Veiligheidsregels bijten elkaar PZC PZC Goes zet zich in voor bewoners van AKF-hal Hoogaarzen van Arnemuiden belicht Ouderen rollen de zomer in 13 Veerse horecaondernemers welwillend tegenover brandbeleid Informatieavond voedselallergie Dubbelconcert in Westkapelle Kreekloop in Westkapelle Open dag bij biologische boer in Ritthem Historische fototocht Donatie voor Klussendienst Auto beschadigd door brandje Dronken rijders krijgen rijverbod Belg aangehouden voor drugsbezit Belangengroep Yerseke opgericht CDA wil crossers van Kanaalarm Rommelmarkt voor kinderen Kindermusical in Middelburg zaterdag 22 juni 2002 door Ellen De Vriend DOMBURG - Horecabedrijven moeten brandslangen die in de warmte hangen doorspuiten om legionellabesmetting te voorko men, maar krijgen van de brandweer een boete omdat zij het zegel verbreken van de ap paratuur. Dat is één van de te genstrijdige regels waar de Veerse horecaondernemers na de ramp in Volendam onder worden bedolven. Ook komt het voor dat Veerse strandpavil joenhouders een noodtrap pal I voor een particulier strandhuis je moeten plaatsen. I De gemeente Veere heeft een in- tegraal veiligheidsbeleid opge- zet. De eerste tien proefprojec ten zijn inmiddels afgerond. „Een horecaonderneming heeft gemiddeld zo'n twaalf ge bruiksvergunningen nodig. Daarvoor moet de ondernemer i naar allerlei instanties en afde lingen. Het aantal vergunnin gen hangt af van allerlei aspec ten zoals een frituur en gokkas ten. Verder zijn de regels vaak tegenstrijdig", vertelt wethou- MIDDELBURG - De stichting Voedselallergie houdt op maan dag 24 juni een informatie avond in het ontmoetingscen trum Dauwendaele in Middel burg. Speciale gast is allergo- loog Irene Licht. De avond be gint om 20.00 uur. WESTKAPELLE - Liefhebbers van muziek komen woensdag 26 juni aan hun trekken. Dan tre den het Westkappels Dames koor, Brassband OKK en Slag werkensemble OKK gezamelijk op. Het optreden begint om 20.00 uur in het centrum West kapelle Herrijst aan de Markt in Westkapelle. WESTKAPELLE - Op woens dag 26 juni wordt de Kreekloop in Westkapelle gehouden. Deel nemers kunnen kiezen uit vier afstanden, van één tot vier rondjes rond de kreek. De start is om 19.30 uur aan de Ridder kerklaan in Westkapelle. RITTHEM - Het Platform Bio- logica houdt voor de vijfde keer de Landelijke Open Dagen bij de biologische boer. In totaal doen 180 land- en tuin bouwbedrijven mee. Natuur op het bedrijf staat bij hen centraal. Op Walcheren zijn daarom van daag de deuren geopend van het gemengd tuinbouwbedrijf aan de Zandweg 54A in Ritthem. Tussen 10 en 16 uur zijn er rond leidingen en wordt er verteld waarom er gekozen is voor bio logische landbouwmethode. Het bedrijf regelt ook rondrit ten op een paard. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl der M. te Roller. De gemeente Veere berekende medio vorig jaar dat tweehonderd horeca- inrichtingen doorgelicht moes ten worden. De gemeente en de brandweer wilden de horeca duidelijkheid verschaffen. Daartoe werd vorig jaar het pro ject Integratie Vergunning Be handeling en Verlening (IVBV) ontwikkeld. Tienpilotprojecten werden gekozen om te kijken of het nieuwe systeem werkt. De bedrijven waren divers, zoals een campingbedrijf, een strand paviljoen, een discotheek en een verenigingsgebouw. Het eerste bedrijf dat compleet gecertificeerd is, is discotheek De Hooizolder. „De regelgeving was soms erg extreem", erkent bedrijfsleidster M. de Vriend. „Zo moesten we voor de portiers een beveiligingsorganisatie op richten. Ook moeten we voor el ke vijftig bezoekers één be drijfshulpverlener hebben rondlopen." De discotheek was al voorzien van voldoende nooddeuren en hoefde alleen de brandnetels aan de achterkant van het pand te verwijderen. De wethouder legt uit dat de ge meente in overleg met de onder nemer bekijkt welke regels voor een bedrijf het zwaarst wegen. Als er een keus is tussen milieu- of veiligheidseisen, dan zijn de veiligheidseisen doorslagge vend. De horecaondernemers zijn volgens wethouder Te Rol ler welwillend. „Iedereen wil graag een veilig bedrijf. Investeringen Ze is zich ervan bewust dat die aanpassingen vaak een forse in vestering betekenen voor de ondernemer. Vooral wat de vluchtwegen betreft, heeft zij regelmatig ernstige toestanden aangetroffen. „Soms heb ik het idee dat we door alle regels te veel doorschieten", bekent Te Roller. „In de gemeente Veere hebben we zo'n twintig strand paviljoens. Omdat daar, vooral 's zomers, heel wat mensen zijn, moeten er nooddeuren zijn. Een probleem is dat die paviljoens op palen staan van drie meter hoog. Nu is er dus een noodtrap neergezet, pal voor een strand huisje van een particulier. Die kan dat vanzelfsprekend niet erg waarderen. Een ander voor beeld is dat de brandweer stelt dat tussen caravans op een cam ping drie meter afstand moet zitten. Dat resulteerde in een boze Recron, die binnenkort met de brandweer om de tafel gaat zitten." Nu de tien pilotprojecten afge rond zijn, kan de wethouder verheugd concluderen dat de in tegrale manier van werken be valt en vrijwel zeker wordt voortgezet. Als alternatief ziet zij het per afdeling blijven stun telen en langs elkaar heen werken. De komende vier jaar wil de gemeente Veere de ach terstand in vergunningen weg werken. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een lange sliert met rolstoelers en bege leiders vormt zich op de Vlis- singse boulevards. Ongeveer 140 ouderen van de Vlissingse zorgcentra genieten vrijdag avond van een 'ouderwets rondje boulevard'. In een paar dentram maken nog eens 20 ouderen het avondje uit mee. Een aantal bewoners van Ter Reede, Scheldehof, het Van Doesburgcentrum en de aan leunwoningen van Ter Reede grijpt de kans om weer eens de zee te zien en te ruiken en de branding te horen. Voor som migen is dat erg lang geleden. De ouderen, met een gemiddel de leeftijd van 85 jaar, worden vrolijk voortgeduwd door een legertje vrijwilligers. „Leer lingen van scholengemeen schap Scheldemond zijn trou we duwers en ook de Francis- cusschool uit Vlissingen doet altijd mee. Dit jaar zijn er ook jonge asielzoekers die mee hel pen", zegt Jantien Polderman van de organisatie. Zes jaar geleden werd het idee voor de rolstoeloptocht gebo ren. Het Lokaal Comité Dag van de Ouderen Vlissingen wil de naast de landelijke oude- rendag op 1 oktober nog een 'typisch Vlissings dag van de ouderen regelen'. Met een rol stoelenoptocht over de boule vards kon het zomerseizoen in geluid worden. „Het was direct een succes. We hebben goed weer nodig, maar dat is het al tijd nog geweest." Dit jaar zijn er meer deelne mers dan andere jaren. „We hebben altijd het probleem dat we te weinig rolstoelen heb ben. Sommige bewoners heb ben er zelf een, anderen kun nen er een lenen van hun buren. Verder springen Zorgstroom en het ziekenhuis bij. Maar op is op. Dit jaar kunnen meel mensen meedoen omdat de paardentram voor het eerst meeloopt." foto Lex de Meester GOES - Wie geïnteres seerd is in de historie van Goes, kan momenteel in de binnenstad een wande ling langs oude stadsge zichten maken. Op 24 plaatsen in het centrum hangen foto's die laten zien hoe dezelfde locatie er ooit heeft uitgezien. De tentoonstelling, 'Goes terug in beeld' geheten, is georganiseerd door kun stenaarsplatform Trech ter 5 in samenwerking met het gemeentearchief. De aanleiding is dat 150 jaar geleden in Goes voor het eerst een gemeentearchi varis werd aangesteld. De foto-expositie is een voorproefje van de Zo- mertentoonstelling. De oude stadsgezichten hangen aan gevels op vrij wel alle markante plek ken in de binnenstad. Een plattegrond met de exacte locaties van de foto's is verkrijgbaar bij de WV, het gemeentearchief, het stadskantoor, het Muse um voor Zuid- en Noord- Beveland en boekhandel De Koperen Tuin. De Zomertentoonstelling van Trechter 5, ditmaal Verder Terug geheten, be gint officieel op zaterdag 6 juli. Het hart van de acti viteiten, die doorlopen tot in september, vormt de tuin van het Gasthuis aan de Oostsingel. De beel dend kunstenaars Eva Klee, Claudia Kölgen, Pe ter Morrens en Hans Overvliet tonen daar hun werk. door Ab van der Sluis ARNEMUIDEN - De jongste uitgave van Consent, het perio diek van de Stichting Behoud Hoogaars, is geheel gewijd aan Arnemuiden. Want, stelt de redactie in het voorwoord, wie hoogaars zegt, zegt Arnemui den en wie Arnemuiden zegt, zegt hoogaars. In het vissers dorp is de oudste houtwerf van Zeeland in vrijwel originele staat aanwezig. De stichting voelt zich zo verwant met Arne muiden dat in 1990 bij de oprichting bepaald is dat zij sta tutair gevestigd is in Arnemui den. De inwoners van Arnemuiden stappen rond 1860 massaal over op de garnalenvangst. Het vis sen op open zee viel de jaren daarvoor nogal tegen. De vangst van 'gornaet' daarentegen was lucratief'. De kleine, snelle hoogaarzen zijn vooral actief langs de kust, de zeegaten en op de banken. Joost Adriaanse schrijft een historisch overzicht vanaf de achttiende eeuw. Hij vond in de archieven een Register van ge zinshoofden. Daaruit bleek dat in 1847 van de 228 mannelijke gezinshoofden er 101 als visser en 9 als leurder hun brood ver dienden. De garnalenvangsten waren in 1880 zeer gunstig. De vissers verdienden veel en Arne muiden kreeg een welvarend aanzien. Door de hoge prijzen kochten steeds meer vissers een hoogaars. De schepen werden vaak ge bouwd op de Arnemuidse werf van Meerman. De uit Biezelinge afkomstige Jacob Meerman kocht in 1786 de loods, de hel ling en de gereedschappen van Steven Bouwman uit Dor drecht. Door de overschakeling. Aan de truien van deze twee vissers, geportretteerd in Vlaardingen, kon men de woonplaats zien. De linker komt volgens zijn trui uit Arnemuiden. De rechter is uit Egmónd aan Zee foto uit Consent. VLISSINGEN - Het Juliana Welzijn Fonds schenkt 7500 euro aan de Vlissingse stichting Klussendienst voor hun compu terproject. De bijdrage is bestemd voor de aanschaf van computerbeno digdheden. Het project is bedoeld voor mensen die buiten de reguliere gang van zaken vallen. Volgens Peter Musters van de Klussendienst zijn dat minder bedeelden en mensen die niet zo snel leren. De mensen die deelnemen aan het project, leren met de computer omgaan en kunnen hiervoor certificaten be halen. MIDDELBURG -Een brandend voorwerp heeft gisteren in de Nassaulaan in Middelburg schade aan een personenauto aan gericht. De wagen raakte door het vuur beschadigd aan de kofferbak, bumper en kentekenplaat. Een omwonende heeft de brand geblust. TERNEUZEN - Een 24-jarige Engelse automobilist is in de nacht van donderdag op vrijdag in de Willem de Zwijgerlaan in Terneuzen aangehouden voor rijden onder invloed. De man had anderhalf maal de toegestane hoeveelheid alcohol ge dronken. Hij kreeg een rijverbod van twee uur en een boete van 190 euro. Een 42-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen is de zelfde nacht voor hetzelfde vergrijp aangehouden in de Heer Janstraat in Zaamslag. Hij had twee keer de toegestane hoe veelheid alcohol gedronken. De man kreeg een rijverbod van vier uur en een proces-verbaal. OOSTBURG - Een 38-jarige Belgische automobiliste is in de nacht van donderdag op vrijdag aangehouden op de provinci ale weg ter hoogte van Oostburg voor drugsbezit. Tijdens een verkeerscontrole roken de surveillerende agenten een henne- plucht. De Belgische bleek in het bezit van 5,2 gram hennep en zes jointsZe kreeg een boete van 200 euroDe drugs zijn in be slag genomen. YERSEKE - De komst van een belangenvereniging voor de omwonenden van het toekomstige multifunctionele centrum (brede school) in Yerseke is definitief. Komende woensdag vindt in dorpshuis De Zaete de oprichtingsvergadering plaats. Initiatiefnemer A. Jumelet heeft al meer dan twintig reacties ontvangen en verwacht dat na de vergadering nóg meer bewoners zich zullen aanmelden. HANSWEERT - De Reimerswaalse CD A-fractie vindt dat de gemeente iets moet doen tegen de jongeren die op hun brom fietsen, quads en crossmotoren regelmatig op de gedempte Kanaalarm in Hansweert rijden. Veel jeugd zou niet eens de vereiste leeftijd of een rijbewijs hebben. Het CDA wil van het college weten of het waar is dat het gebruik van de Kanaalarm door de politie wordt aangemoedigd, zodat de jeugd niet meer door de straten rijdt. De christen-democraten vinden dat de Kanaalarm niet geschikt is voor de crossende jeugd, omdat het gebied bedoeld is als recreatiegebied. van de vloot op de garnalen- vangst werden vrijwel alle hoogaarzen gebouwd op de werf van Meerman. Vanaf 1869 lie pen er maar liefst 205 van sta pel. De bouw duurde drie tot vijf maanden. De prijs was aan het eind van de negentiende eeuw 450 tot 550 euro. Uiteraard ontbreekt in Consent ook het verhaal niet over het lied De Klok van Arnemuiden waarin 'vreugde wordt ver mengd met droevenis, als een schip op zee gebleven is'. Veel mensen koppelen het lied aan een vissersramp uit 1924. Vijf tien vissersmannen uit 'Er- remuu' komen om het leven. Zij worden overvallen voor de Wal- cherse kust door een storm uit het noorden. Vier hoogaarzen vergaan. Schrijver Jan Hendrikse stelt dat het lied pas in 1949 is ge schreven. Het is vooral bekend geworden door de uitvoering van Max van Praag, die samen met Willy Alberti het duo De Straatzangers vormde. Er zijn nog twee liedjes gemaakt over de visserij van Arnemuiden en rampen. Vrijwel onbekend is De Visschersramp te Vlissingen met als ondertitel '18 juli 1924'. Dat lied gaat wel in op de dood van de vijftien vissersmannen. 'Wat hoort men nu voor droeve mare, Langs Walcheren's kust, al uit de zee'. Kleding Bijzonder aardig is de bijdrage van Bonnie Joosse, die ingaat op de kleding en het uiterlijk ver toon van de Arnemuidenaren. Oorringen werden veel gedra gen door mannen. De gaatjes werden geprikt met een gloei end hete naald, die in een kurk was gestoken. Bijzonder stoer was ook het tatoeëren. Jongens op school prikten afbeeldingen in hun huid met een kroontjes pen en schoolinkt. Ook kleding speelde een be langrijke rol. Truien werden door alle vissers gedragen. Aan de trui konden mensen zien waar de vissers vandaan kwa men. De slangentrui en de blok jestrui waren herkenbare Arne muidse motieven. door Rolf Bosboom GOES - Er is weer hoop voor de mensen die bezit hebben geno men van het gebied achter de AKF-hal in Goes. Wethouder M. 't Hart zegde deze week in de gemeenteraad toe te onderzoe ken of het mogelijk is de huidige situatie voort te zetten. A. van der Ploeg woont al gerui me tijd in een van de barakken achter de hal. Nadien heeft ook kunstenaar G. Verkerke zich er met zijn beweging Moving Cir cle gevestigd. Het gebied en de hal zijn eigendom van de Goese projectontwikkelaar Van Gar deren Dekker. Die liet tot voor kort de 'krakers' met rust, mede omdat het gebied op korte ter mijn toch geen nieuwe invulling kan krijgen. Een buurtbewoonster heeft zich echter bij de gemeente Goes be klaagd over met name Verkerke. Zij stelt dat de beeldend kunste naar het gebied onrechtmatig in bezit heeft genomen en ten on rechte claimt dat hij er de super visie over heeft. Omdat bewoning in strijd is met het geldende bestemmingsplan, zag het gemeentebestuur geen andere oplossing dan de ont wikkelaar aan te schrijven en het bedrijf op te dragen de kra kers te doen vertrekken. Van Garderen Dekker heeft de tij delijk bewoners van het gebied tot 11 juli de tijd gegeven hun spullen te pakken. Zowel Van der Ploeg als omwo nendenhebben er in de gemeen teraad voor gepleit het niet zo ver te laten komen. Zij hebben er allemaal op gewezen dat door de bewoning het afgelegen ge bied aanzienlijk leefbaarder is geworden. De rommel is opge ruimd, er is nu sociale controle en een eventuele brand in de leegstaande AKF-hal, met as- bestgevaar, kan snel worden ontdekt. Compromis Verkerke heeft al een soort com promisvoorstel gedaan. Dat houdt in dat Moving Circle een locatie elders zoekt op voor waarde dat Van der Ploeg en diens vriendin kunnen blijven en voorlopig een toezichthou dende functie krijgen. Wethouder 't Hart erkent dat de bewoning een duidelijk positief effect op het gebied heeft. „Alle problemen die er waren, zijn tot nul teruggelopen. In die zin is!er een oplossing gekomen voor ejen zeer reëel probleem. Daarnaast hebben we een formeel pro bleem: het is in strijd met het be stemmingsplan. Dat stelt Het college van B en W voor êen enorm dilemma." 't Hart is bereid om te bezien of de huidige situatie, op welke manier dan ook, kan worden voortgezet. „We willen onder zoeken of het mogelijk is niet naar de letter maar wel in de geest van het bestemmingsplan een tijdelijke situatie te créë- Gesteund De wethouder weet zich ge steund door de gemeenteraad, maar met name WD en CDA hebben er wel op gewezen dat de gemeente eerder enkele bedrij ven uit de AKF-hal heeft ver dreven, ook omdat die niet pas ten in het bestemmingsplan. ZOUTELANDE - Kinderen die iets te verkopen hebben, kun nen op 29 juni terecht in Zoute- lande. Daar wordt in de Lang straat een kinderrommelmarkt gehouden. Iedereen kan deelne men, het enige wat nodig is, is een kleedje om de spullen op te leggen. De rommelmarkt begint om 12.00 uur. MIDDELBURG - Het kinder koor van de Zeeuwse Muziek school, onder leiding van Leny Stokman, presenteert donder dag 27 juni de musical De Weer machine. Aan de uitvoering werken mee het dwarsfluit-, harp-, gitaar- en saxofoonensemble van de school. Het kinderkooroptreden wordt gehouden in het Arsenaalthea ter te Vlissingen en begint óm 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13