Afrika moet zichzelf helpen Shanksville Pennsylvania, waar helden rusten 27 Jan Jaap Sonke vice-minister van Malawi Vlucht 93 op 11 september Boedapest Verandering is niet altijd verbetering zaterdag 22 juni 2002 Een Nederlander die in een rege ring diént van een arm Afri kaans land, dat momenteel ook nog onder vuur ligt van de rijke buiten wacht vanwege corruptie, misma nagement en een hongercrisis. Het kan. Jan Jaap Sonke (57) is vice- minister van Transport en Openba re Werken van Malawi. Daarvoor 'deed' hij financiën. Nuchtere kri tiek heeft hij op collega's maar ook op de donorgemeenschap. 'De uit vinders van ontwikkelingstegen werking'. Sonke, Sonke, Sonke! Over popula riteit valt niet te klagen. Als de mi nister zich zaterdagmorgen in zijn kiesdistrict vertoont - een arme wijk in Malawi 's commerciële hoofdstad Blan- tyre - schieten kinderen tevoorschijn om de witte man met de witte kuif te begroeten. De zaterdag staat in het te ken van contact met de kiezers. Er wordt gepraat over steun aan de voet balclub, de bekostiging van doodkisten voor de talloze aidsslachtoffers, het op zetten van kleine bedrijfjes. Een kleine menigte volgt Sonke over de steile en glibberige hellingen naar het riviertje, waar hij een brug inspecteert. Eigen ontwerp, gemaakt van het chas sis van een oude autobus, ,,Het scheelt een hoop ongelukken", zegt de minis ter, van huis uit architect. Verderop staat een ander ontwerp, de 'water kiosk' waar een grote emmer drinkwa ter voor 1 kwacha (ongeveer 1 euro cent) kan worden getapt. Met het geld wil Sonke microleningen financieren die anders onbereikbaar zijn vanwege de rente van 4 8 procent.,Het geld keert zo terug in de gemeenschap. Tegelijk ontwikkel je enig financieel besef en verantwoordelijkheid. Sonke gelooft in Afrikaanse oplossin gen voor Afrikaanse problemen. En als er één ding is dat hij heeft begrepen na bijna drie decennia Malawi, is dat lief dadigheid de grootste vijand is van ontwikkeling. „Het werkt averechts. Liefdadigheid is prettig om een slecht geweten te sussen, maar creëert afhan kelijkheid en hooguit tijdelijke ver lichting. Toch is ontwikkelingssamen werking er voor een groot deel nog steeds op gebaseerd." Sonke heeft een titel voor zijn eerste boek: 'Ontwikkelingstegenwerking' Het zal gaan over blunders, hobbyisme en inconsistentie. Het 'helpen van de armen', wat hijzelf na zijn studie aan de TH in Eindhoven ook ging doen, blijkt desastreuze gevolgen te hebben gehad. „Het was vooral ervaring opdoen over de ruggen van Afrikanen. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken zei mij ook na een paar jaar: je moet weg, je roest vast. Maar dat is het dus: hulp wordt hulp als er continuïteit is. Na een paar jaar opstappen, betekent dat je opvol ger weer opnieuw moet beginnen. Je moet capaciteit opbouwen. Vandaag heeft dit land 42 architecten, van wie ik er één ben. Die verdwijnen dus meteen naar hoge bestuursfuncties in plaats dat ze aan het ontwerpen en bouwen zijn." Dictatuur Sonke koos destijds Malawi omdat het straatarm was en in de verstikkende greep verkeerde van de brute, rechtse dictator dokter Hastings Kamuzu Ban- Jan Jaap Sonke (tweede van rechts) op werkbezoek als vice-minister van Malawi. foto Eelco van der Linden/GPD da. Hij had de macht overgenomen na het vertrek van de Britten in 1964 en zou pas in 1994, na de eerste democrati sche verkiezingen, van het toneel ver- dwijnen. Banda zorgde ervoor dat de landbouw zo functioneerde dat er te eten was, maar ontmoedigde elke vorm van emancipatie en vooruitgang. Be halve 'Den Haag' frustreerde ook Ban da Sonke's werk, want hij moest stoppen met zijn huizenproject voor de armen in wat nu zijn kiesdistrict is. Maar de Nederlander bleef in Malawi, werkte onder meer als zelfstandig ar chitect en werd actief in verzetsgroe pen. Hij wist aardig wat geld uit Neder land te halen voor hun financiering. Na de tweede verkiezingen, in 1998, werd hem gevraagd zitting te nemen in het kabinet van de herkozen president Ba- kili Muiuzi, een rijke moslim zaken man. „Ik vond dat een mooie uitdaging, meewerken aan de wederopbouw van een zo misbruikt land in een periode dat Afrika eindelij k geen speelbal meer was voor de partijen uit de Koude Oor log." Het had ook wel wat, een witte minis ter, wat af en toe voor hilarische situa ties zorgde.,Ik bezocht een keer in Den Haag de ontwikkelingsspecialiste van de WD. Ik zat maarte wachten, terwijl af en toe een zwart gezicht om de hoek keek. De vrouw bleek mijn gespreks partner, die uiteraard een zwarte mi nister verwachtte." Contact met Ne derland is er nog vaak, onder meer met Jan Pronk. „Eerste aanleiding was mijn stelling dat ontwikkelingshulp slechts de status quo handhaaft. Een bewijs daarvoor is dat het besteedbaar inkomen in Malawi dertig jaar terug ongeveer op hetzelfde niveau lag als vandaag." Schulden Hulp moet gericht zijn op het creëren van economische zelfstandigheid en daarin staat het elimineren en niet meer aangaan van schulden centraal, vindt Sonke. Daarmee is hij het eens met de nieuwe trend zoals gedicteerd door IMF, Wereldbank en donoren. Die koppelen financiële steun - Malawi's budget komt vrijwel geheel voor hun rekening - aan transparant politiek be leid en economisch hervormingen die leiden tot sluitende begrotingen en een vrije markt. Maar de relatie met de buitenwacht is op dit moment volledig verstoord. De steun is stopgezet vanwege corruptie en het ontbreken van budgettaire disci pline. Denemarken is zelfs helemaal vertrokken uit Malawi, terwijl ande ren, zoals Groot-Brittannië en Neder land, wachten op 'betere tij den'. Sonke reageert gedesillusioneerd. „Er is cor ruptie, natuurlijk, maar Malawi is geen corrupt land. Bovendien is er een rede lijk succesvol anti-corruptieorgaan." Sonke vindt dat het spel 'dom' gespeeld is en ergert zich aan de regeringskritiek dat donoren een 'neo-koloniale hou ding hebben. „Ik zeg ze elke keer: die landen hebben hier echt niets meer te zoeken, dus houd ze te vriend." Wat nu gebeurt is desastreus meent Sonke: „Alles ligt stil. Door de stop le nen we nu weer, 1 miljard kwacha per maand, wat volgend jaar een extra ren telast betekent die groter is dan de gezamenlijke budgetten van onder wijs, landbouw en gezondheidszorg sa men." Straatprotesten Sonke is tot nu met behulp van veel flegma en humor door het Afrikaanse politieke leven gegaan, maar voelt zich op een tweesprong aangekomen. „Het kan helemaal mislukken hier. De enige manier om de ramp af te wenden is de relatie met de donoren herstellen en onze schulden kwijtraken." Sonke laat een brief zien die hij aan president Mu iuzi heeft geschreven. Hij adviseert als prioriteiten het afremmen van de be volkingsgroei en het omlaag brengen van de binnenlandse schuld. „Dit moet uiteindelijk de Parijse club overtuigen die de schulden afkoopt van de armste ontwikkelingslanden, zoals met Gha na is gebeurd. Het is onze enige red ding." Maar zal Muiuzi luisteren? Sonke heeft in dezelfde brief geschreven dat dit re cept de donoren zal bevallen en het hun verzet kan doen staken tegen Muiuzi's voornemen om voor een derde ambts termijn te gaan. Dat plan is zeer om streden. Er is een grondwetswijziging voor nodig en het druist in tegen het credo 'nooit meer een president voor het leven'. Oppositie, kerken en stu denten ageren daarom fel, wat Muiuzi heeft verleid tot een verbod op straat protesten tegen de derde termijn. Sonke vindt dat Muiuzi moet door kun nen gaan. „Er is geen alternatief. Een door de donoren geschreven grondwet veranderen, is geen schande en waar om moet je in een democratisch land een limiet stellen aan de tijd dat ie mand president is. In Nederland of Duitsland doen ze dat toch ook niet." Het klinkt provocerend, maar Sonke meent het. „Als die schulden weg zijn en we onze eigen kleine budgetten goed beheren, kan in Malawi een gezond economisch leven ontstaan." Van handel met de rijke wereld ver wacht hij echter niets. „Kijk naar wat westerse landen doen met subsidies, handelstarieven en hoge producteisen waaraan wij nooit kunnen voldoen. Zo blijven ze ons verneuken. Afrika moet het echt zelf gaan doen." Eelco van der Linden Een dorpje in Pennsylvania heeft een plek gekregen in de wereldgeschiedenis. Nabij Shanksville rusten de helden van 'Let's Roll'. Een geïmproviseerde uitkijkpost annex her- denkingsplek biedt uitzicht op de plek waar vlucht 93 op die zonnige dag in september ein digde in een bal van vuur. De stilte is er voor al tijd verstoord. Faam schuilt soms in kleine toevalligheden. Op 11 september stortte om 10.06 uur een Boeing 757 neer op een verlaten, door gras overgroeide steenkolenmijn in het gehucht Lambertsville, in de gemeente Stoystown. Het dichtstbijzijnde postkantoor lag echter in Shanksville. „En dus is dat de naam die de ge schiedenisboeken ingaat", zegt buurtbewoon ster Cincli Yantus. Niet dat dit ooit de bedoeling was van de vier kapers die op de ochtend van 11 september in Newark aan boord gingen van United Airlines vlucht 93 met bestemming San Francisco. Toen zij boven Cleveland het vliegtuig kaap ten, zetten ze koers naar Washington met het Witte Huis als waarschijnlijke doel. Een vertraging in Newark en de mobiele tele foon doorkruisten de choreografie van de grootscheepse terreuraanval op Amerika. Passagiers begrepen na het nieuws uit New York dat ze op weg waren naar een zekere dood en deden een alles of niets poging de kapers te overmeesteren. De laatste woorden van passa gier Todd Beamer in een gesprek met telefoon operator Lisa Jefferson „Are you guys ready? Okay, let's rollzijn inmiddels met hulp van president Bush veranderd in een patriottische strijdleuze. Heroïek Dit staaltje heroïek van gewone Amerikanen dreunt nog na op het heuveltje in Pennsylva nia, 270 kilometer ten noordwesten van Was hington. Elke week trekken duizenden Ameri kanen naar de provisorische gedenkplaats aan de Skyline Drive nabij Shanksville. Ze kijken eruit op een grasveld, met in de verte het groen van hemlockdennen en een hekwerk rondom de plek van de massamoord. Daar aan de rand van het bos boorde de 757 Bill Wardell en zijn vrouw Genny op de plek waar vlucht 93 neerstortte. foto GPD zich met zijn 33 passagiers, zeven beman ningsleden en vier kapers in de grond. Alles en iedereen verbrandde in de daarop volgende verzengende explosie. Van de inzittenden werden 1500 nauwelijks te identificeren ge blakerde stukjes weefsel teruggevonden, sa men nog geen driehonderd kilo. De rest is in rook opgegaan. Plet heeft dit stukje Pennsyl vania veranderd in heilige grond. De laatste rustplaats van veertig helden. Het duurt nog zeker drie jaar voor hier een of ficieel herdenkingspark verrijst. In de tussen tijd heeft het Amerikaanse volk op eigen wijze bezit genomen van deze plek. Iemand heeft er een grafsteen met veertig namen neergezet; en een wilgenkrans met veertig kleine fotootjes. Er is een kruis geplaatst, weelderig behangen met rozenkransen. Een inwoner uit Lancaster heeft veertig rood-wit-blauwe engeltjes ge maakt, die in twee rijen in de aarde rusten. Om de engel van Marion Britton hangt een kettin kje, want ze hield zo van sieraden. Ijzergaas De gemeente heeft een parkeerplaatsje aange legd en een herdenkingswand van ijzergaas voor alle achtergelaten vlaggen, foto's, plastic bloemen, stropdassen, poppetjes, geld, petjes, speldjes, sieraden en gedichten. Het houten bord;met de laatste groeten is al vijftien keer vervangen, zegt conservator Barbara Black, die de gedenktekens bewaart voor het toe komstig monument. Overal staan namen, zelfs op de vangrail rond om de parkeerplaats. Black: „Het is alsof men sen zich geroepen voelen iets hier te laten. Ze komen met niets, en ineens is er die dringende behoefte een band te hebben met deze plek. In een impuls laten ze iets van zichzelf achter." Vanwaar die drang, heeft Black al aan veel bezoekers gevraagd. „Ze blijken zich zo be trokken te voelen omdat dit het Amerikaanse platteland is. Het had ook in hun achtertuin kunnen gebeuren." De afgelegen plek oefent een rare aantrek kingskracht uit, meent ook 'h'erdenkingsam- bassadeur' Cindi Yantus. „Elke keer als ik hier kom, voel ik de vrede op me neerdalen. Dit is een rustgevende plek. Je kunt hier rouwen." Yantus woont aan de andere kant van de heu vel achter de roestige draglines, een herinne ring aan de tijd dat kolenmijn Diamond-T nog in functie was. De tijd placht hier te verstrij ken als een traag stromende rivier, maar dat is afgelopen. „Mensen wonen hier vanwege de rust en stilte. Wie zich niet kan aanpassen, zal vertrekken", verwacht Yantus. Shanksville - drie kerken, 245 zielen - heeft zich voorgenomen zoveel mogelijk zichzelf te blijven. Ook al kan het niet meer het vlekje zijn op de kaart dat het nu is, de commercie moet zoveel mogelijk buiten de deur gehouden wor den. Bij Ida's Country Store zijn behalve ham burgers en video's tegenwoordig ook T-shirts en petjes met Flight 93-opdruk te koop, maar verder heeft het souvenirwezen nog geen bezit genomen van het dorp. De meeste mensen wil len het graag zo houden, ook al zwelt de bezoe kersstroom aan, nu Shanksville langzaam uit de schaduw van het WTC.-drama kruipt. Bill Wardell, gepensioneerd marinecommandant en oud-piloot uit Las Vegas, is zo iemand die de weg naar Shanksville heeft gezocht en ge vonden. Bij de kerk wijst een bord hem de weg naar een landweggetje. Een afslag verder wacht de winderige plek, waar hij de rauwe emotie van Amerika nog steeds kan voelen. Gedenktekens „Vijf dagen hebben we gereden om hier te ko men", zegt hij. „Dit grijpt me aan. Ik zou wil len dat ik aan boord was geweest. Dat ik deel had uitgemaakt van de 'good guys' die de 'bad guys' aanvielen." Hij kijkt peinzend voor zich uit. Loopt langzaam langs het hekwerk met al zijn gedenktekens. „Indrukwekkend, al die persoonlijke dingen. We willen allemaal zo graag deel hiervan uitmaken", zegt hij. Voor Wardell doorrijdt naar zijn 89-jarige schoonmoeder - „die we ook gaan bezoeken" - neemt hij afscheid van Nevin Lambert (55). Lambert woont in de witte boerderij die uit kijkt op deze plek en is hier bijna elke dag wel te vinden. Lambert leefde voor 11 september een teruggetrokken leven. Hij had zijn koeien en zijn land. Hij zag niemand en zocht nie mand op. Nu heeft hij al vierduizend namen in zijn adressenboekje, en zijn verhalen hebben al talloze bezoekers ontroerd. „Ik was buiten. Ik zag het vliegtuig aankomen en wist dat er iets niet goed zat. Het gebeurde zo snel. Ik zag het de grond in gaan. Er was geen wolkj einde lucht .Maar ineens wasereen bal van vuur en die dikke zwarte rook. Een verschroeid stuk van het vliegtuig belandde op mijn erf." Lambert sprak twee weken niet. „Ik was echt bang." De nabestaanden van de slachtoffers hebben zijn leven veranderd. „Li sa, de vrouw van Todd Beamer, een heel sterke dame. De familie van Tom Burnett." Nevin Lambert werd vrijwilliger, een van de gastheren die in zon, wind of regen op deze ge denkplaats praat met bezoekers. Gewoon als mensen onder elkaar, zo lang als het nodig is. De elfde september heeft niet alleen Shanks ville maar ook kluizenaar Nevin Lambert in contact met de wereld gebracht. Ans Bouwmans Op de binnenplaats van het huis waar we in Praag altijd een kamer huren, was plots een café verschenen. Van het in ter- net-type. Ze verkochten echter niet alleen kilobytes, maar ook nog eet- en drinkbare zaken. Op de binnenplaats stond wat me diterraan ogend meubilair en kon je koffie, verse fruitcock- tails en kleine hapjes zoals tos ti's krijgen. Wat een vooruitgang, dachten we, terwijl we na een uurtje in ternetten vergenoegd aan een tafeltje gingen zitten, in af wachting van een lichte lunch. We konden ons de tijd nog heu gen dat het middageten in Praag noodgedwongen bestond uit een zware warme maaltijd van broodknoedels, vlees, saus en doorgekookte kool of een be zoek aan McDonalds. Die zaak vonden we destijds al een aan winst. We bestelden een kop koffie en een tosti. „Een wat?", vroeg het meisje dat ons bediende. Een tosti, antwoordden we met een knik naar de muur, waar op een schoolbord diverse soorten tos ti's stonden aangeprezen. Ze haalde haar schouders op. Was er niet, zei ze. We konden wel een Mars krijgen, of Snickers. Nee, een tosti, hielden we vol. Kon niet, want het brood was op. Tomaten Het was, alsof een film razend snel terugspoelde, naar die keer dat we, zo'n dertien jaar gele den, toen het Oostblok nog het Oostblok was, om een tomaten salade vroegen en de ober ons ook vertelde dat die er niet was. Aan de overkant was een groen tezaak. Daar glansden de toma ten ons tegemoet, maar uiter aard stak niemand even de straat over om te zorgen dat er wel tomatensalade zou zijn. Communistische bediening, hadden we gegrinnikt. Het meisje dat ons nu bediende, moet in die tijd zo ongeveer nog in de luiers hebben gezeten (nou ja, net aan de lagere school zijn begonnen), dus het kon er niet aan liggen dat ze het nu eenmaal zo gewend was. Een paar uur later stonden we bij het kabelspoor dat je in lut tele minuten tot bovenop de Pe- trin-heuvel brengt, vanwaar je een prachtig uitzicht over de stad hebt. We stonden net het bord met de vertrektijden te be studeren, toen naast ons iemand het hek naar het perron dicht deed, het teken dat het eerst vol gende treintje korte tijd later zou vertrekken. We keken hem wat verbijsterd aan. „Had u niet even kunnen waarschuwen?" Hij haalde zijn schouders op. „Nee. Dat is mijn werk niet." Hij zag eruit alsof hij zich net was begonnen te scheren en sprak redelijk Engels. Kortom, ook al niet iemand die het com munisme nog bewust had mee gemaakt. Maar weer hadden we het gevoel, alsof de film achter uit werd gespoeld. We dachten net dat er, ondanks alle nieuwe restaurants en cafés in Praag klaarblijkelijk weinig veranderd was, toen we bij de Praagse burcht aankwamen. Woonplaats van de president en een van de belangrijkste toeris tische trekpleisers van de stad. Naast een aantal musea biedt het paleis een kathedraal, een kleinere kerk, het 'Gouden Straatje' met piepkleine huis jes, waar vroeger de boogschut ters woonden en nu allemaal souvenirswinkels zijn en een tuin waardoor je kunt afdalen naar de Oude Stad onderaan de heuvel. Tot voor kort was dat allemaal gratis. Wie schetste daarom on ze verbazing, dat je om souve nirs in het Gouden Straatje te mogen kopen, een dikke euro entreegeld per persoon moet be talen, terwijl je met een gezin een kleine 7 euro kwijt bent om door de tuin naar beneden te mogen lopen. Ook de twee ker ken kosten geld. Natuurlijk willen Tsjechen aan het toerisme verdienen, maar dit voelde als boerenbedrog. Niet iedere verandering is een verbetering. Het was ons zesja rige zoontje die het gevoel het best verwoordde, toen we een paar uur laten op het Oude Stadsplein naar het beroemde klokkenspel stonden te kijken: „Zeg, zijn ze niet vergeten om hier geld voor te vragen?" Runa Hellinga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27