PZC Opnieuw aanslag in Israël Hoofdrolspelers moordzaak Van Noppen slaags in media $2 z Tot €250,- voordeel bij Hi Profile LANÖELp OPEN DAG Joegoslavië levert tribunaal bewijzen tegen Milosevic Rijken Zuid-Amerika steeds rijker Microsoft bant software van concurrent Marokkaanse politie arresteert topman Al Qaeda Bush stelt lancering nieuw plan Palestijnse staat uit mam Op de vlucht voor het water i|§|| ilii: 3 •tv WS Premier was geheim agent Brandstichters internetcafé Doden bij strijd studenten Nigeria Schadeclaim passief roken erkend Britse vorstin wil geen T-shirts zien m i f 7* mLS» Sijf» Oost-Duits geld vernietigd LyzAC College 070 3508455 SLAGEN BIJ LUZAC donderdag 20 juni 2002 I WASHINGTON - Microsoft wil j vanaf 2004 niet langer de Java- software van zijn concurrent Snn opnemen in het besturings programma Windows. Dat zegt I een Amerikaanse woordvoerder van 's werelds grootste soft- I warefabrikant. Een woordvoerder van Micro- I soft Nederland gaf gisteren als reden de voortdurende juridi sche strijd tussen Sun en Micro soft. Daardoor mag Microsoft geen veranderingen meer aan brengen in de aangeleverde Ja va-software. „Als er een soft- I wareconflict ontstaat, kunnen wij dat niet verhelpen." Op 1 ja- I nuari 2004 loopt een contract niet Sun af. Hierna moeten ge- bruikers of andere leveranciers direct zaken doen met Sun. Sun is een van de grootste con currenten van Microsoft. Java is gemaakt om op diverse compu- ta-systemen te draaien, waar onder Windows van Microsoft. Het gedwongen besluit van Mi crosoft kwam één dag voordat de Amerikaanse onderneming en negen Amerikaanse staten hun slotpleidooien houden in de zaak die anti-monopoliesanc- ties tegen Microsoft behandelt. Die pleidooien zijn komende woensdag. Het besluit van Mi crosoft had volgens de woord voerder hier echter niets mee te maken, maar met een besluit uit 1997. RTR/ANP WASHINGTON - De Marok kaanse politie heeft begin vori ge week de terrorist Abu Zubair aangehouden. Dat hebben Amerikaanse regeringsfunctio narissen meegedeeld. Zubair, bijgenaamd De Beer, wordt be schouwd als een vooraanstaan defiguur binnen het terreurnet werk Al Qaeda van Osama bin Laden. De Amerikanen bevestigden voorts dat eveneens in Marokko Mohammed Haydar Zammar is opgepakt. Hij zou in Hamburg Mohammed Atta voor Al Qaeda hebben geronseld. RTR Torpedo oorzaak MOSKOU - De Russische atoomonderzeeër Koersk is ge zonken door een explosie van een eigen torpedo. Dat conclu deert een Russische regerings commissie. Bij de tragedie in de Barentszzee kwamen alle 118 bemanningsleden om het leven. DPA van onze redactie buitenland JERUZALEM - Jeruzalem is gisteravond voor de tweede keer in twee dagen opgeschrikt door een Palestijnse zelfmoordaan slag. Er vielen zeker zeven do den en tientallen gewonden. De aanslag had plaats in de wijk French Hill in het noorden van Jeruzalem. Volgens ooggetui gen stond de dader tussen een groep mensen die op de bus wachtte. Het jongste bloedvergieten lijkt voorlopig een streep te halen door de plannen van president Bush. Hij wilde de komende da gen het voorstel doen een 'voor lopige' Palestijnse staat op te richten. Volgens het Witte Huis is het momenteel 'niet de juiste tijd' voor een Amerikaans initi atief. Dinsdag vielen door een aanslag op een bus in Jeruzalem twintig doden. Die daad werd opgeëist door de extremistische Harnas. De aanslag van gisteren komt op rekening van de Al Aqsa Marte laren Brigade, zo verklaarde de ze aan de Fatah-beweging van president Arafat gelieerde groep. Gistermorgen kondigde Israël aan gedeelten van de Palestijnse gebieden opnieuw te bezetten, net zo lang tot er een einde komt aan de aanslagen. Het was een reactie op de zelfmoordactie van dinsdag. Bij iedere aanslag zal Israël een nieuw deel van de Palestijnse gebieden bezetten. Het besluit van de Israëlische regering betekent een drasti sche wijziging van het beleid. De afgelopen weken trokken Is raëlische tanks en troepen na aanslagen steeds kortstondig steden op de Westelijke Jor- daanoever binnen. Gisteren vielen Israëlische troe pen Jenin en Qalqilya op de Westoever opnieuw binnen. Ook in Nabloes was het leger enige tijd actief. Advertentie Tientallen prominente Palestij- nen, onder wie parlementslid Hanan Ashrawi, hebben giste ren een advertentie geplaatst in de Palestijnse krant Al Quds waarin zij oproepen tot het be ëindigen van de zelfmoordaan slagen. De aanslagen leiden tot niets, alleen tot een grotere kloof tussen de Israëliërs en de Palestij nenaldus de Palestij nse prominenten. Uit opiniepeilin gen blijkt dat de meerderheid van de Palestijnen de zelf moordaanslagen steunt. Bush zal nu volgens The Was hington Post voorstellen zijn plan voor een 'voorlopige' Pa lestijnse staat in september aan te nemen tijdens een internatio nale conferentie. Voorwaarde is wel dat tot die tijd voldoende voortgang is ge boekt met de hervorming van de Palestijnse veiligheidsdien sten en het geweld tegen Israëli sche burgers is afgenomen. Tijdens een overgangsperiode van drie jaar moet een definitie ve oplossing worden gevonden voor cle belangrijkste conflicten tussen Palestijnen en Israëliërs. Grenzen Het gaat dan onder meer om de definitieve grenzen, de status van Jeruzalem en de kwestie van de Palestijnse vluchtelin gen. Jordanië en Egypte, de enige twee landen in de regio die een vredesverdrag met Israël heb ben gesloten, lieten gisteren al weten weinig voor een interim- staat te voelen. ANP/AFP/DPA/AP XINGAN - Reddingswerkers dragen een oude vrouw uit haar woning in Xingan in de provincie Guangxi Zhuang. Meer dan vijfduizend mensen moesten worden geëvacueerd na hevige overstromingen die de regio al enige dagen teisteren. foto Chen Tianhu/AP door Pascale Thewissen ANTWERPEN - Vleesbaron Alex Vercauteren, die door de Antwerpse rechtbank tot le venslang is veroordeeld voor de moord op de Vlaamse veearts en hormonenjager Karei van Nop pen, stapt naar het Hof van Cas satie om zijn veroordeling aan te vechten. In een brief, die de krant De Standaard gisteren publiceerde, schreeuwt Vercau teren zijn onschuld uit en be schuldigt hij de voorzitter van de Antwerpse rechtbank van partijdigheid. Ook Germain Daenen, die als tussenpersoon optrad tussen opdrachtgever en uitvoerders van de moord, stapt naar het Hof van Cassatie (vergelijkbaar met de Hoge Raad). Daenen werd op 5 juni door het Hof van Assisen veroordeeld tot 25 jaar cel. De advocaten van Daenen en Vercauteren beroepen zich op procedurefouten. Het proces-Van Noppen duurde zeven weken en had een tumul tueus verloop. In totaal stonden vier verdachten terecht: Ver cauteren, Daenen, huurmoor denaar Albert Barrez en wapen leverancier Carl De Schutter. De twee laatsten legden volledi ge bekentenissen af. Ze kregen elk 25 jaar cel. Daenen en Ver cauteren hebben altijd halsstar rig ontkend dat ze iets te maken hadden met de moord op Van Noppen in april 1995. Ze wijzen met een beschuldigende vinger naar De Schutter, die hen aan de galg praatte. Hij zou met zijn valse verklaringen de echte op drachtgever willen bescher men, zo beweert Vercauteren in zijn ingezonden brief waarin hij De Schutter 'een gewetenloze schurk' noemt. Niet alleen de verdachten vlo gen elkaar in de haren, ook rech ters en advocaten vielen publie kelijk over elkaar heen. Nog voor het proces was afgelopen - er was nog geen uitspraak over de hoogte van de schadevergoe ding - haalde rechtbankvoorzit ter Edwin van Fraechem in de media fel uit naar de advocaten van Vercauteren. In het weekblad Knack van deze week zegt hij: „Men heeft van dit proces een boksmatch willen maken, maar zelfs boksers schudden elkaar de hand voor ze aan een wedstrijd beginnen. Dat hoort bij de regels van fair play en die hebben sommigen hier bewust geschonden." Advertentie) €0,-^J Nokia* 3310 Samsung N620 Nokia* 8310 Nu tot 3 maanden gratis Hi Profile abonnement. Prfs-, model- ol technische wijzigingen en en zjn geldig lot 30 juni 2002. Advocaat Hans Rieder probeer de Van Fraechem daarop te wra ken. Zonder succes. Afgelopen maandag viel het doek over het proces met de toekenning van de schadevergoedingen. De wedu we van Karei van Noppen kreeg ruim 350.000 euro, de twee kin deren elk 25.000 euro. Volgens Vercauteren heeft Van Fraechem van meet af aan partij getrokken voor De Schutter en de nabestaanden van Van Nop pen. 'De voorzitter insinueerde tal van zaken naar mijn advoca ten toe, als zouden zij leuge naars en onbetrouwbare men sen zijn, onderbrak hen in him vragen en gaf voortdurend de indruk dat hun vragen weinig of geen belang hadden', beklaagt de vleesbaron zich in de brief aan De Standaard. Oproep Volgens hem zijn sporen naar andere verdachten uitgewist of bewust nooit onderzocht. 'Ik wens dan ook openlijk mijn ver achting uit te spreken over de wijze waarop in het jaar 2002 zo een bijzonder partijdig proces kon gevoerd worden.' Hij doet ook een oproep aan eventuele getuigen. 'Omdat de waarheid nooit aan het licht is kunnen en mogen komen tijdens de behan deling doe ik een algemene op roep aan eenieder die iets weet over de zaak om zich te richten tot mijn advocaten.' GPD door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De financiële crisis in veel Latijns- Amerikaanse landen en de daarmee gepaard gaande groei van de armoede heeft geen enkele in vloed op hen die goed in de slappe was zitten. Inte gendeel zelfs. Nergens ter wereld is het aantal mil jonairs zo hard gestegen als op dit continent. Dit is de opzienbarende conclusie van het jaar rapport van de Amerikaanse financiële adviesbu- BOEDAPEST - Premier Medgyessy van Hongarije heeft gis teren toegegeven dat hij twintig jaar geleden tijdens de com munistische periode voor de geheime inlichtingendienst werkte. Nadat al langer geruchten circuleerden, zei de premier giste ren in het parlement dat hij 'werkte als een contra-spionage- f unctionaris op het gebied van de internationale financiering van 1977 tot 1982'. Medgyessy werd vorige maand gekozen tot premier, nadat hij de verkiezingen in april had gewonnen. RTR PEKING - Twee j ongens van dertien en veertien hebben dins dag bekend brand te hebben gesticht in een internetcafé in Peking. Dat deelde het stadsbestuur gisteren mee. Bij de brand kwamen zondag 24 mensen om. De politie heeft het duo dinsdagmiddag gearresteerd. Twee weken geleden hadden de jongens ruzie gehad met mede wer kers vanhet internetcafé. Uit wraak zouden zij de brandheb- ben gesticht. Naar aanleiding van de brand zijn in Peking en enkele andere Chinese steden internetcafés gesloten. AP LAGOS - Nigeriaanse studenten die lid zijn van een geheime organisatie hebben in de stad Nsukka zeker achttien leden van een rivaliserende groep gedood. Dat berichtten gisteren de lokale media. De aanvallers waren in gestolen auto's naai de Universiteit van Nigeria in Nsukka gereden. Daar aange komen openden ze het vuur. Op universiteiten in het Afrikaanse land zijn sinds de jaren tachtig veel geheime genootschappen opgericht door studen ten die tot verschillende stammen behoren. Nigeria, met 120 miljoen inwoners die tot 250 verschillende stammen behoren, wordt de laatste jaren veelvuldig geplaagd door geweldda digheden tussen rivaliserende groepen. RTR MIAMI - Een Amerikaanse stewardess die zegt dat zij door in ademen van sigarettenrook in vliegtuigen een chronische voorhoofdsholteontsteking heeft opgelopen, krijgt 5,5 mil- j oen dollar (57 miljoen euro) schadevergoeding. Vier grote ta- baksconcems moeten het bedrag op tafel leggen. Dat besloot volgens de radiozender CBS een rechter in de staat Florida. De vrouw had een miljoen dollar geëist. Roken is sinds 1990 op vluchten binnen de Verenigde Staten verbo den. De vrouw was sinds 1976 als stewardess werkzaam. DPA LONDEN - Een tv-ploeg van de BBC dacht wel in zijn norma le klof je plaatjes te kunnen schieten van de paardenrennen in Ascot, maar had buiten de Britse vorstin gerekend. Toen ko ningin Elizabeth het groepje dinsdag in haar koninklijke paddock ontwaarde verzocht zij de leiding van Ascot hen te verwijderen, wat prompt gebeurde. Directeur Douglas Erskine-Crum zei dat een van de omroep medewerkers een T-shirt droeg en een ander een overhemd met openstaande kraag, terwijl in de koninklijke omheining een kostuum - liefst jacquet met hoge hoed - verplicht is. Da mes komen er niet in zonder hoed. De renbaan van Ascot, ten westen van Londen, is eigendom van de koningin en de jaarlijkse wedstrijdweek geldt als een toppunt van elegantie. AP door Cees van Zweeden BOEDAPEST - Joegoslavië zal het Tribunaal in Den Haag een document overhandigen waar uit blijkt dat eenheden van ge heime diensten direct onder bevel stonden van ex-leider Milosevic. Dit heeft de Joego slavische minister van Justitie Savo Markovic gisteren ver klaard. Het document kan een belangrijk wapen zijn in de han den van de aanklagers, die wei nig harde bewijzen hebben te gen Milosevic. Het document betreft een de creet van Milosevic uit 1997 dat enkele speciale eenheden van de geheime dienst onder zijn bevel plaatst. Die onderdelen, die wellicht betrokken waren bij misdrijven in Kosovo, opereer den daarvoor onder de vlag van het ministerie van Binnenland se Zaken. Het bestaan van het belastende stuk werd maandag onthuld door het radiostation B92. Het document was volgens die bron in handen van Javico Stanisic, een voormalig geheim agent die nu samenwerkt met het Tribu naal. Stanisic zou het Tribunaal al eerder documenten hebben bezorgd in een poging de aan klacht tegen hemzelf te voorko men. Maar het belangrijkste had hij als 'wisselgeld' achter gehouden. Toen onderzoekers van het Tri bunaal met hulp van de Servi sche politie vorige week vrijdag een inval deden in het huis van Stanisic, grepen ze echter mis. Hij zou het papier de vorige dag aan de autoriteiten hebben ge geven, aldus minister Markovic. Milosevic staat in Den Haag te recht wegens oorlogsmisdaden op de Balkan. Maar omdai hij niets op papier zette, bestaat weinig bewijsmateriaal tegen hem. Zijn advocaat Tomanovic suggereerde gisteren dat het do cument een vervalsing is. GPD HALBERSTADT - Jiirgen Leberecht harkt oude bankbiljetten van het voormalige Oost-Duitsland bij elkaar. De circa 620 miljoen bil jetten liggen sinds de hereniging met West-Duitsland in 1990 opge slagen in een tunnel bij Halberstadt. Ze worden nu vernietigd. foto Eckehard Schulz/AP reaus Merill Lynch en Cap Gemini Ernst Young over de mondiale ontwikkeling van welvaart. We reldwijd gemeten was er in 2001 een toename van drie procent van het aantal miljonairs, maar in Latijns-Amerika breidde het selecte gezelschap van bevoorrechten zich met twaalf procent uit. Met deze groei versloeg de regio met straatlengte alle andere continenten. Alleen Azië kon Latijns-Amerika nog enigszins bijbenen met zeven procent meer super rijken. GPD a o Advertentie Zaterdag 22 juni, 14.00 - 17.00 uur Alkmaar, Rógièr v.d. Vfevd est!» Amsterdam, f'rinserig^nt 927 Arnhem, Kortestrajit 1 Bergen op Zoom/v Breda, Parkstraat |2-i4 Den Haag, Parkweg 9 tel. Eindhoven, Jan van Hooffstraat 8e tel. Groningen, Pelsterstraat 2/1 tel. Haarlem, Kennemerjplein 3 tel. 's-Hertogenbosch, Parallelweg 22 tel. Hilversum, Korte Noorderweg 12a tel. Rotterdam Dordrecht), Bierstraat 3b tel. Sittard, Dominicanenwal 1 tel. Utrecht, Otterstraat 2 tel. Zwolle, Rijnlaan 25 tel. Brasschaat (België), Brcdabaan 710-714 tel. Voor informatie en de brochure de laatste twee klassen mavo, havo en vwo in één jaar! Ook docenten surfen naar luzac.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5