wi Rodelen op rails in Graubünden Zin Tn zor> wet uitzicht of> zee? Lenzerheide i-n Aj>j>ar+el*»en+er> Horizori- A(anva V.a. €159»- Engeland Slakkenhuis El Al Connie Wijnproeven Genua p: zaterdag 22 juni 2002 Een van de grootste natuurlijke attracties in Lenzerheide is de Heidsee. foto's GPD Na een enerverendelange bergtocht bieden de sportvelden in het centrum van het Zwitserse Lenzer heide de wandelaar een ver rassende aanblik. Daar vol gen zo'n vijftig mensen, jong en oud, een fitnessles. Zo goed en kwaad als het gaat, imiteren zij de professionele bewegingen van de jeugdige instructrice met haar stalen bil- en dijspieren. Zelf mee doen? De kuiten zouden ex ploderen. De vakantieregio Lenzerhei de-Valbella in het oostelij ke kanton Graubünden heeft zich een sportief imago aange meten. Iedere dag worden er - merendeels gratis - sportactivi teiten georganiseerd:fitness, joggen, aerobics, zwemmen, tennis, voetbal- en volleybal. Alsof de rest van de voorzienin gen niet voldoende mogelijkhe den tot inspanningen geeft: een ijshal, een overdekt en een openlucht zwembad, een meer met zwemgelegenheid en wa tersportmogelijkheden en de langste rodelbaan-op-rails ter wereld. Sports unlimited, lijkt een terecht gekozen slogan van deze vakantieregio. Ook gratis zijn de dagelijkse kinderactiviteiten, want Len zerheide heeft zich aangesloten bij de organisatie Familien Willkommen, waarin zich Zwit serse vakantieplaatsen hebben verenigd die een kindervriende- lijk aanbod hebben. Dat vari eert van. dagelijkse kinderacti viteiten tot een speel-o-theek en van speeltuinen tot kinderme nu's in restaurants. Lenzerheide is de vierde groot ste trekpleister in Graubünden, na de veel bekendere en mon dainere plaatsen Davos, St. Mo- ritz en Arosa. Over heel Zwit serland gerekend staat Lenzerheide op de achtste plek van drukst bezochte vakantie plaatsen. In die rangorde wordt gekeken naar vakantieover nachtingen en niet naar het be zoek van dagjesmensen. Toch is Lenzerheide tamelijk onbekend in Nederland. Zelfs tijdens het hoogseizoen komt de Nederlandse vakantieganger er slechts een handvol landgeno ten tegen. In Lenzerheide kwam het toerisme veel later op gang dan in concurrerende oorden als Da vos en Arosa. En Lenzerhei de heeft nooit zoveel aan pro motie kunnen doen, omdat veel Bern ZWITSER! AND ^\oné: Jflfiein Lenzerheide Chur Parpan Valbella lanisch St.Moritz Lugano Lenzerheide ligt in het oosten van Zwitserland (in het kanton Graubünden), ongeveer zestien kilometer ten zuiden van Chur en met de auto ongeveer anderhalf uur 'onder' Zürich. De afstand vanaf Venlo: ongeveer 800 kilometer. Per trein is Lenzerheide goed te bereiken: via Chur en dan per bus of hotelbusje. Er is een ruim aanbod aan hotels, pensions, vakantiehuizen en campings in de re gio Lenzerheide. Inde omgeving is ongeveer 170 kilometer aan gemarkeerde wandel wegen te vinden. Voor fietsers is ongeveer 110 kilometer bewegwij- zerd. Ook is er een mountainbike-parcours met hindernissen uitge zet. Verder zijn er educatieve wandelingen uitgezet. Er zijn zes liften in bedrijf 's zomers. In het hoogseizoen (half juli - eind september) kan iedereen in deze vakantieregio gebruik maken van gratis openbaar vervoer via een 'sportbus'. In het gratis sportprogramma 'Dolce far sport' worden zo'n twintig sportieve uitspattingen aangeboden. Ook de kinderactiviteiten zijn gratis. Daarnaast zijn er veel andere sportmogelijkheden, van golf en tennis, tot paardrijden en paragliden. In de iets verdere omge ving zijn fraaie treintochten te maken, onder meer met de Glacier Express en de Bernina Express. Een abonnement op de Bergbahn is duur, maar aanbevolen; steeds 'losse' kaartjes kopen is helemaal kostbaar. De WV heeft een ruim assortiment aan brochures. Tourismus- verein Lenzerheide-Valbella, Voa Principala 68, CH-7078 Lenzer heide. Telefoon: 00-41-(0)81-3851120; fax: 00-41 -(0)81 -3851121; e- mail: info@Ienzerheide.ch; internet: www.lenzerheide.ch. Informatie in Nederland: Zwitserland Toerisme, Postbus 75387, 1070 AJ Amsterdam, telefoon: 00800-10020030, e-mail: info@zwit- serland.nl, internet: www.zwitserland.nl. (Advertentie) VpS y Reizen en Recreatie GA OP VAKANTIE IN JE EIGEN ZATERDAGKRANT ondernemers het liefst naar hun eigen toko kijken en minder naar het algemeen belang. De bosrijke vakantieregio Len zerheide bestaat uit een lint van samenwerkende plaatsen, alle maal boven de duizend meter gelegen: Churwalden, Parpan, Lantsch, Valbella, Lenzerheide zelf en wat 'verstopt' in de ber gen Lain, Zorten en Muldain. Samen wonen er zo 'n 4 5 0 0 men sen. Lenzerheide is in die trits de grote broer. De meeste plaatsen liggen prettig: aan een door gaande, maar niet al te drukke weg. Die weg krult vanaf Chur omlaag, uiteindelijk richting Italië. Allemaal binnen handbe reik (hooguit anderhalf uur rij den) liggen Italië, Oostenrijk, Liechtenstein en in Zwitserland zelf diverse passen. Mogelijkheden te over dus. Toch heeft het oord ook een nadeel, naast het algemene dat Zwitser land een prijzig vakantieland is. Het zomervakantieseizoen is kort in Lenzerheide. In mei is heel Lenzerheide leeggelopen. Dan gaan de inheemsen met de eigen kinderen op vakantie. In juni is het weer te onvoorspel baar. Het kan zwaar sneeuwen in de bergen en dan zijn de wan delwegen er onbegaanbaar. Di verse hotels en restaurants zijn deze maanden nog gesloten en ook de bergbanen zijn maar mondjesmaat in bedrijf. Het seizoen begint pas de twee de of derde week van juli. Dan zijn alle voorzieningen volop in gebruik. Het is er meteen druk, maar zeker niet massaal. Die la te start is jammer, omdat de na tuur in het voorjaar ook hier wonderschoon kan zijn. Tegen het einde van september is het seizoen al weer afgelopen. Openbaar vervoer Tegenover de minpunten - prij zig en kort seizoen - staat dat Zwitserland een goedgeolied land is. Met een écht functione rend openbaar vervoer, met- keurig onderhouden autowegen en wandel- en fietspaden (ook in de bergen). In de vakantieplaatsen rond Lenzerheide ligt nauwelijks hondenpoep op straat, maar wat wil je als er om de 500 meter bakken staan met daarin plastic zakjes voor hondenuitwerpse len. En als zo'n bak eens ont breekt - gezien op de terugweg van een bergwandeling, vlak voor het dorp - dan hangen de Zwitsers gewoon een waslijn op met daaraan vastgeklemd die zelfde poepzakjes. Lenzerheide heeft dus veel voorzieningen. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de natuurlijke: de bergen. Wie wil, kan zowel naar de west- als de oostkant de bergwereld in. Aan de ene kant van Lenzerheide is dat de Piz Scalottas (2322 meter hoog). De tegenoverliggende bult, de Par- paner Rothorn, reikt tot 2863 meter. Wie op die berg staat, heeft uitzicht op duizend berg toppen, zo beloven alle brochu res. De.eerste bergwand ligt 's ochtends in de zon, de andere 's middags. De ene is groener en glooiender, de andere ruiger, rotsachtiger, steiler ook. Een andere 'attractie' ligt ook al lang in deze contreien: Chur. Die plaats geldt als de oudste in Zwitserland. Het oude centrum is aanlokkelijk. Er zijnmonu- mentale panden te over. Rode en groene voetstappen zijn op de straten en trottoirs geschilderd. Wie die volgt, komt langs nage noeg alle bezienswaardigheden in het oude stadsdeel. Helaas is een fors aantal van die sporen uitgewist. Bijvoorbeeld door nieuwe bestrating, Gelukkig zijn er voldoende brochures bij de WV beschikbaar. Dat Lenzerheide kindvriende lijk is, blijkt onder meer uit het grote aantal speelplaatsen - elf stuks - en allerhande sportmo gelijkheden. Het meer de Heids ee is bij mooi weer zeer in trek. Logisch, jong en oud kan er zwemmen, maar ook waterfiet sen, roeien en surfen. En er is veel speelgelegenheid: met een houten 'gestrand' piratenschip, een klimwand, tafeltennistafels en volleybalveld, een eiland, een hangbrug en een 'bergrivier' waarin jongeren zelf met dam men en sluizen de waterstroom kunnen reguleren. De prijzen aan de eten- en drinkenkiosk zijn er alleszins acceptabel. Kinderwandelweg Ook is er rond Lenzerheide een speciale kinderwandelweg uit gestippeld: de Globi Wander- weg. Die is ongeveer 3,5 kilome ter lang en ook met buggy te wandelen. Onderweg zijn bor den geplaatst met aardige op drachten voor kinderen. Bij voorbeeld deze: kijk naar de wolken en probeer daar allerlei dieren of voorwerpen in te zien. Maar de grootste trekpleister voor jongeren is waarschijnlijk de rodelbaan-op-rails in Chur walden, ofwel de Alpine Coas ter op Alp Pradaschier. Eind juli 2000 is die baan geopend; kos ten (inclusief restaurant): zo'n zes miljoen gulden. Via 31 boch ten gaan rodelaars in een soort sleetje 3,1 kilometer naar bene den, een hoogteverschil van on geveer 480 meter overbruggend. De rodelaar, die met een gordel zit vastgesnoerd, kan zelf bij- remmen. Wie te hard glijdt, wordt automatisch afgeremd; 40 kilometer per uur is de maxi mumsnelheid. Een kermisat tractie van de eerste orde, alleen duurt dit vermaak veel langer dan een ritje in een kermis- of pretparkenattractie. Dat die gordel er niet voor niets zit, bleek vorige zomer. Toen dacht een oudere dame het tijdens een rit ineens zonder te kunnen. Ze werd uit het sleetje geslingerd, nog even meegesleurd en moest het met de dood bekopen. Dan is een andere 'attractie' heel wat tammer. Lenzerheide ligt in een bosrijke omgeving. In het weelderige groen tussen het dorp en de Heidsee leven eek hoorns. Die zijn inmiddels zo gewend dat ze brutaal bij pas santen komen kijken of die iets te knabbelen bij zich hebben. Vooral voor kleine kinderen vormen die rappe hupsende beestjes vermaak dat niet snel verveelt. Johan van Grinsven De veerdienst P&O North Sea Ferries heeft een bro chure samengesteld voor wan del- en fietstochten in Noord- Engeland en Wales. Ze liggen in vier streken: de North York Moors, de Yorkshire Dales, het Lake District en Noord-Wales. De veerdienst heeft tegelij kertijd vier nieuwe websites voor de actieve vakantieganger: www.wandeleninengeland.nl, www. wandeleninwales .nl www.fietseninengeland.nl en www.fietsenin walesnl T 7akantiegangers die in het V noordwesten van het Deen se schiereiland Jutland verblij ven, kunnen een reusachtig slakkenhuis bezoeken. In de ge meente Thyboroon-Harboore heeft visser Alfred Pedersen de muren van een oud huis volge plakt met slakkenhuizen, oes terschelpen en andere kalkach tige omhulsels van weekdieren. In het huis, dat is ingericht als een visserswoning uit het mid den van de vorige eeuw, is een verzameling te zien van spullen die langs het strand of in vis- sersnetten zijn gevonden en er staat een collectie flessen- scheepjes. De Israëlische vliegtuig maatschappij El Al ver lengt twee acties met goedkope aanbiedingen. De eerste is voor jongeren tot 30 jaar. Tot 20 au gustus vliegt bij een boeking door twee passagiers de eerste voor 349 euro (van 16 juli tot 16 augustus 390) en de tweede voor 199 euro naar Tel Aviv. Er geldt een minimumverblijf van zeven dagen en een maximum van 21. De prijs voor de retours- vlucht Amsterdam-Tel Aviv in de L-klasse bedraagt tot 20 au gustus 299 euro (toeslag van 34 van 16 juli tot 16 augustus). Vertrek is op dinsdag, woensdag of donderdag. Bij deze aanbie ding is het minimumverblijf ze ven dagen, het maximum veer tien. Informatie: tel. 020 - 6440101. De Lockheed Constellation die begin deze maand van uit Amerika naar Nederland zou vliegen, staat nog steeds in Arizona aan de grond. De Ame rikaanse luchtvaartinspectie is pas donderdag in staat Connie te keuren. Pas daarna kan een nieuwe datum worden bepaald voor de vlucht naar Schiphol. Het historische, viermotorige vliegtuig krijgt een plek bij het Nationaal Luchtvaartmuseum Aviodome op de luchthaven. Daar is op dit moment een expo sitie over de geschiedenis van de Constellation te zien. Informatie: www.aviodome.nl. T Takantiegangers die tussen V 27 juni en 4 september in de Zuid-Franse wijnstreek Rous- sillon zijn, kunnen op bezoek bij een wijnboer. Het programma, dat een hele avond in beslag neemt, begint met de bezichti ging van een chateau, de wijn gaarden en de kelders. Daarna zijn er een wijnproeverij en een Franse maaltijd. De kosten (inclusief bustrans port) zijn 29 voor volwasse nen en 12,50 voor kinderen tot twaalf jaar. In een Engelstalige folder staat vermeld op welke dagen de wijnboeren kunnen worden bezocht. De folder kan in Nederland uit sluitend schriftelijk worden be steld bij het Comité Roussillon Nederland, Mathenesserlaan 393a, 3023 GE Rotterdam, maar is ook verkrijgbaar in de streek zelf. In Lenzerheide worden zowel gratis sport- als kinderactiviteiten georganiseerd. Toeristen in Genua kunnen gebruik maken van nieuwe museumkaarten. Twee geven toegang tot twintig musea en onbeperkt gebruik van het openbaar vervoer. De kaart voor 24 uur kost 9,- eu ro, die voor drie dagen 15,- euro. Studenten kunnen voor 13,- eu ro zo'n kaart aanschaffen die een jaar geldig is. De kaarten zijn te koop bij de musea, infor matiepunten van de stad Genua en grotere treinstation's in heel Ligurië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29