PZC College verwerpt kritiek theater SOT Zwitserse trommelaars zijn niet te evenaren Gimbrère Vraagtekens bij nieuwbouw Rijkswaterstaat Middelburg UITVERKOOP Gasthuiskerk bijna klaar De Viersprong opent psychiatrische poli voor probleemjeugd ISieuwbouwplan wel goed voorbereid Aanrijding met ambulance Boete wegens stelen benzine Rijverbod en boete voor weigeren bloedproef zeeuwse almanak Zielig WALCHEREN donderdag 20 juni 2002 toorAb van der Sluis MIDDELBURG - Burgemeester in wethouders van Middelburg nnden dat de nieuwbouwplan- i voor het theater op de plek i de oude Berghuijskazerne •gvuldig zijn voorbereid. Het college stelt dit in een reactie op jen rapport van de belangen- tereniging Van A tot Z. Omwo nenden zeggen dat de bouw van denieuwe schouwburg is omge- ten door te veel financiële risi- De belangenvereniging gaf het iureau voor Bestuurskundige adviezen Kerver opdracht het •oorontwerp-bestemmings- ilan door te lichten. De conclu- ies waren vernietigend. Het iureau noemde bijvoorbeeld iet in exploitatie splitsen van de parkeergarage en het A-theater 'gekunsteld'. Kerver zette ook vraagtekens bij de afspraken tussen de gemeente en de ex ploitant van de schouwburg. B en W verwerpen de kritiek van de omwonenden en het bureau. Het college noemt de conclusie VLISSINGEN - Een ambulance is gistermorgen in Vlissingen betrokken geraakt bij een aan rijding. De ambulance reed met loeien de sirene en blauw zwaailicht door rood licht op de kruising van de Koudekerkseweg en de President Rooseveltlaan. Een 24-jarige automobiliste uit Vlissingen, voor wie het licht op groen stond, gaf geen voorrang aan de ambulance. Voor zover bekend raakte niemand gewond bij het ongeval. van het rapport, dat de bevol king in zeer vrijblijvende zin ge ïnformeerd wordt, 'tendentieus en onterecht'. „De gemeente heeft een intensieve communi catie met belanghebbenden na gestreefd." Volgens het college is met het voorlopig ontwerp van de nieu we schouwburg volledig tege moet gekomen aan de wensen en eisen van de omwonenden. De contouren van het nieuw te bou wen complex - behalve die van de toneeltoren - passen geheel in de bestaande bebouwing. Het gemeentebestuur heeft zelfs ex tra aandacht besteed aan de uit bouw aan de achterkant. Niet relevant Het adviesbureau Kerver ging voor een groot deel in op de fi nanciële haalbaarheid van het nieuwe theater. B en W vinden dat het bureau daarvoor niet was ingehuurd. De conclusie is dan ook niet niet relevant. Ker ver was gevraagd een visie te ge ven op het concept-vooront werp bestemmingsplan. De gemeente verwerpt dan ook 'de gekunstelde splitsing'. „Deze splitsing bevordert juist een helder inzicht in de investerin gen, kosten en opbrengsten. De exploitatie van het theater wordt zo op geen enkele wijze met die van de parkeergarage vermengd." Het college is vooral niet te spre ken over het hoofdstuk 'maat schappelijke toetsing en over leg' in het rapport-Kerver. „Van meet af aan is door de gemeente uiterste zorg besteed aan de maatschappelijke toetsing.Als voorbeeld noemt het college het financieel helpen van de omwo nenden. De gemeente heeft de oprichting van de belangenver eniging gefinancierd en diverse onafhankelijke onderzoeken betaald. „Deze vergaande vor men van dienstverlening zijn niet eerder toegepast en zijn evenmin wettelijk voorgeschre ven." Samenvattend concludeert het college dat Middelburg een nieuw theater krijgt dat past in de omgeving. De vijftien kri tiekpunten die de belangenver eniging aangaf, zijn 'nagenoeg' allemaal verwerkt in het con cept. Er zijn afspraken gemaakt over de in- en uitgang van de nieuwe parkeergarage en over het vooraf opnemen van de bouwkundige staat van de om liggende panden. De belangen vereniging is daarnaast correct en op tijd geïnformeerd. De tijd om op plannen te reageren, kan krap zijn, aldus het college, maar dat komt omdat een der gelijk bouwproject te maken heeft met een strakke planning. Alles overwegend is het college van B en W dan ook niet van plan om de gemeenteraad voor te stellen af te zien van de bouw van een nieuwe schouwburg op de plek van de oude Berghuijs kazerne. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 21-jarige vrouw uit Hansweert voor de diefstal van benzine negentig euro boete op gelegd. De verdachte maakte deel uit van een groep jongeren die eind december 2000 en begin vorig jaar bij een busonderneming in Borssele tankpasjes wegnamen. Hiermee gooiden de j ongeren bij de onderneming gelijk de benzi netank vol. De schade van ruim tweeduizend gulden is inmid dels vergoed. doorValeska Nastaly VLISSINGEN - Zwitsers trom melen, wat is dat? Om te begin nen is het een unieke bezigheid. Dominique Bukkens (24) uit Vlissingen beoefent de muziek soort op het hoogste niveau in Nederland. Met zijn band, Trommelgroep West Nederland, waarin ook zijn broer Rhemond (29) speelt, gaat hij volgende week naar de nationale kampi oenschappen Zwitsers tromme len in Zwitserland. Dat is volgens Dominique echt uitzon derlijk, want in Zwitserland kom je er niet zomaar tussen. Dominique vertelt dat de trom melgroep een uitnodiging heeft gekregen van de Zwitserse Bond van trommelaars. „Wij treden vaak op tijdens het Zwitserse Carnaval, de Basler Fasnacht. Hierdoor hebben wij bekend heid gekregen in Zwitserland en konden wij lid worden van de bond." Voor Dominique en zijn broer is het de eerste keer dat zij meedoen aan de kampioen schappen. De band is er al eens eerder geweest. Dominique vertelt dat ze in Ne derland aardig zijn uitgespeeld. „We winnen negen van de tien keer, dus hier is weinig eer meer te behalen. De Nederlandse juryleden hebben wel waarde ring voor het Zwitsers tromme len maar hebben er over het al gemeen weinig verstand van. We moeten het opnemen tegen gewone drumbands en fanfare bands, die een hele andere tech niek hebben dan wij Dominique kijkt erg uit naar de Zwitserse kampioenschappen. ..Alleen al het feit om daar te staan tussen de Zwitserse top is een hele uitdaging." De Trom melgroep West Nederland hoort bij de eerste divisie Zwitsers trommelen. Dat is het aller hoogste niveau in de muziek soort. Synchroon Het Zwitsers trommelen heeft volgens Dominique alles te ma ken met het visuele en de tech niek. „In Nederland is alles meer melodisch. Bij ons gaat het Puur om het trommelen. Wij slaan meer vanuit onze armen in plaats vanuit de polsen. Dat klinkt anders en het straalt wat uit." Ook het instrument en de stokken zijn anders. De trom mel is vrij hoog en touwen hou den het vel strak. De stokken zijn dikker dan normaal. Het Dominique Bukkens (links) en zijn broer Rhemond beoefenen het Zwitsers trommelen op het hoogste niveau in Nederland. foto Lex de Meester Zwitsers trommelen gaat syn chroon. Het notenschrift be staat uit slechts één lij nwaarbij de noten onder de lijn staan voor een slag met de linkerhand en die boven de lijn voor rechts. Dominique wist al van kleins af aan dat hij wilde trommelen. Samen met zijn broer zat hij tot twee jaar geleden bij het Vlis- singse harmonieorkest Ons Ge noegen. „Ik begon op mijn zesde bij Ons Genoegen. Het eerste jaar was er geen plekje vrij op de trommel, dus moest ik trompet spelen. Dat vond ik helemaal niets. Na een jaar was de trom mel vrij en sindsdien trommel ik", aldus Dominique. In februari 2000 kwamen de broers bij Trommelgroep West Nederland terecht. „Ik was via via met de band in contact geko men. Ik was wel bekend met het Zwitsers trommelen, door les sen van de marinierskapel bij Ons Genoegen. Het sprak mij J. Riemens van de christelijk gereformeerde gemeente in Middelburg legt de laatste hand aan een psalmenbord. foto Lex de Meester door Ron Maqnee MIDDELBURG - De verbouwing van de Gast huiskerk is op een haar na gevild. Het statige Middelburgse kerkje heeft een indrukwekken de renovatie ondergaan. Maar voor de klussen de leden van de christelijk gereformeerde ge meente blijft het haasten om de deadline te halen. Zaterdag opent de uit 1492 stammende Gast huiskerk op de hoek van de Lange Delft en de Nieuwstraat haar deuren. Ln vier maanden tijd is de kerk van boven tot onder gestript en leeg gehaald en vervolgens gesausd en weer inge richt. Het resultaat mag er zijn. Zo is het hele interieur van boven tot onder van een nieuwe laag verf voorzien. Daarnaast zijn de lange, smalle kerkbanken gehalveerd en aan de zijkanten geplaatst. Hierdoor is een groot middenpad ontstaan. Bij brand is het nu makkelijker om uit de kerk weg te komen en bruidsparen kunnen eenvoudiger naar voren lopen, waar het vroeger nog wel eens krap was. Ook de vloer is geheel vernieuwd. De oude hou ten planken hebben plaatsgemaakt voor een strakke zwarte natuurstenen vloer. Hierin is een verwarming geplaatst. Aan de muren zijn nieuwe convectors geplaatst met een groot op pervlak. Ook op de eerste etage is flink geklust. Het bal kon heeft tweemaal zoveel rijen als eerst. Daarnaast loopt het balkon nu licht af, zodat ook kerkgangers op de laatste rij nog goed zicht hebben op de dienst. Tot slot leiden er twee trappen naar de eerste etage, waar er eerst nog maar eentje was. Overigens had de gemeente Middelburg aan gedrongen op een aanscherping van de veilig heidsvoorzieningen van de kerk. Als de chris telijk gereformeerde gemeente toch van plan is om de kerk onder handen te nemen, dan moet het gebouw ook aan alle veiligheidsvoorschrif ten voldoen, was de redenering. Dat is nu dan ook het geval. Volgens één van de bekendste kerkgangers van de Gasthuiskerk, Tweede-Kamerlid Leen van Dijke, konden zich vroeger gevaarlijke situa ties voordoen. „Vooral de smalle trap naar bo ven was altijd heel krap", herinnert Van Dijke zich. Ook weet hij nog hoe de staat van de vloer bij aanvang van de verbouwing was: „Dan kwam er een verwarmingsbuis uit de grond die volledig verpulverd was. Camera Nieuw in de kerk is ook een geluidsinstallatie en een camerasysteem. Hierdoor kunnen onop vallend opnamen worden gemaakt van de kerkdiensten. Daarnaast is de hele verlichting van de kerk aangepakt en voorzien van spaar lampen. De verbouwing heeft de christelijk gerefor meerde gemeente grotendeels zelf verricht en bijna volledig uit eigen zak betaald. „Alleen in het kader van de monumentensubsidie krijgen we nog een bij drage aldus Van Dij ke. De tota le kosten van de verbouwing bedragen onge veer 250.000 euro. Zaterdag is de Gasthuiskerk vanaf 12.00 uur open voor publiek. Om 17.00 uur is er een vrij toegankelijke Vesperdienst met medewerking van kerkkoor Internos. erg aan, vandaar dat ik eens ging kijken bij de groep in Lei den. Mijn broer ging ook mee. We zijn er samen ingerold." Trommelgroep West Nederland bestaat uit veertien bandleden. Het is de enige Nederlandse band die het Zwitserse tromme len beoefent. De band is in 1998 ontstaan doordat een aantal en thousiaste vrienden hun hobby samen wilden beoefenen. Er ko men niet veel mensen bijomdat het niveau van de groep zo hoog ligt. „Dat is voor veel mensen moeilijk bij te benen. De om schakeling van het Nederlandse naar het Zwitserse systeem is moeilijk aan te leren." Dominique vertelt dat hij soms zijn ogen niet kan geloven als hij de Zwitserse top bezigziet. „Die zijn zo goed, dat kan je niet eve naren." Hij verwacht dan ook niet te winnen in Zwitserland. „Ik wil gewoon kijken waar we écht staan." MIDDELBURG - Leefbaar Middelburg wil opheldering over de bouw van een nieuw kantoor van Rijkswaterstaat op de plek van het oude zwembad Poelendaele. De fractie zegt uit het geruchtencircuit te hebben vernomen dat de Rijksgebou wendienst - de opdrachtgever - Rijkswaterstaat zoveel bezuini gingen oplegt, dat nieuwbouw zeer onzeker is geworden. De fractie heeft gisteren schrif telijke vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. Leefbaar Middel burg vraagt zich af of de geruch ten over bezuinigingen juist zijn. De fractie heeft ook vastgesteld dat het bord dat de bouw van het kantoor van Rijkswaterstaat aankondigt, is verdwenen. „Be staat er een verband tussen dit bericht en onze constatering?" In april toonde het gemeentebe stuur burg zich al geïrriteerd over het uitblijven van de nieuwbouw van het Rijkswater staatskantoor. Wethouder R Bruinooge zei toen dat Rijkswa terstaat bij de verkoop geëist had dat de kavel in december MIDDELBURG - Voor het wei geren van een bloedproef is gisteren in Middelburg een 41- jarige man uit Vlissingen ver oordeeld tot negen maanden rij ontzegging en duizend euro boete. De Vlissinger veroorzaakte op 21 maart in zijn woonplaats een ongeval, toen hij door rood licht reed. Agenten waren ervan overtuigd dat er drank in het spel was. Een blaastest lukte niet, omdat de man in het zie kenhuis moest worden opgeno men. Aanvankelijk had ver dachte toestemming gegeven door Mieke van der Jagt HALSTEREN - Psychothera peutisch Centrum de Vier sprong in Halsteren opent vol gende week een polikliniek voor Forensische Jeugdpsychiatrie (FJP) in de villa van de Vier sprong. Jongeren tussen 12 en 18 jaar die in aanraking zijn ge komen met de politie, kunnen daar worden behandeld bij mo gelijke onderliggende psychia trische problemen. Tot nu toe zijn er voor dergelijke jongeren in Zuid-Nederland geen mogelijkheden voor am bulante behandeling. Ze vallen dikwijls tussen wal en schip om dat jeugdpsychiatrische instel lingen niet op hun problematiek zijn ingesteld, evenmin als de justitiële jeugdinrichtingen, zo als de Hey-Acker in Breda. De Viersprong ontwikkelt de be handeling, waarvoor voorlopig zes medewerkers zijn aange trokken, samen met de Hey-Ac ker en in overleg met de jeugdpsychiatrie in Zuid-Ne derland. Eenheden De Viersprong heeft in Halste ren klinische eenheden voor korte en langere behandeling van volwassenen, een psycho therapeutische gemeenschap voor jongeren en deeltijdbehan deling. In de nieuwe FJP-polikliniek is het de bedoeling verschillende behandelingsgroepen te star- Advertentie ten. Kinderen bij wie psychia trische problemen worden geconstateerd, kunnen in deel- tijdgroepen worden behandeld voor jonge delinquenten, jonge zedendelinquenten en kinderen die hun boosheid en agressie niet kunnen hanteren. Naast in dividuele en groepstherapie, wil de Viersprong ook oudertrai ningen en gezinstherapie aan bieden. De Viersprong verwacht verwij - zingen door de Raad voor de Kinderbescherming, Jeugdre classering en j ustitiële instellin gen als de Hey-Acker. Als jonge ren, bijvoorbeeld omdat ze vastzitten, niet naar Halsteren kunnen komen, gaan de mede werkers voor behandeling naar de instellingen toe. Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Zwolle-Groningen 21 juni Zoetermeer Stadslijn 21 juni Nachttrein Utrecht C- Arnhem-Nijmegen 22 op 23 juni Utrecht C-'s-Hertogenbosch Geldermalsen-Tiel Geldermalsen-Leerdam 22 en 23 juni Weesp-Naarden-Bussum 22 en 23 juni Zwolle-Deventer 22 en 23 juni Zoetermeer Stadslijn 24 t/m 28 juni Zaandam-Uitgeest 23 juni Rotterdam Centraal-Dordrecht 23 juni Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. Vanmiddag 15-30-16.30 uur Nicci Gerard en Sean French hun boeken, waaronder het Geschenk van de Maand van het Spannende Boek: Verlies vanavond vanaf 17.30 uur lomaat-pompoensoep en Salade van geitenkaas en aardbeien (vegetarisch) of Tilapia filet en Fruitsalade voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 22 juni 14.30-16.30 uur een voorproefje van het Internationale muziekfeest Middelburg in onze binnentuin: Ontwerp voor Kunst aan de Kaaien' no 11: Jackie Bongers Angels don't forget koop nu alvast je Schoolagenda en maak kans op een 'IcIHICTSkfkv Win kei Beeld Geluid Advertentie LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG 2001 bouwrijp zou worden op geleverd. De Rijksgebouwen dienst stelde dat de bouw na de zomervakantie begint. voor een bloedtest, maar een maal in het ziekenhuis zag hij daar van af. Officier van justitie J. Groen vond dat het onderzoek op de juiste wijze was uitgevoerd. Raadsman D. Olie plaatste daar kanttekeningen bij. „Er is mijn cliënt niet gevraagd om een ademonderzoek te doen. Bij de bloedproef moet men een be roep kunnen doen op een bij zondere medische reden." Hij vroeg zijn cliënt vrij te spreken. De politierechter zag voldoende bewijs, omdat agenten van een ademtest kunnen afzien als een ziekenhuisopname gewenst is. Er waart een woord rond in dit land. Vooral bestuurders, die zich buiten verkiezings tijd graag in nevelen hullen, maken er veel gebruik van. Ze hadden al een aantal jaren het prijskaartje. Als ze niet weten wat ze met iets aan moeten roepen politici dat aan een plan wel een prijs kaartje hangt en dan denken ze dat ze op een beeldende manier iets hebben gezegd. Daaraan is nu de spagaat toegevoegd. Autoriteiten be vinden zich sinds enige tijd op alle mogelijke manieren in een spagaat. Waarschijn lijk bedoelen ze daarmee dat ze een probleem hebben of in een dilemma verkeren maar ze vinden de spreidzit blijk baar leuker. Toen onlangs een wethouder te Utrecht op de televisie met de melding kwam dat hij door het landelijke vreemde lingenbeleid in een spagaat was geraakt, wilde Sonja, die in Goes zat te kijken, weten wat hij bedoelde. Haar vader gaf uitleg over de voor ongeoefenden pijnlijke, gymnastische stand der be nen en zei: „Nu weet hij niet hoe hij verder moet." Sonja bekeek de man op de beeldbuis en was vol medele ven. „Zielig hoor, hij is al veel te oud voor balletles."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9