Extra geld voor cultuureducatie PZC Die brug had er veel eerder moeten liggen Traditie is nu exclusiever dan ooit. Waterschap plant veel bomen en struiken langs plattelandswegen Op stap in de natuur Jaarrekening moet meer inzicht geven in uitgaven gemeenten Gemeenten willen schoolvoorstellingen door laten gaan 121 Kreekloop in Westkapelle Psychiatrische poli voor jeugd met problemen Chauffeur bedreigd in Bruinisse Automobielbedrijf P. Louwerse B.V. om+292, fax om 654493 donderdag 20 juni 2002 door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden plant tijdens de ko mende winterperiode in totaal zo'n 1300 bomen en 28.000 struiken langs plattelandswe gen in Midden- en Noord-Zee land. Dat aantal is redelijk ver gelijkbaar met bijvoorbeeld afgelopen seizoen, toen er 1500 bomen en 20.000 struiken bij kwamen. Groot verschil met voorgaande jaren is, zoals het waterschap eerder al bekend maakte, dat er veel minder wordt gerooid. Dat heeft overigens niets te maken met de commotie die op Walche ren ontstond over de eerdere kaalslag in diverse gebieden. Komend seizoen wordt er nog wel gerooid bij de Hogelandse- weg, om de aanleg van een vrij- liggend fietspad mogelijk te maken. Zeeuwse Eilanden werkt vol gens het Groenbeheerplan dat voor de periode 1999-2004 is opgesteld. Dat is weer onderdeel van het Groenstruc tuurplan, dat beoogt over een periode van twintig jaar de be planting langs plattelandswe gen ingrijpend te verbeteren. Die is nu vaak eenzijdig en lang niet overal gezond. De nadruk bij het planten ligt komend seizoen niet zozeer op Walcheren. Daar gaat relatief weinig groen de grond in: 190 jonge bomen en 6300 struiken. Op Schouwen-Duiveland zijn dat er twee keer zoveel: 386 bo men en 12.256 struiken. Noord- Beveland krijgt er 359 bomen bij, terwijl op Zuid-Beveland 268 bomen en 6409 struiken worden aangeplant. Op Tholen en Sint Philipsland zijn 95 bo men voorzien. Kardinaalsmuts De bomen die worden geplant zijn populieren, essen, wilgen, esdoorns, platanen, eiken, wal- notenbomen, linden, eiken en elzen. Het assortiment struiken bestaat uit veldesdoorn, kor noelje, kardinaalsmuts, ligus ter, geoorde wilg, boswilg, hondsroos, egelantier, gelderse roos, hazelaar en haagbeuk. Op Walcheren komen de meeste bomen langs de Krommenhoek-1 seweg: 91 stuks. Verder zijn er bomen voorzien langs de Marie- I kerkseweg en de Zandweg. Nieuwe struiken komen er aan de Wijkhuijsweg, de Westho- venseweg, de Welzingeweg, de i Schroeweg, de Zuidweg, de Kruisweg en de Kluithoekweg. Op Zuid-Beveland komt er i nieuw groen langs de Waanweg, I de Kerkepolderweg, de Molen straat, de Westdorpseweg, de Duivenhoek, de Zwinweg, de Weelweg, de Meidoornweg, de Meezeweg, de Plasseweg, de i Puthoekseweg, de Ovezandse- weg, de Nieuwe Kraaijertsedijk I en de Riet veld weg. De locaties voor de bomen op Noord-Beve- land zijn de Oosthavendijk en I de Stekeldijk. Op Schouwen-Duiveland gaat i het vooral om de Schouwsedijk (225 walnotenbomen). Ook de Cauersweg, de Nieuweweg, de Zwanenburgseweg, de Slotweg, I de Gaanderseweg, de Groen- I landsweg, de Donkereweg, de Capelleweg en de Schenkeldijk I komen aan de beurt. Op Tholen beperkt het pro gramma zich tot 50 nieuwe bo- men langs de Meliaweg en 35 I langs de Platteweg. Langs de Rijksweg op Sint Philipsland plant het waterschap tien popu-1 lieren. Met het Groenstructuurplan is veel geld gemoeid: in totaal tientallen miljoenen. Het wa- terschap is daarom blij dat het, net als vorig jaar, een bijdrage uit het Europees Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Land-I bouw toegekend heeft gekre-| gen. Het gaat ditmaal om een bedrag van 160.000 euro. WESTKAPELLE - Op woens dag 26 juni wordt de Kreekloop in Westkapelle gehouden. Deel nemers kunnen kiezen uit vier. afstanden, van één tot vier rondjes rond de kreek. De start is om 19.30 uur aan de Ridderkerklaan in Westkapelle, door Rob Paardekam GOES - Het project cultuuredu catie moet doorgaan. Daar wa ren de cultuurwethouders uit de Oosterschelderegio het gisteren over eens tijdens een bestuurlijk overleg over bibliotheekwerk HALSTEREN - Psychothera peutisch Centrum de Vier sprong in Halsteren opent vol gende week een polikliniek voor Forensische Jeugdpsychiatrie (FJP) in de villa van de Vier sprong. Jongeren tussen 12 en 18 jaar die in aanraking zijn ge komen met de politie, kunnen daar worden behandeld als er onderliggende psychiatrische problemen zijn. Tot nu toe zijn er voor dergelijke jongeren in Zuid-Nederland geen mogelijkheden voor am bulante behandeling. De Vier sprong ontwikkelt de behande ling, waarvoor voorlopig zes medewerkers zijn aangetrok ken, samen met de Hey-Acker en in overleg met de jeugdpsy chiatrie in Zuid-Nederland. De Viersprong heeft in Halsteren klinische eenheden voor behan deling van volwassenen, een psychotherapeutische gemeen schap voor jongeren en deeltijd behandeling. In de nieuwe FJP-polikliniek is het de bedoeling verschillende behandelingsgroepen te star ten. Kinderen bij wie psychia trische problemen worden geconstateerd, kunnen in deel- tijdgroepen worden behandeld voor jonge delinquenten, jonge zedendelinquenten en kinderen die hun boosheid en agressie niet kunnen hanteren. Naast in dividuele en groepstherapie, wil de Viersprong ook oudertrai ningen en gezinstherapie aan bieden. Als jongeren, bijvoor beeld omdat ze vastzitten, niet naar Halsteren kunnen komen, bezoeken medewerkers hen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeentelijke jaarrekening moet voortaan meer inzicht bieden of bedragen die voor een bepaald doel zijn gereserveerd daar ook werkelijk in het betreffende jaar aan zijn besteed. Vooral de fractie van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) drong daar gisteravond in de commissie Algemene en Interne Zaken met klem op aan tijdens de bespreking van de jaarrekening 2001. Wethouder J. van Felius van Fi nanciën deed de toezegging dat in de toekomst inderdaad zo'n effectiviteitsoverzicht zal wor den verstrekt. LSD-fractie- voorzitter P. Berrevoets-Ringel- berg gaf aan 'dan helemaal tevreden te zijn' nadat zij aan vankelijk toch nogal wat kriti sche kanttekeningen had ge plaatst bij de jaarstukken. Zo vond zij het jaarverslag te lang en te vaag, en miste daar verantwoording in over het Ecoscoop. Verder wilde zij in zicht in de problemen rond de loswal in Bruinisse die thans wegens een uitspraak van de Raad van State betreffende een milieuvergunning niet gebruikt mag worden. ,,Een suggestieve opmerking die ten onrechte de indruk wekt dat er nu geld wordt toegelegd op de exploita tie van de Bruse loswal", vond wethouder G. van der Velde-de Wilde. De wethouder bena- BRUINISSE - Een boze auto mobilist heeft gistermorgen in Bruinisse geprobeerd de auto sleutels van een vrachtwagen chauffeur af te pakken omdat de vrachtwagen de doorgang in de Nieuwstraat blokkeerde. De automobilist bedreigde de chauffeur. Toen het hem niet lukte de sleutels te pakken te krijgen, opende hij de deur van de vrachtwagen en zette deze van de handrem. Hij duwde de chauffeur opzij en verplaatste de vrachtwagen enkele tiental len meters. De chauffeur heeft aangifte van mishandeling ge daan. en cultuur. Ze lijken bereid ex tra geld uit te trekken voor de schoolvoorstellingen. Het project is in 2000 van start gegaan op initiatief van het Sa menwerkingsverband Wel zijnszorg Oosterschelderegio. Het wordt uitgevoerd door het Centrum voor de Kunsten en het ROC. De gemeenten Borsele, Noord-Beveland en Kapelle waren de eerste gemeenten die deelnamen. Reimerswaal, Goes en Schouwen-Duiveland sloten zich ruim een jaar geleden aan. Tholen doet niet mee. Uit een notitie over de stand van door Beri Jansen KATSEVEER - Menige wegge bruiker zal de woorden beamen die gedeputeerde J. Hennekeij gisteren sprak bij de ingebruik stelling van de tweede brug over de Zandkreekdam en de erbij behorende verkeerslus: „Dat hadden we veel eerder moeten doen." Eindelijk is een oplos sing bereikt voor de files op de weg en op het water, vooral tij dens toeristische hoogtijdagen, wanneer het verkeer op de weg N256 Goes-Zierikzee en de re creatievaart van en naar het Veerse Meer op elkaar moest wachten. Volgens Hennekeij zijn de goede ervaringen die Rijkswaterstaat (opdrachtgever voor de bouw van de nieuwe brug) en de pro vincie (opdrachtgever voor de lus) op de Zandkreekdam heb ben opgedaan, aanleiding om fluks een vergelijkbaar knel punt op dezelfde manier aan te pakken: de sluis bij Bruinisse. Hij meende dat het mogelijk moet zijn een tweede brug over deze sluis met toeleidende we gen over twee jaar gereed te hebben. De verwachting is dat het ver keer op de N256 in het hoogsei zoen zestig keer per dag over de drukte dat de loswal slechts voor de overslag van goederen tijdelijk niet gebruikt mag wor den, maar wel voor het in- en uitstappen van passagiers. Zij hield Berrevoets voor dat de los wal voor 11.000 euro positief in de jaarstukken staat opgeno men. Geen van de fracties had on overkomelijke moeite met de jaarrekening 2001 noch met het bestedingsvoorstel van het overschot van 1,7 miljoen euro. Een groot deel daarvan, 430.000 euro, gaat naar de eenmalige middelen voor het wegwerken van de achterstanden bij de af deling Ruimte en Milieu. Verder wordt 460.000 euro toegevoegd aan de algemene reserve om mo gelijke korting op de uitkering van het Rijk op te vangen. Het budget voor het onderhoud van wegen wordt verder met ruim 389.000 euro gevoed. Volgens wethouder Van der Velde zal daar begin 2003 een beroep worden gedaan. Zij acht dat ook hard nodig. Voor sommige stra ten is het onderhoud al enkele jaren uitgesteld. C. Schonenman (Alert!) had moeite met het overvloeien van in- en uitkomsten naar een an der jaar dan waar zij betrekking op hebben. Hij drong erop aan dat daarover in de toekomst meer duidelijkheid wordt ver schaft. D. Meulblok zei namens de WD-fractie maar 'gematigd blij' te zijn met het voordelig saldo van 1,7 euro van de jaarre kening 2001, omdat een deel van dat overschot is veroorzaakt door het niet uitvoeren van ge pland nieuw beleid. Ook J. van den Berge (Christen- Unie) had in feite liever een te kort gezien, maar met de kant tekening dat alle plannen waren uitgevoerd en al het achterstal lige werk was verricht. Hij be treurde het dat de precariorech ten in 2001 niet zijn geïnd, waardoor de burgers dit jaar met het vervelende feit van eèn dubbele aanslag worden gecon fronteerd. Ook G. Houtekamer (SGP) betuigde een gematigd enthousiasme over het over schot. Hij ziet immers in het ka der van onder meer de riolering en het gebouwenbeheer nog zeer forse uitgaven op de ge meente afkomen. De gemeenteraad velt in de ver gadering van donderdag 27 juni een definitief oordeel over de jaarstukken 2001. zaken en de toekomst van de cultuureducatie blijkt dat in middels zeventig procent van de basisscholen deelneemt aan de zogeheten cultuurmenu's. Op merkelijk is dat ook veel refor matorische scholen meedoen, zij het via een ietwat aangepast programma. De deelname van scholen uit het voortgezet on derwijs ligt op vijftig procent. Zij houden zich vooral bezig met workshops die alle facetten van cultuur beslaan. De ver wachting is dat het aantal deel nemende scholen nog zal stij gen. Het duurste onderdeel van de tweede brug zal moeten worden geleid om schepen de oude brug te laten passeren. Het gebruik van de omleidingsroute maakt het mogelijk de bloktijden voor het gebruik van de sluis te laten vervallen. Die waren ingevoerd om te voorkomen dat de bus dienst ontwricht zou raken. Het was niet langer mogelijk de bus sen - en zware landbouwvoer tuigen - over de parallelweg te leiden en zo de file op de hoofd rijbaan te laten ontwijken, om dat de parallelstrook van de bestaande Zandkreekburg dit si s cultuureducatie vormen de the ater-, muziek- en dansvoorstel lingen die door de scholieren worden bezocht. Een bereke ning laat zien dat het om zo'n 135.000 euro per schooljaar gaat. Daarbij gaan de organisa toren uit van circa negentig deelnemende scholen die alle maal twee voorstellingen pro grammeren. Dat is minder dan voorheen, toen er vaak drie voorstellingen per school wa ren. Het is echter noodzaak om het project wat af te slanken, omdat de provincie, die enkele jaren geleden een opstartsubsi- die verleende, niet nog eens over verkeer niet langer kon dragen. Dat noopte Rijkswaterstaat een tweede brug te laten bouwen. Bij wijze van openingshande ling werd de naam van de nieu we brug onthuld: de Hongers- dijckbrug. Die verwijst naar het gelijknamige dorpje dat twee keer door het water is verzwol gen. Lof Hennekeij zwaaide in zijn toe spraak provinciemedewerker J. Bakx lof toe. De gedeputeerde duidde de ambtenaar aan als 'de de brug zal komen. Ondanks het terugbrengen van het aantal voorstellingen overschrijden de kosten het beschikbare budget. De gemeenten zouden daarom met een extra bijdrage over de brug moeten komen. Daarbij moet gedacht worden aan enke le duizenden euro's per gemeen te. Daar houdt het niet mee op, want ook het organiseren van de schoolvoorstellingen gaat de gemeenten geld kosten. Tot sep tember van dit jaar zijn de kos ten voor de provincie, maar dat houdt op. Podium 't Beest in Goes, dat de zaken al regelde Willy Wortel van de directie vervoer en infrastructuur'. Hij is de geestelijke vader van de kantelweg in West-Zeeuws- Vlaanderen en hij heeft het ver keersregelsysteem voor de Zandkreekdam bedacht, dat er op gericht is het verkeer nage noeg naadloos van de hoofdrou te naar de lus over de tweede brug te leiden. Hennekeij wist te melden dat de eerste reacties van de weggebruikers enthousi ast zijn. De bewoners van de vijf wonin gen aan de noordkant van de de voor de gemeente Goes, gaat dat waarschijnlijk voor heel de regio doen. De aanvullende kos ten daarvoor bedragen zo'n der tigduizend euro. De cultuur wethouders lieten gisteren weten dat ze willen bekijken of ze die kosten op kunnen bren gen, maar L. Nieuwenhuijse van Kapelle liet doorschemeren dat het wat hem betreft nog wel wat minder kan door bijvoorbeeld maar één voorstelling te pro grammeren. Uiteraard zijn het uiteindelijk de gemeenteraden die bepalen of er wel of niet meer geld aan cultuureducatie wordt besteed. Zandkreekdam zijn minder blij met het denkwerk van Bakx. Zij moeten, omdat ze aan de paral lelweg wonen, altijd gebruik maken van de route via de nieu we brug. Die wordt voor hen evenwel geblokkeerd als het verkeer op de hoofdrijbaan over de Hongersdijckbrug wordt ge leid. De ervaringen in de paar weken dat de nieuwe verkeers situatie bestaat, stemmen hen niet hoopvol over de wachttij den waarmee ze te maken krij gen als het volgende maand echt druk wordt. AXEL - Zeeuws-Vlaamse na- tuurverenigingen houden deze zomer excursies en evenemen ten. Op vrijdag 21 en 28 juni kunnen er vanaf 22.00 uur nachtvlin ders bekeken worden in de wa tertoren in Axel. In diezelfde watertoren beginnen zaterdag 22 juni de Zeeuwse Dijkenda- gen. Aansluitend is er een fiets tocht van Axel naar Westdorpen langs verschillende dijken. In De Baeckermat in Westdorpe vindt een lezing plaats over schapen en dijken, waarna een schapenpad bezichtigd kan worden, 's Avonds om 21.30 uur vindt er een vleermuisexcursie plaats. Zondag 23 juni kan van af 9.45 uur onder begeleiding van een gids het onlangs inge richte natuurgebied Eiland van de Meijer in Spui worden be zocht. Wie van bloeiende plan ten houdt kan op maandag 24 juni vanaf 19.00 uur deelnemen aan een wandeling langs de bloemdij ken in 't Land van Cad- zand. Het vertrek is bij Terhof stede op de hoek van de Braam- dijk en de Platteweg. Voor de liefhebbei's is er woensdag 26 juni om 9.45 uur een excursie door het verdronken land van Saeftinghe. 's Middags kunnen vanaf 14.00 uur de kinderen op zoek naar bloemdiert jes rond de watertoren in Axel. De creatie- velingen kunnen een dag later oml4.00uur terecht in de Baec kermat voor een les in het ma ken van veldboeketten met wil de planten en grassoorten. Op het stadhuisplein in Axel vindt zaterdag 29 juni de Natuur- en Milieumarkt plaats. Dankzij de tweede brug en de verkeerslus over de Zandkreeksluis hoeft het wegverkeer niet meer te wachten wanneer schepen de sluis in- en uitvaren. Op deze computertekening is rechtsboven ook de koker te zien om het Veerse Meer met Oosterscheldewater te verversen. Dit zogenaamde doorlaatmiddel is in 2004 klaar. illustratie Rijkswaterstaat Mercedes SLK-Klasse Special Edition Extra op de SLK-Klasse Special Edition: 17 inch Evolution 7-gaats lichtmetalen velgen Zwart nappalederen bekleding, geper foreerd met zilverkleurige ondergrond Middenconsole en sierdelen in geborsteld aluminium Stoelverwarming Mercedes-Benz Radio CD speler Hemelbekleding dak in Quarz-uitvoering Zilverkleurige wijzerplaten, meters in wit uitgevoerd Versnellingshendel met chromen inleg l met logo 'SLK Special Edition' Vloermatten met zilverkleurige rand en aluminium logo 'Mercedes-Benz' Badge op voorspatbord met logo 'SLK Special Edition' Bij SLK 230 K en SLK 320 bovendien elektrisch verstelbare stoelen Mercedcs-Bcnz heeft een traditie hoog te houden op het gebied van cabriorijden. De legendarische SL-Klasse. De luxueuze en comfortabele CLK-Klasse Cabrio. En natuurlijk de sportieve SLK-Klasse, die vanaf lieden in een exclusieve stijlvolle Special Edition Louwerse heeft uw Mercedes SLK-Klasse Special Edition. verkrijgbaar is. De Mercedes SLK-Klasse te bewonderen valt. Behalve stijl, beleving Special Edition heeft vele fraaie klassieke en comfort straalt de SLK-Klasse Special elementen waarmee deze zich onderscheidt Edition smaak, klasse en een verlangen van alles wat er aan cabrio's op de weg naar rijplezier uil. Kom naar uw officiële Mercedes-Benz dealer Louwerse voor een nadere kennismaking met de SI.K-Klasse Special Edition. Mercedes-Benz Brandstofverbruik: variërend van 9,6-t1,4 liter per 100 km, 10,4-8,8 km per liter; CO2 -uitstoot: 230-274 g/km. Leasen kunt u al vanaf 549,- per maand op basis van netto financiële leasing, vraag naar onze voorwaarden. De Roterij 7, 4328 BB Burgh-Haamstede E mail verkoop@louwerse-carquick.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32