Stappen in een statige studentenstad Leuven W3 Waterbus Flevoroute Stoomslepers Cultuur Theater zaterdag 22 juni 2002 Leuven is zo rijk aan his torische gebouwen dat deze Vlaamse stad er arm door dreigt te worden. Wat vooral in de herinnering blijft na een bezoek van een paar dagen is dat vrijwel alle gebouwen en straten in Leu ven je nadrukkelijk de aan wezigheid van de eeuwenou de Katholieke Universiteit en zijn duizenden studenten laten zien en voelen. Leuven heeft de langste tap kast van de wereld. Alle 42 panden op de historische Oude Markt hebben een horecabe- stemming. Ze zijn als café of als restaurant ingericht. De klandizie komt voor het overgrote deel van de studenten. Want naast kunst- en bierstad is Leuven op de eerste plaats uni versiteitsstad. Er studeren en wonen zo'n27.000j ongerenDe Katholieke Universiteit Leuven is wereldwijd een begrip. Er wordt hard en goed gestudeerd. Maar dat weerhoudt de studen ten er niet van er een rijk en ge varieerd uitgaansleven op na te houden. Op de talloze terrasjes van het prachtige stadscentrum tref je op een zonnige dag overwegend jongeren aan. Althans, op de doordeweekse dagen waarvan de donderdag de stapavond bij uitstek is. Er wordt gedronken, gediscussieerd en muziek ge maakt. Hun 'kotmadam', gevi sualiseerd in een beeld op het midden van de Oude Markt, ziet en hoort het allemaal aan. Het beeld is een soort eerbetoon aan wat wij in Nederland de hospita noemen. De kotmadam van het zuiverste soort bestaat niet meer in Leuven. Zij is iets van vroeger geworden, de vrouw die een kaarsje brandde op de avond voor de dag waarop haar kamerbewoner een be langrijk examen moest afleg gen. Vanaf de vrijdagmiddag veran dert het stadsbeeld in het cen trum van Leuven. Aan het eind van de studieweek verlaten de studenten hun 'kot', zoals de Vlamingen een studentenkamer noemen, en vertrekken zij met de vuile was van een week naar de plaats waar hun ouders wo nen. Op de zondagavond ziet de fraaie, gerestaureerde omge ving van het trein- en busstation zwart van de jongeren die, met schone kleren in him tas, naar hun kamer terugkeren. De economische betekenis van de studentenpopulatie in Leu ven is groot. Zonder de aanwe zigheid van de 27.000 studenten zou het inwonertal van de oude stad Leuven (zonder randge meenten) blijven steken bij 30.000. Lucie Maebe is lid van de Ko ninklijke Leuvense Gidsen- bond. Al dertig jaar leidt zij toe risten rond door de stad. Ze voert haar gasten langs gebou wen met allure en door rustieke straatjes, lieflijke hofjes en prachtig ingerichte parkjes. Soms treft men op de hoek van een straat of op een pleintje een modern beeld aan. Er zijn er zo'n zestig in de stad. Als er bij voorbeeld weer eens een straat autovrij werd gemaakt, werd Het Bureau Toerisme Leuven heeft folders met alle be zienswaardigheden van de stad. Enkele daarvan zijn: Stadhuis, Grote Mark: gebouw uit 1439 met karakteristiek laatgotisch aanzicht. Rederijkerskamer, Grote Markt: daterend uit 1817 en ge bouwd in empirestijl. Na brand inl914inl921in gotische stij 1 gereconstrueerd. Sint Pieterskerk, Grote Markt: voorbeeld van zuivere Brabants laatgotiek. In de kerk twee meesterwerken van de Vlaamse primitief Dirk Bouts, Het Laatste Avondmaal en De Marteling van de Heilige Erasmus. Universiteitsgebouwen: ver spreid over de gehele stad in panden die oorspronkelijk heel andere functies hadden. Zoals Universiteitsbibliotheek Paus Adrianus VI-college, oude La kenhal. Groot Begijnhof in de Schapen straat. Begin 13e eeuw gesticht buiten de toenmalige stadsmu ren. Met vroeggotische Sint Jan de Doperkerk. Rond 1600 woonden 300 begijnen op het begijnhof. Religieuze vrouwen die in een gemeenschap leefden, maar geen eeuwige geloften hoefden af te leggen. Nu universitaire woonwijk voor In het majestueuze stadhuis op de Grote Markt is het bureau voor toerisme gevestigd. dat aangegrepen om een beeld te plaatsen. Alles in Leuven draait om de student, vertelt Lucie Maebe, staande op het plein voor het majestueuze stadhuis op de Grote Markt. Het is er op deze dag een komen en gaan van bruidsparen, want de zaterdag is dé trouwdag in Leuven. Zon- studenten, professoren en per soneel van de universiteit. Sint Antoniuskapel, Schapen straat: crypte met graf van in 1995 zalig verklaarde pater Da- miaan. Stedelijke Kruidtuin aan de Kapucijnenvoer: oudste plan tentuin van België. Abdij Vlierbeek in Kessel-Lo: uit 1127, met abdijhoeve, kerk en abtsgebouw in classicisti sche stijl. Abdij van Park in Heverlee ten z.o. van Leuven: uit begin 12e eeuw met poortgebouwen en machtige hoeve. Met opeenvol gende bouwstijlen romaans, go tiek, renaissance en (laat)barok. Onovertroffen stucplafond in de refter. Kasteel Arenberg, ten zuiden van de stadsring: oorsprong in de 14e eeuw. Staalkaart van di verse bouwstijlen. Stedelijk Museum Van der Ke- len-Mertens in de Savoyestraat: schilderijen- en beeldencollec tie. Laatgotische afdeling toont enkele topstukken rond de Pas sie van Christus. Van 21 septem ber tot en met 8 december is er een expositie Miniaturen van Karei de Grote tot Karei de Stoute (800 tot 1475). Voor het eerst worden honderd unieke handschriften van uitzonderlij ke kwaliteit samengebracht. der studenten zouden de plaat selijke middenstand en de hore ca niet floreren zoals ze nu doen. Elk restaurant heeft wel een goedkope en bovendien lekkere maaltijd op de menukaart foto's Bureau Toerisme Leuven staan. Het kan het zich gewoon weg niet veroorloven dat na te laten, omdat het dan door de De Oude Markt in Leuven wordt wel de langste tapkast van de wereld genoemd. Leuven kent een reeks van leuke eet- en drinkgelegen- heden. Een wel heel opmerkelij ke kroeg is Domus in de Tiense- straat, die als enige een eigen kleine huisbrouwerij heeft. Via een pijplijn uit de brouwerij gaat het bier rechtstreeks naar de tapkranen ïij het café. Een van de bijzondere eetgelegenhe- den is Oliveria in de Kortestraat 2. Vooraf reserveren is zeker nood zakelijk voor de zogeheten gas- tentafel, elke zaterdag vanaf 19.30 tot stipt 22.30 uur (tel. 0032-16-238780). Een klasse-restaurant is het Si re Pynnock aan het Hogeschool plein. Goed visrestaurant: Beluga in de Krakenstraat 12. Trendy-eetgelegenheid: Eet- planeet in de Muntstraat 32. Eetcafé als aanrader: De Blau we Schuit aan de Vismarkt 16, met mooie tuin,-. studenten gemeden zou worden In de buurt van het ruim 550 jaar oude stadhuis, waarin het Leuvens bureau voor toerisme is gevestigd, staat in de Naamse straat de Lakenhal. Deze hal is de geboorteplek van de Katho lieke Universiteit Leuven. Be gin veertiende eeuw werd de hal gebouwd voor de lakennijver heid, maar daar kwam na onge veer een eeuw de klad in. Toen in 1425 de Katholieke Universiteit van Leuven was opgericht zag men in de hal een uitstekende gelegenheid voor het geven van onderwijs. Verscheidenheid Leuven heeft binnen de ring die het doorgaande verkeer rond de stad leidt, zo'n honderd be zienswaardigheden in een grote verscheidenheid. Heel veel his torische gebouwen van enige importantie in het centrum heb ben een relatie met de universi teit. Zijn ze niet in gebruik als faculteitsgebouw waarin lessen worden gegeven, dan zijn ze wel opgedeeld in wooneenheden om de studentenpopulatie te huis vesten. Ook honderden woon- panden met een historisch ka rakter geven onderdak aan studerende jongens en meisjes. Wonend in Leuven ben je als student erg bevoorrecht. Het heeft vijf eeuwen geduurd sinds de stichting van de univer siteit dat ook meisjes het recht kregen om te studeren. Tot 1920 kende de universiteit alleen stu denten van het mannelijk ge slacht. De omgang tussen jon gens en meisjes kende tot enkele tientallen jaren daarna nog wel sterke beperkingen. Natuurlijk weet gids Lucie Maebe waaraan de kolossale Japanse honing- boom in de tuin van het Atrecht- college, het eerste universi teitsinternaat voor meisjes, de naam 'de boom van groot ver driet' te danken heeft. „De meisjes wisten zich, turend door de gordijntjes voor hun kamer raam, onbereikbaar voor de jongens die zich voor het on neembare hek van het gebouw ophielden." Een van de wooncomplexen voor studenten in het centrum is nog steeds uitsluitend voor jon gens gereserveerd. Niet omdat er bezwaren zouden bestaan te gen een gemengde bewoners- groep, maar puur om een tradi tie in ere te houden. Die traditie geldt het magnifieke complex van het Paus Adrianus VI-colle ge. Het is genoemd naar de enige paus die Nederland heeft voor gebracht. Voordat hij tot het we reldleiderschap van de katho lieke kerk werd geroepen, was Adrianus hoogleraar in Leuven. Het huis waarin hij woonde werd In 1523 als collegeruimte van de universiteit ingezegend. Het werd nadien uitgebouwd tot een indrukwekkend com plex waarin nu 200 mannelijke studenten zeer riant, temidden van rust en groen, wonen. Gids Lucie Maebe is opgegroeid in de stad'van geleerdheid en al lure. Ze bezocht de meisjes school in het gebouw nabij de Schapenstraat dat nu nog de naam Holland College draagt en dat oorspronkelijk een semina rium was van het bisdom Haar lem, tussen 1617 en 1789. Er woont nog steeds een groep nonnen in het fraaie gebouw, waarvan de in rococostijl uitge voerde kapel van een oogver blindende schoonheid is. Fiets Het stadscentrum van Leuven is dusdanig van omvang dat men er de auto niet nodig heeft. De bezienswaardigheden bevinden zich op loopafstand, binnen een straal van een kilometer. Maar ook voor een bezoek aan al het schoons dat zich aan de rand van Leuven bevindt is het beter de auto te laten staan. Er gaat dan niets boven de fiets, leert de ervaring. Een fietstocht langs onder meer de abdij Vlierbeek, het provin ciedomein in Kessel-Lo (met re creatiemogelijkheden voor kin deren en volwassenen), de abdij van 't Park en het kasteel van Arenberg is een groot genot. Vooral als je als gids iemand als Werner Vlassak naast je hebt. De gepensioneerd apotheker weet je het wat, hoe en wanneer achter de gebouwen en landerij - en die je tegenkomt, haarfijn te vertellen. Waarbij duidelijk wordt dat de grootgrondbezit ters van eeuwen her hun eigen dommen heel vaak dankzij wa pengekletter verwierven, en dat het bebouwen daarvan met iets als een abdij en het schenken daarvan aan de (kerkelijke) ge meenschap voornamelijk wer den ingegeven door de hoop dat de almachtige hen daarvoor rij kelijk zou belonen in het hierna maals. Onderhoud en restauratie van al dat historisch erfgoed kost Leuven bakken vol geld. Dat verklaart waarom een van be stuurders van de stad eens heeft gezegd dat Leuven zo rijk aan historische gebouwen is dat de stad er haast arm van zou wor den. Puck Wagenaar Met de Waterbus kan een be zoek worden gebracht aan de Drechtsteden Dordrecht, Zwijndrecht, Papendrecht en Sliedrecht en aan de Hollandse Biesbosch. Een kaartje kost 3,30. Daarmee kan men onbe perkt op- en afstappen. In de folder Dagje Waterbus staan tips voor onder meer stadswandelingen en museum- bezoek. Tot en met 1 september wordt er elke zondag gevaren tussen Dordrecht en Gorin- chem. In de maanden juli en au gustus is er elke donderdag een verbinding tussen Dordrecht en Schoonhoven met een tussen stop in Kinderdijk. Informatie: tel. 0900 - 4636888 en www.waterbus.nl. Een nieuw onderdeel van het netwerk van landelijke fietsroutes is de Flevoroute (LF20). Het hart van de in twee richtingen be wegwijzerde route wordt gevormd door het traject in Flevoland. De 260 kilometer lange rit tussen Haarlem en Groningen is tot stand gebracht door het Landelijk Fietsplat- form. In het LF20-routegidsje staat een beschrijving van de cultuur en natuur onderweg, worden overnachtingsmogel ij kheden opgesomd en zijn stadsplatte gronden en informatie van en kele steden afgedrukt. De gids, inclusief kaarten, kost €9,- en is verkrijgbaar bij ANWB en VW of via www.fietsplatform.nl. De historische schepen van het Maritiem Buitenmuse um in Rotterdam gaan tot 8 sep tember wekelijks 'de vaart op'. Bezoekers kunnen elke zondag aanmonsteren voor een nostal gisch tochtje over de Maas. Speciaal voor de gelegenheid hebben de kapiteins van de Vol harding, Pieter Boele, Doc kyard IX en Dockyard V mooie vaarroutes uitgestippeld. In schrijven voor de boottochten kan elke zondag van 12 tot 16.30 uur. Een tocht kost 7- per per soon, kinderen tussen 5 en 11 j aar betalen de helft en kinderen tot 4 jaar gaan gratis mee. Het museum is gratis toegankelijk. Op verschillende zondagen heeft het museum bijzondere (kinder)activiteiten. Voor meer informatie: www.buitenmuseum.nl. Op de grootste zandverstui ving van Europa in Koot- wijkerzand is het vandaag (za terdag) feest. In samenwerking met Staatsbosbeheer organi seert Stichting Kootwijk Cultu reel een Cultuur-in-natuur-dag. Het middagprogramma van 14 tot 17 uur is vooral bedoeld voor kinderen. Reinier Sijpkens brengt samen met het publiek een serenade aan een held, het circusduo Paulo en Mayka treedt op met het Russische hondje Malinka en de Friese hengst Joske en verder is er een voorstelling door Orikadabra, het kleinste theater ter wereld. Van 19.30tot21.30uurzorgthet Willem Breuker Kollectief, sa men met Loes Luca en Toby Rix, voor een muzikale avond. Aan geraden wordt een zitkussentje en iets te drinken mee te nemen. Voor meer informatie zie: www.kootwijkcultureel.nl. Stichting New Haven organi seert van zondag 28 juli tot en met vrijdag 2 augustus een kampeervakantie voor theater liefhebbers, waarbij spelbele- venis voorop staat. Dans der da geraad combineert het beste van Live Role Playing en inter actief drama met creatieve ont plooiing binnen een middel eeuwse fantasywereld. Op het ANWB-evenemententerrein Larserbos bij Lelystad worden de eerste twee dagen workshops en masterclasses gevolgd, de overige vier dagen wordt het spel gespeeld. Deelname aan het spel is overi gens geen verplichting. Er is ook ruimte om mee te doen aan de diverse creatieve workshops, te genieten van versnaperingen rond het kampvuur of te dansen op de muziek van folkbands. Dans der dagei'aad is geschikt voor zowel beginnende als ge vorderde spelers. Meer informatie zie: www.dans- derdageraad.nl of neem contact op met Carel Ketelaars, tel. 030 - 2300388 of mail: mfo@dansder- j dageraad.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31