Verzet tegen latere sluitingstijd Westhoek ademt sfeer van cultuurtoerisme Horeca aan Lageweg klaagt over gebrek aan parkeerruimte Eerste Schouwse homohuwelijk gesloten CC Vandaag LU 11 O CO _l LU Q zeeuwse almanak Rapport Meisje zwaar ten val op steile helling i Inwoners Renesse richten actiegroep op Ontsnapte slang duikt na acht maanden weer op in Sas van Gent Archeologen leggen boerderij bloot bij station in Middelburg door Piet Kleemans WESTENSCHOUWEN - Lek ker eten, en dan een parkeerbon als ongewenst toetje. Dat komt met enige regelmaat voor aan de Lageweg in Westenschouwen. Aan de weg zijn meerdere restaurants gevestigd en over klandizie hebben ze geen kla gen. Over het gebrek aan par keerruimte wel. De horeca ondernemers willen graag meer parkeerplaatsen voor hun klan ten. Het probleem, weet horecaon dernemer W. Ginjaar, uitbater van restaurant De Schouwse Pot, bestaat al jaren en al even zo lang wordt geprobeerd er een oplossing voor te vinden. Niet zo eenvoudig, want er is simpel weg weinig ruimte. In de gras bermen langs de Lageweg en de aangrenzende Westerschouwse weg mag op bepaalde punten - gratis - geparkeerd worden, maar die capaciteit is volstrekt onvoldoende. Hetgeen betekent dat de eters óf hun voertuig een flink stuk verderop moeten par keren óf het risico van een par keerbon dienen te nemen. Ongewenst Vooral in de drukke zomer maanden rijden er regelmatig automobilisten speurend naar een parkeerplekje rond op de Lageweg en aangrenzende we gen. En worden auto's op onge wenste plaatsen neergezet. Gin jaar: „Ik kan me voorstellen dat bewoners van die buurt daar niet zo blij mee zijn. Het zal best weieens overlast geven. En voor onze klanten is het natuurlijk ook niet leuk. Ga je lekker uit eten, hartstikke gezellig, kom je terug bij je auto; zit er een par keerbon op. Dat is dan toch een behoorlijke domper." Hoewel langs de wegen ter plaatse weinig parkeerruimte extra te creëren valt is het pro bleem volgens Ginjaar toch best op te lossen. „Tegenover de res taurants is een weilandje en daar zou je heel goed een par keerterrein kunnen maken. Liefst een gratis parkeerterrein natuurlijk, of anders eentje waar je in ieder geval na vijven gratis je auto neer kunt zetten. Dat zou het mooiste zijn." Tot dusverre zijn de inspannin gen van Ginjaar en zijn collega horecaondernemers van de La geweg vruchteloos geweest. Ginjaar geeft echter de moed niet opHij is bezig met een con cept-brief aan de gemeente waarin hij aandacht voor het probleem vraagt. Eén van zijn collega's heeft inmiddels de hulp van de dorpsraad Burgh- Haamstede ingeroepen. Complex Wethouder L. Geluk-Poortvliet van de gemeente Schouwen- Duiveland, belast met onder meer het parkeerbeleid, kent de problematiek. „Het is daar in derdaad een heel vervelende si tuatie. Als de ondernemers met een haalbaar plan komen, zal ik daar zeker serieus naar kijken. Maar ik zeg er wel meteen bij dat dit soort problemen heel complex is. Je hebt niet alleen te maken met restauranthouders, maar ook met omwonenden. Ik ben wel met de ondernemers eens dat er naar een oplossing gezocht moet worden." Advertentie gesloten in voorbereiding op de uitverkoop dinsdag 25 juni vanaf 9.00 uur Grote Markt 11-13 Goes waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEIM-DUIVELAIMD zaterdag 22 juni 2002 Advertentie Zoutelande mag zich sinds gisteren verheugen in het be zit van een museum dat her innert aan het Duitse verde digingsstelsel in de Tweede Wereldoorlog. Walcheren was jarenlang bezaaid met bunkers. In de loop van de ja ren zijn er veel gesloopt of on der het zand geschoffeld zo dat de bulten in het land schap eerder aan vliedbergen doen denken. Verschillende bunkers heb ben nog lang dienst gedaan als onderkomen voor het vee en zelfs als hangplek voor de jeugd. Bij de opening van het muse um herinnerde iemand zich nog dat bunkers ook werden benut voor amoureuze ont moetingen. Een overijverige duinwach ter maakte daar nog eens rapport van op: met naam en toenaam werden de deelne mers aan de vrijpartij ver meld. De duinwachter for muleerde het wat anders 'Betrapt bij een zedendia- lect'. HAAMSTEDE - Een vijfjarig meisje uit Bleskensgraaf is gis teren in Haamstede zwaar ten val gekomen op een steile helling in het fietspad van de J.J. Boeijensweg naar het strand. Het meisje had een zodanige val gemaakt dat de ambulance en de traumahelikopter gewaar schuwd werden. Het kind is uiteindelijk per am bulance overgebracht naar een ziekenhuis en werd ter observa tie opgenomen. Over de aard van de verwondingen was gis teravond nog niets bekend bij de politie. Het ongeval gebeurde op een plek waar het pad steil naar beneden loopt. Het pad heeft hier een helling van twintig procent. Fietsers worden ter plekke met borden gewaar schuwd voor de gevaarlijke af daling. Kunstenaar Lubomir Orsag maakt een van zijn houten beelden. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De negende editie van de Kunst- schouw in Burgh-Haamstede en omgeving kan voor mede-orga nisator Fred Kiel nu al niet meer stuk. Met nog vandaag en mor gen te gaan heeft het culturele evenement in een week tijd naar schatting vijftienduizend be zoekers getrokken. Daarmee wordt de belangstelling van vo rig jaar overtroffen, aldus Kiel. De langgerekte expositie van beelden, schilderijen en andere kunstuitingen is verdeeld over 52 locaties. Hoewel met name Burgh-Haamstede als centrum van de schouw een grote aan loop kent, worden ook de tentoonstellingen in het buiten gebied niet vergeten. De excur- sieschuur van Staatsbosbeheer in de Boswachterij Wester- schouwen, het atelier van Hetty de Wette aan de Koudekerkse- weg, het zijn niet direct de plek ken met de makkelijkste aan loop, ervaart Kiel. „Maar voor veel mensen zeer zeker de moei te waard. Vooral wanneer dat in combinatie kan worden gedaan met een fietstocht. Voor het eerst in negen jaar tijd zijn de Kunstschouwmagazines uit verkocht. Wanneer je uitgaat van de gemiddelde zuinigheid van drie lezers per één magazi ne, dan denk ik dat we alles bij elkaar aardig wat publiek over de vloer hebben gehad én nog zullen krijgen." Echte toppers in het arrange ment dit jaar is volgens Kiel de tentoonstelling van Belgische, Franse, Russische en Neder landse kunstenaars op camping Duinoord, één van de nieuwe lo caties. Ook de expositie in zijn eigen galerie Haamstede heeft over belangstelling niet te kla gen. „Het is af en toe een gek kenhuis zo druk! Een ander succesnummer zijn de vijf Spaanse artiesten in het Renesser hotel De Zeeuwse Stromen, evenals de Ugandese kunstenaars in het dorpshuis al daar en het kerkje van Noord- welle. „Elke locatie is zorgvul dig uitgezocht. Neem nou de schilderijen van Kees van Cit- ters in pannekoekmolen De Graanhalm. Zoiets verwacht je niet als je daar gaat eten. Dat soort contrasten worden heel bewust opgezocht." Eén van de blikvangers vormt het groepje Slowaakse hout snijders in de kunsttent op de Beatrixweide in Burgh-Haam stede, onderdeel van het cultu rele uitwisselingsproject met de Slowaakse zusterstad Namest- ovo. Het publiek kan dagelijks zien hoe een boomstam tot leven wordt gewekt. Niet in alle op zichten een hoogstaand niveau, zegt Kiel kritisch. „Het is echte volkskunst. De manier waarop sommigen van hen kunst ma ken, hakken met een glaasje vodka in de hand, is heel primi tief. Aan de andere kant, maakt dat het ook zo echt! Een aantal werken is zeker de moeite waard. Van anderen heb ik echt zo iets: leer nu maar eerst eens iets van ons. En dat geeft niks! Daar doe je dit ook voor. Wij foto Dirk-Jan Gjeltema prijzen onszelf juist gelukkig met zoveel verschillende cultu ren en bijhorende kunstuitingen op de Kunstschouw. Dat vormt een heel wezenlijk element in het programma." Lustrum De organisatie van de Kunst- schouw wil volgend jaar extra uitpakken om het tweede be- staanslustrum te vieren. Beke ken wordt onder meer of aan sluiting kan worden gevonden bij de uitvoeringsdata van de Stichting Historische Open luchtspelen Zierikzee. „Het zou toch prachtig zijn als je overdag naar kunst kan kijken en 's avonds een toneelvoorstelling zoals de Dijkval kan bezoeken. Dan versterk je eikaars aanbod, lijkt me." door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Inwoners van Sas van Gent kunnen sinds gis teren weer opgelucht adem ha len. De acht maanden geleden zoek geraakte rattenslang van Ronny Doven uit Sas van Gent is weer boven water. Niet dat het dier echt gevaarlijk was, maar een prettige gedachte vonden Sas- senaren het toch niet dat de een meter lange zwarte slang in het wild rondkroop. De slang bivakkeerde veel dich ter bij huis dan gedacht. Een achterbuurman belde gister middag bij Doven aan om te melden dat de slang in zijn tuin in een boom zat. Doven haalde de slang uit de boom en nam hem mee naar huis. Het sterk vermagerde reptiel werd daar getracteerd op een maal muis jes. De niet-giftige rattenslang ontsnapte tot tweemaal toe uit zijn woning aan de Eikenstraat. „Maar nu komt 'ie er voorlopig niet meer uit. Die blijft nu ach ter glas zitten", verzekert de slangenliefhebber, die in een terrarium thuis onder andere nog een python houdt. De ontsnapte rattenslang zorg de onlangs voor opschudding in de Sasse Tramstraat. Het beest dook plotseling op in een por tiek van een woning maar ver dween daar weer net zo onver wacht. Doven had eigenlijk de hoop al opgegeven. Het Zuid- Amerikaanse reptiel leeft na melijk in een terrarium bij een temperatuur van dertig graden. bouwwijk in Dordrecht leverde een vergelijkbare ervaring op. Uiteindelijk werden ze bij de Dordtse remonstrantse kerkge meente wel gastvrij ontvangen. Inmiddels had het dagblad Trouw over hun strij d om erken ning van hun relatie geschreven en was er vervolgens een ware mediahype los gebroken. RLT5 registreerde hun kerkelijke trouwdag op 21 juni 1995 in het programma 'De Bruiloft', regio nale kranten schreven erover en er werden opnamen gemaakt door Duitse en Engelse televi siezenders. Imago Een aanvraag van Veronica we zen ze af omdat ze twijfelden aan de oprechtheid van de uit gangspunten. Aan al die andere vormen van publiciteit werkten ze bewust mee. Kozen ze voor een ambassadeursfuncties? „Ik denk dat we bijdroegen aan een positief imago voor de homo's", zegt Vaandrager. Die kerkelijke inzegening had voor hem en Van der Hoek voor al emotionele waarde. Het feit dat ze gisteren hun relatie bur gerlijk lieten voltrekken, is vooral gebaseerd op praktische overwegingen. Op officiële pa pieren over pensioenrecht en dergelijke stond tot nu steeds 'ongehuwd'. „Dat klopt niet, want ik voel me niet onge huwd", zegt Nico. door Ali Pankow RENESSE - Bewoners van Oranjehof, Mauritsweg en Con- stantijnweg in Renesse hebben zich verenigd in een actiegroep om te voorkomen dat het ge meentebestuur gehoor geeft aan het verzoek van de Stichting MIDDELBURG - Archeologen hebben deze week overblijfse len blootgelegd van een oude hofstede in de bouwput bij het NS-station Middelburg. De we tenschappers hebben de vondst snel in kaart gebracht, want het werk moet door. In de bouwput voor de parkeer garage in het Stationsgebied zijnvier archeologen actief- .Haast is geboden bij het werk, want de bouw kan nauwelijks uitstel velen. Sinds vorige week zijn de arche ologen bij het Stationsgebied aan de slag. Door metingen en historische bronnen waren de archeologen op de hoogte van het archeologische belang van de omgeving. „Eén van de be langrijkste bronnen is de kaart van Goliath, een vrij nauwkeu rige stadsplan van Middelburg uit het midden van de 17e eeuw", vertelt archeoloog D. Keuvels van SOB Research. „Op deze kaart was al een boerderij te zien." De plek waar nu gegraven wordt, lag in die tijd net buiten de oude stadswallen. De vond sten variëren van een kelder, houten en bakstenen waterput ten tot wat aardewerk. Meer dan fotograferen, opmeten en in kaart bréngen kunnen de arche ologen niet. Van de vondsten worden monsters genomen, de rest laten de archeologen liggen. Horeca Renesse (SHR) de slui tingstijden van cafés en disco theken te verruimen. Deze Stichting dringt er bij de ge meente op aan dat op zes zater dagen het sluitingsuur wordt verlegd naar drie uur 's nachts. De bewonersgroep heeft de ge meente met klem gevraagd niet in te gaan op dit verzoek. Vol gens de SHR is de overlast van de recreanten in de loop der ja ren teruggedrongen dankzij het pakket aan maatregelen in het kader van het lik-op-stukbe- leid. Volgens de bewoners van Oranjehof, Mauritsweg en Con- stantijnweg geldt dat echter niet voor hun woonwijk. Zij on dervinden in de zomer veel ge luidsoverlast. Eind vorig jaar hebben zij al overleg gevoerd met wethouder G. van de Velde-de Wilde over de herrie en vernielingen, die vooral door jeugdige camping- gasten zouden worden aange richt. „Bijna iedere nacht wor den de bewoners ruw uit him slaap gehaald", schrijft de ac tiegroep. Volgens woordvoerder G. van den Bosch namens deze bewo ners dient het gemeentebestuur er rekening mee te houden dat Renesse als een 'grijze kern' wordt getypeerd. Tevens bena drukt hij de komst van een woonzorgcomplex met veertig senioren woningen. „Wanneer u dan een sluitingstijd van drie uur voor horeca- en discogele genheden handhaaft, doen zeker deze bewoners de hele nacht geen oog meer dicht."De actiegroep zegt zich recht streeks tot het gemeentebestuur te richten, omdat Renesse geen dorpsraad heeft waar bewoners met hun klachten terecht kun nen. Van den Bosch meent dat autochtone bewoners niet zo snel klagen, aangezien zij ener zijds min of meer met de over last zijn vergroeid en anderzijds zelf of via hun familie vaak ban den met de horeca- en discoge meenschap hebben. Volgens hem is dat voor het gemeentebe stuur een dubbele reden ervoor te waken dat Renesse een leef baar dorp blijft. De actiegroep geeft aan er wel begrip voor te hebben dat hore- ca-ondememers hun activitei ten willen uitbreiden. Volgens de briefschrijvers mag dat ech ter nooit ten koste gaan van de overige dorpsbewoners. Zij ver zoeken het gemeentebestuur het algemeen belang van de be woners te laten prevaleren bo ven dat van een groepje onder nemers. Nico Vaandrager (links) en Martin van der Hoek. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ruim veertien maanden nadat wettelijk de mogelijkheid daartoe bestaat, werd gistermiddag in het monu mentale stadhuis in Zierikzee het eerste homohuwelijk op Schouwen-Duiveland gesloten. Nico Vaandrager en Martin van der Hoek uit Sirjansland gaven elkaar onder het toeziend oog van de ambtenaar van de bur gerlijke stand Pia Berrevoets- Ringelberg het ja-woord. Zeven jaar nadat ze internatio nale publiciteit over zich heen kregen als het eerste Neder landse mannenpaar dat hun relatie door de kerk liet inzege nen. Voor Vaandrager en Van der Hoek is 21 juni een cruciale da tum. Exact acht jaar geleden ontmoetten zij elkaar en de vonk sprong direct over. Daar naast bleken zij veel gemeen schappelijke interesses te heb ben. Bovendien hadden beiden een religieuze levensovertui ging en waren ze beiden actief binnen de Nederlands hervorm de kerk: Vaandrager als collec tant tijdens de erediensten en Van der Hoek als ouderling. Als God belangrij k voor j e is in j e levendan wil j e ook dat er van hem uit een zegen over je relatie wordt uitgesproken", motiveert Van der Hoek hun keus moeite te doen voor een kerkelijke inze gening van hun samengaan. Dat bleek zeven jaar geleden nog een hele toer. „Je begrijpt wel dat de gemeente hier nog niet aan toe is", kreeg hij uiteindelijke schriftelijk medegedeeld. „Dat heeft ons gekwetst", erkent Van der Hoek Volgens hem was het een mening van slechts enkele kerkbestuursleden. Reacties vanuit de kerkgemeente en van enkele andere ouderlingen stonden er haaks op. Een tweede poging bij de her vormde kerk in een nieuw- The Dow Chemical Comp; Handelsmerk Advertentie Afgelopen weken heeft Dow Tcrncuzcn het productieproces van haar nieuwe, derde LHC- fabrick geoptimaliseerd. Daarvoor is de installatie stilgelegd. Deze wordt dit weekend opnieuw opgestart. Helaas gaat dit gepaard met fakkelen. We trachten de overlast voor omwonenden lol een minimum te beperken. Desondanks is het mogeli jk dat u hinder ondervindt van dit fakkelen. Wij betreuren dit ten zeerste. Graag bieden wij u hierbij bij voorbaat onze excuses aan. Dow Benelux B.V. Telefoon: 0115-671234 www.dowberielux.coin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 65