Respijt voor homeopatisch middel PZC DAVERENDE FEESTACTIE Tilburgse moskee zorgt voor vlekkeloos verloop vrijdaggebed Toeristen langer vast op Griekse eilanden Tot eind 2002 tijd voor voltooien van registratieprocedure Duikvakantie als troost na gemist miljoen Stuivertje wisselen op het Binnenhof Truck vol fietsen CADEAUS T.W.V. €l.500,- GRATIS PLAATSING VAN JL UW NIEUWE KEUKEN Ksukenmoxx Stroom bolletjeslikkers neemt nauwelijks af Partner diamantrover opgepakt Rijbewijs al na vier dagen kwijt Peper wil praten over schikking Man opgepakt voor bankstalking Dodental busongeluk stijgt tot drie Vooroordeel corpsbal klopt Multatuli aan kop in tophonderd zaterdag 22 juni 2002 van onze redactie binnenland ALKMAAR - Het heeft er even om gespannen, maar homeopa thische geneesmiddelen blijven gewoon verkrijgbaar. De fabri kanten vreesden dat minister Borst van Volksgezondheid de middelen van de markt zou ha len omdat de registratie niet op MAASTRICHT - Het ver schil tussen geluk of pech hangt soms af van een klein zetfoutje. Maas trichtenaar Wil Ruijters waande zich gisteren en kele uren winnaar van de hoofdprijs in de Staatslo terij. Maar door een fout in de drukkerij van het winnaarsbulletin stortte hij genadeloos van zijn wolk van euforie. De prijs van een miljoen euro was toch niet op zijn lot geval len. Toch blijft Ruijters niet met lege handen achter. Hij mag als pleister op de wonde drie weken op duikvakantie in Zuid- Afrika. Betaald door de Staatsloterij, die behoor lijk met de verhaspeling van de cijfers in de maag zit. „Bij ons is iets in de controle helemaal misge gaan. Het spijt ons ver schrikkelijk. Dit is nooit eerder voorgekomen", zo meldde een woordvoerder van de Staatsloterij. „Ik vind dit een heel mooi gebaar van de Staatslote rij. Een klein deel van mijn droom komt dus als nog uit. Ik ga midden tus sen de haaien duiken, dat heb ik altijd al eens willen doen", reageerde Ruijters gisteren. „Maar ik had toch liever het miljoen ge had." GPD tijd in orde was. Maar inmiddels is duidelijk dat de meeste pro ducten in ieder geval tot 31 de cember bij drogisterij en apo theek te vinden zijn. Onder Europese druk besloot minister Borst dat homeopathi sche middelen aan even strenge eisen moeten voldoen als regu liere medicijnen. Vandaar dat de D66-be winds vrouw bepaal de dat de druppels, pillen en poeders geregistreerd moeten zijn. Het college ter beoordeling van geneesmiddelen (CBG) is aangewezen om de producten te beoordelen op kwaliteit, veilig heid en werkzaamheid. De registratie moest 1 januari van dit jaar gei'eed zijn, Maar de vier commissieleden kregen in één klap honderden aanvragen te verwerken. Van slechts een handjevol producten kregen zij de registratie op tijd af. Daarop dreigde Borst de niet-geregi- streerde middelen van de markt te halen. De branche spande onder meer een kort geding aan om te voor komen dat de producten verbo den zouden worden. De fabri kanten wezen erop dat zij op tij d hun dossiers bij het college had den ingeleverd. Dat het college vervolgens de klus niet tijdig kon klaren konden zij niet hel pen, aldus de producenten. Onder druk van de Tweede Ka mer kwam er daarom een gene raal pardon voor alle genees middelen tot 1 juni. Daarop trok de branche de rechtszaak in. Het uitstel verschafte het colle ge bovendien lucht om alsnog de registratie af te ronden. Het uit stel bleek niet voldoende, want het college slaagde er ander maal niet in om alle producten te beoordelen. Opnieuw kwam het tot juridi sche schermutselingen. Zo stap te producent VSM naar de rech ter voor elk product waarvan het college niet binnen de wette lijke termijn van 210 dagen tot een beoordeling was gekomen. Alle acht keer kreeg de produ cent gelijk. VSM dreigde voor nog eens ne gentien producten dezelfde weg te bewandelen. Toen vond de landsadvocaat het welletjes. Hij gaf de producen ten de schriftelijke toezegging dat het college de geneesmidde len voor 31 december van dit jaar zal beoordelen. Veel huishoudens maken ge bruik van homeopathische mid delen. De in totaal ongeveer 150 producten die te vinden zijn in de schappen van de drogisterij komen bijna allemaal uit de fa brieken van Biohorma (Dr. Vo gel) of het Alkmaarse VSM. Vol gens VSM heeft zelfs één op de drie huishoudens een van haar producten in huis. GPD ASTEN - De politie heeft in As ten een vrachtwagen met 200 nieuwe fietsen aangetroffen, die in Lelystad was gestolen. Drie mannen zijn aangehouden. De politie was getipt door iemand die een truck had gezien zonder kentekenplaat. GPD DEN HAAG - Plastic kamerplanten in een verhuisdoos, een gewreven appeltje op het bureau: de Tweede Kamer ademt dit weekeinde weemoed. Er wordt verhuisd en dat op een in de parlementaire geschiedenis ongekende schaal. Ruim de helft van alle Kamerleden krijgt een nieuw verblijf, ook veel ondersteunende diensten moe ten verkassen. Zelfs het portret van premier Kok ont komt daar niet aan (linksboven). Ondertussen pakt nieuwkomer Jao Varela, de nummer twee van de Lijst Pim Fortuyn, zijn spullen uit (rechtsboven). Voormalig PvdA-fractieleider Ad Melkert zetelde vier jaar lang in een riant vertrek in het voormalige ministerie van Kolo niën (linksonder), met uitzicht op het Torentje. Volgen de week betrekt hij een veel bescheidener kamer in ge- bouw-A, op de begane grond (rechtsonder). Met uitzicht op een blinde muur. Enige troost: hij krijgt een nieuwe bureaustoel. Het kaartje hangt er nog aan. foto's ANP en GPD Advertentie ONS 5E FILIAAL IN BARENDRECHT IS OPEN! FEEST MEE IN AL ONZE FILIALEN dè Koopt u nu uw nieuwe keuken, dan mag u uit onze geschenkenkast diverse cadeaus uitkiezen tot €1.500,- hindert en (in keikeu, dulieil en «én Keel» ETTEN-LEUR Lokkerdreef33 Nieuw op Keukenboulevard Barendrecht BARENDRECHT, Pesetastraat 18 door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De stroom bolle tjesslikkers die via Schiphol Nederland binnenkomt blijft 'onaanvaardbaar groot'. In de eerste vijf maanden van dit jaar werden op de luchthaven 900 drugskoeriers aangehouden, schrijft minister van Justitie Korthals aan de Tweede Kamer. De regering werkt aan extra maatregelen om het aantal drugskoeriers in te dammen. De regering heeft in januari al een plan van aanpak ingevoerd om de drugssmokkel te beper ken. Zo zijn er extra mensen in gezet om passagiers op Schiphol en de Antillen op drugs te con troleren en is de celcapaciteit uitgebreid om alle aangehouden koeriers vast te zetten. Inmid dels zijn al 500 drugssmokke laars december vorig jaar ver oordeeld. Zij moeten straffen uitzitten van drie maanden tot vijfjaar. Toch blijven de drugssmokke laars komen. In januari werden er meer dan 200 aangehouden, in mei waren het er 178. „Het gaat om een hardnekkig pro bleem," aldus Korthals. Het be treft slikkers die bolletjes coke in hun lichaam meenemen en 'pakezels' die de drugs in hun bagage verstopt hebben. De maatregelen hebben wel enig effect. Sinds op de Antillen passagiers al gecontroleerd worden voor zij aan boord van het vliegtuig gaan, kwamen 1533 mensen niet opdagen voor hun vlucht naar Nederland. Op Curasao mochten 404 mensen na controle het vliegtuig naar Nederland niet in. De regering onderzoekt wat zij nog meer kan doen om drugs koeriers te ontmoedigen, onder meer met de Vreemdelingenwet. Een woordvoerder van Justitie wil niet zeggen waar het om gaat. Maar koeriers zouden tot ongewenst vreemdeling ver klaard kunnen worden. GPD Een week vol beroering voor de moskee in Tilburg-Noord werd gisteren afgesloten met het vrij daggebed. „Een goed moslim laat de parkeerplaats vrij voor wie er woont." door Stephan Jongerius TILBURG - Drie in kaftans ge hulde mannen met baarden wijzen iedere bezoeker bij de moskee aan de Tilburgse Von Suppéstraat naar zijn parkeer plaats. Bij het eerste vrijdag middaggebed na een week van hevige publiciteit weet de om streden imam Ahmed Salam de ogen en oren van Tilburg en ver re omstreken op zich gericht. Alles moet vanmiddag gladjes verlopen. „Die kijken nu wel uit met wat ze doen en zeggen", knikt de buurtbewoner van het aangren zende hoekpand richting mos kee. Nu voelt hij slechts 'een stukje vervreemding' als al die mannen voorbijkomen, maar hij vreest de toekomst. Wat zegt de imam straks als zijn preken niet meer worden vertaald. Hoe gaat het als ook dit stukje Til burg-Noord zwart kleurt en de moskee wekelijks propvol zit. Houdt de imam zich dan nog aan de belofte niet met luidspre kers op te roepen tot gebed. Durft er dan nog één autochtone vrouw de moskee te passeren. Op zijn fiets rijdt een gemeente ambtenaar langs, een platte grond je van de buurt onder de arm. Hij registreert de parkeer druk. Dat heeft volgens hem niks met de commotie te maken. Hij is vooralsnog tevreden: ner gens wordt dubbel geparkeerd of de doorgang belemmerd. De ogen van imam Salam schie ten vuur, als hij bij aankomst bij de moskee camera's ontwaart. De bezoekers stellen het niet op prijs als hun vrouwen worden gefilmd of gefotografeerd, heeft hij vooraf - in opvallend goed Nederlands - laten weten. Hij vindt het langzaamaan mooi ge- Een lid van de moslimgemeenschap wijst bezoekers van de moskee aan de Tilburgse Von Suppéstraat naar hun parkeerplaats, om de overlast voor buurtbewoners zoveel mogelijk te beperken. foto Erik van der Burgt weest met die pers, maar heeft burgemeester Stekelenburg ook beloofd openheid te betrachten. Dus de journalisten mogen bin nen als de camera's buiten blij ven. Opgewonden toon In de grote zaal houdt de uit Sy rië afkomstige imam, staand in een soort houten huisje, op enigszins opgewonden toon een voordracht. Ongeveer 250 man nen, onder wie veel Somaliërs, luisteren aandachtig. Een der tigtal wouwen kan in een afge scheiden ruimte alleen horen wat er wordt gezegd. Na drie kwartier volgt het gezamenlijke gebed. Knikkend en buigend in de richting van Mekka eren de mannen Allah. De imam bevestigt dat hij 'de kwestie' in de moskee niet heeft aangeroerd. „De preek", zegt Ahmed Salam, „is geen uitlaat klep". Ook politiek hoort niet in de moskee, die stelling wil hij best onderschrijven, al zal hij, als hem een waag over politiek wordt gesteld, trachten in de teksten van de islam een ant woord te vinden. Met een ver moeide glimlach ontkent hij dat het Comité voor Al Soennah in Europa, waarvan hij voorzitter is, is opgericht om wijplaatsen te creëren voor moslims. Doel is, zegt hij, om eenheid te creëren over zaken als feestdagen, het begin van de ramadan, gebeds tijden. De commotie heeft zijn mensen beziggehouden, maar geschrok- AMSTERDAM - De vrouw die de 27-jax-ige diamantrover uit Zwolle de helpende hand bood bij de spectaculaire beroving van Gassan Diamonds in Amsterdam in augustus vorig jaar, is eind mei op Schiphol aangehouden. Dit heeft het Openbaar Ministerie gisteren bekendgemaakt. De 21-jarige wouw liep bij haar terugkeer uit Mexico op de luchthaven tegen1 de lamp. Ook de Zwollenaar was naar Mexico gevlucht. Bij terugkeer in Nederland meldde hij zich bij de politie. Inmiddels is hij veroordeeld tot tweeënhalf jaar celstraf. Ook de vrouw zal zich voor de rechtbank moeten verantwoor den. ANP PESSE - Vier dagen nadat hij het felbegeerde roze papiertje had gehaald, is een negentienjarige inwoner van Hoogeveen zijn rijbewijs alweer kwijt. Bij een snelheidscontnxle op de rijksweg A28 klokte een laser- gun de Hoogevener op 179 kilometer per uur, waar 120 kilo meter is toegestaan, zo meldde de politie gisteren. De snelheidsduivel kan rekenen op een forse boete en maakt kans op een ontzegging van de rij bevoegdheid. ANP ROTTERDAM - Oud-burgemeester Peper heeft het Rotter damse college van B en W laten weten dat hij graag wil praten over een schadevergoeding. Peper voelt zich beschadigd door het KPMG-onderzoek naar zijn declaraties. Het College van Beroep voor het Bedrijfsle ven veegde kort geleden de vloer aan met dat rapport. Peper wil nu snel een gesprek en zegt dat hij bereid is de zaak in der minne te schikken. „Anders wordt het een rechtsgang. Heel simpel", aldus Pepex-, Een woordvoerder van B en W: „Dat gesprek zal er wel komen. Er moet dan ook worden gesproken over de 64.000 gulden die de gemeente nog van Peper tegoed heeft." GPD EINDHOVEN - De politie heeft een 49-jarige Eindhovenaar aangehouden voor stalking. De man heeft het voorzien op een bankfiliaal in zijn woonplaats. Hij is in verzekering gesteld, meldde de politie gisteren. De man beweert dat er jaren geleden geld is verdwenen uit zijn bankkluisje. Dat is onderzocht, maar dat heeft niets op geleverd. Sinds die tijd teisert de man de bank. Hij maakt ge regeld de geldautomaat onklaar, rammelt aan de ramen en gedraagt zich hinderlijk tegen het personeel. ANP MANCHING - In Duitsland is een 74-jarige Nederlandse wouw bezweken aan de verwondingen die zij opliep bij het busongeluk in Manching eerder deze maand. Het dodental van het ongeluk met een Nederlandse bus op de autosnelweg inBeiex-en is daarmee opgelopen tot drie, zo maakte de Duitse politie gisteren bekend. De wouw lag sinds het ongeluk op 7 juni op de afdeling inten sieve zorg van een Duits ziekenhuis. Eerder overleden al twee Nederlandse wouwen door het busongeval, In de bus zaten 49 Nederlanders die op weg waren naar de Worther Zee in Oostenrijk. Hiervan raakten er 42 bij het onge val gewond. Volgens de Duitse politie heeft de chauffeur te hard gereden. ANP/DPA ken zijn ze volgens hem niet. Sluiting is geen moment reëel geweest, zegt hij, 'de buurtver eniging heeft de zaak op de kop gezet'. Maar liever spreekt hij nu het vextrouwen uit dat het weer goed komt. Twee mannen verlaten het voor malige fabriekspand. De uit Rijen afkomstige Marokkaan A. Meftah wilde wel eens horen of deze imam wat anders vertelt dan de zijne in de Stedekestraat. Maar niks hoor. Ook deze heeft verteld dat een goede moslim zijn buurman helpt, moslim of niet. Hij heeft zelfs een voor beeldgenoemd. De Nederlander mag een vrije parkeerplaats ge woon innemen. „Maar een goed moslim laat die vrij voor degene die er woont." GPD door Arthur't Hart DEN HAAG - Het Griekse veer- dienstpersoneel heeft gisteren besloten zijn staking tot zeker morgenavond voort te zetten. Dat betekent dat veel Neder landse en andere toeristen nog langer moeten wachten voor ze naar huis terug kunnen. Volgens directeur Van der Poel van touroperator Olympia zit ten nu ongeveer 500 Nederland se toeristen op Griekse eilanden vast, van wie er honderd bij zijn organisatie hebben geboekt. „Maar als je alle nationaliteiten bij elkaar optelt, gaat het om duizenden vakantiegangers." Het betreft vooral toeristen die reizen hebben geboekt naar kleine Griekse eilanden, die niet over een vliegveld beschikken. De grotere eilanden hebben meestal wel een luchthaven en daar zijn de toeristen dus niet afhankelijk van vervoer per veerboot. De feirybemanningen staken sinds dinsdag. De reden is een conflict over hun pensioenrege- ling. De Nederlandse touroperators hadden gehoopt dat de acties vandaag voox'bij zouden zijn. „We halen de mensen terug zo dra dat mogelijk is, en dat is nu op z'n woegst maanda", aldus Van der Poel. Vakantiegangers die om dx'ingende redenen abso luut ter-ug moeten, zijn er voor zover hij weet niet bij Niet bereikbaar Reisorganisator SRC heeft 32 klanten die niet tijdig naar huis gebracht kunnen worden. Voor een groep van 22 mensen die net op vakantie is gegaan, heeft SRC een andere bestemming moeten zoeken omdat het eiland AMSTERDAM - Het Amster- damsch Studentencorps en de Vrouwelijke Studenten Vereni ging hebben het onderzocht en de vooroordelen kloppen: corpsballen en -ballerina's drinken veel, stemmen VVD en denken onder deleden een part ner te vinden. Uit het onderzoek bleek dat 37 procent dertig tot zestig glazen alcohol per week drinkt. Tweederde van de man nen en de helft van de vrouwen stemt WD. ANP dat zij als bestemming hadden gekozen, niet bereikbaar is. Rei zigers die bij OAD een rondreis hadden geboekt, maken er mo menteel noodgedwongen een strandvakantie op Korfu van. Ook als de veerboten maandag weer zouden gaan varen, is het leed nog niet geleden, zegt Lies Klem van SRC. „De schepen zullen overvol zijn. Het is dus zeer de vraag of al onze mensen dan direct kunnen vertrekken. Wijzelf hebben het razend druk met het regelen van bijvoor beeld extra overnachtingen voor onze cliënten." Van der Poel van Olympia heeft verno men dat enkele Duitse tourope rators vissersboten charteren om hun passagiers van de eilan den weg te krijgen. Daar doet hij niet aan mee. „Je moet er niet aan denken dat er onderweg wat gebeurt. Dan kun je je bedrijf wel sluiten." GPD DEN HAAG - Multatuli wordt door de leden van de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde gezien als de be langrijkste schrijver in de Ne- derlandse geschiedenis. De naam van Multatuli, pseudo niem voor Eduard Douwes Dek ker (1820-1887), werd in een en quête het meest op nummer één gezet. De schrijver van Max Havelaar eindigde zodoende als koploper- in de tophonderd die de maat schappij maakte op basis van de enquête. De leden mochten elk hun eigen toptien samenstellen. Bij de boeken eindigde Max Ha- velaar op de eerste plaats. Multatuli wordt in de topvijf van schrijvers gevolgd door Joost van den Vondel, W.F. Her mans, de schrijver van Van den vos Reynaerde en Louis Coupe rus. De eerste nog levende schrijver in de reeks is Gerard Reve op een zesde plaats. De bedoeling van de enquête was te kijken hoe de leden een zogeheten canon van de Neder landse literatuur zouden sa menstellen: eenlijst met werken die de ruggengraat vormen van wat Nederland op literair ge bied heeft voortgebracht. Aan de enquête deden driehonderd leden mee. ANP DEM HMO'f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3