Fitheid sleutel tot succes Korea PZC Claudio Reyna rustpunt VS Hiddink praat alleen met PSV Jan Wegereef zonder kater terug naar huis Miroslav Klose draagt volgende goal op aan overleden Fritz Walter 20 Raymond Verheijen hielp voetballers aan topconditie Heldenontvangst spelers Ierland Rellen door tifosi in Australië mmm Koreanen bezwijken tijdens duel Ook Formule 1 wijkt voor voetbal Elf Japanse fans opgepakt Pinto ook niet bij club in actie Trapattoni wil bondscoach blijven Troussier stapt op bij Japan mm Bonfrère geeft Senegal kans tegen Turken donderdag 20 juni 2002 EINDHOVEN - Guus Hid dink neemt pas een besluit over zijn toekomst als hij met Zuid-Korea klaar is met het wereldkampioenschap. De trainer staat door zijn succes met de ploeg in de belang stelling van veel clubs, maar volgens zijn belangenbehar tiger Johan de Wild praat hij alleen met PSV. „De onderhandelingen met clubs doet Guus zelf, ik vul het randgebeuren in", zegt De Wild, die Hiddink vooral bijstaat op het financiële vlak. „Hoe groot de kans is dat Guus naar PSV gaat, weet ik niet. Dat ligt ook aan zijn gemoedsrust. Hij richt zich nu volledig op Zuid-Ko rea. Als hij klaar is, dan schudt hij een keer met zijn hoofd en als hij leeg is in zijn hoofd, zal hij zeggen: die kant ga ik opMaar er is maar één club waarmee hij praat: PSV." PSV-voorzitter Harry van Raaij wil snel duidelijkheid over de nieuwe trainer. „Maar het gaat erom wie de beste man is voor de club, en dat laat ik niet van een paar dagen afhangen. Frank Ar- nesen, technisch directeur, is in Zuid-Korea en hij gaat van gedachten wisselen met Hid dink." De kans wordt wel steeds groter dat Hiddink naar PSV terugkeert nu Pim Verbeek een tweejarig contract heeft getekend als trainer van Jong PSV. Verbeek is nu assistent van Hiddink bij Zuid-Korea. De ex-trainer van FC Wage- ningen, De Graafschap, Fey- enoord en Fortuna Sittard wilde per se terug naar Ne derland. Erwin Koeman, assistent trainer van het A-elftal, blijft in die functie, zegt de preses, ongeacht welke trai ner er komt. Dat betekent dat Koeman zeker niet de opvol ger wordt van de ontslagen Erik Gerets. Koeman stond op het lijstje van zes kandi daten. ANP Raymond Verheijen (voorgrond), de inspanningsfysioloog tij dens de training van de Koreaanse selectie. foto Sta n ley G ontha/G PD door Jaap van Essen DAEJON - De Koreanen kun nen meer dan veel en hard lopen, maar ze rennen tot op heden wel elke tegenstander in de vernie ling. Het was geen toeval dat de Koreanen tegen Italië juist in de slotfase scoorden. Inspannings fysioloog Raymond Verheijen, tijdelijk toegevoegd aan de staf van het Koreaanse elftal, ziet het allemaal lachend aan. De Zuid-Koreanen zetten mo menteel een nieuwe norm neer in de voetballerij. Omdat de spelers van Polen, Portugal en Italië naar lucht liepen te hap pen in hun duels tegen de Kore anen, zullen de Europese club trainers zich achter de oren moeten krabben. Fitheid blijkt een wapen dat nog steeds geper fectioneerd kan worden. Ver heijen is de eerste om zijn in breng tot de juiste proporties terug te brengen. Sterker, hij pleit helemaal niet voor meer loop- en conditietrainingen: „De trainers kunnen zelf veel meer doen. Uithoudingsvermo gen bij voetballers kun je het best verbeteren tijdens gewone voetbaltrainingen. Doe je iets anders, dan ga je al gauw atle tiek beoefenen." Verheijen speelde ooit zelf bij DWS in Amsterdam, waar hij enkele jaren teamgenoot was van Jerrel Hasselbaink. In het Amsterdamse jeugdelftal voet balde hij met de Ajacieden Rei ziger en Davids. Omdat hij moest stoppen met voetbal we gens een heupkwetsuur, koos door Sjoerd Bootsma DEN HAAG - Jan Wegereef keert vandaag terug van het WK-voetbal. De scheidsrechter behoort, evenals assistent Jaap DUBLIN - Het Ierse voetbal team is gisteren bij aankomst in Dublin door 100.000 mensen begroet. De ploeg presenteerde zich in Phoenix Park aan de fans, die in groen en wit waren gehuld. De spelers werden als helden bejubeld. Ierland ging in de achtste fina les na strafschoppen onderuit tegen Spanje. Coach Mick McCarthy was on der de indruk: „Wij hadden ner gens op gerekend, zeker niet op waardering. Maar we hebben een fantastische prestatie neer gezet bij het wereldkampioen schap en ik ben trots dat de mensen dat ook zien en ons ook bewonderen." RTR MELBOURNE - Zelfs in Au stralië heeft de frustratie van Italiaanse voetbalfans over de uitschakeling van het nationale team tijdens het WK tot rellen geleid. De politie hield in Melbourne meerdere mensen aan nadat een groep van drie- tot vierhonderd raddraaiers voor onrust had ge zorgd. Ook in Sydney werden twee personen gearresteerd. De fans staken vuurwerk af en zetten een winkel in lichterlaaie. Ze gedroegen zich ook agressief te gen agenten en vernielden een politiewagen. SID Verheijen voor een studie bewe gingswetenschappen. Van meet af aan richtte hij zich helemaal op de conditionele aspecten van het voetbal. „Dat boeide me al- tijdal. Wat is nu conditie? Bij het voetbal gaat het erom dat je zo veel mogelijk acties, met of zon der bal, kunt maken in negentig minuten. Fitte spelers maken aantoonbaar meer acties dan niet fitte spelers. In het voetbal gaat het er dus om dat je snel herstelt na een actie, zodat je weer een volgende actie kunt maken. Het klinkt allemaal logisch en niet bepaald revolutionair. Ver heijen: „Ik ben in maart begon nen toen Korea aan de voorbe reidingen begon. We hebben meteen de conditie van de spe lers getest. Aan de hand daar van hebben we een periodise- ringsplan opgesteld. „Ik weet niet wat ze precies voor maart hebben gedaan, maar de conditie was al uitstekend. En de laatste maanden zijn ze nog eens met sprongen vooruit ge gaan. Ik heb nog nooit zoveel progressie in zo'n korte tijd ge zien." Belangrijk is volgens Verheijen het respect dat Guus Hiddink geniet. „Heel veel van de condi tie moet opgebouwd worden tij dens partijvormen. Steeds die partijtjes van een bepaalde duur, met korte pauzes tussen door. Je kunt de partijtjes steeds langer maken, de pauzes korter, noem maar op. Daar kun je van alles mee doen, maar dan moet er wel messcherp gespeeld wor den, anders heb je er niets aan. Daar was Guus samen met Pim Verbeek geweldig in. Als de boel begon in te zakken, omdat de vermoeidheid toesloeg, zorgden zij dat ook de laatste twee potjes nog voluit werden gespeeld. Ik vind het echt geweldig om met Guus Hiddink te werken. Als je toch ziet wat hij hier heeft neer gezet, dat is ongelooflijk." Verheijen werkte voorheen bij Oranje met de bondscoaches Rijkaard en Van Gaal. Aan het einde van het tijdperk Van Gaal kreeg hij her en der ineens te maken met allerlei negatieve uitlatingen over zijn werk. Ver heijen werd een beetje de stok waarmee Van Gaal kon worden geslagen. „Geen leuke tijd", zo geeft hij toe. „Natuurlijk voelde ik ook wel dat zich onder Van Gaal iets ontwikkelde. Het werd heel an ders dan onder Rijkaard. Ik werkte onder beide coaches pre cies hetzelfde, we deden die ge wraakte shuttle-runtest precies vier keer per jaar. Er werd van alles over gezegd en geschreven. Alsof het een conditietraining was. Ik heb er in ieder geval van geleerd dat uiteindelijk het re sultaat altijd het oordeel be paalt. En ik heb geleerd dat mijn aanwezigheid van belang is tij dens de aanloop naar een groot toernooi." Verheijen werkt op tijdelijke basis voor Korea. Na de zomer keert hij terug in Zeist. „Op dit moment is het vooral genieten. Mijn werk was grotendeels in de voorbereiding. Het is natuurlijk geweldig om te zien hoe goed het nu gaat." GPD MIIIHMM— 11 n Pool, niet tot het selecte Euro pese gezelschap scheidsrech ters, bestaande uit Collina, Frisk, Meier, Dalias, Veissière, Merk en Milton Nielsen, dat wel in Zuid-Korea en Japan actief blijft. Senegal - Uruguay en twee beurten als vierde official blij ven de daden van de arbiter uit Hellevoetsluis, die desondanks zonder kater terugkeert. „Al had ik een dikke 10 gehaald dan nog had ik er niet bij geze ten." Hoe zwaar is Senegal - Uruguay u aangerekend? „Het was een moeilijke wed strijd, daar waren de heren het over eens. Ik had de wedstrijd in hun ogen goed onder controle. Maar ik heb me laten beetnemen bij die twee strafschoppen. Dat kan gebeuren, maar het resul taat waren verkeerde beslissin gen. Zo zijn de keiharde wetten van het voetbal." Teleurgesteld? „Ach, al had ik een dikke tien gefloten, dan nog had ik het niet geweten. Ik zit pas twee jaar in de Europese topgroep. Die an dere gasten lopen al veel langer mee en hebben terecht meer kre diet. Vergeet niet dat ik niet de enige ben die gaat. Ook de Por tugees Pereira van de Uef a Cup finale, de Slowaak Michel van de halve finale Champions Lea gue, de Spanjaard Lopez Nieto en de Engelsman Poll kunnen naar huis. Dat zijn toch niet de minsten." Niet Iedereen hier was even blij. „Het klinkt, misschien gek. We hebben net ons afscheidsdiner gehad en het was geweldig. Ie dereen was positief naar elkaar. Wie naar huis ging, feliciteerde de blijvers. Nee, wat dat betreft waren we echt het 33e team op dit WK." Hoe verder? „Ik richt me op Portugal 2004. Dit was een geweldige ervaring. Het WK wordt gespeeld met veel passie en vuur. Dat is niet te vergelijken met competitie voetbal. Ik heb mijn oren en ogen open gehouden en veel ge leerd." Dus na de zomer zien we een an dere Jan Wegereef? „Zoveel zal er niet veranderen. Mijn ervaringen zijn bouwste nen om mijn prestaties te verbe teren." GPD Aanvoerder laat niet snel over zich heen lopen In zijn jeugd leerde Claudio Reyna van zich afbijten tussen de 'gangs' van Newark, bij New York. De Verenigde Sta ten zal zijn overlevingsdrang morgen, in de kwartfinales van het WK voetbal tegen Duits land, nodig hebben. Portret van de aanvoerder van 'Team USA'. door Mark Caldenhoven DEN HAAG - Zijn levensloop kent geen zoetsappig begin in een stereotiep Amerikaans de cor. Dat van een keurig huis in een groene buitenwijk, met een wit hek om een fraai gras veld en een stationwagen op de oprit. Integendeel. Claudio Reyna kent de Amerikaanse idylle louter van film of puberseries. De kinderjaren van de mid denvelder van het Amerikaan se voetbalelftal jaren speelden zich af in oproer en chaos, in de kelder van de maatschappij even ten westen van New York In de achterbuurten van Ne wark om precies te zijn. Waar 'gangs' regeerden, de handel in drugs regel was en anarchie om zich heen greep. Het leven van Claudio Reyna - geboren op20julil973 - stond met enige regelmaat in brand. In de stad met het hoogste per centage autodiefstallen van de VS wrong Reyna zich door zijn jeugd. „Er waren steegjes en straten waar je niet moest ko men, tenzij je wenste dood te gaan." Reyna onttrok zich snel aan het 'vuil van de straat'. Dank zij een sterke wil, zijn moeder Daniëlle, een Portugese, en zijn vader Miguel, een Argen tijn die ooit nog enkele jaren speelde in de jeugd van het roemruchte Independiente. Miguel Reyna verafschuwde honkbal of 'American Foot ball'. Een bal moest rollen, vond hij. Dus kreeg kleine Claudio een voetbal. Al snel openbaarde zich een talent. Claudio Reyna had het niet van een vreemde. Hij werd in 1990 verkozen tot beste ju nior van de staat New Jersey en trad daarmee in de voetspo ren van gewezen schoolgenoot Tab Ramos. En net als de icoon van het Amerikaanse prof voetbal won Reyna een beurs aan de Universiteit van Virgi nia. Twee jaar later was hij de jongste speler van 'Team USA' Claudio Reyna (10) viert de plaatsing voor de achtste finales van het WK. Rechts ploeggenoot Da- Marcus Beasley. bij de Olympische Spelen in Barcelona. Een nieuwe 'American hero' leek geboren, zeker nadat Rey na in 1993 voor de derde keer op rij was uitgeroepen tot bes te college-speler van de VS. Zelfs Johan Cruijff zag in hem een topper in spé, maar Reyna wees een contract bij het grote Barcelona in 1992 resoluut en zelfbewust van de hand. Hij had veel klasgenoten in zijn jeugd verkeerde keuzes zien maken. Reyna wilde eerst zijn school afmaken. Teleurstelling Twee jaar later hapte hij wel toe bij Bayer Leverkusen. Zijn verblijf liep uit op een teleur stelling. Onder de trainers Erich Ribbeek en Christoph Daum werd hij niet serieus ge nomen. Na drie verloren jaren werd hij verhuurd aan VfL Wolfsburg. Dat gaf zijn carri ère een broodnodige impuls. Van verschoppeling werd Rey na in Wolfsburg een kroon prins én de eerste bui tenlander ooit met de aanvoerdersband. Het WK van 1994 in eigen land miste hij dooreen dijbeenbles sure, het WK van 1998 werd een groot drama. Onder bondscoach Steve Sampson gingen de VS niet alleen on deruit tegen Joegoslavië en Duitsland, zelfs het politiek beladen treffen met aartsri vaal Iran ging verloren. Nu zijn de VS terug, met Reyna als pas 28-jarige captain aan het roer. De 90-voudige inter national is een van de beste voetballers die Amerika ooit voortbracht. Hij heeft bij lan ge na niet de cultstatus van zijn illustere landgenoot Alexi Lalas, één van de weinigen met wie Maradona zelf ooit shirtje foto Kim Jae-Hwan/EPA wilde ruilen. Reyna is iemand die eenmaal tussen de lijnen denkwerk koppelt aan loop vermogen. Een eigenschap die zelfs Dick Advocaat niet was ontgaan. Als coach van Glas gow Rangers haalde hij Reyna na het WK van '98 naar Ibrox. Na twee titels in Schotland verkaste hij vorig jaar voor ruim zeven miljoen euro naar Engeland. Sunderland maak te hem de duurste Amerikaan se voetballer ooit. De transfer heeft zich nog steeds niet te rugbetaald. Reyna kampte veel met blessures en miste het gros van de WK-kwalificatie- duels van de Amerikanen. In Zuid-Korea is hij terug, met flair. Een rustpunt op het Amerikaanse middenveld. Reyna, zo bewees zijn verle den, laat niet snel over zich heen lopen. Duitsland is ge waarschuwd. GPD SEOUL - Het wonder van de Zuid-Koreaanse voetbalploeg in de kwartfinale van het WK voetbal is twee fans te veel gewor den. Ze stierven aan een hartaanval tijdens de wedstrijd tegen Italië (2-1). Een 28-jarige man bezweek bij de gelijkmaker in de 88e minuut van Seol. Een 30-jarige man overleed toen hij met vrienden de wedstrijd in zijn winkel bekeek. Vier miljoen Zuid-Koreanen volgden de wedstrijd op televisie. RTR/DPA DEN HAAG - De Formule 1 is een van de grootste tv-sporten ter wereld, maar voor één keer buigt het geweld van de paar denkrachtenvoor Koning Voetbal. De kwalificatietrainingen van zaterdag op de Nürburgring, normaal gesproken op de minuut nauwkeurig om 13.00 uur beginnend, zijn verschoven naar 12.15 uur. Omdat Senegal tegen Turkije (13.30 uur) speelt en de FIA (de autosportbond) angstaanjagend lage kijkcijfers ziet aankomen. GPD TOKIO - De politie heeft na de uitschakeling van Japan tij dens het WK voetbal in Osaka elf fans gearresteerd. Ze ge droegen zich agressief na de nederlaag in de achtste finale te gen Turkije (1-0). Duizenden mensen hadden zich in het cen trum van de stad verzameld om het duel op grote tv-schermen te kijken. Sommige fans gooiden vuurwerk en andere attribu ten naar de politie. Het liep uit de hand toen agenten een man wilden oppakken die alleen nog zijn onderbroek aanhad. An dere supporters probeerden de arrestatie te voorkomen. RTR YOKOHAMA - De Portugees Joao Pinto is niet alleen voorlo pig geschorst voor internationaal voetbal. Hij mag ook niet voor zijn club Sporting Lissabon uitkomen. De disciplinaire commissie van de wereldvoetbalbond Fifa zette hem op non- actief, omdat Pinto tijdens de WK-wedstrijd Portugal-Zuid- Korea de Argentijnse scheidsrechter Angel Sanchez zou heb ben geslagen. Het incident was niet goed te zien op de televi sie. De Fifa maakte echter eigen beelden vanuit een andere camerapositie, waarop wel duidelijk is te zien wat er gebeur de. Pinto kan een schorsing van twee jaar krijgen. RTR CHONAN - Giovanni Trapattoni peinst er niet over om op te stappen als bondscoach van Italië. 'Trap' werd dinsdag met zijn team uitgeschakeld in de achtste finales van het WK, te gen Zuid-Korea (1-2). Voor het eerst sinds de eindronde in 1986 haalden de Italianen niet de laatste acht. „Ik heb een doorlopend contract", zei Trapattoni. „Het zal niet aan mij liggen. Ik blijf vol enthousiasme." Trapattoni is bondscoach sinds 2000. Hij nam het roer over van Dino Zoff, die opstapte na de verloren EK-finale tegen Frankrijk. RTR MORI - Philippe Troussier (47) stapt op als bondscoach van Japan. De Fransman zegt klaar te zijn met zijn missie. Hij leidde Japan naar de laatste zestien van het WK. Turkije was dinsdag te sterk (1-0), maar Troussier is trots op zijn spelers. Troussier was sinds augustus 1998 bondscoach. Hij was ja renlang werkzaam in Afrika en verwierf zich de bijnaam The white witch doctor (De witte toverdokter). RTR door Guido van Riet DEN HAAG - De Duitse topsco rer Miroslav Klose draagt zijn volgende doelpunt tijdens het wereldkampioenschap voetbal op aan de maandag overleden Fritz Walter. Klose zei dat hij geschokt was over de dood van de legendarische aanvoerder van het West-Duitse elftal dat in 1954 wereldkampioen werd. „Hij was altijd blij als ik een goal maakte voor Kaiserslau- tern", zei Klose, op dit moment met Ronaldo topscorer van het WK met vijf goals. „Hij stuurde me kaarten en flessen wijn. Hij volgde mijn carrière en we praatten soms wat. Ik draag hem in mijn hart en als ik in de kwartfinale tegen de Verenigde Staten scoor, draag ik de goal op aan hem." Klose (24) staat bij Kaiserslau- tern tot 2005 onder contract. De clubs staan in de rij voor de in Polen geboren aanvaller, maar hij wil nog minstens een jaar blijven. Zijn marktwaarde wordt al op 30 miljoen euro ge schat. De speler komt uit een topsport- familie. Vader Josef speelde in de jaren '70 voor Auxerre, moe der Barbara kwam 82 keer uit voor het Poolse handbalteam. Klose is pas drie jaar profvoet baller. Vorig jaar debuteerde hij als international. De stille 'Milo' is tijdens het WK uit zijn schulp gekropen. Bondscoach Rudi Voller ziet het met hem helemaal zitten in de spits, In Duitsland krijgt hij al stapels fanmail. „Alles zal thuis anders zijn. Waarschijnlijk moet ik een vrachtwagen huren om alle post mee te nemenMet Michael Ballack heeft hij een bijzondere band. De midden velder bereidde vier van de vijf Klose-goals voor. „Hij is vooral een speler die de zaken netjes houdt", roemde Ballack de sportiviteit van zijn collega. Naar huis Klose zou topscorer van het WK kunnen worden. Christian Vieri (vier goals) is naar huis. De Bra zilianen Ronaldo (vijf) en Rival- do (vier) volgen snel, als het aan de Duitser ligt. „Ik gok erop dat Brazilië er tegen Engeland uit vliegt." Klose denkt tegen de VS een of twee doelpunten te kunnen ma ken. Op papier is Duitsland de favoriet. In de geschiedenis wonnen de Duitsers vier van de onderlinge confrontaties. Ze verloren twee keer. Vier jaar ge leden eindigde de wedstrijd in 2-0 voor Duitsland door goals van Jürgen Klinsmann en An dreas Möller. RTR DEN HAAG - Nog altijd is er maar één coach ter wereld die erin slaagde een Afrikaanse groeibriljant op de juiste manier te slijpen. Aan de hand van Jo Bonfrère werd Nigeria in 1996 olympisch kampioen. Nu zit hij voor de buis, met speciale aan dacht voor de deelnemers van het Afrikaans continent. Ondanks de kwartfinaleplaats voor Senegal is de Afrikaanse inbreng op het WK Bonfrère niet meegevallen. Tunesië en Zuid-Afrika typeert hij als lan den met 'simpelweg te weinig bagage'. Maar Kameroen en Ni geria hadden het in zijn optiek veel beter moeten doen. „Afrikanen hebben de neiging zichzelf wat te overschatten als ze eenmaal iets gepresteerd hebben. Nigeria was olympisch kampioen, Kameroen is Afri kaans kampioen. Dan is men snel geneigd te zeggen: nu wordt het makkelijker, want vorige week hebben we ook gewonnen. Maar dan begint het eigen pas voor de trainer." Het is tegelijkertijd een verkla ring voor het succes van Sene gal. Het elftal van de Fransman Bruno Metsu heeft nog de hon ger die noodzakelijk is om op zienbarende dingen te doen. „Senegal had zélf niet verwacht dat het zover zou komen." Jo Bonfrère is ervan overtuigd dat Senegal over de rug van Tur- kije de halve finale instapt. En dan is niets meer ondenkbaar. „Ik geef Senegal tachtig procent kans om van Turkije te winnen. Verdedigend komt Turkije snel heid tekort tegen Senegal.", voorspelt Bonfrère. „Ik verwacht dat Brazilië van Engeland wint, dan wordt dat de tegenstander in de halve fi nale. Dan zijn de kansen fifty- fifty. Of Senegal wereldkampi oen kan worden? Ik sluit niets uit." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20