PZC Theater te groot voor omgeving Directeur stadstoezicht vecht tegen de bierkaai 11 Activiteit achter de schermen op plek Alhambra CDA stelt vragen over verdwijnen parkeerplaatsen Oude hofstede blootgelegd Ontsnapte slang Sas boven water Bezwaren belangenclub Rijverbod voor drankrijder mmmBÊÊmÊÊÊÊtÊÊÊÊÊm zeeuwse almanak Rapport FAMILIEKAMPEREN WALCHEREN zaterdag 22 juni 2002 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het nieuwe A-theater in de oude Berghuijs- kazerne in Middelburg past niet in de omgeving. Dat stelt de be langenvereniging Van A tot Z aan de vooravond van de verga- dering waarin de gemeenteraad I beslist over de bouw van de schouwburg. De omwonenden stellen dat het gebouw in vele opzichten te groot is, gelet op de locatie. Met financiële steun van het ge meentebestuur liet de belan genvereniging het concept-be stemmingsplan doorlichten. Het bureau Kerver concludeer de onder meer dat de bouw te veel financiële risico's met zich meebrengt en dat de gemeente uit allerlei potjes geld bij elkaar heeft moeten sprokkelen om de investering van ruim 32 miljoen euro mogelijk te maken. De gemeente Middelburg liet daarop deze week weten het rapport van Kerver ten dele 'tendentieus en onterecht' te vinden. Volgens B en W zijn de plannen goed voorbereid en zijn omwonenden telkenmale cor rect geïnformeerd. Het bureau had zich, aldus het college, niet mogen uitlaten over de financi ële haalbaarheid van het A-the ater, omdat Kerver daarvoor niet was ingehuurd. Het college stelde ook dat het grotendeels tegemoet was gekomen aan vijf tien aanclachtspimten van de belangenvereniging. Van A tot Z schrijft in haar reac tie dat de vijftien punten opge steld zijn aan het begin van de gedachtenvorming over de bouw van een nieuw theater. Het zijn, aldus de vereniging, dan ook niet meer dan aan dachtspunten en het staat de omwonenden vrij om nieuwe punten aan te geven. De belangenvereniging is op ba sis vaningewonnen adviezen tot de slotsom gekomen dat het ge bouw niet past in de omgeving. „Het theater krijgt niet de ruim te en dat zal in de omgeving worden gevoeld. Op het voorter rein wordt het passen en meten, zeker als de verwerving van de benodigde ruimte niet lukt. Fietsers die naar de stad willen, opleggers die moeten laden en lossen, het autoverkeer naar de parkeergarage, bezoekers die te voet naar het theater gaan; alles moet op de vierkante meter worden opgelost. Waar komen bussen en taxi's te staan? Kun nen bewoners van het Gasthuis met hun rolstoelen en rollators nog ongehinderd op straat ko men?" Schade Van A tot Z stelt dat nog steeds geen verzekeringsafspraken zijn gemaakt als tijdens de bouw schade ontstaat aan de woningen. Ook is nog geen voorstel voor een schadeloos steling voor ondernemers, in de Korte Noordstraat De omwonenden zetten daar naast vraagtekens bij de infor matieverstrekking. Stukken kwamen volgens hen te laat of onvolledig binnen. Van de vijf tien aandachtspunten, heeft het Middelburgs gemeentebe stuur volgens de vereniging hooguit aan zeven punten vol daan. door Ron Magnée MIDDELBURG - Archeolo gen hebben deze week over blijfselen blootgelegd van een oude hofstede in de bouwput bij het NS-station Middel burg. De wetenschappers heb ben de vondst snel in kaart ge bracht, want het werk moet door. In de bouwput voor de par keergarage in het Stationsge bied zijn die middag vier ar cheologen actief. Mevrouw N. de Visser van architectenbu reau SOB Research uit Hei- nenoord inspecteert nog snel de overblijfselen van een oude waterput. Ondertussen maakt een van haar collega foto's, terwijl een andere archeoloog met een lat de omvang van de put meet. Haast is geboden bij het werk, want de bouw kan nauwelijks uitstel velen. Sinds vorige week zijn de ar cheologen bij het Stationsge bied aan de slag. Door metin gen en historische bronnen waren ze al op de hoogte van het archeologische belang van de omgeving. „Eén van de be langrijkste bronnen is de kaart van Goliath, een vrij nauw keurige stadsplan van Middel burg uit het midden van de 17 e eeuw", vertelt archeoloog D. Keuvels van SOB Research. „Op deze kaart was al een boerderij te zien." De plek waar nu gegraven wordt ,lagindietijd-eindl6e, begin 17e eeuw - net buiten de oude stadswallen. Daarom lig gen de overblijfselen enkele meters onder het niveau van de rest van de stad, legt Keuvels uit. De vondsten variëren van een kelder, houten en bakste nen waterputten tot wat aar dewerk. Meer dan fotograferen, opme ten en in kaart brengen van de omgeving kunnen de archeo logen niet. Van de vondsten worden monsters genomen, de rest laten de archeologen liggen. Daarna laten ze de omgeving weer over aan de bouwlieden die graafwerk zaamheden verrichten voor de parkeergarage Stationsbuurt. Mevrouw N. de Visser van SOB Research inspecteert een oude waterput. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Er is nog geen enkele bouwactiviteit te zien op de plaats van de voormalige bioscoop Alhambra in Vlissin- gen. De provincie Zeeland gaf in april groen licht aan het project en Proverko kon beginnen aan de bouw van appartementen en winkeltjes. „Er is niet te zien dat we werken, maar achter de schermen zijn we volop bezig. De verwachting is dat we na de bouwvakvakantie op symboli sche wijze de eerste paal slaan", zegt R. van Avermaete van Pro verko woningbouw. Een van de redenenen waarom het begin van de bouw zolang op zich heeft laat wachten, is dat het appartementencomplex binnen de zogenoemde risico contour van de Westerschelde valt. De ministeries van Volks huisvesting Ruimtelijke Orde ning en Milieu (Vrom) en Ver keer moesten het bouwplan, dat 26 appartementen bevat, ruim tes voor kantoren en detailhan del en een parkeergarage, goed keuren. „Dat heeft vreselijk lang geduurd. In begin 2000 wa ren we gestart met de verkoop van de appartementen. Die ver koop liep goed. We hadden alle appartementen verkocht. Door de lange duur van het proces hebben we negen contracten moeten ontbinden. Zeventien kopers zijn er overgebleven." Vertrouwen Van Avermaete zegt dat hij er toch al die tijd vertrouwen in heeft gehouden dat de bouw door zou gaan. Hij redeneerde: „Als je kijkt hoeveel mensen er op de boulevard wonen en wat er allemaal gebouwd mag wor den, dan kan dit projectje geen probleem zijn. Aan de boule vard wonen al veel mensen en daar varen dezelfde schepen voorbij." Maar hij kwam bedrogen uit. De locatie Alhambra, op de hoek van de Coosje Buskenstraat en Spuistraat, valt binnen de risi cocontour. De contour markeert het gebied waarbinnen de kans op letsel bij een scheepsramp groot wordt geacht. Binnen de contour mag uit veiligheids overwegingen niet onbeperkt worden gebouwd. Daar geldt de eis dat het aantal inwoners met niet meer dan 10 procent mag groeien. Begin dit jaar oordeel den de ministeries dat de voor malige cinema Alhambra volle dig kon worden aangemerkt als vervangende woningen en dat alle 26 appartementen gebouwd mogen worden. Slopen De projectontwikkelaar durfde het anderhalf jaar geleden al aan om de oude bioscoop te slo pen. Kosten: circa 400.000 gul den (180.000 euro). „Dat doe je niet als je het vermoeden hebt dat er niet gebouwd mag wor den. De gemeente heeft me ook telkens gezegd dat het goed zou komen. Daar heb ik in geloofd. Het was een risico, want het gaat ook wel eens fout. Maar dat zijn ondernemersrisico." Het begin van de bouw is door het onderzoek rond de risico contour twee jaar opgehouden, rekent Van Avermaete uit. „Het was een pure formaliteit. De wachttijd heeft Proverko veel geld gekost. Ik heb het terrein destijds voor elf miljoen gulden (bijna vijf miljoen euro) ge kocht. Dat zijn twee jaar lang extra rentelasten en geen in komsten. Globaal is dat onge veer een miljoen gulden verlies, zo'n 450.000 euro." Het golvend gebouw wordt in baksteenrood uitgevoerd en is ontworpen door architect J. Di- eleman uit Goes. De burcht Alhambra in Granada is zijn in spiratiebron geweest. Alham bra wordt vijf lagen hoog. Op de bovenste verdieping zijn twee penthouses ingetekend. TERNEUZEN - Een 37-jarige man uit Zuidzande is gisteren in Ter- neuzen voor dronken rijden veroordeeld tot een rijverbod van negen maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk en een voorwaar delijke boete van 700 euro. In Cadzand werd hij op 1 maart betrapt met teveel drank in zijn lijf, nadat hij met zijn auto tot stilstand was gekomen op eenrotonde. De auto was total loss. Een dag later maakte hij brokken toen hij dron ken op zijn bromfiets reed.„Het was één zwart gat voor mij", ver klaarde hij. Na de twee incidenten had hij contact gezocht met een psychiater. Die vond een opname in een kliniek noodzakelijk. De uitspraak was conform de eis van de officier van justitie. Advertentie door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Inwoners van Sas van Gent kunnen sinds gis teren weer opgelucht adem ha len. De acht maanden geleden zoek geraakte rattenslang van Ronny Doven uit Sas van Gent is weer boven water. Niet dat het dier echt gevaarlijk was, maar een prettige gedachte vonden Sassenaren het toch niet dat de een meter lange zwarte slang in het wild rondkroop. Een achterbuurman belde gis- termiddag bij Doven aan om te melden dat de slang in zijn tuin in een boom zat. Doven haalde de slang uit de boom en nam hem mee naar huis. Het sterk vermagerde reptiel werd daar allereerst getracteerd op een maal muisjes. De niet giftige rattenslang ontsnapte tot twee maal toe uit zijn woning aan de Eikenstraat. „Maar nu komt 'ie er voorlopig niet meer uit. Die blijft nu ach ter glas zitten", verzekert de slangenliefhebber, die in een terrarium thuis onder andere nog een python houdt. De ont snapte rattenslang zorgde on langs voor opschudding in de Sasse Tramstraat. Het beest dook plotseling op in een por tiek van een woning maar ver dween daar weer net zo onver wacht. Doven had eigenlijk de hoop al opgegeven dat hij zijn slang nog levend terug zou zien. Het van origine Zuid-Amerikaanse rep tiel leeft namelijk in een terrari um bij een temperatuur van ruim dertig graden. VLISSINGEN - Ruim eenderde van het personeelsbestand van de Stichting Stadstoezicht, de organisatie van stadswachten op Walcheren, is vorig jaar doorgestroomd in een andere baan. Een goede ontwikkeling, meent directeur G. Bommeljé. Toch kan hij zo zijn personeels bestand maar moeilijk op peil houden. De Stichting Stadstoezicht Vlissingen-Middelburg (SSVM) bestaat vijf jaar. In die tijd is de club een volwassen organisatie geworden, aldus Bommeljé. Toch blijft het voor hem vechten tegen de bierkaai, zeker als elk jaar veel stadswachters een baan elders accepteren. „Zodra je goede mensen hebt, stromen die weer door naar andere func ties." Het personeelsbestand van de SSVM maakte vooral in de be ginjaren een hoge vlucht. Bin nen een jaar na de oprichting in 1997 liepen meer dan vijftig stadswachten op straat. De ja ren daarna groeide dit aantal echter nauwelijks meer. Niet omdat de instroom beperkt was, wel omdat elk jaar een aanzien lijk deel van de bezetting uit stroomde naar onder meer de politie of beveliging. Al met al lopen de laatste jaren tussen de vij ftig en zestig toezichthouders in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere. „Dat is in de winter voldoende, maar in de zomer te weinig", aldus Bom meljé. Vorig jaar bereikte de hoeveel heid afzwaaiers een hoogte punt. Liefs 18 van de 55 toe zichthouders kozen voor een betrekking elders, In datzelfde jaar rekruteerde de SSVM der tien nieuwe stadswachters. De, Directeur Bommeljé van de Stichting Stadstoezicht: „Zodra je goe de mensen hebt, stromen die weer door." foto Ruben Oreel uitstroom was een enorme boom, beklemtoont directeur Bommeljé, die nauwelijks is op te vangen. Het gevolg is dat de ideale omvang van de stichting - volgens Bommeljé negentig man - een ver verwijderd ideaal blijft. Wijken Het aantal van negentig werk nemers komt voort uit de wens om in iedere wijk met een bezet ting van tien man te werken. Een wijkgerichte aanpak met meer verantwoordelijkheden voor de stadswachten zelf, dat is het credo van de organisatie. „Waren we vroeger alleen ge richt op de centra van de steden, nu willen we ook in de wijken zitten", benadrukt Bommeljé. ,In Vlissingen was dat al het ge val, in Middelburg moeten nog meer wijkposten komen." Het fenomeen van de stads wachten deed een dikke tien jaar geleden zijn intrede in het Zeeuwse Ook toen was Bom meljé al betrokken bij de wer ving en training van toezicht houders. Het uitgangspunt was enerzijds de veiligheid in de stadscentra te verbeteren en an derzij ds langdurige werklozen aan een baan te helpen. Het pro bleem met deze stadswachten was dat ze voor een beperkte pe riode werden aangesteld. Daar na stroomden ze verplicht door in een reguliere baan. Die baan garantie was echter steeds moeilijker te geven en na enkele jaren sneuvelde het project. In 1997 werd opnieuw een organi satie in het leven geroepen - dit keer een stichting. Voordeel was dat deze toezichthouders een re guliere betrekking kregen. Doorstromen in een andere baan was nog steeds een moge lijkheid, maar geen absolute noodzaak meer. „Stadstoe- zichthouders krijgen nu, na een proeftijd van een jaar, gewoon een arbeidscontract voor 32 of 36 uur." Rondhangen Het negatieve imago is de toe zichthouder in de loop der jaren wel kwijtgeraakt, vindt Bom meljé. „Winkeliers weten nu heel goed wat ze aan toezicht houders hebben. Stel dat een groepje jongeren overlast ver oorzaakt. Bel je daar de politie voor? Dat is niet hun prioriteit. Bovendien, een beetje rondhan gen is niet verboden. In dit soort gevallen worden vaker stads- toezichthouders ingeschakeld. Die spreken die gasten dan aan." Volgens Bommeljé is het uitste kend dat een toezichthouder zonder gummiknuppel, bon nenboekje of handboeien tóch handhavend weet op te treden. Hij staat dan ook sceptisch te genover stemmen die stads wachten meer bevoegdheden willen geven, zoals het uitdelen van bekeuringen. Volgens Bom meljé wordt dan het laagdrem pelige karakter van de stads wacht aangetast en schuift de dienst op richting politie en par keerbeheer. Maar nogbelangrij- ker is dat het sterkste wapen van de toezichthouder juist zijn ontwapende voorkomen is: „Ie mand die zonder extra bevoegd heden tóch mensen kan aan spreken op hun gedrag." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het CDA in Middelburg vindt dat de par keerplaatsen in het centrum pas weg mogen als vervangende parkeerplaatsen zijn gereali seerd. Door de herinrichting van het centrum verdwijnen parkeerplekken op de Vlas- markt, Kromme Weele, Koor kerkstraat, plein Onder den Toren, Segeersstraat en de Zus terstraat. Dat is in strijd met het beleidsprogramma 2002-2006. De CDA-fractie heeft gisteren schriftelijke vragen gesteld over het verdwijnen van de parkeer plaatsen in het centrum. De christen-democraten vragen het college van B en W of al voorbereidingen zijn getroffen om de bouw van een parkeerga rage aan de Bachtensteene te realiseren. De partij vraagt het college ook om soepel om te springen met de regels en tijden die gelden voor de bevoorrading van de winkels in het centrum. Om de binnen stad autoluw te houden, plaatst de gemeente bij de herinrich ting van de straten inzinkbare palen. Die moeten voorkomen dat vrachtwagens na afgespro ken tijden het centrum inrijden. Het CDA vindt dat B en W de re geling in het belang van het be drijfsleven soepel en in goed overleg met de winkeliers moe ten toepassen. Het centrum van Middelburg moet, vindt de frac tie, goed bereik- en werkbaar blijven. „De meeste steden wil len dat hun winkels voor twaalf uur bevoorraad zijn. Middel burg ligt niet zo centx-aal in het land", legt raadslid R Casten- milleruit,,je hebt dan ook wel's wagens die om 13.00 uur in Mid delburg zijn. Het laden en lossen moet gewoon goed geregeld zijn." Het CDA wil graag van het college weten hoe het denkt over de bereikbaarheid van de binnenstad van Middelburg in combinatie met het autoluw maken van het centrum. „De te nemen verkeersmaatregelen", aldus de fractie in haar schrifte lij ke vragen, „moeten ons in ziens in het teken staan van au toluwheid en niet in het teken van een autovrije binnenstad." Advertentie QC Vandaag LU gesloten X in voorbereiding O op de CO uitverkoop _l dinsdag 25 juni LD vanaf 9.00 uur O Grote Markt 11-13 Goes Zoutelande mag zich sinds gisteren verheugen in het be zit van een museum dat her innert aan het Duitse verde digingsstelsel in de Tweede Wereldoorlog. Walcheren ivas jarenlang bezaaid met bunkers. In de loop van de ja ren zijn er veel gesloopt of on der het zand geschoffeld zodat de bulten in het land schap eerder aan vliedbergen doen denken. Verschillende bunkers heb ben nog lang dienst gedaan als onderkomen voor het vee en zelfs als hangplek voor de jeugd. Bij de opening van het muse um herinnerde iemand zich nog dat bunkers ook werden benut voor amoureuze ont moetingen. Een overijverige duinwach ter maakte daar nog eens rapport van op: met naayn en toenaam werden de deelne mers aan de vrijpartij ver meld. De duinwachter for muleerde het wat anders: 'Betrapt bij een zedendia- lect'. KEI AÜRES ZÜ10VÊS1-NE0£RLp.NÖ an0p ZOliOAb 0PE VOOfi Wij betreuren dit ten zeersteGntag bicden wij u hierbij bij voorbaai onze excuses aan. Advertentie Afgelopen weken heeft Dow Terneuzen het productieproces van haar nieuwe, derde LHC- fabriek geoptimaliseerd. Daarvoor is de installatie stilgelegd. De/.e wordt dit weekend opnieuw opgestart. Helaas gaal dn gepaard met fakkelen. Wc trachten de overlast voor omwonenden tot een minimum te beperken. Desondanks is het mogelijk dat u hinder ondervindt van dit fakkelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11