rijden als cowboys Schieten en PZC Wild-west op de Veluwe W5 Bomen Rammekens Poelbos Eiland Schotsman Bloemdijken Haringvreter Dijkwater Meeuwen Schorren zaterdag 22 juni 2002 TIT andelen langs monumen- V V tale bomen in Middelburg kan zaterdag onder leiding van een gids van de IVN Walcheren. Start om 19.00 uur bij De Drvk- keiy op de Markt in Middelburg. Daar kunnen kaartjes worden gekocht. Volwassenen: 1,20, kinderen: 0,50. Fort Rammekens bij Ritthem is zondag uitgangspunt voor een excursie door het natuurge bied de Rammekenshoek. Na- tuurgidsen van het IVN vertel len over de historie van dit vier eeuwen oude fort. Inlichtingen: 0118-673282. Liefhebbers van de groene kikker kunnen zondag ge nieten tijdens de wandeling door het Poelbos, in 1975 aange plant bij 's Heerhendrikskinde- ren. Start om 14 uur bij de parkeerplaats aan de Theunis- wegeling. Inlichtingen: 0118- 673282. Het Eiland van de Meijer bij Spui is onlangs ingericht als natuurgebied en gidsen to nen zondag het resultaat. Start om 10 uur bij de molen van Spui. Deelname is gratis. Aanmelden 0115-562016 of 0115-431270. Een gids leidt maandag wan delaars rond door natuur gebied De Schotsman op Noord-Beveland. Vertrek om 19 uur vanaf de noordelijke par keerplaats aan de Schotsman- weg in Kamperland. Kosten: 1,35, voor kinderen totl2 jaar 0,70. Informatie: 0118-67 32 10 Vanaf de Campveerse Toren in Veere vertrekt woensdag om 14 uur een schip richting het natuurgebied De Haringvreter in het Veerse Meer. Een gids leidt wandelaars rond op het eiland. Vaartocht en wandeling duren bij elkaar drie uur. Inlichtingen en aanmelden groepen: rederij Dijkhuizen, 0118-419367. foto Marianne Stevens TT Tandelen langs de bloem- VV dijken van Zuid-Beveland kan maandag vanaf 13.30 uur. Uitgangspunt is het informatie centrum van de Zeeuwse Schaapskudde aan de Nieuw- kamerseweg in Heinkenszand. Informatie: 0113-655268. Een gids van Staatsbosbe heer verzorgt dinsdag en donderdag een excursie naar een meeuwenkolonie in de dui nen van Westenschouwen. Ver trek om 19 uur. Aanmelden en inlichtingen: VW Haamstede, 0111-651513. Een gids van Staatsbosbe heer leidt donderdag wan delaars rond door natuurgebied Dijkwater, een grootschalig landbouwgebied met singels, water en schraal grasland in Duiveland. Vertrek om 19 uur bij de Knotwilgendreef tussen Sirjansland en Dreischor. Een gids van Staatsbosbe heer vergezelt wandelaars volgende week zaterdag (29 ju ni) op hun tocht langs modderi ge kreken en schitterende schorvegetaties op de buiten dijkse schorren en slikken van de Oosterschelde bij St. Anna- land op Tholen. De start is aan het eind van de Sluispolderdijk bij St. Annaland, maar de tijd is afhankelijk van eb en vloed. Laarzen en wandelstok meene men. Nadere informatie bij aan melden VW Tholen, 0111- 4Q1453 of 06-53711353. Schieten met de buks vergt enige oefening. Voor veel volwassenen is cowboy en indiaantje spelen iets nostalgisch. Dat doe je immers niet meer als je 'groot' bent. Ook al zou je dat nog best wel willen. „Hoezo, niet?", moet I. Schurer ge dacht hebben. Sinds een jaar of vier kunnen gezelschap pen op zijn manege in Elburg een westernprogramma boe ken, met ludieke onderdelen als hoefijzergooien, lasso- werpen, boogschieten en westernstyle paardrijden. Ben van Hunnik staat met een cowboyhoed op zijn hoofd en een 'stars en stripes' bandana om zijn nek in de grote hal van manege Schurer. Samen met 23 collega's van de Belastingdienst uit Amersfoort. Ze vieren het jaarlijkse personeelsuitje. „Ik vond het schieten met de buks het mooist tot nog toe", zegt hij. Manege-eigenaar Schurer geeft instructies voor het boogschie ten. Pijlen zoeven door de hal richting het doel zo'n 25 meter verderop. Dat slechts enkele pijlen de roos raken, mag de pret niet drukken. Onderwijl loopt er een drietal paarden door de manage. Af en toe stijgt er ie mand op om een rondj e te rij den Even is er lichte paniek als er ie mand van het paard valt. „Het was een beetje mijn eigen schuld", zegt L. Schenk als ze van de schrik bekomen is. „Ik liet de teugels los en pakte de knop vast. Wist ik veel dat de paarden daar juist harder van gaan lopen." De belastingmensen hebben al een heel programma achter de rug. Na de ontvangst met koffie en een donut was er lassower- pen, hoefijzergooien, buks- schieten en een huifkartocht. Ook de maaltijden en drankjes zijn geheel in stijl: op het menu onder meer cactussoep, spare- ribs, hot chicken wings. Een en ander begeleid door whisky en tequilla. Westernrijden Wie de smaak te pakken heeft gekregen en wil leren rijden zo als de cowboys in het wilde Wes ten dat deden, kan zich bekwa men in het westernrijden. De Veluwe Ranch in Hoenderloo is specialist op dit gebied. Rai ning, trail, pleasure en horse manship zijn de vier belangrijk ste onderdelen van deze alternatieve vorm van paardrij den. De verschillende onderde len hebben allemaal te maken met de manier waarop in het wilde westen paarden werden gebruikt. Bij het onderdeel rai ning bijvoorbeeld moeten de deelnemers zogenaamde 'sli dingstops' en 'spins' kunnen maken, precies zoals de cow boys vroeger deden bij het bij een drijven van het vee. Wes ternrijden verschilt dus in hoge mate van de traditionele Engel se stijl. Bij het laatste moet alles strak zijn, terwijl bij het wes tern rij den j uist alles losj es moet gaan. De paardenliefhebber kan bij de Veluwe Ranch terecht voor lessen op een van de vele speciale westernpaarden zoals Appaloosa's, Quarterhorses en Paint Horses, maar ook voor paardrijarrangementen, com pleet met overnachting voor paard en ruiter. De Veluwe Ranch is het gehele jaar geopend en is aangesloten bij de Stichting Veluwe Trail. Veluwe Ranch, Krimweg 92, Hoenderloo. Tel: 055-3781192. Voor meer informatie: www.ve- luweranch.nl Manege Schurer, Zuiderzee straatweg Oost 100, Elburg. Meer info of reserveren: I. Schu rer, 0525-684121. Treinoverval Stel je voor. 1872, ergens in de VS. Een stoomtrein rijdt over de uitgestrekte prairies van het Wilde Westen. Een groep rijk aards staat gezellig door het raam een paar dozijn bizons af te knallen. Plotseling remt de trein af, want verderop zijn de rails geblokkeerd door een blok hout. Sissend en piepend komt de stoomloc tot stilstand. Dan komt vanuit de bosjes een stel bandieten te paard, knallend met hun pistolen op de trein af gestormd. De even te voor nog heldhaftige mannen gooien hun wapens weg en schreeuwen van angst: 'Robbery!' Anno 2002, ergens in de Veluwse bossen tussen Apeldoorn en Dieren speelt zich een soortge lijk tafereel af. Het grote ver schil is, dat in dit geval de pisto len losse flodders afschieten en dat de mannen te paard slechts acteurs zijn. Voor de rest is de treinoverval levensecht. „Het gaat er echt aan toe", zegt Gerrit Jan Karssenberg van de Veluwse Stoomtrein Maat schappij (VSM). Zij verzorgen op geheel vrijwillige basis nos talgische treinritjes tussen Apeldoorn en Dieren. „De over vallers razen in volle vaart door de bossen en langs de trein. Het ziet er echt spectaculair uit." Nadat de trein tot stilstand is gekomen sommeren de treinro vers iedereen om uit te stappen. Vervolgens 'kidnappen' ze twee mensen, zetten ze op een wagen en gaan ermee vandoox*. Later wordt het ontvoerde duo uiter aard weer teruggebracht bij het gezelschap. De 'hold-up' is als extraatje te boeken bij een VSM-arrangement. Bijvoor beeld voor personeelsuitstap- jes, bruiloft of receptie. VSM, Dorpstraat 140, Beekber gen. Tel: 055-5061989. Prijzen zijn op aanvraag. Huur stoom- Diet Jonker bij zijntipi. foto Tom van Dijke trein indicatief vanaf 900 euro, exclusief overval en catering. Westernliefhebbers kunnen vandaag en morgen hun hart ophalen in natuurpark Berg en Bos tijdens de Dutch Country Music Fan-Fair. Naast veel countrymuziek van dertig acts uit binnen- en buitenland is er van alles te doen en beleven, zo als westernriding, ponyriding en dansen. Daarnaast is er een westernmarkt en zijn er attrac ties voor alle leeftijden. De pre sentatie wordt verzorgd door Jane Hendrikse en Birgit Schil - peroort. De organisatie advi seert bezoekers hun eigen stoel tje mee te nemen. Openingstijden: vandaag (za terdag) van 11 tot 23 uur, mor gen van 11 tot 20.30 uur. Meer geven en lessen verzorgen. Daarnaast is er vaak live mu ziek. Country Cafe, DeHeze 37. Tel: 055-5420545. Openingstijden: vrijdag en zaterdag van 16.00 tot 1.00 uur enzondagvan 16.00 tot 210 0 uur. Elk weekend live muziek. Line dance lessen op woensdag en donderdag. Tipi Onthaasten in een tipi. Vanaf de Delenseweg in Hoenderloo kun je hem al zien staan; de enorme tip van natuurmens Diet Jonker. Deze Amsterdammer verhuurt sinds een aantal jaren zelfge maakte wigwams. Vanaf 200 euro kunnen mensen de tipi's huren om een weekendje één te zijn met de natuur. Overal op de grond liggen dikke schapenvachten en in het mid den knapt een vuurtje. De rook verdwijnt door het rookgat in het hoge plafond van de tent. Hoewel het buiten regent, is het binnen behaaglijk droog en warm. Van een aantal kratten heeft Jonker een eenvoudig keukentje gemaakt. „Dit is kamperen in de puurste vorm", vindt de Nederlandse Sitting Bull. „Het mooie is dat je heel dicht bij de natuur zit. Je slaapt bijvoorbeeld op schapenvach ten en je kookt je potje op een echt houtvuurtje. Vooral man nen vinden het leuk om met vuur te spelen. Daarnaast kun je helemaal afzonderen van de haast van de m oderne wereld als je dat wilt." informatie: 0341-258756. Het evenement kost 12,50 euro per persoon per dag. Kinderen tot 12 jaar krijgen korting. Country Café Het Country Café in Apeldoorn ziet er aan de buitenkant een beetje kaal uit, vooral vanwege de dichtgetimmerde ramen. Maar bij binnenkomst waant de bezoeker zich in Nashville, het Mekka van de country. Eigenaar Hans Davelaar heeft er een echt themacafé van ge maakt. „Met alle aspecten die daar bij horen.Met die aspec ten bedoelt hij de verschillende activiteiten die er in het café plaatsvinden. Zo is er een team line-dancers di^e demonstraties Diet Jonker kwam 23 jaar gele den voor het eerst in aanraking met wigwams, toen een vriend er eentje meenam uit de VS. Het echte tipi-virus sloeg pas over toen hij op een Ruigoord festival een zekere Froit tegen het lijf liep. „Dat is in Nederland de ab solute goeroe op het gebied van zelfgemaakte tenten." Deze Froit leerde hem de kunst van het tenten naaien. Ze zijn gemaakt naar origineel Indi aans ontwerp. Het doek is van canvas en stokken zijn jonge Douglas sparren. Op dit mo ment bezit Jonker acht tipi's. De tent in Hoenderloo is zijn 'ze nuwcentrum'. De ruimte binnenin de tent is overigens verassend groot. De tipi's zijn groot genoeg voor een heel gezin. Een limiet voor het aantal personen is er niet echt. „Het ligt er maar aan hoe veel je van elkaar houdt", zegt Jonker. „Je kunt er bijvoorbeeld gemakkelijk een barbecue hou den voor vijftien man. Het mooie is dat je in een tipi altijd in een kring zit. Daardoor valt er nooit iemand buiten de groep." Meer informatie of huren van een tent: D. Jonker, 020- 6830887 of 06-11300971. Indianen De 45 kano's van Indiana Canoe Adventures dragen allemaal de naam van een van de vele Noord-Amerikaanse Indianen stammen. Het kanoverhuurbe- drijf biedt verschillende groepsarrangementen aan, waaronder een kanotocht in In- dianenstijl, compleet met over nachting in een wigwam. De avontuurlijke kanotocht be gint bij de Brugwachterwoning aan het Apeldoornskanaal in Apeldoorn. De deelnemers ped delen vervolgens een uurtje of vier richting Loenen. Daar gaat de groep aan land, waar ze met behulp van kompas op de plaats van bestemming moeten zien te komen. De tipi staat dan al klaar. Deze is verstoken van elke vorm van luxe, zodat de groep zelf hout moet sprokkelen om een vuurtje te maken om op te koken. Na de overnachting is er nog een ontbijt. De terugtocht gaat normaal gesproken per voet, maar dat kan eventueel ook per fiets of met de kano, al naar gelang de afspraak. Het kanoseizoen loopt van juni tot en met september. Indiana Canoe Adventures, Tel. 055-5062742. Meer informatie is verkrijgbaar via het internet: http://194.151.182.170/ica /home/index.asp Cowboyspullen Van cowboyhoed tot indianen- beeldjes, van westernshirt tot cowboylaarzen. Je kunt het zo gek niet bedenken of het is te koop in Apeldoorn. Cheyenne en Richardo Fashion zijn de ex perts bij uitstek op het gebied van westernkleding en accesoi- res. Ladya Kortmann viert het een jarig bestaan van haar kleine zaak Ricardo Fashion. Er zijn posters, schilderijen, beeldjes, hoeden, cd's, holsters en siera den te koop. Broer Richardo te kende voor het ontwerp van de collectie jasje en overhemden. Vandaar ook de naam van de zaak: Richardo Fashion. Kortmann streefde bij de ope ning een zo breed mogelijk pu bliek te trekken. „Deze jasjes bijvoorbeeld kunnen ook heel goed boven j eans gedragen wor den, zonder direct het stempel country mee te krijgen." Chris Moal, de eigenaar van Cheyenne, wil eigenlijk een beetje af van dat country-ima go. „Ik heb het idee dat de markt verzadigd is. Ik ga me daarom meer richten op de 'basics', de laarzen en de kleding. De speci fieke country items, gaan de deur uit." Toch zal de echte westernfan al tijd bij hem terecht kunnen. Richardo Fashion, Kapelstraat 8, tel. 055-5226019. Openings tijden: di. t/m vr. 12 - 17.30 uur, za 10 t/m 17 uur, do. koopavond. Meer info op www.richardofas- hion.nl Cheyenne, Leienplein 10, tel. 055-5212226. Openingstijden: ma. 13 - 17.30 uur, di. t/mvr. 11- 17.30 uur, za. 10 - 17 uur, do. koopavond. Olgar Koopman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33