11 Vlasmarkt vreest verpaupering te™atenkbiuv^F hal Toch stichting voor Harmonie molen Heinkenszand d°°rEr"suanRozendaai Ontsnapte slang duikt na acht maanden weer op in Sas van Gent Goese raad steekt half miljoen in betere fietspaden Ons Genoegen presenteert cd cc X O co Q Ondernemers willen niet wachten met herinrichten oudste plein van Goes Goes zoekt manier zeeuwse almanak Rapport Vandaag LIJ gesloten in voorbereiding op de uitverkoop _J dinsdag 25 juni LU vanaf 9.00 uur Grote Markt 11-13 Goes BEVELANDEIM/THOLEN zaterdag 22 juni 2002 joor Rolf Bosboom GOES - De herinrichting van de gasmarkt in Goes kan niet jachten tot na 2006. Onderne- ners hebben, gesteund door he ltoners, een dringend beroep jedaan op het gemeentebestuur iiiii 'het oudste marktplein van Goes' niet te laten verpauperen, maar mee te nemen in de eerste (ase van het Masterplan Bin nenstad. De herinrichting van de Vlas markt is een van de projecten van het grootscheepse Master plan. Het zou, als schakel tussen Grote Markt en Beestenmarkt, moeten worden omgevormd tot een 'stedelijk kunstplein'. De uitvoering van het volledige Masterplan werd echter te kost baar en daarom diende het on langs aangetreden college van burgemeester en wethouders onderdelen uit te stellen tot na 2006. De Vlasmarkt is daar een van. Namens bewoners en belang hebbenden heeft ondernemer M. de Regt donderdag een ver zameling handtekeningen aan geboden aan het gemeentebe stuur. Deze zijn bedoeld als ondersteuning van de nood kreet die ook op schrift aan de gemeenteraad kenbaar is ge maakt. Uitstel van de herinrich ting tot na 2006 is voor de Vlas markt onverteerbaar. Koffieshop De ondernemers stellen dat het hard nodig is dat er op korte ter mijn iets gebeurt. Al jaren is er niet in het plein geïnvesteerd, de parkeerplaatsen aan de noord zijde zorgen ervoor dat voet gangers de straat kiezen en de winkels aan die kant negeren en de bezoekers van de koffieshop die met de auto komen zouden volgens hen geregeld voor over last zorgen, doordat ze dubbel- parkeren en met hoge snelheid wegrijden.' De verpaupering van het plein ligt op de loer, zeker nu de kof fieshop naar de Grote Markt door Rolf Bosboom GOES - Er is weer hoop voor de mensen die bezit hebben geno men van het gebied achter de AKF-hal in Goes. Wethouder M. 't Hart zegde deze week in de gemeenteraad toe te onderzoe ken of het mogelijk is de huidige situatie voort te zetten. A. van der Ploeg woont al gerui me tijd in een van de barakken achter de hal. Nadien heeft ook kunstenaar G. Verkerke zich er met zijn beweging Moving Cir cle gevestigd. Het gebied en de hal zijn eigen dom van de Goese projectont wikkelaar Van Garderen Dekker. Die liet tot voor kort de 'krakers' met rust, mede omdat het gebied op korte termijn toch geen nieuwe invulling kan krij gen. Een buurtbewoonster heeft zich echter bij de gemeente Goes be klaagd over met name Verkerke. Zij stelt dat de beeldend kunste naar het gebied onrechtmatig in bezit heeft genomen en ten on- ï'echte claimt dat hij er de super visie over heeft. Oplossing Omdat bewoning in strijd is met het geldende bestemmingsplan, zag het gemeentebestuur geen andere oplossing dan de ont wikkelaar aan te schrijven en het bedrijf op te dragen de kra kers te doen vertrekken. Van Garderen Dekker heeft de tij delijk bewoners van het gebied tot 11 juli de tijd gegeven hun spullen te pakken. Zowel Van der Ploeg als omwo nendenhebben er in de gemeen teraad voor gepleit het niet zo ver te laten komen. Zij hebben er allemaal op gewezen dat door de bewoning het afgelegen ge bied aanzienlijk leefbaarder is geworden. De rommel is opge ruimd, er is nu sociale controle en een eventuele brand in de leegstaande AKF-hal, met as- bestgevaar, kan snel worden ontdekt. Verkerke heeft al een soort com promisvoorstel gedaan. Dat houdt in dat Moving Circle een locatie elders zoekt op voor waarde dat Van der Ploeg en diens vriendin kunnen blijven en voorlopig een toezichthou dende functie krijgen. Wethouder 't Hart erkent dat de bewoning een duidelijk positief effect op het gebied heeft. „Alle problemen die er waren, zijn tot nul teruggelopen. In die zin is er een oplossing gekomen voor een zeer reëel probleem. Daarnaast hebben we een formeel pn> bleemhet is in strij d met het be stemmingsplan. Dat stelt het college van B en W voor een enorm dilemma." Huidige situatie 't Hart is bereid om te bezien of de huidige situatie, op welke manier dan ook, kan worden voortgezet. „We willen onderzoeken of het mogelijk is niet naar de letter maar wel in de geest van het be stemmingsplan een tijdelijke si tuatie te creëren." De wethouder weet zich ge steund door de gemeenteraad, maar met name WD en CDA hebben er wel op gewezen dat de gemeente eerder enkele bedrijven uit de AKF-hal heeft verdreven, ook omdat die niet pasten in het bestemmings plan. Advertentie gaat verhuizen, het pand van de Rabobank leeg staat en het ge meentearchief op termijn vrij komt. De gemeente zou de voor waarden moeten scheppen zo dat ondernemers weer gaan in vesteren. „Laat de gemeente dat nu liggen, dan is de kans groot dat leegstand en verpaupering intreden. Dan gaan we hier straks langzaam dood. En dat kan toch niet de bedoeling zijn van het Masterplan", zo staat in de brief aan de gemeenteraad. Wat de betrokkenen betreft ver dwijnen de parkeerplaatsen aan de noordzijde, zodat er een bre de stoep kan worden aangelegd. De parkeerplaatsen aan de zuidzijde zouden dan voor de ondernemers aan het plein gere serveerd moeten blijven. Verder dient er nieuwe bestrating, ver lichting en straatmeubilair te komen. De Vlasmarkt kan ook opgenomen worden in de nieu we winkellussen die de gemeen te voor ogen staan, bijvoorbeeld aansluitend op het toekomstige theaterplein (nu Bleekveld) met eventueel een corridor door het gebouw van het huidige ge meentearchief. Wethouder C. Linssen (CDA, binnenstad) vindt de noodkreet van de Vlasmarkt 'logisch en be grijpelijk'. „Maar ik kan op dit moment niet in directe zin ver wachtingen wekken. De ko mende maanden vinden diverse discussies plaats tussen college en gemeenteraad over het Mas terplan. De belangen van de Vlasmarkt zullen we daarin la ten meewegen." De ondernemers aan de Vlasmarkt willen onder meer dat de parkeerplaatsen aan de noordzijde verdwijnen. foto Willem Mieras Advertentie Muziekvereniging Ons Genoegen speelt tijdens presentatie nieuwe cd. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Er gloort weer hoop voor de Drie Gebroe ders, de molen in het stationsge biedje van Heinkenszand. Er is alsnog een stichting opgericht, zodat de molen beheerd kan worden en er zicht is op subsidie voor de restauratie. Enkele weken geleden zag de toekomst van de molen er stuk ken slechter uit. Het project dat moet leiden tot renovatie van de Drie Gebroeders en de omrin gende gebouwen werd door bur gemeester en wethouders stop gezet, omdat de gemeenschap van Heinkenszand er niet in was geslaagd een stichting op te richten. Dat is wel noodzakelijk, omdat alleen zo'n stichting een subsi die van het Rijk kan krijgen. De gemeente kan dat niet. De afgelopen weken heeft voor malig raadslid Hubert Uiter- hoeve toch enkele mensen be reid weten te vinden om een stichting te vormen. Daarmee lijkt ook de subsidie van 35.000 van de provincie ge red. Die stelde 1 juli als datum waarop de plannen rond moeten zijn. De restauratie van de molen gaat waarschijnlijk ruim een half miljoen euro kosten. De kersverse stichting kan daar ze ventig procent van terugkrij gen. De rest moet de stichting zelf opbrengen. Conserveringsbeurt De gemeente Borsele steekt ook behoorlijk wat geld in het pro ject. Het college trekt onder meer vijfentwintigduizend euro uit voor een conserveringsbeurt en voor overname van het monu ment werd al een kleine vijftien duizend euro neergeteld. KAPELLE - Het harmonieor kest van muziekvereniging Ons Genoegen uit Kapelle heeft gis teravond een cd met dertien mu ziekstukken gepresenteerd. Dat gebeurde door een mini-concert ten huize van beschermheer J. Gmelich-Meijling. Het is niet de eerste cd van Ons Genoegen, wel de eerste van alleen het har monieorkest. Met onder meer de openings fanfare van de Olympische Spe len 1996 in Atlanta, bewerkin gen van klezmermelodieën door de Belgsiche componist Piet Swerts, delen uit de Oostenrijk se musical 'Elisabeth' en een muzikaal eerbetoon van Stevie Wonder aan orkestleider Duke Ellington is het een gevarieerde cd geworden. Centenkwestie Anders dan in 1997, toen ter ge legenheid van het negentigjarig bestaan van Ons Genoegen een cd werd uitgebracht, is ditmaal niet samengewerkt met de drumband en het jeugdorkest. Op de nieuwe cd speelt uitslui tend het harmonieorkest, dat in 2003 tien jaar bestaat. Het is vrij bijzonder dat een har monieorkest een cd uitbrengt, aldus Piet Duinkerke van Ons Genoegen. „Het is een centen kwestie. Wij hebben gekozen voor een semi-professionele op name, in die zin dat de muziek door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes in vesteert een half miljoen euro extra in het verbeteren van fietsverbindingen. Het voor stel van S. de Putter (SGP- /ChristenUnie) heeft deze week brede steun in de ge meenteraad gekregen, zodat het college van B en W geen an dere keus had dan het over te nemen. Waar het geld voor wordt ge bruikt, is nog niet bekend. Al leen M. Dieleman (CDA) noemde enkele concrete pro jecten die hoog op het verlang lijstje staan, waaronder het ontbrekende deel van het fietspad langs de Krukweg, een veiligere oversteek tussen de wijken O verzuid en Oost- molenpark en meer fietsen stallingen aan de rand van de binnenstad. Het eenmalige bedrag komt bovenop de extra investerin gen die B en W zelf al wilden niet op 24 sporen is opgenomen, wat met een harmonieorkest het mooiste zou zijn. Maar dat is zo'n gigantische investering, dat we dat risico niet hebben ge nomen. Dit is geen cd die in elke winkel komt te liggen. Hij is in eerste instantie voor onze leden en voor de echte liefhebbers van harmoniemuziek. Het harmonieorkest van Ons doen ten gunste van de fiet sers. Zo is er in het onlangs ge presenteerde collegeprogram ma al een budget van 100.000 euro per jaar opgenomen om een inhaalslag te maken op het gebied van de fietsinfrastruc- tuur. Ook is er geld vrijge maakt voor het fietsparkeren. Kosten Wethouder M. 't Hart (PvdA, verkeer) zegde toe een plan op te stellen. Daarin worden di verse dringende projecten op fietsgebied op een rij gezet. De kans is groot dat de kosten die daarmee zijn gemoeid boven de 500.000 euro uitkoihen. Aan de raadscommissie Genoegen mag in Zeeland tot de top worden gerekend, aldus Duinkerke. Landelijk valt er nog wel wat aan de weg te tim meren. Ons Genoegen draait mee in de top van de Afdeling Uitmuntendheid van de Ko ninklijke Nederlandse Federa tie van Muziekverenigingen.. „Zeg maar de eerste divisie", verldaart Duinkerke. Vorig jaar grondgebied is vervolgens de taak een keuze te maken. S. Huissoon (D66) en S. Heijning (WD) pleitten er al bij voor baat voor de dorpen in de ge meente niet te vergeten. Recent heeft de Fietsersbond op basis van een uitgebreid on derzoek nogal wat kritiek ge uit op de fietssituatie in Goes. Aangezien onlangs ook bleek dat de gemeente vorig jaar een fors bedrag heeft overgehou den, ruim 1,7 miljoen euro, zag de gemeenteraad zijn kans schoon om direct spijkers met koppen te slaan. Dat Goes zoveel geld heeft overgehouden, is overigens niet echt in goede aarde geval- foto Willem Mieras werd de Ere-afdeling (waarbo ven ook nog een Vaandelafde ling bestaat) op een haar na ge haald. Een live opname van het stuk dat toen hoge ogen gooide - 'Post Fata Viresco' van Leon Vliex - staat op de cd. Morgen speelt het harmonieor kest Ons Genoegen in de Man- huistuin in Goes. Aanvang; 12.30 uur. len bij de politiek. De fracties vinden dat de jaarrekening zo min mogelijk moet afwijken van de begroting en dat dus wijzigingen eerder dienen te worden gemeld. „Er wordt in het stadskantoor niet op alle fronten even geweldig gere kend", zei Heijning. Afgezien van het half miljoen voor fietsbeleid houdt het ge meentebestuur het overschot over 2001 voorlopig achter de hand. Op termijn kan de bur ger er mogelijk deels toch van profiteren. Zo is het de bedoe ling om het extra geld dat de onroerende-zaakbelasting heeft opgeleverd, te verwer ken in de tarieven voor vol gend jaar. Meevallers op het gebied van de afvalverwerking worden opzij gezet om de hoogte van de afvalstoffenheffing te kun nen beperken. De belastingta rieven voor volgend jaar wor den pas in het najaar, bij de be handeling van de begroting 2003,bepaald. door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Inwoners van Sas van Gent kunnen sinds gis teren weer opgelucht adem ha len. De acht maanden geleden zoek geraakte rattenslang van Ronny Doven uit Sas van Gent is weer boven water. Niet dat het dier echt gevaarlijk was, maar een prettige gedachte vonden Sassenaren het toch niet dat de een meter lange zwarte slang in het wild rondkroop. De slang bivakkeerde uiteinde lijk veel dichter bij huis dan ge dacht. Een achterbuurman bel de gistermiddag bij Doven aan om te melden dat de slang in zijn tuin in een boom zat. Doven haalde de slang uit de boom en nam hem mee naar huis. Het Zoutelande mag zich sinds gisteren verheugen in het be zit van een museum dat her innert aan het Duitse verde digingsstelsel in de Tweede Wereldoorlog. Walcheren I was jarenlang bezaaid met bunkers. In de loop van de ja ren zijn er veel gesloopt ofon der het zand geschoffeld zo dat de bulten in het land- I schap eerder aan vliedbergen doen denken. Verschillende bunkers heb- ben nog lang dienst gedaan als onderkomen voor het vee sterk vermagerde reptiel werd daar allereerst getracteerd op een maal muisjes. De niet giftige rattenslang ontsnapte tot twee maal toe uit zijn woning aan de Eikenstraat. „Maar nu komt 'ie er voorlopig niet meer uit. Die blijft nu achter glas zitten", ver zekert de slangenliefhebber, die in een terrarium thuis onder an dere nog een python houdt. De ontsnapte rattenslang zorg de onlangs voor opschudding in de Sasse Tramstraat. Het beest dook plotseling op in een por tiek van een woning maar ver dween daar weer net zo onver wacht. Doven had de hoop op gegeven dat hij zijn slang nog le vend terug zou zien. Het Zuid- Amerikaanse reptiel leeft na melijk in een terrarium bij een temperatuur van dertig graden. en zelfs als hangplek voor de jeugd. Bij de opening van het muse um herinnerde iemand zich nog dat bunkers ook werden benut voor amoureuze ont moetingen. Een overijverige duinwach ter maakte daar nog eens rapport van op: met naam en toenaam werden de deelne mers aan de vrijpartij ver meld. De duinwachter for muleerde het wat anders: 'Betrapt bij een zedendia- lect'. Afgelopen weken heeft Dow Terneuzen het productieproces van haar nieuwe, derde LHC- fabriek geoptimaliseerd. Daarvoor is de installatie itilgelcgd. Deze wordt dit weekend opnieuw opgestart. Hela® gaat dit. gepaard met fakkelen. We trachten de overlast 3i" omwonenden tot een minimum te beperken. Desondanks is het mogelijl dal u hinder ondervindt van dit fakkelen. Wij betreuren dit ten zeerste. Graag bieden wij u hierbij bij voorbaat onze excuses aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 59