PZC Waardig afscheid Oremans Belgen willen één grote wielerploeg stopt en emigreert Schalken opnieuw naar kwartfinales Lembo bekroont vlucht in Zwitserland Laatste duel in Rosmalen 17 De Nooijer ontslagen uit ziekenhuis De Knegt langer bij Rabobank Frankfurt krijgt geen licentie Arm Krajicek doorstaat test Wassen en Van Exel uitgeschakeld Oud-atleet Davenport overleden Cash: tennis bracht me bijna tot zelfmoord Negende titel Bloemendaal Koschel legt functie neer Uefa zet Tirol uit Europa Cup donderdag 20 juni 2002 Miriam Oremans: „Dit is niet een beslissing die ik van de ene op de andere dag heb genomen." foto Toussaint Kluiters/ANP van onze sportredactie ROSMALEN - Sjeng Schalken heeft zich opnieuw geplaatst voor de kwartfinales van het tennistoernooi in Rosmalen. De Limburger won na een moeizame start met 4-6 7-6 6-3 van de Belg Christophe Rochus. Schalken speelt in de strijd om een plaats in de halve eindstrijd tegen de Zwitser Roger Federer. Schalken ondervond in zijn partij geen hinder van de rugblessure die hij .dinsdag in zijn eerste wedstrijd tegen de Frans man Jerome Golmard opliep. Hij liet zich direct na het duel met succes behandelen door manueel therapeut Jan Naaktgebo ren. Schalken werd snel uitgeschakeld in het dubbeltoernooi van Rosmalen. Hij verloor met zijn Franse partner Julien Boutter met 4-6 3-6 in de eerste ronde van het Argentijnse koppel Etlis/Garcia. Schalken veroverde vorig jaar de titel met Paul Haarhuis. Ze spelen niet langer sa men omdat Haarhuis een duo vormt met Jevgeni Kafelnikov, met wie hij Roland Garros won. Behalve Schalken verdwe nen ook de jonge talenten Bas van der Valk en Michel Koning uit het dubbel. Ze verloren van de Zuid-Afrikaanse/Russi sche combinatie Adams/Olhovski (3-6 5- 7). Het optreden van John van Lottum bleef beperkt tot een ronde. Met de Ameri kaan Michael Chang ging hij onderuit te gen de Tsjechen Damm en Suk (4-6 4-6). Van Lottum strandde in de kwalificaties van het enkeltoernooi. Justine Henin schaarde zich eenvoudig bij de laatste acht. De Belgische titelverde digster won in haar openingspartij met 6- 1 6-4 van de Tsjechische Kveta Hrdlicko- va. In de eerste ronde had Henin een bye. Het was de eerste wedstrijd van Henin na haar snelle uitschakeling in de eerste ron de van Roland Garros. Ze had in Parijs last van bronchitis. Ze speelt in de kwart finales tegen de Russische Elena Bovina. ANP LIDO Dl JESELO - Gérard de Nooijer is gisteren ontslagen uit het ziekenhuis van het Italiaanse Lido di Jeselo. De verde diger van Heerenveen, die in Italië op vakantie is, werd zon dag met buikklachten opgenomen. Uit onderzoek is gebleken dat De Nooijer een irritatie aan zijn maag heeft. Hij zal zich na zijn vakantie bij terugkeer in Nederland verder laten onder zoeken. GOIRLE - Nationaal kampioen veldrijden Gerben de Knegt rijdt volgend jaar opnieuw voor Rabobank. De coureur uit Goirle tekende een verbeterd contract, zo heeft het manage ment van de ploeg gisteren bekendgemaakt. De Knegt werd in januari Nederlands kampioen en behaalde verder een groot aantal ereplaatsen. Behalve in het veldrij den blijft hij ook gedeeltelijk actief in hetmountainbiken. Afgelo pen zondag beëindigde hij het NK als tweede achter Bart Brentjens. ANP FRANKFURT - Eintracht Frankfurt dreigt af te zakken naar de amateurs. De eens roemruchte Duitse club, die in 1980 de UEFA Cup won, kreeg geen licentie voor de tweede Bundesli- ga. De Duitse voetbalbond oordeelde dat de bankgarantie van Frankfurt bij de licentieaanvraag niet door de beugel kon. Frankfurt kan tegen de beslissing in beroep gaan. DPA ROSMALEN - Richard Krajicek reist morgen naar Londen. Zijn arm heeft de wedstrijd maandag in Rosmalen tegen de Zwitserse tennisser Roger Federer goed doorstaan en hij acht zich fit genoeg om in Wimbledon mee te doen. Als oud-win naar heeft hij de gelegenheid voor de start van het grandslam- toernooi op de grasbanen te trainen. Krajicek maakte maandag na een afwezigheid van twintig maanden zijn rentree op de tennisbaan, maar verloor met 2-6 5-7 van Federer. Op Wimbledon moet hij het in de eerste ronde opnemen tegen de Argentijn Squillari. ANP LONDEN - Geen van de Nederlandse deelnemers aan de kwalificaties voor Wimbledon heeft zich weten te plaatsen voor het hoofdtoernooi. Rogier Wassen en Anousjka van Exel werden gisteren als laatsten uitgeschakeld. Wassen verloor met 6-7 4-6 4-6 van de Argentijn Guzman. Van Exel was niet opgewassen tegen de Amerikaanse Cargill (2-6 2-6). ANP CHICAGO - Voormalig olympisch kampioen en wereldre cordhouder over 110 meter horden Willie Davenport is aan de gevolgen van een hartinfarct overleden. De Amerikaan, gou den-medaillewinnaar van 1968 in Mexico, werd 59 jaar. Davenport nam vier keer aan de Zomerspelen deel, eenmaal (1980, Lake Placid) was hij als lid van de viermansbob actief op de Winterspelen. In 1976 (Montreal) behaalde de atleet nog brons op zijn favoriete onderdeel. Na de Amerikaanse boycot van Moskou 1980 trachtte hij zich nog te kwalificeren voor de Spelen van Los Angeles, maar een blessure hield hem thuis. In 1969 was hij met 13,2 seconden enige tijd wereldrecordhou der op de 110 meter horden. SID Alleen manager Lotto loopt niet warm voor fusie met Domo MürilHlO Boiïlfocirdcl van onze sportredactie door Gertjan van Geen ROSMALEN - Dikke tranen bleven achterwege, maar na tuurlijk moest Miriam Oremans even slikken toen ze gisteren Magdalena Maleeva moest feli citeren. Op Rosmalen speelde ze een knappe laatste wedstrijd, die niettemin verloren ging: 6-7 (3)5-7. „Dit was mijn laatste optreden, helaas", sprak ze richting pu bliek. En een paar minuten la ter: „Toen ik haar een hand gaf, ging er wel wat door me heen. In ieder geval kon ik met opgehe ven hoofd de baan verlaten." Ze beschouwde het centre court van Rosmalen immer als haar achtertuin. Oremans werd 29 jaar geleden op steenworp af stand in het naburige dorp Ber- licum geboren. Het grastoer- nooi was haar altijd goed gezind geweest. Twee keer speelde ze er de finale, beide (in 1997 en '98) gingen verloren. Nu het einde van haar profcar- rière, die dertien jaren omvatte, nadert wilde ze nog een keer vlammen. Het bleek te veel ge vraagd. Maleeva, 20ste van de wereld, toonde zich in beide sets net de betere. Oremans: „Ik heb vandaag beter gespeeld dan in de jaren dat ik de finale haalde. Ik zat tegen mijn beste tennis aan. Maar de concurrentie is een stuk sterker geworden." Vorige week viel ze voor het eerst buiten de top honderd. Oremans had op het gras van Birmingham een finaleplaats te verdedigen, maar verloor in de tweede ronde. „Ik kon me er een tijdje op voorbereiden, maar ik kan niet zeggen dat het me niets LONDEN - Tennis verschafte Pat Cash veel roem. Hij won Wimbledon in 1987. De sport dreef hem ook bijna tot zelf moord, geeft de inmiddels ge stopte Australiër toe in zijn net verschenen boek 'Uncovered'. Cash onthult ook dat hij drugs zoals hasj en cocaïne gebruikte tijdens zijn carrière. Volgens de 37-jarige 'Aussie' was een stickie roken in zijn tijd heel gewoon onder toptennis- sers. Cash rookte om zijn pro blemen te vergeten. „Als ik niet high was, dan was ik depressief, zeer depressief. Er waren perio des dat ik bijna zelfmoord pleegde. Alleen het feit dat ik vrouw en kinderen had, hield me tegen." Cash is vader van vier kinderen. Hij is gescheiden van zijn vrouw Emily. Zij verkoos in Londen te blijven toen Cash in Australië een tennisschool begon. De ten nisser denkt dat zijn angst om te verliezen hem in de problemen bracht. „Het was een bepalende factor in mijn leven. Het leek op heroï ne. Winnen werd een drug die ik moest hebben, anders was ik de pressief. Je hebt het gevoel dat niemand van je houdt als je ver liest, je wilt jezelf van kant ma ken. Ik was niet echt een prater, dus ik werd boos, vernielde ho telkamers en begon drugs te ne men toen ik 17 jaar was. Andere spelers gebruikten ook verdovende middelen. Vitas Ge- rulaitis, inmiddels overleden, nam cocaïne. Aan die drug raakte Cash ook verslaafd. „Bij mijn eerste Wimbledon sliep ik met een joint onder mijn kussen en stak er elke avond een op. Het hielp me, dus ik nam meer. Daarna cocaïne." In 1987 won Cash de finale van Wimbledon tegen Ivan Lendl. Hij was daarna vaak gebles seerd. Cash raakte verslaafd aan cocaïne om de pijn te verge ten. Nadat hij drie jaar geleden met tennis stopte, besloot hij af te kicken in een ontwennings kliniek. Ook zijn vrouw schreef zich in. „Ik kon niet omgaan met de pie ken en dalen in mijn loopbaan. Nu mij d ik de extremen. Mij n ei genwaarde is niet meer afhan kelijk van de uitkomst van een tenniswedstrijd. Toen ik Wim bledon won, wilde ik meteen doorgaan voor de US Open. In plaats van te genieten, keek ik al naar de volgende berg. Een ka raktertrek, weet ik nu. Te veel doelen nastreven, kan je gek maken." RTR deed. Het is 'een feit dat ik hard moet ploeteren om bij de beste honderd te blijven. Daarom wil ik waardig afscheid nemen. Dit is niet een beslissing die ik van de ene op de andere dag heb ge nomen. Mijn carrière is te lang en te mooi geweest om er zo maar mee op te houden." Oremans hield het vijf jaar in de top 50 vol, met als hoogste klas sering de 25ste plaats. Dat was in 1993, het jaar dat ze Martina Navratilova op Roland Garros versloeg. Navratilova voorspel de haar een grote toekomst, met name op gras. Het was die ondergrond waarop ze haar beste prestaties boekte. „Ik heb het uiterste eruit ge haald", zei Oremans over haar loopbaan, die haar ruim ander half miljoen euro aan prijzen geld opleverde. „Ik heb er altijd keihard gewerkt. Op en naast de baan ben ik fysiek altijd in orde geweest." Volgende week speelt ze op Wimbledon haar 48e op eenvolgende Grand Slam. De hoop op een definitief afscheid op haar vij ftigstein Melbourne leeft nog bij haar. Ze beseft tege lijk dat het heel moeilijk wordt om die mijlpaal te bereiken. In Londen moet ze een heel goede prestatie neerzetten om terug in de top 10 0 te komenEn zodoen de direct toegelaten te worden tot het hoofdtoernooi in New York. „Kwalificaties spelen doe ik niet. Niet omdat ik me er te goed voor voel, maar het is zon de om zo ver te reizen. Om mijn favoriete Grand Slam als laat ste te spelen, is niet erg. Mocht dat zo zijn, dan speel ik mijn laatste internationale wedstrijd in de Fed Cup, uit tegen Austra lië." GPD van onze sportredactie ANTWERPEN - Er is nog niet over onderhandeld, maar er wordt wel volop over gepraat: één grote Belgische wielerploeg: Lotto-Domo. Met minister van Overheidsbedrijven Rik Daems en wielerlegende Eddy Merckx als pleitbezorgers wordt ge tracht om de actuele sponso- ringproblemen van de twee Belgische teams uit de eerste ca tegorie van het peloton in één klap op te lossen. De problemen zijn al langer be kend. De Nationale Loterij wil nog minstens twee jaar door gaan als hoofdsponsor en finan cieel verantwoordelijke van een ploeg op topniveau, maar ziet co-sponsors afhaken. Manager Christophe Sercu moet dus op zoek naar firma's die het ontbre kende geld - een kleine 2,5 mil joen euro - op tafel willen leg gen. Domo heeft nog een contract voor 2003 met ploegleider Lefevere maar co-sponsor Farm Frites - goed voor zo'n 1,75 mil joen euro - stopt ermee. Dus: twee hoofdsponsors met geld, maar niet genoeg om het alleen te rooien. Sercu loopt toch niet warm voor een fusie met Domo, dat blijkt uit elk woord dat de West-Vla ming in de mond neemt. „Waar om zou ik? Lotto-Adecco staat tweede op de wereldranglijst, heeft goeie renners en een dito sfeer binnen de rangen. Het nut van zo'n fusie ontgaat me dus volkomen." Domo-ploegleider Patrick Lefevere ontkent niet dat hij be naderd werd en dat hij zo'n plan meer dan ziet zitten. „Dit land is te klein om op termijn twee ploegen te behouden die mee kunnen met de top. Je kunt be ter werken zoals in Duitsland en Nederland, waar alle suppor ters zich achter één ploeg scha ren. Doe je dat niet, dan speel je talenten als Tom Boonen kwijt aan buitenlandse teams." Sercu acht een fusie echter een slechte zaak voor de Belgische wielersport. „Je deelt alles door twee. Vijftig renners worden er vijfentwintig, een deel van het personeel verliest zijn job: ik denk niet dat iemand op zoiets zit te wachten. En hoezo één grote Belgische ploeg? Lotto is verdorie een grote Belgische ploeg. Negentig procent van ons rennersbestand is Belgisch, sponsors en kader zijn dat ook." De Lotto-manager verheelt niet te zeggen dat hij hoogst onge lukkig is met één en ander. „Het kan best zijn dat anderen Lotto de huidige successen misgun nen, en een wanhoopsoffensief ontketenen. Ik weet precies hoe de zaken in elkaar zitten, en ik kan je melden dat er dingen ge beurd zijn die je absoluut niet als fraai kan omschrijven. We gaan gewoon verder op de inge slagen weg. Dat is de goeie, dat heeft het recente verleden be wezen." Sercu blijft dus onver stoord werken aan de uitbouw van een zelfstandig Lotto. „Met alweer een verhoging van het budget, dat klopt. Eind volgen de week hoop ik de gesprekken met een flink deel van ons ren nersbestand af te ronden. Voor het Belgisch kampioenschap wil ik weten waar ik met het oog op volgend jaar aan toe ben. Dat geldt voor iedereen, van hoog tot laag, van renner tot verzor ger." GPD TILBURG - Mariano Bombarda zet een punt achter zijn loop baan als professioneel voetbal ler. De 29-jarige spits die de af- BLOEMENDAAL - Het man- nenteam van hockeyclub Bloe mendaal heeft gisteravond voor de negende keer in de clubhisto rie de landstitel veroverd. De ploeg van coach Reinoud Wolff versloeg op eigen veld Amsterdam met 2-1. Daarmee kwam de eindstand in de best- of-three finale op 2-0. Voor de thuisploeg scoorden Remco van Wijk en Menno Booij. Voor Am sterdam trof Kristiaan Timman doel. Bloemendaal was zondag in het Wagenerstadion ook al met 1-0 te sterk voor Amster dam. ANP ERMELO - Jürgen Koschel heeft met onmiddellijke ingang zijn functie als bondscoach van de Nederlandse dressuurploeg neergelegd. De Duitser liet de Nederlandse hippische sportfe deratie (KNHS) weten dat be sluit genomen te hebben wegens gezondheidsredenen. Koschel had al eerder bekend gemaakt te zullen stoppen na het WK in Jerez de la Frontera in september. KNHS-directeur George de Jong heeft na overleg met Rob Emmerik, de preses van de topsportcommissie dres suur (TCD), internationaal jurylid Ghislain Fouarge bereid gevonden de Nederlandse seni orenselectie voorlopig te bege leiden. Fouarge zal bij het WK ook als chef d'equipe fungeren. Zijn collega Jan Peeters neemt de Young Riders en junioren on der zijn hoede totdat een nieuwe bondscoach is gevonden. Koschel was bezig aan zijn zes de jaar in dienst van de Neder landse paardensportbond. Zijn grootste succes was het verove ren van het olympisch zilver in Sydney met de nationale equi pe, aangevoerd door Anky van Grunsven, die individueel het goud zou pakken. ANP gelopen vier seizoenen voor Willem II speelde, emigreert met zijn gezin naar Spanje. De spe ler gaf in januari al aan bij de Tilburgse club te vertrekken en wimpelde de afgelopen maan den interesse uit Italië, Oosten rijk en Japan af. Het nieuws over zijn besluit om te stoppen met betaald voetbal staat op de website van de spe lersvakbond WCS. Een ont stemde Bombarda was daar gis teravond door verrast. „Ik wist niet dat de WCS een bericht op de site had geplaatst. Ik ga er verder niet op in. Wellicht mor gen", reageerde de topscorer die voor FC Groningen (ook vier seizoenen) en Willem II in 220 eredivisiewedstrijden 96 doel punten maakte. Tussendoor speelde hij nog even bij FC Metz in Frankrijk. Op de WCS-site zegt Bombar da: „De afgelopen maanden zijn er verschillende mogelijkheden op een transfer geweest. Maar dat ketste af of ik zag het zelf niet zitten. Uiteindelijk heb ik mijn gevoel gevolgd en toch er voor gekozen om te stoppen. In de zomermaanden ga ik bekij ken wat ik in de toekomst zal gaan doen maar het is niet waarschijnlijk dat ik in de voetballerij werkzaam zal blij ven." In september zal Bombarda af scheid nemen van de Centrale Spelersraad (CSR), waarin hij enkele jaren actief was, aldus de spelersvakbond. GPD NYON - De Europese voetbal bond Uefa heeft de Oostenrijkse kampioen FC Tirol uit de Cham pions League gezet. SK Sturm Graz zal de plaats van FC Tirol innemen en starten in de derde voorronde van de Champions League. De Uefa zegt tot de stap te zijn gekomen nadat FC Tirol van de Oostenrijkse voetbalbond geen licentie meer kreeg vanwege een schuld van 16 miljoen euro. De club zou de licentie alleen nog krijgen als keiharde garanties werden gegeven voor inkomsten van 4,5 miljoen euro, komend seizoen. Die garantie kon de club niet leveren. FC Tirol is in Oostenrijk teruggezet naar de derde divisie: de regionalliga. ANP De deelnemers aan de Ronde van Zwitserland reageren enthousiast op een geïmproviseerde douche in de rit van Luzern naar Schaffhau- sen. Tijdens de etappe stegen de temperaturen tot boven de 35 graden Celsius. foto Fabrice Coffrini/EPA van onze sportredactie SCHAFFHAUSEN/BOI TAULL - Een on bekend Frans duo kleurde gisteren de twee de etappe van de Ronde van Zwitserland. Franck Pencole en Eddy Lembo reden lang vooraan, alleen Lembo profiteerde ten vol le. De nog maar 21-jarige renner liet zijn landgenoot vijftien kilometer voor de streep achter tijdens een beklimming. Solo boekte hij vervolgens zijn tweede profzege. Lembo fietst voor de kleine Franse ploeg Saint-Quentin. Vandaag bezorgt hij zijn sponsor in de derde rit extra publiciteit, aangezien hij dan in de leiderstrui vertrekt. Lembo boekte zo veel tijdwinst op de Zwit ser Alex Zülle, dat hij hem van de eerste plaats verdrong. De Spanjaard Roberto Heras nam gisteren de leiding in de Ronde van Catalonië. Heras eindigde in de bergtijdrit over 10,8 kilome ter als tweede, zes seconden achter de Span jaard Aitor Garmendia. Heras ontnam zijn Amerikaanse ploeggenoot van US Postal George Hincapie de leiderstrui. Heras lijkt in vorm te komen voor de Ronde van Frank rijk. Niet dat de klimmer daar voor zijn ei gen kansen mag gaan; het is de bedoeling dat hij titelverdediger Lance Armstrong in de bergen bijstaat. De organisatie wacht met spanning de vierde rit af. De Spaanse deelnemers, ver in de meerderheid, hebben aangekondigd de fiets te laten staan. De Spaanse vakbond voor wielrenners riep op tot een staking, nadat de regering de werk- lozenregelinghad aangepast. In heel Spanje vinden daarom vandaag algemene stakin gen plaats. De organisatie heeft de bewuste renners een voorstel gedaan om toch te star ten. Een antwoord is nog niet gekomen. Als alle Spanjaarden daadwerkelijk werk wei geren, kunnen de organisatoren aan het werk: zo'n driekwart van alle namen moet dan worden geschrapt. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17