EEÜWS KPNQwest sluit kabelnet EU-top Sevilla stemt in met afgezwakt immigratieplan Chrysler Demonstranten dansen op de snelweg Stekene deelt kippen uit tegen afvalberg SEBRING CABRIO Computer op tilt na e-mails van Italianen JAGUAR Curatoren vrezen problemen voor internetgebruikers Leider Abu Sayyaf dood Vandalen gooien reeks voorwerpen op A58 Mat Herben geeft LPF levensduur van acht jaar Zandsculpturen op Vlaamse strand Schalken in halve finale Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 21° 114° ZW 4 Beetje zon Eerst droog en wat zon. Later toenemend bewolkt en een enkel buitje. Matige tot aan zee later vrij krachtige wind. 245e jaargang no. 146 zaterdag 22 juni 2002 los nummer 1,50 VANAF 39.475,- CHRYSLER JEEP HOP GOES 0113-250858 I^KEAjAmN YOKOHAMA - De Itali aanse voetbalfans hebben de uitschakeling van hun land bij het wereldkampi oenschap nog steeds niet geaccepteerd. Na de ne derlaag tegen gastland Zuid-Korea (1-2) begon nen de Azzurri bij de Fifa met een e-mail offensief, dat drie dagen nadien nog steeds aanhoudt. De Fifa ontving al ruim 400.000 elektronische brieven vanuit het boze Italië. „Daardoor is ons computersysteem op tilt geslagen", liet Fifa- woordvoerder Keith Coo per weten. „De situatie rond het duel tussen Zuid- Korea en Italië is overver hit geraakt. Rust en kalm te zijn nu geboden." Arbiter Moreno uit Ecua dor, inmiddels staatsvij and nummer één in Italië, wekte grote woede en frustratie bij de Azzurri door een geldig doelpunt van Tommasi af te keuren en aanvaller Totti uit het veld te sturen na een ver meende schwalbe. De Italiaanse bond heeft het volk en de media in middels opgeroepen de uitschakeling niet alleen aan de scheidsrechters toe te kennen. RTR/AFP De uitslagen: Engeland-Brazilië 1-2 Duitsland-VS 1-0 (Advertentie Uw Regionaal Jaguar Centrum: Bogaers Jaguar Breda B.V. Mon Plaisir 100, ETTEN-LEUR Tol.: 07(5 - 52(53800 TERNEUZEN EEN PRIMA KEUZE van onze redactie binnenland HOOFDDORP - Het net werk van KPNQwest gaat uit de lucht. De curatoren van het failliete bedrijf zijn niet langer in staat mee te werken aan het plan om het glasvezelnet van KPNQwest in stand te houden. Zij hebben de me dewerkers die die taak uitvoerden, opgedragen hun werk te stoppen. Dat hebben zij gisteravond De curatoren waarschuwden dat hun besluit kan leiden tot storingen in het netwerk. Zij ra den de klanten aan alternatie ven in werking te stellen. De curatoren zijn tot hun be sluit gekomen nadat de recht bank in Amsterdam eerder op de dag oordeelde dat de banken het geld dat voor de instandhou ding van het net is bestemd m o gen blokkeren. De afgelopen periode zamelden de curatoren miljoenen in om het netwerk draaiende te houden. Op een speciale rekening staat nog 5,2 miljoen euro en verder heeft KPN 4,4 miljoen euro overge maakt. Maar dat bedrag be twistten de banken omdat het op een andere rekening staat. De geldnood van de curatoren was nijpend geworden omdat elektriciteitsbedrijf Nuon de stroom dreigde af te sluiten nu KPN Qwest de rekening niet kan betalen. Volgens internetdeskundigen is het gevolg van de sluiting om vangrijk. „Het netwerk van KPNQwest is de ruggengraat van het internetverkeer, waar over alle ISP-berichten snel len", aldus F. Kroon van Cap Gemini. „Bijna alle providers maken er gebruik van." Hij ver wacht de komende tijd her en der vertragingen, vooral in piekuren op werkdagen. Kroon noemt als het een voor deel dat de sluiting op vrijdag avond plaatsvindt en niet tij dens een drukke werkdag. Ook het feit dat de ondergang al eni ge weken ophanden was, zorgt ervoor dat de meeste providers naar alternatieven hebben ge zocht. „Ongeveer 60 procent van het internetverkeer ging via de kabels van het bedrijf. Woensdag was dat nog 40 pro cent. Inmiddels zal dat tussen de 25 en 30 procent zijn", zei Kroon gisteravond. De moeilijke situatie voor inter netgebruikers lijkt maar van korte duur te zijn. Want de be schikbare capaciteit aan glas vezelnetwerken is zo groot dat bedrijven snel een alternatief kunnen vinden. Eind vorig jaar bedroeg de wereldwijde pro ductiecapaciteit 140 miljoen ki lometer, terwijl er slechts vraag was naar 90 miljoen kilometer. Volgens curator E. Meijer van KPNQwest wordt er vandaag nog gesproken met KPN. „Er is niet zoiets als een grote stekker die je eruit trekt. We voeden het netwerk niet meer en dan sterft het langzaam." ANP Advertentie EXPANSIEDRIFT OF WATERVREES? UTRECHT - Demonstranten van GroenFront! dan sen op de snelweg A28 tijdens een blokkadeactie. Een honderdtal antiglobalisten versperde gisteravond en kele uren de weg tussen de Waterlinieweg en knoop punt Rijnsweerd bij Utrecht. Volgens een woordvoer der van het verkeersinformatiecentrum TIC zorgde de actie niet voor veel overlast omdat dat gedeelte van de snelweg niet veel wordt gebruikt. Het verkeer kon via Houten omrijden. De demonstranten moesten op last van de politie de snelweg verlaten. De demonstratie van GroenFront! begon gistermiddag om twee uur in het centrum van Utrecht als protest tegen de EU-top, die in het Spaan se Sevilla werd gehouden. foto Eran Oppenheimer/ANP KWALITEIT EN BETAALBAAR Advertentie Bezoek onze showroom en kijk op onze website www.bergmachines.nl VAN DEN BERG MACHINES V/H GROENLEER A. Plesmanweg 5. De Poel 1Goes, tel 0113-212820 door Jacques Cats 's-HEER ARENDSKERKE- Het gooien van voorwerpen vanaf een viaduct over Rijks weg 58 bij 's-Heer Arendskerke begint chronische vormen aan te nemen. In de nacht van don derdag op vrijdag belandden bierflesjes, stukken stoeptegel en wegafzettingsmateriaal op het wegdek. Een 21-jarige automobilist uit Middelburg en een 24-jarige au tobestuurster uit Vlissingen za gen de voorwerpen te laat en re den er op in. Ze raakten niet gewond, wel werden de auto's beschadigd. De nacht daarvoor waren vanaf hetzelfde viaduct al zes zakken cement gedropt. Het materiaal was weggehaald bij nabije wegwerkzaamheden. Half mei hadden onbekenden eveneens vanaf het viaduct ter hoogte van 's-Heer Arendskerke stenen naar beneden gegooid. Daarbij liep een auto een flinke deuk in de motorkap op. Volgens politievoorlichter J. van Mourick zijn er jeugdige vandalen aan het werk geweest. Iemand heeft twee jongens van een jaar of veertien zien weg fietsen. Gevolgen „Dit zijn spelletjes die niet kun nen", vindt de politiewoord voerder. „Als je dat materiaal op je voorruit krijgt zijn de gevol gen niet te overzien. Zeker om dat er 's nachts op de Rijksweg 58 vaak een stuk harder wordt gereden dan is toegestaan." De politie houdt na de melding van de voorvallen extra toe zicht. door Hetty van Rooij SEVILLA - Illegalen komen moeilijker binnen in de Europe se Unie. Verscherpte controle aan de buitengrenzen, harde af spraken over de toelating van asielzoekers en een strikt immi gratiebeleid moeten de toe stroom een halt toeroepen. Maar ontwikkelingslanden die niet bereid zijn hun eigen illegalen terug te nemen, hoeven niet bang te zijn dat ze minder geld krijgen. Een omstreden Spaans-Brits plan om onwillige ontwikke lingslanden te straffen, is giste ren door de Europese leiders in Sevilla aanzienlijk afgezwakt. Premier Kok sprak van 'een stok achter de deur die we hopelijk nooit hoeven te gebruiken'. In de praktijk zal dat ook nooit ge beuren, voorspelt een diplo maat, al is het maar omdat Frankrijk geen ruzie wil met zijn voormalige koloniën. Bijstand De EU-leiders willen in de han delsakkoorden met derde-we reldlanden speciale bepalingen opnemen over de migratie naar Europa. Als een land zijn eigen grenzen goed controleert en zonder morren accepteert dat Europa illegalen naar huis stuurt, kan het rekenen op geld en technische bijstand. Zo niet, dan riskeert het een plaats op een 'zwartelijst'. De EU kan zo'n land een boete opleggen, maar daar moeten wel alle vijftien lidstaten mee instemmen. Het werk dat wordt verricht dankzij ontwikkelingshulp mag door de strafmaatregelen niet in gevaar komen. „We moeten con sequent zijn, maar we mogen geen mensen schaden die al heel weinig hebben", aldus Kok. Voor hem is het vooral van be lang dat uitgeprocedeerde asielzoekers, die al lang in Ne derland zijn, dankzij de 'terug- keerakkoorden' snél naar huis kunnen. „Zij hebben voorrang", aldus de premier. Maar het on derscheid tussen illegale immi granten en uitgeprocedeerde asielzoekers is door andere re geringsleiders niet gemaakt. De Europese leidei's zadelen hun ministers van Justitie met een berg werk op. Binnen an derhalf jaar moet er overeen- DEN HAAG - De Lijst Pim Fortuyn moet misschien op termijn wor den opgeheven of fuseren met een andere partij. Want het is onver mijdelijk dat de nieuwe beweging op den duur raakt 'ingekapseld'. Dit zegt Mat Herben, fractieleider van de LPF in een interview met deze krant. Herben geeft zijn partij een tijdshorizon van zo'n acht jaar. „Pim Fortuyn zei ooit: Mat, over acht jaar is mijn effect uitgewerkt. Dan ben ik ingekapseld. En hij had gelijk. Misschien moeten we tegen die tijd de LPF wel opheffen of fuseren." Volgens Herben was zijn leiderschap voorbestemd en wist hij al op de dag van de moord, 6 mei, wat hem te doen stond. „Ik wist het diep in mijn hart dezelfde avond al; ik word de nieuwe leider." GPD pagina 4: Mat Herben voorzag eigen doorbraak Het Filipijnse leger heeft gisteren een van de meest gezochte leiders van de extremistische moslimbe weging Abu Sayyaf, Abu Sabaya, op zee aangehou den en doodgeschoten. Sabaya werd ook door de VS gezocht omdat hij ver antwoordelijk zou zijn voor de ontvoe ring van drie g~" Amerikanen. Op de stranden van Zeebrugge en Blankenberge werken tien tallen zandkunstenaars aan enorme sculpturen. Het evene ment staat dit jaar in het teken van het oude Egypte en het .mysterie van Atlantis. Op 5 juli moeten de bouwwerken af zijn. Na een moeizame seizoen start kan Sjeng Schalken eindelijk weer genieten op de tennisbaan. Voor de tweede week op rij haalde de Limburger de halve fi nales op de ATP-tour. Sjeng Schalken versloeg gisteren in Ros malen Roger Fe- O derer. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,14, 15 en 17; sport: 19, 20 en 21; reportage: 23, 24, 25, 26 en 27; reizen: w1, w2 en w3; mobiel: w5; trends: w13 en w15; wo nen: w17 door Euqène Verstraeten STEKENE - De grensgemeente Stekene heeft honderd gezinnen elk drie gratis kippen gegeven. De beestjes moeten er voor zor gen dat er minder groenten- en tuinafval in de vuilniszakken verdwijnt. Volgens milieu-ambtenaar Jan van Doorn van Stekene kan een kip 180 kilo afval per jaar veror beren. Ervan uitgaande dat een vuilniszak gemiddeld acht kilo afval bevat, is één kip dus jaar lijks al goed voor een besparing van bijna 23 afvalzakken. De honderd gezinnen hebben zich bij de gemeente gemeld na een opi'oep in een advertentie- krantje. „Het zijn legkippen, dus de mensen hebben er ook nog eieren van", zegt Van Doorn. „Als tegenprestatie vra gen we ze twee maanden lang het afval dat de kippen krijgen, te wegen en op een lijstje bij te houden. Aan de hand van die lijstjes kunnen we precies zeg gen hoeveel afval er uit de vuil niszakken wordt gehouden." De nieuwe kippeneigenaars hebben van de gemeente een uitvoerige brochure gekregen over allerlei praktische aspec ten van het kippen houden. De diertjes houden wel afval uit de vuilniszak, maar produceren anderzijds ook mest. Volgens Van Doorn kan de mest van di'ie kippen echter uitste kend worden verwerkt in com post. Stekene is de eerste gemeente in het Waasland die een dergelijk kippenproject op touw zet. El ders in Vlaanderen lopen al der gelijke kippenacties. „Daar zijn inmiddels de eerste resultaten van bekend. Het blijkt dat een kip ongeveer 180 kilo afval per jaar weg pikt. Als je weet dat we als gemeente voor ophalen en verwerken van het afval alles bij elkaar vijftien eurocent per kilo kwijt zijn, wordt het voor de ge meente al snel interessant." (Advertentie) 'v- :',.vvv stemming zijn over de vraag wie precies een 'asielzoeker' is, aan welke eisen de toelatingsproce dure voor asielzoekers moet voldoen en hoe illegale immi granten behandeld worden. Be tere uitwisseling van gegevens, een computergestuurd visa-in formatiesysteem en nauwe sa menwerking van politiedien sten, inclusief gezamenlijke controles en patrouilles, moeten leiden tot een betere bewaking van de Europese buitengrenzen. Een Europese grenspolitie is een plan voor de heel verre toe komst. Alle EU-landen blijven vooralsnog verantwoordelijk voor wat er op hun eigen grond gebied gebeurt. „Er gaan geen bevoegdheden naar Brussel", aldus staatssecretaris Ben schop. Met een warm en klaterend ap plaus namen de EU-pi-emiers gisteren afscheid van hun colle ga Wim Kok. Geen cadeaus, dat is nu eenmaal niet gebruikelijk in deze kringen. En ook geen 'bedankt-en-vaaxrwel-lied „Het is niet zo'n gezelschap van zangers", aldus Kok. Wel was er een kort dankwoord van de Spaanse premier Aznar als fungerend EU-voorzitter. GPD pagina 5: ETA-bommen onder top 3BiaasSlJiUAW naam:jjö^noteert u mij voor een proefabonnement van voorlettersm/v I 6 wHwn «oor 15,- straat nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:..nen zes maanden) telefoon:Ö-noteert u mij voor een abonnement. De eerste e mall twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- j n per maand met nummer: j ~~j~ j j automatische incasso 19,25). handtekening Per kwartaal met automatische incasso 52,-). per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- v. vens In de colofon treft u nadereinfonnSaan. "g "gg J Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000019" ^?o,r,0,2,,c)^mme, 123 4380 V8 Vlissingen di wo do vr M i (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1