Schalken koestert luxeprobleem Hasan Sas is speerpunt Turkije PZC Van der Wiel kent desastreuze start Feyenoord wil meer Japanners in de Kuip 21 Limburger via knappe zege op Federer naar halve finales Rosmalen laniilidou en lementieva n de finale urkije vreest de ellebogen van Senegal Spanje al twee jaar ongeslagen Oremans begint tegen Fusai Vice-voorzitter Barcelona stapt op Zilver voor Angad-Gaur Winter toch in selectie Ajax Vinokoerov wint derde etappe Twee doden bij autorally Diarra verruilt Vitesse voor Olympique Lyon zaterdag 22 juni 2002 van onze sportredactie ROTTERDAM - Feyenoord wil na Shinji Ono meer Japanse in ternationals naar de Kuip ha len. De Rotterdammers hebben hun oog laten vallen op de cen trale verdediger Toshihiro Hattori van Jubilo Iwata en de bij Arsenal vertrekkende Juni- chi Inamoto. Beiden maakten tijdens dit WK deel uit van de nationale ploeg. Hattori (28) staat nog onder contract bij Ju bilo Iwata. Feyenoord zou hem op huurbasis naar Rotterdam willen halen. Tijdens dit WK had Hattori geen basisplaats, maar kreeg hij als invaller zijn speelminuten. In de wedstrijd tegen Rusland verving hij een kwartier voor het einde Shinji Ono. Goede verhalen Inamoto was dil seizoen reser ve-speler bij Arsenal. Manager Arsène Wenger heeft geen plaats meer voor hem en wilde ook de optie tot koop niet lich ten. De Britten waren namelijk geen eigenaar van Inamoto, wat velen dachten. Ze hadden hem gehuurd van zijn Japanse club en kunnen hem daardoor ook niet ruilen met PSV voor Mark van Bonnnel. Inamoto zou een verhuizing naar Ne derland wei zien zitten, vooral omdat hij van Shinji Ono al leen .naai goede verhalen heeft gehoord. Ono voelt zich thuis in de Nederlandse competitie en won in zijn eerste jaar bij Feyenoord meteen de Uefa Cup. Behalve de jonge Australische spits Brett Holman komt ook diens landgenoot Michael Brown naar Rotterdam. Beide spelers maakten vorige maand hun opwachting in het Feye noord-jeugdtoernooi. Ze zijn beiden 18 jaar en zullen door Feyenoord bij Excelsior wor den ondergebracht. GPD loor Gertjan van Geen tOSMALEN - Niets lekkerder lan het hebben van een luxe- irobleem. Sjeng Schalken ilaatste zich gisteren voor de lalve finale van Rosmalen. De indstrijd is morgen en over- lorgen begint Wimbledon. Met en beetje pech moet hij maan- lag reeds aantreden. „Maar wat nij betreft heb ik elke week dit irobleem", lachte Schalken. lij had alle reden om vrolijk te ijn. Schalken versloeg de num- ner negen van de wereld, Roger i'ederer: 3-6 7-5 6-3. Het was te- ten de grasspecialist een zege im in te lijsten. Federer had be- ;in deze week de rentree van Ri- hard Krajicek verstoord door n twee sets van de Nederlander e winnen. Vorig jaar poetste hij in de vierde ronde zevenvoudig kampioen Pete Sampras van het centre court op Wimbledon. „Dat was een droom die uit kwam", zei Federer gisteren. „Voor het eerst op het centre court, voor het eerst tegen Pete. Het was voor mij een door braak." Het opgedane zelfver trouwen vertaalde zich in toer nooizeges in Sydney en Hamburg en een finaleplaats in Miami, ook wel het vijfde Grandslamtoernooi genoemd. Het gaat de 20-jarige Zwitser heel gemakkelijk af. Veel ten nissers verbleken bij de soepel heid, waarmee hij op de baan staat. Vrijwel alles wat hij doet, gaat in een vloeiende beweging. Hoe anders is het bij Schalken, die keihard moet werken voor elk punt. „Dat maakt deze over winning zo mooi voor mij zei de 25-jarige Limburger. „Fede rer hoeft de bal maar op te gooi en en pats, het is een punt. Hij kan er alles mee." Scenario Zijn ongelooflijke talent werkt ook wel eens tegen hem. Federer is nonchalant. „Het talent druipt ervan af, maal soms ver zuip t-ie erin", zei Schalken. In de eerste set blies hij Schalken weg, maar in de tweede kreeg de Nederlander zicht op diens op slag. Hoe anders was dat tijdens de US Open vorig jaar in hun eerste ontmoeting. I'ederer speelde met Schalken en liet hem kansloos. Gisteren had Schalken eenzelf de scenario verwacht. „Maar het viel mee, de opslagen waren niet zo hard. Ik was Gambill en Arthurs gewend (vorige week versloeg Schalken hen) en daar om voelde ik dat de kansjes wel zouden komen,. Zeker omdat ik van achteruit de betere was en hij geen service-volley speelde a la Henman of Siemerink." Schalken bleef in zichzeif gelo ven, waar Federer steeds meer ging worstelen met zijn service. Bij 6-5 voor Schalken ging het fout en dat kostte hem meteen de set. Ook de eerste vier spellen van de beslissende set waren voor Schalken, die daarmee een riant uitzicht kreeg op de naive finale. Toch weid hij nog twee keer terug gebroken tot 4-3, waarna hij zelf aan aile onze kerheid een einde maakte. Ge dragen dooi' het enthousiaste thuispubliek sioeg hij met een gelukje een lob binnen de lijnen en dat brak Federer definitief op. De Zwitser was woest. „De scheidsrechter had een blind doek om vandaag", brieste hij. Met de zege zet Schalken een trend voort. De baseliners ne men het op de snelste onder grond over van de typische ser vice -volley sp elersSchal ken staat vandaag tegenovei cle Spanjaard Tommy Robredo. Lleyton Hewitt gaf gisteren zonder te spelen (maagpruble- men) op tegen Arnaud Clement, een baseliner. De vierde man in de halve finale is GuiLlermo Ga- nas, ook al een graveispeciaiist en in de vorige aflevering fina list. „Het is ongelooflijk dai oa- seiinei'S de finale halen zei Federer. „Het komt dooi ae zwaardere ballen, Haaidooi gaat het langzamer, terwijl je de tweede service met 160 tot 170 kilometer per uur moet slaan om aan het net een kans te hebben." Belabberd Door de zege zette Schalken zijn goede reeks voort. Sinds het toernooi van Hamburg, half mei, is hij bezig een belabberd jaar goed te maken. Na de halve finale op het gras van Queen's is daar nu eenzelfde prestatie voor thuispubliek. „Het vertrouwen groeit. Dit is mijn mooiste over winning van het jaar. Dat het zo dicht op Wimbledon zit is een probleem, maar heerlijk om te hebben. Het is hetzelfde als naar een toernooi gaan en op het eind van de week niet genoeg kleding meer hebben. Dan baal je even, maar het is wel lekker.GPD tOSMALEN - De finale van het tennistoernooi in Rosmalen jaat bij de vrouwen tussen de iriekse Eleni Daniilidou en de lussische Elena Dementieva. Janiilidou schakelde in de hal- ze eindstrijd verrassend Justine lenin uit. De Belgische titelverdedigster 'erloor met 6-4 6-7 3-6 van haar '-jarige opponente uit Thessa- oniki. Dementieva versloeg de Sloveense Tina Pisnik, de be- fwingster van Kim Clijsters, jnet 6-2 6-0.ANP PSAKA - Turkije heeft geen pngst voor de voetbalkwalitei ten van Senegal, vandaag de te genstander in de kwartfinale Van het wereldkampioenschap. Bondscoach Senol Giines vreest fcchter wel het fysieke 'geweld', dat volgens hem de nog ongesla- [en Afrikaanse ploeg in huis leeft. Daarbij is de beruchte elleboog net favoriete wapen, aldus Gü- pes. „Na uitgebreide bestude ring van de videobeelden van hun WK-wedstrijden ben ik tot een belangrijke conclusie geko- hien: de spelers van Senegal ge- pruiken vaak eerst hun elleboog Moordat ze een luchtduel aan gaan. Ik wil dat maar even ge- eegd hebben. Misschien dat de arbitrage er dan beter op let." TITR/ANP Sjeng Schalken won in drie sets van Roger Federer. foto Toussaint K'luiters/ANP ipRHApPAN DEN HAAG - Op drie dagen na s Spanje al twee jaar ongesla gen in officiële wedstrijden. Na iet verlies in de kwartfinales ^an EURO 2000 tegen Frankrijk 2-1), op 25 juni 2000 in Brugge, sijn de Spanjaarden al twaalf luels in successie zonder neder- aag. Vandaag speelt Spanje de cwartfinale van het WK tegen gastland Zuid-Korea. Dok Senegal, dat vanmiddag te- £en Turkije in actie komt, heeft ien reeks van twaalf wedstrij den zonder verlies. De laatste lederiaag was in een kwalifica tieduel voor de Afrika Cup vorig aar tegen Togo (1-0). Sindsdien lereikte Senegal de finale van de Afrika Cup, waarin het pas ia strafschoppen verloor van Kameroen. Sen nederlaag na penalty's be schouwt de Fifa officieel niet als zerlies. GPD Kale spits neemt rol van Hakan Sükiir moeiteloos over door Harry Arts DEN HAAG - Hoewel er op het wereld kampioenschap vrijwel geen team is dat geen kaalkop in zijn gelederen heeft, springen voetballers zonder haar snel in het oog. Het is echter niet alleen daardoor, dat Iiasan Sas de voornaam ste blikvanger is in de Turkse nationale ploeg. De 25-jarige aanvaller van Gala- tasaray is bezig aan een uitstekend WK en heeft een belangrijk aandeel in het feit dat de 'Euraziaten' een plek bij de beste acht van de wereld hebben ver overd. Met name in de openingswedstrijd te gen Brazilië was Hasan Sas geweldig op dreef. Niet alleen drong hij zijn directe tegenstander Cafu voortdurend in het defensief, hij nam op aangeven van Bastürk ook de Turkse openingstreffer voor zijn rekening, zijn eerste doelpunt als international. Na een wat minder optreden tegen Costa Rica was hij tegen China opnieuw de beste Turk. Weer scoorde Sas de eerste goal, waarna hij de andere twee voorbereidde. Laatbloeier Eigenlijk is Hasan Sas een laatbloeier. Hij begon zijn carrière bij het nietige Ankaragücü. Pas op 22-jarige leeftijd kwam de veelscorende puntspeler in beeld bij Galatasaray. Het duurde lang voor Sas zijn draai gevonden had bij de topclub uit Istanbul. Hij werd in zijn eerste seizoen betrapt op het gebruik van verboden middelen, waarop hij door de Uefa voor een halfjaar ge schorst werd. Eenmaal terug viel de flamboyante Turk vooral op door een schrijnend gebrek aan zelfbeheersing, hetgeen hem meermaals op een rode kaart kwam te staan. In hél seizoen ±999/2000 brak Hasan Sas definitief door. Hij werd de voor naamste aangever van Galatasarays spitsenduo Sükür-Arifop dat moment één yan de beste koppels in Europa. On der leiding van coach Fatih Terirn won 'Gala dai seizoen de Uefa Cup. Een paar maanden later kon de club ook de Europese Supercup in de prijzenkast zetten door een 2-1-zege op Cham pions-League winnaar Real Madrid. Nantes Sinds het vertrek van Hakan Süküi naar ïntei Milaan en van Mario Jardel naar Sporting Lissabon is Hasan Sas uitgegroeid tot de belangrijkste speler van Galatasaray. Het ziet er naar uit dat ook de kale iinkspoot binnen afzienba re tijd zijn heil gaat zoeken bij een West-Europese topclub. Het afgelopen seizoen sloeg hij al een aanbod van Nantes af. omdat hij 1 miljoen dollar aan handgeld niet genoeg vond. Inmid dels is hij ojj het WK zijn marktwaarde flink aan net opschroeven. Als hij er vandaag in siaagt de Turken langs Se negal te loodsen, is zijnkostje ongetwij feld gekocht. In het Turkse kamp geloven ze heilig in een plek Dij de laatste vier. Middenvel dei Enne. die in de achtste finale tegen Japan gesenorst was, is weer beschik baar. Er Destaat alleen twijfel over de iici)igeoiosseerden Hakan Ünsal en Er- gün Hasan Sas rtenki vandaag niet Turkije de ïaaisie hei te Kunnen bereiken. rutu uaiiiei iaioiö/Arb LONDEN - Miriam Oremans begint haar laatste optreden op Wimbledon tegen Alexandra Fusai. De Frangaise, die zich de laatste jaren vooral concentreert op het dubbel, plaatste zich via de kwalificaties voor het hoofdtoernooi „Als ik tegen haar zo tennis als tegen Maleeva in Rosmalen, ben ik de favo riete", reageerde Oremans op haar tegenstandster. ANP BARCELONA - Vice-voorzitter Angel Fernandez van Barce lona is gisteren opgestapt. Hij kan zich niet verenigen met de manier waarop preses Joan Gaspart de Catalaanse club runt. „Ik zie het allemaal anders dan de voorzitter. Ik houd het daarom voor gezien. Blijven zitten heeft geen zin. Dan zou ik mijn gezicht verliezen", aldus Fernandez die twee jaar onder Gaspart werkte. De opgestapte vice-voorzitter wilde zijn be slissing niet verder toelichten. Gaspart kreeg veel kritiek van de achterban van Barcelona omdat de club al jaren geen fat soenlijke prijs heeft gewonnen. RTR BERN - Floretschermster Indra Angad-Gaur is gisteren tweede geworden bij het wereldkampioenschap voor militai ren in het Zwitserse Bern. De gouden medaille ging opmerke lijk genoeg naar de Russin Boiko, die in het toernooi tot twee keer toe had verloren van de Nederlandse. Luchtmachtoffi cier Angad-Gaur, zesde vrouw op de wereldranglijst floret, kwam samen met Boiko en de eveneens uit Ruland afkomstige Joetsjeva met slechts een verliespartij uit de eerste ronde. De drie schermden in een barrage om de medailles, maar die bracht geen beslissing: Angad-Gaur won van Boiko, maar verloor van Joetsjeva. Boiko won vervolgens van Joetsjeva. De medailles werden uiteindelijk verdeeld op basis van de punten verzameld over het hele toernooi. Boiko had de mees te. ANP AMSTERDAM - Aron Winter is alsnog opgenomen in de hoofdselectie van Aj ax. De naam van de 3 5-j arige middenvel der is de opvallendste in de lijst van 26 A-spelers die de lands kampioen gisteren bekendmaakte. De 84-voudig internatio nal speelde afgelopen seizoen op huurbasis bij Sparta. In maart kreeg hij nog van technisch directeur Leo Beenhakker te horen dat er komend seizoen geen plek meer voor hem was in de A-selectie. Op aandringen van Ronald Koeman keert Winter toch terug. De trainer vindt dat hij de routine van Win ter nog altijd goed kan gebruiken. Koeman haalde ook al een andere routinier terug naar Amsterdam, Richard Witschge. Linkermiddenvelder Witschge was net als Winter door voor malig trainer Co Adriaanse op een zijspoor gezet. Witschge was het afgelopen seizoen huurling bij het Spaanse Alaves. De enige aanwinst in de selectie van de Amsterdammers is de Belgische jeugdinternational Jelle van Damme. Hij komt van Germinal Beerschot Antwerpen. ANP SAMNAUN - Alexander Vinokoerov heeft gisteren de derde etappe in de Ronde van Zwitserland op zijn naam gebracht. De Kazach uit de Telekomploeg ontsnapte in de laatste kilo meter uit de kopgroep van zeven renners. De Zwitsers Zülle en Dufaux eindigden als tweede en derde. De rit voerde van Domat Ems naar Samnaun over 158 kilometer. Zülle pakte de leiding in het algemeen klassement. ANP door Gerrit Kloosterman LEEUWARDEN - Erik van den Doel en Loek van Wely, uitgere kend het duo dat elkaar vorig jaar via een barrage om de na tionale schaaktitel betwistte, gaan na twee ronden met een score van honderd procent aan de leiding in het Nederlands kampioenschap. Van Wely boekte een spectaculaire over winning op Friso Nijboer. Voor Dimitri Reinderinan, debutant Harmen Jonkman en de nestor van het gezelschap John van der Wiel kent het toernooi in Leeu warden een desastreuze start. Zij staan nog op de hatelijke nul. Voor John van der Wiel, in 1984 en 1986 nationaal kampioen, is het de 24ste maal dat hij onafge broken uitkomt in de titelstrijd. Weliswaar is Paul van der Ster ren koploper met 25 deelnames aan een NK, maar in die reeks zitten wel enkele 'gaten'. „Het is een uitdaging om dat record van Van der Sterren te overtreffen, al is het geen levensmissie", al dus de 42-jarige Leidenaar. Het geluk lachte hem vorige maand toe tijdens een toernooi in het Duitse Essen, waar hij een nieuwe relatie aanging. „Door gaans is zoiets een bron van in spiratie", verzuchtte Van der Wiel, al blijkt dat nog niet uit zijn resultaten. In de eerste ron de liet hij tegen Van den D oei be wust een remisemogelijkheid achterwege, ging in troebel wa ter vissen en verloor. Gisteren liep het nog slechter af voor Van der Wiel tegen Ruud Janssen, de schaker die slecht voorbereid naar Leeuwarden afreisde omdat hij eerst een exa men informatica moest afron den. „Wat ik deed sloeg nergens op. Ik was door alle goede gees ten verlaten en dat is best wel beangstigend", sprak Van der Wiel. „Met nul uit twee begin nen is heel vervelend, want dit is een sterk gezelschap. Het is niet eenvoudig om een fase te vinden waarin je je kunt herpakken." Kracht Dit weekeinde staan Friso Nij boer en Loek van Wely op het programma van Van der Wiel, die vindt dat hij in vergelijking met tien tot vijftien jaar geleden nog niet echt aan kracht heeft ingeboet. „Het is wel zo dat de dingen die tegenwoordig mis gaan een stuk belachelijker zijn dan vroeger. Toen was ik toch iets stabieler. Maar het niveau van het schaken heeft in de breedte enorm aan kracht ge wonnen en dat speelt ook een rol." Van der Wiel, die in de Neder landse, Duitse en Oostenrijkse clubcompetitie speelt, heeft zijn activiteiten enigszins versnip perd. Hij speelt wat minder in ternationale toernooien, ook al omdat hij daar door zijn rating (2509) niet voor uitgenodigd wordt. Van der Wiel geeft schaaksimultaans, verzorgt trainingen en schrijft artikelen als hoofdredacteur van Schaak nieuws. Maar deelname aan het NK is voor hem een beetje pres tige. Tegelijk is Van der Wiel realist. „Direct kampioen wor den is niet erg waarschijnlijk." GPD DUBLIN - Twee toeschouwers zijn gisteren om het leven geko men tijdens een autorally in Ier land. De mannen werden gedood toen een van de deelnemende wagens aan de Donegal International Rally van de weg raakte en op het publiek inreed. Een derde persoon raakte gewond. De wedstrijd werd gestaakt. RTR ARNHEM - Mahamadou Diarra verruilt Vitesse voor de Franse kampioen Olympique Lyon. De 21-jarige middenvelder uit Mali tekent een contract voor vijf sei- Vitesse, Lyon en Diarra bereik ten gisteren een akkoord over de transfer, waarmee een bedrag van zes miljoen euro is gemoeid. De Arnhemse club kan het geld goed gebruiken om de begroting voor volgend seizoen rond te krijgen. Diarra speelde drie seizoenen voor Vitesse. Afgelopen voor jaar haalde hij met Mali de hal ve finales van de Afrika Cup. Hij werd gekozen tot het grootste talent van het toernooi. Diarra speelde totaal zestien inter lands voor Mali. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21