Het rijwiel als politiewapen Jos Gielen heeft mensen nodig PZC Fotograaf Manneke krijgt Prix de Rome Bijzonder steensoorten in beeldentuin verrassen 10 Onveilige wegen worden aangepakt ELICHT Surveillance lezers schrijven WCT WCT II Vogelmiddag van Zeeuwse zebravinkenclub kunst cultuur donderdag 20 juni 2002 door Emile Calon MIDDELBURG - Politie, justi tie, provincie, gemeenten, wa terschappen en Rijkswaterstaat zetten samen de schouders on der een verkeersveiliger Zee land. In eerste instantie richten ze hun aandacht op het terug dringen van de snelheid op ge vaarlijke wegen. Dat doen ze door controle en het nemen van allerlei andere technische maatregelen. Later kunnen za ken als verlichting, alcoholge bruik of inhaalgedrag aan de or de komen. Het ligt in de bedoeling dat alle partijen medio oktober het sa- menwerkingspact onderteke nen. Begin volgend jaar starten ze officieel met het project- Vooruitlopend daarop gaan ze volgende maand al informeel aan de slag omdat ze niet willen wachten tot alles helemaal uit gewerkt is. Secretaris H. Rhebergen van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland geeft aan dat al le partijen elkaar van te voren duidelijk zullen maken welke maatregelen ze afzonderlijk ne men om een wegvak veiliger te maken. Na verloop van tijd wordt gekeken of die maatrege len effect hebben of bijgesteld moeten worden. Gedrag Er is in eerste instantie gekozen voor het terugdringen van snel heid omdat binnen de provincie er allerlei partijen zijn die heel veel weten over het snelheidsge drag van weggebruikers. Zo heeft de provincie een snel heids-meetnet. Aan de hand van die cijfers kan precies aangegeven worden waar en wanneer automobilis ten de snelheidslimieten nege ren. Als die cijfers gecombi neerd worden met gegevens van bijvoorbeeld de politie is vol gens Rhebergen snel duidelijk waar actie moet worden onder nomen. Rhebergen benadrukt dat het niet de bedoeling is om alleen via controles wegvakken ver keersveiliger te maken. Het zal volgens hem een combinatie worden van techniek en contro le. door A.J. Snel Daar staat er weer eentje op zijn fiets te hangen. Aan beide kanten van het frame een been; de armen op het stuur. Fout, fout fout. Dat betekent voor de hele groep tien keer opdrukken. De vierentwintig agenten - drie vrou wen en eenentwintig mannen - voeren de opdracht zonder morren uit. De agent die de fout heeft gemaakt, mag tellen. Opdat iedereen goed weet aan wie deze serie push-ups te wijten is. Hangen op het dienstrijwiel, dat is te gengesteld aan de bedoelingen die de politie heeft met de fiets. Die moet na melijk worden gebruikt als gereed schap. Om een eventuele aanval te voorkomen of af te weren of om een ar restatie snel te laten verlopen. Om be weeglijk te zijn. En bovenal om directer contact te hebben met het publiek. Vanaf het komende weekeinde zullen politiemensen op de fiets het straat beeld in Goes, Middelburg en Vlissin- gen mede gaan bepalen. In elke stad worden er acht ingezet. Vooruitlopend op hun publieke verschijning wordt de agenten deze week een reeks vaardig heden bijgebracht. Slippen, remmen, een verdachte insluiten, balanceren, tussen obstakels door laveren en de fiets inzetten als barrière tussen ie mand die mogelijk kwaad wil en de po litieman of -vrouw. Gisteren werd er getraind op een parkeerplaats bij een dijk bij Scharendijke. Er moest nogal eens tienmaal worden opgedrukt want de oefeningen vermoeien en allicht gaat dan eens iemand bij het aanhoren van mondelinge instructies in de klassieke rustpose staan. In die positie nagelt de berij der zichzelf op zijn plek. Een snelle actie is uitgesloten. Iemand die even uitrust met de fiets gaat altijd automa tisch zo staan. Eind van de week is dat er wel uit", voorspelt hoofdagent Lou Dekker die het initiatief nam voor in troductie van de fiets in het politiewerk in Zeeland Het idee om agenten te laten surveille ren op een mountainbike is niet nieuw. In de Verenigde Staten opereren poli tiemensen in speciale eenheden al sinds een aantal jaren op de fiets. In Leiden werd kortgeleden de biker-agent geïn troduceerd. Dekker: ..Voor projecten in het uitgaansleven in Middelburg en Goes hebben we hier in Zeeland ook al een tijdje de beschikking over moun tainbikes, maar eigenlijk werden die dingen, als het erop aankwam, als lastig ervaren. Je zette de fiets aan de kant Vanaf komend weekeinde te Goes, Vlissingen en Middelburg in actie. stuur in de rug, geen kant meer op en valt makkelijk in de boeien te slaan. Minder spectaculair. De agent, die in stilstand zijn fiets altijd aan de linker zijde moet houden, kan het rijwiel als schild gebruiken als hij iemand tegen over zich krijgt die wellicht moeilij khe- den gaat veroorzaken. En de politie man kan de fiets in de richting van zo iemand laten vallen als die echt agres sie wil plegen. Het is weliswaar de be doeling dat de tweewielers, gebaseerd op het merk Be One en geprijsd op 1600 euro per stuk, heel blijven, maar men sen gaan voor materiaal. Dus als het niet anders kan, mag er ruw met het ge reedschap omgesprongen worden. Het heeft weinig moeite gekost voor elk van de drie steden acht politiemensen te vinden die op de fiets willen gaan surveilleren. Het is sportief werk en er wordt verwacht dat er op een vanzelf sprekende manier veel contact zal zijn met het publiek. De surveillanten zijn niet alleen jongeren; de leeftijd van de deelnemers loopt op dit moment tot 48 jaar. voor je tot actie overging. We hebben nu de gedachte overgenomen dat je de fiets als gereedschap kunt gebruiken." Dat is woensdag te aanschouwen in Scharendijke. Het ziet er levensecht uit. Een verdachte wordt ingehaald door een politieman, die in een slip zijn fiets dwars voor hem plaatst. Een twee de agent benadert de verdachte van achteren, zet het vooiwiel tussen diens benen en slaat een arm om diens hals. De arrestant kan, met ook nog eens het foto Marijke Folkertsma Op het parkeerterrein aan de dijk wordt, enkele dagen voor het grote pu bliek met de fietsende agenten zal wor den geconfronteerd, geestdriftig geoefend. De kleding is op de zomer toegesneden, 's winters wordt die aan de kou aangepast. Iedere agent han teert zijn eigen fiets, op maat afgesteld. Verdachten, gespeeld door politiemen sen, worden voortvarend gearresteerd en tegen de grond gewerkt. Eén deelne mer vreet, minder enthousiast, stof. „Pas een beetje op", roept de instruc teur, „jullie zijn met collega's bezig, het is geen familie." Geweld Op de oefendagen wordt meer geweld nagespeeld dan men in werkelijkheid gedurende jaren denkt en hoopt tegen te komen. Dekker: ,,Zo min mogelijk geweld en schade is het uitgangspunt." Hij ziet opnieuw een agent in die heel erg foute rusthouding. Opnieuw wor den collectief tien push-ups gemaakt. „Zo leer je het wel af", verzekert Dek ker nog eens. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden I niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re-1 dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. minal op generlei wijze ver woord. Ik heb inderdaad gezegd dat er in de MER-rapporten on waarheden en misleidende zin sneden staan, als voorbeeld gaf ik een citaat uit het ontwerp Streekplan. Drie regels met twee fouten. U vermeldt echter niet dat ik tevens aangegeven heb, dat deze fouten voor een ie der duidelijk zijn te controleren. Wat echter erger is dat aan de bijdrage van prof. Heertje (PvdA) een aantal regels worden gewijd over een woordenwisse ling met mevrouw Vermeulen en mevrouw Leroy (beiden PvdA) De essentie van het betoog van de heer Heertje was echter dat een onafhankelijk onderzoek door het Centraal Planbureau in deze noodzakelijk is, maar uit angst door de provincie wordt afgehouden. En dan nog de ge ruststellende opmerking van mevrouw Vermeulen, dat eerst de problemen langs wegen en sporen moeten worden opge lost. Op mijn vraag dat de uitslagen van de benodigde on derzoeken, door hun ingewik keldheid wel eens na de verkie zingen zouden kunnen komen, antwoordde zij: Nee, want wij nemen in het najaar een beslis sing. Dit was de essentie van haar antwoord. Op deze infor matie hebben bewoners van hu izen langs weg en spoor recht Ik reageer op het verslag van de inspraakbijeenkomst in Mid delburg over de WCT van 18 juni in uw krant. Naar aanleiding van de woede van enkele leden van de PvdA over mijn opmer kingen, zou ik zijn ingebonden. Hier is geen sprake van. De meeste leden in de statenfractie van de PvdA in Zeeland zijn voor de WCT. Daarover heb ik mijn teleurstelling geuit, omdat zij zodoende onvoldoende ken nis nemen van alle zeer gegron de bezwaren tegen een dergelij ke op het maken van winst gerichte investering, die geen rekening houdt met de Europese concurrentie omtrent contai nervervoer en de enorme schade die wordt toegebracht aan na tuur (de Kaloot), open ruimte, cultuur en milieu, om maar niet te spreken over alle verkeers technische ellende. De dames reageerden als door een angel gebeten. Zij zeiden nog geen be sluit te hebben genomen, zoveel te beter, heb ik toen gezegd, waarna ik pleitte voor onafhan kelijk onderzoek door het CPB. Daartoe is te meer aanleiding nu het provinciaal bestuur met handen en voeten is gebonden aan Zeeland Seaport. Men kan niet tegelijk gedeputeerde van de provincie en voorzitter van het dagelijks bestuur van een deels commerciële organisatie zijn. Wanneer met betrekking tot de heer Bruinooge een WOB- procedure wordt gestart, kun nen zeer pijnlijke documenten ten tafel komen. Zeer tot schade van Zeeland en de PvdA. Arnold Heertje Laegieskampiveg 17 Naarden C.C. Steketee Ovezandsewegh Oudelandi Naar aanleiding van het artikel 'Actie uitstel beslissing over WCT' (PZC, 18-06) het volgen de. In het artikel wordt de essen tie van de problemen omtrent de Westerschelde Container Ter SLUIS - De afdeling Zeeland van de Nederlandse Zebravin kenclub houdt zaterdag zijn jaarlijkse jonge vogelmiddag. De bijeenkomst begint om K uur en vindt plaats in Zoutt Vestje aan de Hoogstraat ie Sluis. De vogelmiddag staat on der leiding van keurmeeste: B. Bosch. Ook niet-leden zijr welkom. door Ernst Jan Rozendaal AMSTERDAM - De in Vogelwaarde ge boren Thomas Manneke krijgt vandaag in Amsterdam de basisprijs van de Prix de Rome 2002 voor fotografie uitgereikt. Tegelijk begint in het Foam-Fotografie- museum Amsterdam een expositie van Prix de Rome-winnaars. Daaraan draagt Manneke achttien portretten bij die hij maakte van zijn vriendenkring. „Een heel persoonlijk project. Ik heb ze zo mooi mogelijk in beeld gebracht." Manneke kent Zeeland goed, al heeft hij er maar een jaar gewoond Zijn vader, de bekende componist Daan Manneke, ver trok in 1971 van Stoppeldijk naar Breda. Daar groeide Thomas Manneke op. „We hadden een vakantiehuisje in Yerseke, waar mijn moeder vandaan komt. Ik heb er lange zomers doorgebracht en een deel van mijn familie woont daar nog_." Op zijn achttiende verhuisde Manneke naar Den Haag, waar hij twee jaar aan de kunstacademie studeerde. Na een stage bij fotograaf Erwin Olaf in Amsterdam, stapte hij over naar de Rietveld Acade mie aldaar. Ook die maakte hij niet af, want hij ging werken als freelance fotograaf. Vorig jaar meldde hij zich bij de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam. Daar hoopt hij over een hal f j aar af te stu deren. „Ik heb me daar aangemeld voor de Prix de Rome. Leek me een leuke kans een beetje in de aandacht te komen." Uit 170 aanmeldingen werd Manneke met ne gentien andere fotografen geselecteerd voor de eerste ronde Die overleefde hij ook, wat betekende dat hij tot de vier winnaars van de Prix de Rome - de oud ste kunstprijs van Nederland en nog steeds zeer prestigieus - behoorde. De vier genomineerden - naast Manneke waren dat Elspeth Diederix, Cuny Jan sen en Carla van de Puttelaar - kregen drie maanden de tijd voor een project waarmee ze naar de hoofdprijs konden dingen. Manneke krijgt vandaag de basisprijs (gedeelde derde plaats, een bedrag van 5000 euro) voor een serie van achttien fo to's van zijn vrienden. „Het leek me een mooi project, omdat het dicht bij mezelf staat. Ik heb er enkele van mijn oude Zeeuwse vrienden voor opgespoord, maar ze wilden niet allemaal geportret teerd worden. Ik zie het project als een ode aan de vriendschap." De tentoonstelling van de Prix de Rome winnaars gaat op reis en hun werk wordt gebundeld in een catalogus. Manneke krijgt dus de aandacht waarop hij hoop te. Wat dat betekent voor de toekomst, moet nog blijken. „Ik weet nog niet wat ik na de Rijksaca demie ga doen. Misschien een tijdje uit Amsterdam weg, naar Berlijn of New York." De expositie Prix de Rome Fotografie in het Fo am-Foto grafiemuseum Amster dam duurt t/m 18 augustus, ma t/m zo van 10.00-17.00 uur. Het observeren van mensen biedt Jos Gielen een belangrijke inspiratiebron voor zijn beelden en schilderijen. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Het lijkt vrijwel ondenkbaar dat een bezoeker alle 52 locaties van de Kunstschouw aandoet. Velen zullen hun eigen route samen stellen en wie van variatie houdt, komt volop aan zijn trek ken. Er zijn veel vertrouwde gezich ten van exposerende kunste naars, maar daarnaast ook enkele opmerkelijke nieuwe lo caties. Tot de vaste deelnemers behoort beeldend kunstenaar Jos Gielen uit Oud-Beijerland. Hij exposeert zijn schilderijen en beelden in Hotel Bom-Tave- nu in Haamstede waar de afge dekte biljarttafels nu dienst doen als presentatieblad. Gie len heeft mensen nodig. Dat zegt hij zelf tenminste. Eén mens is te weinig. Dat geeft zo'n zielige in druk. Het moeten er dus min stens twee zijn, of een hele groepEn ze heb ben het goed sa men. Ze horen bij elkaar als club, ze vergaderen, zijn bijeen op een receptie of hebben elkaar toevallig ontmoet en kwetteren er nu lustig op los. „Ik observeer graag. Gewoon als ik ergens op een terrasje zit bijvoorbeeld kijk ik graag naar mensen en hun omgeving", zegt Gielen. Hij heeft altijd een schetsboekje bij de hand. Daarin legt hij zijn eerste impressies vast. Hoe de uitwerking wordt, weet hij op dat moment nog niet. Het hangt van zijn stemming af of hij voor schilderen of beeldhouwen kiest. Voorkeur Voor de vormgeving van twee geliefden geeft hij de voorkeur aan brons. In Bom-Tavenu prijkt een prachtige serie beel den van een elkaar koesterende man en vrouw op hoge sokkels. Ze zijn er ook in kleinere uitvoe ring. Opvallend in deze reeks is de harmonie tussen beide sek sen. De onderlinge liefde straalt er als het ware vanaf zonder dat er een spoortje bedreiging van hun relatie in de lucht hangt. Iets meer conflict schuilt in Gie- lens geschilderde groepen. Het zijn voornamelijk gestileerde gedaanten met de nadruk op de hoofden, zonder dat de details daarin nadrukkelijk worden aangegeven. Met uitzondering van de monden dan in sommige van zijn schilderijen. Bijna ka rikaturaal weet hij de betweters binnen een gezelschap te type ren. „Nou ja, mensen zijn "toch ook vaak een beetje een karika tuur van zichzelf'", grinnikt hij. De primaire kleuren die hij combineert dragen bij aan de positieve kijk op de samenle ving die Gielen lijkt te willen benadrukken. De aanblik van zijn werk maakt vrolijk. Hij weet zowel in zijn bronzen als in schilderijen te verbeelden dat samen inderdaad sterk maakt. De Kunstschouw is nog tot en met zondag 23 juni te bezichti gen, dagelijks van 10 tot 17 uur en zondag van 12 tot 17 uur. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Beel dentuin Van Bemmelen is een nieuwe locatie binnen het rijke aanbod van de Kunstschouw. Een aanwinst, zo blijkt na een wandeling door deze tuin aan de Hogezoom in Haamstede met prachtige doorkijkjes, zitjes en paadjes én verrassend werk van zes kunstenaars die allen be trokkenheid hebben bij de Beeldhouwwinkel in Scheve- ningen. Initiafnemer van die Beeld houwwinkel is Reinoud van Bemmelen, zoon van gastvrouw Joanne van Bemmelen. Een be perkt aanbod aan stenen in Ne derland motiveerde hem verder te zoeken. Dat resulteerde in de import van veelsoortig en bij zonder steenmateriaal, evenals gevarieerd gereedschap. Beel den uit Braziliaanse speksteen, cobalt en lepidoliet serpentijn. Bentheimer zandsteen, rode al bast en Portugees marmer zijn nu verenigd in beeldentuin Van Bemmelen. Daarnaast zijn er werken van brons, smeedijzer en hout te bewonderen. „We werken alle zes uit een an troposofische overtuiging", zegt Joanne. In veel kunstwer ken wordt dan ook de verbin ding gelegd tussen de mens en de geestelijke wezens van de kos mos. Mooi voorbeeld daarvan is het beeld Waterwezens van de gastvrouw zelf. Zij combineert daarin een schaal van serpen tijn met een lemniscaatvormige zeemeermin in brons. Vergelijk bare vormen zijn terug te vinden in haar Luchtwezens van Chi nese speksteen, die in het atelier te pronk staan. Jongste deelneemster aan de Beeldhouwwinkel Maaike van de Gevel presenteert zich met een mooi glanzende albast naast enkele beelden van keramiek met ruw oppervlak die zij als examenopdracht afleverde. Blikvanger Geweldige blikvanger is een opengewerkte uil van smeed ijzer van de hand van Rimmert Leverland. Van vergelijkbaar kaliber is zijn valk, die krachtig opduikt tussen het lover. Verder heeft Leverland in zijn beeld Kracht van de natuur op boei ende wijze koper en smeedijzer weten te combineren. Joost Poel is vooral de houtbe werker binnen de groep, maar af en toe maakt hij uitstapjes naar Componist en beeldhouwer Immanuel Klein legt in zijn werk een opmerkelijke verbinding tussen de beide kunstdisciplines die hij beoefent. foto Marijke Folkertsma steen. In de tuin prijkt van heir, onder meer een mooie vormge ving van rode albast en in het atelier staat uit iepenhout ge sneden de Koning en daarnaast de Koningin van lindenhout. Immanuel Klein is van oor sprong componist, maar hakt ook graag sculpturen uit mar mer. Hij weet beide kunstdisci plines op bijzondere wijze te combineren. Zijn beeldhouw werk biedt zeer vergrote uitvoe ringen van de gehoorbeentjes in het oor, die wellicht niet elke be zoeker zal herkennen. Extra aandacht verdienen de entree met de rode albast var. Reinoud van Bemmelen en het beeld Ondine, uit serpentijn ge maakt door Joanna van Bem melen. Dit beeld van de water geest heeft bewust een plekje aan de rand van de kleine vijver gekregen, omdat de spiegeling i n het water de presentatie com-1 pleet maakt. Na de tuin doet de bezoeker er goed aan ook nog even het ate-1 lier binnen te gaan, waar een scala aan kleinere beelden te zien is. Ook hier weer vallen de bijzon dere steensoorten op, waarvan sommige met verrassende i kleurschakeringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36