Van der Hoofd geen lijsttrekker Laatste pint in De Scheldegalm Gimbrère UITVERKOOP Rolstoelstoet trekt door Sluis Gemeentesecretaris van Hulst overleden Kritiek op optreden laat PvdA-voorman Van Schaik koud zeeuwse almanak Zielig Bestuur VVD Terneuzen negeert advies commissie en kiest Broekhuysen Celstraffen voor overval automatenhal Openbare dronkenschap _so% Nicci Gerard en Sean French DRVK in Woord [Brasserie I door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster gemeente secretaris, Henk Edink, is woensdagochtend geheel on verwacht overleden. Edink was 47 jaar. Zijn plotselinge dood is op het gemeentehuis in Hulst Advertentie fjs Gewijzigd treinverkeer Wpfk aan hot spoor vó» 21 27 jitni Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Zwolle-Groningen 21 juni Zoetermeer Stadslijn 21 juni Nachttrein Utrecht C- Arnhem-Nijmegen 22 op 23 juni Utrecht C-'s-Hertogenbosch Geldermalsen-Tiel Geldermalsen-Leerdam 22 en 23 juni Weesp-Naarden-Bussum 22 en 23 juni Zwolle-Deventer 22 en 23 juni Zoetermeer Stadslijn 24 t/m 28 juni Zaandam-Uitgeest 23 juni Rotterdam Centraal-Dordrecht 23 juni Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. zeer hard aangekomen. Edink wordt vermoedelijk maandag of dinsdag begraven in Hulst. Edink werd op 25 september 1997 benoemd tot secretaris van de gemeente Hulst. Daarvoor was hij secretaris van de Utrechtse gemeente Ameron- gen. Op 1 december 1997 nam hij afscheid van deze gemeente om zich vol enthousiasme te storten op zijn nieuwe functie in Hulst. Helaas werd hij de laatste tijd in zijn enthousiasme ge remd vanwege gezondheidspro blemen. Edink had te kampen met chronische ziekten, waar door hij soms korte tijd niet op het gemeentehuis was. Zijn gezondheid was ook de re den dat hij de functie van ge meentesecretaris van de nieuwe gemeente Hulst niet ambieerde. Edink zou vanaf 1 september 2002 de functie van beoogd raadsgriffier van de nieuwe ge meente Hulst op zich gaan ne men. Hij had er goede hoop op deze nieuwe functie op een pas sende manier gestalte te kunnen geven. De Stuurgroep (burge meesters en wethouders van de gemeenten Hulst en Hontenisse) zal een nieuwe kandidaat moe ten voordragen. Edink is woensdagochtend, in zijn woning in Hulst, door nog onbekende oorzaak overleden. De vlag van Hulst werd halfstok gehangen. Burgemeester en wethouders van Hulst stellen in een reactie zeer dankbaar te zijn voor wat Edink voor de gemeen te Hulst heeft betekend. „Naast zijn deskundigheid, wist Henk met zijn persoonlijkheid een be paalde diepgang in menselijke relaties te leggen. We zullen hem herinneren als een sympathiek en loyaal man." Edink laat een vrouw en drie kinderen achter. De gemeentelijke diensten zijn tijdens de uitvaart gesloten. Advertentie Er waart een woord rond in dit land. Vooral bestuurders, die zich buiten verkiezings tijd graag in nevelen hullen, maken er veel gebruik van. Ze hadden al een aantal jaren het prijskaartje. Als ze niet weten wat ze met iets aan moeten, roepen politici dat aan een plan wel een prijs kaartje hangt en dan denken ze dat ze op een beeldende manier iets hebben gezegd. Daaraan is nu de spagaat toegevoegd. Autoriteiten be vinden zich sinds enige tijd op alle mogelijke manieren in een spagaat. Waarschijn lijk bedoelen ze daarmee dat ze een probleem hebben of in een dilemma verkeren maar ze vinden de spreidzit blijk baar leuker. Toen onlangs een wethouder te Utrecht op de televisie met de melding kwam dat hij door het landelijke vreemde lingenbeleid in een spagaat was geraakt, wilde Sonja, die in Goes zat te kijken, weten wat hij bedoelde. Haar vader gaf uitleg over de voor ongeoefenden pijnlijke, gymnastische stand der be- nen en zei: „Nu weet hij niet hoe hij verder moet." Sonja bekeek de man op de beeldbuis en was vol medele ven. „Zielig hoor, hij is al veel te oud voor balletles. Vanmiddag 15.30-16.30 uur en maak kans op een Mountainbike! kijk ook op www.drukkerijmiddclburg.nl ZEEUWS-VLAANDEREN signeren hun boeken, waaronder het Geschenk van de Maand van het Spannende Boek: Verlies vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Tomaat-pompoensoep'èn Salade van geitenkaas en aardbeien (vegetarisch) of Tilapia filet en Fruitsalade voor 11,50 of! 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 22 juni 14.30-16.30 uur een voorproefje van het Internationale muziekfeest Middelburg in onze binnentuin: Ontwerp voor Kunst aan de Kaaien' no 11: Jackie Bongers Angels don't forget koop nu alvast je Schoolagenda KERY Beeld Geluid donderdag 20 juni 2002 MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de drie overvallers van de speel- automatenhal Playland in Axel veroordeeld tot celstraffen van respectievelijk drie jaar, twee ënhalf jaar en 33 maanden. In het vonnis van het drietal werd drie maanden voorwaardelijk opgenomen. Een 28-jarige inwoner van Zaamslag gold als de initiatief nemer van de overval. In de strafmaat van een 20-jarige man uit Westervoort werd nog een geweldsdelict meegenomen. Hem viel de zwaarste sanctie ten deel: drie jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Een 30-jarige Terneuzenaar kreeg voor zijn rol een lagere straf op gelegd dan zijn twee companen. De overvallers moeten aan twee slachtoffers 4000 euro smarten geld betalen. De twee perso neelsleden werden 24 februari dit jaar samen met twee bezoe kers compleet verrast toen twee gemaskerde mannen gewapend met een pistool rond acht uur 's avond Playland binnenvielen. Het personeel moest geld uit de kassa afgeven aan het duo. De buit bedroeg circa 2400 euro. Door toeval werden de overval lers daags na de overval bij een verkeerscontrole in de buurt van Westervoort door de politie opgepakt. In de auto werd het wapen aangetroffen. Officier van justitie R. Rammeloo had gevangenisstraffen van drie en drieënhalf jaar geëist. door Frank Gijsel SLUIS - Bewoners van verzor gingshuizen in West-Zeeuws- Vlaanderen en verpleeghuis De Stelle in Oostburg zijn gis termiddag in Sluis begonnen aan de Vijfdorpenwandel- mars. Een lange stoet, bestaande uit ongeveer 25 ouderen in rol stoelen en hun begeleiders, vertrok rond de klok van twee uur vanaf Rozenoord voor een hernieuwde kennismaking met de mooiste plekjes van Sluis. Aan de stralende ge zichten was duidelijk te mer ken dat het de ouderen deugd deed nog eens plaatsen terug te zien die ze in het verleden re gelmatig bezochten. Op de Groote Markt werd even halt gehouden voor het Belfort om Jantje van Sluis in de klokken toren te aanschouwen en in de winkelstraten konden de deel nemers een blik in de etalages werpen. Via korenmolen de Brak trok het gezelschap over het schelpenpad onderaan de historische wallen naar de Oostpoort. Rond de klok van vier uur kwam het gezelschap voldaan en tevreden aan bij Rozenoord. Volgens activiteitenbegeleid ster Hanny Verhage van Ro zenoord kunnen deelnemers door deelname aan dit evene ment op een ongedwongen wijze nog eens rondkijken in de omliggende dorpen. „De onderlinge cohtacten tussen de verschillende verzorgings huizen worden op de koop toe nog eens aangehaald in een ontspannen en plezierige sfeer." In de komende periode wordt er nog volop gewandeld in IJ- zendijke (26 juni) en Oostburg (3 juli). Na de vakantieperiode wordt het evenement voortge zet in Aardenburg (4 septem ber) en Breskens (11 septem ber). De Vijfdorpenwandel- mars wordt op 18 september afgesloten in Oostburg. De tocht leidt langs vele plekjes van vroeger waar de ouderen normaal niet meer langs zouden komen. foto Cha rles Strijd joorWout Bareman IERNEUZEN - WD-wethou- jer Krijn van der Hoofd in Ter neuzen moet wijken voor ver nieuwing. Het afdelingsbestuur ïilniet met hem als lijsttrekker je gemeenteraadsverkiezingen in, Het bestuur denkt dat het femeuzense raadslid Pim Broekhuysen dichter bij de kie- iers staat en zich ook sterker zal profileren in de verkiezings- rampagne. De selectiecommissie, die het Bestuur moest adviseren, zette Van der Hoofd nog wel op de eerste plaats. Broekhuysen was achtste op de lijst. Maar het be stuur gooide de zaak om, zette Broekhuysen op één en Van der Hoofd - als lijstduwer - op de tweeëntwintigste en laatste plaats. Broekhuysen reageerde giste ren 'blij verrast', Van der Hoofd 'diep teleurgesteld'. De wethou der, die naar eigen zeggen dag ennacht in touw is voor partij en gemeente, gisteravond: „Ik had er alle begrip voor gehad, wan neer de partij in het kader van de vernieuwing écht vernieuwend had gehandeldMaar Pim kun j e loch niet als de grote vernieu wer beschouwen?! Hij zit nota- bene langer in de raad dan ik. Ik ben zestien jaar gemeentebe stuurder, hij al zeventien jaar. Bovendien is er nauwelijks leef tijdsverschil. Of ik dit als een af rekening voor acht jaar wethou derschap zie? Ach, daar heb ik zo m'n eigen ideeën over, maar die hou ik nog even voor me." Zware druk De afgelopen weken en maan den stond Van der Hoofd onder zware druk. Zijn opmerkingen over problemen in 'zijn' sector Stadsontwikelling en beheer werden hem niet in dank afge nomen door de gemeentelijke ondei'nemingsraad en ook de problemen rond koffieshop Checkpoint en de bouw van de woontorens van Waterfront speelden hem parten. Afdelingsvoorzitter P. Neven ontkent echter nadrukkelijk dat die zaken een rol speelden bij het besluit niet met Van der Hoofd in zee te gaan. Neven: „Natuurlijk is dit voor de be trokkenen zeer ingrijpend. Maar we hebben de afgelopen maanden geleerd dat we heel goed naar de kiezer moeten luis teren. Die kiezer wil contact met de bestuurders, die wil ook ver nieuwing. Tja, verjonging is bij ons een beetje moeilijk - we heb ben weinig jongeren in de gele deren - maar Pim is wel vernieu wend." Overigens benadrukt de afdelingsvoorzitter dat de leden nog alle ruimte hebben veran deringen in de concept-kandi datenlijst aan te brengen. „En ik wijs er ook op dat de lijsttrekker niet automatisch ook onze wet houderskandidaat is. In het nieuwe, duale stelsel kan bij wijze van spreken iedereen door de fractie als wethouder naar voren worden geschoven." Verbijsterd Voorzitter Willem de Zeeuw van de selectiecommissie nam giste ren 'verbijsterd' kennis van de veranderingen, die het bestuur op de advieslijst heeft aange bracht. „Die lijst is nogal over hoop gehaald ja. Het vreemde is dat het bestuur nu unaniem heeft besloten onze lijst om te gooien, terwijl de voorzitter en één van de bestuursleden nota- bene zitting hadden in onze commissie en volledig akkoord waren met ons advies. Ik ben vandaag door tal van partijle den gebeld, die me vroegen wat er in godsnaam aan de hand was. Daar moet het bestuur tij dens de definitieve vaststelling van de lijst dan maar antwoord op geven. Ik verwacht zeker nog wijzigingen." De leden komen op woensdag 3 juli achter geslo ten deuren bijeen in De Molen hof in Axel. Broekhuysen:,Mijn beoogd lijsttrekkerschap is een enorme verrassing, maar ik zie het ook als waardering voor mijn werk als raadslid, de afge lopen decennia. Ik denk dat ik wel degelijk vernieuwend ben bezig geweest en dat blijf ik doen.Broekhuysen wil nog één raadsperiode volmaken. „Het kan geen kwaad dat hele herin delingsproces te laten begelei den door raadsleden met erva ring. Daarna is de tijd rijp voor échte vernieuwing." De kandidatenlijst van de WD Kanaalzone ziet er als volgt uit: 1. W. Broekhuysen uit Terneu zen. 2. R. Noët uit Sas van Gent, 3. J. Wijnakker uit Axel, 4. V. van der laan-Boeuff uit Terneu zen, 5, M. Groeneveld uit Ter neuzen, 6 C. Hamelink uit Over slag, 7. F. Jansen uit Terneuzen, 8. M. Beverwijk uit Terneuzen, 9. P. Apers uit Koewacht, 10. U. Lehmann uit Sas van Gent. De eerste acht op de lijst van de selectiecommissie waren: 1 K. van der Hoofd, 2 R. Noët, 3. J. Wijnakker, 4. M. Groeneveld, 5. V. van der Laan-Boeuff, 6. F. Jansen, 7. P. Apers en 8. W. Broekhuysen. door Conny van Gremberghe AXEL - Voorzitter J. van Schaik van de Hoofdwerkgroep Har monisatie Herindeling en te vens PvdA-lijsttrekker voor de nieuwe gemeente Terneuzen trekt zich niets aan van de kri tiek van collega-bestuurders uit de Kanaalzone. Van Schaik pleitte twee weken geleden voor het instandhouden van het Axels beleid voor mini ma en ouderen in het nieuwe Terneuzen, omdat dit beleid veel voordeliger is voor burgers dan de regelingen die de huidige gemeenten Sas van Gent en Ter neuzen er op nahouden. De Sasse wethouder R. Noët en eerder het WD-raadslid P. Apers verwijten Van Schaik nu de harmonisatie van allerlei ge meentelijke regelingen voor de nieuwe gemeente tot inzet van de verkiezingen te hebben ge maakt. Iets wat zij liever niet hadden gehad. Volgens Noët zijn diverse collega-wethouders in de Kanaalzone slecht over Van Schaiks optreden te spre ken. Van Schaik vindt de kritiek op zijn optreden misplaatst. „Het is voor de meeste politici in de Kanaalzone allemaal even wen nen. Ze verwijten mij dat ik me politiek aan het profileren ben, maar inhoudelijke kritiek heb ik nog niet gehoord. Ook niet in de vergaderingen van de werk groep die zich buigt over de har monisatie van de regelingen. De PvdA heeft zijn programma voor de komende verkiezingen zo goed als af. Wij willen dat de burgers van de nieuwe gemeen te straks zoveel mogelijk te ma ken krijgt met de positieve ef fecten van de herindeling, niet met de negatieve. Lage lasten en goede sociale regelgeving zijn voor ons inzet van de verkiezin gen. Daar geef ik als lijsttrekker van de PvdA nu al duidelijkheid over. Ik voorspel dat over pak weg drie weken, als meerdere partijen hun programma klaar hebben, meer lieden uitspraken zullen doen over de zaken die ik aangekaart heb." Van Schaik zou het liefst de be sluitvorming over een heleboel zaken die tussen de gemeenten gelijkgeschakeld moeten wor den, over laten aan de nieuwe gemeenteraad, maar dit is voor diverse regelingen niet moge lijk. „Dan kun je als een gesple ten persoonlijkheid eerst zaken gaan regelen, waar je in een la ter stadium - omdat je bij een bepaalde politieke groepering hoort - op terug moet komen. Ik voel daar weinig voor. Ik ga niet voortdurend in een spagaat zit ten. De kiezer mag best nu al wat duidelijkheid hebben over het beleid dat wijmaar ook an deren, voorstaan", aldus de Ax- else wethouder, die overigens naar aanleiding van zijn uitla tingen tientallen steunbetui gingen ontvangen heeft van Ax- else ouderen en mensen met een uitkering. TERNEUZEN - Een 55-jarige Terneuzenaar is afgelopen dins dag rond 2 35 0 uur in zij n woon plaats aangehouden voor open bare dronkenschap. De man lag midden op de Nieuwstraat en kon niet meer op eigen benen staan. Hij werd een nachtje in gesloten en met een boete op zak weer in vrijheid gesteld. Advertentie door Sheila van Doorsselaer WALSOORDEN - „Je moet er toch een keer een streep onder zetten", zegt Toon van den Bosch (87) nuchter. Samen met zijn vrouw Marie (83) stond hij 47 jaar achter de toog van café De Scheldegalm in Walsoorden, het enige café dat het dorp nog telt. Nu zul len de Walsoordenaren verder moeten rij den voor een pint, want de cafébaas en zijn vrouw stoppen ermee. Ja ja, Toon is ervan op de hoogte dat al veel langer (jaren zelfs) de geruchten de ronde doen dat het café zou sluiten. „Maar daar klopt dus echt niks van. Leugens!", zegt Toon. Maar nu is het waarheid. De inmid dels vergevorderde leeftijd van het koppel heeft hen doen besluiten de oude bierpom- pen af te koppelen, ,,'t Is tijd voor de tuin, voor hobby's en voor familie en vrienden. We zijn het niet beu hoor, je moet trouwens nooit stoppen omdat je het beu bent", zegt Toon. Het echtpaar Van den Bosch nam De Scheldegalm destijds over van Jo Jonk- heijm, die inmiddels ook al flink op leeftijd is en in Westdorpe woont. Toiletten werden bijgebouwd, de toog vernieuwd en het pla fond geschilderd, want anders blijf je ver ven, door al die rook. Verder is er niet veel veranderd in het café. Franjes De Scheldegalm was nog zo'n heerlijk bruin dopscafé. Kleedjes met gouden franjes op de formicatafeltjes, rood-groen geblokte gor dijnen voor de ramen, barkrukken met zwarte skai bekleed en een tegeltje aan de muur 'wie als vriend hier binnenkomt, komt nooit te vroeg, maar altij d te laatDe Schel degalm was 46 jaar lang het honk van de WBC, de Walsoordense Biljart Club. Van daar een groot biljart midden in het café en ook een rek met keus en een ouderwetse bil- jartklok aan de muur. Toon was zelfs nog medeoprichter van de WBC, een gegraveer de spiegel naast de toog herinnert er nog aan. In november 2001 gaf Toon aan te wil len stoppen en wel na nieuwjaar. De biljar ters vroegen hem echter het einde van het seizoen (in mei) af te wachten. Dat deed hij. Nu geen lange dinsdagavonden meer, de clubavonden van de WBC. „Want die man nen bleven wel tot soms half twee 's nachts plakken. Geeft niks, ik bleef wel tappen! Leuke anekdotes zat. Zoals die keer dat er een man binnenkwam met een prachtige bos bloemen voor zijn moeder. Uren, en vooral ook pinten, later lagen de bloemen overal en stond de stamgast alleen nog met de stelen in zijn handen. Marie en Toon la chen er nu nog soms om. Vervelen zullen ze zich niet. Ze hebben een prachtige tuin ('net nog rooie 'bezen' geplukt') en Marie breit zich vooral in de winter zowat een tennis arm. „Sjaals, mutsen, babysokjes. Als je la ter een kind hebt, mag je ze zo komen afha len", zegt Marie schalks. Of het café verkocht wordt, weet het echtpaar nog niet. „Het eerste jaar zeker niet. We wonen hier zo mooi en we hebben nu altijd plek om te feesten." Toon en Marie van den Bosch sluiten hun café in Walsoorden na 47 jaar. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35