Nieuw kabinet is vrijwel rond Reiswereld verwacht nog zeker een dag chaos in Zuid-Europa Perry's actiepakkers! A Greenpeace gooit sneldrogend beton in de strijd Fiets als poiitiewapen Zuid-Koreaan Ahn is baan kwijt na gouden doelpunt 20c Br Oremans op laatste benen CDAVVD en LPF bereiken akkoord over ziektekostenstelsel Amerikanen nog jaar in Afghanistan Vrije tijd als economische waarde Sloopschip mag niet uitvaren Zeehondenziekte in Waddenzee Timberland MïVkdoo II' \V Steun voor uitstel WCT-besluit Verheijen maakt Koreanen fit Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15 W 3 Wisselend Mogelijk droog en momenten met zon. Matige wind uit het westen bij maximaal 20 graden. 245e jaargang no. 144 donderdag 20 juni 2002 los nummer 1,00 door Erwin Tuil DEN HAAG - CDA, VVD en LPF zijn het zo goed als eens over de hoofdlijnen van hun regeerakkoord. Gisteren werd overeen stemming bereikt over een nieuw ziektekostenstel sel. Daarmee is de lastig ste horde van de gehele onderhandelingen geno men. CDA-leider Balke nende sprak van een door braak. Onderhandelaar Herben van de LPF zei dat het nieuwe kabinet voor 95 procent rond is. Het nieuwe ziektekostenstelsel, dat in 2005 ingevoerd moet zijn, voorziet in een gelijke premie voor volwassenen. Er wordt geen onderscheid meer gemaakt in inkomen van de verzekerde. De premie voor kinderen zal be taald worden uit een nog in te stellen zorgfonds dat gevuld moet worden door het Rijk en de werkgevers. Volwassenen moe ten een eigen risico dragen van tussen de 8 0 en 10 0 euro per j a ar. Voor kinderen geldt het eigen ri sico niet. De lagere inkomens krijgen een deel van hun premie gecompen seerd via een zogenoemde zorg- toeslag. De partijen bekijken nog hoe dat het beste kan wor den geregeld, maar volgens Zalm is de sociale verzekerings bank daarvoor het meest ge schikt. „Het zou een extra loket BAGRAM - De Ameri kaanse troepen in Afgha nistan moeten mogelijk nog een jaar tot anderhalf jaar in het land blijven om het terreurnetwerk Al Qaeda en de Taliban- strijders uit te kunnen schakelen, heeft een woordvoerder van het Amerikaanse leger giste ren gezegd. De bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Afghanistan denkt dat honderden, misschien zelfs duizend leden van Al Qaeda en van de Taliban nog actief zijn in Afgha nistan en Pakistan. Als besloten wordt dat de Amerikanen langer in het gebied blijven, zal dat geen onomkeerbaar be sluit zijn. „Zodra we con stateren dat onze missie volbracht is, zullen we het over terugtrekking heb ben", aldus de woord voerder, Roger King. De jacht op strijders van Al Qaeda en de Taliban in Afghanistan verloopt stroef. Veel strijders zou den zich schuilhouden on der de plaatselijke bevol king. AP betekenen bij een instantie die ook al andere subsidies uit keert", aldus de WD-onder- handelaar. Het nieuwe standaardpakket komt vrijwel overeen met het huidige ziekenfonds. Ook de tandaifs komt in het standaard pakket. Medicijnen als maag- zuurremmers, cholesterolverla gers, 'lifestyle-medicijnen' en medicijnen tegen kalknagels zullen uit eigen zak betaald moeten worden. De anticoncep tie-pil blijft wel in het pakket. Mensen die meer willen dan het standaardpakket, kunnen zich particulier bijverzekeren. Studenten De aanstaande coalitiepartijen hebben nog niet gesproken over de groep van studenten die stu diefinanciering krijgt. De groep, zo'n 380.000 in het hoger onderwijs, wordt niet draag krachtig genoeg geacht voor het betalen van een nominale pre mie. De onderhandelingen gisteren verliepen soepel. Alleen de wens van het CDA om de compensatie voor minder draagkrachtigen via de belasting te laten lopen, stuitte op problemen. WD-on- derhandelaar en minister van Financiën Zalm wilde op geen enkele manier dat de belasting dienst een verkapte subsidie instelling wordt. „Als we had den vastgehouden aan onze plannen, was de hele zaak ge sprongen", zei een CDA'er na af loop. De formatie gaat volgende week verder. Een van de punten die nog voor problemen kan zorgen is de WD-wens de onroerende zaakbelasting af te schaffen. Volgens minister Zalm zit er nog zeker twee tot drie miljard euro in het vat voor lastenverlich ting. Aan de andere kant moet er voor zo'n negen miljard bezui nigd worden, om ook de extra investeringen in onderwijs, zorg en veiligheid te financieren. GPD pagina 4: coalitiepartijen in recordtempo eens De overheid heeft zitten suffen, vindt vrijetijdswetenschap- per Mommaas. Want het fenomeen vrije tijd levert het land lang niet zoveel op als zou kunnen. De overheid moet eindelijk eens in economische termen gaan naden- j ken over de vrije tijd, zegt hij De Raad van State heeft gisteren bepaald dat het sloopschip Sandrien niet mag uitvaren. Dat bete kent een nieuwe klap voor de Indiase bemanning van het schip dat al anderhalf jaar aan de ketting ligt in Amsterdam. De meesten zitten O zonder geld. BORSSELE - Greenpeace gooide gisteren een nieuw actiemiddel in de strijd tegen het transport van kernafval van Borssele naar Frankrijk. Een actievoerder stak zijn arm in sneldrogend beton dat hij in een kuiltje onder een spoorstaaf had gegoten. Het kostte enige tijd om de man los te bikken. Het transport zelf liep overigens geen ver traging op. foto Dirk-Jan Gjeltema pagina 13: reünie bij de coupure DEN HAAG - Op Vlieland is de eerste zeehond gevonden met de zogenoemde zeehondenziekte. Dit virus is zeer besmettelijk voor zeehonden, maar is niet ge vaarlijk voor de mens. Dat meldde het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) gisteren. De zeehond is zondag gevonden door een medewerker van de Zeehondencreche Pieterburen en overgebracht naar het op vangcentrum. Na virologisch onderzoek bleek gisteren dat het gaat om hetzelfde virus, dat sinds mei dit jaar slachtoffers maakt onder de zeehonden in de Deense en Zweedse wateren. Het virus veroorzaakte in 1988 grote sterfte onder zeehonden in West-Europa. De zeehond van Vlieland is overleden. ANP van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Aan de vooravond van het vakantieseizoen zijn gisteren duizenden Nederland se luchtreizigers getroffen door stakingen van verkeersleiders in verscheidene Europese lan den. Tientallen vluchten vanuit Schiphol naar vooral Franse be stemmingen werden geschrapt. Verder kampten veel vluchten richting Zuid-Europa met ver traging. Ook vandaag worden problemen verwacht. De KLM besloot gisteren een twintigtal vluchten naar Parijs, (Advertentie) Nice, Toulouse en Lyon te schrappen. Een woordvoerder zei te betreuren dat verkeerslei ders grijpen naar het stakings wapen. „De passagier wordt zo de dupe van een conflict waar mee hij niets te maken heeft." Air France werd het zwaarst ge troffen door de acties. Negentig procent van alle Europese ver bindingen werd geannuleerd. De verkeersleiders verzetten zich tegen het plan van Brussel voor één Europees luchtruim, waarmee de EU de vertragingen terug hoopt te dringen. Op Schiphol was het gisteroch tend redelijk rustig. Volgens een woordvoerster hadden veel rei zigers rekening gehouden met de stakingen. Druk was het wel bij de loketten voor de snelle trein Thalys naar Parijs, die door veel gedupeerden als alter natief voor het vliegtuig werd gebruikt. Veel vluchten naar Zuid-Euro pa liepen vertraging op omdat de Franse verkeersleiding slechts de helft van het overvlie gend verkeer wilde begeleiden. Nederlandse verkeersleiders probeerden andere routes te vinden, maar kregen te maken met files in het luchtruim elders Spanje In Spanje dreigt vandaag een al gemene staking, waardoor ook het vliegverkeer en het open baar vervoer worden getroffen. De KLM heeft al zes vluchten naar Spanje geannuleerd. Het ANWB-steunpunt in Barcelona raadt vakantiegangers aan om vandaag niet rond te reizen in Spanje. Het openbaar leven in Spanje gaat een dag voor de EU-top in Sevilla zo goed als plat. Het land krijgt te maken met de grootste algemene staking in meer dan tien jaar. De staking richt zich tegen het regeringsbeleid op het gebied van sociale zekerheid. In Baskenland legden gisteren al duizenden werknemers het werk neer. Nederlandse toeristen die op vakantie zijn in Spanje of van daag van plan zijn daarheen te vertrekken, ondervinden zeker de gevolgen van de staking. De ANWB in Den Haag verwacht veel problemen. „Plet is nog maar de vraag of onze mensen hun werkplek op het steunpunt in Barcelona kunnen bereiken. Maar zij zullen mobiel bereik baar zijn en wij zitten bij de ANWB in Den Haag ook klaar om telefoontjes op te vangen", aldus woordvoerder A. Vonk. Het gaat met name om proble men op de wegen, omdat ook bij de tolhuisjes wordt gestaakt. De ANWB raadt mensen aan te blijven zitten waar ze nu zitten en anders in elk geval een cre ditcard mee te nemen. Volgens Vonk gaat ook het open baar vervoer in Italië morgen plat en zullen Nederlandse toe risten daar hinder ondervinden. Reizigers die door de stakingen van luchtverkeersleiders over wegen hun vakantie te annule ren, krijgen hun geld niet terug. GPD/ANP/DPA Advertentie Del Fuego Maten: 40-47 van Artiach Trekking mat fiftnfl Self-in/lating mat 1000 gram *1 185x50x3cm. Van 69.99 voor w 1# www.perrysport.nl •Het nieuwste wapen van de politie heeft twee wie len. Niet het degelijke dienstrijwiel, maar een mountainbike die als ver voermiddel kan dienen en als schild of als hulp bij arresta- Q Ook de Partij voor Zeeland wil de beslissing over de aanleg van de Westerschelde Container Terminal pas na de Staten verkiezing van volgend jaar nemen. Eerder al liet GroenLinks weten voor uitstel te zijn. De PvZ is bang voor een overhaast besluit. Niet alleen Guus Hiddink en zijn assistent Pim Verbeek ver richten goed werk in Zuid-Korea. Ook inspanningsfysioloog Raymond Verheijen draagt bij aan het succes van de Aziatische ploeg op het WK. Dankzij Verheijen zijn \'j de spelers niet kapot te krijgen. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17,19 en 20; economie: 21 en 23 wmKmmttKmmmm van onze sportredactie DAEJEON - De Zuid-Koreaan Jung-Hwan Ahn heeft met zijn gouden doelpunt tegen Italië zijn baan verspeeld. De Itali aanse Serie A-club Perugia wil de 26-jarige middenvelder niet meer terugzien. „Wie Italië eli mineert, komt er bij ons niet meer in", verklaarde voorzitter Luciano Gaucci gisteren. Ook trainer Serse Cosmi ver zocht de clubleiding om het op 30 juni aflopende contract met Ahn niet te verlengen. Perugia leende de speler van de Zuid- Koreaanse club Busan. Ahn was vooral bankzitter. Voorzitter Gaucci haalde hem in de hoop de hype die de Japanner Hideto- shi Nakata bij Parma veroor zaakte te herhalen. Ahn is door zijn goal in Zuid- Korea wel uitgegroeid tot een volksheld. „Nu hebben we onze eigen Pak Do-Ik-mythe", schreef de krant Hankyoreh, verwijzend naar de Noord-Ko- reaanse speler die bij het we reldkampioenschap van 1966 de winnende treffer tegen Italië (1-0) maakte. Bijna was hij de antiheld, want Ahn miste in de vijfde minuut een strafschop. „Mijn hart breekt, dacht ik toen", zei hij. Ahn is getrouwd met miss Korea en wordt aanbeden door dui zenden vrouwen. Krijsende schoolmeisjes volgen de 'Beek- ham van Zuid-Korea' bij elke stap die hij zet. Met bondscoach Hiddink vocht Ahn een stevige strijd uit, Hiddink vond hem een „door de media geproduceerde ster" en verweet hem een gebrek aan inzet. De verhoudingen zijn weer in orde. DPA (Advertentie) voorletters: straat: postcode: plaats:. telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- El noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 wëken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt éénmalig bin- nen zes maanden) .ff noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: £^per maand met automatische incasso 19,25). per kwartaal met automatische incasso 52,-). per jaar met automatische incasso 198,-). 713214 000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1