Ritthem benadrukt belang school Bliksem verwoest huis in Axel PZC Bouw van Vlissingse McDrive begint later Hart onder de riem voor ALS-patiënten Jonge gezinnen nodig voor leefbaarheid dorp IKON filmt dienst in kerk Souburg Rommelmarkt Oud-directeur Total Vlissingen overleden Geld voor JOP's en speeltoestellen Veere steunt project Delta 2003 Geen minicamping Westkapelle Kinderboerderij krijgt cadeautje Studenten werken voor goed doel weekenddiensten agenda Creatieve markt bij nader inzien vrijdag 21 juni 2002 door Edith Ramakers RITTHEM - Om de leefbaarheid van het dorp Ritthem te bewa ren, is het behoud van de basis school van groot belang. Het is de laatste primaire voorziening van het dorp. „Als de school wegvalt, wordt de vestiging van jonge gezinnen ongunstiger." En daardoor raakt de bevol kingssamenstelling uit balans. staat in het dorpsplan Rit them 2002-2006. Kleine kernen hebben hun eigen problemen. Ritthem telt 397 in woners. In de loop der jaren zijn veel sociale, maatschappelijke en culturele voorzieningen ver dwenen. De samenstellers van het dorpsplan vinden dat die nadelen van het wonen op het OOST-SOUBURG - De IKON neemt de kerkdienst van de Sa- men-op-Weg-gemeente Oost- Souburg van zondag 30 juni op. Een week later, op 7 juli, worden de beelden uitgezonden op Ne derland 1. In verband met de opnames vindt de kerkdienst plaats om elf uur 's morgens. Wie de dienst wil bijwonen, wordt verzocht om uiterlijk half elf aanwezig te zijn. De dienst wordt verzorgd door dominee Aarnoud van der Deijl. De organist is Bram Beek man en de cantorij verleent me dewerking onder leiding van Ineke Wijkhuys-van den Driest. SINT LAURENS - Korfbalver eniging ONDO uit Sint Laurens houdt morgen de tweejaarlijkse rommelmarkt. Sportpark De Brigge aan de Leliëndaalseweg is van negen tot drie uur omge toverd tot marktplein. De inza meling van spullen is vrijdag avond vanaf half zeven. platteland geaccepteerd moe ten worden. Rust, ruimte, wei nig criminaliteit en een mooie woonomgeving staan daar te genover. Echter op handhaving van de basisschool - ook al is er geen aanleiding om de komende jaren de bestaanszekerheid in twij fel te trekken- moeten de in woners heel alert blijven. „Want als er daardoor weinig nieuwe jonge gezinnen komen, zou dat ook consequenties hebben voor het verenigingsleven." Over woningbouw meldt het dorpsplan dat er onderzocht moet worden of er op enkele open plekken gebouwd kan worden. De woningen moeten betaalbaar zijn en gericht op jonge gezinnen. „Om een even wichtige leeftijdsopbouw met een behoorlijk aandeel van de jongere leeftijdsgroepen te ga randeren voor de basisschool." Uit het plan blijkt dat er in en kele 'open gaten in het dorp ge bouwd kan worden'. Gesproken wordt over huizen op locaties aan de Zandweg, Zuidwate- ringstraat en langs de Ramme- kensweg. In een vergadering onlangs van het dorpscomité is VLISSINGEN - Op 78-jarige leeftijd is drs. W.H. Groskamp, voormalig directeur van de To- tal-raffinaderij in Vlissingen- Oost, overleden. Gx-oskamp was de man die in 1971 het Sloegebied ontdekte als plaats voor een Nederlandse vestiging van de Franse multi national. In 1973 werd de raffi naderij geopend. Vlak voor die opening werd hij tijdens een be zoek aan de Franse ambassade in Den Haag, met de rest van de Total-top, gegijzeld door het Ja panse Rode Leger. In 1986 nam Groskamp afscheid als directeur van Total Vlissin gen. De oud-topman wordt maan dag in Den Haag begraven. besloten dat er een werkgroep wordt samengesteld die zich richt op de kansen voor nieuw bouw. De werkgroep denkt er aan om een enquête in het dorp te houden. Beperkt inwonertal Door het beperkte inwonertal is een reguliere busverbinding naar Oost-Souburg, Vlissingen en Middelburg niet rendabel. Het NS-station is uitsluitend per treintaxi bereikbaar. Dat zijn nadelen van het wonen op het platteland. In het dorpsplan wordt weliswaar geopperd om nieuwe mogelijkheden voor openbaar vervoer te bespreken. De px-ovincie is opdrachtgever voor het openbaar vervoer. Ge doeld wordt op regelingen via het collectief vraagafhankelijk vervoer (CW). „Dit vervoer op afspraak is op Walcheren nog niet ontwikkeld." Aan de kwaliteit van de openba re ruimte en de inrichting ex-van, kan nog het een en ander verbe terd worden. Op dit moment wordt gewerkt aan de Wever straat en Dorpsstraat. De werk zaamheden moeten rond okto ber afgerond zijn. Ander punt van aandacht is het onderhoud van de kerktuin van de onlangs gerestaureerde kerk van de hervormde gemeente. Op twee zaterdagen hebben circa twintig 'vrijwilligers van de kerk' planten en struiken uit de kerktuin vex*wijderd. Vanaf de Dorpsstraat is nu vrij zicht op de kerk en de ernaast liggende vliedberg. Binnenkort wordt de kerktuin, in opdracht van de ge meente Vlissingen, heringericht door Braber Groenvoorziening. Verlies Over het verlies aan natuur waarden door de verdieping van de vaargeul van de Westerschel- de is eerder als mogelijk com- pensatiegebied Rammekens- hoek aangewezen. Daarover meldt het dorpsplan: „Een vol ledige realisatie kan alleen sla gen als grondvei*weiving plaatsvindt op basis van vrij willigheid." Het vexvexven van grond is al gerealiseerd ten oos ten van de Groene Landweg. Het ondei'houd van de tuin rond de onlangs gerestaureerde kerk van de hervormde gemeente in Ritthem is opgenomen in het dorpsplan. foto Lex de Meester VEERE - Het college van B en W van Veere wil meer jongeren ontmoetingsplaatsen (JOP) en speeltoestellen in de Walcher- se dorpen. Het college wil 68.000 euro uittrekken voor het rea liseren van zeven JOP's en het vervangen en aanschaffen van speeltoestellen. De JOP's komen als zeecontainers, die de jon geren zelf kunnen opknappen. De benodigdheden hiervoor, zoals verf, worden door de gemeente beschikbaar gesteld. De JOP's moeten komen in Westkapelle, Meliskerke en Koude- kerke. In Westkapelle wordt voor 1 juli een zeecontainer ge plaatst bij Erica. Waarde ontmoetingsplaatsen in Meliskerke en Koudekerke komen, is nog niet duidelijk. Een aantal jongeren heeft skatepleinen aangevraagd. Het idee is om die pleinen ook als JOP's te laten dienen. Ook moe ten openbaar toegankelijke schoolpleinen een impuls krijgen door skatebanen te plaatsen. Gedacht wordt aan de pleinen van de Wegwijzer te Serooskerke, de Golfslag te Domburg en 't Veer in VeereHet voorstel wordt 4 juli in de raad besproken. DOMBURG - B en W van Veere geven de provincie 2970 euro subsidie voor de herdenking van de Watex-snoodramp in 2003. Volgend jaar is het vijftig jaar geleden dat grote delen van Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant werden getroffen door ovei'stromingen. Daaraan zal in de provincie veel aan dacht worden besteed. De totale kosten voor de herdenking worden geraamd op 800.000 euro. Veere stelt dat ook gebie den in de gemeente zijn getroffen door de overstromingen. Eén van de grootste Deltawerken, de Stoxmvloedkering, ligt op het grondgebied van de gemeente Veere. DOMBURG - De maatschap Van Sluijs mag geen minicam ping beginnen op de Poppenkerkseweg in Westkapelle. B en W van Veere weigeren een ontheffing te verlenen. De maat schap verhuist van de Krekelstraat naar de Poppekerkseweg. De gemeente en de dienst Landinrichting werken mee aan de vex-huizing door een bestemmingsplanwijziging en grondtoe- wijzing. Om de kosten van de boei'derijverplaatsing te druk ken, had de maatschap gevraagd om in aanmerking te komen voor een minicamping. B en W wijzen erop dat nieuwe mini- campings alleen zijn toegestaan op percelen in het middenge bied. In de kustzone is nieuwvestiging niet mogelijk. MIDDELBURG - Kinderboerderij de Kleppei'hoeve in Mid delburg heeft ruim 540 euro gekregen van mevrouw J.Gouwe loos uit Middelburg. De boerderij heeft van het bedrag een ca via verblijf en een nieuwe duiventil gerealiseerd. Mevrouw Gouweloos is gepensioneerd en maakt voor haar hobby kaar ten, De opbrengst van de verkoop schenkt zij aan een goed doel. MIDDELBURG - Het ROC Zeeland heeft gisteren twee fictie ve cheques van elk 453,75 euro aan twee goede doelen ge schonken. Het gaat om de Bouwspeelplaats Middelburg van het Sociaal Kultureel Werk en de vereniging Wereldkinderen. Het geld komt van het jaarlijkse project Holland-excursie voor de horecastudenten. De leerlingen hebben in Limbxxrg Zeeuwse producten gecombineei'd met Limburgse. Een deel van het entreegeld om de producten te mogen proeven is elk jaar bestemd voor goede doelen. door Ellen De Vriend VLISSINGEN - McDonald's kan pas medio 2003 beginnen met de bouw van een McDrive in Vlissingen. De uitwerking van de plannen voor het nieuw te ontwikkelen bedrijventer rein aan de Sloeweg in Vlissin gen neemt meer tijd in beslag dan was voorzien. Het plan van opzet ligt nu bij de ge meente Vlissingen. Woordvoerder J. Schroevers van de gemeente bevestigt dat de plannen voor het bunker terrein (ook wel Baskensbux-g III genoemd) bijna een jaar vertraging hebben opgelopen. Dat komt volgens hem hoofd- zakelijk door-dat over de circa honderdvijftig woningen en de parkeermogelijkheden in de plannen nog veel onduidelijk was. Maar ook de McDx-ive leverde de nodige discussies op. „Zo'n McDrive op de juiste manier ontsluiten, zodat aan de ene kant kan worden ingereden en aan de andere kant uitgereden, vraagt een aantal aanpassin gen", legt Schroevers uit. „Die punten zijn nu zorgvuldig uit gewerkt en helder. We zijn nu toe aan het lange traject van adviseurs, constnxcteux-s en het opstellen van werkteke ningen." Woordvoerder Dvan den Boo gaard van McDonald's Neder land zegt niet betrokken te zijn geweest bij de onderhandelin gen tussen de projectontwik kelaar en de gemeente Vlissin gen. „Onze wensen zijn bij bei de partijen bekend en er is geen bezwaar aangetekend te gen het voorontwex-p bestem mingsplan. De opening van de 'Mac' in Vlissingen is onze prioriteit in Zeeland." McDonald's Vlissingen wordt het viex-de restaurant in Zee land. De vestiging vindt on- derdak in een bedi'ijfsverza- melgebouw. Van den Boog aard: „Daaxwan gaan wij vier honderd vierkante meter ge bruiken, verdeeld over twee verdiepingen. Er komen circa honderd'vijftig zitplaatsen." Naar vexwachting gaat de ge meente in mei 2003 beginnen met de sloop van de aangren zende vijf flats in Vlissingen. Na de bouwvakvakantie kan volgens Schroevers worden begonnen. Een woning aan de Emmastraat in Axel brandde gisteren af na een blikseminslag. foto Camile Schelstraete zaterdag 22 en zondag 23 juni 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur F. Legemate, T roelstraweg 411tel. (0118 1468021 Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 zon. 0.00-24.00 uur: W. van Ouwerkerk, Gerbrandystraat 6, tel. (0118)465498. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: G, J. H. Meyjer, Oosterscheldestraat 12, tel.(0118)639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: K R.G.S. Boejharat, Noordweg 419, tel. (0118) 639933. Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Souburg, Nieuwland en Arnemuiden, zat. 0.00-24.00 uur: J. Visser, Roozenburghlaan 20, Middel burg, tel.(0118)627664 zon. 0.00-24.00 uur: J.C. Ponten, Oude Rijksweg 4, Nieuw land, tel. (0118) 627664. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Se rooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Se rooskerke, tel. (0118) 591212. Domburg, Aagtekerke, Westkapelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: P K. Noorlander, Middelburgsestraat94, Koudekerke, tel. (0118) 551231. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bou- wense en Stutterheim), vrij. 18.00-ma 08.00: B Bouwense, Valkenisseweg 42, Bigge kerke, tel.(0118)552190. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Tandartsen: Walcheren: C. Westveer, Loskade 27, Middelburg, tel. (0118) 626694. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 20.00- zon. 22.00 uur: H. Klompe, tel.(0118)471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M. de Jonge, tel. (0118) 616761 Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: Mw. C. Brink, Meanderlaan 326, Middel burg, tel. (0118) 611011. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren): Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel le tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Stichting Dierenambulance Walcheren: alarmnummer 06-23268462. Vogel- en Egelopvang 'De Mikke': Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Van de Sande, Badhuisstraat 30-34, Vlissingen, tel. (0118) 412066. Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tel. (0118) 612538. Thuiszorg: Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118- 684000, STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00 - 12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45 - 9.00 uur; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; Zorgcentrum Ter Reede, Koudekerkse- weg, 18.45 uur; rolstoeloptocht over boulevard; WESTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 - 11.30 uur: Badminton voor 50-plussers; OOST-SOUBURG - Aquarel schilderen, borduren of mos selschelpen schilderen: het kan allemaal morgen tijdens de cre atieve zomermarkt.in centrum 't Allegaartje in Oost-Soubxirg. Vanaf 10.00 tot 15.30 uur. De kijkavond voor gestolen fietsen - maandag 24 juni in het politiebureau van Vlissingen aan de Molenstraat - duurt van 19 tot 20 uur. In de PZC van donder dag 20 juni stond dat de kijkavond tot 22 uur zou duren. door Eugène Verstraeten AXEL - Een felle brand heeft gisterochtend na een bliksemin slag een woning aan de Emma straat in Axel grotendeels in de as gelegd. Het huis moet waarschijnlij k als verloren worden beschouwd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het uit zes perso nen bestaande gezin kon zich in veiligheid brengen. De verzeke ring heeft vervangende tijdelijk ke huisvesting geregeld Het vuur onstond gisterochtend om tien over half vijf toen de bliksem met een enorme klap in het dak sloeg. Het dak vloog on- middellijk in brand. Op het mo ment van de inslag was de huis eigenaar beneden in de keuken. Hij rende naar boven, waar hij zag dat door de knal hele stuk ken uit het plafond waren gesla gen en dat het dak in brand stond. De man probeerde nog met een brandblusser het vuur te bestrijden, maar daar was geen beginnen aan. Inmiddels was de rest van het gezin de wo ning ontvlucht. De Axelse vrij willige brandweer rukte met groot materieel uit. Omdat er gevaar bestond dat de vlammen zouden overslaan naar naastge legen panden, werd het korps uit Zuiddorpe te hulp geroepen. De Terneuzense bx'andweer stuurde een hoogwerker om het vuur van bovenaf te bestrijden. „Toen we arriveei'den, stond de hele bovenvex'dieping al in lich terlaaie", zegt plaatsvervan gend brandweercommandant C. Overdulve. „Ik heb zelden meegemaakt dat een dak na een blikseminslag zo snel in brand stond. Op wat van het dak ge slagen dakpannen na liepen de omliggende huizen geen schade op. In de straat geparkeerde au to's werden wel beschadigd door rondvliegende dakpannen. Het nablussen van het vuur duurde gisterochtend tot om streeks half tien. De bovenvex*- dieping van het huis brandde volledig uit. door Esme Soesman HEINKENSZAND - Mensen met de dodelijke spierziekte ALS moeten het doen zonder genezend medicijn, zonder de minste hoop op genezing. Greta Mol Steketee uit Heinkenszand is één van hen. Bij wijze van hart onder de riem kreeg zij gisteren een bloemetje van burgemeester Gelok van Borsele. ALS staat voor Amyotrofische Lateraal Sclerose en komt er in het kort op neer dat zenuwcel len één voor één afsterven. Daardoor komen signalen van uit de hersenen niet meer aan bij de spieren. Doorgaans overlij den mensen met ALS drie tot vijf jaar na het voordoen van de eerste verschijnselen. Bij Greta Mol (67) werd de dia gnose vijf jaar geleden gesteld. Het begon met gebreken aan haar stem. Daarna volgde de ene na de andere achtex-uitgang. „Het is een langzame dood, cru gezegd", vat Mol ALS samen. Van een actief wandelend, fiet send en zwemmend mens veran derde ze in een vrouw met vele gebreken. „Ik kan nu honderd meter lopen met een rollator. Ik heb twee honden, die laat ik uit met. m'n scootmobiel." Want Mol laat haar hoofd niet han gen. Dat is even anders geweest, blikt ze op de afgelopen vijf jaar terug. „Het eerste wat je gaat doen als je dit hoort, is je begra fenis regelen. Je ziet nergens de zin meer van in. Maar op een ge geven moment ga je toch weer genieten van dingen. Dan zie je wat je nog hebt en niet alleen wat je steeds weer verliest. Ik hou nogal van planten en bloe men en opeens kocht ik weer een plant. Toen dacht ik: nou Greta, dat gaat goed." De orzaak van ALS is niet be kend. Evenmin bestaat een me dicijn dat geneest. Nederland telt momenteel tussen de 1000 en 1500 mensen met deze ziekte. Jaarlijks wordt de diagnose bij zo'n 450 personen gesteld. Op 1 juli gaat het ALS-Centrum Ne derland van start. Dit centrum, dat zich onder meer op een bete re zorg en meer onderzoek wil richten, wordt ondergebracht in de academische ziekenhuizen in Amsterdam en Utrecht. Het bezorgen van bloemen ge- beurt in heel Nederland, in het licht van de vandaag gehouden Wex-eld ALS-dag. 's Morgens jagen, 's middags vissen. Was daf niet de droom van een filosoof? - Zagers spitten op het slik. Oesters rapen bij laag water. Een zilte Zeeuwse variant? Maar 's avonds is het tijd voor rusten, dromen, denken over morgen. Van ons mag u zich echter ook best 's morgens en 's middags in deze fauteuil van Italiaans design en comfort ontspannen! Kees den Herde Interieurstylinq Walcheren Noordweg 1 25, Serooskerke, 0118-593030 www.keesdenherder.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13