in Middel burg. Speciale gast is allergo- loog Irene Licht. De avond be gint om 20.00 uur. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ron Magnée VLISSINGEN - Ruim eenderde van het personeelsbestand van de Stichting Stadstoezicht, de organisatie van stads wachten op Walcheren, is vorig jaar doorgestroomd in een andere baan. Een goede ontwikkeling, meent directeur G. Bommeljé. Toch kan hij zo zijn perso neelsbestand maar moeilijk op peil hou den. De Stichting Stadstoezicht Vlissingen- Middelburg (SSVM) bestaat vijf jaar. In die tijd is de club een volwassen organi satie geworden, aldus Bommeljé. Toch blijft het voor hem vechten tegen de bier kaai, zeker als elk jaar veel stadswach- ters een baan elders accepteren. „Zodra je goede mensen hebt, stromen die weer door naar andere functies." Het personeelsbestand van de SSVM maakte vooral in de beginjaren een hoge vlucht. Binnen een jaar na de oprichting in 1997 liepen meer dan vijftig stads wachten op straat. De jaren daarna groeide dit aantal echter nauwelijks meer. Niet omdat de instroom beperkt was, wel omdat elk jaar een aanzienlijk deel van de bezetting uitstroomde naar onder meer de politie of beveliging. Al met al lopen de laatste jaren tussen de vijftig en zestig toezichthouders in de ge meenten Middelburg, Vlissingen en Vee- re. „Dat is in de winter voldoende, maar in de zomer te weinig", aldus Bommeljé. Vorig jaar bereikte de hoeveelheid af zwaaiers een hoogtepunt. Liefs 18 van de 55 toezichthouders kozen voor een betrekking elders. In datzelfde jaar re kruteerde de SSVM dertien nieuwe stadswachters. De uitstroom was een enorme boom, beklemtoont directeur Bommeljé, die nauwelijks is op te van gen. Het gevolg is dat de ideale omvang van de stichting - volgens Bommeljé ne gentig man - een ver verwijderd ideaal blijft. Het aantal van negentig werknemers G. Bommeljé, directeur van stadstoezicht op Walcheren. foto Ruben Oreel komt voort uit de wens om in iedere wijk met een bezetting van tien man te wer ken, Een wijkgerichte aanpak met meer verantwoordelijkheden voor de stads wachten zelf, dat is het credo van de or ganisatie. „Waren we vroeger alleen ge richt op de centra van de steden, nu wil len we ook in de wijken zitten", bena drukt Bommeljé. „In Vlissingen was dat al het geval, in Middelburg moeten nog meer wijkposten komen. Het fenomeen van de stadswachten deed een dikke tien jaar geleden zijn intrede in het Zeeuwse. Ook toen was Bommeljé al betrokken bij de werving en training van toezichthouders. Het uitgangspunt was enerzijds de veiligheid in de stadscentra te verbeteren en anderzijds langdurige werklozen aan een baan te helpen. Het probleem met deze stadswachten was dat ze voor een beperkte periode werden aangesteld. Daarna stroomden ze ver plicht door in een reguliere baan. Die baangarantie was echter steeds moeilij ker te geven en na enkele jaren sneuvelde het project. In 1997 werd opnieuw een organisatie in het leven geroepen - dit keer een stich ting. De mogelijkheden waren beperkt: „We hadden alleen een paar oude portofoons en we organiseerden zelf de opleiding", blikt Bommeljé terug. Voor- SCHARENDIJKE - De dorpsraad Scharendijke versus het team van de ouderenbond ANBO Middenschouwen. Dat is de krachtmeting die maandag wordt aangegaan bij de officiële opening van de jeu de boulesbaan in Scharendijke. De handeling wordt een extra formeel tintje gegeven door de inschakeling van wethouder L. Geluk-Poortvliet, die de baan omstreeks half twee die middag zal 'ingooien'. De baan in het parkje De Weel is aangelegd op initiatief van het ANBO-lid M. de Ligt. De ouderenbond speelde het idee door naar de dorpsraad, die de uiteindelijke uitvoering voor haar rekening nam. De baan werd deze maand aangelegd en isdoor een aantal inwoners inmiddels in gebruik geno- BRUINISSE - Aan de Hageweg bij het vakantiepark Aqua Delta in Bruinisse werd gisterochtend een auto opengebro ken. De dader ging er vandoor met een aantal cd's. DOMBURG - Horecabedrijven moeten brandslangen die in de warmte hangen doorspuiten om legionellabesmetting te voorkomen, maar krijgen van de brandweer een boete omdat zij het zegel verbreken van de apparatuur. Dat is één van de tegenstrijdige regels waar de Veerse horecaondernemers na de ramp in Volendam onder worden bedolven. Ook komt het voor dat Veerse strandpaviljoenhouders een noodtrap pal voor een particulier strandhuisje moeten plaat sen. De gemeente Veere heeft een integraal veiligheidsbeleid op gezet. De eerste tien proefprojecten zijn inmiddels afgerond. „Een horecaonderneming heeft gemiddeld zo'n twaalf ge bruiksvergunningen nodig. Daarvoor moet de ondernemer naar allerlei instanties en afdelingen. Het aantal vergunnin gen hangt af van allerlei aspecten zoals een frituur en gokkas ten. Verder zijn de regels vaak tegenstrijdig", vertelt wethou der M. te Roller. De gemeente Veere berekende medio vorig jaar dat tweehonderd horeca-inrichtingen doorgelicht moes ten worden. De gemeente en de brandweer wilden de horeca duidelijkheid verschaffen. HANSWEERT - De Reimerswaalse CD A-fractie vindt dat de gemeente iets moet doen tegen de jongeren die op hun brom fietsen, quads en crossmotoren regelmatig op de gedempte Kanaalarm in Hansweert rijden. Veel jeugd zou niet eens de vereiste leeftijd of een rijbewijs hebben. Het CDA wil van het college weten of het waar is dat het gebruik van de Kanaalarm door de politie wordt aange moedigd, zodat de jeugd niet meer door de straten rijdt. De christen-democraten vinden dat de Kanaalarm niet geschikt is voor de crossende jeugd, omdat het gebied bedoeld is als re creatiegebied. OOSTBURG - Een 38-jarige Belgische automobiliste is in de xnacht van donderdag op vrijdag aangehouden op de provinci ale weg ter hoogte van Oostburg voor drugsbezit. Tijdens een verkeerscontrole roken de surveillerende agenten een henne- plucht. De Belgische bleek in het bezit van 5,2 gram hennep en zes joint». Ze kreeg een boete van 200 euro. De drugs zijn in be slag genomen. deel was dat deze toezichthouders een reguliere betrekking kregen. Doorstro men in een andere baan was nog steeds een mogelijkheid, maar geen absolute noodzaak meer. „Stadstoezichthouders krijgen nu, na een proeftijd van een jaar, gewoon een arbeidscontract voor 32 of 3 6 uur. Er zijn mensen die hier heel tevre den zijn en hun pensioen halen, en ande ren die doorstromen in een baan bij poli tie of de beveiliging." Rondhangen Het negatieve imago is de toezichthou der in de loop der jaren wel kwijtgeraakt, vindt Bommeljé. „Winkeliers weten nu heel goed wat ze aan toezichthouders hebben. Stel dat een groepje jongeren overlast veroorzaakt. Bel je daar de poli tie voor? Dat is niet hun prioriteit. Bo vendien, een beetje rondhangen is niet verboden. In dit soort gevallen worden vaker stadstoezichthouders ingescha keld. Die spreken die gasten dan aan." Klachten dat de stadswachten maar wei nig betaald krijgen, laten Bommeljé niet koud. „Daarom hebben we besloten om toezichthouders na één jaar direct 120 procent van het minimumloon te geven." Ter vergelijking: het wettelijke maxi mum voor een normale stadswacht is 125 procent. Volgens Bommeljé is het uitstekend dat een toezichthouder zonder gummiknup pel, bonnenboekje of handboeien tóch handhavend weet op te treden. Hij staat dan ook sceptisch tegenover stemmen die stadswachten meer bevoegdheden willen geven, zoals het uitdelen van be keuringen. Volgens Bommeljé wordt dan het laagdrempelige karakter van de stadswacht aangetast en schuift de dienst op richting politie en parkeerbe heer. Maar nog belangrijker is dat het sterkste wapen van de toezichthouder juist zijn ontwapende voorkomen is: „Ie mand die zonder extra bevoegdheden tóch mensen kan aanspreken op hun ge drag." door Piet Kleemans OOSTERLAND - Ze proberen al twee jaar toestemming te krijgen voor de bouw van een loods vlakbij hun woning aan de Lage Maireweg, Arco en Marina Pieper uit Oosterland. De groentehandelaar moet nu steeds pendelen tussen de Lage Maireweg en een loods aan de Weststraat. Dat wordt steeds lastiger. Het bestemmingsplan Iaat echter de door hen gewen ste loods op die plek niet toe en het kan nog wel tot 2004 worden eer het nieuwe bestemmings plan het levenslicht ziet. Marina Pieper vroeg via het Schouwen-Duivelandse raads ledenspreekuur aandacht voor de kwestie. Want het zit haar en haar echtgenoot hoog. „Als mijn man met de wagen op pad is moet ik steeds heen en weer tus sen de Lage Maireweg en de Weststraat. Dan moet ik onze drie kleine kinderen steeds mee nemen en er is inmiddels ook een vierde op komst. De situatie wordt langzamerhand echt on houdbaar." De Piepers willen liefst een loods van vijftien bij twintig meter, maar als het niet anders kan is een loods van tien bij vijf tien ook voldoende. Als er maar plaats is voor opslag van pro ducten, een koeling en stalling van de groentewagen. „Want die moet nu steeds buiten staan en dat ding holt werkelijk ach teruit." De ruimte is er, het pro bleem is alleen dat volgens het geldende bestemmingsplan het perceel waarop de schuur zou moeten komen, aangemerkt is als tuin. Schaamte De politieke fracties voelen, zo bleek tijdens het raadsleden spreekuur, met de familie Pie per mee. Ook zij betreuren dat het nog zolang duurt eer alle be stemmingsplannen geactuali seerd zijn. „Ik zit me hier rot te schamen als raadslid", bekende ChristenUnie-raadslid J. van den Berge. „Dit kan toch hele maal niet. Collega D. Meul- blok (WD) sloot zich bij de woorden van Van den Berge aan. Meulblok vindt dat de gemeente de Piepers niet in de kou kan la ten staan. Dat de provincie ver volgens mogelijk een streep door een gemeentebesluit haalt is een risico dat dan maar geno men moet worden. Soortgelijke reacties kwamen ook van de andere fracties. G. Houtekamer (SGP): „We kun nen en hoeven toch niet lijd zaam toe te zien. Dit is gewoon een kwestie van prioriteiten stellen." Houtekamer voegde daar aan toe dat voor hem de discussie over de achterstanden op de gemeentelijke afdeling ruimtelijke ordening en de ge volgen die dat heeft voor onder nemers nog lang niet gesloten is „Dit krijgt zeker een vervolg. We komen hier op terug." Houtekamer en Meulblok kre gen steun van Van den Berge: „We lopen als gemeente veel te veel aan de leiband van de pro vincie. Dat is geen goede zaak." BURGH-HAAMSTEDE - Het twee meter hoge groot hoefblad komt er niet door terug, maar de gemeente heeft aan alle bewo ners van het Duinwegje in Burgh haar verontschuldigin gen aangeboden voor de rigou reuze maaipraktijken van afge lopen dinsdag. Toen werd met maaibalken een einde gemaakt aan het karakte ristieke beeld van dit weggetje. In een brief aan de woedende bewoners erkent het hoofd plantsoenendienst district west S. de Feiter, dat er fouten zijn gemaakt door de aannemer. De Feiter: „We betreuren dit ten zeerste en zullen in de toekomst nog betere afspraken maken om herhaling te voorkomen." De aannemer geeft toe dat het maaien van de bermen van het Duinwegje niet door de ge meente was opgedragen. De maaiploeg was er van overtuigd dat het kortwieken van het Duinwegje tot de werkzaamhe den van die dag behoorde. In een brief aan de gemeente heeft de aannemer op zijn beurt zijn 'welgemeende excuses' aange boden. Het VVD-raadslid D. Meulblok is tevreden met beide reacties: „Iedereen maakt fou ten. Het is alleen onze taak om te protesteren als de fout echt niet door de beugel kan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 67