Israël blijft in Palestijnse steden PZC Griekenland werkt Del Ponte tegen RTINGEN pot Argentijn maakt spelletje van de armoede Drie bomaanslagen ETA tijdens EU-top Filipijns leger meldt dood topman van rebellen Abu Sayyaf TOT 5 O ®/0 1 BIJ POT AXEL FBI neemt tip over aanslag in Las Vegas op 4 juli bloedserieus Nieuwe operatie leger met langdurige bezetting Westelijke Jordaanoever VS verzachten staalconflict met Europa Beaujolais-overschot wordt azijn Grote olievondst in Noordzee Aanklacht tegen priester uitgebreid Dierenrechten in Duitse grondwet President Bangladesh treedt af AXEL zaterdag 22 juni 2002 door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Terwijl miljoe nen Argentijnen de dupe zijn van het bevriezen van hun banktegoeden en velen dage lijks met helse pannenconcerten protesteren, heeft een 24-jarige toneelregisseur van de nood een deugd gemaakt. Hij bracht een gezelschapsspel boordevol zwarte humor op de markt, waarin de spelers het opnemen tegen de kwaadwillige Argen tijnse staat en de bankiers. Ook toneelregisseur Guillermo Montes raakte vorig jaar zijn werkkapitaal kwijt. Noodge dwongen maakte hij werk van zijn favoriete tijdverdrijf: ge zelschapsspelletjes spelen. Daaruit ontstond het idee zelf een spel te bedenken over de Ar gentijnse nachtmerrie. De in valshoek van 'El Corralito' is de financiële ellende van miljoe nen Argentijnen. De winnaar is degene die tot het eind van het jaar weet te overleven van vijf duizend peso's en ook nog over voldoende middelen beschikt om kerstinkopen te doen. Daartoe moeten de spelers al lerlei obstakels overwinnen zo als de enorme devaluatie van de peso, corrupte belastingambte naren en andere kopzorgen van sociale, financiële en economi sche aard. De eerste vijfduizend exempla ren gingen als zoete broodjes over de toonbank. Door deze opsteker zit Montes weer iets ruimer in zijn geld. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische strijdkrachten maken zich op voor een langdurige bezetting van de autonome Palestijnse ge bieden op de Westelijke Jor daanoever. Het gaat om de ste den die ook bezet waren tijdens de grote militaire operatie die eind maart begon en tot in april duurde. Het veiligheidskabinet van pre mier Sharon besloot gisteren tot een nieuwe grote militaire ope ratie, waarbij in de Palestijnse steden op de Westelijke Jor daanoever 'zo lang als nodig' acties tegen het terrorisme wor den ondernomen. Het besluit is een reactie op de reeks zelf moordaanslagen in Israël die de afgelopen dagen meer dan der tig Israëliërs het leven hebben gekost. Het gaat een stap verder dan de aankondiging van woensdag dat de strijdkrachten steeds meer Palestijns gebied zouden gaan bezetten naarmate er meer aanslagen worden ge pleegd. Compromis Volgens de Israëlische krant Ha'aretz was het besluit van gisteren een compromis tussen Sharons voorstel om 'voor een zeer lange periode' in de Pales tijnse steden te blijven en de op vatting van minister Ben-Elie- zer van Defensie dat de militaire operatie slechts zo lang moest duren als nodig zou zijn om re sultaat te boeken. De doelen voor de operatie wa ren volgens Ha'aretz donderdag al vastgesteld door Sharon, Ben-Eliezer en minister van Buitenlandse Zaken Peres. Zo wel Peres als Ben-Eliezer was WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben het staalconlTict met de EU verzacht door Euro pees staal deels uit te zonderen van de importrestricties. Euro pees Commissaris Pacal Lamy van Buitenlandse Handel zei dat gisteren in Washington. Lamy sprak voor de Europees- Amerikaanse Kamer van Koop handel. Later op de dag ontmoet de eurocommissaris nog Robert Zoellick, de handelsvertegen woordiger van de VS, om te pra ten over de vele handelsgeschil len die momenteel spelen tussen de grootmachten. Lamy waarschuwde echter wel dat de uitzonderingen geen per manente oplossing zijn. „Dit lost niet de problemen op van de Amerikaanse staalindustrie", aldus de Franse commissaris. De VS besloten begin maart staalproducten uit het buiten land te confronteren met extra invoerrechten oplopend tot 30 procent. Daarmee wil de rege- ring-Bush de eigen staalindu strie, die dreigt te bezwijken, te beschermen. Sinds de staalhef- fingen is de handelsrelatie tus sen de VS en de EU onder stevi ge druk komen te staan. De afgelopen weken leken ech ter de spanningen wat af te ne men. Zo besloten de VS al 107 uitzonderingen toe te staan op de nieuwe importheffingen voor staal. Het Brits-Nederlandse staal concern Corus profiteerde daar ondermeer van. RTR/AFP eerder nog tegen het besluit van Sharon om na elke Palestijnse aanslag meer Palestijns gebied te bezetten. Bij de Israëlische militaire ac ties in Palestijns gebied zijn gis teren zeker tien Palestijnen om het leven gekomen. In Jenin werden drie Palestijnse kinde ren en een volwassene gedood toen Israëlische militairen gra naten op een markt afvuurden. De slachtoffers waren kennelijk in de overtuiging dat het uit gaansverbod was opgeheven omdat de Israëlische tanks zich enkele uren eerder uit het cen trum van de stad hadden terug getrokken. De Israëlische leger leiding zei dat de beschieting mogelijk een vergissing was. Donderdagavond doodde een Palestijn in de joodse nederzet ting Itamar vijf Israëliërs, onder wie een vrouw en haar drie kin deren. Daarna waren de Israëlische militairen al begonnen hun ac tie uit te breiden. Volgens be richten in de media worden binnenkort reservisten opge roepen. Volgens Palestijnse bronnen hebben Israëlische mi litairen gisteren in het dorp Wa di Birkin ongeveer vierhonderd Palestijnse mannen tussen de 15 en 50 jaar opgepakt. De arres tanten werden overgebracht naar een militaire basis. In de Palestijnse stad Nabloes, even eens op de Westelijke Jordaan oever, zijn tientallen mannen opgepakt bij razzia's. Het leger was ook actief in Tulkarem, He- bron, Qalqilya, Betunia en Bethlehem. Volgens Palestijnse bronnen hebben joodse kolonisten bij Nabloes een Palestijn doodge schoten. ANP/DPA/RTR/AFP LYON - De wijnboeren in de Franse wijnstreek Beaujolais hebben besloten om van 100.000 hectoliter (zo'n 13 miljoen flessen) wijn van de oogst van vorig jaar azijn te maken. Het gaat om 7 procent van de oogst van 2001. Als gevolg van de zware concurrentie raken zij de wijn niet kwijt. Het verbond van wijnboeren in de streek heeft voorts besloten te stoppen met de aanplant van nieuwe wijnstokken. De noodmaatregelen, die rond zeven miljoen euro kosten, zijn volgens verbondsvoorzitter Maurice Large nodig om te voor komen dat het volgend seizoen weer fout gaat. De Franse wijnboeren strijden al jaren tegen de concurrentie uit de 'Nieuwe Wereld', zoals Chili, de Verenigde Staten, Au stralië en Zuid-Afrika. DPA/AFP LONDEN - Een Canadees oliebedrijf dat zocht in delen van de Noordzee die grotere ondernemingen links lieten liggen, heeft mogelijk het grootste olieveld in 25 jaar ontdekt. Dat heeft de Britse minister van Energie Brian Wilson gezegd. HetBuzzardveld, zo'n 100 kilometer ten noordoosten van het Schotse Aberdeen, bevat mogelij k meer dan een miljard vaten olie, zei Wilson. Hij baseerde die aankondiging op een schat ting door EnCana, de firma die de vondst deed. Het bedrijf is van plan in 2005 te beginnen met reguliere pro ductie. AP NEW YORK - De priester Paul Shanley van het aartsbisdom Boston is aangeklaagd wegens verkrachting van vier kinde ren in de periode 1979 tot 1989 in Newton, Massachusetts. Dat meldde The New York Times gisteren. Tot dusver was hij be schuldigd van verkrachting van één kind. Shanley (71) werd in maart gearresteerd in San Diego, waar hij sinds zijn pensionering woonde. De aartsbisschop van Boston, kardinaal Law, plaatste Shanley bij herhaling over naar een andere parochie, zonder diens pedofiele activiteiten te melden. ANP BERLIJN - De Duitse Eerste Kamer heeft gisteren ingestemd met het opnemen van dierenrechten in de grondwet. Met de benodigde tweederde van de stemmen ging de Bundes- rat akkoord met de toevoeging van de zinsnede 'en dieren' aan een bepaling die de staat verplicht de waardigheid van men sen te respecteren en beschermen. Duitsland is het eerste land van de Europese Unie dat dieren bescherming geeft in de grondwet. Buiten de EU heeft Zwit serland in 1992 een soortgelijk amendement aangenomen. Duitsland kende al wetten die regels stelden aan het houden van dieren, maar dierenbeschermers vonden dat die te weinig waarborgen boden tegen dierenproeven. AP DHAKA- De Bengaalse president Badruddoza Chowdhry is gisteren afgetreden onder druk van de regerende partij BNP. Chowdhry, die afgelopen november voor een termijn van vijf jaar was gekozen, kwam onder vuur te liggen omdat hij te weinig eerbied zou hebben getoond voor de vermeende 'vader des vaderlands' Ziaur Rahman. De president bracht geen bezoek aan het graf van 'Zia'. Ziaur Rahman was de echtgenoot van de huidige premier Khaleda Zia van het BNP. DPA Politieagenten zoeken naar sporen na de autobomexplosie in het Zuid-Spaanse Fuengirola. foto Adela Supra/AP van onze redactie buitenland door Henk van den Boom BARCELONA - De Baskische afschei dingsbeweging ETA heeft gisteren in Spanje drie autobommen tot ontploffing gebracht. Zes mensen raakten gewond. Een Britse toerist is er ernstig aan toe. De ETA had eerder deze week nog eens ten overvloede aangekondigd niet van plan te zijn de wapens neer te leggen en dat het geweld dit keer gericht zou zijn tegen de Europese regeringsleiders die voor hun halfjaarlijkse overleg bijeen zijn in Sevilla. Gisterochtend om half acht ontplofte een veertig kilo zware bom in een auto bij een hotel in de bad plaats Fuengirola, 200 kilometer van Se villa. De politie was een half uur eerder gewaarschuwd en had nauwelijks tijd om het hotel te ontruimen. Rond de middag werd de politie van Mar- bella gewaarschuwd dat een tweede au tobom zou exploderen. Het lukte om de bom gecontroleerd tot ontploffing te brengen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Gisteravond ontplofte een derde bom in Zaragoza. Volgens de minister van Binnenlandse Zaken Mari ano Rajoy is het niet uit te sluiten dat de ETA nog meer acties op het programma heeft staan. De aanslagen passen volgens hem in het patroon van de terreurgroep om aan het begin van het toeristensei zoen de aandacht van de vakantiegan gers op te eisen voor een onafhankelijk Baskenland. In de kustprovincie Malaga heeft de ETA in de laatste jaren twintig aanslagen gepleegd. De stad Sevilla is tijdens de EU-top her metisch afgegrendeld door 9.000 man politie. De antiglobalisten hebben hun protest uitgesteld tot vanavond, wanneer de re geringsleiders al zijn vertrokken. Er wordt een demonstratie gehouden waar aan naar verwachting 100.000 mensen zullen deelnemen. GPD door Cees van Zweeden BOEDAPEST - Hoofdaan klaagster Del Ponte ventileerde deze week andermaal haar frus tratie over het gebrek aan mede werking met haar oorlogstribu naal. Maar deze keer richtte zij haar pijlen niet op Servië, dat zou weigeren ex-generaal Mla dic uit te leveren. Mikpunt van kritiek was Griekenland. Del Ponte poogt al meer dan een jaar de gangen van de Grieken na te gaan, die ervan wórden verdacht in de jaren negentig de Servische leider Milosevic te hebben geholpen. Maar langza merhand begint bij haar het be sef door té dringen dat de Grie ken die gangen liever geheim houden. Een van de mysteries van de ja ren negentig was hoe het regime van Slobodan Milosevic zich staande kon houden. De Ser- viëx*s hadden ondanks de sanc ties tegen hun land geen gebrek aan wapentuig, munitie en olie. De vraag die opkwam in het brein van Del Ponte lag dus voor de hand: wie schonden de sanc ties? Een van de landen die altijd al verdacht werden, was Grieken land. Dit Balkanland had niet zozeer wapens geleverd, maar had wellicht een rol gespeeld in de financiering daarvan. Een aantal van de banken die Milo sevic op Cyprus gebruikte voor zijn zwarte geld, waren Grieks en vielen onder controle van de Griekse Centrale Bank. Een eerste onderzoek ter plekke bracht aan het licht dat via deze banken voor 770 miljoen euro aan wapentuig uit Israël en Rus land was gekocht. Maar toen Del Ponte meer wilde weten, schermde de Griekse minister van Justitie de toegang tot de Centrale Bank af. Het geld van Milosevic kwam onder meer uit smokkel en drugshandel. In het kantoor van zijn douanebaas, Mihajl Kertes, werden tachtig geweren, 2,3 miljoen mark aan baar geld en zeven kilo heroïne gevonden. Dat was Kertes bij het opruimen van zijn kantoor was vergeten. Volgens Bozidar Djelic, de hui dige minister van Financiën, ging veertig procent van de staatsinkomsten buiten iedere parlementaire controle om naar bankrekeningen in het buiten land. Het meeste kwam per vliegtuig of boot terecht bij Griekse banken op Cyprus, een eiland waar 7.500 Joegoslavi sche bedrijven waren geregi streerd. Vandaar ging het naar de wapenleveranciers. Advertentie Jori Leolux deSede Hülsta Rolf Benz Gelderland HF-Style Auping Ruime keus uit onze toonaangevende meubelcollectie tijdens de zomeropruiming. Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot in Axel. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Nu kopen, over 12 maanden betalen zonder rente. Pot. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10, SieMatic keukenstudio 1 e verdieping. A Stoutenbeek company. Bezoek ons ook op internet, www.stoutenbeek.nl Label Een tipje van de sluier die jaren- lang over de Grieks-Servische betrekkingen hing, werd dit jaar opgelicht door Takis Mi- chas. In zijn boek 'Unholy Al liance' onthult hij onder meer hoe Athene in strijd met het em bargo Milosevic van olie voor zag, en hoe de Griekse premier persoonlijk de politie beval de tankwagens naar de grens te es corteren. Srebrenica Michas verhaalt ook hoe een ba taljon Grieken betrokken was bij de aanval op Srebrenica. Of Dutchbat onder Grieks vuur kwam te liggen bij die gelegen heid en of de Grieken betrokken waren bij de latere massa moord, weet Michas niet. Maar hij laat een van de Griekse para militairen aan het woord die verhaalt hoe de stad werd 'ge zuiverd'. Daarna werd in Sre brenica de Griekse vlag gehe sen, naast die van de Serviërs. Toen enkele weken later de Navo zich opmaakte de Bosni sche Serviërs 'het stenen tijd perk in te bombarderen', scho ten de Grieken opnieuw te hulp. Premier Papandreou liet vol gens Michas details van het strijdplan doorspelen naar de Bosnisch Servische generaal Mladic. Tijdens de Navo-bombarde- menten op Servië in 1999 werd in Tessaloniki en Athene mas saal tegen de Navo betoogd. Maar toen enkele honderden mensen een jaar later in Tessa loniki tegen Milosevic wilden betogen, omdat die na zijn ver kiezingsnederlaag weigerde af te treden, werd die demonstra tieverboden. GPD MANILLA - Het Filipijnse leger heeft gisteren een van de meest gezochte leiders van de extre mistische moslimbeweging Abu Sayyaf, Abu Sabaya, op zee aangehouden en doodgescho ten. Dat gebeurde in het zuiden van het land. Sabaya werd ook door de Verenigde Staten ge zocht omdat hij verantwoorde lijk zou zijn voor de ontvoering van drie Amerikanen. Het lijk van Abu Sabaya - die officieel Aldam Tilao heette - is nog niet gevonden; er is een zoekactie gaande, deelde de Fi lipijnse president Gloria Maca- pagal Arroyo gisteren mee. Een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie vertelde dat een patrouille van de marine voor de kust van het schierei land Zamboanga ter hoogte van de stad Sibuco op een speedboot stuitte waarin een aantal rebel len zat. De opstandelingen zou den zijn gaan schieten toen de marine hun boot wilde aanhou den. Bij het daaropvolgende vuurgevecht raakte het vaar tuig van de rebellen lek. Abu Sa baya, die gewond raakte, sprong overboord. Daarna is hij niet meer gezien. Militairen die bij het gevecht aanwezig waren vertelden dat behalve Sayyaf nog twee doden zijn gevallen en vier strijders van Abu Sayyaf gevangen zijn genomen. De Verenigde Staten hadden een beloning van vijf miljoen dollar (ruim vijf miljoen euro) uitgeloofd voor aanwijzingen die zouden leiden tot de aan houding van Abu Sabaya, of van een van de vier andere lei ders van Abu Sayyaf. Deze isla mitische afscheidingsbeweging zou banden onderhouden met de handlangers van Osama bin Laden. Abu Sabaya trad van de leiders het meest naar buiten. Aan de top van Abu Sayyaf zou Khada- fi Janjalani staan, de broer van de in 1998 omgekomen stichter van de groep. Abu Sayyaf zegt radicaal isla mitische doeleinden na te stre ven, maar lijkt zich tot dusver vooral te concentreren op ont voeringen om losgeld te innen. De groep terroriseert met gijze lingen, moorden en aanvallen het uiterste zuiden van de Fili- pijnen. DPA/RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON- De Ameri kaanse federale recherche FBI is een onderzoek begonnen naar een mogelijke aanslag op Las Vegas op 4 juli. De tip kwam van een van geboorte Libanese man die toevallig een in het Arabisch gevoerd mobiel telefoongesprek hoorde waarin hierover werd gesproken. „Wij nemen dit seri eus", aldus een woordvoerster van de FBI gisteren. Op 15 juni hoorde zakenman Michael Hamdan, die in Las Ve gas woont, op zijn gsm een man zeggen: „Wij zijn hier in de stad van de corruptie, de stad van de prostitutie en het gokken, de stad van ongelovigen en zij pra ten over vrijheid. Wij zullen ze raken op de dag van de vrij heid." Op 4 juli wordt in de VS onafhankelijkheidsdag ge vierd. Volgens Hamdan reageerde aan de andere kant van de lijn ie mand met een korte bevesti ging. Ze spraken Arabisch met een accent afkomstig uit de Golf, aldus Hamdan. „Het is niet te geloven. Ik was geschokt toen ik het hoorde", zei hij in een interview op televisie. Intussen waarschuwt de FBI opnieuw voor mogelijke terro ristische aanslagen in de VS of tegen Amerikaanse belangen in het buitenland. Ditmaal gaat het om een aanval met tankwa gens. De FBI weet geen doelen, maar het kan gaan om brand stofopslagplaatsen, synagoges of joodse scholen. AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5